Idenburg: de aanval gaat stap voor stap verder dichtbij TW-verhoging s atificatie Groningen, een magische stad Gesprek begint over vergoeding groepspraktijken Chomsky kbladen+weekbladen weekbladen w Tenzij je 70 jaar bent, zoals Idenburg. ILW KW ARTET DONDERDAG 18 MEI 1972 Binnenland T.1 K5 ommentaar 1de tat zelfstandigen hebben lang moeten :htcn op de fiscale tegemoetkoming Is die nu door het kabinet-Bieshcu- is voorgesteld. Zij hebben dc laatste tn tot de zwaarst getroffen slachtof- van de inflatie behoord. Het is dat ze daar eindelijk, al is het ten dele, voor worden schadeloos leid. het kabinet hieraan een tegemoet - ning heeft toegevoegd aan inko- nstrekkers uit vermogen, ligt minder ir de hand. Waarom zouden divi- en rentetrekkers moeten worden foordeeld boven mensen die hun argeld in huizen beleggen en trou- ook boven mensen die een inko- n uit arbeid winnen? De vermogens- jtters hebben bij staatssecretaris iolten blijkbaar een streepje voor; hij legt niet uit, waarom de ksvertegenwoordiging hem daarin moeten volgen, engens: een terechte maatregel als tegemoetkoming aan de zelfstandi- kost veel geld en niemand zal in lelijkheid hebben kunnen verwach- dat deze voorziening zonder belas- [verzwaring kon worden uitgevoerd zeker niet nu de toestand van dc •rheidsfinanciën een ongekend diep- unt heeft bereikt. de dekking in het wetsontwerp van regering wordt gezocht in de sfeer de indirecte in plaats van de ede belastingen, zal vooral de VVD aanspreken. Deze partij hamert er jaren op, dat de verhouding tussen itb directe en de indirecte belastingen eef zou zijn en dat het zwaartepunt meer naar de tweede categorie zou moeten worden verschoven, t grote bezwaar daarvan is, dat bij opleggen van indirecte belastingen ge :n rekening kan worden gehouden itw het draagkrachtbeginsel. De ver- ging van dc BTW die nu is voorge- Id om hel fiscale voordeel ten bate dc zelfstandigen te betalen, zal gend jaar onherroepelijk leiden tot gende prijzen, die door rijk en arm ijkelijk moeten worden betaald. Ie «cl idanks het feit dat het oppositieleider d' rzel nie is gelukt dc christcn-demo- ten tot instem ing met de van een ten tot instemming met de van een ige te bewegen en ondanks het (breken van een absolute meerder- Mfod (249 van dc 496 stemmen) is de ificatie van de verdragen met Rus- d en Polen gisteren waarschijnlijk :h werkelijkheid geworden, irgen vergadert dc Bondsraad (waar de regeringen van de deelstaten zijn rtegenwoordigd) en het is vrijwel ;er dat de christen-democraten daar gebruik zullen maken van hun rderheid om de Bondsdag alsnog te odzaken. de verdragen met de abso- e meerderheid goed te keuren. Laat Raad de zaken zoals zij nu zijn, dan ivoor president Gustav Heincmann weg vrijgemaakt om de ratificatie imenten te ondertekenen, felle tegenstand van de afgevaar- len van de CSU (de Beierse zuster- ij van de CDU, waarvan Franz •f Strauss voorzitter is) en de duide- tegenzin in Barzels eigen CDU :n helaas aanvaarding met een IJJJyalc meerderheid onmogelijk ge- aakt. Te betreuren valt, dat geen ikele chr sten-democraat vóór de ve'r- agen heeft gestemd. Men kan het nij irzel niet euvel duiden, dat tot stem- ithouding werd besloten. Zoiets kan v et in scène zijn gezet, gezien de ftige emoties, die zich de laatste Joe gen hebben losgemaakt. is voor de regeringspartijen geen den, ophef te maken over hun over- inning, als dc Bondsraad geen nieuwe oeilijkheden veroorzaakt. Op eigen :ht hebben zij de verdragen niet dc eindstreep kunnen brengen, anselier Brandts coalitiekabinet bc- niet langer over een meerderheid de Bondsdag, waarmee tot de ver ezingen in de herfst van volgend jaar irder kan worden geregeerd, et zijn niet alleen de christen-demo- aten. die met politieke malaise heb- :n te kampen, nu de reeds bestaande Dé irdeeldheid openlijk aan de dag is r v etreden. De liberalen zijn dc gevolgen an hun omzwenking naar links nog 0j( iet te boven en de tegenstellingen in et SPD-kamp spitsen zich toe als evolg van de onverwachte 'opmars' Nieuw Links. (iettemin is er reden om dc goedkeu- taïtmg van de verdragen aangenomen at de Bondsraad geen nieuwe hinder- iis zal opwerpen met instemming te (egroeten. Zij kunnen straks geen oor- jaak meer zijn van een onverkwikkelij- confrontatie tussen regerings- en ipositie-partijen. Het vierniogendhe- inakkoord over Berlijn kan in werking reden en vervolgens kan een begin 'orden gemaakt met voorbereidingen [oor een Europese vciligheidsconferen- Voor de landen van West- en Oost- jropa breekt een periode aan. waarin J pede bedoelingen waar gemaakt moe ien worden. dw tel Op weg naar een constructief onderwijsbeleid nog veel kansen gemist door P. J. HAGEN AiMSTERDAM Prof. dr. Ph. J. Idenburg waarschuwt van tevoren dat hij geen opzienbarende dingen gaat zeggen, wanneer hij van middag zijn afscheidscollege geeft als hoogleraar in de onderwijs kunde aan de Universiteit van Amsterdam. Hij heeft geen behoefte aan een herhaling van de ongezouten kritiek die hij zo nu en dan op het onderwijsbeleid van deze en vorige regeringen heeft gespuid. Voorzover in zijn afscheidsrede over 'De utopie in het onderwijs beleid' over de politieke praktijk gesproken wordt, zal Idenburg zich laten kennen als een voorzichtig strateeg: 'we moeten genoegen ne men met een aanval, die stap voor stap voorwaarts gaat'. Voor de verbetering van het onderwijs is wel een offensief nodig, maar in een revolutie gelooft Idenburg niet. De aanval mag wel radicaal zijn, maar de 'uitbundige prediking van de omzetting aller dingen' is vruchteloos. Zonder volharding en geduld kom je nergens. Er zullen ongetwijfeld studenten on der het gehoor van de scheidende hoogleraar zijn die een stevig protest tegen de 'afbraak-politiek' van de hui dige ministers van onderwijs en we tenschappen meer op zijn plaats vin den dan een oproep tot geduld en volharding. En het zou Idenburg ook niet moeilijk moeten vallen. Hij hoeft maar zichzelf te citeren om de nodige indruk te maken. Op de laatste blad zij van zijn veelgeprezen boek 'Schets van het Nederlandse schoolwezen' staan zinnen die nog best bruikbaar zijn: 'Wij hebben de indruk dat de motoren zijn afgezet en het roer niet meer wordt bediend. Het schip (dat is ons schoolwezen, red.) wordt door de wind en de stroom willoos voortge stuwd.' Maar Idenburg is niet in de eerste plaats de man die zich bij tijd en wijle scherp uitlaat over ministers die het departement van onderwijs als een snoepwinkeltje beheren. En zijn uitbrander aan ambtenaren die ver nieuwing schuwen en zweren bij vaste voorschriften mag niet de indruk ge ven dat Idenburg het overheidsbeleid alleen in zwart-wit termen kan be schrijven. Zijn boeken 'Schets van het Neder landse schoolwezen' en Theorie van het onderwijsbeleid' zijn de neerslag van een uitermate genuanceerde visie op ons onderwijs. Idenburg is zo ge nuanceerd dat zijn studenten hem nogal eens het verwijt hebben ge maakt dat hij te weinig stelling neemt. Dat verwijt komt dan vooral uit de groep van marxistisch georiën teerde studenten, die vinden dat ook het onderwijs beheerst wordt 'door klassetegenstellingen. En de minister van onderwijs is in dat geheel niet meer dan een lakei van de heersende klasse. Maar prof. Idenburg voelt er weinig voor zo'n ideologie in te slikken om dan vervolgens de feiten te rangschik ken volgens diezelfde ideologie. Zijn opsomming van feiten leidt hem eer der tot terughoudendheid bij het for muleren van een eigen oordeel. Als hij alle economische, godsdienstige, historische, culturele, politieke, enz. factoren op een rijtje heeft gezet.( moet hij de grootste moeite doen om' een dominante factor te ontdekken. En wanneer uit bepaalde hoek dan gezegd wordt dat hij zich blind staart op "bourgeois'-feiten, zegt Idenburg: 'maar zulke grapjes aanvaard ik niet.' Prof. Idenburg heeft vele malen ge pleit voor een constructieve onder- Zitten blijven De wonderen ?ijn de wereld niet uit, maar in Groningen wordt dat over een weekje wel mirakels duidelijk. Dan 26, 27 en 28 mei wordt daar het natipnale congres voor de goochelkunst gehouden. Nederland kent z'n eigen 'Magische Unie', die dit festijn elk jaar organiseert. Driehonderdvijjtig magiërs uit zes landen zullen die drie dagen de stad Groningen in hun ban houden. In de eerste plaats is daar het geheimenkist je, waar een zich 'Avara' noemende goochelaar drie voorspellingen inge stopt heeft. Dat kistje is verzegeld en in de etalage van een Gronings wa renhuis ge:ett waar het blijft staan tol het congres begint. Iedereen is natuurlijk benieuwd wat er in zit en of de voorspellingen uitkomen, maar voorlopig houdt de politiecommissaris de sleutel tot die geheimen veilig op zak. Burgemeester Buiter mag op de congres-openingsdag als eerste in het kistje kijken en daarna alles rondver tellen. De Groningers kunnen bovendien zelf iets van het congres opsteken. Wie op straat een van dc 350 goochelaars tegenkomt, mag hem aanhouden en wijspolitiek. Maar dat betekent niet dat een constructief beleid naar zijn mening geheel ontbreekt. 'Ik heb ook gezegd dat we sinds de mammoetwet daarheen op weg zijn. Eigenlijk is dat begonnen bij minister Rutten. die duidelijk stelde dat zijn beleidsplan gebaseerd was op onderwijskundige beginselen.' Voor het Nederlandse on derwijs was dat iets nieuws, want het departement van onderwijs heeft al tijd zijn handen vol gehad aan juri dische en financiële beslommeringen. Het heeft na de beëindiging van de schoolstrijd een halve eeuw geduurd voordat de overheid schoorvoetend weer begon aan een actiever onder wijsbeleid. Nu zijn er tekenen dat de door Iden burg voorgestane constructieve onder wijspolitiek terrein wint. De duidelij ke uitspraken van de vroegere staats secretaris Grosheide over de midden school Mdie hij overigens al gauw weer moest inslikken), de voorzichti ge pogingen om het kleuter- en basis onderwijs te vernieuwen, de bemoei enis van de overheid met de leerplan- ontwkkieling: dat zijn allemaal voor beelden die erop wijzen dat we de kant van zo'n constructief beleid uit gaan). Maar prof. Idenburg vindt dat er nog teveel kansen gemist worden. Juist de verlegenheid rondom de middenschool is daarvan een bewijs. De minister had op grond van ontwikkelingen in het buitenland moeten zeggen: het gaat overal de kant uit van geïnte greerd ondeiwijs voor alle 12- tot 15- jarigen. ik denk dat we daar in Ne derland ook naar toe gaan. laten we beginnen met vijf experimenten, en laten we daarna beslissen hoe het moet.' Prof. dr. Ph. J. Idenburg geeft vanmiddag zijn afscheidscollege als hoogleraar in de onderwijskunde aan dc Universiteit van Amsterdam. De in 1966 als direc teur van het Centraal Bureau voor de Statistiek gepensioneerde Idenburg heeft zich dan vijf jaar kunnen wijden aan zijn grote hobby, die hij de rest van zijn leven (zeer professioneel overigens) in zijn vrije tijd heeft bedreven. Dr. idenburg Is van huls uit Jurist. Zijn belangstelling voor het onderwijs werd ge wekt toen hij van 192S tot 1928 werkte op het bureau van de Schoolraad voor scholen met de bijbel. Die belangstelling werd ver der aangewakkerd door rijn schoonvader, de pedagoog P. A. Kohnstamm. Toen hij in 1929 bij dc afdeling culturele statistiek van het CBS ging werken had hij reeds een proef schrift over het Engelse onderwijs-bestuur geschreven. In 1934 werd hij privaat-docent in de geschiedenis, de theorie en dc statis tiek van het onderwijs. In 1946 was hij een Jaar lang directeur- generaal op het departement van onderwijs, onder minister Van der Leeuw. Daarna keerde hij terug naar het CBS waarvan hij sinds 1939 directeur was. In 1936 werd hij benoemd tot hijzonder hoogleraar In dc pedagogie en tot directeur van het Nutssemi- narium voor pedagogiek, het Kohnstamui- instituut, in Amsterdam. Prof. Idenburg. sinds de oorlog lid van de Partij van de Arbeid, heeft zich naar zijn zeggen nu 'mijlen ver verwijderd' van het milieu van protestantse schoolraad en chris telijk historische politiek. Misschien is dat er de oorzaak van dat hij nooit minister van onderwijs is geworden. Trouwens, de Partij van de Arbeid heeft zich nooit sterk gemaakt voor de post van onderwijs: mis schien zou dat teveel gaan kosten. En Idenburg zelf had ook weinig ambitie in die richting: ik ben teveel op mijn vrijheid gesteld, zegt hij. Een andere gemiste kans: het rapport 'Opstaan tegen zittenblijven' van dr. K. Doornbos, uitgebracht door de Stichting voor Onderzoek van het On derwijs, waarvan prof. Idenburg ja renlang voorzitter is geweest. In dat rapport (nu veilig opgeborgen in de la van de minister) wordt een plan gelanceerd voor de afschaffing van het zittenblijven oinncn tien jaar. Toen ue nota verscheen waren de reacties zeer positief, behalve van de regering. Die heeft er nooit wat mee gedaan en prof. Idenburg verklapt dat de directeur-generaal van het onder wijs net bijna nog zonde van het geld vond om die nota aan alle inspecteurs toe te zenden. Dat acht hij typerend voor het 'beleid' op het ministerie De begroting stijgt naar de tien miljard gulden per jaar. Maar geld voor rese arch kan er nauwelijks af. Als je ziet wie die miljarden beheren, dan hou je je hart vast. Afgezien van minister Van der Leeuw (onder wie prof. Idenburg directeur- generaal van het onderwijs was) en minister Rutten is Idenburg weinig onder de indruk van de mensen die in Nederland voor het departement van onderwijs ministeriabel worden geacht. In dat verband is het aardig zijn recente bespreking te citeren van het boek waarin twee Engelse oud ministers van onderwijs worden geïn terviewd. Zowel van de conservatief Boyle als van de socialist Crossland schrijft Idenburg: 'deze gentlemen hebben een stuk cultuur dat men bij de doorsnee politicus in Nederland node mist.' En aan het eind van zijn recensie fanta seert Idenburg: 'Welnu, ik stel voor dat wij onze huidige ministers en staatssecretaris hun kans geven. Naar de bovengestelde maatstaf mogen wij geen grootse politiek van hen ver wachten. Maar laat ons voor een vol gend kabinet een van die Engelse staatslieden uitnodigen. Hij mag een paar van zijn naaste medewerkers meenemen. En. a propos, als dit on derwerp toch in behandeling komt, laat ons dan ook meteen maar een man of vrouw voor CRM zoeken.' Principieel fout Prof. Idenburg. in zijn vrije tijd voor zitter van dc Raad voor de Kunst. Dan mag je weg. Pastoraal Op de achterpagina van De Nieuwe Linie kan er veel mee door, maar hoofdredacteur Gerard van den Boo- men verzekert 'n paar verontruste a- bonnnees dat ze bij hem aan de Prinsen gracht ook wel eens zeggen: ho men sen, dat kan nou net niet. Twee weken geleden is dat nog gebeurd: kijk es aan! Maar voordat wij in DNL bij dit pastorale woord aangeland wa ren, hadden we van de voorpagina al genoteerd dat minister Schmelzer hoe langer hoe meer op zijn voorganger Luns gaat lijken; braaf slippendragen van Amerika en zo. DNL's Gerard de Bruijn tekende veel op uit de mond van premier Biesheuvel, onder meer dat je niet kunt stellen dat de banken en het bedrijfsleven de touwtjes in handen hebben. Voorts: aandacht voor Argentinië, dat volgens sommigen al leen nog maar gered kan worden door Peron; voor Thailand, waar een mee dogenloos militair regiem heerst; voor de olie van Gulf; voor baas in eigen bed; en voor Bokseberend. En: actie tienduizend is geslaagd! Geen goed woord Ook in De Groene geen goed woord voor minister Schmelzer, die sprak over het Vietnamese offensief in ter men van 'meedogenloze agressie' van Noord-Vietnam. De stadhuisplannen van burgemeester en wethouders van Amsterdam kunnen in de ogen van De Groene nog steeds geen genade vinden. Het blad vindt het 'verbazing wekkend' dat het kortgeleden inge diende voorstel van b. en w. tot de bouw van het stadhuis op het Water- looplein 'ook gesteund lijkt door de wethouder van Stadsontwikkeling, die zich in het openbaar vele malen tegen de plannen voor dit nieuwe stadhuis heeft uitgesproken.' Het is jammer dat die wethouder zijn column in De Groene niet meer heeft. Legende Is de befaamde bel van Slochteren plotseling te klein? Welnee, de zoge naamde schaarste moet het publiek rijp maken voor een hogere aardgas- sprijs. Aldus De Haagse Post, die het in dit verband heeft over het einde van een legende. In de wachtkamer van de afdeling personeelszaken van Enka Breda ligt op een overjarige Avenue een exemplaar van De Waar heid, weet HP in een levendig ver haal over de jaarvergadering van Ak- zo te melden. Ischa Meijer praatte een dag lang met dichter-schrijver Bern- lef, en van Franse komaf is een schrikbarend relaas over de oorlog in Vietnam, het land dat 'je gerust een dorado voor militaire wetenschappers en technici (mag) noemen. Ze hebben miljoenen menselijke proefkonijnen ter beschikking om er grint-, spin- en drakentandmijnen, perforatie-, sinaas appel- en ananasbommen op te be proeven. Diep ingeleefd Ten gerieve van Vrij Nederland heb ben Martin van Amerongen en Igor Cornelissen zich 'diep ingeleefd' in kerkelijk Nederland, en dit weer ten gerieve van twee maal zes artikelen onder de kop 'Gods rol in politiek Nederland', waarin uitvoerig uit de doeken zal worden gedaan hoe het de kleine luyden van Abraham Kuyper en die-van-Schaepman is vergaan tot op de dag van vandaag. Dat betekent voor belangstellenden (die al afgevlo-. gen waren op de kop van Abraham de Geweldige op de voorpagina) zes we ken achtereen VN lezen! Ook hier aandacht voor Akzo ('hielp zijn eigen gier doende met de Italiaanse verkie zingen, verhaalt Jan Nagel hoe het André van der Louw in Roemenië verging en komt (helemaal op de laatste pagina) Piet Grijs op Mulisch versus Van het Reve terug. Koffie In Elsevier valt te lezen dat niet alleen de politiek maar ook de weten schap ervoor zorgt dat we ons kopje koffie niet (meer) met onverdeeld genoegen kunnen drinken. Moet het ernaar toe dat we met het horloge naast het kopje keurig elke minuut een slokje niet te warme koffie ne men. opdat wij onze slokdarm over eind houden? Overigens is dit maar een klein verhaaltje, vergeleken bij het omslagverhaal over Henri Kissin ger, de man achter Nixon. Rex Brico praatte met Huub Oosterhuis ('Ik hard het niet langer') en voorts in deze Elseviers onder meer Damwou- de's dubbelmoord, de homeopathie in de tang, de vraag of Peron terug komt in Argentinië en 'De verwor ding van een lustoord' (d.i. het Von delpark). UTRECHT De ledenvergadring van de Landelijke Huisartsenvereni ging heeft het bestuur van de LHV gemachtigd om met dc ziekenfondsen t? gaan praten over de kostenvergoe ding voor groepspraktijken. Het voor stel daartoe haalde slechts een zeer krappe meerderheid. Het Gemeenschapplijke Overleg van Ziekenfondsorganisaties (GOZ) heeft de LHV over deze kwestie een 'noti tie' toegezonden, die bij de huisartsen zer slecht is gevallen. Er staat in dat zoveel mogelijk moet worden uiteg- gaan van een vergoeding van de wer kelijke kosten. De LHV heeft daar bezwaar tegen omdat zc meent dat de fondsen zich teveel mt de praktijk voering zullen gaan bemoeien als ze de gemaakte kosten gaan vergoeden en dus gaan beoordelen. Bejaarden Omslagverhaal van Accent: aangepaste bejaardenwoningen en stimulering wijkhulp beter dan 'opbergflats'. In het verhaal komt ook even de kwestie van de (actieve) euthanasie ter spra ke. Drs. Klatter gunt Van Riel ('A- pen scheermessen in handen geven') zijn losse tong als hij gevaar signa leert. de Belgische journalist Bos- schart ging met pater O'Callaghan praten over 'Snippers van oudste bij beltekst in grot gevonden?' ('t ant woord op deze vraag luidde in ons blad via drs. Baarda ontkennend), en Thomas Leeflang is doende met de markt verzieken'). Voorts is Jan Ro- herleving van Dick Bos. In het commentaar 'Geweld' van giste ren werd ten onrechte de indruk ge wekt, dal dc Amerikaanse filosoof en linguïst Noam Chomsky zélf aan het Amerikaanse militaire optreden in Vietnam een argument zou ontlenen ter rechtvaardiging of verontschuldi ging van het geweld waarvan sommige studentengroepen in de VS zich bedie nen. Chomsky zelf keurde ook laatstge noemd geweld niet goed. vragen een wonderbaarlijke truc te laten zien. Of die het doet is een tweede, maar de duistere figuren lo pen zo duidelijk herkenbaar met hun goochelaars-insigne te koop, dat ze nauwlijks kunnen terugkrabbelen. Behalve die openbare trucs hebben de Avara's, Magiro's Trucado's of hoe ze verder mogen heten, een hoop te doen. De eerste twee dagen goochelen ze in het diepste geheim. In besloten zittingen leren ze de laatste trucs van elkaar en daar mogen buitenstaanders uiteraard niets van weten. Maar daar na treden ze wel degelijk naar buiten op: zc bezoeken verpleeginrichtingen en bejaardentehuizen, geven een spe ciale kindervoorstelling en besluiten hun congres in de Evenementshal met een groot goochelfestival, dat voor iedereen toegankelijk is. Daar zullen onder meer de (Nederlandse) wereldkampioen 1970 Richard Ross en de Amerikaanse 'goochelprofessor' Dai Vernon bij zijn De Haagse Nic Niber- co komt er ook zijn laatste uitvindin gen demonstreren. De bezoekers mo gen dus verwachten dat er raadsel op raadsel ontsluierd (of geschapen) zal worden. kamikaze creatie vindt zowel het onderwijs- als cul tuurbeleid van de huidige regering principieel fout. Hij kan zich voorstel len dat er bezuinigd moet worden (zelf was hij in 1928 secretaris van de Bezuinigingscommissie-Pop die het overheidsbeleid moest doorlichten), maar dan niet op onderwijs en cul tuur. 'Er zijn zoveel uitgaven die het volk als geheel doet, en waar we best van buiten kunnen. Er zijn genoeg mogelijkheden om te versoberen: waarom moeten er van die hele dure auto's en zeiljachten zijn, waarom moet iemand meer dan één of twee ton verdienen, en' zo is er wel meer luxe die voor versobering in aanmer king komt. Daarbij vindt prof. Iden burg het niet erg wanneer ook van de onderwijs-consument een financiële bijdrage wordt gevraagd. Schoolgeld en hoger collegegeld kunnen zelfs een 'opvoedende' waarde hebben, zegt hij, mits er een progressief tarief is dat lagere inkomens spaart en mits het beurzenbeleid zodanig is dat iedereen kan studeren. Datzelfde geldt ook voor de cultuur. Van hem mag een bezoek aan een museum best een gulden kosten, als verdere rampen ons dan bespaard blijven. Nu de ram pen echter toch te verwachten zijn (de volgende begroting zal voor on derwijs en cultuur nog slechter zijn dan de vorige) is Idenburg wel ge noeg realist om de situatie onder ogen te zien. Als voorzitter van de Raad voor de kunst is dat wel erg moeilijk: je moet bij wijze van spre ken advies geven over bezuinigingen waar je vuur en vlam tegen bent. Maar weglopen uit protest is ook zinloos. Over het vertrek van Jan Kassies en Daniël de Lange zegt prof. Idenuurg: 'weglopen is een veel te dure vorm van protest De goede mensen moeten niet weglopen, dan De Otomat doet geen half werk. Dit geleide projectiel vindt z'n weerga niet als het om grondige vernietiging van vijandelijke schepen gaat. Aldus een advertentie in ons eigen officiële luchtmachtorgaan, de Vliegende Hol lander, afkomstig van de Franse Ma- tra-farieken in Vélizy. Alsof het om een witter-dan-wit was middel gaat, prijzen ze in juichende bewoordingen hun vernietigender-clan- vernietigende vinding aan. treffend geïllutsreerd met een vrolijk plaatje van een uit elkaar spattende oorlogs bodem. Dc Otomat kan gelanceerd worden vanaf schepen, uit vliegtuigen en vanaf het vasteland, 'alles met dezelfde doeltreffendheid'. Succes ver zekerd: het ding duikt op z'n doel als een Kamikaze, een Japanse zelfmoord piloot. En dat is nog niet alles: zijn 500-ponds oorlogskop ontploft pas als de raket zich goed diep in zijn doelwit geboord heeft. Het kan niet missen: zo'n schip gaat er aan. Het Sowjet- projectiel dat in 1967 het Israëlische oorlogsschip Eliat dat als voor beeld wordt aangehaald de grond in boorde, was nog niets vergeleken bij dit nieuwe vernietigingswapen. De Otomat doet 't in weer en wind. bij dag en nacht. De ontwerpers hebben overal rekening mee gehouden. De vinding wordt volgend jaar opera tioneel, alle tijd dus om rustig nader technische gegevens op te vragen bij de fabriek, die ze graag aan gegadig den verstrekt. Of dat Noord-Vietname- zen of Amerikanen. Arabieren of Is raëli's zijn, zal de oorlogsindustrie een zorg wezen. De Vliegende Hollan der zal vast niet het enige legerblad zijn, dat deze in het Engels gestelde Matra-advertentie aangeboden kreeg en heeft opgenomen. tegengif Release Haarlem heeft in een open brief aan Haarlems gemeenteraad uit eengezet, waarom de brochure 'dienstweigeren' is uitgegeven. Er staat onder meer in: 'Voorlichting over het goede en juiste van de militaire dienst is er te over; ja, zelfs lokt men jongens naar het leger door te wijzen op financieel voordeel dat men er kan behalen ('sla munt uit je diensttijd'). Die voorlichting vindt overal plaats: op de tv, in allerlei tijdschriften en in de bioscoop. Op verschillende plaatsen in ons land worden legervoorlichtingsdagen ge houden voor scholieren. Onze brochu re is tegen deze achtergrond slechts een beetje tegengif'. Veertig exemplaren van 'dienstweige ren' heeft de gemeenteraad er bij gekregen om zelf te kunnen oordelen, houden voor scholieren. Onze brochu- in de raad scherp afgekeurd heeft en daarbij zelfs het woord anarchisme heeft laten vallen. De 4 rouw \an Lord Snowdon, ook wel mevrouw Armstrong-Jones of prinses Margaret genoemd, heeft een nieuwe jurk. Ze verscheen in deze creatie op de galavoorstelling van de naar het boek 'Gejaagd door de wind' gemaakte gelijknamige musical in Londens ko ninklijke schouwburg. openheid Bent u hier onder werktijd of heeft u speciaal voor dit bezoek een halve of hele dag vrij genomen? Komt u voor uzelf of voor een gezinslid? Is het wel nodig dat u hier persoonlijk komt? Deze en dergelijke vragen krijgen de bezoekers van het Arnhemse gemeen tehuis voor hun neus. Het gaat daar een beetje omgekeerd toe: inplaats dat je zelf over je problemen begint, stellen de loketbeambten de vragen. Achteraf mag je natuurlijk wel zeg gen waarvoor je komt en helemaal zinloos is dat uithoren ook niet: de in totaal tien vragen vormen samen een klein onderzoekje om er achter te komen of de Arnhemmers ook 's avonds behoefte aan open loketten hebben. Blijkt dat het geval, dan besluit de gemeente wellicht tot zulke openheid in donkere tijden. LOWIETJE Breekbaar De bisschop van Haar lem, mgr. Zwartkruis, is als zovelen thuis over een matje of zo gestruikeld en heeft daarbij twee ribben gebro ken. Een bisschop is niet eens onfeil baar laat staan onbreekbaar Klacht De PTT is blij met de miljoenste klacht die op 0017 is bin nengekomen. Misschien was dat trou wens wel een vraag, want bij deze in 1969 ingestelde klantenservice kun je vanuit het hele land gratis terecht met alle vragen en klachten over -posterijen, postcheque- en girodienst en rijkspostspaarbank. Dag en nacht, want als er geen mannetje of vrouwt je achter het toestel zit, is er altijd wel een antwoordapparaat Postrecla me Overigens hebben de posterij en, waar ook op deze aardbol, duide lijk behoefte aan reclame. Nu al voor de tiende keer is er een tentoonstel ling ingericht van dc vijftig beste postcampagnes uit de hele wereld, die van maandag af twee lang in het Schinkelgebouw aan de Amsterdamse Sloterweg te bezichtigen is Utrech ters Tot en met de hele volgende maand is in het Utrechtse gemeente archief de 'Burger in Utrecht' te zien, een expositie die toont wat de stad en haar poorters de laatste 850 jaar heb ben uitgespookt. Zo lang is het (2 juni) op de kop' af geleden, dat Utrecht van keizer Hendrik de Vijfde stadsrechten kreeg Knevel Ieder die uit hoofde van zijn beroep fre quent met slechthorende medemensen in aanraking komt, dient het dragen van een de bovenlip maskerende snor te worden ontraden, vindt de medicus drs. L. Feenstra, die gisteren in Gro ningen promoveerde. Behalve wijs ook een bescheiden mens, deze Feenstra althans naar zijn laatste stelling te oordelen: 'de wetgever was wijs toen hij de titel 'dr' met een kleine letter liet beginnen'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5