I Deo lilieu-atlas kan rote steun zijn oor planologen Jubilerende huisvrouwen spraken over de reclame -lende verzilverde estolen cheques Aantjes niet gelukkig mét brief van Berger Prof. Jan Bronner (90) in Laren overleden Tien jaar realisme in Galerie Mokum Luchtbel tegen de vervuiling Pax Christi veroordeelt offensief Noord-Vietnam Man steekt echtgenote en zichzelf dood Universiteitsraad collaboreert, zegt prof. Delfgaauw - JW /KWARTET VRIJDAG 19 MEI 1972 Itlniirnlaiifl Kunst TI'VOI'S 9/K11 |een onzer verslaggevers ORN 'Het zou natuur- ■langrijk zijn als je prinses kon laten zeggen dat een produkt goed is, maar nóg ijker is wat de buurvrouw zegt, de vriendin of moe- Dit zei marketingadviseur locent Stichting Reclame On- ijs) mr. Joh. Knecht, die op isteren in het Apeldoornse eus gehouden algemene ver- ring van de 60-jarige Neder- ;e Vereniging van Huisvrou- over vrij weergegevende re- e en de vrouw. nderwerp heeft tal van maat- pelijke kanten (daarvan kwamen jdens een korte forum-discussie Bk enige naar voren). Jonkheer dringa de Kempenaer (van de commissie voor de reclame) ie in dit verband op: 'Zo lang de rlandse huisvrouwen in één jaar oor 50 miljoen gulden aan haar- erspuiten, komt u niet van dit «m af'. ilieuproblemen zitten de dames wel hoog. Mede in verband met het jubileum van de vereniging is een gids voor een milieubewust leven ver schenen, een boek dat in samenwer king met de Raad voor Milieudefensie uitkwam. Het boek, geschreven door Paul Swatek, is uit het Engels ver taald door Jo Fiedeldij Dop-Phaff en het werd bovendien aangepast aan onze omstandigheden. Presidente me vrouw M. C. Laan-Benders bood het Prinses Beatrix tijdens de rondgang over de tentoonstel ling van creativiteitsresultaten in schouwburg Orpheus eerste exemplaar van het boek aan prinses Beatrix aan, die een deel van de vergadering bijwoonde. Twee vrouwen, zelf niet in de eerste plaats huisvrouw, hebben de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen opgericht: Anna Polak en Marie Hei- nen, resp. directrice en adjunct-direc trice van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid. De bedoeling was een soort vakvereniging te stichten en een van de punten, die meteen de aan dacht vroegen, betrof het dienstboden- vraagstuk. Er is een gestadige leden groei geweest (nu zijn er 62.000). De kleinste afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen is Ezinge in Groningen. Zij zond gis teren een berijmd telegram: 'Ezinge, de kleinste afdeling van het land wenst u geluk met deze diamant'. De nadruk valt de laatste tijd steeds meer op het geven van voorlichting bij het besteden van het gezinsbudget. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen zit in tal van instellingen, onder meer het Consumentencontact Orgaan. Zeer belangrijk is het van haar uitgaande instituut voor Huis- houdtechnisch Advies, dat tal van ar tikelen op kwaliteit test. Over 'Vrouw en reclame' zei mr. Joh. Knecht interessante dingen. Een greep: 'Wij praten wel veel over re clame, maar wetenschappelijk wordt zij nog maar zwak begeleid'. 'Wat ons frustreert, is de onmacht van de re clame, daardoor mislukken zeven van de tien produkten op alle markten'. 'Reclame speculeert bewust op het egoïsme in de mens', zei een mevrouw uit de zaal bij de forumbespreking. Een psychologisch antwoord: 'De mens is nu eenmaal egoïstisch, hij is uit op zelfbehoud'. Kritiek uitte een mevrouw op bewuste veroudering van modellen' (auto's bijvoorbeeld). Uit putting van grondstoffen noemde zij het. Het forum: 'Het ligt aan de mens zelf. Men wil het nieuwste model al is het maar voor de buren. Overigens, in het oerwoud heeft de een ook graag een mooiere Kraal dan de andere'. leze conclusie komt de gisteren hene milieu-atlas 'De Kleuren uidwest Nederland', een publika- an de Contact-Commissie voor r- en Landachapsbescherming. genstelling tot alle voorgaande en en schetsen die over zuidwest irt la°d zijn verschenen, en waarbij jnomische groei en de werkgele- id als uitgangspunt dienden, )e Kleuren van zuidwest Neder- het milieu voorop en stemt de nisehe en planologische ontwik- en daarop af. Een groep van ntwintig hoogleraren en weten- medewerkers heeft ruim aar nodig gehad om de natuur- •ijkdommen in het delat-gebied irt te brengen. Het resultaat is h< sen onzer verslaggevers HAAG 'Er zijn mogelijkheden voor een ruimtelijke ontwik van zuidwest Nederland, die de economische potenties van de benutten, zonder dat de kwaliteit van het milieu behoeft tv en aangetast'. een kleurige atlas, waar dertig kaar ten een uitstekende indruk geven van de waardevolle natuurgebieden in zuidwest Nederland. 'Het voordeel van deze milieukarte- ring is, dat we 9e bestuurders nu iets tastbaars geven,' zegt de voorzitter van de werkgroep, prof. dr. J. W. Tesch. De samenstellers van streek plannen en structuurschetsen kunnen in de atlas gemakkelijk nagaan, of hun plannen geen afbreuk doen aan belangrijke flora en fauna in een streek. 'Op deze manier gaan we van een coorrigerend- naar een preventief milieubeleid,' zegt prof. Tesch. In de atlas noemt de Contact-Commis sie vier natuurgebieden, die van zeer grote waarde zijn, en die te allen tijde behouden moeten blijven: de duinen van Voorne, de Kwade Hoek op Goeree, de Biesbosch en het Land van Saeftinge. In de Delta komen nog een groot aantal gebieden voor, die biologisch waardevol zijn. Door de Delta-werken en door de industrialisa tie ondergaat het milieu in de Delta echter een radicale verandering. De Delta-werken hoeven op zichzelf het milieu niet te verarmen. Voor de dammen, die de grote zeearmen af sluiten, kan een nieuw zoutwater mi lieu ontstaan en in de zoetwatermeren kan een rijke flora en fauna tot ontwikkeling worden gebracht, mits het beleid daar optimaal op gericht is De industrialisatie in zuidwest Neder land, en met name in het Europoort- gebied, kan echter niet teruggedraaid worden. Wel pleit de Contact-Commis sie voor een sanering van het Botlek- gebied (waar de Shell raffinaderijen staan). Op de Maasvlakte mag in geen geval een Hoogoven-bedrijf worden geves tigd, mede met het oog op de krappe arbeidsmarkt in het Riinmond-gebied. In een toelichting op de atlas noemt dp planoloog ir. Roorda van Eysinga de aanleg van een industrieterrein aan de Moerdijk de grootste planolo gische vergissing in zuidwest-Neder land. 'Aan een levensader van de nieuwe Delta-mereb. het Hollands Diep, gaat men een industrieterrein tot ontwikkeling brengen.' Ir. Roorda van Eisinga pleit daarom voor een afremming van de industrialisatie bij Moerdijk. 'Wij zouden het prettig vin den, wanneer Shell niet wordt afge bouwd.' Toch zien de samenstellers van de milieu-atlas nog wel mogelijkheden voor een zekere industriële ontplooi ing in het Delta-gebied. Zij denken dan aan de ontwikkeling van het containervervoer in het Rijnmondge bied en aan industrieterreinen langs de Westerschelde. In de ruim hon derd pagina's tellende toelichting, komt ook de stedelijke ontwikkeling in zuidwest Nederland ter sprake. De samenstellers van de atlas menen dat 'de doorsnijding van het midden Del ta-gebied tot elke prijs moet worden voorkomen.' Het ministerie van CRM heeft de uitgave van de milieu-atlas gesubsidie erd 100.000). Het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft minister Engels inmiddels gevraagd of het boek geen 'buiten proportioneel kost bare uitvoering heeft gekregen'. mt-aal: 1 richting, 5 kleur, 10 jkskundige aanduiding, 11 voor- 13 meisjesnaam, 15 scheik. nt, 16 toelating, 20 Europeaan, ient Pacific Line (afk.23 25 keur, 26 boom, 27 kippen- boom, 30 loot, 31 bergstreek, ilièlid, 35 meisjesnaam, 37 niet js 41 voegwoord, 42 houding, iktenetend zoogdier (meerv.), tl: 1 ijlbode, 2 boom, 3 voor- lg, 4 scheik,. element, 5 per ex- (afk.), 6 oorlogsgod, 7 traaglo- ronddraaien, 9 geest van de Ituur, 12 uitstap, 14 zeemacht, rmoeid, 18 reptiel, 19 denkbeel- sierlijk, 24 in elk geval, 29 dus 2 lichaamsdeel, 33 werktuig, dekt bloeiende plant, 36 laag- 38 bevel, 39 waarnemend 40 Orient Express (afk.). SSING in taal: 1 port, 4 deel, 7 dal, 8 10 eg, 12 idee, 14 aker, 16 lama, e, 20 el, 21 nare, 23 lom, 25 gist, ke, 29 ree, 30 Ossa, 32 la, 34 36 meel, 38 eden 40, Adam 42 kilo 45 ore 47 maté 48 stee aal 1 pa 2 olim 3 toe, 4, de 5 6 lee 7 dole 9 peer 11 gram ns 15 kelk 17 alge 19 lens 22 !4 oele 26 ieme 28 iama 29 31 stal 33 aloë 35 inkt 37 39 dam 41 dos 44 ie 46 re onze correspondent 3EM Een speciaal rechercheteam in Arnhem legt op het blik de laatste hand aan een onderzoek naar een bende die de [g#e maanden voor ettelijke tonnen gestolen cheques verzilverde. olitie heeft inmiddels diverse aties verricht: de kern van de ligt in het Arnhemse Spijker ier, waar behalve voor giro- en heques werd gezorgd voor pas- in om als legitimatie te dienen. eider van de groep wordt de week in Velp gearresteerde lammer C. T. aangemerkt. Hij jr zijn keurige uiterlijk vol- en' e vertrouwen bij de Nederland tra inkinstellingen hebben kunnen n om vlot onder diverse namen bedragen te innen. Hij heeft rbeeld bij de Gennepse notaris aemarts voor zestigduizend gul den aan cheques weggehaald en in geld omgezet. De chequediefstallen speelden zich al lemaal buiten Arnhem af. Op zeker twintig plaatsen overal in het land sloeg de bende toe. In veel gevallen ontdekten de eigenaars van de che ques pas bestolen te zijn als de af schrijvingen bij tienduizenden gul dens tegelijk binnenstroomden. De bende werkte zo voorzichtig dat spo ren van de kraak nimmer te vinden waren. Ze zochten ook steeds als be middeld bekend staande mensen uit. Nog deze week zal de Arnhemse poli tie de zaak volledig ontvouwen. De schilder-beeldhouwer Doraenico Albion uit Florence toont de vrouw met de 'luchtbel om te overleven'. Dit is de manier om de luchtvervuiling in de ste den te bevechten, zegt hij. Mannen en vrouwen moeten volgens hem in leer gekleed gaan en op hun schouders een bel met schone lucht dragen, met daar aan bevestigd een slangetje om door te ademen. Van een verslaggever DEN HAAG De fractieleider van de ARP, mr. W. Aantjes, ziet in de brief van fractievoorzitter J. Berger van DS'70 aan premier Bies heuvel geen aanleiding tot een crisis binnen het regeringskamp. Wél meent hij dat tegen het zenden van die brief, waarin grote bezorgd heid over de financieel-economische ontwikkeling tot uitdrukking komt, bedenkingen zijn aan te voeren. In het AR-orgaan 'Nederlandse ge dachten' schrijft mr. Aantjes deze week dat er vooraf overleg gepleegd zou moeten zijn met de andere vier regeringspartners indien de brief slechts beschouwd moest worden als bevestiging van het gesprek van de premier met de 'vijf'. Het gesprek is immers met vijf partners gevoerd en het had voor de hand gelegen dat over een eventuele bevestiging van een deel van het gesprokene de apde- re gespreksdeelnemers vooraf geraad pleegd zouden zijn. 'Dat zij er achter af van in kennis werden gesteld is natuurlijk wel correct en hoffelijk, maar dat is geen vorm van overleg'. CH-fractievoorzitter drs. Tilanus heeft, volgens de heer Aantjes, on langs niet zonder reden met nadruk op de wenselijkheid van zulk overleg gewezen. Als dit niet gebeurt is dat niet zonder betekenis. Ook premier Biesheuvel zag het blijk baar zo, want anders was er voor hem geen reden geweest na ontvangst van de brief een gesprek met Berger en de ministers Drees en de Brauw (bei den DS'70) te beleggen. Ook daarvan warende vier andere fractievoorzitters overigens niet op de hoogte. Als het slechts ging om de bevesti ging van het gesprek, had een ont moeting van Biesheuvel met de vijf meer voor de hand gelegen, zo meent Aantjes, volgens wie het gesprek ook niet over de bezorgdheid van Berger gehandeld moet hebben, omdat die bezorgdheid geen specifiek privilege Mr, Aantjes van DS'70 is. 'Die wordt door mij en ook door de andere regeringsfracties en het kabinet gedeeld'. Het moet dus wel over de politieke implicaties ge gaan zijn, zo constateert hij. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Pax Christi veroor deelt het offensief van Noord-Vietnam in Indo China als 'een vorm van agressief geweld'. In een verklaring zegt Pax Christi dat de huidige escala tie van het oorlogsgeweld mede te verklaren is uit ongeduld wegens het uitblijven van een democratische grondslag voor zelfbeschikking van het volk in Zuid-Vietnam. De tegenmaatregelen van Amerikaan se en Zuidvietnamese zijde moeten volgens Pax Christi aangemerkt wor den als een militaire reactie op dit offensief, maar zullen in feite begrij pen hoe deze verbijsterende maatrege len kunnen worden gezien als een bijdrage aan de vrede'. In de gisteren uitgegeven verklaring doet Pax Christi een dringend beroep op alle betrokken partijen om daad werkelijke bereidheid te tonen voor een politieke oplossing waardoor een einde kan komen aan de keten van geweld en tegengeweld. 'Omdat de ongekend hevige bombardementen een ontstellende schade veroorzaken aan dit geteisterde land en veel slacht- offera onder de bevolking maken, moet alles worden gedaan om te ko men tot een onmiddellijk staakt het vuren. Op deze wijze kan bereikt worden dat zo spoedig mogelijk alle vreemde strijdkrachten teruggetrok ken worden'. Pax Christi vindt het noodzakelijk de gevoelens van machteloosheid en ont moediging, die bij velen over de her nieuwde strijd in Indo-China over heersen, doorbroken worden. Er zul len gezamenlijk nieuwe initiatieven genomen moeten worden voor hulp verlening op grote schaal. Pax Christi vraagt reeds nu met de voorbereiding van deze herstel-campagne een begin te maken. Van onze correspondent MEPPEL De 60-jarige E. B. uit Meppel heeft in de nacht van woens dag op donderdag zijn vrouw (68) met messteken om het leven gebracht. De man, die in een vlaag van ver standsverbijstering heeft gehandeld, heeft daarna de hand aan zichzelf geslagen. Het drama werd omstreeks twee uur ontdekt. De vrouw lag in de slaapkamer naast het bed en haar man werd aangetroffen op de over loop. Bij beiden was de halsslagader doorgesneden. Aan de moord is waarschijnlijk een worsteling vooraf gegaan. Het is niet bekend wat de man tot zijn gruwelij ke daad heeft gedreven. Hij stond al jaren onder behandeling van een psychiater en werd ook eniige tijd verpleegd in een inrichting. Dertien jaar geleden trachtte hij ook al zijn vrouw, met wie hij 42 jaar getrouwd is geweest, te vermoorden. Daarna ging het een tijd lang goed. De laatste weken echter boterde het niet zo erg goed. Mevrouw B. moest donderdag voor een kleine operatie naar het ziekenhuis en vermoedelijk heeft ook dit een rol gespeeld in de ruzie die aan de moord is voorafge gaan. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Professor dr. B. Delfgaauw heeft de Groningse univer siteitsraad voor collaborateurs uitge scholden. De Groningse filosoof ge bruikte deze kwalificatie omdat de universiteitsraad heeft geweigerd een verklaring van de brede Vietnambe- weging in behandeling te nemen. Als het nu eens niet om bombardementen van Amerikanen van Vietnam, maar om bombardementen van Russen op Nederland zou gaan, zou u dan de verklaring ook niet in behandeling nemen?, aldus de hoogleraar in een brief aan de 'rompraad'. Prof. Delfgaauw stelt in zijn brief tevens de verantwoordelijkheid van de unversiteit aan de orde: of de universiteit alleen maar wetenschap bedrijft of ook maatschappelijke ver antwoordelijkheid heeft. Door niets te doen maken de leden van de universi teitsraad zich volgens prof. Delfgaauw tot stilzwijgende collaborateurs van een regiem dat even misdadig is als het Duitse uit de vorige oorlog. Prof. Jan Bronner juiste plaats. Toen die gevonden was, waren al weer 14 jaren verstreken. Tijdens zijn leraarschap aan de Acade mie in Amsterdam heeft hij daar op zijn wijze de wat verschaalde sfeer in de beeldhouwklasse helpen verfrissen. Merkwaardig genoeg door het weer doen herleven van een traditie, die in Nederland verloren was gegaan. Hij begon zijn leerlingen nl. de figuur geheel vrijstand te laten modelleren zodat alle facetten van het beeld van gelijke importantie werden en boven dien leerde hij hun direct hakken in steen en hout. Deze 'revolutionaire' werkwijze men vergete niet dat hier over de jaren rondom 1920 gesproken wordt had grote aantrekkingskracht op de jonge generatie beeldhouwers en zijn lessen werden van jaar tot jaar drukker bezocht. Bij zijn afscheid van de Academie in 1947 werd hij onder meer de grondlegger van de huidige beeldhouwkunst in ons land genoemd. De waardering die hij in binnen- en buitenland genoot uitte zich o.m. in zijn lidmaatschap van de internationa le jury voor de beeldhouwkunst op de Parijse«wereldtentoonstelling in 1937, zijn erelidmaatschap van de Neder landse Kring van Beeldhouwers en de benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. LAREN Prof. Jan Bronner, oud-hoogleraar aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam, is in Laren op 90-jarige leef tijd overleden. Zijn Hildebrandmonument werd in 1962 in De Haar lemmerhout in Haarlem onthuld. Vorig jaar december vierde prof. Bronner zijn 90ste verjaardag, ter ge legenheid waarvan in de Vleeshal een tentoonstelling van zijn werk en dat van zijn leerlingen is gehouden. Prin ses Beatrix opende toen de tentoon stelling. De begrafenis vindt zaterdag plaats op de begraafplaats Westerveld. Het leven van Jan Bronner is voor een groot deel beheerst door de zorg om zijn Hildebrand-monument, het in drukwekkende werkstuk in de Haar lemmerhout te Haarlem dat hem zijn grootste bekendheid heeft bezorgd. 'Dat Hildebrand monument' zei hij eens in een interview, 'is de strijd van mijn leven geweest. Dat gedonder om die plaats..dat is een hele strijd geweest'. Hij was al met het ontwerpen ervan bezig toen de eerste wereldoorlog uit brak. Jan Bronner was toen 33 jaar. Hij had de lessen aan de Kunstnijver heidsschool in Haarlem gevolgd en getekend bij het genootschap 'Kunst zij ons Doel'. Met de later zeer be kend geworden schilders Boot en Kruyder richtte hij toen zelf een tekencollege op waarvoor in de Vijfhoek in Haarlem een atelier werd gehuurd. Zijn grote opleiding kreeg hij zelf aan de Rijksacademie te Amsterdam, waar hij van 1907 tot 1912 studeerde onder leiding van Antoon der Kinderen en Bart van Hove. Deze volgde hij in 1914 als hoogleraar op, en hij bleef die functie waarnemen tot 1947. In die tijd heeft hij daar meer dan honderd beeldhouwers opgeleid. En gedurende die gehele periode werd zijn eigen werken en denken voorna melijk beheerst door Hildebrand en zijn Camera Obscura. Omdat hij door het daartoe opgerichte Hildebrand-co- mité als beste werd gekozen uit de 26 inzenders voor een monument ter ge legenheid van het eeuwfeest van Nico- laas Beets' geboortjaar. 48 jaar Niemand kon toen vermoeden dat tus sen de eerste ontwerpen en de uitein delijke plaatsing van het monument een tijd van meer dan 48 jaar zou verlopen. Geen wonder dat, zoals de inmiddels professor geworden Jan Bronner zelf later constateerde, de eindresultaten sterk van het begin verschillen. Het Hildebrand-monu ment bestaat uit negen beelden, voor stellende figuren uit de Camera Ob scura, maar Bronner heeft wel negen tig beelden gemaakt voordat het mo nument helemaal naar zijn zin was. Dat was 'al' in 1948, maar toen begon de ellende van het vinden van de door G. KRUIS Hoeveel kunstzalen en galeries er momenteel in ons land te vinden zijn, zou ik werkelijk niet precies kunnen zeggen. In de tentoonstel lingsagenda's vind je er zo bij elkaar tussen de honderd en honderd vijftig. Maar er zijn er meer en ze zijn overal. Niet alleen zoals vlak na de oorlog in de grote steden of zoals een jaar of tien geleden in de belangrijkste provincieplaatsen, maar ook in Broek op Waterland, De laatste tien jaar. Een periode, waarin de galeries als paddestoelen uit de grond schoten en soms net zo snel weer verdwenen. Want het is typisch een branche waarin alleen de felste doorzetters het redden. Dieuw- ke Bakker, de vrouw achter de Gale rie Mokum in Amsterdam, is er zo een. Tien jaar geleden begon ze, aan de Amstel, in een wat onaanzienlijke ruimte, waar ze na een aanvankelijk nog gevarieerd expositieprogramma, zich toch meer en meer ging toeleg gen op surrealistisch georiënteerde kunstenaars. In 1963, herinner ik me, hield het CIAFMA, het in 1958 opgerichte Cen tre International de l'acqualité fantas- tique et magique' er zijn eerste Ne derlandse tentoonstelling. Johfra kwam, maar ook de oudere 'magische' realisten zoals Willink en Koch, ter wijl er daarnaast ook steeds aandacht besteed werd aan allerlei uiteenlopen de maar zeer interessante figuren als Leherb, Melle, Chabot en Ferdinand Erfmann. Tussendoor onstond bijna als vanzelf de 'stal' van Mokum, jonge fijnschilders, die al gauw aangeduid werden met termen als 'nieuwe' figu ratieven, 'nieuwe' realisten. 'n Uniek verschijnsel in die tijd: jon ge kunstenaars, die nog niet genoeg bleken te hebben van de traditionele (schilders-) materialen en methoden. Mensen, die nog weken of zelfs maan den achtereen met intense aandacht bezig zijn aan één enkel schilderijtje. Die, om maar wat te noemen, een huis nog steen voor steen, gras spriet je voor sprietje en een huid porie voor porie schilderen. Vandaar waarschijnlijk ook die term 'realistisch'. Maar dat 'nieuwe' staat or voor het bijzondere. Geen 'gewone' realisten, maar kunstenaars die facet ten van het realisme gebruiken, die de realiteitsuitbeelding (soms) tot het uiterste opvoeren en daardoor juist tot irreële, spook- of sprookjesachtige en ronduit gruwelijke effecten komen. Ik heb ze daarom wel 'spectaculaire' en 'sensationele' realisten genoemd. Dieuwke Bakker hield ze overigens niet thuis, aan de Amstel of, later, in een veel fraaiere behuizing aan de O.Z. Voorburgwal 334, maar stuurde ze het land in. Grote tentoonstellin gen stelde ze samen, die-in verschil lende musea te zien waren. 'Jonge realisten van Galerie Mokum' b.v. in Arnhem, 'Vijftig jaar Nederlandse re alistische kunst' die een grote toernee Een voorbeeld van realisme in Gele- rie Mokum. maakte en de Sal Meijer-tentoonstel- lingen in Laren, Antwerpen, Apel doorn en Breda. 't Jubileum wordt gevierd: in de gale rie zelf met de presentatie van nieuw werk, van, laat ik maar zeggen, de Mokum-groep (tot 7 juni) en in Arti et Amicitiae, Rokin 112 waar een expositie is ingericht, die een over zicht geeft van de activiteiten gedu rende de afgelopen tien jaar. En die duurt tot 4 juni. Zeer de moeite waard. Kees de Jongen DEN HAAG Na driemaal wegens ziekte te zijn uitgesteld gaat de voor stelling van Kees de jongen door Toneelgroep Centrum nu toch naar Joegoslavië. Zaterdag en zondag a.s. worden voorstellingen gegeven in het theater Ateljé 212 in Belgrado. Zon dagmiddag wordt in hetzelfde theater een extra voorstelling gegeven van Hellinga's korte stuk Verschuivingen. Maandag wordt Kees de jongen nog gespeeld in Sombor, bij de Hongaarse grens. Zoals reeds gemeld komt de toneelgroep Ateljé tijdens het Hol land Festival voorstellingen in Neder land geven. Zowel bij de voorstelin gen van Ateljé in Nederland als van Centrum in Joegoslavië zal gebruik worden gemaakt van een vertaalinstal- latie die het het publiek mogelijk maakt de stukken te volgen zonder door de taalbarrière te worden gehin derd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11