Ian Smith hekelt onderzoek van Britse commissie Rhodesië blijft lastig blok aan Engelse been IRA verdeeld na actie van vrouwen China helpt Moskou niet bij bevoorrading van Hand Athene vonnist al te democratische burgers Engeland handhaaft sancties tegen Rhodesië Armoede en werkloosheid in arme land( Mevrouw Nixon cp school in Moskou Senatorsvrouw betaalt geen belasting meer voor oorlog in Vietnam Israël zou onbemande verkenningsvliegtuigen van VS hebben gekregen Heinemann ondertekent beide Oostverdragen Hoogtepunten uit "/ironisch conflict I ÜOIW/KU AKTET WOENSDAG 24 MEI 1972 Buitenlaud Binueulaud T7 1 LONDEN, SALISBURY (Reuter, UPI, AP)Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteravond voor radio en televisie verklaard, dat het rapport van de commissie-Pearce, dat tot de conclusie komt, dat de Afrikanen in Rhodesië in meerderheid tegen liet akkoord met Engeland zijn, een'onverantwoor delijk stuk is. Hij waarschuwde, dat zijn regering alles zal doen cm orde en rust in hel land te hand haven. die was weergekeerd na liet vertrek van de commissie-Pearce. Deze commissie, genoemd naar zijn leider, de Britse rechter Lord Pearce, heeft begin dit jaar in Rhodesië een onderzoek ingesteld naar de opvattin gen van 'het Rhodesische volk als geheel' over het akkoord dat de Brit se minister van buitenlandse zaken, Sir Alec Douglas-Home, in november vorig jaar had gesloten met het regi me van Ian Smith. Dat akkoord be paalde ondermeer dat Engeland de overeenkomst als niet gesloten zou beschouwen, als een onafhankelijke commissie tot de conclusie zou komen dat het akkoord voor de meerderheid niet acceptabel zou zijn. Het onderzoek van de commissie-Pear- ce ging gepaard met grote demonstra ties van de Afrikanen tegen het ak koord. Het rapport van de commissie komt tot de conclusie, dat de meer derheid van de Afrikanen, in het openbaar en privé geraadpleegd, tegen het akkoord was. De blanke minder heid was er op een kleine groep na voor en de 15.000 mensen van 'ge mengde' afkomst en de 9000 Aziaten waren overwegend ook voor, zij het 'met tegenzin'. Intimidatie Volgens de commissie hebben de Afri kanen bloot gestaan aan intimidatie. De verrassing van het rapport was dat ook de meerderheid van de Afrikaan se leiders in de zogenaamde trustge- bieden, die worden aangesteld en be taald door de regering-Smith het plan afwees of weigerde zich er over uit te laten. De algemene verwachting was dat deze mensen ja zouden zeg gen. De Afrikanen hadden in meer derheid als reden van hun afwijzing van het akkoord verklaard, dat ze van mening waren dat de voorwaarden niet voldeden aan hun waardigheid, geen recht deden en geen gelijke kansen boden voor de Afrikanen. Wantrouwen jegens de bedoelingen en de motieven van de blanke min derheidsregering speelden de belang rijkste rol bij hun overwegingen. Een Afrikaan vatte de stemming als volgt samen: "Wij wijzen niet de voor stellen af maar de regering', aldus de commissie. De meerderheid van de Afrikanen was er vast van overtuigd dat de blanken slechts de bedoeling hadden hun eigen bevoorrechte posi ties te handhaven. De blanken die voor het akkoord waren, hadden ook wel hun beden kingen, maar vonden dat zij om eco nomische redenen niet anders konden dan dit akkoord aanvaarden. Zij voel den weinig voor een uiteindelijke meerderheidsregering die volgens het akkoord er over tientallen jaren zou kunnen komen, maar meenden dat lan Smith het daar op den duur toch van zou moeten komen en meenden dat het dan beter op basis van het akkoord geleidelijk zou kunnen gebeuren. Het 207 pagina's tellende rapport waarvan de inhoud al eerder was uitgelekt, is gisteren aan het Lager huis voorgelegd door minister Dou- glas-Home. Engeland zal nu Rhodesië niet als onafhankelijk land erkennen en de sancties tegen het land, die destijds door de Veiligheidsraad zijn afgekondigd, blijven van kracht. De uitslag van het onderzoek van de commissie-Pearce is een grote tegen valler voor de regering van premier Edward Heath. Deze had gehoopt op een eervolle manier een eind te kun nen maken aan de sancties, die Enge land zelf ook handen vol geld kosten. Het is bovendien een probleem dat de Engelsen verdeeld houdt en de ge moederen nogal verhit. De meerder heid van de Conservatieven wil zon dermeer van de sancties af. Teleurstelling De vrouwen eisen dat de IRA-vleugels hun aanvalsacties stopzetten en garan deren dat zij alleen nog maar zullen schieten uit zelfverdediging. Door deze verheviging van de actie van de vrouwen, die zich al eerder tegen het optreden van de IRA heb ben verzet is een hevige'ruzie uitge broken tussen beide vleugels van de IRA De rechtstreekse aanleiding tot de campagne van de vrouwen vormde de 'terechtstelling' van een 19-jarige rooms-katholieke soldaat uit de Bogsi- de in Jiet afgelopen weekeinde. De soldaat diende bij de Britse troepen in West-Duitsland. Toen hij met ver lof thuis was werd hij door de IRA doodgeschoten. De 'officiële' vleugel van de IRA heeft zich verantwoorde lijk verklaard voor de executie, die ook onder de vrouwen felle veront waardiging heeft gewekt. De rooms-katholieke wijken Bogside en Creggan in Londonderry zijn door de beide IRA-vleugels tot verboden gebied voor het Britse leger ver klaard. Dit heeft tot felle reacties ge leid van de zijde van protestantse extremistische groeperingen, die de Britten de eis hebben gesteld de blok kade in Londonderry te breken. MACHTSSTRIJD Met het protest van de vrouwen is nu echter de onderlinge machtsstrijd over het bestuur van het 'vrije Derry' zoals de geblokkeerde wijken worden genoemd, naar voren gekomen tussen de beide IRA-fracties. De 'provisio nals' hebben de 'officials' opgeroepen het door hen bezette gebied te verla ten. Maar de 'officials' sloegen giste ren terug door hun rivalen te bestem pelen als een 'extra bataljon van het Britse leger'. 'Wij hebben het Britse leger getart sche produkten was zo hoog. dat veel landen bereid waren in het geheim handel te drijven met Rhodesië. Vol gens hem kon Engeland nu met goed fatsoen de sancties niet handhaven. Het was nu wel duidelijk dat de blan ken redelijk waren, maar dat er met de Afrikanen niet te praten viel. Smith onderstreepte ook dat er met zijn regering niet te onderhandelen viel over verdere concessies. De African National Council, die de campagne heeft geleid tegen het ak koord. reageerde gisteren opgetogen op het rapport van de commissie- Pearce. Een van de woordvoerders van de ANC. Edson Sithole, zei dat het ANC aandringt op het houden van een coi.stitutionele conferentie over de toekomst van Rhodesië. waar aan ook de Afrikaanse leiders kunnen deelnemen. Het akkoord was tot stand gekomen zonder dat de Afrikanen konden meespreken. Zij mochten al leen achteraf hun oordeel uitspreken. Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren het rapport van de commissie-Pearce 'eeö tragische schok' genoemd Uit de radio- en televisierede van lan Smith bleek duidelijk diens teleurstel ling. Volgens hem had de commissie de overgrote meerderheid van de Afri kanen niet geraadpleegd en hadden de commissieleden met oogkleppen voorgelopen. Smith zei ook dat hij niet bang was voor de economische boycot. De kwaliteit van de Rhodesi- In rk-wijken van Londonderry LONDONDERRY (Reuter, UPI, AP) Vrouwen uit de rooms-katho lieke ghettowijk Bogside in het Noordierse Londonderry hebben gis teren scherpe eisen gesteld aan de IRA, het verboden Ierse Republi keinse Leger, dat heer en meester is in de rooms-katholieke wijken Bogside en Creggan in Londonderry. ons uit Vrij Derry te gooien en wij tarten evenzeer deze huichelaars (de provisionals) ons eruit te werken', zo luidde de verklaring van de 'officials'. De vrouwen van Londonderry zijn maandag naar het hoofdkwartier van de 'officials' getrokken, waar ze de belofte kregen dat de aanvallen en aanslagen zouden worden gestaakt. De vrouwen hebben nu ook een ontmoe ting georganiseerd met de militante •provisionele' vleugel. De breuk tussen beide IRA-fracties is ontstaan op een bijeenkomst van de IRA ongeveer twee jaar geleden. Een geringe meerderheid van de IRA stemde toen voor een motie, waarin deelname aan de parlementen in Du blin en Belfast uit taktische overwe gingen toelaatbaar werd genoemd. Daarop trad een minderheid uit de IRA en begon voor zichzelf als 'provi sionals'. Tot die tijd was de IRA en haar politieke vleugel de Sinn Fein traditioneel fel tegen deelname aan de Noordierse en Ierse parlementen. Beide regeringen en volksvertegen woordigingen werden niet erkend. De verdeeldheid tussen de beide IRA- vleugels betrof ook de inrichting van het gewenste verenigde Ierland. De 'officials' wensen een links-socialisti-, sche Ierse arbeiders en boerenrepu bliek, terwijl de 'provisionals' thans een sociaal-democratisch verenigd Ier land nastreven. METHODEN Tenslotte heerste onenigheid over de strijdmethoden: de 'provisionals' zijn voor een offensief en massaal gebruik van fysiek geweld, terwijl de 'offici als' meer voor een selectief en meer taktisch gericht gebruik van geweld pleitten. De laatste tijd was er een toenemend samengaan tussen beide vleugels bij hun militante acties te gen de veiligheidstroepen in Ulster. Mevrouw Nixon heeft gisteren- in Moskou een school bezocht waar de kinderen ter ere van haar koekjes hadden gebakken. NEW YORK (UPI) Een comr g van de Verenigde Naties heeft klaard dat in veel ontwikkelingslij werkloosheid en massale arnpc rampzalige vormen aannemen. Industrialisatie heeft niet het gebracht dat men ervan verwal Betrekkelijk weinig mensen hefn ervan geprofiteerd. 'Explosief' noemt de commission1 probleem van verwaarlozing va landbouw. Juist daarin vindt de massa van de bevolking in de oi tu kelingslanden de enige hoop op r minste nog een minimale leven ei daard. De commissie die deze sombere den heeft neergelegd in een rapjei is die voor ontwikkelingsplanninj mengesteld uit afgevaardigden v;V1 landen. Zij verklaart dat de pi c men alleen kunnen worden op; e door 'een radicale heroriëntering het beleid', niet alleen door de wikkelingslanden zelf maar doo c hele internationale gemeenschap,1 politiek van versnelde ontwikki zoals nu vaak toegepast, 'kan in mige vevallen zonder dat men er 'K van bewust is het probleem verSl ren'. Industrialisatie heeft geleii opmerkelijke economische groei, le de grote massa van de bevolking beroerd gelaten. Ook de resulfl( van intensiever onderwijs zijn t« stellend geweest. De betrokken la 'hebben enkel grote aantallen on 11 kelde werklozen voortgebracht drop-outs wie het nu zowel schooldiploma's als aan bruikbare bekwaamheid ontbreekt die op beurt weer speciale politieke en s1(5 le problemen scheppen'. GRAND RAPIDS (AFP) Me vrouw Philips Hart, de vrouw van dè Democratische senator uit Michigan, zal geen belasting meer betalen uit protest tegen de oorlog in Vietnam. 'Ik ben ervan overtuigd dat wij zonder reden onschuldigen in Vietnam doden. Er zal geen enkel Ame rikaans belang worden gered met het doden van zoveel men sen en het vernietigen van het land met bommen', zei mevrouw Hart tegen een paar Amerikaan se verslaggevers. Ze was tot haar besluit gekomen na de blokkade met mijnen van dc Noord Vietnamese havens en had de dag daarop het belasting bureau daarvan op de hoogte gesteld. Senator Hart heeft van zijn kant laten weien dat hij de ideeën van zijn vrouw betreffende de oorlog deelt, maar dat hij het niet eens is met haar wijze van protesteren. TEL AVIV (AFP) De Israëlische pers heeft gisteren in grote opmaak, maar zonder commentaar, een bericht gepubliceerd van het doorgaans zeer betrouwbare Amerikaanse blad Aviati on AVeek and Space Technology, vol gens welk een onbemand Israëlisch verkenningsvliegtuig vanuit grote hoogte boven Cairo heeft gevlogen en vervolgens naar de Sinaï is terugge keerd. Het doel van de missie was aldus het Amerikaanse blad om artillerie - en raketbases ten westen van het Suezkanaal te fotograferen. Noch van Egyptische noch van Russische zijde was een poging ondernomen om het onbemande vliegtuig Jie onderschep pen. Israël zou nog steeds volgens Aviation AVeek vorig jaar tien van dergelijke toestellen van de VS heb ben ontvangen. 1 BONN (DPA, (Reuter) De West- duitse president Gustav Heinemann heeft gisteren de niet-aanvalsverdra- gen met Polen en de Sowjet-Unic ondertekend. Beide verdragen zijn na vee] verwikkelingen vorige week door de Bondsdag aanvaard. Met de onder tekening door Heinemann is de weg vrijgemaakt voor de laatste fase van de bekrachtigingsprocedure: de uitwis seling van de documenten tussen de betrokken regeringen. PEKING, HANOI, SAIGON (Reuter, UPI, AFP, AP) Russische vrachtschepen die, in verb met de Amerikaanse mijn-blokkade, de belangrijkste Noordvietnamese havens niet kunen aandoen, len hun vracht niet in Chinese havens lossen. Dit heeft de correspondent van liet persbureau Re| van 'gewoonlijk betrouwbare bronnen' in Peking vernomen. Deze bronnen ontkenden dat er een overeenkomst is tussen de Sowjet- Unie en China, die Russische vracht schepen in Chinese havens zou toela ten. Er werd niet meegedeeld, dat de kwestie niet behandeld was in de onderhandelingen tussen de twee lan den, die na de Amerikaanse blokkade waarschijnlijk hebben plaats gevon den. Men zei alleen maar, dat er geen overeenkomst is bereikt. Intussen hebben diplomatieke bron nen in Peking onthuld, dat kleine Chinese-lichters nog steeds hulp-voor- raden aan Noord-Vietnam brengen. Waarschijnlijk gebruiken deze scheep jes niet de zeven grootste havens van Noord-Vietnam, die de Amerikanen ondermijnd hebben. Russische diplomatieke bronnen in Peking hebben opnieuw hun vertrou wen uitgesproken over de-mogelijkhe den om militaire en andere Sowj et- hulp naar Noord-Vietnam te versche pen, ondanks de blokkade. Ze weiger den echter mede te delen, of de LONDEN (Reuter) De kwestie Rhodesië is een van de meest onhandelbare koloniale problemen geweest, waarmee Engeland bij de ontmanteling van zijn imperium lieeft moeten worstelen. Het is een kwestie die nog steeds niet is opgelost. Na de Tweede Wereldoorlog was Engeland, dat vele koloniale bezit tingen naar de onafhankelijkheid voerde, een voorbeeld voor de we reld. Harold Macmfllan, voormalig Brits premier, zei eens dat Afrika werd meegesleept door de 'winden der verandering'. Maar Rhodesië was van meet af aan een moeilijk pro bleem. In tegenstelling tot Engelands ande re Afrikaanse kolonieën bestond de bevolking voor een aanzienlijk deel uit blanke kolonisten, die me rendeels van Britse afkomst waren. Het bewind van de 243.000 blanke Rhodesiërs heeft consequent de we reldopinie getart en zich steeds hardnekkig verzet tegen het ver schaffen van politieke zeggenschap aan de vijf miljoen zwarte Afrika nen in het land. Zij hebben de Britse regering getart door Rhodesië in 1965 eenzijdig onaf hankelijk te verklaren onder een blank bewind dat door Ian Smith werd geleid. De Britse regering die Engeland had geformuleerd zou den de voorstellen aanvaardbaar moeten zijn voor de'gehele Rhodesi sche bevolking. Een commissie, die de opinie zou moeten peilen, onder leiding van de rechter Lord Pearce, werd door de Britse regering naar Rhodesië gestuurd. De commissie kwam afgelopen januari in de Rho desische hoofdstad Salisbury aan en verbleef daar twee maanden om in het gehele land de publieke mening te onderzoeken. Het bezoek van de commissie-Pearce leidde onmiddellijk tot de vorming van een nieuw politiek front van Afrikanen. Dat zich tegen de voorwaarden van de regeling verzet te. Dit front was de ANC, de Af rikaanse Nationale Raad. Kort na aankomst van de commissie in Rho desië braken ongeregeldheden uit waarbij in totaal 14 Afrikanen om het leven kwamen. De opvattingen over de voonvaarden van de rege ling onder de Afrikanen schenen zich te verharden. heeft deze eenzijdige breuk nooit De naam Rhodesië is afgeleid van erkent. Londen beschouwt dit als een onwettige daad. Maar economi-- sche sancties hebben het rebelleren de regime niet op de knieëen kunnen brengen. Om deze reden is de Britse minister van buitenlandse zaken sir Alec Douglas-Home vorig jaar november naar Salisbury gevlogen om- te zoe ken naar voorwaarden, waaronder een grondwettelijke regeling met Ian Smith kon worden getroffen. Zij hebben voorstellen uitgewerkt, waaronder de Rhodesische Afrika nen de garantie zouden krijgen dat zij hoewel heel langzaam in de richting zouden gaan van een bestuur door de Afrikaanse meerder heid. Daarbij werd echter geen tijds- schema vastgesteld. En Londen zou in ruil ervoor de Rhodesische blan ke regering wettelijk erkennen. Maar onder de vijf grondbeginselen, Cecil Rhodes, een 19de eeuwse kolo nist en avonturier die een belang rijk deel van Afrika voor de Brit ten openlegde. Rhodesië is een geheel door andere landen omringde natie, dat uit hoogvlakten bestaat en mo derne steden telt die verspreid lig gen over de 388.50& vierkante kilo meters. Het ligt tussen het raciaal gescheiden Zuid-Afrika en het door Afrikanen bestuurde Zambia inge drukt. De voornaamste evenementen in het Rhodesische conflict waren: 1963 De door Engeland opgezette federatie van RhodesiëNyassaland valt na felle conflicten in drie delen uiteen: de Britse kolonie Zuid-Rho- desië (dat nu Rhodesië worde ge noemd), en de Afrikaanse landen Zambia en Malawi. De blanke Rho desiërs beginnen met acties voor on afhankelijkheid. 1964 Engeland waarschuwt dat sancties zuilen volgen als de Rhode sische blanken proberen de band met Londen te verbreken. 1965 Het regime van Ian Smith proclameert een 'eenzijdige verkla ring van onafhankelijkheid' (U.- D.I.). Engeland slaat terug met eco nomische sancties en legt vijf grond beginselen op tafel, waarin onbelem merde vooruitgang in de richting van bestuur door de Afrikaanse meerderheid en stopzetting van de rassendiscriminatie worden geëist. 1966 De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verleent Engeland de bevoegdheid geweld te gebruiken om schepen aan te houden die Rho desië van ruwe olie voorzien via het aangrenzende Portugees Mozambi que. De Britse Labour-premier Ha rold Wilson ontmoet Ian Smith aan boord van het Engelse oorlogsschip Tiger op de rede van Gibraltar. lan Smith verwerpt echter de Britse voorwaarden voor een regeling. 1968 Premier Wilson en lan Smith ontmoeten elkaar opnieuw aan boord van het Britse oorlogs schip The Fearless, eveneens op de rede van Gibraltar. Maar de impasse duurt voort. 1969 De nieuwe Rhodesische grondwet, die sterk op de apartheid hamert, wordt met een overweldi gende meerderheid (van overwegend blanke kiesgerechtigden) goedge keurd. De wet op het grondbezit verdeelt het land in blanke en Af rikaanse gebieden. 1970 Rhodesië noemt zich voortaan republiek. 1971 Een Britse gezant, Lord Goodman, begint contact te leggen met Salisbury in opdracht van Brit se Conservatieve regering. In no vember gaat de Britse minister van buitenlandse zaken sir Alec Douglas- Home naar Salisbury om met lan Smith onderhandelingen te begin nen. Russische hulp sinds de Amerikaanse blokkade-maatregelen van 9 mei is toegenomen. Zowel de Chinese als de Russissche functionarissen in Peking geven zich alle moeite om te ontkennen, dat er sprake is van enige vermindering in hun onderlinge spanningen, hoewel de Russen wel hebben opgemerkt, dat zij graag met de Chinezen willen samenwerken om Noord-Vietnam bij te staan. De Chinezen zeggen, dat zij de Russische hulp geen strobreed in de weg leggen, maar Oosteuropese diplomaten in Peking beweren, dat de Chinezen niet echt in deze kwestie samenwerken. China zelf zou zijn be voorrading van Noord-Vietnam heb ben opgevoerd. Ten bewijze daarvoor wordt meegedeeld, dat de goederen treinen, die normaliter tussen Peking en Kanton rijden, nu ingeschakeld zijn op de route naar Noord-Vietnam, Le-Doek-to, lid van het Noordvietna mese Politburo, heeft in Parijs ge zegd, dat de Amerikaanse mijnen on klaar zullen worden gemaakt 'en dat onze bevoorrading gewoon doorgaat'. Wij hebben een lange kust en de mijnen kunnen de contacten, die wij met andere landen hebben, niet ver breken'. Noordvietnamezen zijn voortdu in het offensief bij Hoeé, maai massale Amerikaanse bombarde ten schijnen toch hun invloet hebben. De Noordvietnamese t zijn er tenminste niet in geslaagi Zuidvietnamese verdedigingslinie doorbreken. Drie maal is een aa in de afgelopen drie dagen al doo regeringstroepen van Saigon afg gen. Volgens een woordvoerder) Saigon zouden zij daarbij 550 hebben verloren en 34 tanks, te bij de Zuidvietnamezen ongeveer derd man sneuvelden. U Een Zuidvietnamese ontzettingskc ne van ongeveer drieduizend man, zondag vanuit Pleikoe oprukte, on et weg naar de stad Kontoem opei breken, is door de Noordvietnam fel aangevallen en kan niet ve n komen. De weg naar Kontoem isw al meer dan een maand door Noordvietnamezen afgesloten. Ooty- An Loc, op 90 km ten oosten Saigon, hebben de Zuidvietnam "A geen vorderingen gemaakt. Vol) regeringskringen in Saigon heeft Viet Cong een deel van de distr plaats Dak To in de provincie Pil Thuy, ten oosten van Saigon, verd. Maar admiraal Clarey, de comman dant van de Amerikaanse Pacific -p i»i Vloot heeft gisteren gewaarschuwd. Jt)6griJp6lljK dat het zeer gevaarlijk is voor sche pen om doqr de mijnenvelden heen te breken of in andere kleinere havens De Zweedse minister van buitenlai ir hun ladingen te lossen. Het gevaar, - aldus de admiraal, schuilt in de 'lucht acties en de mijnen'. Hij zei dat er geen sprake van was dat de mijnen niet helemaal aan hun doel beantwoor den. Strijd Aan de fronten bij Hoeé in het noorden van Zuid-Vietnam en in het zuiden bij An Loc gaat de strijd intussen onverminderd door. De zaken, Krister Wickman, heeft het j, teren 'begrijpelijk' genoemd Noord-Vietnam zijn troepen naar zuiden heeft gezonden, aangezien noorden sinds enige jaren doelwit geweest van Amerikaanse oorlog >c den. Hij zei in het parlement, [e naar de mening van de Zweedse r \z ring 'de Amerikaanse interventie )r een bevrijdingsoorlog niet vergele kan worden met de daden van de e dere zijde'. De Zweedse regering echter momenteel niet van plan r. Voorlopige Revolutionaire Regel e van Zuid-Vietnam te erkennen. ATHENE (DPA, UPI, AP) Een rechtbank in Athene heeft gistel^ twee verenigingen voor ontbonden verklaard, omdat deze van oorspronkelijke doelstellingen afgeweken zouden zijn. Het zijn Maatschappij voor Studie van Griekse Problemen en de Helle e. Europese Jeugdbeweging. De leiders van deze twee organisaties ren al eerder door de regering naar afgelegen dorpen verbannen. geeft, tot 6Yt maand gevangenissAii plus ongeveer duizend gulden boe J, veroordeeld. Bovendien mag zijn kritische krant vijftien dagen 1 geen krantepapier betrekken, waa !i geen invoerrechten moeten wor ,'j betaald. Horin werd gestraft, omat hij op oktober van het vorige jaar 'een D leidende kop' boven een bericht had Fe plaatst over de aankomst in Atb van de Amerikaanse vice-presid h Spiro Agnew. De kop luid 'Bommen en gerecruteerde school! deren begroeten Agnew'. In het i» richt stond echter niets over sch< ri kinderen en bommen. ti Horin verklaarde voor de rechtba [i dat de betreffende alinea in de zefzi rij per ongeluk was weggevallen, rechtbank accepteerde dit excuus 1 iswaar, maar vond dat de wegge? len alinea niet in overeenstem was met de feiten, hetwelk verdachte had moeten natrek® zulks in verband met het belang de feiten'. De jeugdbeweging was onder meer ten laste gelegd, dat deze Plato's Dia logen in modern Grieks had laten vertalen door een inmiddels overleden communist. Beide groepen hadden zich voorts bezondigd aan het organi seren van lezingen door buitenlan ders, die het niet eens zijn met het fascistische regime in Griekenland. Onder hen waren de vroegere»voorzit ter van de EEG-Commissie, Jean Rey en de Wéstduitse schrijver Günter Grass. De voorzitters van de twee verenigin gen zijn internationaal bekende figu ren. Het zijn professor Ioannis Pesma- zoglou, voormalig gouverneur van de Bank van Griekenland en de belang rijkste onderhandelaar met de EEG over het associatie-verdrag met Grie kenland, en Panayotis Kanellakis, een advocaat uit Athene. VERKEERDE KOP Een Atheense rechtbank heeft gis teren in hoger beroep de 60-jarige Ioannis Horin, die het in de Engelse taal verschijnende 'Athen News' uit-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8