Ik ben met een priester gehuwd Bonders getuigen van liefde voor geheel van de hervormde kerk c J Minder klachten over het IKOR Getuigenis verschijnt in verschillende talen Opwinding rondom aanstaande zendelingen Trouw K wartet Dr. C. Graafland hoogleraar Bromfietser omgekomen Joden protesteren vandaag Boekenetalage I TROUW/KWARTET WOENSDAG 24 MEI 1972 Van een onzer verslagevers UTRECHT De liefde tot en de solidariteit met het geheel van de hervormde kerk kenmerkte gis teren de jaarvergadering van de gereformeerde bond. Kork binnenland T2 Onze liefde tot de kerk, waarin we geboren zijn, blijft door alle stormen en moeilijkheden heen, zei voorzitter ds. W. L. Tukker (Groot-Ammers) in zijn openingswoord. Zelfs de zonden van de kerk verbinden ons des te meer aan haar, zoals ouders des te meer bewogen zijn over een kind, dat de verkeerde kant op gaat, maar ook omdat wij niet blind zijn voor onze eigen zonden als hervormd-gerefor meerden. De solidariteit met het geheel van de kerk kwam tot uiting in nieuwe acti viteiten, waarvan gisteren mededeling werd gedaan. Zo vertelde ds. Jac Ver maas (Huizen), de penning9meester van de gereformeerde bond, dat vol gende week een circulaire uitgaat naar 'onze' kerkvoogdijen, waarin hen wordt gevraagd, steun te verlenen aan grote-stadsgemeenten, waardoor deze in staat zullen zijn, predikanten van hervormd-gereformeerde signatuur te beroepen. Het is de bedoeling, dat deze gelden zullen worden gestort in een in te stellen fonds 'Stichting hervormd-gereformeerde predikants plaatsen'. Namen werdén genoemd van enkele gote-stadsgemeenten, die al belangstelling hebben getoond. Het is nu al zo, dat de gemeente Huizen (NH) voor vier jaar een subsidie beschikbaar heeft gesteld, waardoor het mede mogelijk werd, om in Am sterdam een tweede predikant van deze signatuur te beroepen. Ds. Tukker zei, dat dit project mede is gestimuleerd door het synodemo- deramen in de gesprekken, die het hoofdbestuur van de gereformeerde bond het afgelopen jaar met het mo- deramen heeft gevoerd. Aanstaande maandag zal er weer een gesprek plaats vinden. Generale kas De kwestie van de generale kas na dert ook haar oplossing. Zoals bekend leven er in de kring van de gerefor- meerde bond ernstige bezwaren tegen Soberheid de nieuwe regeling, waarbij de ge meenten verplicht zijn gesteld, om mee te werken aan de inning van het verplichte tientje per lidmaat per jaar voor de generale kas. Secretaris dr. H. Bout (De Bilt) vertelde, dat het over leg met de generale financiële raad vrij waarschijnlijk nog deze week zal resulteren in een 'alleszins acceptabe le' regeling, volgens welke de her vormd-gereformeerde gemeenten be paalde projecten zullen subsidiëren. Eigen academie Uit het jaarverslag van dr. Bout me moreren we verder, dat een commis sie uit hervormd-gereformeerde kring voor 1 september rapport hoopt uit te brengen voor de oprichting van een eigen sociale academie (gezien de be zwaren tegen De Horst), waarin men dan de gehele gereformeerde gezindte wil betrekken. De rcdnctlc behoudt iich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI} publikatlc wordt met de naam van dc Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan dc lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Krijgsdienst (11) Ik ben blij, dat wij over zulke vredes- instellingen als onze krijgsmacht en het politieapparaat beschikken. Wie daar tegenaan 'schopt' pleegt geraffi neerd geweld. Daartegen komen reële voorstanders van vrede en gerechtig heid in het geweer. Helaas blijven wij blijkbaar altijd mensen houden die zelfs door schade en schande de les der geschiedenis niet willen leren. Rotterdam F. L. Stolk Krijgsdienst (12) In antwoord op wat de heer Rusten burg in Krijgsdienst (7) zegt met betrekking tot mijn zin 'Gaf in feite Christus zelf niet Zijn leven voor die gerechtigheid' moge ik hem toch wij zen op het aanbod van satan dat Christus alle koninkrijken der aarde zou kunnen krijgen, Indien Hij hem te voet viel. Dat betekende toch al leen, dat Christus Zijn leven voor de gerechtigheid niet zou hebben behoe ven te offeren. De heer Winter haalt in Krijgsdienst (8) mijn stukje en dat van de heer Stolk wat door elkaar. Ik spreek daar in alleen over hetgeen er met betrek king tot het zwaard staat in Rom. 13. M. i. draagt de overheid dat zwaard ook tegen ongerechtigheid van buiten af. En wat in Krijgsdienst (9) de heer Brinksma zegt met verwijzing naar het boekje van prof dr. Strijd, moge ik er op attent maken dat hij ook spreekt van onrecht bestrijden, maar direct daarop: bewapening en bewape ningswedloop hebben in de geschiede nis steeds tot oorlog geleid. Met even veel klem vraag ik: hoeveel oorlogen en ellende 'binnenskamers' zal het zwaard van de overheid, waar dan ook, niet hebben voorkomen in de geschiedenis? Zal de heer Brinkman, wanneer een dief of moordenaar zijn huis binnen sluipt, deze alleen maar de linker wang toekeren? Is hij in feite zelfs niet verplicht door daden eventueel zijn leven en dat der zijnen in stand te houden? Bussum P. H. M. Brons De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: log. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73.60.768tiem.giro X 500. Roscam Abbing (13) Laten de critici de gedachten van prof. Roscam Abbing niet verdraaien: hij heeft niet gezegd, dat grote gezin nen asociaal zijn; alleen, als het straks een vrij algemeen aanvaarde opvatting is dat de bevolking niet verder moet toenemen, en sommige mensen gaan dan toch nog een groot gezin opzetten, die mensen noemde hij asociaal. Roscam Abbing wil de mensen niet 'minder kinderen toe staan dan ze zelf nodig vinden', maar wil graag dat de mensen zelf minder kinderen nodig vinden. Dat God de hele wereld bestuurt, geeft ons geen vrijbrief om maar rustig af te wachten. Wij treffen toch allerlei maatregelen (denk b.v. aan verplichte verzekeringen, polio-inen ting) en we laten toch soms al de overheid ingrijpen in het privédomein van een echtpaar, b.v. als ouders hele maal niet in staat blijken om hun kinderen op te voeden, kunnen ze door de rechter uit de ouderlijke macht gezet worden. Als we inzien dat het soms al tot de taak van de overheid behoort om in te grijpen in het privé-domein van burgers, vinden we het voorstel van Roscam Abbing misschien niet meer zo vreemd. Hiermee wil ik niet zeg gen, dat de overheid straks bepaalde sancties op grote gezinnen moet gaan toepassen, overheidsinstanties kunnen ook ten onrechte menen dat iets hun taak is (als bioloog denk ik dan direct aan de fluoriderin-g van drink water) commentaar Trouw/Kwartet van 6 mei). Utrecht Gea Zijlstra Roscam Abbing (14) Prof. Roscam Abbing heeft zich. blij kens de ingezonden brieven, voor de leeuwen gegooid. Ik geloof echter, dat hij niet goed begrepen wordt Jaren lang zijn uitlatingen van prof. Roscam Abbing graag gebruikt, omdat hij bin nen de kerk als een vooraanstaand ethicus werd beschouwd. Deze man zou plotseling van zijn geloof afgeval len zijn? Door de eeuwen heen is de bijbel door mensen geïnterpreteerd, alsmede de interpretaties zelf. Veel van wat als waarheid in vroeger tij den gold, is achterhaald. We moeten dan ook voorzichtig zijn met «het claimen van de waarheid, want een ieder van ons bezit hooguit maar een deeltje van De Waarheid. En op het moment dat we dat besef fen, zullen we minder moeite hebben om de dialoog te zoeken en minder de drang gevoelen op te treden als de 'zekere Farizeër.' Niet dat we dan elkaar geen verwij ten meer mogen maken, maar dat gebeurt dan wel op een positievere basis. Den Helder Ad van de Haar Mosselensoep Doe de mosselen in een grote pan en zet deze met ruim water op het vuur met zout, de halve ui, de prei en selderij. Kook de mosselen in onge veer tien minuten gaar. Dat zijn ze wanneer alle schelpen zijn openge gaan. Dus: wanneer de spieren het begeven en de dieren sterven. In water dat aan de kook wordt ge bracht. Wat hebben de dieren, speciaal de waterdieren, ons gedaan? Als de die ren ons kenden, zouden zij spreken van misbruik van macht en van dom me wreedheid. Het vertroetelen van een hond kan het niet goedmaken. Amerongen EO (4) Het zal nu ieder wel duidelijk zijn, dat het systeem waarbij de zendtijd afhankelijk wordt gesteld van het aan tal luisterbijdrage betalende leden der omroepverengingen faalt. Iedereen kan zich, als hij daar enig geld voor over heeft, van dubbele of driedubbe le invloed verzekeren, door lid te worden van meer dan één omroepver eniging. Dit is niet eerlijk. Mijn oplossing is de volgende. De luisterbijdrage wordt per acceptgirokaart voldaan. Het is niet moeilijk, deze kaart te voorzien van een verlengstuk, dat als een soort stembiljet kan gelden. Naar rato van deze stemmen wordt de zendtijd voor een jaar verdeeld. Al de subjectieve overwegingen die nu gelden vervallen dan en op dit gebied zullen democra tie en recht zonder het gebruikelijke touwtrekken zegevieren. Wie kan hier tegen zijn? Misschien de dubbelstem- mors van nu? Ds. Tukker hield 's morgens een inlei ding over de orde der kerk aan de hand van artikel 32 van de Neder landse geloofsbelijdenis. Hij legde de nadruk op de soberheid, die de bijbel kent ten aanzien van de regels voor de inrichting van de nieuwtestamenti sche kerk. Alle afwijking van deze soberheid heeft de kerk geen goed gedaan. De Schrift noemt zelfs geen meerdere vergaderingen. Het eigenlijke leven van de kerk bloeit op het grondvlak: in Woord gebed en sacrament. Natuurlijk zijn er dan regels nodig voor het onder ling verkeer, maar hoe kleiner de noemer van de voorschriften, hoe gro ter de eenheid. Het leven van de kerk zou veel eenvoudiger en meer in vrede zijn, als men zich hield aan de regels des He,ren. Ds. Tukker had nu de ervaring, dat vaak juist voor het handhaven van menselijke inzettingen het meest geijverd wordt. 'Laten wij ons in kerkorde, prediking en liturgie houden aan de soberheid, die de Schrift ons biedt en geen dwang opleggen, die strijdt tegen de vrijheid van het geloof', zei hij. Dr. C. Graafland Van een onzer verslaggevers UTRECHT Hoewel de zaak nog niet helemaal rond is, vond dr. H. Bout gisteren op de jaarvergadering van de gereformeerde bond in de hervormde kerk voldoende aanleiding om mee te delen, dat het hoofdbe stuur van de bond de Amsterdamse predikant dr. C. Graafland aangezocht en benoemd heeft tot bijzonder hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het onderwijs in de gereformeerde godgeleerdheid. Dr. Graafland zal de leerstoel bezet ten, welke de bond sinds 1914 be voegd is te vestigen aan de rijksuni versiteit te Utrecht en welke vakant is sinds het heengaan van prof. dr. J. Severijn (in 1966) overleed hij op 83- jarige leeftijd. Vóór prof. Severijn was het prof. dr. H. Visscher die deze leerstoel bezette. Prof. Visscher heeft ook nog enige tijd de leerstoel van de bond aan de rijksuniversiteit te Leiden (waar de bond sinds 1932 een leerstoel mag vestigen) vervuld. Een opvolger is daar nooit benoemd. Men hoopt dat dr. Graafland (geb. in 1928) in oktober zijn werkzaamheden te Utrecht zal kunnen aanvangen. Dr. Graafland, die sinds 1968 in Amster dam staat, promoveerde in 1961 te Utrecht bij prof. dr. S. van der Linde tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld: 'De zeker heid des geloofs', een studie die als ondertitel droeg: 'Een onderzoek naar de geloofsbeschouwing van enige ver tegenwoordigers van reformatie en nadere reformatie'. UTRECHT Het getuigenis van prof. Van Niftrik c.s. is vertaald in het Engels. Een Spaanse vertaling volgt en zelfs heeft de r.k. bis schop van Hasselt (België) het stuk aangevraagd ter verspreiding onder zijn pastoors. Dit werd bekend op de in Utrecht gehouden jaarvergadering van de ge reformeerde bond in de Hervormde kerk. In de middagbijeenkomst sprak ir. J. van der Graaf uit Huizen (N.H.) over het getuigenis, waarvan hij me de-oprichter is. Volgens hem heeft de synode een kans gemist, toen zij het getuigenis niet overnam, maar besloot met een andere boodschap ter voor lichting en bemoediging te komen. Hij verwachtte, dat deze boodschap als ze nog zal komen op een andere leest geschoeid zal zijn dan het getuigenis, of in dermate algeme ne bewoordingen zal zijn, dat ze 'niet verkwikt en niet verschrikt'. Ir. Van der Graaf toonde zich erover verblijd, dat er de laatste maanden iets is doorgebroken van een elkaar vinden rond het hart van het belij den. 'Ik ervaar dat als een geschenk van de Heilige Geest. We zullen dat in toenemende mate nodig hebben. Er is in de kerken een gemeenschappelij ke nood, die ook een gemeenschappe lijke schuld is, namelijk 'n secularisa- schappelijke nood kunnen wij elkaar niet missen, maar zullen er verbindin gen gelegd moeten worden tussen al len, die uit hetzelfde belijden willen leven. We kunnen ons allerlei splin terkwesties niet meer permitteren. De gescheurdheid van de gereformeerde gezindte is een anti-getuigenis'. Wat dit laatste betreft, meegedeeld werd, dat er dit najaar een conferen tie zal worden belegd voor predikan ten uit de gehele gereformeerde ge zindte met als bedoeling, wat op gang gekomen is als gevolg van het getui genis vast te houden; waarschijnlijk komt er ook een dergelijke conferentie voor ambtsdragers. Het hoofdbestuur speelt met de gedachte, de dan te houden referaten te bundelen en toe te sturen aan alle' kerkeraden, opdat ook plaatselijk interkerkelijke gesprekken op gang komen, tie van het evangelie, hetzij in theolo gisch opzicht en derhalve in de predi king, hetzij ook in de praktijk van het gemeenteleven. In deze gemeen- ROERMOND Op de rijksweg ""oer- mond-Sittard is ter hoogte van Herten de tachtigjarige heer P. J. H. Hecker uit Montfort verongelukt. Toen hij per bromfiets de weg wilde overste ken, werd hij aangereden door een personenauto uit Venlo. Confessionelen op Woud schoten Van een onzer verslaggevers ZEIST Het IKOR krijgt het laatste jaar beduidend minder klachten over zijn programma's. Dit zei IKOR-be- stuurslid ds. L. H. Ruitenberg giste ren op de jaarvergadering van de confessionele vereniging. De hervorm de synode heeft vorig jaar de wense lijkheid uitgesproken van een gods dienstige heroriëntering bij het IKOR. Dit heeft ertoe geleid, zo vertelde ds. Ruitenberg, dat de IKOR-staf alle pro gramma's grondig is gaan bekijken en dat zou een reden kunnen zijn voor de daling van het aantal klachten. Maar ds. Ruitenberg achtte het ook mogelijk dat de reden gelegen is in een ongemeen snelle verandering in de wijze waarop in het algemeen radio en televisie v/orden ontvangen. Zaken die tien jaar geleden nog een storm van Verontwaardiging veroor zaakten, worden nu met een schouder ophalen voorbijgegaan. Duidelijk was in ieder geval wel dat het ook op de jaarvergadering van de confessionele vereniging waar in vroe ger jaren het vuur hoog placht op te laaien als het IKOR ter sprake kwam, dit jaar heel wat rustiger was. En dat terwijl dit maal. vier IKOR-mensen als gast de vergadering bijwoonden: naast ds. Ruitenberg prof. dr. J. P. Boen dermaker, de heer A. de Haan, direc teur van IKOR-radio en ds C. M. Boerma, adjunct-directeur van IKOR- televisie. De klachten betreffen nu vooral de totaalprogramma's op zondagmorgen zei ds. Ruitenberg. Hij dacht dat de irritatie niet zozeer door de vorm van de programma's als wel door bepaalde onderwerpen gewekt werd. Hij vroeg begrip: wie stapt in de wereld van Hilversum komt in de voorste linie waar kerk en wereld met elkaar in contact komen. Ja, ja, zei prof. dr. G. P. van Itterzon, altijd maar die ver houding kerk en wereld. Maar wilt u op de zondagmorgen ook eens denken om service aan de kerk zelf? Aan de zieken en bejaarden die een gewone kerkdienst willen horen? Ds. Ruiten berg benadrukte echter dat hun aantal gering is vergeleken bij de buitenker kelijken die blijken mee te luisteren in hun auto's of op de campings. Kunt u dan geen predikanten vinden, vroeg prof. Van Itterzon, die ook voor campings en dergelijke kunnen pre ken? De Roomse kerk lukt dat toch ook. Prof. Boendermaker benadrukte dat het IKOR in een zendingssituatie staat. Men zou eens kennis moeten nemen van de reacties die ds. Klamer krijgt. Maar de eerlijkheid gebiedt dan wel te zeggen dat die reacties bijna nooit komen op uitzending van gewone kerkdiensten. Uiteraard werd op de jaarvergadering van de confessionele vereniging uitge breid aandacht besteed aan het getui genis. Betekent het de inleiding op een duurzame samenwerking van con fessionelen en gereformeerde-bonders? Ir. J. van der Graaf, hoofdbestuurslid van de gereformeerde bond, zei dat het getuigenis dingen heeft losge maakt die de opstellers niet voor mogelijk hadden gehouden. Hij vond het dan ook geen dincident dat hij nu in een vergadering van confessionelen zat. Wat plaatselijke situaties betreft (de buitengewone wijkgemeente wer den genoemd), hier kunnen we niets delegeren, zei ir. Van der Graaf. Ook het getuigenis is niet gemaakt, maar geboren. Voorzitter ds. C. H. van Harten uit Rotterdam deelde mee dat de confessi onele vereniging thans 1.330 leden telt, onder wie 2(1/ predikanten. In het bestuur werden vier nieuwe leden gekozen: de heer G. de Klerk uit Woerden, ds. Th. P. Bol uit Musselka- naal, mevrouw mr. J. A. van Ruler- Hamelink uit Utrecht en ds. S. van Sinderen uit Rotterdam. Drs. C. M. Lutijen en dr. L. D. Terlaak Poot hadden zich niet herkiesbaar gesteld. Dr. Terlaak Poot sprak een kort woord, mede namens ds. Lutijen, waarin hij memoreerde hoe zij in 1912 tegelijk lid waren geworden van de confessionele vereniging. AMSTERDAM Het solidariteitsco- mité voor de Russische joden heeft in een telegram aan de Russische minis ter van defensie, maarschalk Gretsjko, geprotesteerd tegen het voor de dienst oproepen van joden die om een uitreisvisum hebben gevraagd. Uit het feit dat vele van deze mensen onder normale omstandigheden niet zouden zijn opgeroepen concludeert het comité: 'dit misbruik maken van het rode leger voor *KGB-doeleinden is een methode om de joden te onder drukken en hun de aanspraak on de elementaire mensenrechten te ontne- Van een onzer redacteuren STAVANGER (Noorwegen) De opwinding, twee jaar gele den in de gereformeerde ker ken, over theologisch student Kees Bakker, die in Kampen bij de gemeenteraadsverkiezingen als lijsttrekker van de CPN op trad, is niets vergeleken bij de rel, die een soortgelijke kwestie in Noorwegen veroorzaakt heeft. Na een half jaar zijn de drie studenten, die aan het zendings- seminario te Stavanger een op leiding tot zendeling volgen, thans door de knieën gegaan, Zij hebben beloofd, hun politie ke activiteiten te staken 'om hun toekomst als zendeling niet In gevaar te brengen'. De drie zijn lid van de chrlste- lijk-socialistische partij. Deze groep werkt met twee andere uiterst linkse splinterpartijen, de communistische partij en de socialistische volkspartij, plaat selijk in Stavanger samen onder de naam 'socialistische kiezers- bond'. Op de gecombineerde lijst bij de gemeenteraadsver kiezingen, vorig najaar, prijkten ook de namen van de drie semi naristen. Naar aanleiding hiervan besloot het bestuur van het Noors zen dingsgenootschap, dat studenten aan het zendingsseminarie zich van elke politieke activiteit hadden te onthouden. Het be stuur sprak tevens uit, dat christendom en communisme onverenigbaar zijn. Het bestuursingrijpen trok sterk de aandacht. Brede krin gen eisten volle vrijheid van handelen voor de zendingsstu denten. Er werden zelfs vragen gesteld in de Storting, het Noorse parlement. De (sociaal- demokratische) minister van kerkelijke zaken onderstreepte het recht van coalitievrijheid van alle burgers en deed een beroep op het zendingsbestuur, om op zijn besluit terug te komen. Tevergeefs echter. De drie hebben het bestuur nu een brief geschreven, waarin zij beloven van verdere activiteiten in de socialistische kiezersbond af te zullen zien. Zij schrijven, dat hun politieke inzichten be slist niet veranderd zijn en dat zij geen 'ideologisch conflict' zien in de combinatie christen en communist, maar dat zij hun roeping als zendeling belangrij ker achten dan 'een korte, maar legitieme plaatselijke politieke activiteit'. Het bestuur be schouwt de zaak nu als gesloten. HUIS EN KERK Mijn relaas over ons eerste huis i nu toe verre van volledig gewees moet het dit keer over de kerk ben. Niet dat er een kerk in straat stond, er was wel een geb van de lutheranen, met een gelen gevel. Onze kerk heetti Raamkerk en stond op een kade. gebouw heeft intussen al plaats ten maken voor een bejaarden Het was in onze ogen een indruk kende kerk. De voorgevel had niet al te hoge torens, een stads voor ons besef. Er waren twee derijen. Een paar honderd meter der stond de Bloemgrachtkerk, ki lijk een schepping van de afschei terwijl de 'Raam' van de doleantie De 'Bloemgracht' was kleiner en slechts één gaanderij; daardoor warmer en gezelliger, 's Zondags onze hele buurt ter kerk. Ik zi j nog gaan, de gezinnen, de stan mag ik wel zeggen. Dat herkende in psalm 68. De buren naast on boven ons, de drogist aan de kant, die als 't mooi weer was i in de hoekdeur van z'n winkel stB mei achter zich die penetrante B petroleum en boenwas. Sommigen!? de ouderen droegen hoge hoede# zwarte handschoenen; dat warenlg mannen die ik dan even later iol kerk zag collecteren, met lange al ken zwaaiend over het kerkvolk.® het vol was werden ze door de dl sen doorgegeven en soms over|| hoofden heen naar een bank i voren. Een enkele keer sneuv een lamp. Er zat ook een zeik spanning in de diensten, vooral e ook de tweede gaanderij open gin| e de mensen daar uitzwermden on e: spoedig mogelijk vooraan te ko e zitten. Begrijpelijk, want anders e je niets en 't oog wil ook wat. Afn toe was er rumoer en hoorden wi si de eerste gaanderij gestommel, b c' angstwekkend, boven ons. Ik hebie veel gerenommeerde predikers bel e terd; de nieuwelingen die althans H eerste half jaar op een volle I,e konden rekenen en, niet te vergee die in het land een naam hadden™ ons soms versteld deden staan u hun stemgeluid of door hun 'tak Vl Toch verbaas ik me er altijd over lIs ik me slechts een enkele preek he a' ner en dan vaak nog van een vanc' 'kleine profeten' onder de domin 'a! Veel is anders geworden, teveel 11 op te noemen, maar de herinnerin u goed. En waarom zou dat niet zo i 01 want wij zijn niet de eersten die lc 'goed' willen doen. et Ie do- NED. HERV KERK Beroepen: te Boven-Betuwe: P. S. e Lefeber. kand. te Leiden. Aangenomen: naar Dordrecht: G. ^ii Estrik te Genemuiden. Bedankt: voor Utrecht: B. J. Wiefoa raat, dir. van de herv. bond v iai inwendige zending te Amersfoort. Benoemd: tot bijstand in het paina raat te 's-Gravenzande: L. Lagerw ikl em. pred. te Den Haag, die cl in benoeming heeft aangenomen: tot lixj stand in het past. te-Rotterdam: M Ie G. Visser, em. pred. te Rotterdam, Sri deze benoeming heeft aangenomen GEREF. KERKEN Benoemd: tot bijstand in het past Haarlem: L. Diepersloot, em. pred. IJmuiden, die deze benoeming he aangenomen. Beroepen: te Purmerend: kand. A. Marais te Landsmeer. CHR. GEREF. KERKEN Bedabkt; voor Gorinchem en vo Wildervank-Veendam: A. Bijkei kand te Zaandam GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Gorinchem en vo Boer te Ridderkerk; voor Poortvll P. Blok te Dirksland. Beroepen: te Veen en te Benthuize A. Vergunst te Rotterdam. P. Verburg Amsterdam In het r.k. weekblad De Bazuin roept mevrouw Truus Burger-Diekmeijer uit Leeuwarden de vrou wen van gehuwde priesters op, om samen te gaan in de r.k. kerk. Hier is het begin van haar oproep: 'Wat mankeert er in Godsnaam aan de vrouw Deze zin is niet af. maar is het begin van een vraag die ik mij telkens weer stel, zolang als ik gehuwd ben. Ja, nogmaals, wat mankeert er aan de vrouw, dat zij door een priester te huwen hem onwaardig maakt om zijn ambt uit te oefenen. Ik ben zo'n vrouw, met een priester gehuwd, en heel gelukkig, mag ik wel zeggen. Mijn man heeft er veel voor over gehad. Hij was heel gelukkig als priester, maar hij moet het nu doen met een kantoorbaan, maar ik weet. dat hij in zijn hart priester blijft en geëngageerd met de kerk aan wie wij beiden veel dank verschuldigd zijn voor het vele waardevolle, dat wij er voor ons hele leven mochten vinden. Maar de vraag blijft en er komen meer vragen bij mij op. Wat denkt de paus van de vrouw. Hoe denkt de paus over het huwelijk? Is het niet zo, dat hij te veel aan de seksualiteit denkt; op zichzelf misschien niet eens zo erg, als hij er maar over denkt zoals het werkelijk is, als hij maar niet vergeet hoe vele andere banden van feluk en samenzijn man en vrouw aan elkaar linden. Ik vraag mij wel eens af of de paus in dezen aan een bewustzijnsvernauwing lijdt. Natuur lijk, een piester. die tevens kloosterling is, zoals mijn man was. legt ook de geloften van armoede en gehoorzaamheid af. Mag ik vragen: Hoe staat het daarmee in deze tijd? Worden die nog onder houden zoals ze oorspronkelijk bedoeld waren? Maar dat is misschien niet zo erg in de ogen van curie en paus, als er in Godsnaam maar geen vrouw aan te pas komt, want daar mankeert kennelijk het een en ander aan'. In het maandblad Voorlopig (evangelisch com mentaar bij de tijd) schrijft de dichter prof. dr. G. A. J. de Bruin W. Schulte Nordholt over: de zekerheid van het zingen. Wij citeren hier zijn situatietekening aan het begin van zijn betoog: 'In de kerk doen wij de wonderlijkste dingen, die wij daarbuiten ons nooit in het hoofd zouden halen. Als nuchtere en gauw gegeneerde mensen zijn wij in dit kleingeestige land van ons er voor geen geld toe te brengen om in het openbaar zulke bizarre handelingen te verrichten als daar zijn het sluiten der ogen. het neerknielen in banken, het drinken uit één beker en het geza menlijk versjes zingen uit een boek. In de kerk zijn wij meer of minder, al naar gelang de traditie het ons geleerd heeft, bereid om zulke dineen wel te doen. Het is niet dat wij ons daar zoveel vrijer voelen, ook daar zijn wij bang genoeg voor onszelf en de anderen, maar er is Uit de kerkbladen daar in het huis Gods nog iets over, iets, niet zoveel meer, van een ruimte van leven die wij verder verloren lijken te hebben. Iets over van een eenheid des levens die ons tegenwoordig zo smar telijk ontbreekt. En ook die laatste resten worden nu bedreigd. En dat nota bene vanuit een eenheidsgevoel, vanuit een verlangen naar waarachtiger menselijkheid. Want dat is het wat wij nu horen, overal, nadrukkelijk en ook wel wat modieus: er zou een eenheid des levens zijn binnen ons bereik. In de grote stormloop tegen het dualisme lijkt alles wel samen te vloeien, hemel en aarde, geest en lichaam, kunst en leven, gebed en daad. In de naaste moeten wij God vinden, in de activiteit de ware contemplatie, in het object de schoonheid, in de geslachtsdaad de liefde. En zo n.aar voort, het is een rage geworden, waar velen zich door laten meeslepen. Natuurlijk, als zo de leidende geesten spreken en schrijven ontsnappen de eenvoudigen van gemoed in emotionele bewegingen en steriel conservatisme. Het ziet er naar uit dat er geen tussenweg meer is tussen de 'Entmythologisie- rung' en het fundamentalisme, tussen het jargon van de revoltuie (met al de modewoorden van structuur en consumptiemaatschappij en wat niet allemaal) en het versteende gezemel van de oude orthodoxie' In Waarheid en eenheid, het blad van de gerefor meerde verontrusten, signaleert ds. M. Vreugden- hil dat tegenwoordig alles mag in de gerefor meerde kerken, en hij geeft voorbeelden: de geloofsbelijdenis van Dorothee Sölle lezen in een belijdenisdienst ;eigen gefabriceerde formulieren gebruiken; liederen zingen die in geen psalm- of gezangenboek te vinden zijn; het nalaten van de catechismuspreek. meedoen aan acties voor de Vietcong en Noord-Vietnam door het LCGJ (lan delijk centrum voor geref. jeugdwerk); pre-advi- seren op de synode als je vindt dat het goed gaat als mensen de kerk verlaten of als je niets van Kuitert veroordeelt maar wel 'zeer fanatiek schrijft als iemand Kuitert naar de Schriften tracht te beoordelen'. Ds. Vreugdenhil roept dan op tot georganiseerd verzet: 'Waar niet naar het Woord Gods gepreekt en gehandeld wordt, daar belegge men alternatieve diensten. Er zijn veel predikanten, ik zelf ook, die in die 'alternatieve' diensten willen voorgaan. Misschien durven voorgaan? Als er geen goede jeugdvereniging is, -tracht er zelf een op te richten. Ze behoeft niet groot te zijn. Als ze maar het Woord Gods bestudeert. We moeten helaas hoe langer hoe meer nee gaan zeggen. Niet meer iets geven voor het LCGJ. Zolang de Vrije Universiteit niet verandert, zeker niets meer geven voor de theologische faculteit. We moeten niet meer denken: het komt van gereformeerde zijde, het zal wel goed zijn, maar we moeten on9 afvragen: is het inderdaad goed, goed naar God9 wil. Georganiseerd verzet!' Prisma'dctectives. Uitg. Spectru Utrecht. Prijs per stuk 2,95 De omslagen van de Prisma-detectiv moeten niet bloederiger en de teksti er op niet onbenulliger worden, m» voor het overige heb ik graag vre( met de vier nieuwe nummers, die v thuisgestuurd kregen. Om te beglnni een oude, en deswege zeer charmant Ellery Queen: 'Lijk aan de haal'. Ou dat wil zeggen: daterend uit 104 maar voorzover ik weet nieuw vo< de afnemers van deze recks, die i kunnen meemaken hoe Nikki Porti in Ellery's leven komt. Heel opmerk lijk is 'Iemand, ergens' van Mal Sadier, die zijn verhaal situeert in wereld van studenten en zwarte pai ters en die de spannende speurtoc! naar een vermiste vrouw heel org nlseh neerzet in een verhaal, d; getuigt van grote betrokkenheid mi dc strijd tegen racisme en gevestigd toestanden. Je komt onder de indru van bijv. een zin als deze (op pag. 41 'Ik had zelfs geen korte blik op straa geworpen (in tegenstelling tot ee neger, ajk, verdacht op vijanden. Hi was een blanke straat, mijn straal Julian Symo..s biedt in 'De alternate ve moordenaar' een psychologisch thriller met als hoofdfiguur een sclv zofreen: boeiend opgezet en verwerkt Tenslotte: 'Lief zijn voor Nanny' vai Patrick Quentin. waarin de ervarei auteur Peter Duluth laat ontdekkei wie dat meisje, over wie hij ziel (platonisch) ontfermd had, ophing ii zijn slaapkamer. AJf

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2