Ch Mayonaise ]09 Wiener Worst J09 Ferse Ananas lolden Delicious 2i» 198 perzieboontjes 198 60 Ch Perziken Toiletspray W Vooruitzichten van Ned. economie weinig rooskleurig Foutieve aanslagen caissières meestal in voordeel klant sterbrood Verse Kalkoen rollade Moselblümchen Kuikenrollade Vaatdoekje b9Spt Bezoekerscentrum op de Hoge Veluwe geopend FAMILIEBERICHTEN pot 0,35 liter F taderborner per 500 gram blik 8 stuks 160 gram 2.56 70 Volgende week kort geding om geluidsisolatie Gedeputeerde opent tuin- en golfbaan Topkaderleden industriebond NVV gaan demonstreren Boeren (beu van water) schrijven aan de koningin DE STANDAARD herdrukt OW/KWARTET DONDERDAG 18 MEI 1972 De Here nam heden tot Zich ;:jn innig geliefde Vrouw, onze lieve zorgzame Moeder Sn Dochter Johanna Bezemer- an Duyn de leeftijd van 57 jaar jjndrecht. Bezomoi Jaap Haag. van Duyn wijndrechl, 17 mei 1972 ~*";-ssteeg 4 tegenheid tot condoleren dagavond a.s. na 7 00 De begrafenis zal ivinden zaterdag 20 i.s. om 11.30 uur op de ïcpc Begraafplaats aan Jeroen Boschlaan te ndrecht. Na een lang lijden overleed op 56-jarige leeftijd in het ziekenhuis in Deurne onze Zoon en Broeder Rijk Ederveen echtgenoot van Mevr. M. A. van Brunschot Den Haag: J Ederveen- van Brummelon Den Haag: B. Tazclaar-Ederveen A. P Tazclaar P. Ederveen M J. Ederveen-Reinhoudl J, Ederveen E Ederveen-Wanningen Th. Hoogervorst- Ederveen C Hoogervorst J. Mulder-Ederveen J. N. Mulder Psalm 23 In Jezus ontslapen mijn lieve Vrouw, onze zorg zame Moeder en Oma Maria Gradda Johanna Ploeger-Vegt op de leeftijd van 73 jaar. Zeist: Leidschendam: Heemskerk: Leiderdorp: Zeist, 16 mei 1972. Krullelaan 18. L. F. G. Ploeger L. F. Ploeger B. H. J. Ploeger-van Arragon F. Ploeger C. Ploeger E. F. Ploeger-BIoemers en kleinkinderen Geen bloemen Dc overledene is opgebaard in de rouwkamer, Jufferstraat 1 te Zeist. Bezoek aldaar donderdag 18 mei a.s. van 19.00 tot 20.00 uur. De begrafenis zal plaatshebben te Zeist op de Algemene Begraafplaats vrijdag 19 mei a.s. om 11.00 uur. Voorafgaande zal om 10.00 uur een rouwdienst worden gehouden in „De Looborch". Laantje zonder Eind 1 te Zeist. Vertrek van daar om 10.45 uur. Dr. A. van Herwaarden oogarts AFWEZIG ERICH MÖLLER Handboek voor de dieetkeuken I*w8rtct door W. E. L te Mei] Het boek dar ieder die met he« bereiden van een dieet te makee heeft volledig wegwijs maakt Ooor een overvloed van goede recepten is men in staat van dag tot dag smakelijke maaltijden op te dienen. Precies naar het doot de dokter voorgeschreven dieet en vol variatiel Met calorieëntabel •n vele zwart/wit en kleurenfoto's gebonden f29.50 Verkrngbaor m da boekhandi» Prijzen gelden t/m zaterdag 20 mei met spijs en veel krenten 400 gram In de meeste SuperMarts ONTE per stuk liteitsklassel Ma 500 gram A# Macedonische blik 850 gram Doesburg Een lekkernij onder de tropenvruchten 1 Proef ze eens! gevuld kaaszoutje zakjef75gram advies prijs 1.05 bij AH frisse zomerwijn fles 0.70 liter UiUje diepvrie: voorgebraden Goossens per 500 gram per stuk BRUSSEL Over het geheel genomen zijn de vooruitzichten voor de ontwikkeling van de Nederlandse economie in de komende maanden weinig bevredigend. Kosten en prijzen zullen snel blijven oplopen en de economische groei zal vermoedelijk gering zijn. De uitvoer zal in de komende maanden slechts een beperkte stijging te zien geven. Op waardering van de gulden en de krachtige opwaartse beweging van de kosten betekenen een verslechtering van de Nederlandse concur rentiepositie. Deze prognose is te vinden in het conjunctuurverslag van de EEG over het tweede kwartaal van dit jaar, dat woensdag in Brussel is verschenen. De binnenlandse bestedingen zullen volgens deze prognose slechts een zeer bescheiden accres vertonen. Waar schijnlijk zullen de bruto-investerin- gen in vaste activa zich in de loop van het jaar geleidelijk stabiliseren. Aan de verslechtering van de vraag op de bouwmarkt kan reeds spoedig een eind komen, vooral ten gevolge van de recente besluiten inzake additione le overheidsbestedingen ten bedrage van ruim ƒ210 min in de noordelijke provincies van het land. Omdat de voorraden gereed produkt niet meer schijnen te stijgen kan van de voorraadvorming weer enig expan sief effect uitgaan. De uitbreiding van het gezinsverbruik zal relatief sterke impulsen teweeg blijven brengen. De produktie kan in de loop van het jaar wat sneller toenemen. Aan de produk- tiedaling in de bouwsector zal wel licht reeds voor het midden van het jaar een eind komen. Voor 1972 als geheel wordt een stijging van het bruto-nationaal produkt van 2,5 pet verwacht. De neiging om te bezuinigen op de factor arbeid zal, althans enige tijd, zijn weerslag hebben op de werkgele genheid. Omdat echter de netto-immi gratie van arbeiders afneemt kan in de loop van het jaar toch een geringe conjuncturele vermindering van de werkloosheid optreden. De aanhoudende krachtige opwaartse beweging van de prijzen zal, naar het zich laat aanzien, in de komende maanden slechts weinig verflauwen. Inflatoire factoren zullen en krachtige rol blijven spelen. Zelfs als de ont wikkeling van de loonkosten wat kan worden afgeremd mag niet verwacht worden dat daardoor binnen korte tijd rust op het prijzenfront ontstaat. De invoer zou in de loop van het jaar weer sneller kunnen toenemen. Op grond van deze vooruitzichten, aldus het EEG-rapport, lijkt een ombuiging van het economisch beleid in Neder land op korte termijn thans niet ge wenst. T15/K17 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het kort geding dat bewoners langs de Einsteinweg in Amsterdam tegen Rijkswaterstaat heb ben aangespannen, dient woensdag 24 mei ora tien uur voor de president van de rechtbank in Den Haag. De Einsteinweg een stuk vierbaansweg dat deel uitmaakt van de toekomstige ringweg om Amsterdam, wordt bin nenkort voor het verkeer geopend. De bewoners van de flats langs deze weg willen dat voor de opening hun hui zen van geluidsisolerende materialen worden voorzien. Een onderzoek van TNO heeft aangetoond dat de bewo ners ernstige geluidsoverlast kunnen verwachten. Het is de eerste keer dat een dergelijk kort geding wordt aan gespannen. Van een onzer verslaggevers BORGER Gedeputeerde D. Huizin- ga opent op zaterdag 27 mei een trimbaan met midgetgolfbaan op het gemeentelijk recreatiecentrum 'Hunze- dal' in Borger. De opening valt samen met een bezoek van twintig turners en turnsters van de Geestemunder Turnverein von 1862 uit Bremerha ven (Did). Zij hebben een vriend schappelijke ontmoeting met de gymnastiekvereniging 'Volharding' te Borger. Men demonstreert samen bij de opening. 'Hunzedal' richt zich vooral op dagrecreanten, school- en verenigingsreizen en dergelijke. Van onze correspondent EMMEN Tijdens een gisteren in het Veluweoord te Nunspeet gehou den hoofdbestuursvergadering van de industriebond NVV is besloten i.v.m. de conflictsituatie in het electro-tech- nisch bedrijf Peiger N.V. te Emmen, woensdag 24 mei te Emmen een lan delijke demonstratieve vergadering te houden van alle top-kaderleden in de industriële bedrijven van de indus triebond. De verwachting is dat hier aan 300 kaderleden zullen deelnemen. Er zal worden gesproken en geprotes teerd dat de vertrouwensmensen van de vakorganisaties in de bedrijven in tegenstelling tot de gekozen onderne mingsraadsleden geen wettelijke be scherming hebben. De industriebond wil in deze bijeenkomst duidelijk ma nifesteren dat een dergelijke bescher ming van de vertrouwensmensen drin gend noodzakelijk is om het vak bondswerk in de bedrijven op de juiste manier te kunnen doen. De methoden en de manier waarop de staking bij Peiger N.V. tot een voor de vakorganisaties goed einde zal kun nen worden gebracht komen eveneens in bespreking. De Industriebond NKV heeft zich gisteren uok officieel ach ter de staking bij het electro-tech- OTTERLO Bij de opening van het bezoekerscentrum 'De Aan- scnouw' in het nationale park 'De Hoge Veluwe' heeft staatssecre taris Vonhoff gepleit voor coördinatie van de verschillende bezoe kerscentra, die er in ons land zijn of nog worden opgericht. een cheque aangeboden, bestemd om exploitatiekosten van de eerste drie jaar op te vangen. Het is niet slecht dat zich vele bezoe kerscentra in ons land ontwikkelen, zei de bewindsman, maar het is wel geboden dat de beheerders ervan tot een zekere coördinatie komen. Hij suggereerde een jaarlijkse bijeen komst van beheerders van bezoekers centra, niet alleen om ervaringen uit te wisselen, maar ook om tot een gezamenlijke politiek te komen. De staatssecretaris zag een blijvende taak voor het bezoekerscentrum 'De Aanschouw', omdat de voor de natuur opgewerkte belangstelling, die op het ogenblik 'in' is, zal blijven bestaan, ook wanneer er minder belangstelling voor de natuurbescherming zou ko men. De voorzitter van het bestuur van het nationale park, ir. S. H. Visser, bood de staatssecretaris, die hij betitelde als nationale trimmer nummer één, een vouwfiets aan. 'Ik heb u nooit horen pleiten voor het gebruik van de fiets,' sprak ir. Visser, die de be windsman fietstochtjes aanbeval over het veertig kilometer lange fietspa- dennet in het park. De staatssecreta ris nam met woorden van dank de fiets in ontvangst om meteen in het centrum een orndje te draaien. Namens de vereniging 'Vrienden van de Hoge Veluwe' kreeg het bestuur Het bezoekerscentrum 'De Hoge Velu we', dat ligt bij 'De koperen kop' bestaat uit drie met elkaar verbonden gebouwtjes, die in fins grenenhout zijn uitgevoerd. De kosten bedroegen 250.000 gulden. Bij de bouw en in richting is ook rekening gehouden met gehandicapte mensen. De teksten, die in het centrum zijn aangebracht, zijn ook via de geluidsband te horen. Er zijn in ons land meer dergelijke bezoekerscentra; van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en het Staatsbosbeheer. De vereniging heeft centra bij het Corversbos te Hilversum, bij Rheden (De Heurne) en bij Vollenhove in Overijssel (De Foeke (fuik). Staatsbosbeheer zal woensdag in Nunspeet het bezoekers centrum 'Zandenbos' openen. Daar naast heeft staatsbosbeheer centra bij het natuurreservaat Leudal, bij het Limburgse plaatsje Haelen, 'Mijl op Zeven' bij het reservaat 'De Groote Peel' in het Limburgse Peelgebied, bij het natuurreservaat Savelsbos bij Gronsveld in Zuid-Limburg, en bij het reservaat 'De Weerribben' in Noordwet Overijssel. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De meeste fouten, die caissières in grote super- markts maken, zijn in het voordeel van de klant en niet van de zaak. Gemiddeld komt het verlies van een supermarkt door foutieve re gistratie van artikelen op 1,03 procent van de totale omzet. Bij een flinke zaak met een weekomzet van 70.000 gulden, betekent dit een verlies van ongeveer 36.000 gulden per jaar. Tot deze conclusie komt het Laborato rium voor Economische Psychologie TNO, dat een onderzoek heeft inge steld naar de fouten, die door cassiè- res worden gemaakt. De kassataak, zo blijkt verder uit het rapport, is uiterst kwetsbaar voor af leiding. De fouten, die de carrières maken blijken vooral als oorzaak te hebben: vereenzelviging van de cassiè- re met de klant (huisvrouw zijn lijkt haar in het algemeen prettig), angst voor lastige klanten en het willen vermijden van moeilijkheden. Geble ken is, dat de caissières zoveel moge lijk aan de klachten van de klant tegemoet willen komen en dat men hen zoveel mogelijk terwille is. ^ok een slechte beprijzing van de artie- kelen is mede schuldig aan de vele fouten die door de cassières worden gemaakt. Wanneer men de prijs op een artikel niet goed kan lezen, slaat men meestal een te laag bdrag aan. Verder is gebleken dat ervaren cais sières de meeste fouten maken: zij denken dat ze de prijzen uit hun hoofd kennen maar dat blijkt niet helemaal waar te zijn, wat tenslotte geen wonder is bij de assortiment van 3000 tot 5000 artikelen. Ongeoefende caissières kijken eerst naar de prijzen of vragen voor -ie zekerheid nog een keertje na, voordat zij de prijs op de kassa aanslaan. Een caissière helpt gemiddeld per dag 350 tot 400 klanten en registreert daarbij 8000 tot 10.000 artikelen. Bij een gemiddeld gewicht van 400 gram per artikel, wil dat zeggen, dat zij op vrijdag of zaterdag zo'n 4000 kilo verzet met haar linkerarm. Er wordt dan in het rapport ook voor gepleit om een caissière niet meer dan «.en hele dag te laten draaien om overbe lasting tegen te gaan. Tenslotte heeft het onderzoek aange toond, dat een groot aantal klanten vindt, dat de caissière te snel werkt. Ze hebben de indruk, dat dat nooit goed kan gaan. Gepleit wordt mor het hardop aflezen van de prijzen, waarbij de klant op de kassa kan na gaan of er geen registratiefouten wor den gemaakt. Van een onzer verslaggevers DE LUTTE De boeren van het Dinkeldal (Twente), die de perio dieke wateroverlast in dit gebied beu zijn, hebben zich met een re quest tot de koningin gewend. Zij verwachten dat zij door bemidde ling van de koningin goeddeels van hun problemen zullen worden verlost. In elk geval denken zij met het verzoekschrift aan de weet te komen welke instanties verantwoirdcJijk zijn, zodat deze eventueel gerechtelijk kunnen worden vervolgd. Een korte demonstratie met gierwa- gens en dergelijke begin deze week, die voor een deel nogal kunstmatig aandeed omdat de aanwezig t.v. (ADVERTENTIE) Honderd jaar geleden verscheeD het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt Met hoofdar tikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen enz. ir 1 april 1872 Het eerste nummer ir 3 april 1903 He spoorwegstaking Troelstra In de 2e Kamer. ir 9 november 1920 met o.a. overlijden van Dr. A. Kuyper. ir 15 mei 1940 'Het einde' Dr. II. CoIIJn over het vertrek van de regering □aar Engeland. ir 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels doorl Bestel deze facsimile uitgave door overschrijving van ƒ3.90 plus ƒ0,60 porto ƒ4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dara onder vermelding 'DE STANDAARD'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17