É8 Zes gevangenissen worden gesloten Betrek twee geneeskundigen bij abortus Centraliseer scholing voor leden ondernemingsraad Weg met drie ton schuld nftf H 4c Tweehonderd man personeel verhuist Restauratie Ronde Lutherse Salzburgej* rut Kaders zeggen samenwerking met Gij sen op Celstraf voor mishandeling CRM moet al lenen van particulieren VNO voelt niet voor steun aan ombudsman Het weer Paul van Vliet naar Indonesië Nederlandse artsen blijven van mening Irico ÏKOUW KWARTET ZATERD \G 20 MEI 1972 Binnenland qf 'rtz I PTT* J ïsf Van onze Haagse redactie DEN HAAG Zes strafinrichtingen zullen worden gesloten en rond 200 man gevangenispersoneel moeten verhuizen als gevolg van een omvangrijk reorganisatieplan voor het gevangeniswezen, dat staatssecretaris Grosheide gisteren heeft bekend gemaakt HOLTEN In Holten hebben de zaken man Johan B. en zijn vriendin Margot T. voor naar schatting 300.000 gulden aan schulden gemaakt De rijkspolitie staat voorlopig op het standpunt dat zij niet kan ingrijpen, omdat schulden maken een zaak is, die in het civiele vlak ligt. Johan B. is met een stel onbetaalde rekeningen, met een jonge vrouw en met de noorderzon naar het buiten land afgereisd. Margot T„ die in het dorp Holten bekend stond als een Hongaarse gravin, maar noch het een noch het ander blijkt te zijn, bevindt zich thans in Vianen. Tal van zakenlieden zijn er bij het tweetal ingetuind, soms voor duizen den guldens. Grafie Promotions, dat stickers, souvenirs en speelgoed ont werpt, is met stapels plastic tassen e.d., die waren besteld maar niet zijn opgehaald, blijven zitten. Johan B. en Margot T. handelden o.m. in t-shirts. De vrouw, die een Amerikaanse is, zeer vriendelijk was tegen iedereen en een hond had waarvan zij zei dat hij kon lezen, kan volgens de politie weinig verweten worden. 'In onze ogen is het zelfs een misleid persoon'. Johan B. zou zo handig zijn geweest haar de contracten te hebben laten ondertekenen. De rijkspolitie, die regelmatig contact heeft met Margot T., heeft tot nu toe alle binnengekomen klachten 'afge wimpeld' omdat zij nog geen straf rechtelijke kant aan de zaak ziet, maar mogelijk komt er als de officier van justitie dat zou willen toch nog een onderzoek. De directe aanleiding voor dit plan is het gebrek aan geld bij het ministe rie. De financiële ruimte is niet vol doende om de groeiende personeelste korten op te vangen. Het gevangenis wezen heeft momenteel 3200 perso neelsleden terwijl een personeelsbe stand van rond 4000 voor de huidige organisatie vereist zou zijn. In de nieuwe organisatie zal met 3200 man volstaan kunnen worden. Het perso neel dat door sluitingen of reorganisa ties vrijkomt moet de tekorten elders opvullen. De reorganisatie, die pas ovei- enkele jaren volledig gerealiseerd zal zijn, levert op korte termijn weinig geld op voor het rijk. Door de sluiting van het aantal inrichtingen dalen wel de totale kosten voor de bezhuizing. maar daar staat tegenover dat er eerst nog rond 7.5 miljoen gulden ver- gouwd moet worden om inrichtingen geschikt te maken voor een nieuwe taak. De plannen zullen op de begro ting voor 1973 geen effect hebben. Staatssecretaris Grosheide wil met zijn plannen voorts de steeds groter wordende overcapaciteit van de in richtingen verminderen. Weliswaar stijgt het aantal insluitingen, maar door de steed kortere straffen daalt de gemiddelde bezettingsgraad van de inrichtingen aanmerkelijk. De totale capaciteit van de inrichtingen is mo menteel 4200 gedetineerden, terwijl de gemiddelde dagbezetting slechts 2900 gedetineerden bedraagt. De koe pelgevangenis in Breda heeft bijvoor- AMSTERDAM B. en W. stellen de raad voor de Evangelische Lutherse gemeente een subssidie van 180.000 te verlenen ten behoeve van restaura tie \'an de Ronde Lutherse Kerk aan het Singel. In 1969 werden de herstel- kosten geraamd op bijna 2,5 miljoen gulden. Mede in overleg met het rijk werd besloten de hoognodige herstel werkzaamheden uit te voeren, zoals het impregneren van het houtwerk van de koepel, herstel van houtcon structies en herstel van de binnenring van de koepel, kosten 450.000. Het Amsterdamse aandeel in de kosten wordt, naast dat van rijk en gemeente 180.000. beeld 150 plaatsen, en maar 50 gedeti neerden. De reorganisatie moet een einde ma ken aan de situatie dat veel kortge straften hun straf in de daarvoor niet geschikte huizen van bewaring uitzit ten. Tevens ligt in de bedoeling der verschillende categorieën gedetineer den (jongeren en ouderen, ,ang en kortgestraften en moeilijker behandel baren) beter van elkaar te scheiden. ADVERTENTIEi Land van uitersten want u kunt er vakantiev houden in luxe hotels of op de boerderij logeren. Berg beklimmen en zomi.-rskieën, zeilen en zwemmen of ge meten, van kuituur. Tal van. auiotiips maken. Tevens in voor- en nasei- zoen voprdelige arrange inenten Sal/burger land centraal gelegen in hel vakantierijke. Oostenrij! Ir.lichtinyen bij.rt.iuUre^j L.iridtvwtiocrotamr S Wbwnpui/ A 5C'rj Löfibm «rGgj-enrijk*. "Tofer.C - v'Vyén» *ct'^rA37y. AfiHviMn^- Van een verslaggever ROERMOND De luders van het bisdom Roermond hebben een verkla ring uitgegeven, waarin zij zeggen dat tengevolge vau het door bisschop Gij- sen gevoerde beleid samenwerking niet meer mogelijk is. In het commu niqué wordt verder gesproken van een onhoudbare situatie. Vooral de beslissing van de bisschop om de centrale personeelsdienst aan zich te trekken heeft de kaders tot de overtui- trekken heeft de kders tot de overtui ging gebracht dat het onder het te- benwoordige beleid niet mogelijk is de tot dusver gevolgde pastorale lijn in het bisdom voort te zetten. Zij zullen dan ook in de toekomst afzien van dienstverlening aan de bisschop. Het kathedraal kapittel van het bis dom heeft een verklaring uitgeveven. waarin gezegd wordt dat met spijt erkend moet worden dat de beleids voering van de bisschop tot een heil loze situatie heeft geleid. Het kapittel laat in de verklaring verder weten dat gezien de ernst van de impasse en om hieruit te geraken een beroep opde paus wordt overwogen. Alvorens hier toe over te gaan, wil het kapittel eerst graag nog een onderhoud met de bisschop. Het kapittel is er giste ren niet in geslaagd de bisschop hier over te bereiken. Van onze correspondent ARNHEM Binnen vijf maanden nadat de Arnhemse politierechter mr. C. O. Rommerts drie geweldplegers tot opmerkelijke straffen als werken in ziekenhuizen en verpleeginrichtin gen veroordeelde, stond een van de drie, Gerrit K. (22) en ijzervlechter van beroep, weer voor de rechters. Weer zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan geweldpleging, en wel op 30 april in Arnhem, waar drie voor bijgangers die een andere mishandel de wilden helpen, in elkaar werden geslagen door een grote groep jonge lui allemaal afkomstig uit Arnhemse saneringsbuurt 'Klarendal'. Gerrit Kdie zijn 'strafwerk' in 's Koonings Jaght voorbeeldig had verricht, zou ook bij deze vechtpartij zijn handen niet hebben kunnen thuishouden. Gerrit K. ontkende ech ter dat hij mee had gedaan. Integen deel, hij zou vrienden zelfs met een paar vuistslagen ervan hebben weer houden mee te doen. Ondanks het vrij zwakke bewijsmate riaal, de groep van 20 jongelui werd 's nachts van het bed gelicht en bij confrontatie met de slachtoffers her kend, werd Gerrit veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf onvoorwaar delijk. DEN HAAG Het ministerie van CRM heeft een miljoen gulden van fondsen geleend om uitvoering te kunnen geven aan dringende projec ten. Om twee Jac's (Jeugd Advies Centra) in Maastricht en Eindhoven te kunnen subsidiëren, leende het ministerie bij het Preventiefonds een half miljoen. Eenzelfde bedrag leende zij van het KJF (Koningin Juliana Fonds) voor subsidiëring van vijftien buurt- en clubhuizen. Dr. G. Hendriks, directeur-generaal op het ministerie van CRM voor de maatschappelijke ontwikkeling vertel de dit aan de pers als voorbeeld van 'hoe hoog de financiële nood bij dit ministerie is gestegen.' De kortgestraften zullen hun straf in een relatief geringe beveiligde inrich tingen kunnen ondergaan, de langge straften zullen invloed op de wijze van detentie kunnen uitoefenen, zij zullen beter worden geinformeerd over de verschillende mogelijkheden. De open inrichtingen, die momenteel alleen voor ouderen beschikbaar zijn zullen ook gedetineerden beneden 23 jaar opnemen. De concrete maatregelen die staatsse cretaris Grosheide van plan is te ne men zijn: de koepelgevangenis in Breda wordt bestemd voor kortgestraften, terwijl het Bredase complex voor langgestraften wordt overgebracht naar Den Haag. Als gevolg hiervan zullen de drie Duitse oorlogsmisdadi gers waarschijnlijk naar Den Haag verhuizen, waar momenteel een nieu we speciaal beveiligde vleugel voor langgestraften in aanbouw is. sluiting van de huizen van bewa ring in Dordrecht, Zwolle en eventu eel Middelburg alsmede' van de vrou wenafdeling van de huizen van bewa ring in Amsterdam, Groningen, Arn hem en Maastricht Hoorn en eventu eel de jeugdafdeling in Roermond. de gevangenis Bankenbos in Veen- huizen (nu alleen voor overtreders van de wegenverkeerswet) wordt opengesteld voor kortgestraften, die niet in voorarrest hebben gezeten. Dezelfde categorie jeugdige kortge straften kunnen naar de jeugdinrich ting in Vught of naar de Cooridoor in Zeeland (Noord Brabant). De opheffing van de huizen van bewa ring kan overigens pas doorgaan als de Kamer een daartoe in te dienen wijziging van de wet op het gevange niswezen aanneemt. Momenteel schrijft deze wet voor dat in ieder arrondissement van een rechtbank (19 Ln het totaal) een huis van bewaring aanwezig moet zijn. Overleg De personeelsleden van de inrichtin gen, die gereorganiseerd of opgeheven zullen worden, hebben het nieuws gisterochtend vrij rustig ontvangen. De ambtenarenbonden en de centrale raad voor advies over het gevangenis wezen hebben de plannen al eerder ontvangen. De bonden hebben zich in afwachting van dit met ieder perso neelslid afzonderlijk te houden overleg, nog niet over de plannen uitgesproken. Van de zijde van de Algemene bond van ambtenaren werd gisteren ver klaard dat deze van de staatssecreta ris afkomstige mededeling onjuist is. Bestuurder J. Idenburg van de ABVA verklaarde dat zijn bond zich over de plannen pas een oordeel zou kunnen vormen nadat overleg met de achter ban is gepleegd. De bonden hebben inderdaad het rapport al enige tijd, zo verklaarde hij. maar onder strikte geheimhouding, zodat het onmogelijk was de zaak met de betrokkenen te bespreken. 'De bonden zullen', aldus een woord voerder van de algemene vereniging van ambtenaren, 'diepgaand onderzoe ken of deze plannen de moeite wel waard zijn. Het gaat niet alleen om bouwkosten, maar ook om hele gezin nen die moeten verhuizen, om reis kosten en de wachtgelden die eventu eel aan oudere personeelsleden wor den betaald', verklaarde de woord voerder. DEN HAAG Het Verb Nederlandse Ondernemers niets voor geldelijke steun aan de stichting, die het wei VARA-ombudsman wil voortz stichting heeft aan onden (directies en ondernemingsr ondernemingsorganisaties oi steun gevraagd, nu dit werk] VARA te duur is geworden. Het VNO heeft haar ledei seerd geen steun te verleni de ombudsman Van Dam te bonden is en blijft aan een groepering (de VARA blijft d dingen voor haar rekening om op grond van argumen j) algemeen belang in aanmef komen voor subsidies van min gen. Wanneer er behoefte bestaat algemene ombudsman, dan zoals dat ook in andere lai1 geval is, naar de mening VNO, volledig onafhankelijk leer zijn. langs democratische wej worden benoemd en uit de middelen moeten worden bet (Dl dr. 1 riste gez€ mc par na< aad Zonnebril- pinks R mu. t om De natuur zit nu op de go lengte en waarschijnlijk dens de feestdagen vaker ee l op de zonnebril worden geofrroe op de regenjas. We mogen dgBarz mende dagen rekenen op agof h van een weertype dat wordt door perioden met temperatuur bereikt wanneer Cabaretier Paul van Vliet als 'groepsleider' in het gangpad van de super DC-8, waarmee hij" gisteren naar Djakarta vertrok. Hij zal in Indonesië enige voorstellingen geven. Van onze sociaal-economisch redactie DEN HAAG De Sociaal-econo mische raad heeft gisteren in een unaniem advies aan de regering aanbevolen de algemene scholing en vorming van ondernemings raadsleden te centraliseren door onder de verantwoordelijkheid van de Stichting van de arbeid (het hoogste samenwerkingsor gaan van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties) een gemeenschappelijk begeleidings instituut ondernemingsraden (GBIO) in het leven te roepen en zowel onderwijs als begelei ding centraal te financieren uit een wettelijke bijdrageplicht. Deze bijdrageplicht zou via een aan vulling in de wet op de onderne mingsraden moeten worden opgelegd ADVERTENTIE Geef ze morgen allemaal een snee rozijnenbrood metkaas.Da's een traktatie op een traktatie. Omdat rozijnenbrood vers blijft, en gezond. als u de bakker ziet. aan alle ondernemingen met 100 en meer werknemers, die per 1 april 1973 wettelijk verplicht zijn een on dernemingsraad te hebben ingesteld Volgens een globale berekening zal met deze opzet ca 3.5 miljoen gulden per jaar gemoeid zijn, namelijk 2.5 miljoen voor de basiscursus en 1 miljoen voor het GBIO, neerkomend op ca. 0.014 pet van de totale loonsom (25 miljard) in de betrokken bedrij ven. De werkelijke kosten voor de bedrijven zullen evenwel hoger zijn, omdat volgens de SER de lonen van de ondernemingsraadsleden tijdens de cursusduur moeten worden doorbe taald. 10.000 per jaar Naar schatting zullen ongeveer 5.000 ondernemingen op 1 april 1973 een ondernemingsraad hebben. Uitgaande van een gemiddelde omvang van 10 leden zullen dan ongeveer 50.000 werknemers bij het ondernèmings- raadswerk betrokken zijn. Zou ieder lid tenminste eenmaal tij dens een zittingsperiode van bijvoor beeld drie jaar aan de cursus deelne men en bedraagt de gemiddelde her verkiezing der leden 50 procent, dan dient de capaciteit van de cursus berekend te zijn op ca. 10.000 deelne mers per jaar. Bedraagt het aantal werknemers per cursus 20 dan dienen ca 500 cursussen per jaar of 12 a 13 cursussen per week georganiseerd te worden, aldus de SER, die ook een speciale 'voorzitterscursus' aanbeveelt De normale duur van elke cursus zou gesteld kunnen worden op maximaal vijf (bij voorkeur aaneengesloten) da gen. De raad meent dat voor het geven van de cursussen met name de aan de UTRECHT De Koninlijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst blijft van mening dat tenminste twee artsen moeten worden betrok ken bij liet besluit om een abortus uit te voeren. Zij moeten van geval tot geval kunnen beslissen of er andere deskundigen moeten worden geraadpleegd. Het hoofdbestuur van de maatschappij schrijft dit in een brief aan minster Stuyt van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne naar aanleiding van het voorontwerp van wet op de afbreking van zwanger schap. Het hoofdbestuur, dat de brief deze week in Medisch Contact publiceert, heeft ken nis kunnen nemen van het overigens nog niet officieel bekendgemaakte voorontwerp. Tot nu toe heeft alleen vice- premier mr. Nelissen monde linge mededelingen gedaan over het kab inetsstandpunt. In het door de maatschappij bekritiseerde voorontwerp wordt overleg wel voorge schreven. maar ligt de uitein delijke beslissing in de han den van één arts. Het hoofd bestuur acht het ook niet juist dat in het voorontwerp de arts verplicht is, overleg te plegen met een andere des kundige, nog daargelaten dat niet wordt omschreven hoe hij deze verplichting kan nako men. De eventuele inschake ling van andere deskundigen zou aan het oordeel van de twee artsen kunnen worden overgelaten. 'Onbegrijpelijk' Ernstige bedenkingen heeft het hoofdbestuur tegen het uitgangspunt van het vooront werp dat een arts, die de voorschriften voor het overleg voorschriften voor het overleg niet in acht heeft genomen, voor wat de strafbaarstelling betreft gelijk wordt gesteld met iemand die bevoegd is tot het uitoefenen van de genees kunst. 'Het is onbegrijpelijk, dat voor het nalaten van het overleg dat in de opvatting van het wetsontwerp ook tele fonisch kan geschieden en dat zelfs geen invloed behoeft uit te oefenen op het inzicht van de arts wordt beschouwd als een misdrijf waarop een gevangenisstraf van maximaal vier en een half jaar is ge steld. Elke verhouding tussen feit en straf is hier zoek', aldus het maatschappij-be stuur. Als er een straf moet komen vindt het bestuur dat kan worden volstaan met een aan duiding als overtreding en een daarop aansluitende beperkte strafmaat. Zelf geeft het be stuur echter de voorkeur aan het medisch tuchtrecht, dat zijns inziens eveneens moge lijkheden biedt. De geneesheer-directeur van een inrichting kan volgens het maatschappij-bestuur de hem in het voorontwerp opgelegde verplichtingen in geen enkel opzicht waarmaken, omdat ze in strijd zijn met de verhou dingen die in de ziekenhuizen bestaan. Van hem wordt in het voorontwerp gevraagd dat hij de inspectie van de volks gezondheid (anoniem) een op gave verstrekt van de abortus sen die in zijn kliniek worden uitgevoerd. Bovendien moet hij, als de inspecteur in de kliniek komt, ook inzage ver lenen in de niet-anonieme ge gevens. De geneesheer-direc teur heeft echter een admini- stratief-organisatorische taak. De behandelende artsen zijn hem geen verantwoording schuldig en hij heeft geen recht op inzage van de ziekte geschiedenissen. Het zou de verhoudingen dan ook ernstig verstoren, aldus de brief, als de geneesheer-directeur een soort verlengde arm van de geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid zou .wor den. Registratie Het bestuur is niet enthousi ast over het invoeren van een registratie, maar het zal zich daar niet tegen verzetten mits het doel ervan beperkt blijft tot de beleidsvoorbereiding. De registratie mag niet wor den gebruikt voor controle op de naleving van wettelijke re gels. In verband met de eis dat een abortus in een inrichting al leen mag worden verricht door een vrouwenarts of door een geneeskundige die behoort tot een door de minister aan gewezen categorie merkt het bestuur op dat het aanbeve ling verdient een korte speci fiek gerichte opleiding voor artsen die in abortusklinieken willen werken in te stellen. Het stellen van wettelijke re- erte teen ered, liet kaï te zi Br leljrdde de vakbeweging gelieerde vormingsinsti tuten in aanmerking komen, maar dat er eventueel ook nieuwe instituten kunnen worden gesticht. Aan deze instituten moeten dan de financiële middelen ter beschikking gesteld wor den, die nodig zijn om de cursussen te houden. In alle gevallen evenwel dienen de cursussen zoveel mogelijk inhoudelijk globaal op elkaar te wor den afgestemd. De taak van GBIO zal vooral op dit laatste moeten worden gericht, maar het instituut zou bovendien moeten adviseren, informeren en dokumente- ren ten behoeve van het goed functio neren van de ondernemingsraden De SER denkt aan een beperkt paritair samengesteld bestuur van bijvoor beeld drie door de centrale werkge versorganisaties en drie door de cen trale werknemersorganisaties aan te wijzen vertegenwoordigers, terwijl als voorzitter een onafhankelijke deskun dige zou moeten worden aangetrok ken. Het GBIO zou tenminste eens per jaar een openbaar rapport aan de Stichting van de arbeid moeten uit brengen. Het advies van de SER be treft alleen de opzet van de algemeen gerichte scholing en vorming. Voor meer specifiek op de bedrijfstakken en/of ondernemingssituatie toegespit ste scholing en vorming zouden initia tieven in die sectoren zelf moeten worden genomen. De werkgeversfede ratie in de metaalindustrie (FME) heeft zich tegen deze opzet uitgespro ken, onder meer omdat een dergelijke scheiding 'kunstmatig' wordt genoemd en in strijd met de situatie in deze bedrijfstak. De FME heeft daarom ook bezwaar tegen de voorgestelde heffing op de loonsom. schijnt een aangenaam niveauDi tot 21 graden. Inde De wind vertoont de neiging tingen tussen zuid en oost U jgg maar over het algemeen is veel wind. Waar wij wel mee moeten houden is de kat ^g" plaatselijke regen- of onweervo zich in de namiddag of at r m bouwt als reactie op de vei opei aan de grond. Vrijdagmiddag i ee] ons land bij zon hier en daai i 19 graden geworden. We een mooiweer-zone, gecreëe een hogedrukuitloper over ^jjen vië tot onze omgeving, die te reerd is door een maximum ten.' millibar ten oosten van Lenii Zowel langs de oost- als de ifce van dit systeem was het wa minder mooi. Het regende v reid over Oost-Duitsland en Detisco] tot in Zuid-Zweden een ifcht trok van Sardinië naar HongL dan was er ook een nat ge£st Ierland tot West-Frankrijk ten zuidwesten van Engeland ,ien Wanneer het weer de blauwizai Feteris enkele van zijn we d, volgt, zal het betere weer na zj dagen wel worden afgebrok^ v een lijn met ware buien hij] koelere westenwind. In dat fijge] het er voor pinkstermaandagian mooi uitzien, maar dat is moment nog helemaal niet ttofQ De Engelse weerkundigen ve voor de eerste helft van jun\ en zonniger weer dan algemene circulatie van tot medio mei 1972 wordt vergeleken met die in 191 1951, 1957 en 1962. WATERSTANDEN Hoogwater 20 mei 1972. 7.32 - 2e getij: 20.10: Zeezijde: 9.08 - 21.39; Rotterdam 22.37; Scheveningen: 8.34 21.09; 9.23 - 21.58; Den Helder: 0.30 11! HarUngen: 3.10 - 15.07: Delfzijl: 5.J u Hoogwater 21 mei 1972. Vltssingrf" 21.19; Haringvliet aan de Zeezijd et 22 47; Rotterdam: 11.32 - 23.42; Sch 9.42 - 22.16; IJmulden: 10.31 - Helder: 1 24 - 13.42; Harlingen: 4.!,, Delfzijl: 6.18 18.25, Hoogwater 22 mei l._. 22.21; Haringvliet aan de Zeezijdl 23.53: Rotterdam: 12.40 ••-: :Schf'c 10 51 - 23.23; IJmulden: 11.37 Helder: 2.35 - 14.53: Harlingen: 5.1 Delfzijl: 7.24 - 19.29. (ADVERTENTIE) gels inzake de nazorg vindt het maatschappij-bestuur onge wenst en onjuist, omdat de nazorg alleen kan worden ge geven als de patiënte dat wenst en als dat voor haar gewenst is. Door de onduidelijkheid in de huidige wetgeving voelt een grote groep artsen zich belem merd in het verlenen van ade quate hulp. Het hoofdbestuur van de maatschappij vreest dat uitvoerige administratieve uitvoeringsmaatregelen de be reidheid om die hulp wèl te gaan verlenen, niet zal vergro ten. De onzekerheid bij de artsen kan nog worden bevor derd. doordat veel belangrijke zaken in het wetsontwerp na der zullen worden geregeld bij algemene maatregelen van be stuur. Het hoofdbestuur noemt het tegen deze achter grond onjuist het vraagstuk van de abortus te verbinden aan een aantal maatregelen, die de onzekerheid en strafbe dreiging van de arts op onno dige wijze vergroten. Lekker, op weg naar de PinksterblomnÜ ^1f!Lf fin d itiex vergeten», tricot i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6