'lissen de regering en iet bedrijfsleven is 'n contract' nodig ■p uïl fiJ I Jerk Oosterschelde ferdt getemporis eerd Perdeck's Scherzo mist veie kwaliteiten Marcus Passion van Badings in première Verlaging subsidie op verkaveling dacrc DE STANDAARD herdrukt r Een kus van Groucho voor Gina Apeldoorn wil toeristenbelasting Emmy (19) al twee weken weg Protest tegen optreden VS personalia Kort geding tegen 'De Nieuwe Linie' wartet zaterdag 20 mei 1972 Binnenlnnd'Kunst T9/K9 iteconomisch rapport: LI klat 1.7 kg1 .3 kg HAG Er is een geïntegreerd budgettair-, bestedingen- en in- nsbleid nodig om de economische moeilijkheden het hoofd te en ieden. Daarbij moet op het vlak van de inkomensontwikke- iog/oor het komende najaar een soort 'sociaal contract' tussen eicen bedrijfsleven tot stand komen, waarin de doelstellingen b?renzingen voor de nominale inkomensontwikkeling worden iled. t kun gt t Sociaal-Economische Raad uaniem economisch rapport, ijd? in de plenaire vergadering SR is vastgesteld en waarin or.er meer gepleit wordt voor veroging van de belastingen jonerd zo mogelijk het laagste riei. ev<s, werknemers en kroonle- ijnhet er over eens, dat de ensolitiek zich niet (langer) nni beperken tot de cao-inko- mir evenzeer betrekking moet 3 niet-cao-lonen en op inko- va zelfstandigen. Dit laatste indat bij de te maken loonaf- n ;en pendant moet worden Ier in de prijzensfeer, terwijl kder van het inkomensbeleid net worden nagegaan welke jkEden kunnen worden gescha- m et looninkomen meer recht- B Ij de financiering van be- nvsteringen te betrekken, al- B ER. ie. Lai jen eiliatlgmg ïoud tsmd een discussie tussen rmog enrswoordvoerder drs. H. ter och te e werkgeverswoordvoerder »e_ CBakkenist over de vraag, of Ril dan niet zou moeten uit- •niat de loonmatiging tot nu di niet voldoende is geweest. «Bakkenist meende van niet; ir'er Heide zei dat de loonont- lin in overeenstemming is met ;eringtrfer vorig jaar door de meer ei an de SER aanvaarde doel- g.naar dat het er naar uitziet pijsontwikkeling van die doel- g al afwijken. Besloten werd et rapport niet uit te spre- •ide omvang van de matiging, troudig te constateren dat 'er anzienlijke mate van inflatie 'l vidt.' bcend sprak de meerderheid Üe 'aad vorig jaar uit dat de pstistijging (door het Centraal juriu voor 1972 aanvankelijk ge- >ot, odak Jien J ongeveer 14 procent) zou moeten worden terug gebracht via 11.7 procent in 1972 en 10 procent in 1973 tot acht procent in 1974 en de prijsstijging via 6.5 pet, in 1972 en ongeveer vijf procent in 1973 tot drie h vier procent. Verwacht mag worden dat de lonen dit jaar 12 procent stijgen en de prijzen, gezien de ontwikkelingen van de laatste maanden, waarschijnlijk meer dan 6.5 procent. Daarom is er volgens de SER 'een duidelijke in spanning nodig om de aanbevelingen van de raad van herfst vorig jaar te realiseren.' Daarbij onderschrijft de raad het uit gangspunt in de jongste middellange- termijn-prognose van het CPB, dat de gemiddelde loonkostenstijging in de jaren 1972-1975 eigenlijk beperkt zou moeten blijven tot 8.5 procent per jaar bij een prijsstijging van gemid deld vijf procent, neerkomend op een reële inkomensverbetering van gemid deld 2.5 procent per jaar. 'Hetgeen aanmerkelijk ligt beneden het niveau van de verbetering van het reëel vrij beschikbare inkomen dat gemiddeld in de zestiger jaren kon worden gere aliseerd, t.w. 4.3 procent', aldus de SER, die constateert dat deze loon- doelstelling 'niet gemakkelijk zal kun nen worden verwezenlijkt', temeer, omdat rekening moet worden gehou den met sterkere prijsverhogingen, verdergaande stijging van de indirecte belastingen en hogere uitgaven voor milieuverbetering dan het CPB in al deze gevallen veronderstelde. De SER gaat ervan uit dat de loon kostenontwikkeling zich weliswaar zal moeten aanpassen bij de ontwikkeling daarvan in het buitenland, maar dat het wenselijk is enigszins vertraagd te volgen. 'De relatief grote reële loon stijgingen, Avaaraan een zekere 'ge wenning' is ontstaan, zullen in de komende jaren niet meer mogelijk zijn.' Meer middelen Als belangrijkste componenten van het noodzakelijke geïntegreerde soci- ADVERTENTIE ;affe£ Hnderd jaar geleden verscheeD het eerste nummer van Dr. Abr. Kyper's DE STANDAARD. ang, logte roei or to :eriai s radei ;inke mers 8 cm Vf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt. Met hoofdar- tikl, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen 1 april 1872 Het eerste nummer ;el et uk. :el ei ilad outeL 3 april 1903 De spoonvegstahing Troelstra in de 2e Kamer. 9 november 1920 met o.a. overlijden van Dr. A. Kuyper. 15 mei 1940 'Het einde* Dr. H. Colljn over het vertrek van de regering naar Engeland. ■jc 15 december 1944 Hel laatste nummer Men leze tussen de regels doorl Beel deze facsimile uitgave door overschrijving van 3.5)0 plus 00 porto ƒ4,50 op postrekeningnuinmer 265)274, Chr. l'er» te A'cm onder vermelding 'DE STANDAARD'. een kg. ilige lon.i Jr. van Huiten verwacht: leeronzer verslaggevers (SEE 'De Oosterschetldewerken zullen nog voor het eind van larjetemporiseerd worden. In de begroting voor 1973 moet n.l. iat(gesneden worden, dat ik verwacht dat de afsluiting van de nelde wordt vertraagd'. Deze voorspelling deed het Eer- srlid dr. M. van Huiten (PPR) gisteren na een tweedaags >ejek aan Zeeland. pair noemde het al dan niet ftenvan de Oosterschelde niet tl ee Zeeuwse, maar een nationa lise. Na zijn bezoek aan het ^•Instuut voor hydrobiologisch :oe in Yerseke was het de heer Hu'en nogmaaals duidelijk ge len velk een biologisch verlies Irlad zal lijden wanneer de Oos- fcel« wordt afgesloten, pn dat dit niet zal gebeuren e heer van Huiten niet ge- 'En jaar geleden sprak nog ncover de Oosterschelde. Nu is lostrschelde volop in discussie, jdere deel van de Tweede Kamer e al bij minister Drees op tngen dat de Oosterschelde fcuvin studie zal moeten worden kef. De heer Van Huiten voelt niets voor het plan van Rijkswaterstaat om de afgesloten Oosterschelde in zoet- en zoutwatervlakken in te delen, (com partimentering). Hij noemt dit 'een enorme investering in een lijk'. De heroriëntering over de Oosterschel de dringt volgens het Eerste Kamer lid ook door tot de betrokken departe menten. Zo wil het minsterie van landbouw en visserij een nieuwe nota over de Oosterschelde opstellen ter wijl het departementale onderzoek al in 1969 definitief was afgesloten. De heer Van Huiten gaat zich overi gens in de Eerste Kamer vooral toe leggen op Zeeland, omdat de nationa le problemen, en met name het mi lieu in deze provincie, in versterkte mate voorkomen. aal-economische beleid ziet de raad: O verruiming van de nationale mid delen; dit kan o.m. door beperking van voortgaande arbeidstijdverkorting (al moet het streven naar een 40- urige werkweek in 1975 volgens de commissie als realistisch worden be schouwd), bevordering van werken in ploegendienst (produktiviteitsstij- ging), terugdringen van ongemoti veerd ziekteverzuim, verruiming van het arbeidspotentieel door bevorde ring van de arbeidsmobiliteit (her- en omscholing en aantrekkelijker maken van part-timewerk) en door het aan trekkelijker maken van het werken door gehuwde vrouwen (o.m. via het wegnemen van fiscale belemmerin gen), het betrachten van terughou dendheid bij het aantrekken van bui tenlandse werknemers, verbeterde toe wijzing van spaarmiddelen gericht op vergroting van het aanbod van risico- aanvaardend kapitaal en het vermij den van te grote bezuinigingen op research. een beleid in de collectieve sector (overheidsbestedingen, sociale verze kering, belastingen premies), dat ver enigbaar is met de mate waarin de groei van de particuliere bestedingen kan worden beperkt. een beleid voor de particuliere bestedingen, dat enerzijds een verloop van de bedrijfsinvesteringen (in ver band met hun bijdrage aan de natio nale middelen) op een aanvaardbaar niveau mogelijk maakt en anderzijds de particuliere consumptie in over eenstemming doet zijn met de groei van de collectieve sector. een zodanig beleid in de spreiding van investeringen en werkgelegen heid, dat de verwachte ca. 2 procent werkloosheid zo gelijkmatig mogelijk over het land wordt verdeeld; de raad verwacht dat de regering voor de meest getroffen gebieden en sectoren alsnog gerichte maatregelen zal ne men, die zoveel mogelijk tevens bij dragen tot een structurele verbetering van de werkgelegenhid; de tot dus ver beschikbaar gestelde 200 mil joen wordt onvoldoende geacht. een beleid ten aanzien van de nominale inkomensvorming, waarbij de keuze tussen collectieve en private bestedingen niet wordt gefrustreerd door afwentelingstendenzen en waar bij bovendien aan de doelstelling 're delijke inkomensverdeling' recht wordt gedaan. Minder investeren In haar lijvig rapport gaat de SER in op vele veronderstellingen van het Centraal Planbureau. Zo verwachtte het CPB, dat de bedrijfsinvesteringen van 1973 t.m. 1975 gemiddeld 7 pro cent per jaar zullen stijgen, ervan uitgaande dat de wiebeltax en de omzetbelasting op investeringsgoede ren zullen worden afgeschaft en een soepeler beleid in de bouwsector wordt gevoerd. De raad vraagt zich niet alleen af of dit percentage wel haalbaar is, maar ook of het wel wenselijk is. 'Met het oog op het verwachte verloop van de werkgele genheid behoeft enige vermindering van het stijgingspercentage van de bedrijfsinvesteringen niet onmiddel lijk tot maatregelen te leiden', aldus de SER, die heeft uitgerekend dat een jaarlijkse 3 procent mindere groei de betalingsbalans (met 850 miljoen) zal verbeteren, de loonsom en het prijspeil zal drukken (terwijl de ach teruitgang van het reëel vrij beschik baar inkomen gering is) en, samen hangend met een geringere produktie- vergroting, de werkloosheid iets zal doen toenemen. Dit laatste behoeft volgens de raad niet onacceptabel te zijn, voor zover het achterblijven van de investeringen beperkt blijft. De SER is voorts van mening dat het investeringsbeleid gericht dient te zijn op een betere spreiding van de ir.vesteriiigsaktiviteiten. (De raad heeft, zoals bekend, adviezen over de gewenste omvang en over de regiona le spreiding van de investeringen in voorbereiding). Hogere belasting O/er de overheidsuitgaven en de col lectieve voorzieningen zegt de SER, dat op basis van de huidige gegevens de mogelijkheid praktisch niet aanwe zig is om (in elk geval voor 1973) de uitgavenstijging te houden binnen de door het ministerie van financiën na der bepaalde budgetnorm. En dit houdt in dat aan een verzwaring van de belastingdruk in het komende jaar niet te ontkomen is. 'Om de financiële problemen van de overheid tot een oplossing te brengen zal zowel een verhoging van de indirecte belastin gen als van de directe belastingen onvermijdelijk blijken te zijn, on danks de daaraan verbonden bezwa ren', aldus de SER, die het gewenst acht dat het laagste btw-tarief zoveel mogelijk ongewijzigd blijft om de druk op de lagere inkomens relatief te verminderen. De raad ziet hier en nauwe relatie tussen het budgettaire beleid en het inkomensbeleid. De stij ging van de sociale premiedruk moet volgens de SER, overeenkomstig het regeerakkoord, in de periode tot en met 1975 beperkt blijven tot 3 pro cent van het nationale inkomen. (De SER zal hierover binnenkort een af zonderlijk advies uitbrengen). In het algemeen acht de raad een herbezinning op de stijging van de collectieve bestedingen, in het bijzon der op de overheidsuitgaven, noodza kelijk. Na de vaststelling van het economi sche voorjaarsrapport verklaarde SER- voorzitter drs. J. W. de Pous, dat de raad hiermee een waardevol en duide lijk kader heeft geschapen voor de komende besprekingen over het ver der te voeren sociaal-economisch be leid. Een kus van Groucho Marx voor de Itailaanse filmster Gina Loliobrigda in Cannes. Hier presenteerde zij de Duitse inzending 'König, Dame, Bube', waar in zij een hoofdrol heeft, terwijl het internationale film festival eer bewees aan Groucho Marx, de laatste overlevende van de Marx Brothers. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering heeft besloten de subsidies op ruilver kavelingen iets te verlagen. Het gemiddelde van de voor de ver schillende onderdelen gegeven subsidies mag voortaan niet ho ger zijn dan 65 procent. Tot nu toe was de grens 70 procent. Dit besluit staat in een nota over het landbouwbeleid van minister Lardinois aan de Tweede Kamer. Al eerder is aangekondigd dat de regering de ruilverkavelingsrente wil verhogen van vijf naar zes procent, terwijl dan gelijktijdig de looptijd van 30 naar 26 jaar teruggebracht zal worden. Ook de stemmingsprocedure bij ruilverkavelingen zal worden ver anderd. In zijn nota vertelt Lardinois, dat er in Nederland tot nu toe 435.000 hecta re is herverka' tld. Op 560.000 hectare is een ruilverkaveling in uitvoering en nog eens 500.000 sectare is in voorbereiding. Voor nog 750.000 hec tare is een herverkaveling aange vraagd. In 1973 en 1974 zal in totaal nog 90.000 hectare in uitvoering kun nen worden genomen. Wat daarna gebeurt is nog onzeker in verband met de wet op de landinrichting, waaraan nu wordt gewerkt en die tegen die tijd klaar moet zijn.- Minister Lardinois hoopt dat op korte termijn kan worden begonnen met de uitvoering van de EEG-richtlijnen voor de landbouwstructuur. Deze richtlijnen, waarover de ministers het in maart eens werden, moeten in maart 1973 ten uitvoer zijn gelegd. De minister vindt, dat deze Europese richtlijnen de kern van het beleid, dat op dit gebied ial jaren in Neder land wordt gevoerd, niet veranderen. Wel moeten sommige onderdelen wor den veranderd. Eén van de EEG-richtlijnen houdt het volgende in: Boeren met een bedrijf, dat nu nog niet voldoende winst ople vert kunnen rentesubsidie krijgn over de investeringen, die ze moeten doen om hun bedrijf te verbeteren. Deze regeling ;s nieuw voor Neder land. In zijn nota aan de Tweede Kamer maakt Lardinois duidelijk er een beetje huivierig tegenover te staan. Hij wijst er op, dat deze subsi dies een produktiegroei ten gevolge kan hebben, waardoor er landbouwo verschotten kunnen ontstaan. De rege ling zal in Nederland met 'voorzich tigheid worden toegepast'. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Burgemeester en wethouders van Apeldoorn willen, zo blijkt uit een voorstel aan de gemeen teraad, per 1 januari 1973 een toeris ten- en forensenbelasting invoeren. Dit geeft een opbrengst van bijna 4 ton per jaar. Eén lid van het college is tegen de toeristenbelasting. Hij vindt dat deze een te zware last 75 tot 200 per jaar) legt op de eigenaren van grote stacaravans, die reeds 1000 per jaar kwijt zijn aan een standplaats, speci aal wat betreft de gezinnen met een smalle beurs. Hij wijst voorts op de extra rompslomp die het voor de horecabedrijven meebrengt, op de an tireclame die ervan uitgaat en op het feit dat dagrecreanten niet onder de belasting kunnen worden gebracht. I HOOGEVEEN De Hoogeveense po litie verzoekt opsporing van de 19- jarige kantoorbediende Emmy Strij der, die sinds veertien dagen spoor loos is. Zij verdween na een bezoek aan een bar in Hoogeveen en is niet meer thuis gekomen. Haar fiets werd bij het NS-station aangetroffen. De politie vreest een ongeluk of misdrijf. Zij is 1.75 m lang, heeft een vol gezicht, jeugdpuistjes en donkerblond halflang haar. Zij draagt mogelijk een bril. Zij heeft vermoedelijk een oran jekleurige jurk aan met een korte wit linnen mantel met opgestikte zakken, blauwe Zweedse klompen of blauwe suede schoenen. Ze was in het bezit van een zwarte leren tas. AMSTERDAM De voorzitters van D'66, PvdA, PSP en PPR hebben in een gezamenlijke brief aan de ambas sadeur van de Verenigde Staten ver zocht aan de Amerikaanse regering een scherp protest van hun partijen over te brengen tegen de recente Amerikaanse militaire maatregelen in zake de oorlog in Vitnam. 'Deze maatregelen beschouwen wij als een nieuwe daad van agressie met een sterk escalerend karakter dat leidt tot verlenging en verheviging van deze oorlog, waaraan bovendien internatio naal verrijkende consequenties ver bonden kunnen zijn', aldus de voorzit ters. Promoties: Leiden (RU): gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde W. A. Dankbaar; gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen Tharwat Mehmoud El- Sherbini en M. Ph. Michel. Groningen (RU): gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde N. H. Mulder en L. Feenstra; Rotterdam (med. fac.): ge promoveerd tot doctor in de genees kunde S. Riaskoff; Tilburg (KH): ge promoveerd tot doctor in de economi sche wetenschappen ir. D. Neeleman. rr\i ARNHEM Perdeck-fans moeten donderdagavond naar Arnhem als zij het Scherzo voor piano en orkest van Rudolf Perdeck (in 1925 in Almelo geboren, thans leraar schoolmuziek en piano in Terneuzen) wilden horen. Dat verlangen moet wel aardig mas saal geweest zijn, want een handteke ningenactie die tot doel had het stuk door het Rotterdams Philharmonisch Orkest te laten uitvoeren kreeg des tijds al de steun van 200 Perdeck- bewonderaars. Zij waren 'kapot' van het Scherzo, dat eerder in Terneuzen werd uitgevoerd en ook via de radio te beluisteren moet zijn geweest, en zij meenden dat dit stuk niet vaak genoeg gespeeld kon worden. Daarmee waren in elk geval de diri gent van het Rotterdams Philharmo nisch Jean Fournet en de stafmede werker Willem Vos het niet eens. Zij reageerden afwijzend op het verzoek om uitvoering en dat bracht heel wat gemoederen in beroering. Perdeck die inmiddels alle Nederlandse symfonie orkesten had aangeschreven, had wel succes bij het Gelders Orkest, dat graag eens een stukje 'eigentijds' door zijn nogal behoudende programma's wilde mengen. De verwachting dat de Perdeck-fans in drommen uit Zeeland naar Arnhem zouden komen is niet helemaal in vervulling gegaan. De knus-ouderwetse zaal van Musis Sa crum maakte, inclusief het aanwezige concertpubliek ook deze donderdag avond de indruk dat de tijd er min stens vijftig jaar heeft stilgestaan. En er was weinig van verwachtingsvolle spanning te merken Men luisterde ontspannen naar dé Serenata Nottur- na van Mozart en naar het Pianocon cert in d van Bach, die voor de pauze gingen onder leiding van Leo Drie- huys en met als soliste Janine Dacos- ta. Aan deze sinds jaren in Middel burg gevestigde Franse pianiste is het Scherzo van Perdeck opgedragen, dat na de pauze door haar met het orkest werd uitgevoerd en waarvan de ont vangst door het publiek weinig ver schilde met die van het pianoconcert van Bach. Alleen kon men bij het Scherzo de na afloop op het podium verschijnende componist in het ap plaus betrekken. Er zijn, dat zij hier voorop gesteld, waarschijnlijk slechtere stukken voor piano en orkest geschreven dan dit Scherzo. Men kan dat moeilijk met namen en titels adstrueren omdat die stukken nooit in het openbaar worden uitgevoerd. Er zijn zeker ook stukken die wat melodische fantasie, behande ling van het solo-instrument, instru mentatie en bouw betreft dezelfde of gelijksoortige zwakheden hebben als dit Scherzo, en die ook wel in de concertzaal worden gespeeld Zij ver dwijnen meestal vanzelf van het re pertoire. Dat zal ook met het Scherzo van Perdeck het geval zijn. Want dit is naar mijn mening gewoon een op vele punten zwak stuk zonder opval lende kwaliteiten. Dat is helemaal niet verbazingwekkend voor een com ponist die daarvoor alleen nog een werkje voor fluit en piano schreef. Verbazingwekkend is wel dat iemand die aan de conservatoria van Amster dam, Den Haag en Utrecht studeerde en die toch wel een leeftijd heeft bereikt waarop het bezit van enige muziek-literatuurkennis verondersteld mag worden, zo weinig zelfkritiek be zit dat hij zich met deze compositori sche vingeroefening zo nodig in de openbaarheid meent te moeten bege ven. Afgezien van de vriendelijke ont vangst die zo'n stuk (élk stuk met zoveel herkenbare cliché's) hier en daar wel ten deel zal vallen, is de vraag of het in het openbaar uitge voerd moet worden niet moeilijk te beantwoorden. Maar in het belang van de componist, én om ruimte te scheppen voor andere werken die ten onrechte nooit of zelden worden ge speeld, is het beter zo'n eerste proeve maar in portefeuille te houden. Dat geldt uiteraard ook voor en gebeurt ook meestal met, eerstelingen van vele andere componisten, die niet door een fan-club op de gedachte werden gebracht dat zij de wereld daarmee een meesterwerk zouden ont houden. ROTTERDAM Uit handen van minister P. J. Engels mocht Henk Badings donderdagavond de Sweelinck-staatsprijs in ontvangst nemen ter bekroning van het totale oeuvre van de componist. Deze uitrei king geschiedde in de r.k. kerk aan de Mathenesserlaan na de voor een talrijk publiek gegeven wereld-première van de in opdracht van het ministerie van erm geschreven Passion naar het evangelie van Marcus. De uitvoerenden waren Rotte's man nenkoor, het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, elektronische appara tuur, een viertal vokale solisten te weten: Alide Ellens sopraan, Sylvian Deruwe tenor, Ruud van der Meer bariton, en Lieuwe Visser bas, en de verteller (evangelist) Jos. Vranken jr., het geheel onder leiding van Jos. Vranken sr. In het Renaissance- en baroktijdperk is het passieverhaal voor veel compo nisten een bron geweest voor muzika le inspiratie. Wel heeft Karl Heinrich Graun in 1775 (dus na Bach) een Passions-oratorium geschreven 'Der Tod Jesu' terwijl Van Beethoven in deze geest 'Christus am Oelberge' componeerde, waarbij de bijbeltekst verwrongen werd. In onze tijd heeft Henk Badings nu, na Penderecki's Lucas-passion, de bijbeltekst van het Marcus-evangelie weer centraal ge steld. Voorzover wij dit tijdens deze uitvoering konden vaststellen (de akoestische omstandigheden bleken in dit kerkgebouw veelal erbarmelijk) is Badings erin geslaagd met zeker niet extreme toepassing van o.a. elektroni sche muziekbegeleiding, acht-stemmig mannenkoor, vokale solisten en reci- tant een werk te schrijven dat, hetzij zonder chauvinisme gezegd, naar het ons voorkomt sterker nog tot de ver beelding spreekt dan genoemde passi on van Penderecki Op een enkele uitzondering na heeft Badings in zijn dramatische effecten maat weten te houden. Van meerdere, waarlijk ver rassende momenten, noemen wij de in de aanvang gezongen titel 'The passi on of Jesu Christ', het scheuren van het voorhangsel, een fugatisch frag ment en vooral ook het onverwacht optredende effect van een versterkte band-opname, waarmede Christus' op dracht 'Gaat heen in de gehele we reld' wordt verklankt (Het lijdens verhaal wordt namelijk gevolgd door dat van de opstanding). Badings heeft zich in deze compositie gedistancieerd van het beschouwende (Choraal en aria) en zich beperkt tot het gespro ken woord (evangelist) en de drama tische uitbeelding door vokalisten en instrumentalisten. Deze eigentijdse vormgeving zien wij zonder meer als een verrijking van de passion-litera tuur. De slechte akoestiek ten spijt heeft Rotte's met de medewerkende solisten en het instrumentaal apparaat een opmerkelijk succes bereikt. Na de pauze ging een weinig bekend werk van Richard Wagner, namelijk het op 30-jarige leeftijd gecomponeer de 'Das Liebesmahl der Apostel'. Wagner verkeerde toen in de kort stondige glorie van zijn Dresdener jaren (Rienzl). In deze stad schreef hij namelijk verschillende gelegen heidscomposities, waarvan het als voorstudie van Parsifal te beschouwen 'Liebesmahl' er een was. Hoewel deze muziek sterk de Liedertafel-atmosfeer ademt, en de dynamische tegenstellin gen nogal beperkt zijn (het klankpa troon beweegt zich tussen mezzoforte en forte) is het wel begrijpelijk dat Jos. Vranken sr. nog eens heeft terug gegrepen op deze vroege Wagner. Rot te's eerste uitvoering van dit werk vond plaats in 1878, en zes jaar later bij het 30-jarig bestaan van het koor werd de uitvoering nog eens her haald. W. H. Wolvekamp AMSTERDAM De beeldhouwer Carel Visser en Ad Dekkers hebben een kort geding aangespannen tegen de hoofdredacteur-directeur van 'De Nieuwe Linie'. De aanleiding is een recensie van Jan Juffermans in het weekblad van 5 april over de onlangs in het Stedelijk Museum in Amster dam gehouden expositie van staalplas* tieken van Carel Visser. Zij vragen de hoofdredactie van het weekblad te gebieden, zich te onthou den van het in twijfel trekken van de integriteit van de twee beeldhouwers als scheppende kunstenaars, op straffe van aan ieder van hen te betalen dwangsom van 100.000. Het geding dient dinsdagmorgen 23 mei. Het blad zou te ver gegaan zijn in zijn bewering, dat de kunstarbeid van de beide beeldhouwers zou zijn afge stemd op het gunstige cultuurklimaat voor hun werk. T)e Nieuwe Linie' is van oordeel dat het hier een normale recensie betreft

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9