4 brandt voor verkiezingen Vatikaan: Nixons reis tv-reclame Nixon wekt bij Moskou ook commerciële hoop Tito gaat begin juni naar de Sowjet-Unie AVO ontwerpt 'tweede it' tegen Sowjet-Unie Hi-Focus seft de Sankyo iper 8 camera's isolute scherpte Een tevreden Wallace in bed Passagier gekaapt vliegtuig overleden Basis gelegd voor Europese vervoersmarkt litelaw: JA tart itestanten Sadat knijpt missie van VS in Cairo af Vietnam juuiiciiiiand 1/Ki> flN (DPA, Reuter, AP, UPI) Westduitse kanselier Willy idt zal vandaag met instem- van de leider van de libe- FDP, vice-kanselier en minis- h. tol buitenlandse zaken Walter 3, el, een toespraak houden 10"21 de situatie in het parlement et sluiten van de verdragen de Sowjet-Unie en Polen. Mo- zal hij de oppositionele ten-democraten voorstellen, j roegde verkiezingen te hou- Bij een zetelverhouding van tegen 248 beschikt de rege- scoalitie van sociaal-democra- 48 ten en liberalen in de Bondsdag niet langer over een meerderheid. De kanselier verklaarde gisteren tege nover een aantal hoofdredacteuren van studentenkranten voorstander te zijn van nieuwe verkiezingen. Alle partijen in het parlement zouden ech ter van tevoren met het denkbeeld akkoord moeten gaan. Brandt is als kanselier de enige die de president om ontbinding van de Bondsdag en het uitschrijven van vervroegde ver kiezingen kan vragen. Volgens de grondwet heeft de oppositie echter nog drie weken na een eventueel verzoek het recht, via een 'construe tieve motie van wantrouwen' aan nieuwe kanselier aan te wijzen. Daar voor is een absolute meerderheid no- SSEL (AP, UPI) In Kopenhagen vergaderde gisteren het al- iheimste onderdeel van de Noordatlantische verdragsorganisa- le groep voor nucleaire planning (NPG) .gezelschap, dat bestaat uit defen- nisters en generaals van de Ver- ^,!e Staten, Engeland, West-Duits- Italië, België, Denemarken e ije, gaat zich bezinnen op het oord van de NAVO wanneer de tq en niet alleen West-Europa illen, maar bovendien daar on- 18.20 5 het NAVO-antwoord mee ;aan. fgelopen jaren is de NPG het al geworden over bondgenootschap- te gedragsregels in het geval dat ussen komen. Dan zullen tacti- kernwapens worden afgevuurd ipaalde doelen in het vijandelijke rland, om de aanvaller duidelijk aken dat het westelijke bond- ttschap met de inval geen genoe- leemt. 'Itoomladingen zouden, op verzoek militaire NAVO-commandanten, i bevel van het staatshoofd van [and dat ze bezit, worden afge- I op doelen in Oost-Europa met idering van de Sowjet-Unie. De- thtlijnen zijn volgens de berich- ADVERTENTIE ten officieel is er niets bekend door de NPG in 1969 opgesteld. De desbetreffende staatshoofden zijn alleen die van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, sedert Frankrijk zijn nationale atoomwapen uit het NAVO- verband heeft teruggetrokken. Sinds 1969 beraadt de plangroep zich op de mogelijke reacties van de verdragsor ganisatie in het geval dat de aanvaller zich van de eerste waarschuwing niets aantrekt. Hoe de kernwapens van.de NAVO in dergelijke gevallen zouden worden in gezet, afhankelijk van de militaire situatie van het moment, is opnieuw het onderwerp van het gesprek in Kopenhagen, dat wordt voorgezeten door de secretaris-generaal van de verdragsorganisatie, onze landgenoot Joseph Luns. Pas volgend jaar zou men tot een definitieve gedragslijn komen. In Denemarken zou men nadere rap porten bespreken over mogelijke aanvallen in verschillende sectoren van het NAVO-gebied, nadat in okto ber vorig jaar al een gezamenlijk Amerikaans-Westduits rapport is be handeld over een mogelijke aanval in het zuiden van Duitsland, aldus wordt in welingelichte NAVO-kringen verno men. De vergadering van gisteren werd in zekere zin op neutraal terrein gehou den. Denemarken heeft de aanwezig heid van NAVO-kernwapens op zijn grondgebied verboden. ZEEBODEM Inmiddels hebben Amerika, Rusland en Engeland in Moskou het verdrag geratificeerd dat de opstelling •■an strategische kernwapens op de zeebo dem verbiedt, behalve in een kust strook van 20 kilometer breed. Daar zou inspectie namelijk in conflict kunnen komen met de soevereine rechten van de verdragspartners. dig (tenminsu 249 van de 496 stem men). Tijdens zijn bijeenkomsten met oppo sitieleider Rainer Candidus Barlel heeft Brandt herhaaldelijk de moge lijkheid van vervroegde verkiezingen ter sprake gebracht. Er werden echter geen afspraken gemaakt. Brandt zin speelde klaarblijkelijk op het feit dat de oppositie geweigerd heeft te belo ven, dat zij niet zal proberen, hem als kanselier te wippen in bedoelde perio de van drie weken, die aan het begin van de verkiezingscampagne vooraf moeten gaan. Scheel heeft op een afzonderlijke persconferentie een beroep op de op positie gedaan, 'zeer binnenkort' be sprekingen te voeren. Volgens de vi ce-kanselier is overeenstemming spoe dig nodig m in het najaar verkiezin gen te kunnen houden. Van de zijde der oppositie is naar aanleiding van de verklaringen van Brandt en Scheel er aan herinnerd dat Barzel eerder heeft gezegd, nieuwe verkiezingen te beschouwen als de 'meest sympathieke oplossing' om uit de huidige impasse in de Bondsdag te geraken. Bondsraad Vandaag zal de Bondsraad (waarin de deelstaten zijn vertegenwoordigd) waarschijnlijk de 'Ostvertrëge' goed keuren. De vijf premiers van de deel staten, waar de oppositie in de meer derheid is, hebben gepleit voor ratifi catie. In de Bondsraad hebben de christen-democraten een kleine meer derheid. Als een groot aantal chris ten-democratische afgevaardigden zich van stemming onthoudt is de ratifica tie een feit. De premiers hebben hun advies af hankelijk gesteld van uitwisseling van nota's tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek, waarin de standpun ten van beide landen ten aanzien van de verdragen worden weergegeven. Minister Scheel heeft verklaard, dat de nota's vanochtend uitgewisseld zul len worden. De Westduitse nota bevat de tekst van het compromis, dat Brandt en Barzel ten aanzien van dc interpreta tie van de verdragen hebben bereikt. De Sowjet-Unie zal de verklaring zon der bezwaren accepteren en daarmee tegemoetkomen aan het verlagen van de christen-democraten met betrek king tot de houding van Moskou. VATIKAANSTAD, WASHINGTON (AP, Reuter, UPI, DPA, AFP) Radio Vaticana heeft in krachtige taal een commentaar gewijd aan de komende besprekingen van president Nixon in Moskou. Het be zoek werd 'televisie-reclame' genoemd. Het station riep de Ameri kaanse en Russische leiders op, een eind te maken aan de Vietnamese oorlog en 'aan het bedotten van andere landen'. George Wallace, de nu veralmde gol- verneur van Alabama, in overwin ningspose na zijn overwinning in de voorverkiezingen in Michigan en Maryland voor de Democratische pre sidentskandidatuur. Zijn tweede vrouw Cornelia wijst met haar vin gertje de krantekop aan, waarin de overwinning vermeld staat, alsmede het feit dat Wallace niet meer in levensgevaar is. De campagneleiders van Wallace hebben al aangekondigd, dat Cornelia voortaan de verkiezings- speecses voor haar man zal gaan af steken. zoals enige jaren geleden de eerste vrouw van Wallace, Lureen deed. De kans. dat Wallace ooit nog zijn benen zal kunnen gebruiken, wordt door een behandelende neuro- chirurg op minder dan 50 procent geschat. De gouverneur wordt over enige dagen opnieuw geopereerd om de kogel te verwijderen, die tussen twee ruggewervels zit. 'Het is moeilijk om gebeurtenissen voor de geest te roepen zoals nu, waarbij hoofden van landen elkaar fel bestrijden via derde partijen, hetgeen het afslachten veroorzaakt van on schuldige bevolkingen terwijl zij tezelfdertijd breed lachend elkaar de hand schudden, alsof zij optreden voor de tv-reclame'. De leiders van beide mogendheden zouden hun be leid moeten herzien en denken aan de 'werkelijke noden en wensen van de mensen'. Het bezoek Nixon kan tijdens zijn bezoek van acht dagen aan de Sowjet-Unie tenminste vijf dagen besprekingen met de Russi sche leiders voeren. In het gezelschap van de president en zijn vrouw zullen zich behalve adviseur Henry Kis singer en minister William Rogers 111 journalisten en 71 technische deskundigen bevinden. Het gezelschap vertrekt morgen naar Salzburg in Oostenrijk en reist maandag door naar Moskou. De president wil graag in Moskou een balletvoorstelling van het Zwanen- meer bijwonen in het Bolsjoitheater. Het is niet zeker, of zijn wens in vervulling zal gaan. Op 27 mei be zoekt Nixon Leningrad. Hij keert de zelfde dag terug en gaat op 29 mei naar Kiew, waar hij de nacht door brengt, alvorens de volgende dag door te vliegen naar de Perzische hoofd stad Teheran. Op 31 mei gaat de president naar Polen voor een twee daags bezoek. Op de avond van 1 juni wordt de terugreis naar Washington aanvaard. Handel Een nieuwe ronde van handelsbespre kingen tussen Amerikaanse en Russi sche vertegenwoordigers werd giste ren met succes in Moskou afgesloten. Het resultaat zou een belangrijke bij drage zijn voor normalisatie en uit breiding van de economische relaties tussen beide landen. Het is echter niet bekend of volledige handelsak koorden bereikt kunnen worden voor dat Nixon zijn bezoek aan de Sowjet- Unie brengt. Prawda Het blad van de Communistische par tij van de Sowjet-Unie, de Prawda. noemt de goedkeuring van de verdra gen door de Bondsdag een groot suc ces 'voor de vredelievende krachte in de Bondsrepubliek'. Het besluit was 'duidelijk en ondubbelzinnig", al dus het blad. In Praag verklaarde Tsjechoslowaakse partijleider Gutav Husak dat het tijd is geworden, de betrekkingen van goe de nabuurschap met West-Duitsland te herstellen. Husak maakte geen mel ding van de Tsjechoslowaakse eis, dat Bonn he verdrag van Miinchen van 1938 als van het begin af aan ongeldig dient te verklaren. Deze kwestie is een heet hangijzer bij eventuele be sprekingen tussen Bonn en Praag. MOSKOU, BELGRADO (UPI, DPA) President Tito van Joegosla vië zal begin volgende maand een officieel vriendschapsbezoek bren gen aan de Sowjet-Unie. Hij is daartoe uitgenodigd door het Centrale comité van de Communistische partij van de Sowjet-Unie en het pre sidium van de Opperste Sowjet, het Russische parlement. Belgrado 'positieve resultaten zijn be reikt' voor de betrekkingen tussen de twee landen. In kringen van de Joe goslavische Communistische partij noemde men het belangrijkste re sultaat de openlijke erkenning door Brezjnjew van de territoriale en poli tieke onschendbaarheid van Joegosla vië. Tijdens het bezoek van Tito aan Mos kou zullen mogelijkheden worden on derzocht voor 'verdere samenwerking' tussen beide landen, zo heeft een regeringswoordvoerder in Belgrado, Milan Zupan, meegedeeld. Het bezoek zal een nuttige en belangrijke stimu lans zijn voor een algemene verbete ring van de betrekkingen. Het moet nieuwe mogelijkheden bieden voor verdere samenwerking en een uitwis seling van meningen over huidige internationaal belangrijke kwesties', aldus de woordvoerder, die echter niet nader inging op de vorm van deze samenwerking. Tito's eerste bezoek sedert 1968 aan de Sowjet-Unie zal volgen op het bezoek dat de Russische partijleider Brezjnjew in september 1971 aan Bel grado bracht. De Joegoslavische presi dent ontmoette Brezjnjew in Moskou in april 1968. vier maanden voor de inval van de troepen van de War- schaupactlanden in Tsjechoslowakije. Na de invasie verklaarde Tito, 'dat er geen socialisme kon worden opge bouwd met gebruik van bajonetten'. De woordvoerder in Belgrado zei dat sedert het bezoek van Brezjnjew aan TEL AVTV (Reuter) De jonge Israëlische vrouw, die vorige week ernstig gewond werd bij de schietpar tij tussen Israëlische militairen en Palestijnse commando's binnen het gekaapte Sabena-vliegtuig, is gisteren in het ziekenhuis overleden. De 22- jarige mevrouw Miriam Holtzberg An dersen zat naast één van de vrouwelij ke kaapsters, die zich dynamiet om het lichaam had gehangen. Een kogel trof haar in het hoofd, waarna zij ondanks twee operaties niet meer bij bewustzijn is gekomen. BRUSSEL De ministers van ver keer van de zes EEG-landen zijn er in Brussel in geslaagd de basis te leggen voor een gemeenschappelijke markt voor vrachtvervoer over de weg. Het resultaat van hun twedaags ge sprek hebben ze heel voorzichtig geen besluit maar 'oriëntatie' genoemd. Hoofdpunten van die oriëntatie zijn de volgende: vrachtwagens die in de toe komst de EEG-wegen berijden zullen een maximale asdruk van 11 ton, een maximale breedte van 2,5 meter en een grootste hoogte van vier meter mogen hebben. Het vermogen per ton van de motor zal minstens zeven pk moeten zijn. Het maximale totaalgewicht van een 'trein' zal 40 ton zijn. 'Enkelvoudige' vrachtwagens mogen niet langer dan 12 meter zijn, trucks met opleggers niet langer dan 15,5 meter en vracht wagens met aanhangers niet langer dan 18 meter. Deze voorschriften zul len voor zowel voor het intra-verkeer als voor het binnenlands verkeer op 1 januari 1980 ingaan. Voor het binnenlands verkeer zijn er de volgende uitzonderingen: maximale asdruk en totaalgewicht mogen hoger liggen en de motoren mogen afwijken van de voorgeschreven 7 pk per ton. Dat geldt tot 1985. Vóór 1 januari 1978 moeten er afspraken gemaakt zijn over wat na 1985 in het binnen lands verkeer geldt. Deze oriëntatie acht de raad voldoende om met de kandidaatlanden de voor geschreven consultaties te gaan begin nen. Die kandidaten zullen blijkens uitlatingen van de Britse minister, nog bezwaren genoeg laten horen. centlmeter-praclea Instellen, nkyo loste het probleem af- ndlnstelllng op, onafhankelijk i scherptediepte of brand- elllng van de zoomlens. n 4 typen bij uw fotohande- Vraag hem de Sankyo infoldera waar alles over geweldige filmcamera in- it of schrijf voor documenta- r de Importeur. M.V. TrantcofiUnenla, it 212, Amsterdam. !N (Reuter, UPI) In een n het Britse Lagerhuis over de e geweldplegingen in Noord-Ier- heeft de Britse staatssecretaris deze provincie, William White- isteren verklaard, dat het Ierse ilikeinse Leger 'wanhopig f ert de Noordierse protestanten n gewelddadige reactie te verlei- vraagd verklaarde de staatssecre- dat het Britse leger wel IRA- i in Londonderry kan binnen- n, maar dat dit ten koste van offers zou gaan. 'Wanneer het imaal is, zal het er geruime tijd n blijven onder guerrilla-oorlog- indigheden: Afgezien van de offers, zou de klok in Noord- d er aanzienlijk door achteruit worden', verklaarde hij. n protestantenwijk van Belfast gisteren een jongen, de 15-jarige I Morri, doodgeschoten door ge ide mannen die het vuur open ed P kinderen die op straat speel- De andere kinderen bleven on- t» rd, maar auto's in de buurt a door kogels doorzeefd: de va gi in de jongen zeeg met een shock iaar toen hem de dood van zijn Werd meegedeeld, en werd ook in een auto, die i% teerd stond bij de grens tussen otestantse Shankill Road-wijk en HjJoms-katholiekc Lower Falls-wijk ifast, een doodgeschoten man troffen, zodat het totaal aantal m in Noord-Ierland in de drie iude strijd tot 332 is gestegen. MOSKOU (ANP, Reuter) De met wapens behangen Ameri kaanse imperialist, de vraatzuch tige Wallstreet-hyena en de tan denknarsende Amerikaanse agres sor, zijn tesamen met andere leu zen uit het Russische propaganda- arsenaal verdwenen. Enkele da gen voor het bezoek van Richard Nixon aan de Russische hoofdstad heeft men de aanplakborden langs de weg naar de Moskouse luchtha ven Sjeremetjewo in alle stilte verwijderd. Officieel weet de Rus sische bevolking over Nixons be zoek weinig meer dan dat in enke le minimale berichtjes in de kran ten heeft gestaan. Meer weten natuurlijk de Russische taxichauffeurs. Langs de route van het vliegveld naar de stad, zo verzeke ren zij, hebben bulldozers vele van de kleine, houten huisjes uit de tijd voor de revolutie met de grond gelijk ge maakt. 'Dat is voor Nixon', zegt een hunner. Ook vlak bij het Kremlin heeft men oude burgermanshuisjes gesloopt. Het merendeel stond toch al op de afibraaklijst, maar Nixons be zoek schijnt hun ondergang te hebben versneld. Daarbij komt, dat de Mosko- vieten op 'soebbotnik', de dag van de vrijwillige arbeid, talloze potten verf hebben uitgestreken om de miljoenen stad een vriendelijker aanzicht te ge ven. Als Nixons aanstaande bezoek aan de Russische hoofdstad enige doorbraken in de Amerikaans-Russische verhou dingen zullen opleveren, zal dat zeker in de commerciële sector niet onopge merkt blijven. Het Kremlin heeft al lange tijd aangedrongen op opheffing van de restricties op de Amerikaans- Russische handel, die tijdens de Kou de Oorlog door Washington werden ingesteld. Voornamelijk als gevolg van deze beperkingen heeft 's werelds grootste kapitalistische natie met 's werelds grootste communistische natie maar een fractie van de handel gedre ven, die normaliter mogelijk zou zijn. Japan handelt bijvoorbeeld vier keer zoveel met de VS als Rusland en ook de Westeuropese hebben een groter deel van de Russische markt in han den. Grote potentie Maar vooral de laatste tijd heeft Mos kou steeds meer de potentiële moge lijkheden voor handel met Amerika benadrukt. En het afgelopen jaar heb ben al meer Amerikaanse zakenlieden Rusland bezocht dan in de twintig jaren daarvoor. Maar tot nu toe is het Nixon en Breznjew gaan volgende week in het Kremlin wellicht geschiedenis maken. bij veelbelovende woorden gebleven. De Russen verwachten echter dat na besprekingen met Nixon de daden in snel tempo zullen volgen. Uitbreiding van de handel tussen beide grootmachten, die het afgelopen jaar bleef steken bij 217 miljoen dollar, hangt onder meer af van de vraag, wat er zal gebeuren met de Russische schulden aan de VS, die nog het gevolg zijn van Amerikaanse wapenle veranties aan Rusland in de tweede wereldoorlog. Verder zal toeneming van de handel afhankelijk zijn van een Amerikaans besluit om Rusland te behandelen als zogenaamde 'meest-begunstigde natie'. Overleg over een regeling van de oude schulden -— negenhonderd mil joen dollar vindt reeds plaats in Washington, en Rusland zou bereid zijn driehonderd miljoen terug te be talen. Nixon bezoek aan Moskou van 22 tot 29 mei zou een goede gelegenheid zijn om over deze zaak tot een definitief akkoord te komen. Voor Washington zou dan de weg open liggen om Rusland de status van 'meest begun stigde natie' te verlenen, wat in feite niets meer zou betekenen, dan dat Rusland dezelfde status zou krijgen als de meeste Amerikaanse handels partners. Als Moskou deze status zou krijgen, zouden de invoerheffingen op Russische produkten naar de VS bij voorbeeld worden gehalveerd. Kredieten Wat eventuele kredieten betreft, is Nixon gemachtigd om via de Ame rikaanse Export-Import Bank een overeenkomst met het Kremlin te sluiten. Vorige maand hebben de Rus sen reeds laten weten voor welk soort krediet zij belangstelling hebben. De ze kwestie kwam al ter sprake tijdens het recente bezoek van de Amerikaan se minister van landbouw. Earl Butz. die in Moskou kreeg te horen, dat de Sowjet-Unie tien jaar lang elk jaar voor tweehonderd miljoen dollar aan graan van Amerika zou willen kopen. Om dat te bekostigen heeft Moskou belangstelling voor Amerikaanse kre dieten met een rente van twee of drie procent, terwijl de Amerikanen doorgaans zes procent vragen. Maar minister Butz zinspeelde er al op, dat met steun van de Amerikaanse rege ring een compromis in deze zaak haalbaar is. Maar het meest van al hebben de Russen belangstelling voor de wester se technologie. Tot op heden zijn de Amerikanen ver achter gebleven bij andere landen bij het verschaffen van technologie aan de Russen. De Britten leveren de Russen computers, de Ja panners hebben complete chemische fabrieken geleverd, terwijl de Italia nen een volledige fabriek voor perso nenwagens in Rusland hebben neerge zet, die thans aan de lopende band Fiats uitbraakt Terwijl alleen al met deze laatste transactie een bedrag van 250 miljoen dollar gemoeid was, hebben Ame rikaanse bedrijven zich tot nu toe moeten behelpen met de kruimels van de Russische cake door bijvoorbeeld zuigers voor machines te leveren. De Russen zijn nu voornemens een reus achtige vrachtwagenfabriek bij de Kama-rivier op duizend km. ten oos ten van Moskou te installeren en de Amerikaanse autofabrieken zouden de ze vette kluif bijzonder graag aan zich trekken. Grondstoffen Maar al deze transacties zouden wel eens druppels in een oceaan van mo gelijkheden kunnen blijken als Russi sche plannen om voor westerse tech nologie te betalen met grondstoffen zoals koper, en aardgas, worden gerea liseerd. Er zijn al voorbereidende be sprekingen met westerse concerns geweest om te assisteren bij de ont ginning van de reusachtige Udokan- kopervelden in oosterlijk Siberië, ter- Wijl de Russen al hebben voorgesteld met hun aardgas te vóórzien in de reusachtige energiebehoeften van oos telijk Amerika. Deze projecten zouden investeringen van duizenden miljoenen dollars ver gen en belangrijke beslissingen op dit terrein worden nog niet tijdens Nixons bezoek verwacht. Maar voor projecten op kortere termijn zullen de Russen graag zaken doen met Nixon, als hij in Moskou verblijft. Het was dart ook zeker geen toevallige woordkeuze, toen de Russische partij leider Leonid Breznjew een 'zakelijke' benadering van het topoverleg met Nixon in het vooruitzicht stelde. CAIRO (Reuter. UPI, AP) De Egyptische regering heeft de Ame rikaanse diplomatieke staf in Cairo opdracht gegeven het personeel bin nen een maand tot de helft in te krimpen. De staf zal daardoor tot tien man worden teruggebracht, vier diplo maten en zes ambtenaren, het niveau van 1967. De maatregel is op persoonlijk bevel van president Sadat genomen, die zon dag in een speech had gezegd, dat hij al zijn betrekkingen met Amerika zal verbreken, vanwege het bedrog en de leugens van de Amerikaanse rege ring'. De Egyptische diplomatieke missie in Washington zal eveneens tot de helft worden teruggebracht. Het is Sadats eerste openlijke anti- Amerikaanse stap, sinds hij president van Egypte is. Politieke waarnemers achten deze beslissing dan ook min stens zo belangrijk als de overeen komst met de Sowjet-Unie voor de levering van nieuwe Russische wapens aan Egypte. Men gelooft dat Sadat zijn beslissing heeft genomen, op grond van de onderhandelingen met de Russische minister van defensie, maarschalk Gretsjko, die vier dagen Egypte heeft bezocht. Sadats besluit toont aan, dat Egypte officieel een eind heeft gemaakt aan de politiek van toenadering tot de VS. die tot een aanzienlijke verkoeling in de Egyptisch-Russische betrekkingen aan leiding gaf. Brezjnew krijgt hierdoor in de komende topbesprekingen met Nixon in Moskou meer bewegings ruimte, omdat hij kan zeggen he lemaal namens Egypte op te treden. Het Egyptische semi-officiële blad Al Ah ram omschreef de maatregel 'als vergelding voor de flagrante politiek van de VS voor steun aan de voortge zette Israëlische agressie en aan de bezetting van Arabische gebieden'. Sadat zei zondag in zijn rede, dat de VS zich schuldig maken aan een hevi ge psychologische oorlogsvoering om de bekwaamheden van de Arabische legers in diskrediet te brengen en de Egyptische betrekkingen met de Sow-* jet-Unie. Egypte heeft meteen na de juni-oor- log van 1967 de diplomatieke betrek kingen met Washington verbroken, omdat volgens president Nasser niet Israëlische maar Amerikaanse gevechts vliegtuigen de Egyptische luchtmacht hadden uitgeschakeld. Sindsdien is een kleine staf diplomatiek personeel werkzaam op de Spaanse ambassade, die de Amerikaanse belangen behar tigt. Vervolg van pag. 1 drie dichtbevolkte gebieden van Noord-Vietnam, waaronder Hanoi, ge bombardeerd. Zeven Amerikaanse toestellen zouden zijn neergeschoten. Op een kilometer afstand van de Zuidvietnamese stad Kontoen hebben Amerikaanse B-52-bommenwerpers gis teren meer dan duizend ton bommen afgeworpen. Op het noorden van Viet nam heeft de Amerikaanse lucht macht in twee dagen 390 luchtaanval len uitgevoerd. Ook de Zevende Vloot bestookte de kust van Noord-Vietnam hevig. De Zuidvietnamese troepen hebben gisteren twee artilleriebases ten wes ten van Hoeë heroverd en daarmee hun defensiegordel rond de stad wij der gemaakt, zo is in Saigon mee gedeeld. De bases, die enkele maan den geleden waren opgegeven en nu ook door de Noordvietnamese troepen waren verlaten, werden door twee Zuidvietnamese bataljons met helikop ters ingenomen. Het Amerikaanse op perbevel heeft een eerder bericht van de Zuidvietnamezen bevestigd, dat bij bombardementen drie dagen geleden van B-52-toestellen ten zuiden van de belegerde stad An Loc 300 Noordviet- namezen werden gedood. De Zuidviet namezen zijn daar opnieuw in de tegenaanval overgegaan. Hanoi heeft gisteren het voorstel van president Nixon afgewezen voor een bestand onder internationaal toezicht Het zal tot de overwinning is bereikt, blijven doorvechten. Hanoi wil even min dat de Verenigde Naties In het conflict worden gemengd. Dat moet gebeuren door Amerika en het volk van Vietnam op de conferentie van Parijs. Het voorstel van Nixon heeft volgens de Noordvietnamezen slechts ten doel, 'het Vietnamese volk te dwingen de wapens neer te leggen, de rechtvaardige strijd te staken en de marionettenregering (in Saigon) te aanvaarden'. _i_

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9