Afkomst bepalend J iPeyenoord ontwaakt pas ia treffer van Fransen 13 Ton Ketting koopt hulp voor triomfen Judoka's, turnsters en worstelaar naar Spelen in München Magere winst van Belgen bij start kwalif icatiestrij d Clubs blijven uit betaald voetbal m\ls eerste renner twee keer winnaar van Olympia ds Ronde Sij brands stap Schorsingen i. bW/KWARTET VRIJDAG 19 MEI 1972 T1S D8 RIIL15 :toor succes schür ■an onze speciale verslaggever [STERDAM Zijn afkomst vormde hem als wielrenner. Hij, een it uit een zeven kinderen tellend gezin uit Hoogezand, heeft lereD knokken, te vechten voor een eenvoudige boterham. Dat gevecht, struggle for life, is bepalend geweest voor de vorming van de n die gisteravond als eerste renner in de historie voor de tweede ït gehuldigd werd als winnaar van Olympia's Ronde door Neder- In Frits Schür heeft deze ronde een winnaar, die vooral qua ■akter ver boven de meesten van zijn collega's uitsteekt. Kracht, Hzettingsvermogen en de ter elfder ure herstelde eenheid in zijn eg zijn bepalend geweest voor de triomf van deze Groninger. ■■kt ts Schür 21, electricien van heeft niets cadeau gekregen het leven. Hij heeft dat ook nooit ild, maar overal keihard voor ge kt. In het gezin Schür is vader alide. De invaliditeitsrente vormde voornaamste bron van inkomsten, eder Schür spijkerde wat bij met bezorgen van kranten. Frits: 'Wij ben het nooit erg breed gehad ir achteraf bezien ben ik daar blij Die jongens die van huis uit alles kregen, kunnen niet diezelfde dheid opbrengen.' racefiets leek helemaal een onbe- ;baar ideaal voor de Hoogezander. peperdure materiaal was niet te incieren. Toch kreeg Frits zijn eer- racefiets, bijeen gegaard met het dat hij als leerling van de am- htsschool verdiende met kranten orgen. 'Ik bracht drie kranten morgens, 's middags en 's nds. Tussen de middag moest ik enzeventig kranten rondbrengen, ging precies, als de bus op tijd Maar was er vertraging, dan ist ik de longen uit mijn lijf sen om alle abonnees nog voor looltijd te kunnen bedienen. Ieder- in Hoogezand werkte echter mee. abonnees waren op de hoogte van ts' moeilijkheden. Frits: 'De men stonden al aan de deur om de nten aan te pakken. Ik redde het ook vrijwel altijd. Kwam ik dan weet het klaslokaal binnen stor- dan vroeg de leraar: 'En Frits •en de kranten weer laat? Ik nam it vakantie. Daar had ik gewoon tijd niet voor, want er moest wat rtiend worden. Toen ik nieuweling gaf ik ieder wedstrijd alles, in de p zoveel mogelijk premies te ver- nen. Die premies gingen keurig in I busje. Dat was bestemd voor een pteurfiets. In het begin kreeg ik i wel eens wat toegeschoven van [karige inkomen van mijn ouders. Br toen ook mijn broer begon te tsen ging dat niet meer. Af en toe ieg ik wat extra vlees, maar wel t de anderen het niet zagen, want wilden die dat ook hebben en dat er eenvoudig niet af.' Schürs capaciteiten trokken al fedig de aandacht van de sponsors, eerste jaars amateur kwam hij bij [regionale ploeg terecht. De ergste knciële nood was echter voorbij, op [moment dat hij nu al drie jaar feden bij de equipe van Ton rcing werd ingelijfd. 'Frits: 'Toen |g het eindelijk wat gemakkelijker, nt als topamateur valt het niet er zelf te financieren. Een racefiets i tegenwoordig gauw veertienhon- d gulden. Een tube, die je in pre wedstrijd lek kunt rijden, veer- gulden. Je moet gewoon wel een hsor hebben.' jür trok in dat eerste Ketting-jaar 1969 slechts regionaal de idacht. Zijn triomf in de zware Hie van Belgisch-Luxemburg oaar- "hauwelijks opzien. De grote door- Bk kwam in 1970. toen hij Olympi- Ronde won. Frits Schür: 'Toch heb dat jaar een fout gemaakt. Ik iterde onvoldoende naar de raad bondscoach Joop Middelink, de i met wie ik uitvoerig mijn sei- iprogramma uitstippel. Middelink mij gezegd rust te nemen na de e. Maar ik stroopte de criteria af, waar ik financieel goed aan mijn trekken kon komen. Dat is mij duur komen te staan. Want daarna is het echt minder geworden.' Middelink: 'Frits heeft ingezien dat hij toen een fout heeft gemaakt. In de winter tijdens de conditietraining op Papendal heb ik hem zijn ervarin gen aan andere renners laten vertel len. Daar leert hij van. De meeste amateurs willen als zij in vorm zijn zeven dagen per week rijden, om maar zoveel mogelijk te vangen Maar zij beseffen niet dat zij voor de ontwikkeling van hun carrière beter een dubbeltje kunnen uitgeven, dat zij beter op moeilijk terrein kunnen gaan rijden. De raeesten weigeren echter te investeren; zij willen alleen maar vangen.' Vorig seizoen kwam Frits Sohür de raad van Middelink beter na. 'Ik had mij als doel gesteld deel te nemen aan het wereldkampioenschap en aan de Tour de l'Avenir. Dat heb ik beide gehaald. Voor mij was het seizoen dus geslaagd, al leek dat niet zo voor de buitenwereld. Wanneer ik niet zoveel pech had gehad in Olympia's Ronde, toen dezelfde spoorbomen, die Cees Priem dit jaar plaagden, voor mijn neus dichtdraaiden, zou ik vorig jaar wellicht ook winnaar zijn geworden.' Dit seizoen overlegde Schür weer met Middelink. 'Ik heb afgesproken dit seizoen naar twee toppen toe te wer ken: Olympia's Ronde en de Spelen met als absoluut hoogtepunt de Toui de l'Avenir. In de aanloop won ik de Ronde van Algerije. Nu Olympia's ronde. Het eerste gedeelte van het seizoen is geslaagd. Op mijn program ma staan de Ronden van Engeland en de Rheinland Pfalz. Maar ik laat de Ronde van Engeland maar schieten. Anders wordt het te zwaar. Ik wil niet de fout maken van twee jaar geleden. In de Rehinland Pfalz begin ik weer.' Joop Middelink: 'Schür kan best een ronde laten schieten, als hij dat wil Want de renners mogen zelf bepalen wat zij rijden. Mijn methode is erop gericht om de renners het hele sei zoen door in vorm te laten zijn. Het is dan aan de renners om te bepalen, welke de lichtpunten zijn in zo'n seizoen.' Tussen de overwinning, die Frits Schür gisteren bevocht dankzij zijn tweede plaats in de tijdrit en de Frits Schür (rchts) in de leiderstrui op weg naar de eindzege in Amsterdam. Achter hem van rechts naar links De Boer f76). Van Helvoirt (14) en Nanne Bikker. overwinning van twee jaar geleden ligt een hemelsbreed verschil. Schür: 'Toen was ik de kopman van de ploeg. Ik werd ook als zodanig erkend. Henk Nieuwkamp was de captain. Hij be paalde wat er gebeuren ging. Nu zat ik een ploeg met zes potentiële win naars. Dat moest wel wrijvingen ge ven. Maar dankzij het 'Akkoord van Steenwijk' werd de eenheid hersteld. Wat Balk. Kuiper, Lenferink. Aling en Van Katwijk voor mij hebben gedaan, is onbetaalbaar.' Frits Schür is in die twee jaar veran derd. De bescheiden, wat teruggetrok ken renner van twee jaar geleden, is getransformeerd in een zelfbewuste renner, die zijn eigen plan trekt. Schür wil professional worden. 'Als ik een goede aanbieding krijg, stap ik jver.' Zijn grootste kracht ligt in de etappewedstrijden. Middelink: 'Frits is in alle onderdelen vén het wegwerk een goede renner Hij excelleert ner gens in. Maar dat maakt hem juist tot een etappecoureur van formaat.' Frits Schür: 'Ik kan redelijk klimmen, rede lijk sprinten, redelijk tijdrijden. Maar het beste bewijs dat ik in geen van die onderdelen een uitblinker ben. is wel dat ik behoudens een tijdritje in Belgisch-Luxemburg, nog nooit een etappe heb gewonnen.' Tijdrit: 1 Theo van der Leeuw 47.11 (met bonificatie 45.56). 2. Frits Schür 47.15 (niet bon 47.05). 3 Arie Hassink 47.43 (met bon 47.38) 4. Jan Langen 47.51. 5. Piet van Katwijk 47 52. 8. Ivak Skosarev (Rus) 47.56 7 Ger Knetemann 47 59. 8. Cees Priem 48 00. 9 Jan Spetgens 48.09. 10 Jan Lenferink 48 10 11 Ian Hallam (GB) 4S.31 12 Valerie Jardy (Rus) 48 40. 13 Evgeny Smetanln 1 Rus) 48 51. 14 Jan Bakker 48 57. 15. Ueli Sutter (Zwi) 49 13. 16. Jan de Boer 49.15 17. Toine van den Bunder 49 17 IS Cees van Dongen 49.31. 19 Klaas Balk 49.42. 20. ex aequo H. van Plere en J. Vrancken beiden 49 49. Achtste etappe: 1. Toine v d Bunder (de 95 km In 2.17.31 (met bonificatie 2.17.16) 2. J de Boer z t (met bonificatie 2 17 21). 3. Waleri Jardy (Rus) z t (met bonificatie 2 17 26). 4 lan Hallam (GB). 5. Klaas Balk 6. Plet van Katwijk 7 Arie Hassink 8. Wim Luppers, 9. Wim van Helvoirt, 10. Arie Koster allen z t Eindklassement: 1 Frits Schür 25 5114. 9 Jan Spetgen» 25 51.52. 3. Piet van Katwijk 25.53.13 4. Ger Knetemann 25.53 49. 5 Jan Hallam (GB) 25.55.50. 6. Cees Priem 25 56.48. 7. Jan Havelka (Tsj) 25.57.16. 8. Evgenl Smetanin (Rus) 25.57 41 9 Klaas Balk 25.58.27. 10 Randlph Allsopp (GB) 25.58.45. 11. P. v. d Kruys 25.58 58 12. H. Botterhuis 25 59 09. 13 Jan Bakker 25 59 57. 14. Th. V. d Leeuw 26.0005. 15. Iwan Skosarew (Rus) 26.00.56. 16. T. v. d. Bunder 26.02.12. 17. H. van Pier 26.04 17. 18. J Vrancken 26.05.27. 19. J do Boer 2607.42. 20 J. Aling 26.07.45. Puntenklassement: 1 Plet van Katwijk 120 pnt. 2. Cees Pnem 100 pnt. 3 Theo v d. Leeuw 95 pnt 4. Jan Spetgens 89 punt. 5. lan Hallam (GB) 78 pnt Dagprestatteprijs is toegekend aan Waleri Jardy (Rus). Algemene presiatieprijs is toe gekend aan Piet van Katwijk. JOÖP HOLTHAUSEN AMSTERDAM Frits Schürs kwaliteiten worden ook door collega's en wie- Ierkenners hoog aangeslagen. Hieronder volgen enkele meningen: Joop Middelink, bondscoach van de KNWU: 'Frits is rijp voor het professiona lisme. Een jongen met karakter en koersinzicht. Hij rijdt alleen wat onecono misch. Balk rijdt een ronde van Nederland, Schür anderhalf, doordat hij zo veel in de wind koerst'. Ton Ketting, sponsor van Schür:: 'Frits heeft ondanks het feit dat hij noorde ling is een geweldig aanpassingsvermogen. Dat moet uit hemzelf komen, want zijn ouders hebben hem dat niet mee kunnen geven'. Bert Romeijn, ploegleider: 'Frits is zeer conscentieus. Hij heeft geen babbels. Als hij wat zegt, snijdt dat hout. Aan de ene kant is hij misschien wat flegma tiek. Maar aan de andere kant komen zijn emoties in de koers goed los. Daar reageert hij zijn spanningen af. Klaas Balk, ploeggenoot: 'Schür rijdt recht op de streep af. Geen flauwekul. Gewoon rijden. Een renner met klasse'. Jan Spetgens. naaste concurrent: 'Schür is een goede winnaar. Hij heeft mij verslagen in de tijdrit. Met zo'n nederlaag kan ik vrede hebben. tONINGEN Pas nadat FC oningen via veteraan Piet anssen na bijna een half uur de ding had genomen, ontwaakte yenoord. Plotseling beseften de tterdammers dat een pover re- taat in de laatste competitie- Tstrijd van het toch al zo ont- terende seizoen al te kras zou Maar het duurde tot na de voordat Feyenoord gister- bnd in het Groningse Ooster- 'k zich werkelijk begon in te innen. FC Groningen, dat in de "ste episode lustig mocht com- leren, werd door twee doelpun- van Attila Ladinsky en Dick ineider die een strafschop be tte, naar een 1-3 nederlaag ge- eeld. Groningen is dit seizoen de enige 'utant die zich in de ere-divisie ft kunnen handhaven. Moe.teloos want de noorderlingen speelden l al vele weken geleden in veilige 'en. Secretaris Grasma: 'Dat we ons iden redden, had ik wel verwacht, ar dat het achteraf op toch nog zo i gemakkelijke manier zou gaan, ekent een verrassing'. mag het niet zo verwonderlijk en, dat Groningen zich staande !ft gehouden. Het elftal bezit zelfs doende inhoud om het komende toen een nog ruimere plaats in de middenmoot te gaan bezetten. Te meer, omdat trainer Ron Groenewoud veel verwacht van zijn jongste aan koop. de Assense amateur-internatio nal Ab Gritter. Grasma echter: 'Grit- ter lijkt een goede aanwinst voor onze aanval. Alleen zullen we moeten wachten of de stap van de zaterdag eersteklasser ACV naar de eredivisie toch niet veel te groot is om direct grote dingen van Gritter te verwach ten'. Gritter is wel een speler die de Groningers hard nodig hebben Het afronden van de aanval heeft dit seizoen namelijk de grootste zorgen opgeleverd. Voorbereidend werk wordt er in de formatie voldoende verricht. Ook tegen Feyenoord demon streerde Hugo Hovenkamp, Wim van der Heide, Jaap Bos en Bert Olden- burger over goede technische moge lijkheden te beschikken. Gesteund door de grote ervaring van aanvoerder Martin Koeman in de verdediging en de uitgekookte Piet Fransen op het middenveld kwamen zij zeker in de eerste helft bij vlagen tot uitstekende combinaties. Het ongeïnspireerde Feyenoord. dat dit duel als niet meer dan een formaliteit beschouwde, keek er verbaasd van op. Na vijfentwintig minuten werd het hooghartige combi natiewerk van FC Groningen beloond Al was het wel kenmerkend voor de armoe in de aanval, dat de treffer via een vrije trap tot stand moest komen De schoonheid was er daarom niet minder om. Oldenburger schoof de bal listig langs het haastig opgetrok ken Feyenoord-muurtje. Fransen rea geerde onmiddellijk met een felle sprint en kwam oog in oog met doelman Treijtel. Hij wachtte laco niek met zijn besissende uithaal tot dat de Rotterdamse doelman kansloos op de drassige grasmat lag (l-O). Feyenoord schrikte op door die onver wachte achterstand. De Rotterdam mers realiseerden zich blijkbaar, dat een nederlaag als afsluiting van dit toch al zo dramatisch verlopen sei zoen nog meer schade in de gelederen zou aanrichten. De iets opgeschroefde inzet en de wat meer gerichte concen tratie gaf trainer Happels équipe wat ruimere mogelijkheden in de aanval en een blunderende Groningse defen sie vormde de inleiding tot de gelijk maker van Ladinsky. FC Groningen had toen al zijn greep op het middenveld verloren Mede omdat uitblinker Fransen zich wegens een blessure moest laten vervangen door de jonge Kirchhof en Feyenoord in de middelste linie zich steviger had gewapend. Happel verving de op de plaats van Theo Laseroms dpere- rende Wim Rijsbergen door Jan Bos kamp. Feyenoord heerste hierna en Schnei der en Ladinsky zorgden voor de 1-3 eindstand. Internationale combine Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Ton Ketting heeft in deze Olympia's Ronde door Nederland praktisch alles ge wonnen wat er maar te winnen valt: de oranje trui, het ploegen- klassement voor het tweede achter eenvolgende jaar de groene trui van Piet van Katwijk en het sprintklassement. Voor die berg publiciteit heeft hij niet eens zo verschrikkelijk diep in de buidel hoeven te tasten In de etappe van woensdag naar Hlppolytushoef, de beslissende dag in deze ronde, was er een gentlemen-agreement met de ploeg van Piet Liebregts. Lie- bregts en Ketting kwamen overeen niet tegen elkaar te rijden. Ton Ketting vond die wapenstilstand echter onvoldoende om de over winning van zijn ploeg zeker te stellen. Hij ging op zoek naar hulp in de karavaan. Die hulp was niet zo moeilijk te vinden, omdat er een anti-stemming heerste jegens de ploegleider van Knetemann. Herman Krott. Krott had immers in ie eerste dagen de hele rortde publicitair naar zich toe getrokken. De meeste steun vond Ketting bij de noordelijke formatie van Henk van der Borgh. een ploeg, die wel graag wat wilde verdienen in deze voor haar zo weinig florissant ver lopende ronde. De noordelijke ploegleider was daarvoor praktisch alle ploegen afgeweest, maar alleen Ketting bleek bereid daarvoor in de geldbuidel te tasten. Ketting en zijn ploegleider, Bert Romeijn. maakten er zelfs een internationale combin'e van. Zij bedachten ook de Engelse ploeg met een beloning voor hun hulp. Die hulp was er TON KETTING geldbuidel ook in de laatste halve etappe naar Amsterdam, waarin Frits Schür moeiteloos zijn 38 seconden voor sprong op Spetgens verdedigde. DEN HAAG (ANP) Op grond van de verwachting, dat zij een rede lijke kans hebben een plaats onder de eerste acht in hun gewichtsklasse te bereiken, heeft het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité (NOC) besloten de volgende drie judoka's uit te zenden naar de Olym pische Spelen in München: zwaargewicht en alle categorieën: Wim Ruska; halfzwaargewicht: Jan Bosman, en middengewicht: Martin Poglajen. Het NOC besloot gisteren eveneens de Nederlandse dames-turnploeg af te vaardigen naar de Olympische Spelen, dit in de verwachting, dat de turnsters een redelijke kans hebben op het bereiken van een plaats on der de negen sterkste teams. De namen van de Nederlandse turnsters zullen worden bekend gemaakt na de landenwedstrijd tegen Roemenië, die op 10 en 11 juni in Hoorn wordt gehouden. De 35-jarige worstelaar Barend Kops uit Purmerend is aangewezen voor de 90 kg-gewichtsklasse van het Grieks-Romeins worstelen. Hij moet in staat zijn zich bij de eerste acht in zijn gewichtklasse te plaatsen. Kops werd bij de vorige maand in Katowice gehouden Europese kampioen schappen zesde in zijn klasse. Willy Hillen, een 29-jarige schutter uit Winterswijk, heeft verder op de eerste dag van de vijf landenwedstrijd tussen Nederland, Zwitserland, Oostenrijk, België en Engeland, die in Driebergen wordt gehouden, vol daan aan de limiet van het NOC. Hillen haalde op het onderdeel vrij geweer klein kaliber (50 m) liggend met 60 schoten een totaal van 593 punten, wat gelijk is aan de eis, die het NOC voor afvaardiging naar München heeft gesteld. Hillen bleef slechts één punt onder zijn nationale record, dat hij op 18 maart van dit jaar in Frankfort op 594 punten bracht. Slechts vier treffers tegen IJsland Van onze speciale verslaggever LUIK Gisteravond is, wat het Nederlandse voetbal betreft, een van de belangrijkste evenementen uit de geschiedenis van start gegaan. In het door elke tegenstander zo gevreesde Sclessin-stadion van Luik ontmoette het Belgische elftal de bescheiden amateurs van IJsland. Met dit door de Belgen maar magertjes met 4-0 (ruststand 2-0) ge wonnen duel, begon voor wat de 'Nederlandse' groep betreft het kwa- lificatietournooi voor het wereldkampioenschap '74, waarvan de eind ronden in West-Duitsland zullen worden gehouden. Naast België, IJs land en Nederland maakt ook Noorwegen deel uit van deze groep. De sterkste van dit kwartet bereikt West-Duitsland. Natuurlijk zouden de Belgen, gesterkt strijde trekt. Toen Van Moer door door de sensationele overwinning van 2-1 op Italië gisteravond van IJsland winnen. Maar belangrijker nog dan de winst op zich was de vraag met welke cijfers die overwinning tot stand komt. Wanneer namelijk twee ploegen in de kwalificatie-poule gelijk eindi gen, dan beslissen uiteindelijk de doelcijfers. En daar het aannemelijk is, dat zowel Nederland als België beide wedstrijden tegen IJsland en Noorwegen winnen tenzij in de recht streekse confrontaties met elkaar ook ieder één maal overeind blijft zal het achteraf wel eens van het grootste belang kunnen blijken, hoe veel maal de IJslandse doelman Dagg- son gepasseerd werd. Wat dat betreft was ook de Belgische bondscoach Ray mond (mon voor de Vlamingen) Goet- hals doordrongen van die noodzaak: de dagen na de slag met de Italianen liet hij de internationals alleen maar schietoefeningen doen. De Belgen leefden overigens nog in de roes van het Europees kampioen schap waarin zij zich voor de halve finales (met Rusland, West-Duitsland en Hongarije) hebben geplaatst. Halve finales bovendien die in België zelf over een maand zullen worden afge werkt en waarvoor uiteraard in dit land grote belangstelling bestaat. IJs land, een volslagen onbetekenende vnetbalnatie was verder verzwakt door een aanzienlijk conflict met een aan tal internationals. Resultaat: vijf spe lers van Akranes zijn voor de twee duels met België geschorst. België miste uiteraard Wilfried van Moer die na een duel met Bertini het kuitbeen heeft gebroken. In zijn plaats speelde Sint Truidens Odilon Polleunis. Bertini meedogenloos tegen de grond getrapt was, stond een zeer geëmotio neerde Van Himst vooraan om de verontwaardiging te spuien. 'Op zulke momenten', zo geeft Van Himst toe, 'interesseert het me niet of Van Moer nou bij Standard speelt en k bij Anderlecht'. Dat is ook een opvallend facet van het wonder van de Belgi sche equipe. Hoewel de rivaliteit tus sen de drie topclubs, Club Brugge, Anderlecht en Standard, zeer groot is. blijkt daarvan in de groep vrijwel niets. Tegen Italië leverde Standsard vijf spelers (Piot, Thissen, Dolmans, Van Moer en Semmeling), Anderlecht vier (Heylens, Dockx Verheyen en Van Himst) en FC Brugge twee (Van den Daele en Lanhert). Voor veel van die spelers betekent het spelen in het Belgisch elftal (dat maandag de 2e wedstrijd tegen IJs land speelt) een kick. Niet alleen vanwege het geld (gisteravond was er naast de normale overwinningspremie van 875,nog eens een kleine 200,- per doelpunt verschil te verdie nen; de twee ontmoetingen tegen Ita lië leverden de spelers 4500,op) maar vooral om de speelvreugde. Wie Raoul Lambert, spitsspeler van Club Brugge, op een fantastische manier zag spelen tegen de Italianen, begrijpt niet, dat Club Brugge met zo'n voet baller in de spits van de aanval een voorsprong van 7 punten op Ander lecht kwijtraakte. Anderlechts doel man Jan Ruiter (ex-Volendam) zegt over die gedenkwaardige gedaantever wisseling: 'Bij Club Brugge kijken ze een beetje op Lambert neer. Zij be schouwen hem als iemand, d'2 hard kan schieten en heel ver kan ingooi en, méér niet. Dat komt ook. omdat Lambert een beetje bescheiden jongen is'. België—IJsland 4—0 (2—0) 13. Van Himst 10. 34 Polleunis 20. 54. Polleunis 30. 87. Gunnarsson (eigen doel) 40. Toeschou wer»: 10.000. Scheidsrechter: Rasmussen (Denemarken). Belglc: Piot; Heylens, Dolmans, Thissen. Van den Daele: Dockx. Semmeling, Polleunis; Lambert (Teugels), Van Himst, Verheyen. IJsland: Dagsson: Atlsson. Slgurvinsson, Elnar Gunnscreeon. KJartansson; Martein Geirsson. Juhusson. Lelfsson: Hemanan Gun narsson. Eliasson. Elmar Geirsson. Intussen heeft België nog maar weer eens bewezen, dat het met het natio nale elftal de laatste jaren vooral van succes naar succes holt. Uiteindelijk bereikte het ook het vorige wereld- toernooi. Mexico, ten koste van sterke landen als Spanje en Joegoslavië, waar de successen door een nit opti male voorbereiding tegenvielen. In de kater van Mexico bedankten bijvoor beeld Wilfried Puis en aanvoerder Pol van Himst voor de eer vooral Van Himst gold als de boosdoener door een gebrek aan inzet. Diezelfde Van Himst was er gisteravond weer j. bij en afgelopen zaterdagavond zelfs QlClltBr Dll tltCl een van de meest bewierookten, die als bewijs van zijn gestegen inzet als aanvaller vijf overtredingen maak te wat vroeger ondenkbaar was voor de stijlvolle Anderlecht-ster. In Van Himst is de geweldadige da dendrang van Belgiës internationals op de meest spectaculaire manier te herkennen. Het is werkelijk onvoor stelbaar hoe energiek dit elftal ten Limburgia, RCH. ISOA D en RBC verliezen ook in hoger beroep (strafschop) 1-2. 75. Ladinsky 1 3. Scheids rechter Beek Toeschouwers 12.000. FC Groningen: Nordström: Schippers. Guns Koeman. Oosterwold: Van der Helde (El mers) Fransen (Kirchhof). Hovenkamp Bos. Jensen. Oldenburger Feijenoord: Treytel. Schneider. Israël Rijs bergen, (Boskamp) Vos: Hasll, Jansen. Van Hangegem. Schoenmaker. Ladinsky. Wery. GERR1T DEN AMBTMAN DEN HAAG (ANP) .De clubs Lim burgia, RCH, NO AD en RBC blijven verwijderd uit het betaalde voetbal van de KNVB. Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren in hoger beroep beslist dat de KNVB het recht had om de afdeling betaald voetbal te saneren (na afloop van het seizoen 70- 71) door een aantal clubs (in totaal dertien) uit de afdeling te verwijder en. De vier clubs hadden vorig jaar sa men met AGOVV, ZFC en SC Drente in kort geding van de rechtbank in Den Haag gevorderd dat het sane- ringsbesluit van de afdeling betaald voetbal van de KNVB ongedaan zou worden gemaakt. De president van de rechtbank wees hun vordering toen af. In hoger beroep stelden de clubs dat het verwijderingsbesluit in strijd was met het reglement betaald voetbal van de KNVB. 'Het beginsel bij de KNVB is altijd geweest dat clubs niet tegen hun zin uit het betaalde voetbal kon den worden gezet', aldus rar. Fievez. woordvoerder van de eisende partij, op 10 april. Voorts stelde mr Fievez dat de vier clubs financieel gezond zijn en dat het dus niet aangaat hen te verwijderen op grond van geringe bezoekersaantallen. 'Die norm van de sectie betaald voetbal had bekeken moeten worden in samenhang met de fnancële situatie en de schuldenlast van de clubs'. De KNVB bracht hiertegen in dat sanering van het betaalde voetbal een dwingende noodzaak was geweest, om dat de door het ministerie van CRM beloofde extra-gelden uit de totopot alleen na gezondmaking beschikbaar zouden worden gesteld. 'Bovendien zouden de vijftien in de tweede divi sie overgebleven clubs uit veertien thuiswedstrijden onvoldoende inkom sten hebben gekregen om gezond te blijven', aldus mr. Kaulingfreks na mens de KNVB. Tenslotte voerde mr. Kaulingfreks aan dat de sectie betaald voetbal wel degelijk het karakter heeft van een vereniging. 'Dus bestond de mogelijk heid op grond van het ongeschreven verenigingsrecht leden te verwijde ren'. De president van het gerechtshof stelde de KNVB in het gelijk, waarbij het laatste argument van de voetbal bond als juist werd aanvaard. HENGELO (ANP) Na de veertien de ronde van het wereldkampioen schap dammen is Ton Sijbrands een belang'i ap dichter bij de titel gekr /..elf won hij van Marcel Des,.... ers terwijl Andris Adreiko na een verwoed gevecht met Andreas Kuyken niet verder kwam dan remise. Sijbrands heeft nu twee punten voor sprong en een partij meer gespeeld. Hij moet alleen nog tegen Delhom en Fanelli spelen alvorens hij in de laat ste ronde met wereldkampioen An- dreiko de degens kruist. Andreiko zelf zal moeten winnen van Hisard. Baba- Sy en Wiersma om met eenzelfde aantal punten als Sijbrands in de laatste ronde te komen. Veertiende ronde: Laporu (It)Wiersma (Ncd) 0—2, Agliardl (Mon)Koeperman (Rusl) 9—2. Kuyken (Zwlts)—Andreiko (Rusl) 1—1. Hisard Fra-Fanclli (It) 2—0, Baba Sy Sen)—Delhom (Fra) 20. SIJ brands (Ned)—Deslaurier» (Can) 2—0, Smith VS)—Janecek (Tsj.) 2—0, Aliar (Sur) Verpoest (Belg) 2—0 A C Stoffels (PEC) twee bindende wedstrij den en een boete van 10 gulden A. B. v. d. Bosch (PEC) een bindende wedstrijd en een boete van 100 gulden W van Riechelman (Da VolewIJckers) een bindende wedstrijd en een boete van 125 gulden Bovendien wordt de voorwaardelijke straf, die hem op 19 november van het vorig Jaar is opgelegd, gehandhaafd. T. C. van Wllllgenburg (HVC) voorwaarde lijk geschorst voor een bindende wedstrijd met een proeftijd vn een Jaar plus een boete van 100 gulden. Th. Vonk AZ'67) een bindende wedstrtd en een wedstrijd voorwaardelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15