eegloop dreigt bij oasterbouwers Felle kritiek van NDM certificaathouders op dividendpolitiek Drukpers blijft voor Kluwer hoofdzaak Drukkerij de Boer en Senefelder willen samenwerken Zachthoutimport nam af door afremmen van bouwvergunningen Gelderland Tielens ziet 1972 zonder verlies Dividenden Ziekenhuisfinancierings- instituut leent f 20 min. or uitblijven van nieuwe opdrachten Je maatregelen nbrte termijn Niet wolkenloos f" 4tk Mees Hope mt 28% belang Banque Neuflize Nederhorst doet bod van 15% op Noord Ned. Machinefabriek Flink herstel bij Lijempf Omzet verbeterde flink bij Stoom spinnerij 'Twenthe' Cleton definitief naar Britse groep DOW JONES INDEX Wall Street zeer vast V/KWARTET .VRIJDAG 19 MEI 1972 Financiën Economie T17/K17 HAAG Voor de kleine handelsvaart, die steeds zowel voor asterbouwers in het Noorden als in het Westen des lands poten- opdrachtgevers heeft opgeleverd, dienen naast de algemene :eiten zodanige bijzondere maatregelen te worden getroffen, dat belangrijke scheepvaart voor Nederland behouden blijft. Het jven van passende maatregelen vormt een ernstige bedreiging le orderpositie van de werven, die zich op de bouw van schepen de kleine handelsvaart toeleggen. de Centrale Bond van Scheeps- ïeesters in Nederland (Cebosi- haar verslag over 1971. Gecon- •d wordt, dat de grote scheeps- haar capaciteit door de in de HAAG Staatssecretaris Schol- inanciën) heeft de Tweede Ka- neegedeeld, dat de te treffen maatregelen voor de zeescheep- in beginsel zullen gelden voor land geregistreerde zeeschepen, iet alleen voor koopvaardijsche- naar ook bijvoorbeeld voor zee- in die worden gebruikt ten be- van de visserij. Aan de voorbe- g van de maatregelen wordt voortvarendheid' gewerkt, aldus aatssecretaris in antwoord op vanuit de Kamer, irdt naar gestreefd het wetsont- tot wijziging van de regeling e investeringsaftrek op zo kort ijke termijn gereed te hebben, ontwerp zal mede worden opge- het voorstel tot goedkeuring ministeriële beschikking inzake rvroegde afschrijving. vorige jaren geboekte opdrachten tot eind 1974 vrijwel heeft gedekt. Voor de middelgrote en kleine scheepsbouw dreigt echter als gevolg van het uit blijven van nieuwe opdrachten in sommige gevallen reeds in de loop van 1972 leegloop te ontstaan. TEKEN AAN DE WAND De Nederlandse scheepsbouwindustrie kon zich in 1971 als gevolg van de in 1970 aan nieuwe opdrachten ge boekte 1.708.647 brt verheugen in een goede werkbezetting. Een teken aan de wand i: echter, dat ondanks de prognoses betreffende de op middel lange termijn te verwachten groei van de wereldhandel en de daarmede hand in hand gaande groeiende be hoefte aan zeetransport, de overzeese handel in 1971 ten achter is gebleven bij de groei van de wereldvloot. Daardoor zijn de vrachttarieven tot een zo laag niveau gedaald, dat mede door de sterk gestegen kosten in vele gevallen een rendabele exploitatie van koopvaardijschepen niet meer moge lijk is. Bij de reders heeft dit geleid tot een ernstige terughoudendheid in het plaatsen van opdrachten. Een ont wikkeling, die zich tot nu toe in 1972 heeft voortgezet. Daarbij komt, dat de neiging van Nederlandse reders om hun schepen uit rentabiliteitsoverwegingen onder vreemde, goedkope vlag te brengen een steeds ernstiger bedreiging vormt voor die werven voor welke binnen landse orders een belangrijke voe dingsbodem vormen. In dit verband wordt door de Cebosi- ne opgemerkt, dat het zowel voor de reders als de scheepsbouwindustrie van het grootste belang is, dat de door de Nederlandse regering in het vooruitzicht gestelde faciliteiten in de vorm van 25 pet. investeringsaftrek en 1/3 vervroegde afschrijving thans op korte termijn worden gerealiseerd met name ook wat betreft de datum van ingang daarvan. De hieromtrent bestaande onzekerheid leidt momen teel tot een contractstop. Het is van het grootste belang deze zo spoedig mogelijk op te heffen. In 1971 werden in Nederland 74 sche pen geboekt met 503.036 brt, tegeno ver 158 schepen met 1.708.647 brt in 1970. Dit betekent, dat in 1971 minder dan éénderde deel van de in het vorige jaar geboekte tonnage, aan op drachten werd ontvangen. Hiervan was ca. 97 pet. voor buitenlandse rekening. VERONTRUSTEND Ultimo 1971 was het nog niet aan gevangen werk, t.w. 1.573.590 brt, nog niet het dlbbele van de tonnage in aanbouw, t.w. 845.973 brt. In tegen stelling met eind 1970 toen het nog niet aangevangen werk bijna driemaal zo groot was als de in aanbouw zijnde tonnage. De Cebosine noemt dit een verontrustend verschijnsel. Ten aanzien van de rente-overbrug- DEN HAAG —Hoewel 1971 gerekend mag worden tot een jaar met een bevredigende capa citeitsbezetting in de internatio nale scheepsbouw, betekent dit geenszins dat de hemel wolken loos is gebleven, zo schrijft de Cebosine in haar jaarverslag. De plannen tot uitbreiding van de Japanse scheepsbouwcapaci- teit speciaal voor de bouw van zeer gfote schepen, waarvan sommige reeds in uitvoering zijn op grond van een te opti mistische Japanse prognose van de wereldbehoefte aan tonnage in 1975-1980, dreigen nl. een ernstige overcapaciteit in de wereldscheepsbouw te veroorza ken. Een dergelijke overcapaciteit zou met een zeker faseverschil ook invloed kunnen krijgen op de bouw van middelgrote sche pen, omdat de bestaande werven in Japan daarvoor gelei delijk meer ruimte zouden vrlj- krijgen. Volgens Europese prog noses zal de behoefte aan schepen in 1975 zodanig zijn dat Japan, indien de voorgenomen capaciteitsuitbreiding werkelijk gerealiseerd zou worden, in dat jaar 75 pet. van de wereldbe hoefte aan zeeschepen zou kun nen dekken. De Cebosine meent dan ook dat afspraken tussen de Europese scheepsbouwindustrie en Japan en tussen de nationale sc-heeps- bouwindustrieën in de Euro pese landen noodzakelijk zijn om tot capaciteitsbeperking te komen. ging wordt opgemerkt, dat zolang het niet mogelijk blijkt om in ons land kredieten voor scheepsbouwor- ders te arrangeren tegen het in OECD-verband afgesproken renteper centage van 7*4 een rente-overbrug- gingsregeling noodzakelijk blijven. Dit om ons aandeel in de toch al schaarse nieuwe orders te bemachti gen. in-esses indeelhouders uan Hoesch heb- kick met een overweldigende ■er/ieid uitgesproken vóór de fu- -net Kon. Ned. Hoogovens en abrieken. van de verschillende ten opzichte van ind bedroeg per 31 december jl. nfmrd als gevolg van verstrekte ivjen. obligatielening van 400.000 ven door de Stichting Gerefor- Vormingswerk in de Noordelij- )tnncies in Paterswolde is volte- ^wikkelingen tot nu toe in 1972 de BOZ verwachten, dat de re ien in het eerste halfjaar niet r zullen blijven bij die In dezelf- iriode van 1971. BOS onderhan- nnenteel over verschillende gro- projecten, waarvan de realisatie frter termijn mogelijk Is, aldus op de jaarvergadering meege- iigde Veluwse Melkproducenten- i (Nestlé-groep) zal haar in ir haar slijters ni Harder ijk :hte grossierderii overdragen SRV. De 19 pesoneelsleden i onder de geldende arbeidsvoor- aqen overgaan in dienst van SRV. Qe vakbonden en de onderne- raad is overeenstemming oereikt. 'ERDAM De medio februari onderhandelingen tus- ank Mees Hope en de Neufli- ihlumberger, Mallet hebben er 'ol.eleid, dat Bank Mees Hope elang van 28 pet. zal verwerven kapitaal van de holding van de e bank. een bericht van Mees zal deze participatie, waarvoor edkeuring van de autoriteiten is in twee fasen tot stand wor- ebracht. Pank Mees Hope zal 'jven op nieuw uit te geven len, waardoor zij een belang van eer 16 pet. verkrijgt in Neuflize. tijdig zal zij inschrijven op een e van converteerbare obligaties tor gebruik te maken van het rsierecht zal Mees Hope te tijd het aanvullende deel van >articipatie kunnen verwerven, rootste deel van de nieuwe mid- circa Fr. fes. 30 min. zal de holding ter beschikking wor- gesteld van haar belangrijkste naatschappij, de Banquc Neufli- ihlumberger, Mallet. De moge- is opengehouden dat Neuflize zal kunnen deelnemen in het lal van de Mees Hope groep, kapitaal van de houdstermaat- ,'ij Neuflize zal door de emissie ïn verhoogd van Fr. fes. 70 min. r. fr. 80 min Daarnaast zal Mees Pe nog ongeveer Fr. fr. 2,6 ml.i. laai van cle al uitstaande aande- irwerven. In beide gevallen is de waartegen de transactie vindt Fr. fr. 250 per aandeel lominaal Fr. fr. 200. ie Neuflize heeft In 1971 verlie- (éleden als gevolg van de zg. e Lipsky. De winst over 1971 de bank echter in staat voor het van de vorderingen, die de heeft op de Lipsk.v-groep ffrs. 25 voorzieningen te treffen. ZAANDAM De Nederlandse zachthouthandel heeft in 1971 2,5 (2,7) min m3 hout ingevoerd ter waarde van 522 (542) min. De lagere import naar volume was voor het overgrote gedeelte het ge volg van de afremming van bouwvergunningen, zo staat in het jaar verslag van de Kon. Houthandel William Pont. Het bedrijf blijft het een even teleur stellende als onbillijke situatie vin den, dat in de bedrijfstak een vrije bedrijfsontplooiing, zoals die in ande re bedrijfstakken in ons land kan worden ervaren, door deze overheids bemoeienis wordt doorkruist. Een en ander heeft ertoe geleid dat det importzaken van William Pont in 1971 lagere uitkomsten te zien hebben gegeven. Dit is echter in ruime mate gecompenseerd door bevredigende re sultaten uit alle andere sectoren van het concern (Houtverwerking en trans port). Samen heeft dit voor 1971 een goed resultaat opgeleverd. De omzet steeg van ƒ219 min tot 233 min. De nettowinst ging omhoog van 3.1 min tot 4,6 min. Voorgesteld wordt het contante dividend op de gewone aandelen te verhogen van 15 pet. naar 16 pet. en daarnaast een uitkering te doen van 2.5 pet. in agio-aandelen. Op de cum. pref. aandelen wordt een uitkering voorgesteld van 8 (7,8) pet. in contanten alsmede 0.5 pet. in gewo ne agio-aandelen. Mede door het effect van de spreiding van de belangen, die in 1971 duidelijk goed heeft gewerkt, meent het bedrijf erop te kunnen vertrouwen dat zowel met de algemene vooruitzichten voor 1972 als de nog grotere spreiding die bereikt is. ook 1972 een bevredigende uitkomst zal geven. GOUDA V -nigde Bedrijven Ne derhorst (Nci.erhorst United) en Noord-Nederlandsche Machinefabriek in Winschoten hebben overeenstem ming bereikt over de overneming door Nederhorst van het Winschoten- se bedrijf. Nederhorst zal aandeelhou ders Noord-Nederlandsche Machinefa briek aanbieden hun aandelen om te wisselen in aandelen Nederhorst. Voor 1000 nominaal aandelen Noord-Ned. zullen 300 nominaal aandelen Ver. Bedrijven Nederhorst, gerechtigd tot het dividend over 1972, worden geboden. Uitgaande van de beurskoers van Nederhorst van woens dag 70 voor de aandelen van 20), worden de aandelen Noord-Ned. over genomen tegen de koers van 105 pet. De laatste notering van de aandelen Noord-Ned. bedroeg vóór het bericht over de fusieonderhandelingen 82.5 pet. Het omwisselingsbericht zal begin juni verschijnen. De vakorganisaties hebben zich over de overneming in positieve zin uitgesproken. (bij Noord-Ned. werken 350 personeelsle den). ■"le: NIJMEGEN Gelderland Tielens Pa pierfabrieken gelooft, dat ondanks de nog bestaande onzekerheden in de grondstoffen- en papiermarkt het jaar 1972 zonder verlies kan worden afge sloten. Zoals bekend, was het bedrijf in het afgelopen jaar fors in de rode cijfers terechtgekomen. De factoren, die eenmalig een bijzonder negatief effect op het resultaat heb ben uitgeoefend, zullen in het lopen de produktiejaar niet meer of nauwe lijks nog van invloed zijn, meldt het jaarverslag. Ondanks het nog bestaande structu rele probleem van overcapaciteit in de Europese papierindustrie, signa leert Gelderland Tielens sedert het begin van 1972 toch een lichte ver betering in de marktsituatie. Deze heeft al tot enige verbetering van de vraag geleid. Hoewel de directie reke ning houdt met aanhoudende scherpe concurrentie, acht zij gedeeltelijke prijsaanpassing niet uitgesloten. Een prijsstelling die een wezenlijk herstel van rentabiliteit mogelijk zou maken, acht Gelderland Tielens echter op korte termijn niet te verwezenlijken '7oals bekend zal de Koninklijke Nederlandsche Papierfan riek een bod uitbrengen op de aandelen Gelderland Tielens. Het bericht za) in de loop van de volgende week verschijnen. De daling van de verkoopprijzen en de stijging van de prijzen van grond stoffen en energiekosten, maar boven al de verhoging van de loonkosten hebben ertoe geleid, dat de exploita tiewinst is gedaald van bijna ƒ8.0 min in 1970 tot 2,9 min in 1971. Er rest een nadelig saldo van 7,4 min tegen over een winst van 2,6 min over 1970. Het verlies van 1971 is voor 4,0 afgeboekt op de reserve diverse belangen en voor 3,4 min op de voorziening uitgestelde belastingen. Over 1970 werd '2,40 dividend be taald. In 1971 heeft de totale produktie van de papierfabrieken in Nijmegen en Meerssen 62.183 ton bedragen tegen 58.077 1on in 1970. De stijging van de geldomzet (5 pet.) bleef bij deze pro- duktiegroei ten achter. Naast dalende verkoopprijzen en stijgende kosten, heeft Gelderland Tielens ook nog te kampen gehad met hoge aanloopkos ten van de nieuwe papiermachine in Nijmegen. De resultaten werden ver der nog nadelig beïnvloed door ho gere afschrijvingen en reorganisatie kosten. Verenigd Fondsenbezit 'Uni-Invast' stelt over 1971 een onveranderd divi dend van 4,4 pet ofwel 2,20 per aandeel van 50 voor de ontvangsten aan dividenden, coupons en interest bedroegen 107,025 tegen 116,512 in 1970. Na aftrek van onkosten bedroeg de winst 87.255 (101 432) De intrin sieke waarde per aandeel bedroeg ul timo 1971 ƒ74,82 vergeleken met 75 eind 1970. LEEUWARDEN Na de terugslag die Lijempf (Leeuwarder IJs- en Melkprodukten Fabrieken) in 1970 ondervond, heeft zich gedurende 1971 een aanzienlijk herstel voltrokken. Door verdere aanpassing aan de ver eenvoudigde structuur kon de kost prijs van het produktenpakket tot een veelal aanvaardbaar peil worden te ruggebracht. De geconsolideerde om zet daalde van 86.2 min tot 76.6 min, maar het netto resultaat bedroeg 0.4 min tegenover een verlies van 0.3 min in 1970, aldus het jaarver slag. Dit resultaat geeft echter nog geen aanleiding tot hervatting van de dividendbetaling. Voor het laatst werd dividend betaald over 1969 2.50 per aandeel van 25). De besprekingen met derden over mo gelijke samenwerking voerden niet tot resultaat. Inmiddels zijn in andere richting contacten gelegd. In het ver slagjaar werd voor circa 230.000 geïnvesteerd ter verbetering en ver vanging van bestaande apparatuur. Een prognose van de financiële resul taten van het thans lopende jaar is nog moeilijk te geven gelet op de grote invloed van externe factoren. De directie hoopt echter dat de gun stiger tendens welke in het verslag jaar is gebleken, zich dit jaar zal voortzetten. ALMELO Door een stijging van de concern-omzet met ca. 15 pet van 45.9 min tot 53.1 min heeft de Stoomspinnerij 'Twenthe' in 1971 een belangrijk verbeterd bedrijfsresultaat behaald. De bedrijfswinst steeg van 4.2 min tot 5.6 min. Na afschrij vingen en belastingen resteerde een nettowinst van 0.8 (0.6) min. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 7 tot 9 pet over het tot 8 min verhoogde aandelenkapitaal. Als gevolg van getroffen bijzondere voorzieningen, die de winst éénmalig hebben beïnvloed, zal van het voorge stelde dividend l pet ten laste van de dividend reserve worden gebracht. Gezien de wegens de sterk geste gen katoenprijzen groeiende weer stand tegen de noodzakelijke verho ging van de garenprijzen met een dientengevolge verminderde belang stelling voor het boeken van contrac ten op langere termijn, waagt de directie zich niet aan een uitspraak over het resultaat 1972. Een duidelij ke produktiviteitsstijging in de spin nerij gedurende de eerste maanden van 1972 en de bevredigende omvang en kwaliteit van de orderportefeuille in aanmerking nemend, is de directie tot op heden niet pessimistisch ge stemd. In de eerste drie maanden van dit jaar was de omzet ca. 9 pet hoger dan in het eerste kwartaal van 1971. VLAARDINGEN De technische handelsmaatschappij y-h fa. F. J. Cle ton is nu definitief ovrgnomn door de Britse Norbury Insulation Group uit Londen. Cleton zal worden voort gezet als een Nederlandse onderne ming met behoud van haar naam. Voor het ongevr 650 man preesonl van Cleton zal de overneming waar schijnlijk geen gevolgen hebben. De vakbonden hebben geen bezwaren te gen de verkoop van het Vlaardingse vedrijf, aldus een comminiqué. Cleton ziet in de overneming een versterking van de mogelijkheden van het bedrijf, niet alleen in de Benelux, waar zij de eeste werken uitvoert, maar ook elders in Europa en over zee. Voor Norbury betekent het een uitbreiding van de activiteiten naar het europese vasteland. De gezamen lijke omzet van Norbury en Cleton bedroeg in 1971 ongeveer f80 min en zal naar verwacht wordt in 1972 stij gen tot circa 125 min Norbury is evenals Cleton werkzaam op het ge bied yan de thermische isolatie. 'Rentabiliteit bedrijf onvoldoende' ROTTERDAM Een groep, die ongeveer 15 procent van het aantal certificaten Nederlandse Dagbladunie vertegenwoordigt, is 'in het belang van de aandeelhouders' fel tegenstander van de wijze, waarop bij de NDU de dividendpolitiek wordt gevoerd en commissarissen worden benoemd. Voorts vindt de groep, dat de voorgestelde statuten wijziging, die op de jaarvergadering (29 mei a.s.) aan de orde zal komenr onaanvaardbaar. Dit is gebleken tijdens een door het Algemeen Administratie- en Trustkan toor (die het stemrecht op de aande len NDU uitoefent) op verzoek van de groep uitgeschreven vergadering. Tijdens die vergadering is een 'motie' van de groep, waarin de bezwaren waren vervat, aangenomen met 3.011 tegen 20 stemmen. Het plan van de groepering was het trustkantoor op te dragen tijdens de aandeelhoudersvergadering op basis van de aangenomen 'motie' tegen het dividendvoorstel, de statutenwijziging en de benoeming van commissarissen te stemmen De voorzitter van '-het kantoor, mr P. Mees. kon alleen toe zeggen, dat de aangevoerde bezwaren intern en met de directie en de raad van commissarissen van de NDU zal worden besproken. De groep vond het, gezien de sombere vooruitzichten, onbegrijpelijk, dat de NDU de mogelijkheid open laat om dividend in aandelen op te nemen. 'De huidige rentabiliteit van het be drijf is onvoldoende en er zit geen perspectief in', aldus de woordvoerder van de groep, de Haagse jurist mr. Bakker. Hij vond, dat de directie activiteiten had moeten ontplooien in de richting van een nieuwe strategie. 'Het vorig jaar heeft de NDU, afge zien van de uitkering uit de Sterpot, een schijntje verdiend', zo meende hij. De voorzitter van het trustkantoor wilde zich.er -riet over uitlaten of hel dividendvoorstel juist of niet juist is. Hij gaf wel toe dat de rentabiliteit directie en commissarissen hebben ge had, hebben wij de indruk overgehou den dat er hard gewerkt wordt om de rentabiliteit te verbeteren.' Hij hield oo'.c tegen dat het blijven uitgeven van NRC/Handelsblad een luxe is, die het bedrijf zich niet kan permitteren, zoals de groep had ge steld. Volgens mr. Mees is het verlies van NRC/Handelsblad het vorig jaar gehalveerd. Hoe groot dat verlies toen was. kon de heer Mees niet zeggen, maar naar zijn oordee' in ieder geval 'veel minder' dan de 3 miljoen die de groep had gesuggereerd. Fel verzet uitte de groep ook tegen de voorgestelde statutenwijziging. De verhoging van het maatschappelijk ka pitaal van 15 min tot 25 min achtte men 'levensgevaarlijk' en 'vol strekt onnodig.' Mr. Bakker herinner de eraan, dat van het huidige maat- scnappelijk kapitaal nog 6.3 min over is om onderhands uit te geven. 'Hier is opnieuw sprake van ontrech- ting van de aandeelhouders', aldus rar. Bakker. De voorzitter van het trustkantoor zei, dat de NDU geen emissieplannen heeft en ook geen overname van bedrijven overweegt, van hét bedrijf 'niet is om over naar huis te schrijven.' Mr. Mees vond de vrees van de groep, dat aandeelhou ders NDU hun vertrouwen in de onderneming dreigen te verliezen, on gegrond. 'Uit gesprekken die wij met Minstens gelijk resultaat in '72 DEVENTER 'Op langere termijn zien wij voor beeld- en geluidsbanden wel een zekere ontwikkeling. Maar wij verwachten dat deze moderne me dia een aanvulling op en geen plaats vervanger van onze gebruikelijke door druk vervaardigde uitgaven zullen zijn'. Aldus uitgeverij Ae. E. Kluwer in haar jaarverslag. Kluwer ervaart het overbrengen van woord en beeld door middel van de drukpers in verhouding tot andere media als een zeer goedkoop systeem en voor het beklijven van kennis vooralsnog het meest doeltreffend. Overigens wordt met andere media dan de grafische wel op brede schaal geëxperimenteerd. De gang van zaken bracht de directie tot de constatering dat de uitgeverij in het algemeen niet conjunctuurge voelig is. Dat geldt in het bijzonder voor die uitgeverijen, die in hoofd zaak de kennisoverdracht als werkter rein hebben. Kluwer zag in 1971 de omzet groeien van 180.5 min tot 209.9 min. Deze stijging met 17 pet was geheel aan autonome groei te danken, omdat in het verslagjaar geen nieuwe onderne mingen tot de groep zijn toegetreden. De netto winst ging met 9 pet vooruit van 6.62 min tot 7.2 inln. Het resultaat is te danken aan de omzet- vergroting, aan een verbeterde samen stelling van het omzetpakket en aan toeneming van de produktiviteit. De nettowinst steeg aanzienlijk minder dan het bedrijfsresultaat, wat zijn oorzaak vindt in de veel lagere uitke ring uit de STER-pot en minder boek winst op verkochte duurzame pro- duktiemiddelen. Bovendien waren de buitengewone lasten veel groter. Kluwer rekent ook voor 1972 op een verdergaande groei. Men verwacht dat het bedrijfsresultaat in 1972 tenmin ste gelijk zal zijn aan dat over 1971. Het bestuur zegt er op te vertrouwen dat dit bedrijfsresultaat niet in dezelf de mate zal worden gedrukt door bijzondere lasten als vorig jaar het geval was. Koersen in Montreal Asbestos Cnrp. Canada kur.d Consol Halhurst Dom Tar A '-h.-m Husky 17/5 24'4 66.30 18/5 2 4 >4 66 83 Influx! Spnreu Ulll. Obi. Mods 16 mei 939 27 258 61 108.77 73.72 407 2 17 mei 941 15 2jy.57 108.74 73 75 406.0 18 mei 951.23 260.21 108.38 73.71 407.5 16 mei 14.070 19.470 1.751 644 777 17 mei 13.600 19.440 1.746 669 708 18 mei 17.370 21.700 1.754 944 485 fonr'?Pn in f!rw York Jiie noteerde IS mei $38 3R'j Ct«-i- fJnÜrver 44'..-41 <42 Philips li;', .16'. i en KLM 38 (37H). Op- fUuPoni, Giure, Forgan. HILVERSUM-PURMEREND Kon. Drukkerij en Uitgeverij voor heen C. de Boer Jr. en Alois Senefelder Holding-Maatschappij voe ren besprekingen over de mogelijkheid van een vergaande samen werking. De commissie voor fusie-aangelegenheden van de SER, alsmede de vakbonden en vertegenwoordigingen van het personeel van de twee ondernemingen zijn van de besprekingen op de hoogte gesteld. lithografiebinderij en een verzend huis. Het is een loondrukker, d.w.z. men voert drukwerk uit voor derden. De omzet bedroeg vorig jaar 15,6 min. Het aantal werknemers is 275. 'Het streven is erop gericht de werk gelegenheid te continueren. Wij heb ben daar goede hoop op'i zo zei desge vraagd een zegsman van De Boer. Hij voegde hieraan toe dat 'binnen enkele weken nadere berichten gegeven zul len worden'. Over de vorm waarin de samenwerking zal worden gegoten kon hij nog niets zeggen. Betere toegans; tot kapitaalmarkt' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De begin vorig jaar opgerichte NV Instituut voor ziekenhuisfinanciering is van plan een 20 miljoen 30-jarige lening uit te geven tegen 8%. De uitgiftekoers zal op 29 mei, voor de beurs worden bekendgemaakt. De aflossing van de lening, die verdeeld is in stukken van 1000, geschiedt in 25 gelijke jaarlijkse termijnen en begint in 1978. De Boer heeft drukkerijen, boek- en tijdschriftuitgevetrijen en een grossicr- derij en detailhandel in boeken en tijdschriften. De totale omzet bedroeg vorig jaar 55.4 min. waarvan 49 min aan derden De Boer drukt o.a. do programmabladen van AVRO en NCRV Eerstgenoemde omroep heeft een indirect belane van 27 pet. in De Boer. Eind 1971 waren bij De Boer 816 werknemers in dienst. Senefelder is een drukkerij met off set- en boekdrukkerijen, een eigen Vervroegde aflossing is van 1983 af toegestaan, de eerste tien jaar tegen 101% pet., daarna tegen 101 pet In schrijving op de lening dient te ge schieden op 31 mei, de datum van storting is 22 juni. Het Instituut voor ziekenhuisfinancie ring heeft momenteel een gestort ka pitaal van 25 min., wat in de prak tijk de mogelijkheid tot het aantrek ken van vreemde middelen beperkt tot 250 min., omdat men een ver houding 1 10 haqteert. De mogelijk heid tot het plaatsen van meer aande len wordt echter opengehouden waar door ook weer meer geleend kan worden. De tot nu toe geplaatste 25 min. zijn geheel in handen van de projectont wikkelingsmaatschappij Bonifex, een dochter van het bouwbedrijf Melchi- or, dat, zoals bekend sinds 1 januari deel uitmaakt van de SHV-groep Toch is het niet de bedoeling, dat het Instituut alleen middelen verstrekt aan ziekenhuizen, die uitbreiding of nieuwbouw laten verzorgen door Mei- chior, vertelde president-commissaris dr. G. M. J. Veldkamp. Ieder zieken huis, dat geld nodig heeft kan bij het Instituut aankloppen en de aanvragen worden beoordeeld aan de hand van uniforme kriteria. DRIJFVEER Een drijfveer voor de oprichting van het Instituut voor ziekenhuisfinancie ring is geweest de gemakkelijker ver krijging van kapitaal voor de zieken huizen. Een bezwaar van het huidige type lening (ieder afzonderlijk zieken huis leent een bedrag op de open kapitaalmarkt van hooguit 10 min.) vindt het bestuur van het Instituut de vrij geringe verhandelbaarheid. Dil hoopt het Instituut door grotere emis sies te ondervangen. Hoewel het debiteurenrisico bij instel lingen van gezondheidszorg vrijwel niet aanwezig is door de ver doorge voerde algmene verzekeringen, wordt de exploitatie door het bestuur van het Instituut toch vrij kwetsbaar ge acht. Ontstane tekorten kunnen in de volgende jaren wel worden ingehaald do°r verhoging van de tarieven, maar tijdelijk kan toch een liquiditeitste- kort ontstaan, dat onaantrekkelijk is voor eventuele geldgevers. Bovendien kan een ziekenhuis maar maximaal 10 min tegelijk lenen, wat ongunstig is voor de financieringsopbouw. Het voordeel van het Instituut voor die ziekenhuizen zit volgens het be stuur niet zozeer in de lagere rente (dat kan iets schelen) maar voorna melijk in de gemakkelijker financie ring. Het Instituut heeft overleg ge pleegd met de Ned. Middenstandsbank en de Ned. Credietbank, die samen een syndicaat vormen voor de uitgifte van ziekenhuisleningen, maar dit heeft niet tot overeenstemming ge leid. M W YOKK 17/5 18/5 Ai'f- industries 43% 43=', 19'. 19% Allitd ('hecnical 31% 32% 50", 51% American Brands 46% 47% American Can. 3D 30% Am Cvanamld 36% 37% Am Electr Power 27% 27% Am Metal Climax 29 28% Am Motors 8% 8". Am Smelt A Ref 21% 21', Am 1'el A lel 42% 42=1 Anaconda 20", 21% Armen Steel 23% 23% Atlant Richlield 62% 63% ■t-odi* 32% 32% Bet hl Steel 21 22% Boeine 171 178 Burruuuhs 15 15 Can Pacific Ry 56% 56% Cel Co ol Am 55% 56% Chase Manhattan 57% 57 "a Chesap Ohio Rv 33-% 33% Chrvsler 34% 36% Cities Service 6:1% 43% Colgate Palniollve 22% 22% Colt Industiies 34', 33% Common* Edison 2j5 24% Cons Edison 29", 29% Com Can 28", Cunt Oil 30". Curtlss Wriyh' n Curtlss Wrikhl A 34 39 Dart Ind 53 54", Dow Chemical S8% 89% Dupont de Nem 66% s<x 162*» Eastntan Kodak 120% 124% First Nat City 54% 54% Admiral Corp 21% 217'. Alex 1000 in oe Allexhpriy Pow S 22% 22 L- Akrona 28% 29% Am Standard 13'/, 13=/» Amsted Ind 39% 38% Ark Louis Gas 23% 23% Balt A Ohio 4%% 49% 49 %b Havuk Clears 12% 2% ex Rurlmpinn Ind 30% 31% Callf Parkins 31% 31=, Can Breweries 7% 7% t'erro 15% 15% Chadiinurn Gotb 3% 3", Chase Select kd 11.72 11.75 Columbia Gas 30 30% C'omtnco 29% 29% Cont telephone 20 19% Corn Product» 33% 33% Crussbuw Fund R.32L 8.34L Gun Electric üfii Fonds <;.n Motors Gom Ru hl Ulll Ghii 'l el Si El (ii'tlv 011 Glletio Cimbel Bros Goodvear I A R Gull OU uhns Uanvtlle 68 Va 2611. 77 Va 54'i 55% 34®* 34% I nt kheed Aircraft 12'i Marcor Ine 27 Martin Marietta 23% Mav Dep so 'ex 46' Mc Uonnell 42% Mobil Oil Curp 51 's Nat Biscuit Nat Cash Ree Nat Distillers Nul Gvpsum Nat Steel Nurlh Am Rock» Fluor Corp Gen ClK>r Inv Select Fund Madison Fund Olln Mathleson Pac Gas El i'i-ons NY TT Pepalco l'ht-lps Dodge Radio Co of Aio Republic Steel Reynold» Ind Roval Dutch Petr Sears Roebuck Shell Otl Southern Co Southern Rv Sperry Rand Stand OU Callf Stand Oil Indiana stand Oil NJ Studehaker Sunrav ÜX OU Texaco Texas Inat rransamertca 96% 101 28% 28 V. 94% 05% 36 36% 23% 23% 70% 71 37% 38% 110% 112% 44% 44% 19% 19% 97% 97", 37"» 37% 57% 56% 63% 64", 71% 71% 45 45 45% 45% 30% 30% 152% 155 20% 20% Union Carhlde t'nlon Pac RR United Aircraft Untied krult US Steel West Union Tel Wesilnnhouke El i; iir; s 42% 42", 32 cx 32% Brax Traction 47% 47% 17% 17% 40% 41 14% 14% 32% 32% 65% «5% 51 51% 37% 38% Nat Can NY Cei.tr A North W«,t B N Am Philips Co 14 10% 76% 37% 13V, 10% 76% 38% Occidental Petr 11% 11% Pacific Mifht Public Serv 24% 24 44 24% 24% Santa F« ind Southern Pac standard Hiands sterling Drug 33% 48% 49% 49% 32 V. 47 49% 49% Candy 41% 44% IK-IP "rulever union Elect untied t orp» "rilled Ua, 4.48 4.46 44% 4*%b 17% 17% 9%' 9% 43% 42% Western Bancorp 31% 30%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17