Alphen heeft nog geen echt kunstbeleid 'Bij O.W. Noordwijk bestaat verouderde mentaliteit' Paardendag in Rijnsburg Katwijkers gaan dinsdag op nieuwe haring jagen Ziekenomroep 'Alpheo' krijgt vorm Nieuwkoop treedt op D. Ouwehand geridderd G. J. Wassenaar voorzitter samenwerkingsorgaan CONTESSA,fijn datje d'r bent om TV KlopKlop op je toetje Uit de RIJNSTREEK TROUW KWARTET DONDERDAG 18 MEI 1972 Ucgi» piw Rusp, nieuwe groep beeldende kunstenaars goede sfeer, waarin voor alle partijen zal moeten blijken dat het ontstaan van RUSP goed is geweest: goed voor Alphen en goed voor de kunst. WIM BAVELAAR NIEUWKOOP Het gemeentebe stuur is erop tegen dat langs het Zuideinde De Dorpsstraat, Noordense- weg, Simon van Capelweg en Voorweg vaartuigen worden aangelegd. Voorzo ver nog niet voor openbare los- en laadplaatsen bestemd zijn. De desbetreffende maatregel houdt in dat iedereen, die langs de genoemde wegen in de voorwetering een vaar tuig heeft liggen in overtreding is. De vraag is nu waar zij met hun bootje naar toe moeten. Paardendag in Rijnsburg. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE hoog en laag water vrijdag 19 mei: hoog 7.53 en 2027 uur, laag water 3.38 en 16.04 uur. ADVERTENTIE ALPHEN AAN DEN RIJN Zeven Jonge en enthousiaste beeldende kunste naars in en om Alphen (één komt er uit Hazerswoude) hebben elkaar gevonden en hebben besloten gezamenlijk iets te gaan doen aan het gemeentelijk kunst beleid. 'Met dat beleid zit het niet helemaal goed', zo menen zij. Op één van de vergaderingen van de Kulturele Raad in december van het vorig jaar waren verschillende kunstenaars uit het immer groeiende Alphen als belang stellende toehoorders aanwezig en tijdens die bijeenkomst, waarin van gedach ten werd gewisseld over het cultuurbeleid, kwamen de kunstenaars met elkaar in contact. 'Op straat babbelden wij na afloop van de vergadering nog wat na en zo is het eigenlijk begonnen', aldus werd de 'spontane geboorte' van de groep RUSP verklaard. Na vijf 'lange avonden' heeft RUSP definitief vorm gekregen. RUSP betekent niets. De naam pre tendeert in het geheel niet iets aan te duiden. 'Het ligt goed in het gehoor en waarom een naam als Actie '72 of Groep Zus en Zo' 'Als we wat meer bekendheid hebben gekregen zal de naam wel ontaarden in Rups, maar ook dat is voor ons volslagen onbe langrijk'. ONVREDE Wat de groep wel belangrijk vindt valt te lezen in een heus communiqué voor de pers. Daarin heet het dat RUSP een groep beeldende kunste naars In en om Alphen is, die op spontane wijze tot stand is gekomen. Enerzijds uit behoefte aan meer on derling collegiaal contact en ander zijds uit gevoelens van onvrede met de weinig professionele aanpak en opzet van het gemeentelijk kunstbe leid. vooral ten aanzien van de beel dende kunst in de gemeente. KUNSTMARKT Hoewel bij de leden van de groep over het algemeen waardering bestaat voor de activiteiten van de nu twee jaar opererende Kulturele Raad. en dat met name voor de verschillende culturele evenementen in Alphen, mankeert er nogal wat aan het beleid op het gebied van de bevordering en activering van het beleven van de beeldende kunst voor de Alphenaren. En dat is iets wat de in Alphen zelf wonende kunstenaars zeer verdriet. Zaken, zoals de 1,5 pet-regeling (het percentage Van de bouwsom van open bare gebouwen dat aan 'kunst' mag worden uitgegeven), aankoopsubsi dies. medewerking bij het houden van exposities, de omstreden kunstmarkt e.d., leven niet bij de bestuurderen die het op dat terrein voor het zeggen hebben. Individueel zijn er wel con tacten geweest, maar die strandden veelal op onbegrip of gebrek aan belangstelling. Als groep hoopt men nu in een gezamenlijk optreden de mentaliteit te kunnen veranderen om er zo voor te zorgen dat er in Alphen sprake zal kunnen zijn van een echt kunstbeleid. RUSP zegt het wat moei lijk in de eerste brief naar buiten: RUSP stelt zich ten doel het culturele leven in Alphen aan den Rijn te helpen ontplooien, o.a. door middel van een open en kritisch kontakt met inwoners en bestuurders. ZONDER OVERLEG Als voorbeeld van de weinig professi onele aanpak van het gemeentelijk kunstbeleid wordt in een gesprek met de zeven kunstenaars onder meer ge noemd het niet door dreigen te gaan van de traditie geworden kunstmarkt 'Ons grootste bezwaar hierbij was wel het feit dat wij in het geheel niet zijn gekend in die beslissing om de kunstmarkt dit Jaar niet te houden'. Het heeft er nu overigens de schijn van dat de markt toch nog gehouden zal worden, misschien in december. Volgens de groep heeft de kunst markt. die nu vier Jaar is gehouden (de derde keer een activitlt van de Kulturele Raad met kunstenaars en de vierde maal door de Kulturele Raad zelf georganiseerd) zeer duide lijk in een behoefte voorzien. Nu er een groep van eigen kunstenaars be staat, kan er meer gecoördineerd wor den gewerkt en hebben de instanties ook duidelijk een 'club. waarmee con tact tc leggen is'. EXPOSITIES Als tweede doelstelling van RUSP wordt genoemd het door middel van exposities, zowel gezamenlijk als indi vidueel naar bulten te treden. 'In ADVERTENTIE ieder geval dit jaar zullen wij van ons laten horen'. Hoe, waar en wan neer zijn nog dingen waarover de groep nog weinig concreets kan zeg gen, zo wordt desgevraagd verklaard ten huize van Ansje van Dijk (32), 'contactadres' van de groep. Ansje van Dijk doet aan het vervaar digen van wandkleden, geeft verder tekenles en houdt cursussen in het maken van wandkleden. Zij heeft geëxposeerd in Italië en doet mee aan de Schipholtentoonstelling van Ina Broerse. De grafiek in RUSP wordt vertegenwoordigd door de Spanjaard José Calsina (36) die binnenkort gaat exposeren in de Amsterdamse Bijl mer. De 25-jarige Ton Hecke is van professie grafisch ontwerper bij Sam- som ('ik geef vorm aan de boeken') en maakt daarbuiten vrij werk in posters en tekeningen. Guus Kool (31) is tekenaar, op het ogenblik voornamelijk van cartoons en strips. Verder is hij leraar tekenen, maar zal binnenkort als free lance gaan wer ken. Joyce Koopmans (27) legt zich toe op pentekeningen en heeft samen met Lili Willemsen (29) een expositie in Wassenaar. Lili Willemsen is de ceramiste van het gezelschap en leidt in Alphen een cursus pottenbakken ('zonder subsidie'). Tenslotte de enige niet-Alphenaar Willem Vis (36), maakt penningen en klein-plastieken. Vroeger werkte hij bij Begeer en geeft nu twee dagen per week les in estetische vormgeving. 'Het mede bevorderen van een ade- KATWIJK Een zichtbaar verraste Dirk Ouwehand vernam gistermiddag uit de mond van burgemeester Ver meulen, dat hij ls benoemd tot ridder In de orde van Oranje-Nassau. De burgemeester speldde hem de bij deze onderscheiding behorende versierselen op en zei daarbij onder meer, dat de heer Ouwehand zich niet alleen ver dienstelijk heeft gemaakt op het ge bied van de visserij maar ook op kerkelijk- en onderwijsgebied. Hij noemde hem een even verdienstelijk als bescheiden man. Directe aanlei ding voor het uitreiken van de onder scheiding was het feit, dat de heer Ouwehand gisteren 65 Jaar is gewor den en dat hij bij deze gelegenheid aftrad als directeur van Ouwehands Rederij en Visbewerklnk nv. quaat voorzieningenbeleid ten behoe ve van de beeldnde kunstnaars in Alphen aan den Rijn', is de derde doelstelling van RUSP. Dit heeft dan betrekking op zaken als aankoopsubsi dies, de 1,5 pet-regeling en meer van zulk soort zaken die het plaatselijke kunstenaars mogelijk moeten maken om in Alphen een goed klimaat voor hun creatieve arbeid te scheppen. Dat laatste geldt, zo zeggen de jongelui, niet alleen in puur materiële zin. maar ook wordt gedacht aan facilitei ten voor atelier- en expositieruimte. Ten slotte, de vierde zaak. waaraan RUSP aandacht wil besteden is het leggen van contacten met collega's buiten de groep. PRATEN Hoe heeft men gereageerd, en met name de Kulturele Raad, op de plan nen van jullie groep? 'Reacties hebben we nog niet gehad, maar dat vinden we ook nog niet zo belangrijk. We zijn van plan binnen kort te gaan praten met de Kulturele Raad, de beeldencommissie en ook met andere instanties, om onze ideeën en wensen kenbaar te maken', zo legt Ansje van Dijk uit. RUSP wacht niet af of 'men' naar RUSP toekomt; de leden van de groep zullen zelf het initiatief nemen. Uit het gesprek blijkt verder dat beeldende kunstenaars niet in de Kul turele Raad zijn vertegenwoordigd. 'We zullen natuurlijk gaan proberen om iemand van ons in die raad te krijgen, of in ieder geval iemand te vinden die als een soort vertrouwens- figuur kan optreden'. Optimistisch over met name de uitvoering van de 1,5 pet-regeling is RUSP wel, nu uit de definitieve tekst van het werkplan van de Kulturele Raad blijkt, dat ook ondubbelzinnig een artikel is opgeno men: 'kontrole 1,5 pet-regeling'. Hoe die controle in zijn werk zal gaan is echter niet duidelijk, vandaar dat een vertegenwoordiger in de Raad naar de mening van RUSP hard nodig is. Alles bijeengenomen, is de groep se rieus van plan in een open en positief gesDrek met de Kulturele Raad en andere lichamen, te komen tot een LISSE Tot nieuwe voorzitter van het Samenwerkings Orgaan Vakcentra- len wed werd de heer G. J. Wasse naar gekozen. Dat betekent het af scheid van de heer J. H. Salman, die deze taak, wegens andere drukke be zigheden moest nerleggen. De heer Salman bracht tijdens de ledevergadering rapport uit over de ontwikkelingen in de stichting van het 'contact- en Adviesorgaan,' waarin belangrijke zaken aan de orde komen, zoals gewestelijke samenwerking In de Bollenstreek. RIJNSBURG Mag Valkenburg zich er op beroemen dat daar de oudste paardenmarkt is en vindt Zuidlaren (Drente) dat zich daar jaarlijks de grootste paardenmarkt afspeelt, óók de Rijnsburgse paardenmarkt mag er zijn. De Rijnsburgers vinden hun paardenmarkt de gezelligste. Vandaag, donderdag is het weer zover dat paar den Rijnsburg 'overstromen.' Het zal een aparte sfeer geven in het dorp. Er worden veel paarden verwacht, omdat de paardenmarkt de laatste jaren een opleving kent Aan het Rijnsburgse paardencomité zal het LISSE In verband met de reorgani satie van de reinigingsdienst wordt met ingang van 29 mei eenmaal per week huisvuil opgehaald. Voor de flatwoningen in de Poelpolder en Meer en Duin wordt een uitzondering gemaakt en blijft de oude regeling. Ook de route-indeling wordt gewij zigd. Woensdag 17 en 31 moe zal in de maandag- en donderdagroute en woensdag 24 en 31 mei zal in de dinsdag- en vrijdagroute grof huisvuil worden opgehaald. niet liggen; de organisatie is wat dót betreft weer in uitstekende handen. Gistermiddag begon de kermis al te draaien. kawaatotxL touwk-Tose kamjua-uw&Z to*wi£pcwt$ katum-blMuJ Harde ivoorden in de gemeenteraad zelfstt rfitcn c js die is voo: to tot t van dat ar ten teld. het 1 ning nstrek.1 ir de id- en foordei argeld lis ook n uit r itters Kilten ]hi ksvert moe erigen tegen kost NOORDWIJK De gemeenteraad heeft besloten een bedrag van ruim 24.000,uit te geven om het kost bare bomenbezit in de kom van Noordwijk-Binnen zoveel mogelijk te behouden. Op dit soort mooie dingen dienen wij zuinig te z ijn, aldus burgemeester Bonnike. De financiële aspecten zijn niet bepaald hoopvol. Monumenten zorg heeft voor nieuwe objecten tot 1975 de kraan dicht gedraaid en Staatsbosbeheer heeft voor een derge lijk project slechts een bescheiden fonds. KATWIJK Dinsdagochtend 23 mei zullen 's morgens om 7 uur in totaal 63 schepen uitvaren ter haringvangst. De jacht op de 'Holland se nieuwe' gaat dan beginnen. Als alles mee zit kan de eerste haring donderdag op de markt zijn. Onder de uitvarende schepen bevinden zich twee en twintig Katwijkers te weten de Kw 141, 144, 153, 159, 32, 39, 41, 80, 81, 3. 121. 42. 44, 85, 135, 167, 33, 190, 134, 206, 66, 218. ALPHEN AAN DEN RIJN De initiatieven van de jeugdige Alphena ren Jan Bemer en Ralph van Vliet krijgen allengs vorm en het ziet er naar uit dat na de zomer de zieke nomroep 'de lucht in kan gaan'. Dezer dagen zal na lange tijd van voorberei ding en studie worden opgericht de Stichting ziekenomroep Alphen aan den Rijn en omstreken. De roepnaam zal zijn Alpheo. De statuten van de Stichting zijn door adspirant-medewerkers en andere be langstellenden goedgekeurd en de acte zal binnenkort worden gepasseerd. Voorts is een bestuur gekozen. Voor zitter is de heer J. van der Veen. secretaresse mevrouw P. J. M. van KLACHTEN BEZORGING Indien u de krant onverhoopt eens niet mocht ontvangen, ver zoeken wij u ons bij voorkeur te bellen tussen 9 en 12 uur. TEL. 01710-31441. caloriearm f 1.27 per pakje, leuk recept op elk zakje Ook kwam de planologie voor het Langeveld ter sprake. De heer Berbee had een brief aan de raad gericht, waarin hij aandacht vroeg voor zijn verzoek om aan zijn agrarisch bedrijf een recreatieve bestemming te geven. 'Ik heb al meer op deze zaak geatten deerd', zei Vogelaar. 'Ze is in de soep gedraaid door het rapport van prof Maas, en daardoor is Berbee tussen wal en schip verdaagd. Prof. Maas gooide het plan van Berbee een end weg. Hadden wij prof. Maas maar een heer Vogelaar verweet het college dat het nooit een grondig onderzoek had ingesteld. Burgemeester mr. Bonnike wees dat verwijt van de hand. Nadat hij had toegezegd, dat de zaak Berbee in de eerstvolgende vergade ring van de commissie openbare wer ken zou worden besproken, deed de raad er verder het zwijgen toe. Waardering had de raad voor de akti- viteiten van de Vereniging voor Vo gelbescherming Noordwijk. Met de brief van Vogelbescherming heeft het college moeite gehad, deelde de bur gemeester mee. Het gaat erom geza menlijk iets te doen om verontreini ging van het leefmilieu tegen te gaan. Bepaalde maatregelen zijn naar aan leiding van de brief genomen. Zo wordt het strooien van zout beperkt en ook de bespuitingen van bermen en plantsoenen. Veel lof had de raad voor het Initia tief van de jeugd van de Marijke- school, die een aktie gaat voeren voor het schoonhouden van het dorp. J. Bedijn kwam terug om een door hem in een vorige vergadering gestel de vraag over de verkoop van een woning aan de Beatrixstraat aan een Duitser. Hij vond het een kwalijke zaak dat het college daaraan zijn fiat had gegeven. Burgemeester Bonnike deelde mee, dat dit onder het vorige college was gebeurd. Wij proberen dit zoveel mogelijk te voorkomen, lichtte wethouder Van Leeuwen toe. Het gemeentebestuur RIJNSBURG Tijdens het uitreiken van de duizendste sleutel, waarover wij gisteren al schreven, zei erevoor zitter K. Zandbergen dat nog onge veer zeshonderd woningen kunnen worden gebouwd. Dan zal de bouwver eniging aan het maximum zitten. Ter gelegenhe id van de ze mijlpaa 1 kreeg Spinoza van burgemester B. H. Iloomans namens het gemeentebe stuur een wandbord. beschikt over weinig machtsmidde maar de middelen, die wij hebl zullen wij beslist gebruiken. RECHTVAARDIGHEID Harde woorden werden er gericht het adres van leidinggevende fum narissen bij oenbare werken. J. K. Mesker vroeg de aandacht de wethouder voor het feit, dat de i de vuilwerktoeslag aan personeelsle ccte van openbare werken nog steeds i was uitgekeerd. Schelvis had de druk, dat de diensthoofden niet paald stonden te dringen om uitl direc ling van de toeslag te vragen. eef z reageerde Benschop (prot.-chr.). openbarewerken bestaat een verou :l de mentaliteit. Koffiegeld en aniIW) toeslagen worden niet of eerst t gre aandringen van de raad of de wetl opj( der uitbetaald. Men moet mj wijsmaken dat dit steeds een gecn c is van misverstanden. De verantw t be delijke lieden bij openbare wei gii dienen te begrijpen, dat het gaat rechtvaardigheid'. Wethouder Van Leeuwen zegde m" regelen toe. Ig Hoe staat het met het ter beschikl g( stellen van ongefluorideerd drinl ter?, informeerde Alkemade. voorstel daartoe is bjna gereed, i de wethouder Jansen mee. Voor» vestigen van fluorideringslnstalli '3 worden op het ogenblik echter goedkeuringen verleend, zei d< thouder. Daaruit kon de concl ianl worden getrokken, dat fluoridt ze[ van het Leidse water voorlopig zal plaatsvinden. elijkh dat gverzv zeke; irheid unt ii de reger r aar jaren ld oi de gend jend ikeli Venetiën-Blote en penningmeesteresse mevrouw N. J. van Zanden-De Groot uit Nieuwkoop. De andere bestuursle den, die belast zullen worden met deeltaken zijn J. Bemer (één van de initiatiefnemers), F. R. Bemer (vader van Jan Bemer, die in Tiel al de nodige ervaring met de ziekenomroep heeft opgedaan), J. J. van der Hoek en A. C. de Weerd. Dit bestuur, dat er al enige tijd van vergaderingen heeft opzitten, ziet als eerste en belangrijkste taak het bij eenbrengen van gelden voor de aan schaf van de apparatuur. Het bestuur denkt hiervoor zo'n 30 &f 35.000 nodig te hebben. De landelijke organi satie Zonnefonds zal hierin in ieder geval een bijdrage geven. Zonnefonds is de overkoepelende organisatie voor een groot aantal ziekenomroepen in ons land. Samen met dit fonds zal Alpheo (inmiddels zijn ongeveer 35 medewerkers aangetrokken) een actie gaan voeren onder de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scho len en van de klassen van de scholen voor voortgezet onderwijs in het gehe le gebied rond Alphen. Nog voor de zomervakantie zullen de schoolhoofd en worden aangeschreven. Het bestuur zal ook nog in contact treden met het gemeentebestuur en met het Rode Kruis. De gedachten gaan verder uit naar het voeren van een ctie om donateurs te werven. Dinsdagavond heelt het nieuwe be stuur de studio van de ziekenomroep in Tiel bezocht en later zullen nog bezoeken volgen aan de ziekenomroe pen in Alkmaar en Den Haag. (ADVERTENTIE) OEGSTGEEST De collecte voor epilepsle-patiënten heeft 2411,op gebracht. HAZERSWOUDE Ten behoeve van een passende afronding van de sport terreinen dient de gemeente de eigen dom te verwerven van een perceel ter grootte van 4675 m2, met opstallen. De eigenaar, de heer W. P. van Vliet, Burgemeester Warnaarkade 23 is be reid zijn bezit te verkopen voor de totale prijs van 30.247,10. HAZERSWOUDE De geparkeerde auto's in de Molenlaan en de Groene- stein leveren nogal eens problemen op. De breedte van de wegen bedraagt ter plaatse 4.50. Vrachtauto's worden vaak gedwongen over het trottoir te gaan. Momenteel is er geen mogelijkheid de wegen te ontlasten van de geparkeer de wagens om hierin enigszins verbe tering te brengen stellen B. en W. voor tussen de Molenlaan en de Hooge- veensche vaart een parkeerplaats te doen maken voor 8 auto's. De kosten worden geraamd op 5600.—. HAZERSWOUDE De Groenestein dient in de nabije toekomst te wor den gereconstrueerd. De reconstructie omvat het herstraten en hertegelen en het opnieuw stellen van de trottoir- en straatkolken voor alle weggedeelten, met uitzondering van de parallelweg. Deze reconstructie komt op 24.250,—. HAZERSWOUDE De Kastanjelaan, met name het zuidelijke oost-west lopende deel, voldoet niet meer aan de eisen die het verkeer stelt nu dit veel drukker gaat worden. De straat is te smal en ligt niet goed onder profiel. Verbreding van het wegdek van 4 tot 5 meter is noodzake lijk. Voor het voetgangersverkeer is een verbinding met de Lindelaan zeer gewenst. De totale kosten van de voorzieningen zullen 24.900,bedragen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN In de onderlinge competitie van de schaakvereniging 'Koudekerk' werd de zesde ronde gespeeld met in grot de volgende resultaten: v. VlietS aak renburg Vi—Vi', V. Donselaar ike], Reen 0—1, de Kooter—Ohlin uil gte'** de Wit—Starreveld 1 :;:u Met nog drie ronden te spelen ma De Wit met een score van 3,5 uit 1 ithc meeste kans het kampioenschap v^e[ zich op te eisen.Uitslagen groep Den BrabanderDilweg 0—1, Braver-Van Veen 10, De Boef8ei Den Braver 01. dei KOUDEKERK AAN DEN RIJN Tijdens een bijeenkomst in het meentehuis van Koudekerk heeft 1 001 gemeester C. M. van der Linden aa racl leden van de Vrijwillige Brandv ïer diploma's uitgereikt T. Bultman, van Diggele, A. II. Guldemond, 1 Guldemond en P. van Velzen beh den het diploma persluchtmaskenc ger. F. Jongeneel, A. de Lange, T. jCZi Lange en W. Roeloffs stelden zich het bezit van het EHBO-diploma. Iet KOUDEKERK AAN DEN RIJN Geboren: Ariënne H. dr v A. Kapteijn en H. L. van der Vis; Ma zn v A. van der Meijden en E. D, van Leeuwen; Daniëlle M. W. dr v|etr M. M. van Amsterdam. Ondertrouwd: T. Domburg, te Air aan den Rijn en C. M. M. de Kool et KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het eerste zondagteam van de ten4an vereniging 'Artesia', dat vorige w< kampioen werd van zijn afdeling, v loor afgelopen zondag van de Bataï inj ren uit Den Haag. pat De dames gaven goed partij. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Met enig officieel vertoon heeft tennisvereniging 'Artesia' zaterdi c middag het met 2 banen uitgebrel tennispark aan de Kerklaan ingebn 1 genomen. Deze uitbreiding is |CI stand gekomen dankzij de zaterdai re inspanningen (1200 manuren) van groot aantal leden, ie muziekvereniging 'Kunst Na beid' zorgde voor vrolijke klanken dit openingsfeest, na in de morgei Lt ren eervolle prijzen te hebben p haald tijdens een concours in Zoet^ei meer. ral< igc

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4