Hulp bereikt Vietnam, ook na blokkade eoeo I! üo dichtbij 35% Rijkspretnie maakt spaareffekten aantrekkelijker eweld Veilig Verkeer wil betere politiecontrole verkeer 'Puur natuur' is toch te d uur DUW/KWARTET WOENSDAG 17 MEI 1972 Binnenland T.VK9 ommentaar eer van de ideeën die Geo; ge Walla-, voorstaat, behoort niemand te belet- geschokt te zijn door de aanslag de gouverneur van Alabama. Wie htoffer wordt van de krankzinnige :he fatting, dat in een democratische tieke strijd ook kogels bruikbare umenten vormen, verdient, of hij nu st is of niet, mededogen. ^rd y het is niet alleen het lot van Wallace, dat deernis wekt. wil st stemt vooral de toestand van de srikaanse samenleving, waarvan de dfr slag een symptoom is. Of Amerika zieker is dan de meeste Amerika- ch- denken, zoals ds. Abernathy, de iolger van de vermoorde dr. Martin ler King, heeft gezegd, valt moei te beoordelen. Maar dat de Ame- anse maatschappij allesbehalve ge- d is en dat ze niet in de laatste door gewelddaden verziekt id-fdt, lijkt niet voor twijfel vatbaar, iet ir allen die zich met Amerika meer vant voelen dan met andere, totali- grote mogendheden en tot die p rekent zich ook deze krant, al jnen sommige lezers daar anders te denken moet dat een wekkend verschijnsel zijn. Amerikaanse politieke filosoof Sid- Hook noemde het twee jaar gele een van de grote paradoxen van tijd, dat, naarmate het gevaar van grote internationale oorlog vermin- en het levenspeil hoger wordt, de rang van binnenlands geweld en laad met schrikwekkende snelheid iit. Ook in dit opzicht geeft Ameri- n het westen de toon aan. Tussen lari 1970 en april 1971 werden er it land meer dan 4.300 bomaansla- gepleegd. Enkele maanden geleden c bij een opiniepeiling in een li- al getint district van New York. negen van de tien ondervraagden traten van deze wereldstad onveilig len. Een van de drie zei, dat hij el eens rechtstreeks het slachtoffer geweest van misdaad op straat, de Engelse, maar in Amerika nachtige dichter W. H. Auden is ritspraak: 'Ik heb altijd een biljet vijf dollar bij me om overvallers iden te stellen en te voorkomen, k word neergestoken', geruchtmakend binnenlands ge in Amerika heeft een politieke rgrond. Men kan gemakkelijk de krijgen, dat dit soort geweld de tste jaren een uitzonderlijk hoog peil t bereikt. Volgens de politicoloog Walter Laqueur, die in Washing- doceert, berust die indruk op een tarstand. Of beter: op de histori- kortzichtigheid van hen die zich staren op de betrekkelijke kalmte Je eerste twee na-oorlogse decen- P waarin de economische, politieke psychologische gevolgen van dit bloedbad nog sterk werden ge il. Nieuw is volgens Laqueur niet d >mvang van het binnenlandse poli- 1, geweld in Amerika en andere en van het Westen; nieuw is alleen eleurstelling van zeer velen, die dit iaarse gedoe overwonnen achtten e moderne industriële wereld, omdat al te immoreel en ondoelmatig zou geworden. tas is er in dit opzicht toch méér ws onder de zon. De al eerder teerde Sidney Hook heeft erop ezen, dat in geen enkele periode in Amerikaanse geschiedenis het ge le van geweld voor politieke en ale hervorming zozeer werd gebil- en zelfs verheerlijkt als tegenwoor- Zelfs onder Amerikanen van overi- democratische signatuur treft de mening aan, dat een 'gezonde', itvaardige' of 'progressieve' tschappij de produktieve, ja schep- le rol van geweld dient te erken- Geweld en het aanzetten ertoe volgens Hook 'salonfShig' gewor- irikanen die zich jegens binnen- se politieke geweldpleging tolerant ellen, plegen die houding te tvaardigen met o.a. dit argument. de staat zelf zich, binnen en buiten grenzen, bedient van geweld en J op een heel onwijze manier. Is de filosoof en taalkundige msky eens zei: hoe kun je in Jijkheid protesteren tegen het be- kelijke beperkte gebruik van ge- door studenten, gelet op het Kscheeps gebruik van geweld door VS in Vietnam? Dat je het allebei afkeuren, was Chomsky kennelijk laan. ir wanneer zelfs een eminent den als hij zo redeneert, hoe zal het gesteld zijn met het effect dat het beeld van de Amerikaanse rege- in Vietnam op vele andere Ameri- en heeft? Of deze vraag iets te en heeft met de aanslag op Walla- onttrekt zich aan onze beoordeling, ir dat het klimaat van binnenlands eld waarin zo'n aanslag past, niet gezien kan worden van het ver- stend optreden van Amerikanen in loost-Azië, lijkt ons een droevig, r onloochenbaar feit en een B te meer om te hopen op een *lig Amerikaans vertrek uit Indo- Medisch comité: Amerikaanse acties hebben nauwelijks invloed op transporten Van een onzer verslaggevers BEVERWIJK De blokkade van de VS door niet alleen mijnen te leggen in de mondingen van de belangrijkste Noordvietnamese ha vens, maar ook in een aantal rivieren en kanalen in Noord-Vietnam heeft niet of nauwelijks invloed op het sturen van medicamenten en medische hulpmiddelen, zoals dat al een aantal jaren vanuit verschei dene Europese landen wordt gedaan. Dat is de mening van dokter Nic. van Rhijn, secretaris van het Medisch Comité Nederland-Viet- nam, die daarin gesteund wordt door dr. Le Van Loc, als arts ver bonden aan de Vietnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs. Le Van Loc, die nog geen week geleden een rondreis heeft gemaakt door de door het Zuidvietnamese Be vrijdingsfront gecontroleerde gebie den, was het afgelopen weekeinde in Amsterdam, waar een vergadering werd gehouden van de belangrijkste medische comité's voor Vietnam in Europa. Noch de blokkade noch de in alle hevigheid hervatte bombardemen ten oefenen enige invloed van belang uit op de transporten, aldus Le Van Loc op die vergadering, en als bewijs had hij onder meer fotomateriaal meegebracht uit de bevrijde gebieden, waarop duidelijk te zien, dat de re cent uit Nederland naar Noord-Viet nam gestuurde medicamenten op de juiste plaats van bestemming zijn aangekomen. Het was de eerste keer, dat het Medische Comité Nederland- Vietnam foto's te zien kreeg van de geslaagde aankomst. Daarvoor werd altijd volstaan met een schriftelijke bevestiging van de ontvangst van me dische goederen. Nic. van Rhijn: een voor ons gunstige bijkomstigheid van de bombardemen ten en de blokkade is, dat mede door de nieuwe advertentiecampagne het aantal giften opnieuw is gestegen. In Frankrijk, waar dit initiatief werd nagevolgd en men een kwart pagina van Le Monde kocht, kreeg het comi té daar vijf keer zoveel als de adver tentie had gekost. Bewijzen LADDERPUZZEL Vul horizontaal in: 1. bekende amfibie, 2. winkel van de apoteker, 3. werkplaats van de kunste naar, 4. bewering, mening, 5. maand van het jaar, 6. ontzag. Op de spijlen ontstaat bij juiste invul ling van boven naar beneden gelezen de naam van een bloem. Ladder-puzzel OPLOSSING VAN MAANDAG 1. Griek, 2. appel, 3. massa, 4. ester. 5. legio, 6. aktie, 7. nopen. GAMELAN—KLAROEN Het Medisch Comité Nederland-Viet- nam, dat goederen zendt, naar de gezondheidsdiensten van Noord-Viet nam en van de Bevrijdingsbewegingen in Indo-China, hamert, zolang het bestaat, op het thema 'U bent niet machteloos'. Dat is ook te bewijzen, aldus Nic. van Rhijn, want van elke zending ontvangen we bewijzen, dat de goederen, die we zenden, aanko men. Wat er hier in Nederland wordt gedaan aan acties en collectes is ook niet niks. Er worden proefmonsters ingezameld onder artsen (400 van hen steunen het comité), er zijn acties als fietsen, naaimachines, operatielampen en breien voor Vietnam en bijna elke dag worden er nieuwe acties op touw gezet. De Vietnamezen zelf zijn trouwens ook erg gesteld op (medische) hulp uit het Westen. Van alle zendingen, die naar Vietnam gaan, levert het Nederlandse comité het grootste aandeel van de comité's, die er in Europa zijn. Kennelijk spreken de acties, die wij in Nederland houden een breder publiek aan. Waarschijn lijk komt dat door het feit, dat het comité niet gebonden is aan enige partij. Over het verwijt van eenzijdigheid, dat het comité van sommige kanten te horen krijgt, kan secretaris Van Rhijn kort zijn. Werkelijk neutraal is in feite alleen maar het Rode Kruis en dat is het Medische Comité Neder- land-Vietnam duidelijk niet Wij zijn evenmin neutraal als de bommen, die op Vietnam vallen. Hoe meer bom men er vallen, hoe meer hulp er nodig is. Trouwens tegenover de genocide, zo als die in Vietnam op grote schaal wordt gepleegd, kan men niet neutraal staan. Wij helpen daar, waar de bommen vallen. Een deel van onze taak is ook informatie te verschaffen over de schade, die door de bombar dementen wordt aangericht en waarmee dood en verderf onder de burgerbevolking wordt gezaaid. Kerk en Vrede Nic. van Rhijn is ook duidelijk blij met de brief van Kerk en Vrede over Vietnam, waarin ondermeer staat, dat Wie nu niet voor Vietnamezen op komt, geen redenen meer heeft om op te komen voor welke andere vrijheid van prediking of meningsuiting dan ook' en dat 'het bestaansrecht van de kerken als instellingen op het spel staat, zo niet vandaag dan toch bin nen afzienbare tijd'. Steeds meer men sen zeggen: dit kan zo niet langer meer, verheffen hun stem en geven Twee Vietnamese vrouwen naast een zending goederen van het Medisch Co mité NederlandVietnam. In de kisten zitten onder meer chirurgische instru menten, vitaminen, injectiespuiten en relsmicroscopen. steun aan het comité of doen mee aan een actie voor Vietnam om niet mede verantwoordelijk te worden voor het leed, dat daar wordt aangericht. Onze goederen worden verzonden per vliegtuig, spoor en schip. Als voorbeeld noemt hij bijvoorbeeld de Ho Chi Minh-route. waarvan sommige mensen nog steeds denken, dat dat één weg is, maar in werkelijkheid is het een netwerk van wegen, dat niet te bombarderen valt, al geeft hij wel toe, dat het geen gemakkelijke route is. De gemakkelijkste manier om goe deren naar Vietnam te krijgen is ze te laten droppen door Amerikaanse vliegtuigen, maar een dergelijk aanbod hebben we nog niet gekregen, voegt hij er sarcastisch aan toe. We zouden er trouwens ook geen gebruik van maken. Onze transportroutes zijn veelvuldig, Van een correspondent UTRECHT Het is, uit een oogpunt van preventie, beter de politiecontrole op het verkeer te intensiveren dan verkeerzondaars strenger te straffen. Dit zegt de vereniging 'Veilig Verkeer Nederland' (die dit jaar 40-jarig be staan viert) in haar jaarverslag over 1971. Veilig verkeer pleit daarom voor ver betering van de controle op verkeers veiligheid en uitbreiding van het poli tiekorps. 'Veilig Verkeer' constateert uit de uitgebreide correspondentie die het afgelopen jaar het centraal bureau binnenkwam, dat het complexe ver- keersvraagstuk door velen wordt on derschat: 'Zelden projecteert men de verkeersonveiligheid op eigen onveilig gedrag. waarbij onder meer in Vietnam zelf de fiets het belangrijkste vervoermid del is. Eén man kan daarmee met een snelheid van vier kilometer per uur een kwart ton vervoeren. Dat moet je niet onderschatten, want twaalf men sen op deze voor dit transport ge schikt gemaakte fietsen vervoeren de zelfde lading als een drietonner, die het Nederlandse leger gebruikt. Een gevolg van de blokkade is wel. dat meer havens in Zuid-China wor den aangedaan. Daarnaast is het mo gelijk met bamboevlotten en rubber bootjes de mijnen in de havens en de rivieren te omzeilen. Bovendien zijn als gevolg van deze blokkade Rusland en China wel gedwongen om nauwer samen te werken op het gebied van hulp aan Vietnam. Het is een unicum, dat Russische schepen in Chinese ha vens mogen lossen. Nieuws is, dat we als comité van een land dat over een hele goeie aanvoer- route beschikt, het aanbod hebben gekregen daarvan tegen sterk gere duceerde prijs gebruik te maken. Dit alles naar aanleiding van de blokkade. Het is een veilige transportroute, die vrijwel voor niets kan worden ge bruikt. Het comité koopt van het geld. dat binnenkomt op giro 1090400 ten name van de penningmeester MCNV te Am sterdam, alleen medicamenten, medi sche instrumenten en babyvoeding, waarom de artsen daar vragen. Eigen- lilk leveren we op bestelling, aldus Nic. van Rhijn. die het afgelopen weekeinde uit handen van Le Van Loc de nieuwste urgentielijsten ont ving. In mei/juni zal het comité dan ook opnieuw voor 200.000 gulden aan goederen naar Vietnam sturen, waaronder operatielampen, schoolma teriaal, fietsen en anti-malaria-midde len, want, zolang er gevochten wordt in Vietnam en dat is nu al bijna 25 Jaar het geval, zullen dergelijke zen dingen broodnodig blijven. door drs. Rob Foppema Stellingen Er is wel eens ernstig over gepraat of de verplichte stellingen bij een acade misch proefschrift niet zouden moeten worden afgeschaft, ledereen die daar voor was had heel goede argumenten, maar het is gelukkig niet gebeurd en de stelling bloeit als nooit tevoren. Een kleine bloemlezing. P. A. Vroon (Utrecht) heeft ontdekt dat de politie in het midden des lands bij voorkeur droog blijft: 'Misschien kan de automobilist zijn voordeel doen met het gegeven dat 76 procent van het aantal dagen waarop de snel heden van motorrijtuigen worden ge controleerd (route JutphaasUtrecht centrumgekenmerkt worden door goed zeilweer, dat wil zeggen zonnig, licht bewolkt en windkracht 3 tot 5 (geturfd over 1971'. Onnodig te ver melden dat dr. Vroon in Jutphaas woont. Waarschijnlijk uit een eerder stadium van zijn carrière stamt deze: 'Het op- sporings- en vervolgingsbeleid van de justitie wordt eerder bepaald door het gemak waarmee overtredingen kunnen worden geconstateerd achter lichtje) dan door de consequenties van misdrijven voor betrokkenen (diefstal van een fiets). Om de indruk weg te nemen dat de Vroon uitsluitend over gezagshandha- ving heeft nagedacht tenslotte: 'De omstandigheid dat men, staande voor een boekenkast, bij het lezen van de Amerikaanse titels het hoofd naar rechts en voor het bezien van de Russische het hoofd naar links moet wenden, berust niet op toeval'. 'Het verdient aanbeveling de gezond heidszorg zo te regelen dat de arts een financieel voordeel heeft bij een niet zieke cliënt'. (J. J. Koenderink, Utrecht). Een paar erg aardige uitspraken mo gen wij hier nog niet opnemen omdat de zeergeleerde bedenkers pas van middag of overmorgen promoveren. En hoewel zelfs de Academische raad al eens heeft uitgemaakt dat dat ner gens goed voor is houden sommige universiteiten en hogescholen vast aan de regel dat er voor die tijd niet anders in de krant mag dan een sobere aankondiging van de promotie. Nou ja, volgende week dan maar. Schone lucht Alweer is een nieuw licht geworpen op het probleem van de uitlaatgassen. In tegenstelling tot de indruk die je uit bezorgde discussies wel eens krijgt, is het gehalte aan koolmonoxide in stadslucht dé laatste vijftig jaar fors afgenomen. Óp het instituut voor medische mi lieuhygiëne van de universiteit van New York hebben Merril Eisenbud en Laurel R. Ehrlich oude meetrapporten opgesnuffeld over de kwaliteit van de Newyorkse lucht op punten met veel verkeer. In 1922 werd honderd millili ter koolmonoxide per kubieke meter lucht gemetert, in 1967 gemiddeld acht. De enige andere stad waarvoor de auteurs dergelijke gegevens kon den vinden was Parijs: in 1928 veer tig tot zestig, oms'reeks 1960 zelden meer dan tien. Deze opmerkelijke verbetering in de kwaliteit van het stedelijke bestaan is vooral te danken aan het verdwijnen van de privé kolenkachel als verwar mingsbron. Het is natuurlijk wel een beetje spijtig voor de onderzoekers die de laatste jaren in verband met het groeiende autogevaar ijverig zoch ten naar de invloed van kleine hoeveelheden koolmonoxide op de ge zondheid. Waarmee overigens niet ge zegd wil zijn dat uitlaatgassen niet schoner moeten worden. Koolmono xide is trouwens niet de enige nare zaak die de pijp uit komt. Maar zo'n eenvoudige literatuurstudie geeft toch een onverwacht perspectief aan de hele toestand. Nadat zij nog wat me tingen citeren uit met open vuur verwarmde hutten in Nieuw Guinea, noemen Eisenbud en Ehrlich het zeer wel mogelijk dat de concentratie kool monoxide in de lucht die wij inade men nu lager is dan ooit sinds de mens vuur leerde gebruiken. Dit alles in Science van 14 april, pag. 193. Geneesmiddelen De Raad van Europa gaat met steun van alle zeventien lidstaten verkeerd gebruik van geneesmiddelen aanpak ken. Een groep medici, farmaceuten, verzekeringsdeskundigen en economen gaat, in samenwerking met de Wereld gezondheidsorganisatie, oorzaken en gevolgen bekijken. Die gevolgen lig gen in de sfeer van schade aan de gezondheid en de economie, die oorza- Icen zoekt men in drie hoeken: de gebruiker, de voorschrijvende arts en de fabrikant. De gebruiker in de geïndustrialiseerde en verstedelijkte samenleving grijpt snel naar vitamine pillen of zenuwtabletten, menen de deskundigen. Zij doen dat op eigen gezag en zonder medische begeleiding. Daar staat tegenover, dat als iedereen wel medisch begeleid zou moeten wor den bij zijn excursies in het vrij verkrijgbare geneesmiddelenpakket, er in de verste verte niet genoeg artsen zouden zijn. Dat neemt niet weg dat de artsen volgens de Europese groep, in de gevallen die zij wel onder behande ling krijgen, vaak te veel voorschrij ven of met de beste bedoelingen een recept onnodig herhalen. Een groot deel van het verkeerde gebruik van geneesmiddelen is naar de mening van de deskundigen een gevolg van de farmaceutische reclame. Zij vinden dat de arts beschermd moet worden tegen de druk om dit of dat produkt voor te schrijven. In de Verenigde Staten is intussen de Federale handelscommissie op haar kruistocht tegen al te gekke reclame bij de geneesmiddelen aangeland. De commissie heeft voor dit werk de beschikking over een wet die bepaalt dat uitspraken in advertenties aantoonbaar juist horen te zijn. Zijn ze dat niet, dan kan de fabrikant gedwongen worden, per advertentie duidelijk en heel vaak uit te leggen dat zijn vorige advertenties mislei dend waren. Drie producenten van pijnstillers op salicyl-basis (aspirine en de vele vari aties daarop) zijn nu uitgenodigd om ten genoegen van de commissie aan te tonen dat hun produkten, in totaal tien merken, inderdaad beter zijn dan alle andere. Voor sommige produkten zal ook nog moeten worden waargemaakt dat zij nerveuze span ningen verlichten. De kans bestaat dus, dat de drie producenten Amerika binnenkort in kloeke advertenties gaan meedelen dat hun tabletten niet beter zijn dan die van de concurrentie. Een boeien de wet. Omdat Tweede Kamerlid Imkamp daar nieuwsgierig naar was, heeft minister Lardinois zijn vertegenwoordigers in het buitenland eens laten nagaan hoe het daar zit met de afzet van groen ten en fruit, die zonder kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen (orga nisch dus) zijn geteeld, In Nederland neemt de belangstelling voor orga nisch voedsel duidelijk toe, maar na tuurlijk is die ontwikkeling in de Verenigde Staten al veel verder. Het aantal 'winkels-met-gezond-voed- scl' neemt sterk toe, steeds meer grote warenhuizen hebben er aparte afde lingen voor en bij andere vindt men het wel. in de rekken. De uitbreiding van het aantal verkooppunten hoeft niemand te verbazen als men bedenkt, dat het organisch voedsel aanzienlijk duurder is. Volgens de Nederlandse landbouwraad in Washington is het geen uitzondering, dat de groothandel voor organische produkten 25 pet. meer neertelt dan voor gewone. De handel ziet er kennelijk wel brood in. Helaas heeft de consument geen enke le garantie, dat hij ook waar voor zijn extra geld krijgt. In de VS is net als in Nederland trouwens de naam 'organisch voedsel' onbe schermd Er bestaan geen specifieke verandering Onze samenleving zou er totaal anders uit moeten zien, vindt achttien pet van het Nederlandse volk. Vijftien pet. is van mening dat het maar zo'n beetje bij het oude moet blijven, maar de meerderheid (64 pet.) denkt dat er in elk geval wel iets moet veranderen. De grootste groep van radicale hervormers, zo blijkt uit een NIPO-onderzoek naar hoe wij met z'n allen over onze maatschappij denken, is 65 jaar of ouder en ze zitten politiek gezien vooral onder CPN-ers en PSP-ers. De mensen die in elk geval iets, maar niet alles willen ver anderen. zijn in alle leeftijdsgroepen ongeveer even vaak terug te vinden. De meeste aanhangers van 'alles maar bij het oude laten' horen tot CHU (30 pet.) en VVD (23 de minste (maar toch nog altijd 11 pet.) tot D'66. Het NIPO noemt van de kerkelijk gezinden alleen rooms-katholieken. hervormden en gereformeerden. De rest is ondergebracht in 'geen kerk' en onder die laatsten schuilen de meeste radicale veranderaars. De ove rige drie verschillen niet zoveel van elkaar, al staan de roomsen boven- en de gereformeerden onderaan. Diezelf de gereformeerden gaan wel met 73 pet. voorop in de rij van mensen die vinden dat het hier beneden nog lang niet (alles) is en dat er echt wel iets zal moeten veranderen. redenaar certificaten of etiketten voor en er wordt nauwelijks controle uitge oefend op de juistheid van de bena ming 'organisch'. Bij enkele organi sche voedingsmiddelen die wel werden gecontroleerd zijn al sporen gevon den van chemische middelen. Hoewel de Amerikaanse pers veel aandacht besteedt aan onbespoten fruit en groenten, is de vraag er naar relatief nog erg klein, zo weet de man van Lardinois in Washington. In andere landen is duidelijk nog geen 'onbespoten-voedsel-rage' aan de gang. In Duitsland wordt de afzet serieus aangepakt door de Duitse landbouw en een inkoopcombinatie. Samen gaan ze het gebruik van ge zond voedsel propageren. In Zwitser land, waar het aanbod van organisch voedsel overigens nauwelijks enige betekenis heeft, wordt al jaren con trole uitgeoefend op bedrijven die hun produkten aanprijzen als 'zonder bestrijdingsmiddelen geproduceerd'. In Nederland is van zo'n specifieke controle geen sprake. Bij toevallig onderzoek van de keuringsdienst voor waren is al gebleken, dat ook in Nederland niet alles, wat als 'orga nisch' wordt aangeprezen, helemaal zuiver op de graat is. begenadigd Peter is een begenadigd spreker, al thans voor een papegaai. Het dier praat zo duidelijk, dat het officieel is aangesteld als logopedist. Peter 'werkt' in een Engels zieken huis, op een afdeling met veertig patiënten die spraakmoeilijkheden heb ben. Sommigen kunnen zelfs geen enkel woord uitbrengen. Een ver pleegster brengt de papegaai op gezet te tijden naar de zaal, wijst hem bepaalde voorwerpen aan en zegt hem de naam voor. De vogel herhaalt het met krachtige stem en gaat er mee door tot hij van de zaal verwijderd wordt. De patiënten zeggen hem na en dankzij deze 'spraakleraar' kent een man die nog nooit iets heeft kunnen zeggen, nu een paar woorden uit het blote hoofd. Een van de artsen heeft al gezegd dat het experiment met Peter zo goed bevalt dat de lessen zullen worden voortgezet. Bovendien is deze onvrije vogel een zeer goedkope kracht: hij 'loopt' één bakje voer en een paar pinda's op vele lessen. LOWIETJE Ook al is papegaai Peter nog zo goed van de tongriem gesneden zie 'be genadigd' schrijven kan hij niet. Wel de pen 'hanteren' van zijn ver zorger, wiens arm hij hier als comfor tabele zitplaats gebruikt. (ADVERTENTIE) Spaareffekten zijn ervooriedcreen*die Haüil En alsof dat nog niet genoeg is, komt -naast spaarbankboekje etc.-graag een extra ijzer in het vuur wil hebben. U koopt ze al voor zo'n 100 gulden. Het zijn een soort aandelen'. Maar dan aandelen met een minimum aan risico. Want uw geld wordt door financiële experts met een maximum aan veiligheid belegd. Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks dividend uitgekeerd. Trouwens als't een beetje meezit, uen naa| stijgt uw spaareffekt tnr/fri#wri nog in waarde ook. 9raAKDTUVIEN zorgen voor 'n extra spaarpotje •Mits tassen 21 en 60 jaar en met een belastbaar inkomen (over I97l)nn ten hoogste f 18.000,-. ••Per echtpaar over ten hoogste f500,-. daar nu nog eens die belastingvrije spaarpremie van het Rijk bovenop! Vijfendertig procent over de eerste 250 gulden**die u in een jaar in spaareffekten belegt! Enige voorwaarde: de spaareffekten 8 jaar in uw bezit houden. Meer van weten? Dan even een briefkaartje aan: Spaareffekten, Postbus 51, Den Haag en de folder komt in de bus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9