ii Wapens per trein naar N-Vietnam Bomalarm op de Queen Elizabeth Malagasië onder militair bestuur Geluidshinder doet miljoenen lijden BULTHUIS Zeeuw: moet nog open Kamerleden: inflatie vooral veroorzaakt door prijsstijgingen Kamerlid wil onderzoek explosie bij de Gulf In deze krant Rusland ontwijkt blokkade via China 'n Muzikale omwenteling. Het Solina orgel. Met strings- ensemble en Orbitone 3D. UW KRANT IS NU W EL OCHTENDBLAD MAAR WETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID I Naam - I VUL DE BON HIERNAAST IN NlM: ieewe Leiclse Courant VRLJDAG 19 MEI 1972 53ste jaargang lijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" VOORJAARSEXPOSITIE STIJLMEUBELEN unieke collectie banken, fauteuils en wandkasten. exclusieve interieurs. Botermarkt 23 - Nieuwe Rijn 25 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. lize parlementsredactie 5HEUVEL KVP-voorzitter ie Zeeuw vindt het vertrekpunt rer zijn partij 'met ARP en iet eens dacht te zijn geworden' eaal. De formule, waarover in s gesproken heeft volgens hem r niet ver genoeg open gegooid. een discussiebijeenkomst van P in het Brabantse Kaatsheuvel vond bleek mr. F. H. J. J. tssen het hiermee niet eens te ctieleider in de Tweede Kamer duidelijk dat hij de gedachten- van de contactraad van KVP, en CHU volledig onderschreef, siswaarde van de nieuwe partij steeds aan het evangelie worden st. De partij die wordt gevormd in sterke mate een programma zijn met als kenmerk een soli- it met het gehele volk. jvoorzitter De Zeeuw legde het t in de discussie anders. Belan- dan de woordenbrei over het Ifekpunt van de nieuwe partij is ns hem de concrete opstelling, raag is wat is fout in de maat- [pij en hoe lossen we de fouten jban krijgt de partij profiel en fpteit cn aantrekkingskracht. In )olitieke partij moet men zich JjTigen op grond van eenzelfde vi toer mens en maatschappij. |9| leden, cn hierin was mr. An- ||sen het eens met zijn partijvoor- f, hebben volledig dezelfde rech- ;als de confessionele leden. Mr. Hessen dacht dat de nieuwe partij fainmatische dichter zal staan bij fogressieve drie dan bij de WD. dat is niet voldoende, aldus de jneleider. om tot een regeringscoa- te komen. Mr. Andriessen had dijk ernstige kritiek op de tegen- ",ige politiek van de PvdA, om irbeeld tegen gehele begrotingen mmen. Met een dergelijke men- lit kon hij niet uit de voeten. eer De Zeeuw onthulde dat hij bij de andere meningen in de ictraad maar had neergelegd, om- jij de eenwording van de drie jen op korte termijn en in deze etsperiode wilde bevorderen, voegde hij eraan toe, het ak- over het vertrekpunt moet een zijn naar een verdere openheid. iepleitte nog dat in de kandida at en ministersequipe van de e partij zich ook mensen bevin- die zich in het confessionele ten niet meer thuisvoelen. Andriessen ontkende met kient hij was voor *^en gesloten confes- ele partij. De nieuwe partij moet lelijk wervend zijn ook voor hen geen toetsing willen van het en maatschappijbeeld aan het igelie. I.J Prof. dr. L. Burema in Utrecht: Van een verslaggever UTRECHT Miljoenen mensen in Nederland lijden dag en nacht onder de enorme overlast, die het helse lawaai van brom fietsen, auto's, vrachtauto's en bussen veroorzaakt. Dit zei prof. dr. L. Burema, voor zitter van de Nederlandse stichting geluidshinder, gisteren op een stu diedag in Utrecht. 'Geluidshinder is er de oorzaak van dat gesprek ken, werken, studeren, lezen, sla pen en het luisteren naar muziek gestoord worden', aldus prof. Bure ma. 'Deze negatieve beïnvloeding van het welbevinden is zo groot geworden, dat de geluidshinder lot een eersteklas probleem is uitge groeid.' Straatlawaai is verreweg de groot ste bron van geluidshinder. Sinds 1900 is het lawaai overdag in een verkeersstraat in een grote stad ongeveer acht keer zo groot gewor den. XJit een rapport van bouw- en woningtoezicht in Rotterdam blijkt, dat voor de bebouwing ge adviseerde normen aanzienlijk wor den overschreden. Op grond van de bestaande wetgeving, aldus prof. Burema. is het uauwelijks mogelijk hiertegen op te treden. Volgens ir. G. Amstel, technisch diiccteur van de Daffabrieken, vol doen motorfietsen en bromfietsen vrijwel zonder uitzonaering aan de gestelde geluidseisen, tenminste als ze uit de fabriek komen. Dat ze toch een plaag worden, aldus ir. Van Amstel, komt dan ook bijna helemaal doordat ze ondeskundig en vaak doelbewust verkeerd wor den gebruikt. Aangezien het hier gaat om een groep weggebruikers die zelf wei nig bereidheid toont tot een bij drage aan 'geruisloos' verkeer, meent hij dat hier alleen 'correc tieve acties' van de overheid of de gemeenschap tot verbetering kun nen leiden. Verbetering Verlagen Hij is het eens met het advies van de gezondheidsraad om de grens van toelaatbare geluidssterkte van motorvoertuigen en bromfietsen zo spoedig mogelijk te verlagen. Vol gens prof. Burema zou de wettelijk toegelaten maximale lawaaiproauk- tie elke vijf jaar met vijf decibel moeten worden verlaagd, totdat over twintig jaar een bevredigende situatie is ontstaan. Over de conti ole op geluidshinder sprak ir. J. G. Kuiperbak, plaats vervangend directeur van de rijks dienst voor het wegverkeer. Hij zei dat het zeer moeilijk is om in het verkeer overtredingen van wetsar tikelen over liet toelaatbare ge luidsniveau zodanig vast te stellen, dat daarop een proces-verbaal kan worden gebaseerd. Een belangrijke verbetering is mogelijk als er een meetmethode zou kunnen worden uitgewerkt, waarbij in het verkeer een op het gehoor als te lawaaïg gesignaleerd voertuig op een een voudige manier kan worden geme ten. tgezegd is moeilijk om gebeurtenis voor de geest te roepen zoals waarbij hoofden van landen fel bestrijden via derde :ijen, hetgeen het afslachten iorzaakt van onschuldige be- igen terwijl zij terzelf- ijd breed lachend elkaar de id schudden, alsof zij optreden or de tv-reclame. RADIO VATIKAAN Weer regen Eerst zonnige perioden, maar later van liet zuidoosten uit toe- mende bewolking, mogelijk ge volgd door regen. Maximumtem peraturen ongeveer 14 graden. Zwakke tot matige wind, eerst uit zuidelijke richtinggen, later krimpend naar noordoost. Morgen cn overmorgen: vrij zon nig, maar ook een lokale bui en temperaturen omstreeks nor maal Zon op: 04.39 Zon onder: 20.35 Maan op: 12.34 Maan onder: 01.38 reef chauffeurs likken peppillen Van onze Haagse redactie DEN HAAG De huidige prijsont wikkeling is niet zozeer een gevolg van hogere lonen als wel van hogere winsten. De Kamerleden Dolman en Brauttgam (beiden PvdA) zeggen dit in een toelichting op schriftelijke vra gen aan minister Biesheuvel. In ver band daarmee willen zij van mr. Bies heuvel een standpunt over het te voeren beleid tegen de inflatie nog voor- de regering aanstaande dinsdag met het bedrijfsleven in overleg treedt. Uit de dividend-statistiek over het eerste kwartaal van dit jaar blijkt dat 44 procent van de dividenden omhoog zijn gegaan, 44 procent onveranderd bleef en 12 procent lager lag dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. De winst van Philips is in het eerste kwartaal met 67 procent geste gen en de koersindex van de Amster damse beurs ontwikkelde zich ook al gunstig, namelijk eind januari 100 eind februari 108, eind maart 112, eind april 115 en op 17 mei 122. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Kamerlid De Ruyter (PvdA) heeft minister Stuyt (milieu-hygiëne) gevraagd een onder zoek in te stellen naar de oorzaken en omstandigheden waaronder zich deze week een ontploffing heeft voorge daan in de ethyleenfabriek van Gulf Oil Europoort. Het Kamerlid wil voorts weten of bij deze ontploffing (een metershoge halfgevulde stookolietank werd ca. vijftig meter weggeslingerd) zich ver dere calamiteiten hadden kunnen voordoen met veel ernstiger gevolgen. Het zou slechts een kwestie van geluk zijn dat de schade nu van louter materiële aard was. Welke maatregelen denkt de minister te nemen of te helpen bevorderen om herhaling te voorkomen, zo vraagt drs. De Ruyter ten slotte. Binnenland Werkgevers: Randstad niet te vol Buitenland Brandt voor verkiezingen Kerk Roseam Ahbing vecht voor dc kerkgang Boekenclalagc Lezers schrijven Uw probleem Uccept Strips, feuilleton Radio cn tv Commentaar Dichtbij verder Puzzel Film. auto 'Mijn eigen lieve EllenIk hou van je je bent de mooi ste ter wereld WASHINGTON, PEKING, SAIGON, HANOI (Reuter, AFP, UPI, AP) Zeer moderne Russische wapens en militaire uitrusting worden momenteel via China per spoor naar Noord-Vietnam over gebracht om Hanoi te helpen de Amerikaanse blokkade te breken. Dit is gisteren in gezaghebbende Russische diplomatieke kringen in Peking vernomen. Volgens deze kringen oefent de Ame rikaanse blokkade geen nadelige in vloed uit op de Russische militaire hulp aan Noord-Vietnam. Westelijke diplomaten in Peking hebben van Chinese regeringsfunctionarissen ver nomen, dat China bij de militair zendingen van de Sowjet-Unie en an dere Oosteuropese landen aan hun gemeenschappelijke bondgenoot Noord-Vietnam 'geen stroobreed in de weg zal leggen'. Volgens goed ingelichte kringen in Peking heeft Hanoi er bij Rusland en China op aangedrongen om hun on derlinge ruzies even te vergeten en Noord-Vietnam te helpen in de strijd tegen de steeds groter wordende Ame rikaanse agressie. Er zijn volgens deze kringen sterke aanwijzingen, dat de goodwill, die in China door Nixnns bezoek werd gekweekt, bij het Chine se Politburo binnenskamers is ver dwenen. Premier Tsjoe En-lai zou onlangs in privé-gesprekken met bui tenlandse bezoekers hebben gezegd, dat Amerika zich niet heeft gehouden aan het gemeenschappelijke slotcom muniqué -van Sjanghai. Over de voor Hanoi bestemde militai re transporten hebben waarnemers in Peking gezegd, dat er waarschijnlijk nog minder bekende spoorwegverbin dingen en wegen bestaan van China naar Noord-Vietnam, die nog niet door de Amerikaanse vliegtuigen ver woest werden. Op het ogenblik be vindt zich een hoge Noordvietnamese delegatie in Peking om de Russische en Chinese leveranties aan Noord- Vietnam te coördineren. De Russische verzekeringen over het ongedaan maken van de zee-blokkade volgen een dag na het plotselinge vertrek van de Russische ambassadeur in Peking, Tolstikow naar Moskou, na een gesprek op zeer hoog niveau met Chinese functionarissen. In Washington hecht men wel dege lijk geloof aan de berichten uit Pe king. die zouden wijzen op een specta culaire verbetering in de Russisch- Chinese betrekkingen. Maar een aan tal militaire specialisten vragen ich af. of de Russen inderdaad in staat zijn.de blokkade met deze wapenzen dingen te breken. Anderzijds wijst men erop, dat Nixon herhaaldelijk heeft gezegd dat hij niet zal toestaan dat de Russen Noord-Vietnam aan zienlijk verder zullen bewapenen en er geen twijfel over heeft laten be staan, dat hij tot eventuele verdere acties bereid is. Woordvoerders van het Pentagon in Washington hebben de Noord-Vietna- mese medelingen ontkend, dat de mij nen in de ingang van de haven van Haiphong al veer door de Noordviet- namezen buiten werking zijn gesteld en dat het Oostduitse vrachtschip Frieden veilig de haven kon binnen komen, nadat dc mijnen gelegd wa ren. Een woordvoerder van het Penta gon zei dat de Frieden wel degelijk vóór het leggen van de mijnen al in de haven was en dat daar nu 27 schepen opgesloten liggen. Anthony Lewis, correspondent, van de New York Times bericht vanuit Haiphong dat onafhankelijke zegslieden daar wel degelijk geneigd zijn de Noord vietnamese berichten te geloven en dat de Frieden deze week inderdaad de haven is binnengelopen. Volgens een Noordvietnamese woordvoerder worden de mi.nen direct uit de haven gehaald, zodra ze daar gelegd zijn. 'Wij hebben een methode om ze on schadelijk te maken Lewis berichtte tevens dat de bombar- gemaakt, net als de Duitse steden in de tweede wereldoorlog het doelwit van strategische bombardementen waren. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft laten doorschemeren, dat overwogen wordt het 58.000 ton me tende slagschip New Jersey weer naar Indo-China te zenden om aan de blok kade deel te nemen. De Amerikaanse vloot omvat daar zes vliegdekschepen maar nog geen slagschepen. De New Jersey werd in 1967 al eens uit de mottenballenvloot gehaald voor een missie in de Golf van Tonkin, die toen nog geen half jaar duurde. 'Iet schip is sinds 1969 opnieuw buiten dienst. Het heeft 16-inch-kanonnen met een bereik van 35 km. Volgens een correspondentvan het Amerikaanse persbureau UPI heeft president Nixon vanuit de Philippij- nen een marineluchtvaarteenheid van elfhonderd man met zeker 25 Skyhawk- ers naar de Zuidvietnamese vliegba sis Bien Hoa gestuurd om de lucht steun aan de regeringstroepen nog verder te vergroten. Volgens radio-Hanoi hebben 'golven van Amerikaanse oorlogsvliegtuigen' dementen grote schade hebben toege bracht aan Haiphong. Gedeelten van ZIE VERVOLG PAGINA de stad zijn met de grond gelijk zevende kolom ADVERTENTIE (Folders op aanvraag: postbus 75, Bodegraven) Octrooi aangevraagd. Dit is een bericht over een spektakulaire vinding. Deze zorgt ervoor dat praktisch alle instru menten in een Solina orgel •worden verveelvoudigd. Deze vinding berust op fase-verschui vingen, daardoor is het nu mo gelijk om met één orgel een kompleet symfonie-orkest te kreëren. De muziekwereld heeft deze •unieke vinding met verwondering gadegeslagen. "Uiteraard is ok- trooi aangevraagd op deze vin ding, die inhoudt dat bijna alle registers op het Solina orgel ver meerderd kunnen worden. Niet één viool. Wel twintig. Cello's,* hobo's, trombones, trompetten, vermeerderen zich volgens het zelfde principe. Daarnaast werd ook het z.g. Orbitone 3D systeem ontwikkeld.' Hierdoor verkrijgt men driedi mensionale geluidsweergave (3 kanalen). Dit is een nieuw elek tronisch systeem voor chorus- en tremolo-sound. Een grote ver betering t.o.v. het oude mecha nische systeem, waardoor geruis volledig verdwijnt Ook hierop is oktrooi aangevraagd. Beide vin- klingen worden toegepast in So lina orgels. LONDEN (Reuter, AFP, AP, UPI, DPA) Vier deskundigen op het gebied van het onschadelijk ma ken van bommen zijn gisteravond bij het Britse passagiersschip Queen Elizabeth 2 neergelaten, nadat er berichten uit New York waren ontvangen, dat zich aan boord van het 1400 passagiers tellende schip zes bommen zou den zijn geplaatst. De Queen Elizabeth (van de Cunard Line) bevond zich toen midden op de Atlantische oceaan. De onbekende, die zijn dreigement telefonisch in New York overbracht, had gezegd dat het schip om negen uur in de lucht zou vliegen, als op dat ogenblik niet een losgeld van 350.000 dollar zou zijn betaald. Er zouden zich twee mede plichtigen aan boord bevinden, van wie er één kanker zou hebben en toch niet lang meer zou kunnen leven. De losprijs moest in biljetten van 10 en 20 dollar worden uitbetaald. Over de wijze waarop het geld afgeleverd moest worden werden êeen aanwijzin gen verstrekt. Al hield men rekening met een lugubere grap, men nam bij de Cunard Line toch alle voorzorgs maatregelen om de veiligheid van passagiers en schip te waarborgen. De vier deskundigen werden met sloepen van de Queen Elizabeth uit zee opge pikt. Het schip werd nauwkeurig on derzocht. De waarschuwing was al woensdag middag in New York ontvangen. De anonieme afperser zei toen dat hij donderdag opnieuw zou bellen, maar dat is niet gebeurd. Een woordvoer der van de maatschappij verklaarde, dat Cunard in het verleden herhaalde lijk dergelijke dreigementen had ont vangen ten aanzien van schepen, kan toren en hotels van deze maatschap pij. 'Dit geval, hoewel waarschijnlijk een misplaatste grap, kunnen wij niet negerèn', aldus de woordvoerder. Experts in Londen geloofden overi gens niet dat het uit 1967 daterende schip van 65.863 ton ernstig gevaar liep. De 'Queen Elizabeth 2' is inge deeld in onderling absoluut water dichte ruimten. Ook al zou door een ontploffing een gat in de romp wor den geslagen, dan zou nog maar een klein deel van het schip vol water lopen. Er steeg uit Engeland ook een ver kenningsvliegtuig van de Marine van het type Nimrod op, dat als verbin dingsschakel tussen Engeland en het schip zou optreden. Directeur Victor Matthews van de Cunard-lijn deelde mee, dat het ge vraagde geld ter beschikking van de Amerikaanse Federale Recherche (FBI) in New York is gesteld. 'Wij zullen moeten doen wat »van ons wordt gevraagd'. De 'Queen Elizabeth 2', die in 1969 in dienst werd gesteld, heeft 150 passa giers in de eerste klas en 1.288 passa giers in de toeristenklas aan boord. Voorts telt de bemanning 850 tot 900 mensen. Gezagvoerder is de 60-jarige Bill Law, die al 35 jaar voor de maatschappij vaart. Het luxueuze schip vertegenwoordigt een waarde van 250 miljoen gulden. Volgens de man die woensdag het Cunard-kantoor in New York opbelde, bevonden zich twee medeplichtigen aan boord: een man die al eens in aanraking met de justitie is geweest, en een man die aan kanker lijdt en niet lang meer te leven heeft. 'Zij zijn niet bang om te sterven', aldus de anonieme opbeller. Directeur Matthews zei dat de maat schappij donderdagochtend al besloten had. zo nodig de gevraagde 350.000 dollar te betalen. De 'Queen Eliza beth' heeft reddingboten en opblaas bare vlotten aan boord die plaats bieden aan bijna 4.000 mensen, dus ruimschoots voldoende voor het aan tal opvarenden dat zich nu aan boord bevindt. TANANARIVE (Reuter, AFP) President Tsiranana van Malagasië heeft gisteren in een radiotoespraak verklaard dat hij zijn regering heeft ontbonden en de uitvoerende macht in handen heeft gelegd van generaal Gabriel Ra- manantsoa, stafchef van het leger. 'Ik ken de wijsheid van generaal Ramanantsoa. Het is een kwestie van het be houd van de nationale eenheid. Nu onze natie in gevaar is heb ik besloten, de volledige macht aan generaal Ramantsoa te geven en heb ik hem verzocht een nieuwe regering te vormen. LAAT nEN NU UIT OCHTENDBLAD VOOR I m*jThMJnoteer als "UW OMGEVING" LEZEN 1w nieuwe abonnee: betaalt per: Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan Adres: twartaa' bespaart u voor hen 3& guldeD aan abonne- Plaats: mcnisgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I wijze van kennismaking de krant gratis! ^d*8' Cn ^es^aar* ca* gulden abonnemeuts- En u ontvangt een leuke attentie! Opgegeven door: Een postzegel Is niet nodig als u op de Adres: enveloppe schrijft- piaats. NIEUWE LE1DSE COURANT I °n,Van* be",n,n* bel I I n mapje po al- f—J pietina Hl Oamlig* ANTWOORDNUMMER 267 papi*r m*t (fieaaen- paraatmap Ianteloppeo onderzetter) mei brief- achaaltje papier eo pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1