gressie treedt ook op ij gelegenheid daartoe VVf I Dicht bij huis snel in handen «M&tlC! deviezen 1 viaverzeheri RaitfeisenbanklBIBoerenleenbank Will] B» j^j§ ai E| 'tl Boekenetalage Twee Fransen snel over grens gezet Postzegel- nieuws CftAN ACH riXI KRONACh Ukunt zoveel méér doen met onze bank uw probleem ook hel: onze Man slaat vrouw met hamer dood JW/KWAHTET ZATERDAG 20 MEI 1972 t Binnenland T17/K17 iepsycholoog in proefschrift: ADVERTENTIE en onzer verslaggetvers 3RD AM Gelegenheid niet alleen de dief, maar be agressor. Dit standpunt verdedigd in het proef- 'Gelegenheidsagressie', i Tom Fris, in 1938 in Zaan- eeboren, gistermiddag aan Jiversiteit van Amsterdam is ooveerd tot doctor in de so- wetenschappen. romotor )f. J. Koekenbakker, buiten hoogleraar in de groeps- logie. jinds 1970 als psycholoog in van de Amsterdamse gemeente- meent dat agressie niet alleen Meit uit frustratie, instrumenla- Ko gehoorzaamheid, zoals tot I werd aangenomen, maar ook i wordt, omdat daartoe de ge- bestaat. In dat laatste geval prake van wat Fris 'gelegen- ■essie' noemt. Deze vorm on- dt zich van bijvoorbeeld m- tele agressie, die gepleegd in een bepaald doel te berei- n verdediger die bij een voet- trijd een aanvaller onderuit n een doelpunt te voorkomen, ich aan instrumentele agressie lOl Fris onderzochte gelegenheid- i wordt opgewekt door alco- lik, gewelddadige televisiescè- statusversohillen tussen dader toffer. Experimenten bevestig- ïypothese dat deze factoren de bevorderen. •sonen bleken na de consump- drie glaasjes jonge jenever trer te zijn dan daarvoor. Om oed van statusverschillen te iet Fris studenten elkaar ver- elektrische schokken toedie- kon worden gekozen uit vijf, te oplopende, soorten. De ver- lling dat statusverschil agres- Irag uitlokt, werd door dit ent bevestigd. te gaan welke invloed televi- ic behoudt zich het recht voor om ie in deze rubriek ontvangen me ien verkort weer te geven. BIJ wordt met de naam van de ondertekend. Brieven kunnen wor den aan de lieer Joh. C. Francken. van de hoofdredactie van Trouw- Postbus S59. Amsterdam. «gen Kieft, secretaris van de ^indt het spijtig dat de een christenen nu ook in de gespleten is door de erken de EO. Maar de NCRV heeft zelf om gevraagd? Zolang bepaalde predikanten laat i en programma's laat [ren door b.v. Ted den Braak, h het niet anders dan dat 0e christenen wat anders gaan [Wanneer men in het om- I van de NCRV leest dat het k deel der naaste mede- [niet weet. wat men met het st aan moet, dan kan het niet Ban dat de programma's niet P inhoud hebben die de naam iaardigen. ren H. C. van de Werken en straks ook GOV kregen toegewezen; een en ander ten p onze NCRV. Onbegrijpelijk Riur en toegetreden leden de [ordelijkheid aandurven om hren in het koninkrijk Gods kaar te vermeerderen. Begrij pt o.m. de ongelovige wereld F spot en alzo de naam des ptheiligt. J. v. d. Wolf het journaal van 16 mei bij ;end maken van de promotie EO tot C-omroep het ver- gezicht van ds Glashouwer zag uitspraak hoorde, dat God de ok lachspieren gegeven heeft. Hij de EO ook zeker helpen het programma-onderdeel 'ver- verzucht onwillekeurig het wordt de hoogste tijd n krachtige evangelische om- )rdt daarom lid van de NCRV. A. de Bree hoorde en zag ik ds Glashou- (begrijpelijke) vreugde uit- over de bevordering van de C-omroep. Dat hij hierbij ;te dat hij meende hiervoor moeten danken en dat hij !d was dat dit resultaat een ig was van de vele gebeden, t ergerlijk en Godslasterend, eens heel menselijk te zeggen; dat God wel andere dingen hoofd heeft, dan de oprich- ii nog eens weer een nieuwe Tom Fris siescènes op het gedrag hebben, liet Fris 15- en 16-jarige jongens naar een gewelddadige film kijken. Dergelijke proefnemingen zijn in Engeland en de Verenigde Staten al eerder gedaan, maar 'Fris heeft getracht de werkelijk heid nog dichter te benaderen door in plaats van een filmdoek een tv-moni- tor te gebruiken. Waar bij eerdere onderzoekingen werd gewerkt met twee groepen, waarvan de ene naar een gewelddadige en andere naar een niet-gewelddadige film keek, creëerde Fris een derde groep, die helemaal niets te zien kreeg. Gewelddadig De proefpersonen die een gewelddadi ge film hadden gezien, bleken het meeste agressie te plegen. De meting werd ook weer, met vermeende elek trische schokken uitgevoerd. Degenen die een niet-gewelddadige film hadden gezien, waren duidelijk minder agres sief, hoewel toch agressiever dan de proefpersonen die niets hadden ge zien. Fris meent dat het resultaat van zijn alboratoriumexperimenten ook buiten het laboratorium geldig is. Het proefschrift mondt uit in een pleidooi voor nader onderzoek naar factoren die de agressie bevorderen. De auteur noemt het opvallend hoe consequent beleidspersonen de kennis over preventie en beheersing van agressie negeren. In en na de tweede wereldoorlog, schrijft hij, is de kennis omtrent oorzaak, verloop en gevolg van uiteenlopende agressieve gebeur tenissen steeds toegenomen, maar de sondanks hanteren de beleidsinstan- ties hoofzakelijk een simpel instinct- of frustratiemodel. Stellingen Van de aan het proefschrift toege voegde stellingen zijn er een paar opmerkelijk genoeg om te citeren. Zo stelt Fris dat de rituele aspecten van de terechtzitting de beklaagde meer voordelen dan nadelen bieden. Daar mee keert hij zich tegen de -opvatting van met name de Rotterdamse crimi- 'De prijs voor de deugd' door Stuart Cloete. Uitgave De Boekerij nv in Baarn. Prijs 22,50, 412 blz. Handel in blanke slavinnen in het Victoriaanse tijdperk. Een onderwerp dat helaas actueel blijft, dezer dagen lazen wij dat meisjes uit Indonesië 'op de markt' in Singapore bij opbod worden verkocht om als prostituee te werken. Veilingprijzen: 1750 tot 2600 gulden. Gelokt in een val die blijvend prooi garandeert: mooie baantjes belo ven. veelal in het buitenland. Een beproefde methode dus, ook in het verhaal van Cloete. Maar Lavinia, rij ke vrouw van een aristocratische los bol, gaat er iets aan doen. Samen met een beroemde journalist worden de misstanden in Engeland aan de kaak gesteld. Of zij daartoe de juiste mentaliteit bezat, betwijfelden wij na geconsta teerd te hebben dat Lavinia in Parijs, waar haar man zijn uitspattingen be leeft en haar zeer jonge kinderen naar verdachte huizen zijn afgevoerd door een uiterst onbetrouwbare gou vernante. haar zaakgelastigde een zoon belooft als alles achter de rug zal zijn. Een honderden bladzijden volgehouden blik wordt geworpen op een geraffineerde en o zo verdorven onderwereld. Compleet met een aan hangsel vol actuele kranteknipsels en uittreksels, die bewijzen dat onnaden kende meisjes die avonturen zoeken vandaag en ook morgen en daarna kans lopen avonduren (en nachtelij. ke) van het sterke geslacht te vullen UTRECHT Twee Fransen van 18 en 24 jaar, die maandagavond op het verkeersplein Oudenrijn in Utrecht waren aangehouden, omdat zij 700 gram hasjisj bij zich hadden, zijn gistermorgen na een snelle berechting meteen op een vliegtuig naar Parijs gezet. De politierechter, mr. F. C. de Vries, legde leder een boete van 300 of 30 dagen hechtenis op, een voor waardelijke straf van zes weken met een proeftijd van twee jaar op. 'Een straf met een uitroepteken als waarschuwing voor alle jongelui uit het buitenland, die denken dat zij ongestraft naar het Vondelpark kun nen komen om verdovende middelen te kopen, zei de officier van justitie mr. G. W. von Meijenfeldt, die een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden had geëist en een boete van 500. 'Weet u dat Pompidou in dergelijke gevallen aan de doodstraf denkt?', zei de officier. noloog Peter Hoefnagels, die nog niet zo lang geleden de 'rituelen ter te rechtzitting' aan de kaak heeft ge steld. In een toelichting op zijn proef schrift zei Fris het aanvankelijk met Hoefnagels eens te zijn geweest, maar mede door gesprekken met verdachten tot een ander inzicht te zijn gekomen. Ook een andere stelling zal progres sieve juristen en criminologen niet welgevallig zijn. Deze stelling luidt: 'Bij modernisering van het gevange niswezen mag de functie die de ge vangenis heeft voor de ordentelijke burger niet uit het oog worden verlo ren.' In zijn laatste stelling, 'bloedse rieus bedoeld', zoals Fris zei, wordt het verwerpelijk genoemd alleen soft drugs te legaliseren, wanneer het ver bod op drugs het gebruik ervan eer der stimuleert dan tegengaat. Het proefschrift is tot stand gekomen voordat Fris in dienst trad van de politie. De meeste experimenten wer den uitgevoerd in 1969, toen de poli- tiepsycholoog verbonden was aan het Instituut voor preventieve geneeskun de TNO in Leiden. Na zijn doctoraal examen in 1966 ging Fris daar wer ken. U heeft nog te goed een aantal nieu we uitgiften, dat deze week en de vorige week door enkele postadmini straties op ons afgezonden werd. In de reeks zegels van de Ver. Stalen, uitgegeven naar aanleiding van het eeuwfeest van de Nationale Parken in Amerika, kwam een waarde uit, ge wijd aan de Stad van de Toevlucht (City of Refuge) op Hawaii. Op de voorgrond is het houten beeld van een van de Ki'i-goden te zien. Op de achtergrond een van palen omgeven tempel. De stad werd in 1550 gebouwd. Een zegel van 1 kr van Denemarken toont ons het portret van N. F. S. Grundtvig (17831872), die als theo loog, pedagoog en dichter zijn vader land vele diensten heeft bewezen. Zo stichtte hij de eerste volkshogeschool van zijn land. Het portret dateert uit 1847 en is van de hand van Peter Chr. Skovgard. De gebruikelijke uitgifte 'werelddag van de postzegel', die sinds 1961 door Spanje in ere wordt gehouden, heeft de laatste jaren afbeeldingen van eofi- latelistische afstempelingen in de ont werpen. Voor dit jaar nam men daar toe een stempel dat Cordoba, de hoofdstad van Andalusia Alta van 18241842 gebruikte. Dat de Noorse posterijen sinds 1872 op zijn postzegels een posthoorn als motief voerden is voldoende aanlei ding dit eeuwfeest te vieren met de uitgifte van 2 herdenkingszegels van 80 Ore en 1 kr, waarop de afbeeldin gen van de eerste posthoornzegels fi gureren. Dit tweetal zegels verschijnt overigens ook als blokje met de tekst '100 jaar posthoornpostzegels 1872 1972'. Ter gelegenheid van de nationa le filatelistische tentoonstelling '100 jaar posthoorn' komt ook nog een velletje in omloop voor de prijs van 8 kr. Het is in beperkte oplaag uitgege ven en niet voor frankering geldig. Derhalve maakwerk! Zweden liet vorige week weer een postzegelboekje in de serie 'toeristi sche bezienswaardigheden in het Zuid- Oosten des lands' uitkomen. Het boek je bevat 2x5 zegels van 55 ore. De afbeeldingen zijn: paarden tegen de achtergrond van het kasteel Borg- holm, gelegen op het langgerekte el- land Oland. Het slot werd gebouwd in 1650 maar verkeert sinds 1806 ten gevolge van een brand in ruïneuze staat. Vervolgens de brug van Kalmar naar het eiland Oland, die dit jaar wordt opengesteld en met zijn lengte van 6 km de langste brug van Europa gaat worden. Het fraaie zeilschip 'Me- ta' dat ook op die zegel werd afge beeld, duidt op de aloude verbinding per schip met dit eiland. Op de derde zegel het slot Kalmar, dat vroeger ongeveer op de grens met Denemar ken lag. Een zalmvisser aan de oevers van de Morrumsan is te zien op de vierde zegel en tenslotte de schoener 'Falken' in de haven van Karlskrona. de belangrijke thuishaven voor de Zweedse marine. In Zweden verscheen ook nog een rolzegel met de afbeelding van een oude munt, de zogenaamde zilveren taler. Deze munt liet koning Gustaf Waasa in 1542 voor het eerst in Zweden slaan. Op de munt staat de koning in vol ornaat terwijl de ach tergrond van de zegel wordt gevormd door een stuk van een brief, geschre ven in dat jaar door de administra teur van de Munt, Marten Jönsson. Op 18 mei kwam in do Duitse Bonds republiek een herdenkingszegel uit wegens het feit dat Lucas van Cra- nach (de tegenwoordige Frankische stad Kronach) 500 jaar geleden werd geboren. Hij was schilder, tekenaar en graveur en als zodanig verbonden aan het hof van de keurvorst van Saksen. De afbeelding van Lucas op de zegel is ontleend aan een portret, dat zijn tijdgenoot Albrecht Dürer destijds van hem heeft gemaakt. De stad Kronach gebruikt twee jaar lang Lucas' monogram als stempel- vlag. Een afbeelding hiervan ziet u als illustratie bij deze rubriek. Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt. Trouwens, ook als u In eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen C* rs Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden eenomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels tc worden Ingesloten. Adres: redactie Trouvr-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: Wat ds de betekenis van een Atlasbeeld op zogenaamde Zaanse klokken? Antwoord: De hemelhoge berg waar van de top steeds omwolkt was, deed de sage .ontstaan van de sterke man die als straf van Zeus het hemelge welf moest torsen. Op de oudste af beeldingen zag men dan ook een wol kenmassa, waarop de sterrenbeelden aangegeven werden. Later raakte men. doordat men aan het zien van een wereldbol wende (aan het einde van de middeleeuwen, toen de zeevaarders de wereldbol omvoeren) in de war en verving men vaak de hemelbol door de aardbol. Dat een dergelijke figuur met de tijd in verband werd gebracht, is wel begrijpelijk. Aan de sterren en hemel lichamen kan men de tijd aflezen. De tekens van de dierenriem werden im mers ook zeer belangrijk geacht voor de tijd, waarin men geboren werd en leefde (U kunt trouwens in veel bla den nog altijd horoscopen vinden). Ongeveer 1700 zag men voor het eerst de Atlasfiguur op de klokken verschij nen. Op sommige klokken ziet men (op een Zaanse klok hoort dit beslist niet) een paar luchtig geklede bazuin blazende engelen de mythologische heros flankeren, maar dat is dan al leen om het mooier te maken. Vraag: Welke vooropleiding is nodig om postbeambte te worden? Welke leeftijd moet men hebben? Antwoord: De afdeling personeelsza ken van de PTT ziet niet veel licht. Er is daar namelijk een personeels stop. Mochten er weer mogelijkheden tot plaatsing komen (men ziet dan wel eens een advertentie in de bladen of een bericht op het postkantoor) dan zou de betrokkene een cursus besteller van anderhalf jaar kunnen volgen. Vraag: Al enkele jaren, vooral in het voor- en najaar, en speciaal als de zon schijnt, hebben we last van huismus sen die met hun snavel tegen de ramen van de overloop tikken. Niet alleen worden we daardoor 's morgens vroeg wakker, maar de vogels maken de ramen ook erg vies. Een bepaald voorwerp dat we voor de ramen plaats ten, kan de vogels soms even af schrikken. maar enkele uren later zijn ze er weer. Ook als we de twee ramen (naast elkaar gelegen, en uitkijkend op het oosten) openzetten, blijven de vogels tegen de ramen tikken. Antwoord: Ons inziens is de schuld van de overlast de verf die gebruikt is voor de sponningen van de ramen. De mussen hebben behoefte aan kalk en proberen die uit de verf te halen. De schilder heeft een soort gebruikt, die voor buitenverf beslist niet deugt, en de attractie voor de mussen is daardoor verklaard. U kunt de ramen aan de buitenkant met een andere soort verf behandelen of ze afschermen met een voorraam, waarop een heel fijn kippengaas ge spannen is. Maar dan moet dit wel zo gebeuren dat de vogels niet door het gaas heen toch de verf kunnen berei ken. Ze weten nu eenmaal de weg naar de lekkere kalkverf. U kunt ook wachten tot het houtwerk weer aan een schilderbeurt toe is en slapen met oordopjes. Hulp van lezer: In uw rubriek las ik de vraag of er een boekje in de handel is over ademhalingsgymnas- tiek. Nu heb ik er een, dat heet: Autogene training of De weg tot zelf- ontspanning, samengesteld voor het dagelijks gebruik. Ook is er een plaat, erg mooi van inhoud 'Zeer ontspan- men rust en energie door be wust ademen', prijs 17.90. Het boek je is van Puck van Waveren, heilgym- naste. Heemstede. Vraag: Hoe behandel ik het beste mijn oleander? Antwoord: Deze subtropische plant is vergiftig. Houd dus kinderen uit de buurt. Zet haar in huis op een lichte en zonnige plaats,- liefst in een serre, 's Winters koel houden maar niet te koud. Als de aarde droog is flink op de schotel lauw water gieten. Van juni tot september mag de plant naar buiten op een zeer zonnige, war me plek. U moet dan goed om de twee weken gieten en organische mest of kunstmest geven. U moet haar flink snoeien, daar anders de takken lang uitschieten en slechts hier en daar een blad vertonen. In het voorjaar stekken met kop of zijscheuten van 15 cm lang ia een fles met water op een warme plaats laten wortelen en oppotten in blad met mestgrond met scherp zand. De plant zelf alleen verpotten bij te sterke groei. Vraag: In Het Beste las ik een ver haal over George Washington Carver in de bekende serie merkwaardige figuren. In de Nederlandse encyclope die vond ik niets over hem. Was hij niet zo belangrijk? Antwoord: Carver werd uit slavenou- ders geboren ongeveer in 1864 in Missouri. Samen met zijn moeder werd hij gestolen en naar Arkansas gebracht. Later werd hij van de die ven gekocht en naar zijn vroegere huis gebracht. Hij heeft zeer veel gedaan voor verbetering van voedsel gewassen en van de voedseltoestand in Amerika's gekleurde bevolking. Ook buiten de Verenigde Staten ver wierf hij bekendheid want hij werd in Engeland lid van de Royal Society of Arts. Ook in het laboratoriumon derzoek van bacteriën heeft hij veel werk verricht. Hij stierf 5 januari 1943. Hij is een van de zeer vele belangrij ke figuren geweest die de weteld gekend heeft, maar in de Amerikaan se biografieënverzameling komt hij niet voor. Wel in American Who is who en in de Encyclopedia Britanni- ca. Het is niet mogelijk in een Neder landse encyclopedie alle belangrijke figuren uit de wereld op te nemen. Een encyclopedie zou dan onbetaal baar worden. Het is een verdienste van de door u genoemde rubriek dat zij vele belangrijke figuren schetst die niet op de voorgrond komen in de wereldgeschiedenis en toch een belang rijke rol hebben vervuld. Vraag: Op onverklaarbare wijze zijn de kadastrale grensstenen tussen mijn terrein en dat van de buurman ver dwenen. 1. Welke gevolgen zou dit kunnen hebben? Zou bijvoorbeeld mijn buur man mettertijd aanspraak kunnen ma ken op een gedeelte van mijn terrein? 2. Welke maatregelen moet ik nemen om nieuwe grensstenen aangebracht te krijgen en wie moet de daaraan verbonden kosten dragen? Bij vraag 1 is gedacht aan de moge lijkheid dat mijn buurman gedurende geruime tijd op mijn terrein gaat lopen. Antwoord; Als u een vermoeden heeft dat de huidige werkelijke grens niet meer klopt met de kadastrale grens omdat de stenen verdwenen zijn, is het raadzaam de zaak te laten opme ten door het kadaster. De kosten zijn voor de aanvrager. Het beste is dus de buurman over te halen, dit geza menlijk met u te doen, het is name lijk nooit zeker wie van de beide partijen er voordeel bij heeft. Alleen lopen over een terrein is niet voldoende om er door verjaring eige naar van te worden. Men moet het stuk grond dertig jaar te goeder trouw bezitten als een titel ontbreekt. En bezit krijg je niet door te lopen. Op het gemeentehuis of bij de notaris weet men wel het adres van het kadasterkantoor, waar uw gemeente onder valt. m 3 maal 10 gulden aan prijzen Horizontaal: 1. schildpad, 5. hoeveel heid, 9. levendig, 13. artikel van een wet, 15. bouwland, 16. nobel, 17. bank roet (afk.), 19. niet begroeid, 21. op rolbaar zonnescherm, 22. voorvoegsel, 23. soort bier, 25. volgens de statuten, 28. rivier, 29. oningewijde, 31. eer, 32. plaats in Gelderland, 33. leeg, 34. gor del, 36. volzin, 38. smart, 40. lipharen, 42. peulvrucht, 43. kier, 45. rund, 47. kaartterm, 49. zwak, 50. muzieknoot, 51. vod, 52. boertige nabootsing, 53. klank, 54. pers. voornaamw. 55. lichte bedwelming, 57. vrucht, 59. pers. voor naamw., 60. rood in de wapenkunde. 61. plaats in Gelderland, 63. pen om papieren aan te rijgen, 65. wand, 66. plaats in Friesland, 68. kettingraadje in een uurwerk, 70. water in N. Br., 71. plechtige gelofte, 72. vallei, 74. pas. 76. zwaardvis, 77. ijzig, 80. grond soort, 81. lidwoord, 82. Europeaan, 83. uit of betreffende Ierland, 85. muziek noot, 86. jongensnaam, 87. priem, 89. lof, 91. bereide dierenhuid, 92. water in België, 93. stang. Verticaal: 1. scheepstouw, 2. Rijkstele foon, 3. eikenschors. 4. metselspecie, 6. Oriënt Express (afk.), 7. teleurstel lend, 8. pers. voornaamw., 9. bloed huis, 10. watering, 11. oude lengte maat, 12. schuivende ijsheuvel, 14. Z. Amer. thee, 16. plaats in Pensylva- nlë, 18. water in Limburg, 20. over gangsvorm van een insekt, 21. aan legplaats, 22. end, 24. koppelriem voor jagershonden, 26. zwakke, 27. proef, 28. spleet, 30. zinspreuk, 33. leerwijze, 35. insekteneter, 37. gebrek, 38. watering, 39. verzekeringsbrief, 41. vlaskam, 43. wezenlijk. 44. lange nek haren van dieren, 46. korte köus, 48. twaalf gros van knopen, 49. wenk, 50. duikereend, 56. grondsoort, 58. vorde ring, 60. stop, 61. einde, 62. plaats in Zeeland, 64. bamboestaketsel, 65. tij ding, 66. teken, 67. rivier, 69. wending, 70. patroon, 71. achten, 73. plaats in België, 75. laan, 77. schuintoelopende strook, 78. vis, 79. twaalf dozijn, 82. rivier in Engeland, 84. tennisterm, 86. afk. van lord, 87. water in Friesland, 88. scheik. element, 90. familielid. Oplossing t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan. Trouw/Kwar tet, Postbus 859, Amsterdam. Links boven vermelden: weekend-puzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1. karpet, 5. denker, 10. are, 12. ode, 13. made, 15. iep, 17. Abel, 18. eden, 20. anna, 22. el, 23. e.p., 25. at, 26. pi, 27. clementie, 31. do. 32. la, 34. defensief, 41. eb, 42. p.e. 43. e.k., 44. er, 45. Belg, 47. aren, 49. Uden, 51. air, 53. roem, 55. lid, 58. rei, 59. stelle. 60. parade. Verticaal: 1. kameel, 2. ara, 3. rede, 4. eg, 6. er, 7. Koba, 8. Ede, relais, 11. de, 14. edel, 15. in, 16. pa, 17. anti, 19. Epe, 21. nat, 24. re, 27. cod., 28. moe, 29. nis, 30. elf, 33. repuls, 35. Epen, 36. fel. 37. ns, 38. Ier, 39. eker, 40. premie. 45. bede, 46. ga, 47. ar, 48. Nora. 50. dit. 52. ik. 54. eed. 56. al, 57. ra. De prijswinnaars zijn: Hei en Boeicop; J. Oldenhuijs, 't Langz, mej. A. H. Jonkers, Colijnstraat 103, Katwijk aan Zee; J. L. de Kogel, 135, Hei en Boeicop; J. Oldenhuijs, 't langz, Spijk (Gron.). VALKENSWAARD De 54-jarige mevrouw W. T. uit Valkenswaard is in het ziekenhuis in Tilburg overle den, nadat haar echtgenoot haar enke le uren tevoren met een hamer op het hoofd had geslagen. De dader heeft zich bij de politie gemeld. Hij is opgesloten. Het echtpaar leefde gescheiden. Bij toeval troffen de man en vrouw el kaar bij een dochter. Daar ontstond een korte woordenwisseling, waarbij de man haar plotseling de klap gaf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17