Leidse Water onmogelijk te dempen Meer bezoek mill ^malioCleclonefe/thinrn Leids archief Utokerkhof aan de iioseveltstraat Directe brandschade in Leiden bedroeg in 1971 ruim 1.3 min Bij jubileum van LFC 80 leden gehuldigd Interessant nieuws voor orgelminnend Nederland! ««rtiedr. Dankbaar '//.van Blitterswijk rde (25) PATRIA DIGESTIVE olkorenbiscuits /©B voordeel SSl Gewestvorming rond Leiden Leidse musea houden landelijke actie Big Band van Frits Landesbergen speelt op Sociëteit Horus Ir. J. B. Roos Directeur Zuivelinstituut Zilveren jubileum Karpers voeren in Morssingel 'KWARTET WOENSDAG 17 MEI 1972 llriiio Lil t ADVERTENTIE! h Op eei terrein aan de vorltstraat (ter hoogte van 'Min- omgrensd door de Fortuin- ~®n het Delfts Jaagpad, is de weken een enorme toeneming "ei aantal autowrakken waar te nfOp zondag 14 mei bevonden .dit terrein (naar schatting) 100 autowrakken, alsmede het n een autobus en een dragli- apparaat. taan de rechtmatigheid van dit chof en aan de wenselijkheid autokerkhof op deze plaats is "■fergrond van vragen van het de mr. C. J. D Waal (P vd A) bb en w. van Leiden. Is er een is et-vergunning afgegeven? n autokerkhof daar in overeen- ig met het bestemmingsplan? lisiI Vanmiddag (woensdag 17 1 de heer W. A. Dankbaar, als medewerker verbon- i de kliniek voor keel-, neus- eelkunde van het, Academisch uis te Leiden, en tevens K. ts van het Elisabeth Zieken- M Leiden, het proefschrift: 'De ^tg van de stapes' verdedigen, hij aan de Leidse universiteit |e promoveren tot doctor in de junde. or is prof. dr. P. H. Schmidt, iefschrift beschrijft een onder- ar de wijze waarop de stijg- in het menselijk rotsbeenprp- beweegt onder invloed van ge- het trommelvlies. Aangetoond dat deze beweging nagenoeg Dikomt met die van een zuiger 'cylinder en onder in vloed van gte of sterkte van het geluid n karakter verandert. ■ka èlijke uitvoering stelijk toneel V Gisteravond gaf de chris- toneelgroep De Timdelerclub lelijk goede uitvoering van de Het Grangers Mysterie door else schrijver George Batson. Nederlandse bewerking van Al- G, eiter. De voorstelling werd ge in de aula van het Rijnlands in Oegslgeest. Hoewel het M. [even is waarvan er dertien in Ut ojn gaan, is het voor amateurs n vrij zware opgave om tot een vertolking te komen. Het voert mi alle spelers te noemen, hoofdrolvertolker Ellen Hei- Louisa, en Erik van Huis als franger mogen met ere worden rd. Jammer dat de derde die van Moreno, de schurk- fe chauffeur nog wel wat ver |n de maat bleef door onvol- mI dictie. De andere rollen, ook 3 het lagere plan, werden rede- (rtolkt. De regie was in handen rijerard van de Kamp. Het zeer 9 decor verdient extra vermel- W. P. (ADVERTENTIE) gezonde biscuit uit goud-geel graan Is er enig verband tussen het toene men van het aantal autowrakken op het terrein van de Rooseveltstraat en de (eventuele) vermindering van het aantal autowrakken bij de firma Gij- zenij? LEIDEN Het vorig jaar ingestelde overlegorgaan van de PvdA voor het stadsgewest Lefden heeft uitvoerig ge sproken over de gewestvorming rond Leiden Aanleiding hiertoe was de brief die door het college van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland aan de gemeenten is verzonden en waarin verzocht wordt op een groot aantal vragen verband houdend met de ge westvorming, vóór 15 juli te antwoor den. Besloten is door het overlegorgaan: aan te dringen op behandeling van deze brief in de diverse gemeentera den; bij de beantwoording aan Gede puteerde Staten mede te betrekken door de vereniging van Nederlandse Gemeenten op te stellen beleidscon clusies n.a.v. zijn onderzoek in de Leidse regio; te trachten zoveel moge lijk gezamenlijk standpunten te bepa len. LEIDEN Tien Leidse musea gaan deze zomer een landelijke aktie hou den onder de schooljeugd, die van 17 juni tot ongeveer augustus 2al duren. Het wordt een teken- en mogelijk een fotowedstrijd. De bedoeling in den lande is dat de musea in Leiden grotere bekendheid verkrijgen. LEIDEN Op donderdag 18 mei zal op de Leidse Studentensociëteit 'Ho- rus', Rapenburg 127, de big band van Frits Landesbergen spelen. Dit orkest, dat bestaat uit vijf saxofonisten, vier trombonisten, vier trompettisten, een bassist, een gitarist, een pianist en een drummer, brengt voornamelijk de arrangementen ten gehore van Stan Kenton en Neal Hofty. De laatste verzekert het publiek van goede swing k la Count Basie. De avond begint om negen uur en is voor alle belangstellenden toegankelijk. LEIDEN Dit jaar werd voor het eerst sinds vele jaren het bezoekers aantal van de studiezaal niet beïn vloed door slnitingen ten gevolge van verbouwings- en uitbreidingswerk zaamheden. De aantallen bezoeken en bezoekers tonen dan ook een duide lijk stijging zo lazen wij in het jaar verslag 1971 van de Leidse gemeente lijke archiefdienst. In 1971 brachten 886 bezoekers teza men 3651 bezoeken aan de studiezaal (1970 resp. 618 en 2633). De bezoekers worden slechts eenmaal per dag ge teld. Uit het buitenland kwamen 65 bezoekers (in 1970 33). De onderwerpen van de onderzoekin gen liepen zeer uiteen; 373 bezoekers, dit is. evenals vorig jaar. 42 pet. van het totale aantal, kwamen voor genea logisch onderzoek. Tenminste 15 per sonen deden onderzoek voor academi sche proefschriften en scripties. Het Pilgrim Fathers Documentatie Centrum werd in 1971 bezocht door 955 personen (in 1970 818). Deze stijging werd mede veroorzaakt door LEIDEN De benoeming is te ver wachten van ir. J. .B Roos tot direc teur van het Rijkszuivelinstituut als opvolger van dr. J. G. van Ginkel, die per 1 juni afscheid neemt in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De heer Roos werd in 1913 te Rotterdam geboren. In 1938 studeerde hij af als scheikundig inge nieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Van 1940 tot 1942 was hij aan deze hogeschool als assistent werkzaam. Daarna werkte hij bij een handels- en research-onderneming. Sinds 1954 is hij verbonden aan het Rijkszuivelbureau, laatstelijk als hoofd van de afdeling Onderzoek. LEIDEN Ruim 80 mensen vierden bij het 65-jarfg bestaan van voetbal vereniging LFC als lid hun 25-, 35-, 40-, 50-, of 60-jarig jubileum. Daarom was ook de oude garde aanwezig in het fraai versierde clubgebouw. De heer Holswilder dankte, nadat eerst herinneringen waren opgehaald, de jubilarissen voor hun zelfwerk zaamheid en overhandigde de certifi caten. Hij meende dat zelfwerkzaam heid in deze tijd wel moeilijker is dan toen omdat de jeugdige leden andere ideeën over een vereniging hebben. De jubilerende dames, me vrouw E Missaar-van Egmond en me vrouw Siebert, werden nog extra ge huldigd De jubilarissen zijn: 25 jaar: T Eradus, E. Groen. W. Groen, S Holswilder. F. Holswilder, I. v. d. Linden, A. Missaar, J. Neute boom, H. Nieuwenburg, P. van Dijk, G. van Eijgen, J. Pijnakker, I. Piket. P. Pijnakker, W. Slingerland. F. van Waveren. P. van Egmond. 25 jaar: W. Benning, H. Braxhoven, G. Crama, R. Link, B. van Dam, A. Franke, J. de Graaf, Groen. P. v. d. Heijden, N. v. d. Hout, J. Kukler, C. van Leeuwen, H. v. d. Mark, Ph. Mas- saar, F. Mosselveld, F. Nagtegeller, ,J Nieuwenburg, H. Nieuwenburg, W. Nieuwenburg, W v. d. Nieuwendijk, P Onderwater, N. Ouwerkerk, B. Pij nakker, J. Neuteboom, B. Schroef, H. Tegelaar, W. de Wit, mevr. Siebert, mevr. Missaar-van Egmond. 40 jaar: H. Duffels, S. de Graaf, N. van Haarlem, F. van Helden, B. van Helden, J. Houps, D. Houps, A. K. van Leeuwen, A. Link, L. P. D. Nagtegeller, J. Selier, A. Swagers, W. v. d. Velden. 50 jaar: A. Duffels, B. de Vos, N. van Helden, J. J. van de Nieuwendijk, J. Keyzer, .J. Labordus, S. Monteba, J. van Meetoren. Segaar, Siebert. Chr. van Stralen, Teske, W. Taffijn, D. Ver meulen. 60 jaar: S. Arnoldus, A. Missaar sr en F. Arnoldus. de etalagewedstrijd, georganiseerd door de samenwerkende Leidse musea en Vroom en Dreesmann Leiden, ter stimulering van het museumbezoek. Mede dank zij een schenking van de Tegelhandel aan de gemeente Leiden bij gelegenheid van de opening van zijn nieuwe gebouw aan de Bloemis tenlaan kon opdracht worden gegeven tot het vervaardigen van een model van de Mayflower Het model is ge bouwd door de heer H. V. Groeneveld te Papendrecht op schaal 1:36. Het kwam in december 1971 gereed en zal in een nog te vervaardigen vitrine worden geplaatst in het Documentatie Centrum. Explosief experiment in de Lakenhal LEIDEN —Het streven om aan de hedendaagse avant-gardistische muziek een zekere weerklank te bezorgen ver eist idealisme en volharding. Een twaalftal personen bleek gisteravond bereid in de hal van het museum De Lakenhal een reeks deels zeer explo sieve klankexperimenten te onder gaan, die daar onder auspiciën van K O werden geproduceerd door de pianist Polo de Haas en de basklari nettist Harry Sparnaaij. Beide solisten bleken hun taak als een verheven opdracht te zien en wisten aan de hand van vaak ondoorgrondelijk hiër oglyfen opzienbarende klankcombina ties voort te brengen, waarvan de auteurs onder ander waren Theo Loe- vendie, Jos Kunst, Rob du Bois, Logo- thetis, Louis Andriessen en M. Kagel. Evaluatie is bij dit alles vrijwel on mogelijk ook al omdat de toehoorder geen enkele controle heeft inzake het samenvallen van klankresultaat en in tentie van de componist. Ik vond dat Polo de Haas vaak afschuwelijk hard met zijn instrument omsprong, dat ik zelden zoiets weerzinwekkends heb ge hoord als de Registers voor klavierso lo door Louis Andriessen en dat de „A i „.„i Hartepijn van Paul van Veelen uiterst V3J1 P0St3£6nt kitscherig is. Bovendien leek me dat de Atem van Mauricio Kagel alleen als cabaretnummer plaatsbaar is. Het stuk Solo Identity voor basklari net van Jos Kunst werd door Harry Sparnaaij knap gespeeld, zoals trou wens zijn prestaties in het algemeen van meer subtiliteit getuigden dan die van de pianist. Alles bij elkaar een merkwaardige avond, waarvan de betekenis waarschijnlijk meer infor matief dan estethisch gezien moet worden. Dr. J. van der Veen. Na de voorronden nu de halve finale van de wedstrijd op electronische Yamaha orgels. Dit spectaculaire gebeuren zal plaatsvinden op 26 mei a.s. te Leiden,Concertzaal "de Burcht" aanvang 20.00 uur GRATIS TOEGANGSBEWIJZEN VERKRIJGBAAR BIJ: Fa. Barning, Oude Singel 16 Fa. Bender, Hogewoerd 90 of aan de zaal LEIDEN Op 1 juni zal het 25 jaar geleden zijn, dat de PTT in het tabaksbedrijf D. Spoor, Joh. de Witt- straat 16. Leiden een agentschap ves tigde. De heer Spoor die momenteel de nestor is der postagenten in dit ray on, heeft met zijn vrouw en sinds 5 jaar met zijn zoon zich steeds voor 100 pet ingezet om de goede naam die zijn zaak sinds 1934 heeft te bestendi gen. Discussie-avond op 'Minerva' LEIDEN Op de discussie-avond over het rapport van de Club van Rome en zijn consequenties, die op donderdag 18 mei in de Leidse stu dentensociëteit 'Mincrva', Breestraat 48-50, wordt gehouden, zal het forum worden geleid door Wouter van Die ren. Hij vervangt daarmede de heer W. L. Brugsma, die verhinderd is. LEIDEN Volgens het jaarverslag 1971 van de Leidse brandweer vonden 5 middelbranden plaats, de overige 336 branden kunnen onder de catego rie kleine branden worden gerang schikt. Naar Zoeterwoude werd 16 maal uitgerukt voor het blussen van brand of het verlenen van hulp aan mens of dier in nood. De duikploeg van de brandweer kwam 22 maal in actie voor een waterongeval. De volgende gemeenten vroegen en verkregen bijstand vau de Leidse brandweer voor brandbestrijding of hulpverlening: Sassenseim: 5 maal; Warmond 1 maal Oegstgeest 2 maal; Leiderdorp 7 maal: Rijnsburg 1 maal; Alkemade 3 maal Leidschendam 1 maal: Het aantal alarmeringen in 1971 bedroeg voor: Brand 341; Brandge- *.r Dinsdag herdacht de heer Blitterswijk, opzichter A bij a*neentelijke reinigingsdienst, dat jaar geleden in dienst trad bij Indrijf. gon er in 1947 als reiniger in ine dienst. In 1952 werd hij ir en in 1969 opzichter. Het Jim van de heer Van Blitters- ,jerd 's morgens gevierd tijdens :ieme bijeenkomst in de kanli- het bedrijf. LEIDEN In brede kringen van de Leidse burgerij houdt men zich de laatste weken intensief bezig met de vraag: 'Moeten de Leidse 'grachten' dichtgegooid worden, ja of nee?' De onmogelijkheid van het dempen van de Leidse waterlopen berust op het feit, dat ze met zomaar grachten zijn maar de armen van de Rijn, een rivier die van nature de hoofdader is van de afwatering van een groot bo- venstrooms achterland. Leiden is het hart van een belangrijk watertoe- voersysteem en bijna alle stadswate- ren maken van dat systeem deel uit. Men zou de situering van Leiden in het stroomgebied van de Rijn kunnen voorstellen aan de hand van een wat scheef gebakken schoteltje: van zuid oost naar zuidwest loopt de vallei van de oude Rijn-bedding met een bocht door het gemeentelijke grondgebied. De oude 'Pancras'-wijk ligt als een verhoging in het diepste punt, waar door alle water uit de bovenloop moet passeren. Dat valt niet zo op want Leiden ligt zo dicht achter Katwijk, dat er geen natuurlijk verval is en het water er nauwelijks merkbaar stroomt, wan neer het gemaal Katwijk niet draait. Wanneer de pompen van het gemaal Katwijk wel werken, dan passeert door de Oude Vest alléén al een bult water van 10 kubieke meter per se conde en door de Witte Singel, ruw gemeten een hoeveelheid van 8 kub. mtr/ per seconde. De Oude Vest is de hoofdader van het systeem in de binnenstad. Als de drie pompen in Katwijk vol vermogen draaien, passeert er niet meer water, dan wanneer er' maar twee aan staan. En ongeveer evenveel water als er dan dóór Leiden getrokken wordt, trekt om de stad heen via Leede, Kagerplassen en Oegstgeesterkanaal, de laagste kant van het Leidse 'scho teltje'. Dat wil zeggen, dat het 'debiet' (het vermogen om water te bevatten) van de watergangen in de stad maximaal belast is. De voornaamste functies van de Rijn- armen in Leiden eu van een deel van de grachten en singels zijn: watertransport met als afgeleide de watervérversing en voorts de berging van vers water, die afhankelijk is van de capaciteit van het gemaal. Daaruit spreekt dat. zolang het water van nature het diepste punt blijft zoeken, het dempen van een of meer Rijnar- men een ouderwetse waterlinie zou veroorzaken ten oosten en noorden van de stad. Want verkleint men het doorstroom profiel wat ook bij het overkluizen van de waterlopen in Leiden al het geval zou zijn, dan zou men het waterdebiet ten oosten van de stad. stroomopwaarts, moeten vergroten. De noodzaak daartoe stijgt kwadratisch. GEEN UITWIJK Het beheer van boezem berust bij het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het is afgestemd op de belangen van alle ingelanden. Daardoor is het in letterlijke zin een millimeterkwes tie geworden. Zou men de waterlopen in Leiden gaan overkluizen, dan zou het oer woud van palen dat daarvoor in de bedding geslagen moet worden duide lijk merkbare invloed hebben op het boezembeheer. De Rijn biedt geen enkele uitwijkmogelijkheid. Zo'n overhuiving zou ook van invloed zijn op de waterkwaliteit. Want als er niet gemalen wordt en er dus hele maal geen stroming staat, zou er in hel aardedonker onder de overklui zing geen enkele zuurstofuitwisseling zijn. Wie zich de geweldige hoeveelheid vuil voor de geest haalt, die achter de paalconstructie zou blijven hangen, heeft er ook geen moeite mee, zich de rotting voor te stellen, die daarvan het gevolg zou zijn. De vraag is, of het onderhoud van zo'n broeinest uitvoerbaar is maar vóór alles, of de bouw ervan, financi eel gezien uitvoerbaar zou zijn. Welnu, dan voeren we het water uit de diepte van de schotel tegen de rand van de schotel omhoog. De oplossing te daarvoor zou een giganti sche pijpleiding zijn met een apart gemaal. Maar dan zou de regulering van het boezempeil door de andere drie Rijnlandse gemalen ingrijpend verstoord worden. Maar bovendien zijn er voor het geval van groot 'waterbezwaar' (zware regenval etc) nooduitlaten op de boezem nodig voor het gemengde rioleringssysteem van Leiden. En dat. zijn er heel wat. De stad groeit en het verhard oppervlak daardoor op bepaalde veelal on voorziene momenten sterk op. En dat terwijl er toch al behoefte is aan grotere waterafvoermogelijkheden. Uit dit alles blijkt, dat overhuiving van de Leidse waterlopen op grote praktische bezwaren stuit en dat er van demping zonder meer geen sprake kan zijn. Gesteld, dat Leiden deson danks op het water zou willen parke ren al zou het maar een klein stukje zijn wat zou dan de prijs per strekkende meter bedragen, verge leken met de praktisch voor parkeren beschikbaar komende oppen-lakte. rucht of vals alarm 154; Hulpverle ningen 242; Waterongevallen 22; Bij standverlening aan andere brandwe ren 20; Ambulancehulp (EHD 1732. Totaal 2511. Branden gerangschikt naar oorzaak: spelen met vuur, baldadigheid 42; Brandstichting 68; Kachel, fornuis stookinrichting 19; Schoorsteen 10; Aard- of kortsluiting 25; Elektrische installatie, toestel, blikseminslag 15; Broeiing, zelfontbranding 5; Esplosie 2; Motoren 3; Petroüeum, betnzine, spi ritus, butaan propaan 11; Olie, vet, teer, mastiek 4; sigaar sigaret as, sintels 10; lasapparaat, schilderslamp 5: onvoorzichtigheid 6; aanrijding 1; overige oorzaken 20: Onbekend 95. De totale directe schade in Leiden bedroeg over 1971 1.300.735.-- VELE ADVIEZEN De ambulancewagens rukten voor 1732 (1532) meldingen uit waarvan: 123 meldingen buiten de gemeente; 33 meldingen voor ongevallen op de rijkswegen; 21 valse meldingen; 93 meldingen waarbij geen gewonden be trokken waren. Vervoerd werden: 1170 personen naar ziekenhuizen; 12 naar psychiatrische inrichtingen; 33 naar hun woning: 3 naar het politiebureau. De personeelsbezetting van de afde ling Preventie is nog niet volledig. Aan vele instanties werden adviezen gegeven inzake nieuwbouwplannen, vorbouwplannen, hinderwetsaanvragen en andere vergunningen. Deze 748 ad viezen hadden betrekking op: 54 aan vragen voor 54 aanvragen voor hin derwetvergunningen; 367 aanvragen voor bouwvergunningen; 217 verfaf- brandvergunningen; 110 diversen. In het verslagjaar werden onderstaan de brandveiligheidscontroles vernicht: studentenhuizen 23; onderwijsinstel lingen 40; bejaarden en verpleegtehui zen 25: openbare vermakelijkheden 231; diverse gebouwen en warenmark ten 162; klachten 51. LEIDEN Karpers voeren is in Lei den 'n nieuwe attractie aan het worden Vooral tijdens de middagpauze staat de brug aan de Steenstraat over de Morssingel vol met mensen. De kar pers. die daar ook vaak gevangen worden, meten soms wel 65 a 70 cm. Het is een druk bezochte visplaats in de binnenstad. Vissers die daar al wat vaker hebben gevist verwachten wel, nu hun 'stekkie' bekend is, dat de gevangen vissen worden terugge gooid. ADVERTENTIE KLACHTEN BEZORGING Indien u de krant onverhoopt eens niet mocht ontvangen, verzoeken wij u ons bij voorkeur te bellen tussen 9 en 12 uur TEL. 01710-31441

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3