VS gooien lukraak bommen op Hanoi' Vo Ngoejen Giap: dirigent van Vietnamees offensief Ir. Luns waarschuwt egen Pax Russica Cairo geeft vl'ucht boven Sinaï tóe Politiechef in Milaan veri; noord Britten bezetten wijk in Belfast Theodorakis vrijgesproken Franse premier stelt vertrouwenskwestie DDR wellicht toch nog naar 'Stockholm' UNCLAD-III wil open Suezkanaal S.-l/nie levert nieuwe wapens aan! Egypte Maanmonsters zetten theorie op zijn kop Wallace Bondsraad Volgelingen Inönü vormen nieuwe partij in Turkije tOUW/KWARTET DONDERDAG 18 MEI 1972 liuilt'iiland T7/K7 iTOCKHOLM, SAIGON, H.ANOI, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Amerikaanse piloten voe- tn lukrake bombardementen uit boven Noord-Vietnam, zo heeft de Zweedse zaakgelastigde in Hanoi (rapporteend aan bet ministerie van buitenlandse zaken in Stockholm. )it meldt de Zweedse televisie, die in Het vliegveld van Kontoem is gisteren iet bezit zou zijn gekomen van een eiegram, dat de zaakgelastigde Jean ;hrophe Oeberg had gestuurd. Hij erichtte met eigen ogen te hebben hoe het belangrijkste zieken- [uis van Hanoi 'door zes raketten en en bom van 250 kg werd aangeval- en'. Voorts, dat alle spoorwegverbin- ingen tussen Hanoi en China nu uit- ie6diakeld zijn en de verbindingen iet het zuiden zo goed als vernietigd, 91 gevolge van de 'bombardementen, oen de Amerikaanse piloten merkten aldus nog steeds Oeberg dat zij lechts 'geringe schade hadden toe- ebraeht aan de grote Bien-brug over e Rode Rivier in Hanoi, kwamen zij p lage hoogte terug en gingen luk- iak raketten afvuren tegen niet- lilitaire doeleinden. Zo werden frag- lentatiebommen van metaal en plas- over een lengte van vier km tegen i dicht bevolkte arbeiderswijk ge- ruikt'. folgens het Zuidvietnamese opperbe- el zijn gisteren 300 Noordvietnamese oldaten om het leven gekomen door jen zware luchtaanval van Amerikaan- i B-52-bommenwerpers op vijf km an de nog steeds door de Noordviet- amezen belegerde stad An Loc, op 56 ra ten noorden van Saigon. leslissende slag n het Pentagon verwacht men nu Ike dag de grote aanval op de noor- elijke stad Hoeë van vier Noordviet- amese divisies. Deze aanval zo egt men in Washington zou wel ens de beslissende slag van de cam- agne kunnen zijn. Ook een aanval op ontoem wordt zeer waarschijnlijk eacht. De Noordvietnamezen hebben 30 mm geschut, dat een reikwijdte eeft van 27 km. Het Amerikaanse eschut van 175 mm, dat de Zuidviet- amezen hebben en dat ongeveer even er draagt, kan echter slechts twee choten per minuut lossen, terwijl het foordvietnamese geschut tot vijf Choten per minuut in staat is. door ongeveer 30 granaten getroffen. Een Amerikaans vrachtvliegtuig werd getroffen, waardoor zeven inzittenden gedood en twee ernstig gewond wer den. Een dag tevoren werden twee Zuidvietnamese vliegtuigen vernie tigd, toen er een raket-aanval op de luchthaven plaats vond. Commando's van de noordelijken of van de Vïët Cong hebben in de nacht van dinsdag op woensdag de grootste munitie-opslagplaats in de stad Plei- koe opgeblazen, waardoor de stad urenlang van de ontploffende bom men en granaten daverde. Er is niets meegedeeld over doden of gewonden. Een dag tevoren werd een grote olie- en benzine-opslagplaats drie km ten noorden van Pleikoe door comman- BELFAST (Reuter) Vierhonderd Britse militairen zijn gisteren de rooms-katholieke wijk Turf Lodge van Belfast binnengedrongen. Het ziet er naar uit dat ze er zullen blijven. Tot dusver was de wijk door politie en leger vrijwel afgesloten. De inval had plaats twintig minuten nadat drie protestantse mannen door het Ierse Republikeinse Leger naar de wijk waren ontvoerd. De ontvoerden werden spoedig gevonden. Ze waren vrijgelaten in de naburige rooms-ka tholieke wijk Andersontown. Een le- gerwoordvoerder zei dat men zodanig in Turf Lodge was gefiltreerd, 'dat de ontvoerde mannen in vrijheid werden gesteld'. Voor de inval had het Britse leger af en toe in Turf Lodge gepatrouilleerd. Bij al die gelegenheden schoten sluip schutters op de militairen. do's overvallen en de oliepijpleidin gen vernield. Terwijl de Noordvietnamezen een be langrijke brug hebben opgeblazen, die naar Hoeë gaat, waardoor de verbin dingen met de stad sterk zijn bemoei lijkt, zijn twee Zuidvietnamese batal jons met helikopters in een door de Noordvietnamezen verlaten basis bij de stad overgebracht teneinde 'een ring van staal' rondom Hoeë te vor men, zoals werd gezegd. Dr. Calabresi ROME (Reuter, UPI, AP) Duizen den politiemannen, caribinieri en re chercheurs nemen deel aan een klop jacht door geheel Italië op de moorde naars van de Milanese politiecommis saris dr. Luigi Calabresi. Er werden honderden mensen gearresteerd. In Milaan alleen al (waar Calabresi gis teren werd neergeschoten) werden meer dan 80 arrestaties verricht. Calabresi leidde het controversiële on derzoek naar een terroristische bom aanslag Ln Milaan in 1969, waarbij zeventien mensen zijn omgekomen. Eén van de verdachten is de anarchist Pietro Valpreda, die bij de verkiezin gen van vorige week zonder succes kandidaat was voor de maoïstische Ma- nifesto-partij. Er is ook een onderzoek gaande tegen drie neo-fascisten, van wie de journalist Pino Rauti lid van de Kamer van afgevaardigden is ge worden. De 35-jarige Calabresi stond aan het hoofd van de politieke afdeling van de politie van Milaan. Hij werd in het hoofd getroffen door pistoolschoten. V Wraakneming anarchi sten? die vanuit een voorbijrijdende auto op hem werden afgevuurd. Volgens ooggetuigen bevonden zich een man en een vrouw in de auto. Calabresi overleed op weg naar het ziekenhuis. Linkse extremisten hebben de com missaris een moordenaar genoemd, in verband met de dood van de anarchist Giuseppe Pinelli tijdens het onder zoek naar de bomaanslag in 1969. Pinelli zou zelfmoord hebben ge pleegd. Volgens de politie was hij uit het raam van de tweede verdieping van het hoofdbureau van politie ge sprongen, terwijl hij door Calabresi voor verhoor werd vastgehouden. Volgens de tegenstanders van Calabre si zou Pinelli uit het raam gegooid zijn om het feit te verhullen dat hij tijdens zijn verhoor geslagen was. Ca labresi, die getrouwd was en twee kinderen had. heeft verleden jaar voor de rechtbank in Milaan een proces aangespannen wegens laster te gen een linkse uitgever die hem ver antwoordelijk voor de dood van Pinel li had genoemd. Het proces is nog gaande. Sowjet-marine Volgens het Pentagon heeft een Rus sische marine-eenheid van acht sche pen, waaronder vijf torpedobootjagers en een onderzeeboot met raketten, bepaald niet de bedoeling om de Amerikaanse Zevende Vloot aan te vallen, die de mijnen heeft gelegd aan de ingang van de havens van Noord- Vietnam. De Russische eenheid be vindt zich in de Chinese Zee, bij de ingang naar de Golf van Tinmin. Er zijn geen aanwijzingen, zo werd ge zegd, dat de Sowjet-schepen dichter de Vietnamese kust zullen naderen. Bovendien zouden tweederde van de 20 tot 25 schepen uit Rusland en andere Oosteuropese landen, die op weg waren naar Noord-Vietnam, van koers veranderd zijn. Propaganda [OPENHAGEN (DPA) De secretaris-generaal van de NAVO, Jo- eph Luns, heeft het Atlantische bondgenootschap gewaarschuwd, iet toe te laten dat 'in Europa langzaam maar zeker de 'Pax Atlan- ca' wordt vervangen door een fundamenteel afwijkende en aanmer- ftlijk minder smakelijker 'Pax Russica'. been toespraak tot de Deense Atlan- 'iche vereniging in Kopenhagen zei >uns, dat de voorgenomen Europese eiligheidsconferentie niet mag lelden ot een Europees veiligheidssysteem, 'aarln de Sowjet-Unie (onder eventu- le verwijdering van de Verenigde taten en Canada uit Europa) de ominerende macht op het Continent )u zijn'. Veiligheidsconferentie moet aarom de samenwerking tussen Oost n West werkelijk verbeteren en niet lechts 'luchtige resoluties over goede oornemens' aannemen die de illusie an veiligheid zouden wekken. Het Westelijke bondgenootschap wil dat Veiligheidsconferentie ook militai- (ontwapenings)-maatregelen opstelt voor alle landen uitvoerbaar zijn 'die stap voor stap uitgevoerd, het ertrouwen tussen Oost en West op- ouwen en een beter klimaat zouden scheppen'. Luns betreurt het, dat Moskou al sinds vorig jaar de speciale afgevaardigde van de NAVO voor ontwapeningsbe- sprekingen, Manlio Brosio, vergeefs heeft laten wachten op een uitnodi ging voor een gesprek in Moskou. Het westelijke aanbod voor een bespre king over troepenvermindering blijft echter gehandhaafd. De secretaris-generaal van de NAVO had kritiek op de 'verzoeningsacties van de Russen in Europa, die op geen enkele manier gepaard gaan met af breken van de Russische militaire positie'. Al zijn er tekenen van ont spanning in Midden-Europa, een der gelijke tendens is in het Noorden en het Zuiden van het bondgenootschap en in de Atlantische oceaan niet aanwezig. Daar vindt men eerder 'een aanmerkelijke uitbreiding van de Rus sische militaire activiteit'. Noord-Vietnam en de Vietcong ener zijds en Zuid-Vietnam en de VS an derzijds hebben hun propaganda-aan vallen op elkaar voortgezet. In gelijk luidende nota's verwierpen de Ame rikanen en hun cliënten een verzoek van de tegenpartij van dinsdag om de vredesbesprekingen in Parijs weer op gang te brengen. 'Uw acties op het slagveld en uw woorden in Parijs, inclusief de inhoud van uw bood schappen die u op 16 mei hebt afgege ven, geven op geen enkele wijze een aanwijzing, dat u inderdaad echt geïn teresseerd bent in zinvolle onderhan delingen of in besprekingen over de voorstellen van beide zijden', zo luid de de Amerikaanse nota. Vastgesteld werd, dat de Noordvietnamezen gewei gerd hebben antwoord te geven, toen hun op de laatste zitting van 4 mei vragen weden gesteld over hun offen sief over de bestandszone. 'In tegen deel, u ging voort met uw polemiek en uw bombast'. De Noordvietnamese premier Pham Van Dong heeft in een vraaggesprek met het Franse blad Le Monde ver klaard binnen 24 uur een eind aan de oorlog te maken, als dit door onder handelingen mogelijk wordt gemaakt. 'Mijn regering wil voor een eervolle uitweg voor de Amerikanen zorgen, maar is ook bereid tot het bittere eind door te vechten voor de rechten van het Vietnamese volk, omdat zij weet dat de tijd met haar is'. Als Nixon beseft dat zijn Vietnamiseringspoli- tiek en de bombardementen op de Ho Tsji Minh-route een fiasco zijn gewor den, zal de oorlog pas eindigen. 'Be halve een eervolle aftocht valt er voor hem niets te winnen. Wij zijn vastbe sloten hem die eervolle aftocht te geven'. ATHENE (Reuter) De Griekse componist Mikis Theodorakis is vrij gesproken van de aanklacht, d* Griek se autoriteiten beledigd te hebben en valse geruchten verspreid te hebben voordat de huidige regering door een staatsgreep van het leger aan de macht kwam. PARIJS (AFP) De Franse minis terraad heeft premier Chaban-Delmas gemachtigd, dinsdag de vertrouwens kwestie te stellen als de nationale vergadering de regeringsverklaring over de binnen- en buitenlandse poli tiek behandelt. Omdat de regering de laatste weken niet alleen veel kritiek heeft gekregen van de oppositie, maar ook uit het eigen kamp. zou Chaban-Delmas vol gens politieke waarnemers sterker staan, wanneer een motie van vertrou wen wordt aangenomen. De regerings coalitie heeft iets mee rdan een twee derde meerderheid. DEN HAAG Er bestaat een kleine kans dat de DDR tóch nog naar de internationale milieuconferentie komt die van 5 tot 16 juni door de Verenig de Naties in Stockholm wordt gehou den. Om dat te bereiken is door de- Oosteuropese landen een ingenieuze oplossing voorgesteld, die ervan uit gaat dat op de conferentie niet zal worden gestemd maar dat de verschil lende agendapunten aangenomen zul len worden via algehele overeenstem ming van de delegatieleden. Omdat eerder de overgrote meerderheid van de algemene vergadering van de Vere nigde Naties bepaalde dat alleen le den van de VN op de vergadering in Stockholm stemrecht hebben en Oost- Duitsland niet bij een van de organi saties van de VN is aangesloten, zou de DDR in Stockholm alleen mogen toekijken De Oosteuropese landen, die eerder uit protest tegen de boycot van de DDR besloten niet mee te doen aan de voorbereidingen van de conferen tie, willen dat de secretaris-generaal van de VN-milieuconferentie, de Ca nadees Strong, alsnog de DDR een uitnodiging zal sturen en dat de con ferentie daarop zal besluiten agenda punten via consensus te laten passe ren. Op deze wijze zou een DDR- delegatie zónder stemrecht welkom zijn en aan de werkzaamheden kun nen deelnemen. Staatssecretaris drs. T. E. Westerterp van buitenlandse zaken zei gisteren er een tegenstander van te zijn dat de DDR op de conferentie wordt toegela ten op grond van zijn lidmaatschap van de wereldgezondheidsorganisatie van de VN. 'Op dez-1 wijze zou de DDR via een achterdeur binnenkomen en wij vinden dat dit via de voordeur moet gebeuren'. De heer Westerterp denkt daarbij aan de verdragen tussen oost- en west-Duitsland die kunnen betekenen dat de DDR automatisch tot de VN wordt toegelaten, 'door de voordeur'. CAIRO (Reuter, UPI) De Egyptische peiri. heeft gisteren in grote opmaak bericht dat twee Egyptische Mig-2d -straaljagers de mo dernste van de Sowjet-Unie dinsdag ovoi* de door Israël bezette Sinai-woestijn hebben gevlogen. Eerder had ,tfe Egyptische regerings vertegenwoordiger Mohammed Hassan el-Zaj» Jaat voor de eerste maal officieel bevestigd, dat Egyptische gevechtsvliegtuigen over de be standslijn hadden gevlogen. Alle andere malen, cat Israël Egypte van bestandsschendingen had beschul digd, werd dit door Cairo ten stellig ste ontkend. Het was tevens de eerste maal, dat Israëlische militaire woordvoerders te kennen gaven, dat de Mig-23-toestellen (die onder de codenaam Foxbat bij de NAVO bekend zijn) door Egyptische piloten bestuurd konden zijn. Israël had bekendgemaakt, dat de twee Egyptische toestellen diep de Sinaï waren ingevlogen voor een ver kenningsvlucht naar de Israëlische militaire installaties en dat de opge stegen Israëlische vliegtuigen geen contact met de Egyptenaren hadden kunnen krijgen. De Foxbat kan snel ler en hoger vliegen dan de Phantom, waarover Israël beschikt. Volgens offi ciële Egyptische mededelingen kan de Foxbat drieduizend km per uur en op een hoogte van 24 km vliegen. Mythe De Egyptische premier Aziz Sidky heeft dinsdag verklaard, dat Egypte van de Sowjet-Unie nieuwe gevechts vliegtuigen heeft gekregen, die zulk een bereik hebben, dat zij tot diep in het hart van Israël kunnen doordrin gen. In een rede voor radio-Cairo zei Sidky dat de nieuwe Sowjet-leverantie de mythe van een Israëlisch over wicht in de lucht heeft vernietigd. 'Ik verzeker u en ik weet aan de hand van de wapens, die wij hebben gekre gen, dat de strijd niet ver af is en dat wij elke centimeter van de Sinaï en het andere Arabische grondgebied zullen terugveroveren. De dag van de strijd, die ons de zege brengt, is in de naaste toekomst'. De laatste dagen zijn in Egypte voort durend berichten gelanceerd, dat de Sowjet-Unie aan haar bondgenoot nieuwe aanvalswapens heeft geleverd en nog zal leveren. Dit geschiedde tijdens het bezoek van de Russische minister van defensie, maarschalk Gretsjko, die gisteren weer is vertrok ken. Met name gevechtsvliegtuigen en marinevaartuigen zullen aan Egypte worden geleverd. Gretsjko heeft grootscheepse manoeuvres van de Egyptische luchtmacht bijgewoond en een deel van zijn besprekingen met zijn Egyptische collega Sadek op een Russisch oorlogsschip in de haven van Alexandrië gevoerd. Behalve aan Egypte, zal de Sowjet- Unie ook aan Syrië nieuw oorlogstuig leveren. Dit, ondanks de weigering van de Syrische regering een verdrag van vrien hschap en. samenwerking met de So wjet-Unie te sluiten. Aldus is in Beirc iet bekend geworden. SANTIAGt (AP) De UNCTAD- conferentir l in Santiago heeft ondanks protesten tan de Israëlische afgevaar digden e fen resolutie- aangenomen, waarin wo fdt aangedropgen op spoedi ge heropei hing van het Suezkanaal. In de resi klutie wordt verband gelegd tussen dej Isralische bezetting van Arabische gebieden en de sluiting van het kanaa f en wordt de terugtrekking van de I: t-aëlische troepen een voor waarde g rnoemd voor de heropning van het kanaal. De resolutie werd aangenom inn met 70 stemmen voor, geen tege |i en 37 onthoudingen. CAIRO '(Reuter) Egypte en de Sowjet-l Jnic hebben gisteren een nieuwe overeenkomst gesloten inza ke de 1 èvering van Russische wapens. Dit heefit het Egyptische blad Al- Akhbar teisteren gemeld. Het blad zei niet, w'Ake wapens de Sowjet-Unie naar Egypte gaat sturen. PEKING (AFP) De Russsche am- basseneur in Peking, Wassili Tolsti- kow„is gisteren naar Moskou vertrok ken tnfadat hij twee dagen eerder een ondeirhoud ad met de Chinese pre mier 'Tsjoe En-lai. Er (I óan al enkele dagen geruchten de ronc(e over een aanzienlijke verbete ring; 'ïn het klimaat tussen de Sowjet- Unil en de Chinese volksrepubliek na de J Amerikaanse blokkade van Noord- Viel nam en de verheviging van de bonf(aanvallen op dat land. 1 door Alan Dawson Generaal Vo Ngoejen Giap, de 60-jarige Noordvietnamese minister van defensie, heeft in de afgelopen 27 jaar meer slagen verloren dan gewonnen. Maar hij heeft nog nooit een oorlog verloren. De kleine, gezette weduwnaar had de leiding van het eerste gevecht dat ooit door een strijdmacht uit noordelijk Vietnam werd gestreden. Het was een actie waaraan door 34 man werd deelgenomen aan de voor avond van kerst 1944. Thans heeft hij de leiding van een geregeld leger van 150.000 man dat hij vanuit een spaarzaam gemeubileerd bureau in Hanoi dirigeert. In de afgelopen 27 jaar heeft Giap Amerikaanse hulp aanvaard voor een guerrillastrijd tegen de Japan ners, Chinese hulp voor het verslaan van de Fransen en nu Russische hulp voor een open gevecht met het door de Amerikanen gesteunde leger van Zuid-Vietnam. Zowel uit opmerkingen van zijn vrienden als uit zijn geschriften blijkt dat Giap zich weinig gelegen laat liggen aan het lot van zijn men sen of aan de uitslag van afzonder lijke gevechten. 'Elke minuut sterven honderdduizenden mensen in de ge hele wereld', zo verklaarde hij eens. 'Het leven of de dood van honderd, duizend of tienduizend menselijke wezens betekent, zelfs al zijn het onze eigen makkers, werkelijk heel weinig'. Deze denkwijze heeft westerse mili taire officieren versteld doen staan. Zij waren geschokt door de aanval len van Noordvietnamezen die in golven oprukten en honderden do den achterlieten zonder dat een doel werd bereikt. Giap stond daar zelfs niet bij stil toen een westerse journalist hem in 1968 vroeg of de beweringen juist waren dat er sinds 1961 650.000 van zijn manschappen waren gesneuveld. 'Dat is ongeveer juist', antwoordde hij. Sinds dit interview is het aantal doden onder de Viet Cong en de Noordvietnamezen volgens de cij fers van de Amerikanen en Zuidviet- namezen tot over de 800.000 geste gen. Giap heeft zijn gevechtstheorieën in zijn geschriften uiteengezet en in de praktijk gebracht in zijn strijd tegen de Japanners, de Fransen en de Amerikanen. Over Giap zelf zijn echter maar bitter weinig bijzonderheden be kend. Zijn meest bekende karakter trek is zijn temperament. Hij staat bekend als een 'met sneeuw bedekte vulkaan', hoewel deze omschrijving alleen achter zijn rug wordt ge bruikt. Evenals de meeste leiders van beide delen van Vietnam is Giap geboren in het politiek bewuste centrale deel van het s-vormlge Vietnam. Zijn naam betekent: wapenrusting. Giap bezocht de Franse middelbare school in Hoeé, waar ook Ho Tsji Minh en de latere Zuidvietnamese dictator Ngo Dinh Diem hun diplo ma's behaalden en die respectieve lijk de eerste president van Noord- Vietnam en Zuid-Vietnam zijn ge worden. Giap deed later mee aan De militaire opzet van het Noord vietnamese offensief dat een vernie tigende klap dreigt toe te brengen aan het 'vietnamiserings'-beleid van president Nixon wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan de befaamde Noordvietnamese opperbevelhebber, generaal Vo Ngoejen Giap. Wat de politieke beweegredenen voor het offensief zijn geweest Is nog steeds een raadsel. Maar aangenomen wordt dat Hanoi en de Voorlopige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam de VS, de Sowjet-Unie en China willen duidelijk maken dat een politieke regeling van het Viet namese' conflict voorbehouden is aan de door Vietnamese communisten gedomineerde nationalisten en niet aan de supermogendheden. Alan Dawson, correspondent in Saigon van het Amerikaanse persbureau United Press International be schrijft hieronder de levensloop van generaal Giap. studentenbetogingen tegen de Fran sen, wat min of meer voorwaarde werd voor het leiderschap in noor delijk Vietnam. De opkomst van Giap begon met zijn toetreden tot de communisti sche partij van Indo-China die in 1933 door Ho Tsji Minh werd opge richt. Nadat Giap in 1937 een graad in de rechten en politieke economie had behaald aan de universiteit van Hanoi nam hij in 1939 deel aan de opstand die leidde tot de vlucht van de partijleden naar Kwangsi in Chi na. Bij de stichting van de Viet Minh Liga voor onafhankelijkheid van Vietnam kreeg Giap de taak de mili taire vleugel te organiseren. Deze zou de Japanners en de Fransen de nederlaag moeten bezorgen en de communisten aan de macht brengen. Op 22 dec. 1944 werd zijn 'gewa pende propaganda-brigade' gevormd. Giap deelde zelfgemaakte en buitge maakte wapens uit aan vrijwilligers. Twee avonden later leidde hij per soonlijk aanvallen op Franse leger kampen bij de Chinese grens. De opgeschrikte soldaten van het Fran se Vichy-regime werden meedogen loos afgeslacht. Het groeiende guerrilla-leger van Giap bestreed het keizerlijke Japanse leger. Zijn mannen werden geadvi seerd door Amerikaanse vrijwilligers en achter de Japanse linies aan parachutes neergelaten. Giap was echter het meest in beslag genomen door de Fransen.- In 1945 werd zijn vrees werkelijk heid, toen de Franse regering haar troepen terugstuurde naar Hanoi, ondanks het feit dat er een Demo cratische Republiek Vietnam was uitgevaardigd en Ho Tsji Minh zich daar met zijn volgelingen had geves tigd. Toen in december 1946 het gevecht losbarstte vluchtten Ho, Giap en de Viet Minh dc jungle in en er was een steeds feller wordende guerrilla van acht jaar voor nodig aangevuld met massale aanvallen, om de door de VS gesteunde Franse troepen te ver slaan. Na de overwinning van Dien Bien Phoe won de Viet Minh de helft Generaal Giap (links) inspecteert zijn troepen. van Vietnam op de vredesconferen tie van 1954 in Genève. T/ren het duidelijk werd dat de VSI en (de Zuidvietnamese dictator) E>iem in 1956 geen verkiezingen wil/ien toe staan, waardoor de Viet Miiaïh ook in zuidelijk Vietnam aan de nia-cht had kunnen komen, begon Giap die nu vice-premier, minister van j defensie en opperbevelhebber van Noord- Vietnam was geworden en nieu we oorlog te beramen. 'Opnieuw gegroepeerde' Vit't Minh- strijders drongen het zuidfeti binnen om mensen te werven (Moor een nieuwe guerrilla. In 1965 verschenen geregel oe Noord vietnamese troepen in Zuid-Vietnam. Giap was in 1968 klaar voor de derde fase 'van zijn bekende krijgs plan: de conventionele oorlog. Het Tet-offensief was militair gezien een mislukking, maar het resultaat was een politiek sucées. Het huidige offensief zou wel eens het belangrijkste van allemaal kun nen zijn. Een Noordvietnamees le ger dat groter is, beter uitgerust en beter voorbereid, is duidelijk uit op een totale overwinning. Het of fensief woTdt door Giap de ver liezer van veldslagen en de winnaar van oorlogen vanuit Hanoi be stuurd. HOUSTON (Reuter) De maanmon sters die John Young en Charles Duke met de Apollo 16 hebben opge haald. zullen de inzichten over het verleden van de maan waarschijnlijk sterk veranderen. Het vermoeden dat tijdens de reis al ontstond, dat het hoogland van de maan zoals het er nu bij ligij niet door oude vulkaanuitbar stingen is gevormd, is door het voor lopige onderzoek bevestigd. Het ge vonden materiaal is gevormd door zware inslagen van meteorieten. Wel is de chemische samenstelling van de nieuwe monsters nogal anders dan die van het materiaal uit de vlakten. Het bevat bijvoorbeeld tien maal zo veel ijzer en ook meer alumi nium cn kalk. Dat heeft nogal wat gevolgen voor het algemene beeld, want de hooglanden maken ruim twee derden van het maanoppervlak uit Overigens staat niet vast dat het lan dingsgebied van Apollo 16 nu type rend was voor alle hoogvlakten. Of dat zo is zullen voorlopig alleen de Russen met hun onbemande maanson- des kunnen achterhalen, want dit was de eerste en enige keer dat het Apol- lo-programma in het hoogland .prikte'. Vervolg van pagina 1 Er wordt intussen een geweldige proi paganda bedreven met zijn verlam ming. Herhaaldelijk wordt hij in één adem genoemd met die andere Demo cratische president, die verlamd was, Roosevelt. REVOLVER-TYPE Intussen heeft Senator Edward Ken nedy alsnog de extra-bescherming van agenten van de geheime dienst afge wezen, die Nixon hem na de moord aanslag had aangeboden. In plaats daarvan heeft hij opgeroepen om een veel strengere controle op het bezit ten en verkopen van vuurwapens uit te oefenen. Een sub-commissie van de Senaat heeft gisteren een wet goedgekeurd, waarbij alle revolvers van het type, dat tegen Wallace gebruikt werd en tegen wijlen Senator Robert Kennedy, niet meer verkocht mogen worden. Het gaat om revolvers met een korte loop van het .38-caliber. De verdachte van de aanslag, de 21- jarige Arthur Bremer, is nu officieel door de federale overheid in staat van beschuldiging gesteld. Hij heeft de burgerrechten van Wallace verhin derd, hetwelk volgens een door Walla ce fel bestreden wet in 1968 als een misdaad werd gekenmerkt; en hij heeft een federale agent (de man "an de geheime dienst die Wallace be schermde) en iemand die naar een federale functie streefde (Wallace zelf) trachten te doden. De revolver, waarmee op Wallace werd geschoten, is van het type kleine vuurwapens, dat door een presidentiële commissie destijds na de moord op Bobby Ken nedy als gevaarlijk werd gekwalifi ceerd. Maar juist Wallace en de zij nen wilden de kleine en de minder kleine man in het bezit laten van dce typisch Amerikaanse statussym-. bolen. Vervolg van pagina 1 ligheidsconferentie, die vooral door de Russen wordt nagestreefd. Uit alle delen van de wereld zijn betuigingen van instemming gekomen met het besluit van de Bondsdag. De Russen zijn geheel tevreden. In Polen is men wat gereserveerd, omdat de Bondsdag ook de verklaring betreffen de het al dan niet definitieve karakter van de Poolse westgrens heeft aan vaard. De Amerikanen beschouwen de beslis sing van de Bondsdag als een gunstig voortéken in verband met het komen de bezoek van president Nixon aan de Sowjet-Unie. Zij gaan er blijkbaar van uit, dat ratificatie van de verdragen een feit zal zijn, als de president maandag in Moskou arriveert De Ne derlandse regering heeft de hoop uit gesproken, dat 'deze ontwikkeling een belangrijke bijdrage mag blijken te zijn tot een verdergaande ontspanning tussen Oost en West'. Brandt Uit de stemming is gebleken, dat kanselier Brandts coalitie in de Bondsdag geen meerderheid meer heeft. Dat kan tot nieuwe pijnlijke situaties leiden als de 'Ostvertrage' eenmaal definitief zijn geratificeerd en de enorme binnenlandse proble men weer volledig de aandzcht opei sen. ANKARA (UPI, Reuter) Volgelin gen van de Turkse 'grand old man', de 88-jarige Ismet Inöbu, hebben be sloten een nieuwe partij te vormen en de Republikeinse volkspartij te verla ten. Vorige week werd Inönil als lei der van deze partij verslagen door de sociaal-democraat Bulent Ecevit,

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7