(Verkgevers fel tegen nvesteringsheffingen Veel jeugd straks tussen wal en schip Eenderde van vraag om KI gehonoreerd Kamerleden willen betere voorlichting over recreatiewater Bedrijf zoekt wegen voor zijn afval er magertjes af Nou even goed opletten, zegt Nicolai Man overleden na Up, Ambtenaren krijgen half procent meer vakantiegeld jntslag voor 5.000 man ij defensie? Voor lang niet alle schoolverlaters zal er werk zijn Het weer F/KWARTET VRIJDAG 19 MEI 1972 filo pV'KW- tganisaties: milieu niet gebaat met maatregelen n onze sociaal-economische redactie. N HAAG - De centrale werkgeversverbonden verzetten zich fel tegen het plan van de regering om Binnenland T3/K5 middel van heffingen de bedrijfsinvesteringen in de randstad af te remmen. (gering wil met investermgshef- nieuwe bedrijfsgebouwen ianning op de arbeidsmarkt, de ing van het milieu en de con- in het overvolle westen bestri j- tegelijkertijd de regionale ding van de industriële activitei- bevorderen. Volgens de werkge- zal een rem op de investeringen iet westen waarover in het erakkoord een afspraak is opgeno- niet tot het beoogde doel n en zelfs zeer schadelijke neven- Igen hebben. investeringsheffing is een zeer nkelijke, ruwe ingreep, die zal lei tot een verslechtering van het rnemingsklimaat. Een dergelijke sting, die soms tot honderd pro kan oplopen, is bovendien mo- ontoelaatbaar, omdat er onderne- door worden getroffen, die des met gejuich door de regionale heid zijn verwelkomd', verklaarde J. Bartels gisteren namens het ond van Nederlandse Onderne gen en het christelijk Werkgevers- ond bij de presentatie van de 'Investeringsafremming in de stad'. LEIDEN Het academisch zie kenhuis van Leiden heeft een te kort aan zaadvloeistof. Sedert on geveer een jaar wordt in de vrou: wenkliniek van het ziekenhuis kunstmatige bevruchting toege past ten behoeve van vrouwen die door onvruchtbaarheid van hun echtgenoot geen kinderen kun nen krijgen. Ongeveer één op elke tien Ne derlandse huwelijken blijkt on vruchtbaar te zijn, en in ruwweg de helft van de gevallen berust dat op onvruchtbaarheid van de man. Als een dergelijk echtpaar bereid en in staat is. bevruchting met zaadvloei stof van een donor te aanvaarden, wordt deze technisch eenvoudige in greep in Leiden door vrouwenarts J. Wildschut toegepast. Op dat 'bereid en in staat' wordt daarbij zorgvuldig gelet. Niet elk echtpaar kan het idee aan dat een overigens erg gewenst Door tekort aan zaadvloeistof kind biologisch maar voor de helft hun eigen kind zal zijn. Echtparen die kunstmatige bevruchting willen, worden daarom niet alleen medisch begeleid, maar ook door een psycho loog en een psychiater. Ook de donor moet aan bepaalde eisen voldoen. Hij moet gezond zijn en bü voorkeur getrouwd en vader van gezonde kinderen. Verder wordt hij van te voren psychologisch onder zocht. Van de honderd aanvragen die jaar lijks in Leiden binnenkomen, kunnen er maar dertig in behandeling worden genomen, en dat komt vooral omdat er een groot een voortdurend tekort aan donoren is, aldus het informatie blad van het Universitair medisch centrum. Voor zover bekend wordt kunstmatige bevruchting in Neder land alleen in het Leidse ziekenhuis toegepast Dokter Wildschut zoekt hard naar mogelijke donoren. Hij is telefonisch te bereiken onder nummer (01710) 4722, toestel 2870. veroorzakers tot het nemen van tegen maatregelen te dwingen. Afremming van de economische groei vinden de werkgevers weinig zinvol, omdat daardoor de mogelijkheden en de middelen om de bestaande achter stand op het gebied van de milieu be- strijding in te halen, kleiner worden. Bovendien zou een verminderd eco nomische groei extra-prijsstijgingen en rendementsvermindering tot ge volg hebben. Over het probleem van de congestie wordt opgemerkt dat de intensiteit, waarmee beslag op de leef ruimte wordt gelegd verschillende oorzaken heeft: de economische be drijvigheid is er daar slechts één van. (Als voorbeelden worden genoemd: de hogere eisen aan transport, distributie en verzorgende diensten, de grotere mobiliteit, het particulire autobezit, meer recreatie, de hogere verlangens met betrekking tot de huisvesting en- de concentratie van de overheidsdien sten in het westen). Begrotingsruimte Ook is een investeringsheffing geen effectief middel om de economische activiteiten beter over het land te spreiden. De studiegroep wijst erop dat een onderneming, die een project niet in het westen tot stand kan brengen voor de keuze staat het pro ject elders in Nederland of in het buitenland uit te voeren, of er helemaal van af te zien. 'Dat de keuze lang niet in alle gevallen op de overige gebieden in Nederland zal vallen spreekt haast vanzelf. Een ver hiindering van de nationale investe ringen en productie zal het gevolg zijn, aldus de studiegroep, die er ook op wijst dat dit negatieve gevolgen voor de begrotingsruimte zal hebben. Bovendien bestaat er volgens de groep al een duidelijke de-concentra tietendentie als gevolg van hogere arbeids- en investeringskosten en stringentere milieu-eisen in derand stad. Ten slotte doet de studiegroep sugges ties voor een alternatief 'beleid. De volgende maatregelen worden in overweging gegeven: een ruime ver plaatsingskostenregeling voor bedrij ven en voor werknemers (verhuispre mies), bevorderen van de deconcen tratie van overheidsdiensten, ontwik kelen en stimuleren van toepassing van andere verkeers- en vervoerstech nieken en grotere spreiding van de werktijden. iten randstad leze studie, die is gebaseerd op rapport van het Nederlands Eco- isch Instituut in Rotterdam, rit de eventuele investeringshef- krachtig door de centrale werkge- Drganisaties bestreden. VNO en V staan op het standpunt dat de euverontreiniging door een inves- igsheffing eerder zal worden ge- uleerd dan afgeremd en dat het maar zeer de vraag is of de irnemers zich inderdaad buiten de stad zullen gaan vestigen. Vol de werkgevers wordt er in het mtwerp van wet van minister lan aan wie de studie giste- is aangeboden te weinig reke- gehouden met de schadelijke igevolgen en ontbreekt er een iatige onderbouwing van het >tel. VNO en NCW menen dat te voeren beleid niet negatief zijn, maar dat de vestiging bui lde randstad positief gestimuleerd worden. iBartels, vice-voorzitter van de stu- [roep, onderschreef gisteren de taak van aanvullende beleids regelen om een betere rgionale iing te bereiken. Maar dat zal |met andere middelen moeten ge- dan nu is voorgesteld. 'Een j van de investeringen zou voor Sland als het onze, dat zijn produc- |voor vijftig procent exporteert op ingere termijn wel eens een ramp ïen zijn', aldus dr. Bartels, die er Jwees dat de investeringen momen- I toch al teruglopen, mingen op de arbeidsmarkt, mi jverontreiniging noch congestie -i rtp' j_ ïen met een investeringsheffing val van zo meter i 'bestreden, menen de werkge- Van onze Haasge redactie DEN HAAG In de nabije toekomst zal een landelijk waarschu- wings- en informatiecentrum moeten worden ingericht, dat recrean ten op ieder tijdstip kan inlichten over de kwaliteit van het water in recreatiegebieden. De Kamerleden Meijer (PvdA), Terlouw (D'66) en De Gaay Fortman (PPR) bepleiten dit irt een open brief aan de ministers Stuyt (millieuhygiëne), Drees (verkeer en waterstaat) en staatssecretaris .Vonhoff CRM) In afwachting van een dergelijk volle dig en permanent waarschuwings- en informatiesysteem zou reeds deze zo mer via radio, tv en pers uitvoerig voorlichting moeten worden gegeven. Men kan hierbij denken aan wekelijk se mededelingen over de waterkwali teit in de verschillende recreatiegebie den in Nederland. In het vakantiesei zoen kunnen desgewenst dergelijke mededelingen vaker worden uitgege ven, zo menen de kamerleden. In de brief constateren de parlemen tariërs voorts, dat op dit moment een volledig beoordeling over de zuiver heid en de totale kwaliteit van het recreatiewater voorshands onmogelijk is. Hoewel er reeds verschillende on derzoekingen zijn verricht (consumen tenbond. watermerukitzendingen van de Vara en het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater) zijn de re- Q/»lmlHpiGPTG VJITI sultaten ervan moeilijk met elkaar te OUIUlUUOCiD 'a" ria zijn ehanteerd. Bovendien richtte kruidendokter komen aanpakken van de oorzaken ervan. Zuiveringsinstallaties in natuur- en recreatiegebieden zouden moeten wor den voorzien van een 'derde trap' (chemische zuivering). Voorts zou er een studie moeten ko men van een verzamel- of ringleiding- project met centrale chemische zuive ring van afvalwater uit plaatsen die nu nog lozen op recreatiewater. Re creatieterreinen zouen allen moeten worden aangesloten op een riolering. De gemeenten zijn hiertoe nu echter niet in staat omdat een recreatieter rein als een aansluitng wordt geteld en zij dienovereenkomstig ook een financiële bijdrage van het rijk krij gen. In Friesland zijn gisteren de opnamen begonnen voor de film "Angela" onder regie van Nicolai v. d. Heyde (links). Op de foto geeft hij aanwijzingen aan de twee hoofdrolspelers, de Amerikaanse filmster Barbara Hershev, die zich sinds gisteren miss Seagull noemt, en Harm Wouter. ZIE OOK PAGINA 11 rADVERTENTIE Volgens de studie vormt de ichte ontwikkeling van de ar- Ismarkt geen reden om de investe- in in de randstad af te remmen, it berekeningen aantonen dat nieuwde spanningen de komende :n niet te verwachten zijn. De kans deelmarktspanningen worden klei- maar niet uitgesloten geacht. lil iparatuur AMSTERDAM De 25-jarige machi nebankwerker A. Muller uit Arnhem is in het Binnengasthuis in de hoofd stad overleden aan ernstige verwon dingen die hij woensdagmiddag opliep bij een val van een stelling op het terrein van de zwavelzuurfabriek Ket- jen in Amsterdam-Noord. De man was op een hoogte van 25 meter aan het werk eri verloor vermoedelijk het evenwicht doordat hij onwel werd. Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog cf vochtig, binnen of buiten. Krimpt -pf scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN', PLAMUREN', HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. DEN HAAG Het vakantiegeld voor ambtenaren zal van 6,5 op 7 procent gebracht worden. De verhoging gaat op 1 juni in. Dit is bekendgemaakt na een gisteren gehouden vergadering van het centraal georganiseerd over leg in ambtenarenzaken. Verder is er in principe overeenstemming bereikt over faciliteiten voor scholings- en vormingswerk en een verruiming van de verloffaciliteiten. de onderzoekingen zich voornamelijk op de bacteriologische kwaliteit van het water, zodat van een totale indruk moeilijk gesproken kon worden. Wel hadden alle onderzoekngen gemeen dat de situatie in een groot aantl recreatiegebieden alarmerend is. In dit verband oefenen de Kamerle den scherpe kritek uit op de gezond heidsraad, die reeds in augustus 1970 om advies is gevraagd om normen aan te geven aan welke eisen het water moet voldoen met het oog op de gezondheid van mens en dier. Het valt echter niet te verwachten dat zelfs in de zomer van 1972 al een interim-rapport zal kunnen worden uitgebracht. 'Wij menen dat het tot nu toe kennelijk zeer traag verlopen de besluitvormingsproces binnen de door de gezondheidsraad ingestelde commissies die de verschillende deelproblemen moeten bestuderen aanmerkelijk moet en kan worden versneld'. Verslag Eerst wanneer algemene normen zijn geformuleerd zal het mogelijk zijn een landelijk automatisch meetnet te construeren dat de kwaliteit van het water dag in dag uit controleert. Bevolking en parlement zouden jaar lijks een verslag moeten ontvangen over de meetresultaten. Behalve voor het meten van de vervuiling vragen de Kamerleden ook aandacht voor het EINDHOVEN Het ziet er niet naar uit dat de schuldeisers van Willem van de Moosdijk alias de kruidendok ter uit Casteren veel geld zullen te rugkrijgen. De totale erkende schuld is ruim 410.000 gulden. De roerende en onroerende goederen van het krui denhuis Holland, de firmanaam waar onder Van de Moosdijk zijn praktij ken uitoefende, zijn inmiddels ver kocht. Dit heeft een bedrag van 107.000 gulden opgebracht. De prefe rente vorderingen waaronder die van de fiscus belopen een bedrag van achttien- tot vijfenveertigduizend gul den. Het overblijvende bedrag zal worden verdeeld onder de concurrente schuld eisers, voornamelijk Belgen en Fran sen. Inmiddels is al een bedrag van 12.000 gulden teruggestuurd aan men sen die na het uitspreken van het faillissement d e nodige geldwissels hadden gestuurd om bestelde kruiden te betalen. In 's-Hertogenbosch zal op 25 mei a.s. de verificatievergadering plaats vinden. Overigens loopt nog steeds het hoger beroep dat de raads man van Van de Moosdijk heeft inge diend tegen liet vonnis van de Bos sche rechtbank. Daar werd Van de Moosdijk veroordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens oplichting. 10 nmin kan volgens de studiegroep milieuverontreiniging als motief r een afremming van de investe- gen worden genoemd. Een dergelij- heffing zou de vervanging van hu e door nieuwe apparatuur belem- ou ren. Met nieuwe apparatuur zal r het algemeen schoner worden roduceerd, er zal minder worden tgehouden aan arbeidsintensieve ductiemethoden en men zal'bij de schaf van nieuwe machines, meer vroeger, rekening houden met milieuaspect, zo meent de studie- ip. Gesteld wordt dat de bestaande en de in voorbereiding zijnde geving op de milieuverontreini- Mg de overheid voldoende arenaal Iw instrumenten biedt om de vuil- ;jg n onze Haagse redactie !N HAAG Er circuleren nieuwe ichten over een omvangrijke Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM Nu de meeste examens er weer op zitteen, wordt dat voor duizenden jongeren een nieuw probleem: hoe straks na de vakantie een baan te vinden? Nu al staat vast, dat velen daarin niet zullen slagen en zo jong als ze zijn al een beroep op een w.w.-uitkering moeten doen. vivi vuigi»»- iiuiusiciic iiau geuaiui. maai f mping van het personeelsbestand hij acht het niet uitgesloten Hoe groot het aantal school verlaters, dat na de school tussen wal en schip raakt, dit jaar zal zijn, is nog niet be kend. Op het ministerie van sociale zaken wil men nog niet over een verontrustende situatie spreken. Drs. F. Schultz, consulent voor ar beidsvoorziening van academi ci en jeugdigen, meent op grond van cijfers dat het pro bleem, landelijk gezien, min der groot is dan men op het ministerie had gedacht. Maar defensie. Volgens deze berichten J u het Amsterdamse organisatiebu- l iu Spits en Co de regering in een leim rapport hebben geadviseerd \t defensiepersoneelsbestand in de en tot 1979 met ongeveer 15.000 n te verminderen, ze vermindering zou met name de fensie-diensten betreffen die geen 'ecte taak in de NAVO hebben, zo de territoriale commando's, de ntinediensten en enkele bureau listen. Met deze inkrimping van rsoneel zou het rijk ongeveer 400 ljoen gulden verdienen. inen het kabinet zou al afwijzend dit advies zijn gereageerd gezien huidige ongunstige werkgelegen- idssituatie. Een woordvoerder van t ministerie van defensie ontkende jteren overigens dat een advies voor krimping van deze omvang bestaat. dat de toestand zal verslechte ren. Zijn voorlopig optimisme ba seert hij op statistieken, die een beeld geven van de jeugd werkloosheid eind vorige maand. Daaruit blijkt dat in de categorie 14- tot en met 18- jarigen liet aantal werkloze schoolverlaters per branche landelijk slechts enkele tien tallen bedraagt. In de bouw maar 23, in de metaal 54 en in de groep overige beroepen (voornamelijk de dienstensec tor, waaronder ook de admini stratieve functies op kantoren vallen) 204. Voor het grootste deel gaat het hier om jongens en meisjes (zowel een lagere technische opleiding als mavo en havo) die vorige zomer hun opleiding voltooiden, maar er in april dit jaar nog steeds niet in geslaagd waren een baan te vinden. 'Op zich', zegt de heer Schultz, 'zijn dit nog geen él te veront rustende cijfers. Maar zorgelij ker lijkt de situatie als je daar de cijfers van eind april vorig jaar naast zet. Dan blijkt in veel gevallen sprake te zijn van meer dan een verdubbe ling. En dat betreft dan alle maal jongeren, die bijna een jaar lang na het voltooien van hun opleiding werkloos zijn geweest. Gezien deze feiten acht ik het bepaald niet uitge sloten, dat de toestand over enkele maanden, als er weer een golf jongeren op de ar beidsmarkt komt, zal vererge ren'. Somber perspectief Extra dimensies krijgt het werkloosheidsvraagstuk onder schoolverlaters als men er an dere cijfers bijhaalt: die van de jeugdige werklozen, die na hun opleiding wel hebben ge werkt. maar later werkloos zijn geworden. In die groep gaat het om veel grotere aan tallen. Als men zich tot de bouw en de metaal beperkt, komt men al direct op aantal len van rond de 1000 (zowel in woningbouw, het schilders bedrijf en de weg- en water bouw) en een kleine 800 (in de metaal). Voor hen, die nu van school komen, betekent dat een be klemmend perspectief. Zeker ook voor hen, die in het kader van de wet op het leerlingwe zen na de school hun oplei ding in de praktijk willen voortzetten. Want juist die groep maakt een belangrijk deel uit van het totaal aantal jeugdige werklozen. Wat dat betekent, is duidelijk: behalve dat zij geen loon meer ontvan gen, zien zij ook hun oplei ding gebroken; doordat zij ontslagen zijn kunnen zij geen examen meer doen. Om vooral dit laatste vraag stuk op te lossen heeft het ministerie van sociale zaken enige tijd geleden een rege ling getroffen, die tot doel heeft deze al in de praktijk werkende leerlingen aan nieuw werk te helpen. Dit gebeurt door een subsidie van 40 gulden per week te ver strekken aan patroons, die de jongens in dienst nemen. Maar meer dan een druppel op een gloeiende plaat is dit nauwelijks. In de eerste plaats omdat het hier alleen gaat om leerlingen in de woningbouw, de weg- en waterbouw en het schildersbedrijf, maar ook om dat de regeling alleen geldt voor leerlingen, die in februa ri werkloos werden of al wa ren ^n omdat er maar een bedragje van één miljoen gul den voor is uitgetrokken. De heer Schultz op de vraag of dit niet maar een schamele maatregel is: 'Nee. het effect ervan is duidelijk geweest. In de woningbouw hebben we op deze manier 290 leerlingen ge holpen, in het schildersbedrijf 73 en in de weg- en water bouw drie. Maar ik wil daar mee niet zeggen, dat we daar mee het probleem hebben op gelost. Ik acht het bepaald niet uitgesloten, dat wan neer de werkloosheid blijft groeien nieuwe maatrege len moeten worden getroffen'. Landelijk Als die er komen, zullen die evenals de vorige landelij ke zijn. Want en de heer Schultz noemt dat opmerkelijk de jeugdwerkloosheid be perkt zich ditmaal in tegen stelling tot de depressie van '67-'68 (toen de problemen sterk regionaal gebonden wa ren) niet tot bepaalde streken. 'De werkloosheid nu is een duidelijk landelijke zaak'. Met enige nadruk zegt men op het ministerie, dat de werk loosheid onder schoolverlaters overigens niet beperkt blijft tot de lagere technische oplei dingen en het mavo en havo. Jongeren, die van universiteit of hogeschool komen, staan evenzeer voor het probleem. Exacte cijfers in deze catego rie bezit men echter niet om dat velen van de afgestudeer den zich niet direct melden bij de gewestelijke arbeidsbu reaus. Maar een indicatie heeft men wél. Volgens drs. Schultz zijn het vooral de ju risten, de economen, sociolo gen, de wis- en natuurkundi gen en de chemici, die gecon fronteerd worden met het te kort aan' werkgelegenheid. 'In deze groepen zijn er volgens de statistieken op het ogen blik zeker enkele honderden, die sinds zij vorig jaari afstudeerden nog steeds geen werk hebben. Maar in werkelijkheid zullen het er wel méér zijn'. Hoe worden deze jongeren op gevangen? Raken zij financieel tussen wal en schip? De heer Schultz daarover: 'iedereen, die van school of universiteit komt en geen werk vindt, maakt aanspraak op een werk loosheidsuitkering krachtens de Rijksgroepsregeling.Dat betekent, dat hij een half jaar lang een uitkering krijgt en bovendien verzekerd is tegen ziekte en dergelijke. Hoe hij daarna financieel wordt gehol pen, hangt helemaal af van zijn status: is hij thuiswonend, dan krijigt hij niets meer, woont hij buiten het ouderlijk huis, dan kan hij aanspraak maken op de bijstandswet'. Beroepsadvies Somber perspectief voor hen, die na jarenlang hard blok ken, eindelijk het begeerde di ploma behaalden. Zorgelijk vooruitzicht óók voor hen, die nog moeten kiezen. Want wat móet je kiezen als je niet van tevoren weet, of je wan neer je eenmaal je opleiding hebt voltooid ook gelijk aan de slag kunt? Hoe denken beroepskeuze-adviseurs daar over? De heer Koninx, adjunct-direc teur van het Nederlands Insti tuut voor Studie- en Beroeps- begeleiding in Rotterdam: 'in deze tijd van dalende conjunc tuur is dat inderdaad een moeilijke zaak. Aan de ene kant moet je de mensen een beroep adviseren, waarvoor ze het meest geschikt zijn. Aan de andere kant moet je ook rekening houden met de toe komstmogelijkheden. Ook dat laatste is natuurlijk een heel belangrijke factor. Het probleem is alleen, dat we daarmee nauwelijks rekening kunnen houden, omdat je daarvoor ver in de toekomst moet kunnen kijken. Wanneer het om een opleiding van een paar jaar gaat, is. het vraag stuk nog niet zo omvangrijk. Maar als je gaat praten over een scholing van zo'n zes, ze ven jaar, komen de kaarten anders te liggen. Je kunt zo'n jongen nu wel adviseren rech ten te gaan studeren, maar als je weet, dat je met die oplei ding in Nederland nu nauwe lijks aan de slag komt, raak je wel in tweestrijd. Ik geloof, dat ook de beroepskeuze-advi seurs in deze tijd voor veel problemen worden gesteld'. ROTTERDAM Het is niet uit gesloten dat West-Duitsland deze week een chemisch transport uit Nederland tegenhoudt, afkomstig van de Exploitatiemaatschappij Krimpen N.V. te Krimpen aan den IJssel. Daarmee zou een nieuwe 'stella Maris- affaire' ontstaan, het Nederlandse schip dat vorig jaar in opspraak raak te toen bekend werd dat het een lading giftige afvalstoffen uit Rotter dam onder de Noorse kust zou lossen. Dat leidee tot heftige protesten van verschillende Europese regeringen en een dagenlange zwerftocht op zee. De Duitse kranten hebben al over het transport van de Exploitatiemaat schappij Krimpen NV geschreven, ge alarmeerd door berichten in de Ne derlandse pers over dit bedrijf. De EMK werd vorige week op last van het gemeentebestuur gesloten wegens levensgevaar. Op het bedrijfsterrein waren chemische stoffen opgeslagen waarvoor geen hinderwetvergunning aanwezig was. De chemische stoffen moesten zo snel mogelijk vzn het terrein af en daartoe vertrok gisteren het schip Delta VTI, in beheer bij de EMK. met aan boord een partij vaten chloorhoudend afval. Doel van de reis is de Duitse verbran dingsoven in Emden. Een zegsman van Rijnmond wist niet of het Duitse bedrijf op de hoogte is gesteld van de komst van het transport. Het transport is volgens de woord voerder van Rijnmond volkomen le gaal en geschiedt onder toezicht van de politie. De stoffen zijn niet gevaar lijk als ze door vakmensen worden vervoerd en behandeld. Een ander gedeelte van het chemisch afval van de EMK vaten met een loogoplossing is vanmorgen onder toezicht van de politie naar een ops lagplaats in Eindhoven vervoerd. Pinksteren zonniger Het weer is de laatste dagen echt in een depressie-stemming geweest, met lage temperaturen tot 11 graden) en overvloedige regenbuien. Het is niet zo moeilijk de dader aan te wijzen: een lagedrukgebied dat helemaal uit Oostenrijk gekomen was om over het noorden van ons land naar de Noord zee te trekken en daar geleidelijk uit te blussen. In vergelijking met woens dag verbeterde het weer gisteren in zoverre wat, dat er vooral 's middags wat meer opklaringen kwamen. Lastiger voor de weerkundigen dan signaleren, is het vooral schetsen van het weer tijdens de Pinksterdagen. Wanneer zich nu maar over de lage landen een hogedrukgebied fors be gon op te bouwen, zou het niet zo moeilijk zijn. De prognose luidde in dat geval: droog, zonnig en wamer weer. Maar zo'n hogedrukgebied is niet in zicht. Integendeel: uit Sardinië is een volgende depressie op komst die in diepte toenemend een noordelijke koers heejt ingeslagen. Dit betekent dat er vandaag opnieuw Storing te verwachten is, in de eerste plaats wolken tenvijl enige regen in de oostelijke gebieden ook niet helemaal ondenkbaar is. Nu geloven we dat achter deze laatste storing het weer tijdens het Pinksterweek-end geleide lijk aan voor jaar sachtiger zal worden. Er mogen flinke zonnige perioden verwacht worden, en de onstabiliteit uit zich alleen in de vorming van enkele plaatselijke buien (ook een onioeerskans) voornamelijk in de na middag en avond in het binnenland. We rekenen op een temperatuurstij ging tot een middagniveau van 15 tot 18 graden Celsius. Ook in Duitsland, Frankrijk, Zwitser land en Oostenrijk staat een lichtt weersverbetering op het programma. Aan de Rivièra mogen met Pinksteren maxima van circa 20 graden worden verwacht, Zuid-Spanje doet hetzelfde, terwijl Zuid-ltalië en Joegoslavië op maxima van 25 graden komen. Nog hogere waarden, namelijk tussen 27 en 30 graden zijn weggelegd voor Griekenland, Bulgarije en Roemenië. De temperatuur van het zeewater van de Zwarte Zeekust is inmiddels 19 tot 23 graden Celsius geworden. HOOG WATER: 20 mei 1972. VUsslngen la getij: 7.32-2e getij20.10; Haringvliet aan da Zeezijde: 9.08-21.39; Rotterdam: 10.29-22.37; Schevenlngen: 8.34-21.09; IJmuldcn: 9.23- 21.5?: Den Helder: 0.30-12.40; HarUngen: 3.10- 15.07; Delfzijl: 5.20-17.24. «AL Lte&üS»

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5