Roscam Abbing wil vechten voor 'heilige gewoonte' van de zondagse kerkgang Via 'evangelisatie-beurs' op zoek naar nieuwe wegen Nieuwe bijbelscholen starten in september Trouw K wartet Conflict in Bolivia kerk en staat Oostduitse kerk minder, maar actievere leden Mattheus: Anti-joodse opvattingen in christendom Tachtig jaar chr. geref. kerken Deense theologen anti Euromarkt Moordenaar wordt priester vandaal 1 Beroepings- werk Boekenetalagh Voormalig primaat van Zweden overleden TROUW/KWARTET VRIJD AG 19 MEI 1972 Kerk Binnenland Van een onzer redacteuren KAMPEN De (theologische hoge) schooldag van de 'gewone' gereformeerden moge dan in de verste verte niet de uitbundige belangstelling krijgen welke de vrijgemaakte schooldag elk jaar ten deel valt, de traditionele vergadering in de* Kamper Burgwalkerk is toch een bijeenkomst die we niet moeten wegvlakken. Vooral niet vanwege het feit dal; daarop altijd een actueel thema op een onmo dieuze manier aangepakt pleegt te worden. Op de gisteren gehouden schooldag was het onderwerp: de spiritualiteit. Anders gezegd, ditmaal kwam de vraag naar het persoonlijk geloofsle ven. naar de geloofsbeléving aan de orde. Een vraag die, als we ons niet vergissen, steeds meer gaat klinken en die gevoed wordt uit een zeker onbehagen over het niet altijd duide- lijk-zijn van de impulsen achter al ons. al dan niet kerkelijk, geredder (de omschrijving komt voor rekening van uw berichtgever). Dat de organisatoren van de Kamper schooldag de Groningse ethicus prof. dr. P. J. Roscam Abbing als inleider uitgenodigd hadden was niet dat durven we veilig stellen gevolg van het feit dat deze de laatste tijd nogal in het nieuws was: minderheids- nota inzake nieuwe moraal op de hervormde synode, euthanasierapport, en dan natuurlijk zijn hardop gestel de vraag of de overheid grote gezin nen soms niet zou moeten verbieden Nee, prof. Roscam Abbing was hieT duidelijk als een van de mensen die aan de wieg stonden van een recent boek uit de kring van de hervormde raad voor kerk en theologie, dat on der de titel 'Luisterend leven' zich bezighoudt met wat genoemd wordt 'evangelische spiritualiteit'. En de Kamper prof. dr. Herman N. Ridder bos heeft zich indertijd waarderend uitgelaten over dit geschrift, opmer kend dat de hervormde raad voor kerk en theologie een fijne neus heeft voor wat geestelijk in de lucht hangt. Oorzaken Allerwege dus klachten over een ta nend geloofsleven. Nee, niet allerwe ge. Sommigen maken, aldus prof. Ros cam Abbing, van de nood een deugd door vroomheid verdacht te maken terwille van een of ander zogenaamd De redactie behoudt nch het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatic wordt met dc naam van de. Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Protest Straffen moeten nut hebben en men selijk zijn. Het is niet aanvaardbaar mensen definitief tot afval te verkla ren, en dat is wat de doodstraf doet. Of de doodstraf nut heeft? In het geval van de geweldgebruikende Tur ken moest deze dienen om het geweld van hun guerrillabeweging tegen te gaan. Wat gebeurde? Vantevoren werd een vliegtuig weggekaapt, naar Bulgarije, en na de voltrekking vond als wraak een serie bomaanslagen plaats. Amnesty heeft een dergelijke reactie verwacht, dit is in een brief aan minister Schmelzer vantevoren uitgesproken. Doodstraffen bevorde ren een klimaat van geweld. Het is maar helemaal de vraag of de Turkse guerrillabeweging wel zo ongelukkig is met dit verlies van drie leden: er zijn drie martelaren voor in de plaats gekomen! Misschien had men omzet ting in levenslang wel beschouwd als repressieve tolerantie, om de tegen stellingen te sussen. De heer van Bree (15 mei) vindt het maar beden kelijk dat Amnesty niets aan de moordpartijen in Boeroendi doet. Am- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur; B. Bol. Den Hoog; dr. E. Bleumink, Poteri- wolde; mr. G. C. von Dom, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rotter dam; J. Lanter, Utrecht; drs. J. W. de Pout, Den Haag; J. Smol- lenbroek, Wossenoor. Overige leden von het olgemeen bestuur; K. Abma, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner. Den Haagi J. van Eibergen, Schoorsbergen; mr. K. van Houten, Wageningen; ds. O. T. Hylkema, Bilfhoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- mon-Forfgens, Voorscholen; me vrouw J. G. Krooyeveld-Woutert, Heerhugowoord; prof. dr. G. N. Lommens, Noorden; ds. F. H. Londsmon, Den Hoog; H. de Mooij, Rijnsburg: prof. dr. G. C. von Niftrik, Amslerdom: H. Olte- vonger, Buitenpost; mr. dr. J. Oz'ngo, Lunteren; dr. A. Veermon, Rijswijk (Z-H); H. H. Wemmarc, Den Hoog; drs. R. Zijlstra, Ooiter- land (Zld). Directies Ing. O. Posfma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Poslgiro 26 92 74. Bankt Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. nesty is maar klein en niet zo mach tig. Amnesty kan alleen door overtui gingskracht invloed proberen uit te oefenen. Er zijn situaties waarin dat niet gaat, waarin het geweld te sterk is losgebarsten. Protesten hebben dan geen effect en kunnen beter achterwe ge gelaten worden. Amnesty is geen protestenfabriek, we proberen een beetje praktisch te zijn. Den Haag H. E. Ruitenberg Secretaris Amnesty International Ne derland Vietnam De redactie van Trouw/Kwartet werd door de heer J. H. v. d. Veen te Amsterdan als 'meer dan misdadig' gekwalificeerd, omdat zij 10 mei schreef: het antwoord van Nixon op de provocatie waaraan Noord-Viet- nam met zijn waanzinnig offensief Amerika heeft blootgesteld'. Genoem de heer vindt, dat 'het zo langzamer hand aan iedereen toch wel duidelijk moet zijn, dat de misdaden van Ame rika in Vietnam zo groot zijn. dat je niet anders kunt doen dan solidair zijn met het bevrijdingsfront, onge acht de manier waarop zij hun land bevrijden'. Een -ongenuanceerder ge luid heb ik zelden gehoord. Hoe zit het ook al weer? Sinds de conventie van Genève was er een gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam. Ik wil de regering van Thieu niet als de gelukkigste oplos sing beschouwen maar een feit is toch, dat de Zuidvietnamezen niets voor de zegeningen van het noordelij ke regime voelen. Mogen ze zich dan soms verdedigen als de noordelijken en guerrilla's met schending van de conventie van Genève de gedemilitari seerde zone overschrijden ?Wat heb ben de noordelijken en guerrilla's in Laos en Cambodja gedaan? Met hulp van usland. Door de staking der bom bardementen op Noord-Vietnam was dit een schotvrije basis geworden voor Hanoi ten bate van de voorberei ding van zijn offensief. Dit laatste was dus het loon voor de staking der bombardementen! Wie is nu de agres sor? Amerika heeft Europa tweemaal van een Duitse overheersing afgeholpen (1918, 1945). Als he tin Vietnam de rol van het daar verslagen Frankrijk heeft overgenomen om een Russisch- Chinese overheersing af te wenden, dan moet men daar waardering voor hebben, al keur ik niet alles wat Amerika doet goed. Het is te hopen, dat het niet ook in hoger hand nog eens een middel zal moeten zijn om de heer v. d. Veen van een Russische overheersing over West-Europa af te helpen. Want de beslissing over de krachtsverhouding Amerika-Rusland ligt niet alleen in Vietnam. Laten we maar bidden dat de leiders dier lan den elkaar weten te vinden, maar onderhand nuchter genoeg zijn, om onze deur op slot te houden voor inbrekers, ook op geestelijk terrein, en niet doen als de struisvogel die zijn kop in het zand stak toen hij de hyena zag aankomen. Doorwerth mr. N. Groenewcg Gelukkig Het wès opmerkelijk, dat in de tv- uitzending 'Bent u gelukkig' niemands eerste reactie was: ik ben gelukkig, omdat ik een gelovig mens ben. Zelfs werd er met geen enkel woord over gerept Niet-gelovigen hebben dan wel gelijk, als ze denken: 't draait bij hen ook al niet als bij ons primair toch ook alleen maar om geld, vrije tijd. gezondheid, prettige werkkring, inte ressante contacten, er vul maar in. en terecht beschouwen we de rest als franje. Ik had op een gegeven mo ment wel eens een ander geluid ver wacht. Abcoude J. C. Janssen Joodse volk In de brief van dominee Krop (Trouw/Kwartet 13 mei) staat: 'Tot nu toe hebben de kerken de joden altijd gezien en behandeld als de vijandige minderheid,. Toen ik dit las werd ik er mij van bewust dat ik deze vijandige gesteldheid vanaf mijn kin derjaren nooit heb waargenomen in onze vrije Evangelische Gemeente. In tegendeel, van kindsaf werd mij bijge bracht een diepe liefde voor het volk van God en dit is met het klimmen van de jaren eer vermeerderd dan verminderd. Ons werd geleerd en a.h.w. met de paplepel ingegoten, dat het Joodse volk van God is en blijft: 'het uitverkoren volk'. In onderwijs en prediking is hierop altijd de volle nadruk gelegd. Groningen J. Strating religieloos christendom. Maar de hoogleraar vond aanleiding genoeg om te vragen naar de oorzaken van tanend geloofsleven. Hij somde op: 1. er is in brede kringen sprake van een algemene ge loofscrisis; 2. er is onzekerheid bij hen die menen dat bepaalde geloofs waarheden niet te combineren zijn met moderne wetenschappelijke in zichten; 3. er is onzekerheid in mo reel opzicht; gaat het wel aan, vroom te zijn, verraden wij dan de aarde niet?; 4. er is onzekerheid over het gehalte van ons eigen innerlijk reage ren op het evangelie, we praten er maar niet over; 5. we dekken de zaak toe door bijv. zózeer de nadruk te leggen op Gods verlossend handelen dat het onbelangrijk schijnt hoe wij nu precies persoonlijk op die bood schap reageren; 6. als kinderen van onze tijd en onze cultuur hebben wij het moeilijk met het leven aan de hand van de Heer. Verzoekingen Vervolgens wilde prof. Roscam Ab bing bepaalde verzoekingen onder scheiden. Ten eerste worden we van daag via krant, radio en tv zó met de neus gedrukt op wat in de wereld gebeurt dat we erg extravert zijn gaan leven, en intussen de wereld van ons innerlijk .steeds minder kennen. Ten tweede zijn wij vaak erg zakelijk en funktioneel ingesteld, de verwon dering en verbazing over de geheimen van de schepping lijken door weten schap en techniek teruggedrongen. Ten derde heeft de wetenschappelijke en technische beheersing een grote voorspoed voor ons opgeroepen en wat er nog aan nood overgebleven is (ongeneeslijke ziekten, eenzaamheid) wordt naar de rand van de samenle ving geschoven. Wij laten ons de welvaart goed smaken en krijgen be wust of onbewust het idee dat we God niet meer nodig hebben. Aldus prof. Roscam Abbing. Therapie Vier dingen Prof. Roscam Abbing noemde vervol gens vier dingen, nodig voor de bepa ling van het karakter van onze spiri tualiteit: 1. streven naar integratie, christenen uit één stuk willen zijn; 2. gToeien naar een leven van luisteren en bidden; 3. de 'heiliging' en dat kan vandaag vooral betekenen: het niet breed laten hangen, sober leven; 4. de concrete daad, waarin wij telkens weer ons christen-zijn realiseren. Terzijde merkte de hoogleraar nog op dat het belangrijker is te vragen naar Gods gebod dan zich af te vragen wat Gods 'leiding' in ons leven is. Uit de laatste opmerkingen van prof. Roscam Abbing (en één ervan staat boven dit overzicht): spiritualiteit is gediend met gewoontevorming en 'persoonlijk zou ik met u willen vech ten voor de heilige gewoonte van de zondagse kerkgang'. En: 'Ik zou een goed woordje willen doen voor de huiselijke erediensten. Het lijkt me goud waard dat in een gezin op regelmatige tijden een gezamenlijk bezig-zijn met de dingen des Heren plaats vindt'. Studenten Onze uitvoerige aandacht voor het betoog van prof. Roscam Abbing brengt, we stemmen het toe, andere zaken flink in de verdrukking: de rede van ds. Kruyswijk (terloops al genoemd), de forumdiscussie van 's middags en ook de toespraak van rector prof. dr. J. Plomp. Deze laatste vertelde o.m. dat aan het begin van de nieuwe cursus zich 37 dames en heren voor de eerste maal als student lieten inschrijven. Mét de 12 die zich voor het eerst voor de doctorale stu die lieten inschrijven, brachten zij het totale studentenbestand op rond 360. Niet meegeteld zijn dan de 130 predikanten die intekenden op een van de werkgroepen waaruit de posta- kademiale cursus is opgebouwd. Kerkgangers gaan aan boord van het pas in gebruik genomen (via het lulden van de scheepsbel door de Aaltense gereformeerde predikant C. Gros) kerk schip de Quo Vadis: een oude tjalk die een passend interieur aangemeten kreeg en als ligplaats heeft een grintgat bij het Duitse Haffenmehr. een ne derzetting tussen Rees en Wezel. De Quo Vadis is het tweede kerkschip ten gerieve van het schipperswerk, dat wordt gedaan door evangelist J. Treffers uit Lobith-Tolkamer. Reformatorisch en evangelisch Wat is de therapie, wat kan tot genezing bijdragen? Prof. Roscam Ab bing: 1. fundamenteel is het geloofs besef dat wij van Godswege in een ik- Gij-relatie tot God gesteld zijn; 2. fundamenteel is ook het geloofsweten dat wij God in Jezus Christus ontmoe ten als degene die onze schuld heeft verzoend, die ons bevrijdt en in Zijn dienst neemt; 3. fundamenteel is ten slotte ook dat wij door God in Chris tus uiterst persoonlijk worden aange sproken; de Heilige Geest werkt indi vidueel (al wordt de enkeling als gemeentelid aangesproken en gaat het niet alleen om persoonlijk zieleheil maar ook om de komst van het rijk Gods). Medemens Onlosmakelijk hiermee is er de naas te, de medemens, vervolgde prof. Ros cam Abbing, tot wie wij van Godswe ge in een persoonlijke relatie staan. Daarbij hebben we eerst te denken aan de wereld, die wij in Gods naam hebben te dienen. En die zorg voor de wereld hebben wij vanuit de ge meente van Jezus Christus. Zonder verbondenheid met die gemeente zal de echte bezieling ontbreken. Met andere woorden, prof. Roscam Abbing wilde van een tegenstelling tussen vroomheidsleven en sociaal ethische geëngageerdheid absoluut niet weten. En hiermee was hij op dezelfde golflengte als de andere spre ker op deze schooldag, de bekende emeritus predikant P. N. Kruyswijk uit Haarlem die uiteenzette dat het in de bijbel bij spiritualiteit niet gaat om pure innerlijkheid, om het alleen met jezelf bezig zijn. Geloofspraktijk leeft van genade, aldus ds. Kruyswijk, en heeft dan een actief karakter: het is praktijk!. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onafhankelijk van elkaar zijn er dezer dagen twee bijbel- scholen opgericht, die zich beiden ten doel stellen een opleiding te geven tot geestelijke arbeid in bijbelgetrou- we zin. De 'stichting reformatorische bijbelschool' komt voort uit de gere formeerde gezindte. De 'stichting evangelische bijbelschool' is gesticht op initiatief van 'Het Zoeklicht', het blad van wijlen Johannes de Heer. Beiden willen 1 september starten. De reformatorische bijbelschool wil een opleiding geven aan jeugdleiders, katecheten, godsdienstleraars, evange listen, mensen die in enig ambt of functie in de kerk werkzaam zijn. De leerlingen hebben de keus uit een één-, twee-, of driejarige opleiding. Men is nog- in onderhandeling over een ge bouw in de omgeving Utrecht-Zeist. Er wordt ook een internaat aan ver bonden. Over de docenten wordt al leen gemeld, dat 'enige bröeders, pre dikanten, doctorandi en doctores in de Theologie' hun medewerking heb ben toegezegd. Deze bijbelschool is blijkens het bul letin, waarin de oprichting wordt aan gekondigd, in het leven geroepen van wege 'een groeiende nood' in de chris telijke kerken in ons land. 'Deze nood kan worden aangewezen als: een niet leven bij de Schrift. In de gerefor meerde gezindte bestaat de begeerte, de trouw aan de Heilige Schrift en de belijdenis te willen bewaren. Daartoe is nodig, dat gelovig bij de Schrift wordt geleefd en dat de leden der kerken in de Schriften worden onder wezen. Om dat mogelijk te maken, is het noodzakelijk dat er kerkleden zijn, die tot het geven van dit onder wijs zich geroepen weten'. De grondslag van deze stichting is 'de Heilige Schrift, als het onfeilbaar Woord van God, zoals beleden in de drie formulieren van enigheid'. Voor zitter is de heer G. van Oord te Zeist (vrijgemaakt-gereformeerd) en secre taris ds. W. C. van den Brink, Tjalk 11, N ieuw-Loosdrecht gerefor meerd). In het bestuur zitten verder ook christelijke gereformeerden, her vormden (gereformeerde bond) en vrije evangelischen. De raad van ad vies bestaat uit prof. dr. M. van Riessen, prof. dr. W. van 't Spijker, prof. C. Veenhof en drs. A. Noorde- graaf. Naast de dagopleiding organiseert deze reformatorische bijbelschool ook een zaterdagopleiding. Deze is reeds gestart in Zwolle op initiatief van de gereformeerde predikant J. B. van Mechelen te Urk en zal binnenkort ook in Rotterdam beginnen. De evangelische bijbelschool begint in september haar eerste jaarcursus in het conferentie-oord Het Brandpunt te Doorn, dat daartoe door Het oZek- licht is aangekocht De oprichters van deze bijbelschool zijn J. J. van der Gauw te Odijk, C. van de Geer te Doorn, ds. W. Harkema te Musselka- naal, J. A. de Heer te Rotterdam, J. Kits sr. te Zeist, Jb. Klein Haneveld te Bodegraven, mevr. L. Kools-Warris te Amersfoort en ds. P. J. Mietes te Zeist. Zij hebben deze bijbelschool opge richt. 'aangezien er een nieuw ontwa ken valt te bespeuren en jonge mensen gelegenheid zoeken voor het ontvangen van een bijibelse training die hen bekwamen kan geestelijke arbeid te verrichten en gezien de vele bezwaren die een grote groep evange lische christenen koesteren tegen de bestaande opleidingsinstituten voor theologische vorming'. Deze bijbelschool gaat uit van de belijdenis, 'dat de gehele bijbel het geïnspireerd Woord van God is, de wederkomst van Jezus Christus aan staande en daarmee de oprichting van zijn Koninkrijk op aarde, uitmondend in een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarin gerechtigheid woont'. Zowel studenten als docenten zijn ver plicht de beginselverklaring van de school te ondertekenen. Deze cursus duurt drie jaar. LA PAZ (Reuter) Drie Boliviaanse militairen zijd om het leven gekomen in een vuurgevecht met guerrillastrij der.1?, die hun toevlucht hadden ge zocht in een klooster, zo heeft de minister van binnenlandse zaken Adett Zamora bekend gemaakt. Op een persconferentie zei hij. dat de rooms-katholieke kerk in dit incident is betrokken. Door deze beschuldiging aan het adres van de kerk is de verhouding tussen de kerk en de rechtse regering- Banzer op een nieuw dieptepunt geko men. Volgens de minister zijn er bij het gevecht aan beide talrijke gewon den gevallen. Tien mensen zijn gear resteerd. nadat de regeringstroepen erin geslaagd waren het klooster bin nen te dringen. Onder de arrestanten zijn verscheidene buitenlanders. De minister zei, dat hij de aartsbis schop van La Paz had uitgenodigd, de regeringstroepen bij de inval te verge zellen om te zien, dat zij zich correct gedroegen en tot welke politieke ac ties de kloosterlingen waren overge gaan. maar de aartsbisschop wees de uitnodiging af. SCHWERI N (LWI) De evange- lisch-lutherse landskerk van Meckelen- burg in Oost-Duitsland heeft cijfers gepubliceerd, waaruit enerzijds een sterke daling van het ledental blijkt, maar anderzijds een actiever deelna me aan het kerkelijk leven van de overblijvenden. In zes jaar tijd verloor deze Oostduit se kerk twintig procent van haar leden. Het antal doopbedieningen liep bijna met de helft terug, en het aantal kerkelijke huwelijksbevestigin gen daalde met 17 procent. Daar staat tegenover, dat het aantal confirmaties (geloofsbelijdenis) steeg met ruim elf procent, terwijl de col lecte-opbrengst zelfs met een kwart toenam. Terwijl het kerkbezoek een daling met tien procent te zien gaf, bleef het aantal avondmaalsgangers ongeveer gelijk. Van een verslaggever NIJMEGEN Aan de evangelist Mattheus is het te wijten dat het christendom reeds van zijn ontstaan af door een sterke anti-joodse opvat tingen is ontsierd. Tot deze conclusie komt de heer J. H. A. van Tilborg uit Arnhem, die aan de r.k. universiteit promoveerde tot doctor in de godge leerdheid. Mattheus heeft bewerkstelligd dat de begrippen farizeër en huichelaar syno niem zijn. Ook wijst ds. Van Tilborg' Mattheus aan als degene door wie binnen het evangelie de zin 'Zijn bloed kome over ons en onze kinde ren' is opgenomen. Evangelist Mat theus heeft ook als eerste gesproken over de joden als moordenaars van Jezus, aldus de heer Van Tilborg in zijn proefschrift 'the jewish leaders in matthew'. WOUDSCHOTEN Op ongebrui kelijke wijze, namelijk met een beurs is gisteravond de jaarlijkse gereformeerde evangelisatiecon ferentie, die drie dagen duurt, be gonnen. Al ging het niet om geld maar om achtergronden, moge lijkheden en benaderingswijzen van diverse in ons land opereren de groepen, de beurswerkelijk- heid werd toch wel zoveel moge lijk geëvenaard door de aanwezig heid van beurshoeken waar 'met 'vragen moest worden betaald om antwoorden te kopen'. In de verschillende hoeken, of ge woon: stands, stonden vertegenwoordi gers van Youth for Christ, Naviga tors. Children of God (Jesus People), Campus Crusade (een van oorsprong Amerikaanse organisatie, die gemeen teleden toerust tot evangelisatiewerk), Septuagint, Evangelisch Herstel en Opbouw, alsmede Kerk en Rekreatie. Conferentiegangers wandelden van stand naar stand om zich door het stellen van vragen een beeld te vor men van de benadering of werkwijze dezer groepen. Bonte geheel Na aldus enig inzicht op dit bonte geheel te hebben verkregen moesten de deelnemers in een andere zaal op even zovele flappen als er stands waren samen inventariseren wat ze te weten waren gekomen. Op die manier kon iedereen een aardig afgerond beeld krijgen van wat er op de beurs 'te koop was'. Achtergrond van alles: 'Over-wegen, langs welke wegen nu verder?', wat dan ook het thema van de conferentie is. Een even indringende als originele benaderingsmanier, waarbij de confe rentie natuurlijk geen pas op de plaats blijft maken. Vandaag begint de dag, om het geheugen nog eens op te frissen, met een samenvatting van de 'beurs-noteringen' door Jan J. van Capelleveen, stafunctionaris bij het bijbelgenootschap en de Rotterdamse predikant P. A. E. Sillevis Smitt, waarna men zich gaat zetten aan een intensieve bijbelstudie in acht groe pen. Elke groep krijgt daarbij een bijbelgedeelte of bijbelgedeelten op. waarbij het de bedoeling is, dat ge zocht wordt naar mogelijke evangeli sche relevantie met hetgeen, waarvan men heeft kennis genomen. Anders gezegd: een eerlijk zoeken en luiste ren naar bijbelse gegevens over de dingen, die men in het vizier kreeg, waardoor men hoopt de gewenste diepgang aan de bezinnng te geven. Behalve een gespreksleider is in elke groep een theoloog aanwezig, die exe gese en verdere theologische informa tie kan invoeren in het gesprek, waarvoor veel tijd is uitgetrokken. Elke groep krijgt een opdracht, bij voorbeeld bij de geschiedenis van Naöman (2 Koningen 5): Wat beteke nen deze bijbelgedeelten voor de evangelisatie? en bij de ontmoeting met de Samaritaanse vrouw (Johan nes 4): Wat is de gang van het gesprek in dit gebeuren? Twee groe pen krijgen een zeer speciale op dracht, namelijk de gelijkenis van de Door een storende technische fout ontbrak in onze krant van gisteren aan het artikel 'Eigen kerkelijk leven nog steeds nódig' (over het tachtigja rig bestaan van de christelijke gere formeerde kerken) de inleiding. Deze luidde: Op 20 juli 1892 kwamen in het Militair Tehuis te Utrecht 54 mannenbroeders samen 'die door handtekening verklaarden leden de christelijke Gereformeerde Kerk te zijn en besloten hebben in de kracht des Heeren die kerk te doen blijven'. Zij waren naar Utrecht gekomen na een oproep van ds F. P. L. C. van Lingen in 'Het Wekkertje'. Hun be sluit was het begin van de voortzet ting van de christelijke gereformeerde kerken. KOPENHAGEN Twintig docenten en honderd studenten van de theolo gische faculteit te Kopenhagen heb ben een anti-Euromarktcomité van theologen opgericht. Op gemeente avonden in het gehele land willen de theologen hun bezwaren tegen de Eu romarkt uiteenzetten. Voornaamste bezwaar: de Euromarkt houdt de ont wikkelingslanden in afhankelijkheid. PHILADELPHIA De moordenaar Vaughan P. Booker, die in 1970 werd veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf; zal geordend worden tot priester in de episcopale kerk. Booker werd veroordeeld wegens moord op zijn vrouw. In de gevangenis ging hij theologie studeren. Hij hoopt als ge vangene aangesteld te worden tot ge vangenispredikant. WALLACE N Zoals het zich laat aanziiHer' moordaanslag op Goeverneui eeft g één van Amerika's kandidi slagin het Witte Huis, de daad ogden gestoord mens. Dit vast te sl te in de eerste plaats betekenei lemen dus van geen uitbarsting vatte rk. van de zijde van zijn tege f drit gesproken kan worden. Niet gebri van een nieuw-linkser en de 1 van een neger. Daarmee vei merker een alle grond voor de A%a de om uit een soort medelijden J vier dan maar te stemmen. De aa fcerk waarschijnlijk iedere andere jn ge kunnen treffen. Wie zijn tijd zoiets toevalligs laat afhange idelin welijks waard dat hij een ,jt di< brengt. Wel wordt deze d£ad o: geweld algemeen ervaren al gebi sen in het klimaat waarin rig js om de presidentszetel woedt. en af: hard tegen hard. Nu ik dijmiet zijn de motieven van Bre .jd vi onbekend of althans niet bel maakt. Zijn daad is zonder m rtvoo keuren, daarover behoeft gei Re te bestaan. Toch houdt dat nfinmic iedere moordaanslag van te v^dse misdaad behoeft te zijn. Diet onmoi hoeffer begaf zich na zware fcen een complot dat erop gerichl )0gdi; Hitier te doden. Karl Ba%mbtg geschreven over de tyranneni aan een wijze die er geen twijfel j Van bestaan dat hij niet in alle ^en. zo'n moord wilde veroordel heeft kan men zich hierop naar i ,jj <ji ning niet beroepen voor wa !Zull Wallace gebeurde. Amerika m dt zich in een enorme strijd der cn o Die strijd moest eenmaal kon det 1 kan niet eeuwig doorgaan veï bevolkingsgroepen te discri ,uegt En, dat die strijd een harde ntral behoeft niemand te verwonde mde het geweld dat nu al zo lal ,neg, allerlei soort mensen gepleeg je bitter en hard. Maar juist dmmii lijkheid van vrije verkiezing^k ti ervoor pleiten dat die strijd ii ,nst ka met argumenten en niet |evo gels beslist moet worden. Dezijjet aanslag, de zesde in succes oogd zien in welke staat van ve)a )a intussen die strijd is aangelan^an lijk gaat het herstel van gepaard met een genezing v verwonding van een vol ki heilzame rol in de wereld zou hu spelen. En boven onze verok^ uit moet onze bezorgdheid naar die verwonding. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Veen: W. Verb(et Benschop; te Wekerom: A. J. Jic:n< te Woudenberg. Aangenomen naar Oudorp: M. Van Beinum vic. te Amsterf' GEREF. KERKEN Aangenomen naar Lexmond/J A. T. B. M. v.d. Kevie ka Amsterdam, die bedankte vooi^ wijk. Beroepen te Zaandam: R. PI Coevorden; te Mijdrecht J. vai gaarden te Tiel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lisse: C. v.d. Yerseke. OUD-GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Utrecht: J. v. Prol Stavenisse. Gra verontschuldigingen (Lucas 14 en Matthelis 22), alsmede Paulus op de Areopagus (Handelingen 17) uit te spelen in een hedendaags gebeuren. Een hoge greep, waarbij een zwaar beroep wordt gedaan op de creativi teit van deze groepen. Samenvatten Weer plenair bijeen zullen de groe pen over de bestudeerde bijbelge deelten rapporteren, ze samenvatten, dan wel spelen en eigentijds vertalen, waarna respectievelijk de socioloog J. B. G. Jonkers en mej. E. G. van Egmond twee twintigminuten toespra ken houden en een gesprek, zo moge lijk naar een conclusie toe, met de zaal aangaan over: Welke wegen zet het evangelisatecentrum? Op de slot dag, morgen, zullen wegen worden uitgezet in enkele praktijksituaties, die, dat zal ter conferentie ongetwij feld duidelijk tot uiting komen, met nog veel meer kunnen worden uitge breid, omdat ze zo veelkleurig als het leven zelf zijn. Het wordt dan al lemaal wel heel concreet, omdat de conferentie advies zal aioeten geven aan een jonge, ondernemende domi nee, die met enkele gemeenteleden in een bepaalde dorpssamenleving eigen tijds evangelisatiewerk wil opzetten, waarna iets soortgelijks zal moeten gebeuren in een bepaalde stadssitua- tie. Zoiets als droogzwemmen dus. Op de conferentie, die onder leiding staat van mej. G. M. R. Jonker en met een agapèvering wordt besloten, zal ds. J. M. Bloemkolk, voorzitter van de evangelisatiedeputaten, aandacht geven aan '25 jaar evangeli- satiecentrum'. Monica Dickens Ten einde./j« Uitgave: Hollandia NV dd Prijs: 18.90. De schrijfster een achterkle ter van Charles Dickens g( dit boek een beeld van het we de Samaritanen in Londen. He over een vrijwillige hulporga die tijdens de Duitse bombanr!0J ten op de Britse hoofdstad i staan. De poging tot hulpve betreft in de eerste plaats ee foondienst voor urgente noodge Die werd in het leven geroepe een predikant in verband mr stijgend aantal zelfmoorden, journaliste Dickens behandelt thema in haar informatieve die in het na-oorlogse Londen Ze heeft getracht begrip op te gen van een reeks tragische geeJ (slachtoffers) en beschrijft de lijkheden, waarvoor hulpverlen geplaatst worden. Er is een twee-luik ontstaan in die zin, i tekortkomingen van twee giS( mensen in het licht worden g T0, lei ST' SCll tu «Im{ °Jvv he Dit maakt de compositie van roman nogal moeizaam. Het hoo ma is de geestelijke eenzaamhei jn*j jongeren en ouderen, die ten raad naar het telefoonnummt de Samaritanen grijpen. Doelstf van de EHBO-Samaritanengrot )f] dat er niet wordt gepreekt, naui advies wordt gegeven. De Samai willen een klankbord zijn. Daallm worden wel gevallen van persoo begeleiding belicht. Al met aangrijpend boek. STOCKHOLM (EPD) Op 91- leeftijd is overleden dr. Erllng I van 1931 tot 1950 luthers aar schop van Zweden. Hij volgde tijd in deze functie dr. Söderblom op. In 1947 leidde Lund de oprichtingsvergadering de lutherse wereldfederatie. Toeia 1948 in Amsterdam de wereldraai kerken werd opgericht, behoordi^ dem tot de eerste presidenten deze organisatie. 00( hi id< rif E m,

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2