J Topgesprek over intomen van inflatie erg moeilijk dichtbij Mr. W. Scholten: mijn fiscale voorstellen zijn evenwichtig madurodam anunentaar fictionaliteit (1) Voor de lol een eigen bos(je) ationaliteit (2) ri JW/KWARTET VRIJDAG 19 MEI 1972 Binnenland T5 K7 geen toevalligheid of bijkomstig- geweest dat in 1951 in één wetje tot dat ogenblik als 'Nederlands daan' gekenschetste bewoner^ Suriname en de Antillen het rlanderschap deelachtig werden. in 1948 (tijdens de eerste fase iet overleg dat in 1954 zou resul- in de vaststelling van het Statuut) Jen, 'de nationaliteit één van de bin- ake 5 elementen in het Koninkrijk' smd. lun aatste is waarschijnlijk erg waar. epe s merkwaardig te constateren dat Sidebatten over de vaststelling van Jj Statuut vrijwel alles overhoop ge- Si is en dat er tot in den treure is 1) oken over bijvoorbeeld de formu- 1 van de preambule en de erken- Levensgrote gevaren bedreigen overleg dat dinsdag begint duizend gulden al een heel eind, ale van het recht van 'secessie' af ding) van een van de gebiedsde- dat er zelfs een officiële toelich- kwam waarin o.a. staat dat het y-óg iut 'geen eeuwig edict' is, maar dat alle gehakketak het persoonlijk- Jende element van de nationaliteit iiteloos is behandeld. Ser bindt de nationaliteit dat C, als de banden geslaakt worden, i dit zeer persoonlijk en zeer reet zullen voelen. Een regeling de nationaliteit kan niet, zo komt roor, tot stand komen zonder alle j11 ikkenen het recht te geven om te 5 in voor de nieuwe Surinaamse of et Hiaanse nationaliteit óf anderzinds f1,e behouden van het Nederlander- p. Dat betekent dat op dat ogen- veel mensen, stuk voor stuk en hof voor zich, allerlei persoonlijke tequenties met een groot aantal r'jj gtekens onder ogen moeten zien. is moeilijk in te zien welke andere ling er zou kunnen worden ge en. Het is waar dat bij de onder- lelingen over het Statuut voor ik I de vertegenwoordigers van Suri- e de mogelijkheid hebben openge- l om onder de wijde mantel van e, Nederlandse nationaliteit nog een ke t 'landburgerschap' in te stellen. 1 mogelijkheid van dat landburger- eb p is zelfs in de Staatsregeling van r „name terecht gekomen, maar de nü heeft nooit het stadium van een ?e. sverordening (het Koninkrijksjar- Uq voor een door de Surinaamse en vastgestelde wet) bereikt, is jammer, want als een dergelijke ling wel had bestaan, zou wat nf name betreft de voorbereiding en "cf Hing van een Surinaamse nationa- in een wat nuchterder en zakelij- vi sfeer mogelijk zijn geweest. Nu lijkt :0' tijd voorbij om nog iets in deze ting te ondernemen. di jt ischien zou het bij het bestaan van 011 landsburgerschap ook wat gemak- jker geweest zijn hier in Nederland 03 overeenkomst te treffen voor de ating van Surinamcrs in ons land; ldJ overeenkomst die dan zou kunnen etioneren naar in Paramaribo en i'< ir de betrokkenen zelf vastgestelde ;Pcr men. Lj nt nu, terwijl er aller wege en zo 1 tseling de roep om beperking van de nigratie naar Nederland van rijksge- ,Jj :en van overzee wordt gehoord en 'li fs een commissie van de drie landen en i de slag gaat, vooruitlopend op wat Kpninkrijkscommissie ooit nog zal armaken, lijkt het een hachelijke eratie om een alleen voor de migran- I geschikte definitie te vinden voor m i Surinamer, een Antilliaan en een lcr ropese Nederlander. Het zal een 1 j welige zaak zijn als uitsluitend voor >v te gelegenheid onderscheidingen b' iden moeten worden gemaakt in het J2® j blauwe paspoort van het Konink- r k der Nederlanden, zit bij heel wat Nederlanders een ge ldige vertekening in het beeld van iu t probleem, omdat de Suriaamse rl migranten zo'n merkwaardige voor al ur aan de dag leggen voor vestiging n één stad en binnen die stad nog ru er om wat voor reden dan ook ;n voor een beperkt aantal wijken. daal gezien zijn die wijken boven- tn dikwijls vrij zwak. zodat de druk l'( i dat kleine vlak nog eens extra hevig Pordt gevoeld. 22 aar dan kan toch niet de remedie jn dat wij die druk in zijn geheel tgnemen door alle problemen terug ii schuiven naar het veel zwakker s3, ïgeruste Suriname of door willekeu- o|ge quota te gaan vaststellen voor elating van Nederlanders tot oderland? Willekeurige quota, want ie zal uitmaken wie er wel in mag en e ie niet en welke belangen zullen bij ij o beslissing de doorslag geven? andelijk gezien ligt er wat de Surina- i lers aangaat geen immigratie-pro- r eem. Er is alleen sprake van een msterdams probleem dat landelijk pgelost moet worden, o.a. door tege- wetkomingen aan de gemeente Am- erdam voor de begeleiding van deze nmigranten en door het zoeken van en regeling die de binnenkomende troom wat meer over het land ver- preidt. door Klaas van der Veen DEN HAAG Volgende week dinsdag, de dag na Pinksteren, gaat 'liet spel' weer beginnenliet jaarlijks topberaad over liet ver dere sociaal-economische beleid. Dat overleg begint ditmaal wel op een erg vroeg tijdstip, want tot dusver schaarden de sociaal-eco nomische partners zicli altijd eerst in het najaar om de tafel. Het komende gesprek tussen de 'grote drie' (regering, werkgevers en vakbe weging) heeft weliswaar primair ten doel om met elkaar eens na te gaan wat er van de matigingsoperatie-1972 terecht is gekomen, de economische moeilijkheden waarin het land ver keert zullen er ongetwijfeld toe dwin gen het beraad al gauw in de richting te sturen van de mogelijkheden die er al dan niet zijn om voor 1973 een matigingsoperatie op te zetten van meer effectief gehalte dan het halve, aan alle kanten lekkende compromis dat eind vorig jaar (zonder de mede werking der werkgevers) uit de bus kwam. Overigens zullen de besprekingen voorshands uiteraard'nog slechts een verkennend karakter kunnen hebben. Spijkers met koppen kunnen eerst worden geslagen als de rijksbegroting, de regeringsplannen en de najaarsvi sie van de sociaal-Economische Raad bekend zijn. Men zou zich gezien de recente ervaringen en de aard van de huidige problematiek kunnen voorstellen dat de sociaal-economische partners het nieuwe topoverleg ingaan met gevoelens van onmacht, temeer omdat de verwijten in dit opzicht steeds veelvuldiger klinken en de roep om drastisch overheidsingrijpen (met na me van de zijde van DS'70) steeds sterker wordt. Het wild geworden in- flatiepaard draaft maar schuimbek kend en ongehinderd door in de keurig geordende porceleinkamer van onze vaderlandse economie en wat lijkt eenvoudiger dan van de regering te vragen een poging te doen om het beest met een zuivere lassoworp vanaf het Binnenhof tot de orde te roepen? Degenen, die het nauwst, bij het soci aal-economisch beleid betrokken zijn, weten echter dat het moeilijker is het paard te temmen en ln toom te houden dan het te vangen, vooral als niet alle bewoners van de ranch eraan meewerken het dier op zijn gemak te stellen en het voorzichtig en geleide lijk tot rust te brengen Met andere woorden: als uit de op een mislukking uitgelopen algemene loonmaatregel van 1970-1971 en uit het daarop volgende mislukte centrale overleg een ding duidelijk is gewor den. dan is het wel dit dat het op hol geslagen inflatlepaard alleen maar kan worden gevangen en tot rust gebracht in eendrachtige samenwer king van alle betrokkenen, die bereid moeten zijn in nuchter, gezamenlijk overleg een operationeel plan te ont werpen, zoiets als door het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond een sociaal-economisch Deltaplan i9 genoemd. Venvacht mag worden dat de SER vandaag zijn bereidheid tot een dergelijke gezamenlijke operatie zal uitspreken. Maar... die (princi piële) bereidheid was er vorig jaar ook, in grote mate zelfs. Toen het er evenwel om ging de taken der part ners te verdelen en ieders aandeel in de operatie te bepalen was je reinste wild-west, waaraan slechts de pistolen ontbraken, het gevolg. Hoewel de wederzijdse verwijten ken nelijk nog steeds niet allemaal zijn uitgesproken, mag worden aangeno men dat zowel de regering (die dins dag het beraad ingaat met een sterke ministersdelegatie onder leiding van loonminister drs. J. Boersma) als de centrale werkgeversverbonden in in dustrie, landbouw en midden- en kleinbedrijf en de vakcentrales in de komende maanden ernstige pogingen zullen doen voor 1973 w e 1 tot een effectieve matigingsoperatie te komen. Allen weten immers wat er op het spel staat indien in eendracht geno men beslissingen opnieuw uitblijven. Gevaren Het overleg wordt, afgezien van de uiterst moeilijke en gecompliceerde materie zelf, bij voorbaat evenwel reeds bedreigd door een aantal levens grote gevaren. Laten we er eens een paar noemen: 1. Een te optimistische kijk op de te verwachten economische ontwikkelin gen. Nauwelijks toonde de conjunc tuur in een aantal landen (waaronder de VS en West-Duitsland) onlangs A. Groenevelt enige tekenen van opleving of er klonken met name van de zijde van NVV-vakbonden juchkreten op als: 'zie je nou wel. er is niets aan de hand: er is ons een economische crisis aangepraat'. Zo'n stemming kan in de huidige fase van de ontwikkelingen gevaarlijk zijn, evenals trouwens een te sombere kijk op het conjunctuur verloop, die achteraf bezien vorig jaar heel duidelijk de zo nood zakelijke overeenstemming in de weg heeft gestaan. 2. Het mogelijk niet tijdig van de grond komen van een inkomensbeleid, dat zich niet zoals tot nu toe beperkt tot de cao-lonen, maar ook gericht is op de niet-cao-inkomens (in het algemeen de inkomens boven on geveer 30.000 gulden). Minister Boers ma heeft in het kader van het vorig jaar gevoerde matigingsoverleg als een leeuw gevochten om via intensief overleg met een uitgebreid aantal groepen van vrije beroepsuitoefenaren ook ten aanzien "an dc hogere inko mens een stukje matigingsbeieid te creëren, maar het is, bij het uitblij ven van overeenstemming in het be drijfsleven, op een mislukking uitge lopen. De honoraria van de huisartsen gin gen zo'n 14 procent omhoog, er zijn voorbeelden van honorariumverhogin gen van specialisten met 15 tot 20 procent en van accountants met 55 procent. De dividenden, tantièmes en winstaandelen matigden zich nauwe lijks, de managers kregen salarisver hogingen van 10 tot 20 procent enzo voorts. Het CNV: 'Het is niet eenvou dig om een werknemer duidelijk te maken dat hij niet een paar gulden meer mag vragen zolang een aandeel houder voor elke honderd gulden ka pitaal een dividend van 30 of 35 gulden krijgt'. Veel bestuurders binnen de vakbewe ging zijn ervan overtuigd dat (mede gezien de verdergaande doelstellin gen) loonmatiging in 1972 een nog grotere flop zal worden dan dit jaar, indien er niet duidelijk een breder Inkomensbeleid van de grond komt. De werknemers zijn persé niet langer bereid de lasten van de noodzakelijke matiging alleen te dragen, zo kan men in vakbondskringen net zo vaak horen als men wil. Geen garanties 3. Het eventueel uitblijven van zeke re, vertrouwenwekkende garanties van de zijde der ondernemers dat be halve op het vlak van de lonen ook aan de prijzenkant matiging zal worden betracht. Het NKV: 'Als het lukt om in de loonsfeer tot harde afspraken te komen, kan in de sfeer Minister Boersma van de prijzen geen genoegen worden genomen met vrijblijvende verklarin gen van ondernemers en hun organi saties, dat zij rustig aan zullen doen'. 4.Politieke motieven, .gericht op het bewust in moeilijkheden brengen van deze regering. Uitlating van het NKV: 'Mogelijk is een kabinet van een an dere samenstelling de enige sleutel tot een werkelijk sluitende oplossing*. Uitlating van de Industriebond-NVV: 'Het wordt steeds duidelijker dat het verenigde front van werkgevers en regeringspartijen erop uit is om de lonen in 1973 aan banden te leggen. Het kabinet-Biesheuvel slaat die ont wikkeling waarschijnlijk met twinke lende ogen gade'. Uitlating van de heer A. Groenevelt, voorzitter van deze bond: 'Desnoods gaan we dwars tegen de regering in'. (Voor het geval de regering naar zijn opvatting onvol doende aan de wensen van de vakbe weging tegemoet zou komen). 5. Het gevaar, dat de loononderhande lingen in de bedrijfstakken het cen trale matigingsbeleid (zo dat er mocht komen) zullen doorkruisen. Voorzitter Groenevelt van de Indus triebond-NVV (begin dit jaar verwik keld in een harde, langdurige loon strijd in de metaalindustrie): 'Onze volgende looneisen zullen er niet om liegen. Wij hebben met de werkgevers een forse rekening te vereffenen.' Andere uitlatingen duiden er op, dat ook in het bouwbedrijf (waarin, even eens na harde strijd en een stakings golf, in mei 1971 een tweejarige cao voor 1971 en 1972 werd afgesloten) forse eisen op tafel zullen komen. Het is duidelijk dat de ontwikkelingen in deze twee grootste bedrijfstakken van grote invloed zullen zijn. 6. Het gevaar van elkaar (opnieuw) niet verstaan, elkaar niet of nauwe lijks of onvoldoende tegemoet willen komen. Ook vorig jaar werd het mati- gingsberaad in eensgezindheid begon nen, maar het eindigde in een onver kwikkelijke cijfertjes-discussie in de SER. Vooral omdat drs. S. C. Bakke nist (als werkgeverswoordvoerder in deze raad) onverbiddelijk op het standpunt bleef Staan dat er in 1972 van geen enkele reële inkomensverbe tering sprake kon zijn. werd een mati- gingscompromis geblokkeerd. (Vol gens dc laatste raming van het Cen traal Planbureau zal er dit jaar spra ke zijn van een reële inkomensstij ging van vier procent, dat is twee procent meer dan in 1971). Hoe het ook zij, er komt weer leven op de sociaal-economische ranch. Het op holgeslagen inflatiepaard galop peert nog ongehinderd voort. Zal het nu eindelijk eens worden getemd? Binnenhuisarchitect Dirk Huizer is haast niet te verstaan. 'Ik zit hier midden in een weiland te bellen', verklaart hij, 'en het snoer ligt nogal over de grond'. Vanaf dat plekje kijkt hij tegen het terrein aan waar eens zijn eigen, pas aangeplante, bos zal staan. In een polder dichtbij het Zuidhollandse Ber- kenwoude heeft hij zeker al een jaar oj tien zijn werkplaats, een oud boe renhuisje. 'Ik had behoefte aan een stukje grond bij de tuin. Dat kon niet, maar wel een heel groot stuk: ongeveer 6500 vierkante meter, waar een hoop water van af gaat. Want als je een stuk weiland koopt en dat is het moet je er meteen de helft van de sloot en de halve wetering bij nemen'. Vierduizend bomen en struiken schaf te hij zich aan, jonkies van twee jaar en zo'n tien soorten door elkaar. Met al dat groen gingen hij en zijn trouu» aan de slag: de eerste vier weekends plantten ze telkens duizend bomen. Middenin heeft hij een vijver van 600 vierkante meter laten graven. Dat was het duurste karwei, want de prijs van bomen valt erg mee, vindt hij. 'Een kwartje gemiddeld, daar stond ik ook van te kijken. Op de grond na kom je voor zo'n klein bos met drieëneenhalf Van onze parlementsredactie DEN HAAG De voorstellen het spaarloon fiscaal te begelei den, de zelfstandigen fiscaal te gemoet te komen in hun oude dagsvoorziening en de vrijstelling voor de inkomstenbelasting van de eerste tweehonderd gulden aan rente-inkomsten zijn even wichtig. Staatssecretaris mr. W(illem) Schol ten (financiën) resoluut formulerend vat aldus zijn weerlegging samen van de kritiek die deze week voornamelijk van oppositionele zijde op zijn voor stellen is geuit. Het is niet zo, aldus mr. Scholten dat na realisering van mijn voorstellen de ene groep van de bevolking fiscaal meer bevoordeeld wordt dan "de ande re. Wie daar anders over denkt heeft van mijn voorstellen weinig begrepen. Met name de verdelende rechtvaardig heid binnen het kabinet-Biesheuvel zou ver te zoeken zijn. zo liet de financieel-economisch specialist van de PvdA-fractie dr. Dolan weten, na melijk 400 miljoen gulden voor de zelfstandigen, 75 miljoen gulden voor de rentetrekkers en slechts 25 miljoen gulden voor de werknemers. En dat terwijl het onzeker is wat er volgend jaar gaat gebeuren met het onderwijs, de cultuur enz. Mr. W. Scholten Zelfstandigen 'Een onjuiste voorstelling van zaken', zo meent mr. Scholten, 'omdat er bij de tegemoetkoming van de zelfstandi gen en ik heb er met name op gelet dat de kleine zelfstandigen meer aan hun trekken komen dan in het voortel van de commissie Van Soest het geval was sprake is van het geleidelijk inhalen van de duidelijke achterstand. 'De andere twee wetsont werpen vertonen volgens de staatsse cretaris een zondanige samenhang dat er van meer voordeel voor rentetrek kers ten opzichte van werknemers niet gesproken kan worden. 'Het niet vrijstellen van de eerste tweehonderd gulden aan rente-inkomen zou juist een fiscale rem betekenen voor het invoeren van het spaarloon. Het zou niet worden aanvaard als een werkne mer van zijn spaarloon, dat hij nog niet ontvangen heeft, eerst belasting zou moeten betalen. Anderzijds zou het ook onbillijk zijn alleen de rente op spaarloon vrij te stellen. Het aan tal personen dat rente-inkomen geniet is aanzienlijk uitgebreid (rente op giro e.d.) en het wordt als onrecht vaardig ervaren over die kleine be dragjes belasting te moeten betalen. Vrijstelling van rente-inkomsten stond daarom al jaren op het programma en is sindsdien ook overgenomen door de vakbeweging en do SER. De introduc tie van het spaarloon heeft de door slag gegeven om deze oude wens nu gestalte te geven', aldus mr. Scholten. Oude wens De staatssecretaris acht door zijn voorstellen een eveneens oude wens ruimschoots gecompenseerd, n.l. de optrekking van de belastingvrije grens van neveninkomsten, die thans op vierhonderd gulden is gesteld. Werknemers met bijverdiensten en enige rente-inkomsten kunnen nu meer van deze regeling profiteren en worden dus minder snel voor bijver diensten in de inkomensbelasting be trokken. omdat voor rente etc. een aparte vrijstelling van 200 gulden gaat gelden. Staatssecretaris Scholten, die als Ka merlid voor de CHU tal van ideeën en suggesties op het gebied van de fiscus heeft gelanceerd, is niet ontevreden over het verloop van zijn ambtsperio de van nog geen jaar. De drie fiscale wetsontwerpen die deze week bij de Kamer zijn ingediend zijn voor hem een reden om voldaan over te zijn. Bovendien is onder zijn verantwoor delijkheid het wetsontwerp tot herzie ning van de tariefsstructuur van de loon- en inkomstenbelasting aan het kabinet cn de Raad van State voorge legd. In dit voorstel dat de Kamer nog voor het zomerreces krijgt voor gelegd, zodat ook deze wet per 1 januari van het volgend jaar kan ingaan, is ook een optrekking van de belastingvrije voet (een maatregel voor de minder draagkrachtigen) ver werkt Wanneer het spaarloon veel ingang vindt, zal dat een bedrag van 100 tot 150 miljoen gulden \ergen. Verder wordt geschat, dat de gematigde uit voering van de voorstellen van de commissie-Van Soest van de schatkist een offer vragen van een kleine 500 miljoen gulden. Aanvaarding van de voorstellen zal behoorlijke consequen ties hebben voor het ongewijzigd be leid en verplichtingen afwentelen op de volgende jaren en op een volgend kabinet. Het gaat hier om een belangrijke beleidsmaatregel, is het verweer van staatssecretaris Scholten. Elke beleids maatregel heeft deze consequentie. Verder mag niet worden vergeten, dat de verhouding tussen de loontrekken- den en de zelfstandigen sinds 1941 scheef was gegroeid. Maar juist weer ter wille van dit evenwicht zijn de voorstellen van de commissie-Van Soest voor de oude dagsvoorzieningen voor de zelfstandi gen slechts gedeeltelijk overgenomen. De weegschaal zou dan weer naar de andere kant overslaan. Wat het spaar loon betreft is staatssecretaris Schol ten van het rapport-Franeker afgewe ken, om de belastingwetgeving niet al te ingewikkeld te maken. Vereenvou diging van de wetgeving ls een belang rijk ideaal voor mr. Scholten. Btw-verhoging Reorganisatie Mr. Scholten jyil er niet van weten, dat er een directe lijn kan worden getrokken tussen deze drie wetsont werpen en de noodzaak van de btw- verhoging. Maar het zou niet juist zijn geweest de btw-verhoging bij de indiening van deze ontwerpen, die overigens in het eerste jaar toch een dekking vragen van zeker 100 miljoen gulden, niet te noemen. Hel gaat trouwens niet alleen om een btw- verhoging. vult de staatssecretaris aan. Voor de begroting van het vol gend jaar moeten alle belastingen ter discussie worden gesteld. Niet zo zeer voor het komende jaar, maar vooral voor de jaren na 1973 zullen de nu Ingediende voorstellen gevolgen hebben voor het rijksbudget. je zelf plant dan'. Met het planten is het werk niet afgelopen. Je blijft met zo'n bos bezig. De eerste twee jaar moet het onkruid iKLak weggehaald worden en de grond los gehouden. Na die tijd zijn de bomen sterk genoeg om er niet meer aan kapot te gaan. En dan moet het bos na verloop van tijd uitgedund worden. De bomen zijn een meter van elkaar gepoot om elkaar overeind te houden, maar als ze groter worden moet de helft er weer uit. Is die helft dan weggegooid geld? 'Misschien kan ik ze wel weer verkopen. Het eerste jaar boet de aanplant ook tien pro cent in. Zulke vaktermen leer je alle maal onderhand De elzen bijvoor beeld doen het niet zo best als ik hoopte'. Een echt behoorlijk bos zal het pas over twintig, dertig jaar zijn 'Ik verwacht niet dat ik dat nog meemaak, maar over een jaar of vijf hoort het ook al heel redelijk te zijn. Dan is het in elk geval goed genoeg om rustig aan de vijver te kunnen zon nen. En als wij er niet meer zijn, is het bos er altijd nog. Dat hoop ik tenminste. Het ligt in een agrarisch gebied en boeren hebben nou een- maals niets aan bomen'. telefoonpaal We zullen nooit weten wie het is, maar nog deze maand krijgt een onbe kende landgenoot zonder poespas de 2>/2 miljoenste telefoonaansluiting. De PTT wil er geen bijzondere aandacht aan geven, omdat ze dan wel aan de gang kunnen blijven. De laatste jaren gaat het steeeds maar harder met aanleggen en -sluiten. In 1881 stonden er pas 1000 telefoons, in 1950 werd het half miljoen bereikt, tien jaar later het dubbele, in 1970 nog de twee miljoenste en zo gaan we maar door. Nog iets meer dan 100.000 mensen staan op de wachtlijst, maar dat zal ook niet lang meer duren, nu 'norma le gevallen' nog maar een maand of vijf, zes hoeven te wachten. En als over precies zes jaar de vier miljoen ste telefoon ergens in Nederland staat, is misschien nog niet eens het verzadigingspunt bereikt. We zullen wel achter het grote Amerikaanse voorbeeld aanhobbelen. Daar worden steeds meer tweede en derde telefoons (eigen lijnen) in één gezin aange vraagd en gegeven, omdat de kinde ren zo nodig zelf moeten kunnen bellen. jezuskrant Intussen voltrekt zich bij de belas tingdienst een enorme reorganisatie waarbij zo'n 6.000 ambtenaren zijn betrokken, naast de 4.000 die nu in opleiding zijn. Bij de belastingen wer ken in totaal 22.000 man. Het doel van de reorganisatie is een betere controle op de aangiften. De aangifte biljetten, die dit jaar zijn of worden ingeleverd, vallen reeds onder het nieuwe controlesysteem. Het is de bedoeling om dit jaar het aantal ambtenaren bij de belastingdienst uit te breiden. Vooral voor jonge men sen biedt de opleiding in de belasting dienst een mooi perspectief', aldus mr. Scholten. De staatssecretaris meent, dat de kosten van de reorgani satie op lange termijn zeker 'terugver diend' zullen worden. Schreierstoren verplaatst De toren waarin eeuwenlang zee mansvrouwen afscheidstranen pleng den is nog steeds één van Amster dams mooiste monumenten. Tot voor kort vond men nergens ter wereld zo'n toren. Nu zijn er twee. De ene staat nog steeds in Amster dam, de andere in Monumentcnstad Aktie het maandblad van Youth for Christ heet nog steeds Aktie, maar ziet er ditmaal voor het eerst heel anders uit. Youth for Christ zelf noemt het 'de eerste Jezus-krant', waarbij naam en opzet van Aktie gehandhaafd zijn. Hoofdredacteur Sipke van der Land en zijn people putten niet uit het ANP. maar uit 'de zogenaamde Jezus- nieuwsdienst, die informatie uit vele delen van de wereld betrekt'. Het blad geeft overigens niet alleen nieuws over de Jezus-revolutie, maar opbeurende artikelen 'voor al die jon geren die met vragen aangaande doel en zin van het leven te kampen hebben'. Complex Vanmiddag gaat in Rijswijk de eerste paal de grond in voor een verpleegtehuis voor geeste lijk gestoorden, de grootste inrichting in z'n soort. Het wordt een zware paai, want Rijswljks burgemeester Bo- gaardt en de Haagse wethouder Hap- pel slaan 'm samen. Het complex, dat over een jaar of drie^klaar moet zijn, is het eerste waarin niet meer dan vier patiënten op één kamer zullen wonen Sjaloom Piet Reckman, net terug uit Chili, komt zondagoch tend half elf in de werkplaats van Sjaloom in Odijk verslag uitbrengen van de UNCTAD III en dc toestand van Chili onder Allende Huwelijks nacht In het raadhuis van Den Burg op Texel heeft zich een nachte lijk huwelijk voltrokken: om vijf over twaalf trouwde saar de ingezetene Hanneke Bruin met haar Engelsman Carl Wilson. Het trouwen tijdens de huwelijksnacht had allemaal te maken met moeilijke zaken als notariële ak tes en het feit dat de bruidegom 's morgens om 7 uur alweer ver weg moest rijn, maar trouwen wilde ze hoe dan ook VUetreis Vanmor gen vertrekken negentig mensen met vakantie en met Paul van Vliet van Schiphol naar Indonesië. De negentig Wijven er veertien dagen en Paul vakantie en met Paul van Vliet van gaat daarna nog naar Singapore. De cabaretier maakt er meteen een grote toe mee van, waarvan zijn medereizi gers voor een deel kunnen meeprofi teren. Hoewel deze speciale reis 'Met Paul van Vliet naar Indonesië' is gedoopt, rijn cr echte reisleiders om van tijd tot tijd te hergroeperen Flevohof De modelboerderij-ten toonstelling Flevohof in Oostelijk Fle voland draait nu een jaar en goed ook, Dat eerste jaar is er bijna een miljoen bezoekers geweest van wie driekwart gezinnen. Directeur Eshuis rekent erop bet komende jaar meer buitenlandse neuzen te kunnen tellen. r ADVERTENTIE) Thorbeckezegel Minister Geertsema krijgt 2 Juni de eerste Thorbecke-postzegel waarmee de aandacht op de staatsman Thorbec- ke wordt gevestigd die een eeuw gele den overleed. Daarna kan ieder, zo lang de voorraad strekt, de zwart met blauw, door Gerrit Noordzij ontwor pen zegel voor dertig cent kopen. Het is een van de weinige zegels waar uitsluitend tekst op staat. Deze zegel is er een uit Thorbecke's In 1844 uitgesproken rede 'Over het heden daagse staatsburgerschap'. taai Bayram Celik is vader van zijn 32« kind geworden. Het is een jongetje, dat meteen al 106 oomzeggeirtjea heeft, allemaal kleinkinderen van pa pa Celik. Papa is dan ook al 103 jaar oud volgens het Turkse dagblad Hurriyet is van beroep (rustend) boer en woont in Akcaabat aan de Turkse kant van de Zwarte Zeekust, wat een erg stimulerende omgeving schijnt te zijn. De vrou met wie hij nu getrouwd is de vorige heeft haar taaie echtgenoot niet overleefd os pas 45. het nieuwe zoontje ia haar zestiende kind. staatsnaam Zo innig gelukkig is de Amsterdam mer Sittrop met zijn baan bij de Rijkspostspaarbank, dat hij in overleg met zijn vrouw besloot de pas gebo ren tweeling naar rijksinstellingen te vernoemen: PTT en RPS, letters die staan voor Pattricius Theodorus Trap- harius en Ronaldus Patrimonius Ste- fanus. Misschien een idee voor vurige fans van bijv. ARP. EO. USSR, UNC TAD of AA? LOWIETJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7