leuters spelen viooltje Politiek Den Haag krijgt een drukke week Kniekousen aan de lijn jet-Unie geeft italisten uit land geen visum gezondheid schuwt iten Brandwachten bedwelmd bij fabrieksbrand Brand boven bar: 2 doden Luilak: 261 klachten in hoofdstad Geen toestemming om buslijn op te heffen voor NBM Actie Marbon wil raadsdebat uitstellen ff/KWARTET DINSDAG 23 MEI 1972 Binnenland T6/K7 kleintjes van Nap de Klijn kinderen er geen zin in hebben, dan gooien/ viooltjes er gewoon bij Nou ja, góóien na- jk niet, maar van vio- AP DE KLIJN hoeft er tegen hun Wil in. Kin- moet je niet dwingen lemaal niet bij zoiets als het vioolspel. Nap ijn heeft aan de weg Bussum en Amers- een 'kleuterviool- Kinderen van drie f jaar leren daar spe- vvijs met muziek orn aat zonder dwang, want oet spelen blijven, zegt Mocht er toevallig dan n wonderkind uit tevoor- komen; dan is dat meege- Dlgt met de kleuters de imde 'Suzuki-methode.' een Japanse vinding die veel succes wordt toege- Amerika en Canada (en natuurlijk). an spelen al zo'n dikke dduizend kinderen op de- ier viool, vertelt hij. k er voor het eerst van dacht ik: Oh nee, wat k, al die kinderen die in vader en moeder zo 'iool moeten leren spe- aar toen ik kennis had in van de methode van ïuziekpedagoog Suzuki, Icht ik: erg goed hoor!' nis Nap in Nederland n. Zelf heeft hij een naam op vioolgebied en es op het concervatorium I Haag. - MATIG LUISTEREN t dat precies met die methode? «egt Nap de Klijn, 'het is ge school waar wonder- worden gekweekt. Het ip de normale ontwikke- e ieder kind doormaakt die nog niet naar ,gaat, die leert toch pra- 'cAe komt dat? De ouders dat kind. Het leert m mamma zeggen. Hel >ort om zich heen praten it meedoen. Eerst een ,D1' verdraaid, maar later oed.' te Japanse violist Suzuki Jdat het kind óók klan- j z;istreert, net als woor- anneer nu regelmatig iken te horen zijn, zal d die muziek ook gaan n. Niet met de stem. t met praten gaat. maar instrument, in dit ge- viool. zijn er grammofoonpla- vioolmuziek die regel- het gezin moeten wor- raaid. 'Je moet de kleu- dwingen om er naar te i, maar gewoon de pla- len, wanneer het kind ïeelgoed bezig is', zegt •e moeder heeft in dit >k een taak. Zij moet n te bereiken dat het lere dag vijf minuten [iet dwingen, want dan [out. Wanneer het lukt kind spelenderwijs de m van het vioolspelen dat is een groot voor- Volledige concentratie van peuters en kleuters op de viool- school van Nap de Klijn tussen Amersfoort en Bussum. mij, kan ze er alleen op heel jonge leeftijd uitpikken. Dat is een voordeel want je bent er dan vroeg bij. Je kunt ze dan op een speciale manier lesgeven en hen begeleiden.' Er zijn op dit moment zo'n tweeëndertig leerlingen bij Nap de Klijn en hij zou wel iedere dag les willen geven, maar er zijn te weinig leerkrachten. Een andere moeilijkheid is dat er geen subsidie komt van de over heid. Ja, Nap is al wezen praten in Den Haag, maar het zit er niet in 'Ik had wel meer medewerking verwacht. Veel particulieren waren razend enthousiast toen we net begonnen. Ze stuurden gewoon geld. Ook het Prins Bernard Fonds heeft, veel gege ven. Dit fonds bekostigde de aanschaf van de piepkleine vi ooltjes. Dat hakte er meteen in: dertienduizend gulden'. Voorlopig kan Nap de Klijn geen leerlingen meer bergen. Hij zou ze dolgraag willen heb ben. maar er zijn geen goede leerkrachten beschikbaar en het geld ontbreekt. 'Ik heb een stille hoop dat ik in september weer nieuwe peuters en kleuters erbij kan hebben. Er wordt momenteel hard ge werkt aan een opleiding voor leerkrachten die speciaal deze groep kinderen op het oog heeft. Verder zijn we afhanke lijk van giften van bedrijven enzo. Ja de ouders hebben al gezegd: meneer De Klijn, we betalen nu vierhonderd gulden per jaar, maar als het moet willen we best meer geven. Kijk. dan spring ik er mis schien financieel uit. Helemaal natuurlijk met subsidie. Verdie nen hoef ik er niet aan. Dit is toch fantastisch leuk werk?' Martine Bijl en zingen 'Wonderkinderen worden niet gemaakt. Die worden ge- bóren. Het enige wat we hier kunnen doen is ze begeleiden'. deel. want juist het begin is zo moeilijk.' GEEN WONDEREN Nap de Klijn vindt het nuttig dat een kind zo Jong mogelijk met muziek in aanraking komt. Dat heeft een grote invloed op de hele ontwikkeling. 'Als een kind op jonge leeftijd zich een paar minuten per dag leert con centreren, dan heeft het daar het hele leven profijt van. In Japan en Amerika is gebleken dat de peuters en kleuters die volgens de Suzukimethode les hadden gehad, zich later op school veel beter konden con centreren. Da's al een heel ding.' Van dp vijftig moeders met kinderen ''ie Nap de Klijn aan zijn woning in Laren krijgt, denken er tien: 'Mijn kind is een wonderkind.' Nap de Klijn: 'Ik vraag ze dan hun kind weer onder de arm mee naar huis te nemen, want wonderkinderen worden niet gemaakt. Die v/orden geboren. En een school zoals die van Nap de Klijn 'Je kunt je leven niet blijven vullen met het zingen van lied jes', vindt Martine Bijl. 'Dat kan ik nu al niet. Het is voor mij wel het belangrijkste, maar je vult er je tijd niet mee. Je moet toch ook een basis hebben van andere dingen die je doet. Ik produceer kinderplaten. Ik vertaal liedjes. Ik heb twee langspeelplaten gemaakt en een heleboel zangles. Ik zit in het panel 'Wie van de drie', een leuk spelletje, ik keek er graag naar toen ik zelf nog niet mee deed.' Wilma Driessen Ze is vanavond te zien in het programma 'Om de Ombuds man:' WILMA DRIESSEN, een sopraan die zich met haar 30 jaar nog maar een 'kleintje' in het vak vindt. Na de opheffing van de opera in Nederland is ze behoorlijk "erdrietig geweest. Maar dat is allemaal voorbij want Wilma begint in juni aan de opera van Pforzheim in Duitsland en ze is al driftig aan het verhulzen. Wat ga je vanavond zingen? 'Twee nummers staan er op het programma. Eerst een aria van Pucini: 'O mio babbino caro', Sophia en haar zoontje Nauwelijks een paar maanden oud. of het zoontje van Sophia Loren en Carlo Ponti werd in geschreven op de meest sjieke kostschool van Engeland: Eton. Wanneer mocht blijken dat Car lo jr. zoals de meeste Italia nen niet zonder z'n familie kan, dan mag hij thuisblijven. Overigens wil Sophia niet dat Carlootje acteur wordt. Ze zegt: 'Acteren is iets voor vrouwen, en niet voor mannen. Want je moet er ijdel voor zijn en veel vrouwelijke eigenschappen voor hebben.' Abi zonder Esther Het is ontzettend verdrietig voor vrouwen met dikke benen, maar ze mogen écht niet meedoen aan de komende kniekousenmode, die deze zomer in alle hevigheid gaat losbarsten. Onder de lange broek worden kniekousen gedragen in alle uitbundige kleuren, hoewel die waarschijnlijk nog wat moeilijk te krijgen zullen zijn, omdat de fa brieken in Nederland nu eenmaal erg behoudend zijn. De fel ge kleurde kniekousen komen uit het buitenland, maar Dlck Holthaus heeft een serie rood, wit en blauwe kniekousen ontworpen, ge ïnspireerd op de matrozenmode, want er zit een klein ankertje op. Op de foto: kniekousen van Falke in de kleuren rood, oranje, wit en donkerbruin. en daarna het vrolijke 'Funicu li. funicula' van Denza.' Waarom ga je naar het buiten land? 'Kijk, als je nu de opera-moge lijkheden in Nederland ziet, dan word je wel haast gedwon gen om naar het buitenland te gaan. Na de liquidatie van de Nederlandse Opera hebben ze me ontzettend veel in België ge vraagd en daarna ook in Duits land. En als je graag zingt, dan ga je gewoon de grens over.' Er is dus niets in Nederland te doen? 'De afgelopen maanden geluk kig weer wel. Ik heb zojuist een show voor de NCRV afge maakt. Ik zing zeven nummers met als decor het sprookjespark van de Efteling. Dat program ma zenden ze in september uit. Verder heb ik een nieuwe lang speelplaat opgenomen en ik ben voor de Nederlandse Opera ge vraagd om in 't volgende seizoen in 'Die Fledermaus' de hoofdrol te zingen. Ja, ineens gaat het weer komen, hier in Neder land.' 'Maar je gaat in Duitsland wo nen? 'Ik hou m'n huis in Voorburg aan. omdat ik hier toch nog veel zal zijn, maar ja óók een huis in Pforzheim. En m'n zoon Marco gaat mee. Hij komt dan in de eerste klas van de grote school en dat wordt voor hem Duits leren spreken. We oefe nen nu al een beetje aan tafel. Ik praat dan Duits tegen hem en hij verstaat het wel, maar spreken is nog moeilijk. Soms zegt hij iets tegen z'n vriendjes op school in het Duits en dan komt hij verdrietig thuis omdat ze het gek vinden Elizabeth deelde uit driehonderdduizend dollar ge schonken als bijdrage in de kos ten. Het theater zal de naam 'Beckett Theater" krijgen naar de Franse toneelschrijver. Er wordt gefluisterd dat Richard Burton bij de opening de rol van King Lear zal spelen. Tenminste dat gerucht heeft Liz de wereld ingeholpen. De studenten vinden dat je bij de opening van de Beckett-schouw- burg toch minstens een Beckett- toneelstuk moet spelen. Het is wat hoor, een man al leen! Er zijn maar weinig man nen die het zonder gezelschap van een vrouw kunnen stellen, wanneer ze eenmaal dagelijks troost hebben kunnen vinden bij een begrijpende partner. Zelfs de wat zwaar gebouwde 'Abi', destijds wederhelft van Esther en ook destijds het geluk zalige duo 'Abi en Esther Ofa- rim' vormende; die Abi heeft het niet gered. Hij ziet er de laatste tijd uit als een overjarig hipje, lang haar, nauwe broek, grote laarzen en met wijd over hemdjak. Maar zingen doet 'ie nog wel. Na een inzinking oorzaak: Esther diie het alleen wilde proberen heeft Abra ham een nieuw type gevonden. Het is de bevallige Beate Wick- rath. Maar Abi wil niet met haar het toneel op. 'Dat is het begin van het einde', zegt hij. 'Kijk maar wat er destijds met Esther en mij is gebeurd.' Teddy leeft nog steeds 'Gek hè? Ik heb zelfs gehoord dat ik dood ben', zegt Teddy SchoV?n giechelend. Tja, dat krijgwanneer de mensen jarenlang je stem via de radio hebben gehoord en je gezicht op het scherm zagen. Als je er dan een tijdje tussenuit bent, dan begraven ze je gewoon. Maar Teddy leeft. 'Ik heb me een tijdje niet laten zien omdat ik ziek was. Ik had destijds veel werk, deed van alles. Maar nu ik bijna geheel ben hersteld, begrijp ik hoe belangrijk het is om gezond te zijn. In zo'n tijd van ziekte leer je wel je vrien den kennen. Het zijn er maar een paar geweest die van zich lieten horen. Mies Bouman bij voorbeeld en Simon van Col- lem. DSt zijn pas collega's. 'O- verigens: halverwege juni is Teddy weer op het scherm te zien. Ze krijgt dan een eigen programma. Fruitmanden van Hans KRO's perfecte omroeper Hans van Willigenburg kan het woord 'fruitmand' niet meer ho ren. Een dik jaar is hij door een bejaarde dame achtervolgd die hem één keer per veertien dagen een riante fruitmand stuurde. 'Ik heb het goeie mens nooit gezien, weet niet hoe ze heet, maar heb nu wel het idee dat ze is ontslapen. Want sinds enige tijd belt de groenteman niet meer aan bij het graohten- huisje van Hans. Er wordt in Oxford driftig ge bouwd aan de schouwburg voor de universiteit. Richard Burton en Elizabeth Taylor hebben Gevuld stokbrood 2 stokbroden 16 plakjes kaas aluminiumfolie boter paprikapoeder verse bieslook Snijd het stokbrood aan de bo venkant over de hele lengte telkens op enkele centimeters afstand. Niet helemaal doorsnij- denl de sneetjes moeten aan de onderkant vast blijven zitten. Vul elke inkeping met een plakje dubbel gevouwen kaas. Leg het brood op een stuk aluminiumfolie en bestrijk dit aan de binnenkant met boter. Vouw de folie om het brood heen en grilleer één en ander tot de kaas is gesmolten. Daar na openvouwen en wat paprika poeder en fijn gesneden bies look op het brood strooien. Menutip: Uiensoep, gevuld stokbrood, Franse kaas. verslaggever »UM De Sowjet-Unie vier van de zes Nederlandse tten, die ter gelegenheid van Dek van Nixon naar Rusland geen visum verstrekt. Kalta van NRC-Handelsblad, lasso en Willebrord Nieuwen- de KRO en Henk Glimmer- de NCRV kregen zaterdag rel ambassade in Den Haag te lat er nog geen mededeling was gekomen. werd gisteren verklaard, fcn werd eraan toegevoegd, dat positieve beslissing meer kon worden. Aan Link van f 1 van de AVRO en aan Henk (.J van de Gemeenschappelijke Jst werd wel een visum ver- paar de laatste zal daar geen ,|van maken. Tweede Kamer houdt commissievergaderingen \.G In een oplage van heeft de geneeskundige hoofd- van het staatstoezicht op de "heid onder ongeveer 400 lis folders verspreid, waarin gewaarschuwd worden tegen ekten in het buitenland, met cholera. In kort bestek de brochure de besmetting ra en de gevolgen hiervan, atie tegen de ziekte en de bij grensoverschrijding. 'nische wenken zijn ook ge- het voorkomen van andere lijke darmziekten zoals buik- ratyfus, dysenterie, kinder- ng en besmettelijke geelzucht 'en, waar minder goede toestanden heersen. DEN HAAG De politiek heeft geen tijd voor een pinkstervakantie. Van morgen om kwart voor elf komt de Eerste Kamer reeds bijeen om het beleid van minister Schmelzer van buitenlandse zaken te bespreken. Op dat ogenblik is aan de overkant van het Binnenhof in het gebouw van de Tweede Kamer de fraktie van de PvdA al een half uur in vergadering bijeen. Gezien de actuele gebeurtenissen in het buitenland (onder andere de goedkeuring van de verdragen in Bonn en Nixons bezoek aan Moskou) kan het buitenlands debat in de Eer ste Kamer meer reliëf krijgen. Aan de orde komt ook nog de motie van de heer Nederhorst (PvdA), waarin mi nister Schmelzer wordt gevraagd in de NAVO de niet democratische toe standen in Griekenland en Portugal en het ontduiken van het VN-embar- go op wapenleveranties aan Portugal ter spnke te brengen. De ontwikke lingssamenwerking behandelt de Eer ste Kamer 7 en 13 juni, wanneer Unctad 3 tot het verleden behoort. Milieuprobremen De Tweede Kamer gebruikt de pink- sterweek voor het houden van open bare commissievergaderingen. De deze kabinetsperiode ingestelde vaste com missie voor milieuhygiëne werkt mor gen een omvangrijke agenda af over de waterverontreiniging en luchtver ontreiniging. Een interessant onder werp: de gevolgen van de afsluiting van de Oosterscheid e. Ook de kwali teit van het oppervlaktewater in de recreatiegebieden kan niet onbespro ken blijven. Het gesprek over de luchtverontreini ging zal zich vooral toespitsen op de voortgang van de sanering en de smogbestrijding in Rijnmond. Een an der belangrijk probleem is de veront reiniging door de benzinemotoren van de auto's. Er moet een programma van wettelijke en bestuurlijke maatre gelen komen om ook deze luchtver ontreiniging tegen te gaan. Verder wordt de mogelijkheid besproken van verbodsbepalingen van bepaalde pro- dukten. De belasting van het milieu heeft ook alles te maken met de ruimtelijke ordening in de randstad, waarover de vaste commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning donderdag een openbare vergade ring houdt. Over d't onderwerp is enkele weken geleden een hoorzitting gehouden. Toen bleek al de algemene bezorgdheid over de situatie in Zuid west-Nederland. De moeilijkheid is goede beleidsinstrumenten in handen te krijgen voor spreiding van de be drijvigheid en de bevolking over ge heel Nederland. De vaste commissie voor justitie houdt vandaag een openbare hoorzit ting over het moeilijke probleem van de kinderbescherming en justitie. Wat moet de rol zijn van het maatschappe lijk werk? Onderwerp van deze hoor zitting is de nota-Wiersma 'jeugdbe scherming en justitie' en de nota- Grosheide over deze problematiek. Politieke topdag Zaterdag wordt het vooral een topdag voor de partijpolitiek. Dan vergaderen de partijraad van de ARP (moet die ene christelijke partij er nu al direct komen?), de partijraad van de PvdA (wat doen we verder aan de vooruit strevende volkspartij?), het congres van de CPN (de bijeenkomsten die ook vrijdag en zondag worden gehou den, zijn openbaar) en de WD over de milieuproblemen. Voorzitster me vrouw Van Someren heeft enige tijd geleden aangekondigd, dat dit een belangrijke vergadering zal worden, vooral omdat de Nederlandse man in de club van Rome, prof. F. Böttcher lid van de WD is en mee zal doen aan dit congres. Deze zaterdag zal er behalve over de partijpolitiek nog heel wat te bespre ken zijn. Want vandaag immers houdt de delegatie uit het kabinet onder leiding van minister Boersma het gro te gesprek met het bedrijfsleven. Over de zo noodzakelijke matiging (met hoofdletter) moeten harde afspraken worden gemaakt, zei de politieke lei der van de KVP, mr. Andriessen vorige week nog. Alsof dat zo maar gaat ROZENBURG Bij de chemische fabriek Milchem-Nederland te Rozen burg brak maandagmorgen brand uit. Enige brandwachten werden onwel door de benauwde maar niet giftige dampen die vrijkwamen. Zij moesten met ambulances naar huis worden gebracht. In een afdeling waar chemicaliën wor den gedroogd die worden gebruikt in de spoelvloedstof bij olieboringen zag het personeel plotseling een steek vlam uit een bedrijfseenheid schieten. De brand nam snel een omvang aan die blussing met eigen middelen on mogelijk maakte. De brandweerkorp sen van Rozenburg, Hoogvliet en Rot terdam namen poedig daarna een het blussingswerk deel. Over de oorzaak van de brand en de omvang van de schade is nog niets bekend. GRONINGEN Bij een felle uit slaande brand boven de Mambo-bar aan de Turfsingel in Groningen zijn In de nacht van vrijdag op zaterdag de 21-jarige zoon van de bareigenaar Robert Nieuwzwaag en diens 18-_'arige vriendin Inge Kappelhof om het leven gekomen. De brand, waarvan de oor zaak nog onbekend is, verwoestte de gehele tweede en derde etage boven de bar. De begane grond en de eerste verdieping liepen ernstige waterschade op. Toen de brand uitbrak, waren op de tweede verdieping twee kamerbewo ners, die beiden een kennis op bezoek hadden, Het viertal wist echter via een brandladder aan de achterzijde van het pand aan de vuurzee te ontsnappen. En van hen, de 19-jarige kamerbewoner Johan Boer, liep daar bij verwondingen op doordat hij door AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag 261 meldingen van balda dige luilakviering binnengekregen. Het eerste telefoontje kwam al om zes minuten over twaalf. In totaal werden 22 personen, allen minderjarig, aange houden. Vorig jaar bedroeg het aantal meldingen van de politie 222. Volgens de politie waren de vernielin gen dit jaar ook van ernstiger aard. Vooral in Amsterdam-West, waar tot laat in de ochtend tegen baldadige jongelui moest worden opgetreden. Behalve vele autowrakken werd ook een vrijwel nieuwe wagen in brand gestoken. De brandweer moest 28 keer ingrijpen. In Alkmaar is de luilakviering rustig verlopen. Bij de politie kwamen mel dingen binnen van een paar fikse branden en gesneuvelde ramen. Voor het politiebureau van Alkmaar verza melde zich een aantal jongelui op trekkers, die een oploop veroorzaak ten Voor de jeugd waren in het holst van de nacht voetbalwedstrijden geor ganiseerd. In Egmond aan Zee werden 's nachts kampvuren ontstoken. Voor de eerste keer-ln de historie van Nieuw-Vennep heeft zich op Luilak morgen een spoor van vernielingen voltrokken. Vijf kinderen van 14 tot 17 jaar uit twee gezinnen trokken er in alle vroegte op uit en braken ongeveer veertig jonge bomen tot de grond toe af, bekalkten auto's en sloopten tuinhekken. De politie kon ze te pakken krijgen. De schade be draagt zeker enkele tienduizenden guldens. een glasplaat viel. Aanvankelijk vrees de men, dat de brand nog een derde slachtoffer zou hebben gemaakt, daar een van de kamerbewoners onvindbaar was. Later bleek echter, dat hij tij dens de brand afwezig was. UTRECHT In de nieuwe dienstre geling van de NBM (die op 28 mei ingaat) zijn opnieuw de lijnen Mui- den-Weesp-Nigtevecht/Ankeveen en Odijk-station Driebergen opgenomen. Voor de opheffing ervan heeft de NBM namelijk nog geen toestemming ontvangen van de commissie vervoers- vergunningen. Op deze lijnen zullen dan ook voorlopig nog bussen blijven rijden. De dienstregeling van de NBM. die busdiensten verzorgt in het gebied tussen Arnhem en Amsterdam, is niet Ingrijpend gewijzigd. Verschillende bussen gaan een betere aansluiting geven op de treinen De bus van Baarn naar Amsterdam gaat langs het station Naarden-Bussum rijden en de bus van Amsterdam naar Hilversum stopt voortaan bij het station in Weesp. Er komt in de zomermaanden een extra dienst tussen het station Utrecht CS en het recreatiecentrum Maarsseveensc plassen. AMSTERDAM Het actiecomité Marbon heeft in een telegram aan de gemeenteraad opnieuw geëist het Mar- bon-debat, dat morgen zou worden gehouden, voorlopig uit te stellen. Het comité heeft bezwaren tegen het debat omdat het te behandelen inte rim-rapport, opgesteld door een ge meentelijke commissie, onvolledig zou zijn. Het vindt de conclusie, dat voor de resin-afdeling van Marbon een hin derwetvergunning kan worden ver leend, voorbarig en het wijst erop. dat daar vele fundamentele bezwaren tegen zijn aan te voeren. De actiegroep wil voor het debat eerst bijeenkomsten in de wijken en een hoorzitting voor de raad. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7