De Soldaat onder Erik Vos knapper dan ooit Twee Nederlanders bij dirigentencursus Verontrusten willen (in meerderheid) in geref. kerken blijven Majoor Eva den Hartog weer naar Bangladesj 'Menuet' als toneelstuk teleurstellend Trouw K war tot Eerst r.k. pinkster parochie in Amerika Rock Circus: matige boel Blyetijds Gereedschap Advertenties pro en contra mgr. Gij sen Boekenetalagl: iek ee ~LA( TliOUW/KWABTET DINSDAG 23 MEI 1972 KlilKKIN'il T2/hl door R. N. Degens DEN HAAG Onder de vlag van de Nederland se Opera Stichting geeft een klein ensemble, ge vormd door het Nederlands Blazers Ensmblc, le den van de Nieuwe Komedie en een viertal zangers momenteel onder leiding van Edo de Waart voorstellingen van Igor Strawinsky's 'Le Renard' en THistoire du soldat'. Het is dacht ik in dit geval niet de vlag die de lading dekt; omgekeerd is het eerder de lading die los van de daarop geplante vlag ten volle aan sprak maakt op de grote bewondering en waardering en die gaan dan, wat mij betreft, in de allereerste plaats uit naar regisseur Erik Vos, de man die bij de première vrijdagnacht in het Haagse HOT om welke vreemde reden dan ook niet betrokken werd in het applaus dat het publiek terecht met gulle handen aan de medewerkenden uitdeelde. Nog nooit is het in ons land gelukt het vrij eenvoudig vertelde, gedanste en gespeelde 'Verhaal van de soldaat' zo uit de voeren dat niet óf de muziek, óf de tekst, óf de scenische voorstelling óf alle drie tegelijk scha de leden. Uitvoeringen in concert- vorm. al dan niet met declamatie van de tekst, gaven ook altijd het (juiste) gevoel dat de zaak scheef zat. Hoe scheef het vaak ook zat met complete scènische uitvoeringen blijkt duidelijk nu Erik Vos heeft laten zien door W. WIEEK BERG AMSTERDAM 'Menuet', de in 1948 verschenen roman van Louis Paul Boon, is een wondermooi boek. In drie delen, vanuit drie gezichtshoeken gezien, wordt het verhaal verteld van een levensdrama en een driehoeksver houding. Een arbeider, die in diep- vneskelders zijn brood verdient, een introverte dromer, is getrouwd met een vrouw, die alles graag 'gewoon' wil hebben, die bang is om 'te diep op de dingen in te gaan'. Om haar werklust en haar drang om 'vooruit te komen' te bevredigen gaat ze kin derkleren naaien. In het huishouden wordt ze geholpen door een heel jong meisje, dat de introvertie met de man gemeen heeft, maar daaraan een kin derlijke nieuwsgierigheid en wreed heid paart. Ze wil 'de boel in bewe ging brengen' en doet datmet het gevolg dat alle drie zich eens te meer bewust worden van de eenzaamheid en de zinloosheid van hun bestaan. Boon laat het eerst door de man, dan door het meisje, dan door de vrouw vertellen. De krantenknipsels over moord en verkrachting, door de man verzameld, drukt hij onderaan de bladzijden cursief af. Hij bereikt met een maximum aan eenvoud en lucidi teit wel zo ongeveer het hoogste wal een schrijver bereiken kan. Dat regisseur Leonard Frank door 'Menuet' gegrepen werd, is alleszins begrijpelijk. Dat hij het, samen met de schrijver, voor toneel bewerkte, is minder voor de hand liggend. De gedachten en gevoelens met hun onderstromen zijn namelijk zeer aan nemelijk en aangrijpend wanneer ze in Boon's ingehouden stijl worden verteld, maar zij verliezen hun subti liteit wanneer zij toneelpersonen in de mond worden gelegd. Er vindt een vergroving en versimpeling plaats. Die wordt niet opgeheven door tech nische trucjes, door het gebruik van stukjes film, soms synchroom lopend met de handeling op het toneel, soms die onderbrekend. Zij werken eerder Irriterend dan animerend, omdat zij functieloos zijn. Wat tevoorschijn komt is een rommelige collage, de schaarse ontroering wordt alleen ge wekt door de herkenning van een stukje Boon-tekst, die de spelers van Studio overigens lang niet optimaal overbrengen. Het is jammer van het vele werk, dat Leonard Frank en zijn medewerkers er voor hebben verzet en van de eerlijke bedoelingen die zij erin heb ben geïnvesteerd Het was veel moeite voor weinig. Maar toch niet zodanig om niet als de toeschouwers nu het boek te gaan lezen. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Oem.giro X 500. hoe het moet. Hij plaatste, gegrond op histosich verantwoorde, maar hier nooit gebruikte aanwijzingen, de ver toning in de sfeer van een klein reizend circus. In de zeer kleine ruim te van het HOT-zaaltje liet hij een piste-achtig centrum van palen lad ders en planken bouwen (Niels Ha mel) waarin de soldaat, de Duivel de Verteller in clownskostuums ronddar telen (evenals de wat overbodige To neelmeester) en waarin de Prinses een ballerina is. Door een meesterlijk gebruik van de ze ruimte in de breedte, diepte en hoogte, door een tot in details uitge kiende en compleet op de muziek afgestemde spelregie, maar zeker ook door het intens overgegeven en sugge stieve spel van de acteurs werd dit een voorstelling die in elk geval alles overtreft wat in Nederland ooit met de Soldaat is gedaan. Waarbij men nu ook pas goed de voortreffelijke plasti sche kwaliteiten van Martinus Nijhofs vertaling kon waarnemen. En waarin de door leden van het Nederlands Blazers Ensemble onder Edo de Waart (zoals vereist, helemaal zicht baar opgesteld en bij het spel betrok ken) gespeelde muziek nu pas echt haar onverbrekelijke eenheid met tekst en actie bewees. Goede combinatie Een goede gedachte deze Soldaat te combineren in één voorstelling met 'De Vos', ook al doordat in beide het Actrice Margaret Rutherford (80) overleden niet uit te roeien en altijd aan het langste eind trekkende kwaad in le vende lijve aanwezig is: bij De Sol daat in de persoon van De Duivel (die zelf weer in diverse gedaanten verschijnt) aan wie de berooide sol daat op mooie beloften zijn viool (zijn ziel) verkoopt en in De Vos in de gedaante van de vos die zoals in sprookjesland bekend is, de volhar dende en meestal overwinnende bela ger van zijn mededieren is. 'Die Vos' werd eveneens in de circuss feer met als dieren verklede clowns (of met clowneske dierfiguren) ge speeld en ht warn hier vooral de weer voortreffelijke geregisseerde fratsen en de soms halsbrekende akro- batiek waarmee de acteurs de show stalen. Halsbrekende akrobatiek in het muzikale leverden ook de hier vereiste vier zangers die de op Russi- che volkslegenden gebaseerde tekst zingend vertellen. Met weer een piepklein orkestje on der leiding van Edo de Waart, die zowel hier als in De Soldaat een grote slagvaardigheid in de samenwerking met de BUhne aan de dag legde. Een goede, maar wel kriebelige vondst in De Vos was het enorme (kapotte) veren bed waar de acteurs af en toe van grote hoogte indoken, en daarmee het zaaltje in een ruige kippenren transformeerden. De spelers waren (met Yvonne Ven- drig extra in De Soldaat) in beide stukken: Rein Edzard, Niek Pancras, Robert Prager en Henk Votel. De laatste was in de Soldaat een duivel van bewonderenswaardige beweeglijke gemeenheid. De vier zangers waren Simon van der Geest Bert van 't Hof, Lieuwe Visser en Tom Haenen. Er worden nog (zeer aan te bevelen) voorstellingen gegeven waarbij men kan kiezen uit modieuze nachtvoor stellingen (te beginnen om 24.15 uur) en normale avondvoorstellingen 20.30 uur) De nachtvoorstellingen: 26 mei Doelen Rotterdam, 27 mei Carré Am sterdam, 3 juni HOT Den Haag, 10 juni Frascati Amsterdam. De avond- voostellingen 4 juni HOT Den Haag, 7 en 11 juni Frascati Amsetrdam. NEW YORK De groei van de pinksterbeweging binnen de rooms- katholieke kerk in de Verenigde Sta ten heeft geleid tot de stichting van een katholieke pinkstergemeente in Saint Charles (Illinois). De parochie is ingesteld door bisschop Arthur J. O'Neill van Rockford en wordt geleid door pastoor William F. McMahon, die de 'geestesdoop' ontving tijdens een gebedsconferentie can de Oral- Robertsuniversiteit in 1969. AMSTERDAM Natuurlijk was het uitstekend weer. Dat kon nauwelijks anders tijdens het Amsterdam Rook Circus 1972, dat gisteren in het Olym pisch Stadion om zich heen greep. Niet anders, omdat in de voorberei ding duidelijk geworden was dat de kwalitatieve garantie reeds was weg gevallen: Gene Clark, wat mij betreft De Kampioen Van De Traan, zou in verband met fiscale aangelegenheden niet van de partij zijn, en derhalve moest maar vertrouwd worden op de weergoden enerzijds en anderzijds de rest van de attracteies, zoals gekon- trakteerd door het bezige organisatie- bedrijfje Mojo en niet te vergeten de heren van de jubilerende muziekkrant Oor (één jaar in bedrijf). Goed. Dat bleek toch een redelijk vrolijke, zij het wat slappige aangele genheid. De 'aangekochte' groepen bleken slechts bij uitzondering in staat de krap vijftienduizend bezoe kers (een strop voor de organisatoren die in het kader van een economische bedrijfsvoering minstens vijfduizend pop-frieks méér nodig hadden) tot een redelijke mate van opwinding te brengen. The New Hiders Of The Purple Sage gelukte dat als eerste: een Californische formatie, tweede op de ranglijst, die haar ontstaan mede te danken heeft aan de welbekende firma Grateful Dead. De heren pre senteerden een energiek brokje country-muziek, waarin vooral de gloednieuwe Canadese steel-gitarist Buddy Cage een zeer opvallende rol vertolkte. De Amerikaanse folksinger Tom Paxton wist. evenmin als de vaderlandse formatie CCC Inc. die het spits afbeet, meer dan een bescheiden kwantum plichtmatige emoties los te weken. Donovan, die in tegenstelling tot de berichten niet met een nieuwe bege leidingsgroep, maar in zijn dooie eentje optrad, had meer succes (zijn repertoire: een acceptabele melange van oude en iets recentere hits. zoals Catch The Wind, Hurdy Gurdy Man, Mellow Yellow, Colours, Try For The Sun) evenals de gelegenheidsformatie opgebouwd rond drummer Buddy Mi- les, welke een wingende portie mu ziek het stadion instuurde. Daarv ór kon kennis genomen worden van de eveneens incidentele tandem Sneeky Pete/Spencer Davis: een duo, dat het bestaan van vakbonden als geen ande re rechtvaardigde: Davis als werkge ver wist Sneeky"s onmiskenbare capa citeiten uiterst rechtlijnig in zijn 'blauwdruk' in te perken. Helaas stond de technische gang van zaken bij dit onvolprezen dagblad niet toe. dat de optredens van Pink Floyd zowel als Dr. John werden bijge woond. Jammer natuurlijk, maar de sondanks geen belemmering voor de constatering, dat het Amsterdam Rock Circus een vrij matte aangelegenheid was: het publiek wilde niet al te veel en de gecontracteerden konden hen nauwelijks activeren. ADVERTENTIE Vraag dhz-hrochurc aan hij Nnoitgcdant. Postbus i, I.Jlsl. NOOITGEDAGT j LONDEN (AP) Op 80-jarige leef tijd is maandag Margaret Rutherford overleden, de actrice die wereldbe roemd is geworden door haar uitbeel ding van excentrieke Engelse dames. Eind vorig jaar was Margaret Ruther- ford nog vele malen op de Nederlandse televisie te zien als Miss Marple, de hoofdfiguur in een aantal verfilmde detectievcromans van Agatha Christie Voor haar talloze rollen in films en toneelstukken heeft zij een Oscar ge kregen. In Engeland is zij geridderd Haar agente, die het overlijden van Margaret Rutherford bekendmaakte, heeft verklaard, dat donderdag de rouwdienst zal worden gehouden in de Anglicaanse St. James-kerk in Ger- rard's Cross. Oxfordshire. door ADR. HAGER ZEIST Tijdens een concert door medewerkers van omroep-ensem- bles heeft de voorzitter van de Nederlandse Omroep Stichting, de heer E. A. Schüttenhelm, in het slot Zeist, de certificaten uitgereikt, die een bekroning vormen van de internationale dirigenten-cursus van de NOS. Voor de twintigste maal werd deze, in de muziekwereld unieke, cursus ge houden, waaraan dit jaar voor de eerste maal een koorweek werd toege voegd. Van de 18 kandidaten werden 10 wer kende cursisten toegelaten, waaronder ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK O Een bank die vruchten afwerpt twee Nederlanders. De Italiaanse diri gent Franco Ferrara was reeds voor de achtste maal cursusleider; de koor- week stond onder leiding van Felix de Nobel. Paul van Kempen was in 1953 één der initiatiefnemers en de aanmelding was dat eerste jaar bijzonder groot, namelijk 68 kandidaten. Inmiddels hebben meer dan 300 jonge dirigen ten de cursus één of meerdere malen gevolgd. Van hen waren er ongeveer 225 afkomstig uit het buitenland. De twee Nederlanders die de cursus met succes afgesloten hebben, zijn Harke de Roos (29) en Klaas Fenne- ker (40). De eerste, van huis uit pianist, was als koor-repetitor aan de Nederlandse Opera verbonden, doch werkt reeds enkele jaren als chordi- rector aan de opera te Graz. Harke de Roos is, naar hij mij zei, van mening dat deze cursus een strengere selectie kent dan bijvoorbeeld de dirigenten cursus te Salzburg. De technische faci liteiten bij de NOS zijn enorm en eigenlijk kan men deze drie weken samenvatten als een perfectie-curSusJ Hoewel hij zich het sterkst tot het theater aangetrokken voelt, ziet hij in een gecombineerd dirigentschap van opera-symfonie orkest zijn ideaal. Klaas Fenneker nam ook vier jaar geleden reeds deel aan deze cursus. Hij constateerde, dat in de tussenlig gende periode het peil van de deelne mers belangrijk gestegen is. Hij gaf als zijn mening, dat de hedendaagse muziek in te geringe mate aan bod was gekomen, doch als dirigent van het Alkmaars oratorium koor en het Noordhollands kamerkoor juichte hij de toevoeging van de koorweek bij zonder toe. Hans Fenneker is hoofdle raar directie verbonden aan het Utrechts Conservatorium. De NOS stelde voor deze cursus be schikbaar: het Radio Philharmonisch orkest, het Radio Kamerkoor, het Pro menade orkest en het Radio Koor. Het team. dat het Leger des Heils (voorlopig voor een jaar) naar Bangladesj heeft uitgezonden. Van links naar rechts: Wil van Vliet, Joke Geyteman, Cobie Broekman, majoor Eva den Hartog, zr. A. v. d. Berg, Ieneke van der Zwan-Kruisinga en Joop van der Zwan. HILVERSUM Tijdens een massaal bezochte nationale trefdag van het Leger des Heils in de Hilversumse Expohal is gisteren het so ciaal-medisch team uitgezonden, dat onder leiding van majoor Eva den Hartog in Bangladesj gaat werken. inj Majoor Den Hartog heeft, na jaren lange arbeid in Zaire, vorig jaar ge werkt in een veldhospitaal in een vluchtelingenkamp in India en maak te dit voorjaar deel uit van het Rode Kruisteam, dat in Faridpoer in Bangladesj werkte. Het team, dat bestaat uit vier ver pleegkundigen, een auto-monteur, een tuinbouwarchitect en een secretaresse, wordt ingezet in Dacca, samen met teams van het Leger des Heils uit andere landen. Het gaat met rijdende poliklinieken medisch en sociaal werk doen in de dorpen. Ook wordt een semi-permanent hospitaaltje ingericht. Op het programma staan verder een onderzoek, wat er gedaan kan worden voor de vele kinderen zonder ouders of familie, babyzorg voor moeder en kind en landbouwwerkzaamheden met de plaatselijke bevolking, zodat deze voor eigen voedsel kan zorgen. De kosten worden geschat op een miljoen. Een kwart daarvan is al bijeengebracht, waaraan de inzame lingsactie van het IKOR en een actie van de gezamenlijke kerken van Haar lem een flinke steen hebben bijgedra gen. De trefdag werd geleid door de chef van de staf, commisioner Arnold Brown en zijn echtgenote, die hier voor uit Londen waren overgekomen, geassisteerd door de commandant in Nederland, lieutenant-commissioner en mevrouw Leslie P. Pindred en kolonel en mevrouw L. Nijman. Cen traal stond in het programma het 85- jarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland. AMERSFOORT 'Op de in Amersfoort gehouden jaarbijeenkomst van de persvereniging 'Waarheid en eenheid', waaromheen zich ver ontruste gereformeerden groeperen, is ook ditmaal de vraag gesteld: Beroepin gswr Wat moeten wij doen?. DE EERSTE DAG Het eerste scheppingsverhaal niet ten einde. De zesde dag gevolgd door een zevende. De en de aarde zijn voltooid. Het v af. De zevende dag is.de streep der. Niemand hoeft er aan te^i felen: deze God vergat niets kwam klaar met zijn werk. Het 'rustte' betekent dat God ophielt te verstaan met dit werk da schepping noemen. God zegent dag, laadt die op met zijn krach er iets uitkomt, dat het voldoe zijn bedoeling. En Hij heili zevende dag, legt er zijn luister 't Is allemaal geweldig en get ia: door de zucht van God dat het is. een zucht van welbehagei genoegen en plezier. De dag daardoor een bijzondere beteken later in de wet op de Sinaï sproken wordt. Het is de Godsd t 1 uitstek. De dag van Gods verbi heid met wat Hij gemaakt Maar, en dat ontgaat ons vaak, de eerste dag voor de mens. Go^sc gereed zijn met dit werk, de staat aan het begin van zijn da^ig: aarde. 'Leven' is te modern geze »wi mens krijgt dagen. En de eers >te is de Godsdag, de dag van de vr Later wordt dat duidelijk als Is horen krijgt dat ze dan het mogen laten rusten. Dan hoe niet meer. Hier hoeft het no; Als een geweldig teken dat die de mens van God is. Dat hi alleen op de wereld is. Hij meteen vrijaf. Nog maar pas roepen uit het niet. met hand 'eI voeten en ogen en oren en wi al, mag hij er eerst eens naar "n en ervan genieten zonder bel ring. Het heersen komt morge Het uitgangspunt van zijn lei wat hij ontvangt van Hem di. hier niet aanwezig is om gedi r worden, maar om te dienen. Da eerste grote les die de mens moet. Hij leeft van gunst en gc van gegeven vrijheid en mach de dag na Pinksteren. Hij alles moeten en mogen en alles nodig hebben om bij te zet de vaart van zijn bestaan, m; stoot naar een eeuwige be' (Kierkegaard) geeft God hem leven start met Gods Pinksterb| vijftigste, zeven maal zeven. Er11 tijd nieuw begin. Nooit weggj in ons zwoegen en vechten, aïri zijn en zorgen. di B ,eokl ptlM loc di "Jaar Ju 1 1HE Ra dcor Het gevoelen van de meerderheid der aanwezigen (de bijeenkomst werd zeer goed bezocht) was: wij willen de gere formeerde kerken niet verlaten, wij aanvaarden echter ook niet een moda- liteitenkerk, maar wachten met grote spanning de novemberzitting van de synode af. Het is zaak, en het is ook waarachtiger, dat zij die de gerefor meerde confessie niet meer aanvaar den, heengaan. Wel had men respect voor degenen die uit gewetensnood uit de kerk gaan, maar liever zag men dat men de weg opgaat van het hou den van 'alternatieve' kerkdiensten en catechisaties. Voorzitter ds. M. Vreugdenhil uit Nij- kerkerveen omschreef de crisis in de gereformeerde kerken als volgt. Vroe ger zei men, als iets 'gereformeerd' was, of van de synode kwam of door een gereformeerde professor was ge schreven; het zal wel goed zijn, maar tegenwoordig gaat dat niet meer op. Overigens: God kan het anders be schikken dan wij mogelijk achten. In het kerkelijk conflict van 1944 was de leer van de veronderstelde wederge boorte het schibboleth, maar waar hoort men in de gereformeerde ker ken nog van die leer? Die is er eenvoudigweg niet ingegaan. Spreker in de middagvergadering was de Apeldoornse chr. geref. hoogleraar dr. W. H. Velema. die sprak over de secularisatie (welk begrip hij nauw keurig omschreef en ook in histori sche context 'plaatste') als uitdaging van de gereformeerde kerken. In zijn referaat bestreed hij de visie van zijn Amsterdamse gereformeerde collega dr. H. M. Kuitert omtrent het bondge nootschap van God: God die de mens nodig zou hebben om God te kunnen zijn. Want zo maak je de mens bepa lend voor God. Voorts verzette prof. Velema zich tegen de gedachte van een zgn. open openbaring, waarbij het er op neerkomt dat onze kennisbagage de Openbaring kan verrijken en ver der brengen. Prof. Velema legde er ook de nadruk op dat het niet aan gaat, ordeningen als overheid en hu welijk als menselijke instellingen te zien in plaats van als goddelijke ordi nantiën. Prof. Velema wenste duidelijk te stel len dat het hem niet om prof. Kuitert ging, maar om het gereformeerd belij den in het midden te zetten. Een der deelnemers omschreef deze middagbij eenkomst zo: het was geen strijdverga- dering maar een apologetische middag (d.w.z. een middag waarop de Waar heid verdedigd werd). DOEL EN GRONDSLAG De persvereniging 'Waarheid en een heid' heeft haar doel en grondslag nieuw omschreven. Weliswaar is nog niet van een definitieve formulering sprake, maar het concept dat de leden zaterdag voor zich hadden liggen, is qua inhoud aanvaard en het bestuur is gemachtigd de eindredactie te ver zorgen. Inmiddels kan men werken en werven met de concept-formulering.- die als volgt luidt: De Persvereniging stelt zich ten doel de volle waarheid van Gods Woord te verbreiden. 1. Zij aanvaardt de Bijbel als het volmaakte en absoluut gezaghebbend Woord van God, zoals in de Drie Formulieren van Eenheid wordt bele den. 2. Zij acht zich aan die belijdenis geestelijk zonder voorbehoud en ker kelijk (met het recht van een grava men) gebonden, en zij wenst de bin dende kracht van deze belijdenis als grondslagomschrijving van de kerk en als eenheid van het geloof op onbe twiste wijze eehandhaafd te zien. 3. Met alle erkenning van de samen gesteldheid en van de historische voortgang van het leven in deze tijd, wil zij in 't bijzonder waakzaam zijn tegenover de vele humaniserende ten- denzen, opdat aan Gods wereldwijde zondaarsliefde in Jezus Christus, de enige Naam tot behoud, niet te kort worde gedaan. Deze nieuwe formulering werd nodig geacht, omdat de bestaande omschrij ving nog te zeer op de kerkscheuring van 1944 was afgestemd: immers vond het ontstaan van de vereniging in die gebeurtenis haar oorzaak: 'Waarheid en eenheid' verzamelde 'bezwaarde' gereformeerden, die zich echter niet wensten vrij te maken. ROERMOND Ruim dertienhonderd Limburgse rooms-katholieken in het bisdom Roermond hebben in twee pagina's grote advertenties in de Lim burgse kranten van vrijdag en zater dag getuigd van hun misnoegen over het beleid van bisschop Gijsen. Zater dag kwam er in de bladen nóg een pagina-grote advertentie bij, geplaatst door de industrieel J. P. Beijer, waar in deze zich achter dr. Gijsen stelt. Voorts heeft een onbekende zondag morgen boven de Limburgse steden luchtreclame laten maken met de tekst: 'Trouwe knecht, dapp're bis schop'. Wat betreft de namens dertienhon derd Limburgers geplaatste adverten ties, daarin getuigen dezen van hun solidariteit met de priesters die door het beleid van bisschop Gijsen in gewetensnood zijn geraakt. Zij geven als hun mening dat voortgaan op de weg-Gijsen katastrofale gevolgen zal hebben voor de kerk in Limburg. In de advertentie van de heer Beijer was een grote foto van mgr. Gijsen afgedrukt, waaronder stond: 'Ga zo door met uw beleid' 'Naar schatting staat circa tachtig procent van de priesters en praktiserende katholieken in Limburg achter u', aldus de heer Beijer in zijn advertentie, die als 'open brief' is opgezet. Volgens de heer Beijer is die tachtig procent het met de bisschop eens dat de laatste jaren de leiding in de r.k. kerk van Nederland 'en vooral in Limburg veel te slap is geweest'. Op de vraag van een redacteur van het dagblad 'De Limburger' waarom kardinaal Alfrink niet optreedt in de conflictsituatie in het bisdom Roer mond, heeft de secretaris van de bis schoppenconferentie. dr. L. J. M. ter Steeg geantwoord: 'De kardinaal is uitermate bezorgd over de conflictsitiuatie, die in het bisdom Roermond is ontstaan. Hij is er zich van bewust, dat deze bezorgd heid gedeeld wordt door de andere bisschoppen en door de Nederlandse geloofsgemeenschap in haar geheel. st, »an NED. HERVORMDE KERK Bedankt: voor Zetten-Andelst, gerden te Veenendaal. Ff CHR. GEREF. KERKEN t'J Bedankt: voor Zeist, P. de Bu| m< Bunschoten. kerk GEREF. GEMEENTEN |J,d( Bedankt: voor Utrecht, J. van grof te Amersfoort. het GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Hilversum, A. Veenendaal, die bedankte Utrecht. W)ij 1 e tan in t hi :o3dne Cha GEREFORMEERDE KERKEN Lh' Aangenomen: naar Heerhugöde drs. H. Appers te Haastrecht. Cha Beroepbaar: J. Rook, laatst, pré k\v ref. church te Bellflowers (VSnl. Langewal 4. Gorredijk. leen Beroepbaarkand J. Kruitl wa Stadskanaal. 1 de Beroepen: te Lutjegast, kand. Jlfde. ter te Stadskanaal, die het han heeft aangenomen. |k. ilkir *s Nachts wordt elke steen eej door Ylgal Lev. Uitgave van venster in Baarn, prijs 17,3 blz. t e< Soldaten in Israël krijgen njkbei diensttijd weinig gelegenheif V£ voorgoed de plunje in te 1 00r Velen van hen zijn doorgew Jair reservisten. die een maand pite 1 de wapens moeten dragen èn p' bruik van maken. In déze I komen militairen voor (tot' zir de gedenkplaat, zeggen ze) dif vc de vijftiende maal oj> herhalinf? Als hogerhand gelast om dar:11' een tijdje aan vast*te knopen,Jr geen geringe tegenvaller voor dL nen in het jonge land, die ooGL* hun burgerkleren node. gemis nen worden. In de strijd tegen de terrorists, het hard toe. Een verliefde L. mag volgens de voorschriften L dicht bij een dubbelrol spelen* bische verpleegster komen, if" houdt met de leider van een thk« bende. Dit is de zoon van eeir"Jd wiens huis zal worden opgeblakxGl zijn nakomeling zich niet meldt) jn zeggen waar tijdbommen in Jei)t bc zijn geplaatst. |en c Eer verhaal waarin ook deljftie onder het uniform wordt beliqverr vend in een wereld vol dreigin»ositi de oorlogsveteraan bij vofa h wordt geconfronteerd met de t: gen die in de bezette pphipd. oventoon voeren: haat, verri wraak. die de weerslag ondervindt X"7f spanningen in het bisdom RoeP^ Een aartsbisschop heeft echt^en gens het kerkelijk recht allefe ni stuurlijke bevoegdheid binnen £en gen bisdom. Alleen langs de wlPn overleg kunnen hij en de bisschoppen desgevraagd bemid en verzoenend optreden'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2