Spaanse protestanten nog niet bekomen van klimaatsverandering Volwassen geloven Trouw K wartet Prof. Haitjema (83) overleden Brand in garage Herinneringen aan professor Th. L. Haitjema vandaal Beroepfngs- werk Boekenetalai D TROUW/KWARTET WOENSDAG 17 MEI 1972 Kerk Binnenland T2 Gesprek met ds. Ignacio Mendoza k1 door Ton van der Hammen Laat over één ding geen misverstand bestaan. De Spaanse regering is verdraagzaam tegenover het protestantisme. De wet op de gods dienstvrijheid van 1967 heeft aan de onvrijheid van het reformato rische christendom naar het zich laat aanzien een definitief einde gemaakt. Het serieuze streven van de overheid is niet alleen toleran tie, maar wel degelijk ook om loyaal aan de toepassing van deze wet mee te werken. Dat zegt ons dominee Ignacio Mendo za, secretaris van de grootste protes tantse kerk in Spanje, die te vergelij ken is met onze hervormde kerk: de Iglesia Evangélica Espanola. Daarin vinden ongeveer tienduizend Spaanse protestanten onderdak. Met de andere protestantse denominaties: gerefor meerden, baptisten, vrije evangeli- schen en mensen van de vergadering van gelovigen, omvat het Spaanse pro testantisme thans naar schatting der tigduizend mensen Ds. Mendoza is enige tijd in ons land in verband met het honderdjarig be staan van de Nederlandse vereniging 'Het Evangelie in Spanje', die de geloofsgenoten in gebed en daad steunt. Als hij probeert een heden daagse momentopname van het Spaan se protestantisme te maken, merkt hij op: in de nieuwe situatie van volledi ge vrijheid zijn we bezig onszelf te ontdekken. Na lange tijd in een ver dedigende houding te hebben gestaan doemen nu vragen op als: Wat doen we met de vrijheid, die we gekregen hebben? Wat zijn voor ons, Spaanse protestanten, de wegen en middelen om ons volk van dienst te zijn? Nog niet De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuurt 8. Bol, Den Hoogi dr. E. Bleumink, Poters- woldei mr. G. C. *on Dom, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rotter dam) J. lomer. Utrecht: dn. J. W. de Pous, Den Hoog; J. Smal- lenbroek. Wassenaar. Overige leden van het algemeen bestuurt K. Abma, Amsterdam: H. A. de Boer, IJmutden: Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner, Den Hoog: J. von Eibergen, Schoorsbergen. mr. IC. van Houten, Wogeningenr ds. O. T. Hylkemo, Bilthoven; Joc. Huijsen, Delft; mevrouw M. C E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten: me vrouw J. G. Kraayeveld-Wouters, Heerhugowaord; prof. dr. G. N. lammens. Noorden; ds. F. H. landsman. Den Hoog; H. de Mooij, Rijnsburg; prol. dr. G. C von Niftrik, Amiterdom: H. Otte- vonger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozmga, Lunteren; dr. A. Veermon, Ri|twijk |Z-H): H. H. Wemmer., Den Hoog; drs. R. Zijlstra. Ooster- lond (Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Uem.giro X 500. Met als begin de inquisitie was het echter officieel drie eeuwen lang ver boden, wat duurde tot het midden van de negentiende eeuw. Daarna kwam er officieel '.vat meer vrijheid, maar de sfeer bleef vijandig: het hele Spaanse leefmilieu verzette zich tegen alles wat protestant was. Men keerde zich tegen bijbelcolporteurs, evange listen, dominees. Acties, die nog niet eens zozeer door de burgerlijke als wel door of via de geestelijke autori teiten werden ondernomen. Spanje werd heel lang religieus onwetend gehouden door een clerus die absolute invloed op de bevolking uitoefende. In feite bleef maar één godsdienst legitiem en dat heeft voor de protes tanten veel narigheden gegeven Na de Spaanse burgeroorlog (1939) hadden ze het moeilijker dan ooit. Onmiddellijk daarna volgde de tweede wereldoorlog waar Spanje buiten bleef, wat het naar binnen gericht zijn van het land alleen maar bevor derde, ook, nadat de vrede was gete kend. Ontwikkelden de meeste Euro pese landen zich nadien vrij snel. Spanje bleef statisch, introvert. Maar het opkomend toerisme, dat. zij het Ons stadium is, dat we eigenlijk nog niet zijn bekomen van de vrij snelle (historisch gezien zelfs plotselinge en onverwachte) totale verandering van het religieuze klimaat in Spanje. Eeu wenlang immers gold de opvatting dat een Spanjaard alleen rooms-katholiek en nimmer protestant kon zijn. Dat was een volksgeloof, geïnspireerd en in stand gehouden door kerk en staat. Hoogstens konden buitenlan ders tot protestantisme behoren. Een mening, die Je overigens nog steeds tegen kunt komen. Historisch gezien een onjuiste gedach- tengang. Zoals menige andere natie is ook Spanje van oudsher een land van tegenstellingen, qua klimaat, qua ras, qua taal. Je zou zeggen: in die diver siteit zou ook een verscheidenheid in geloofsbeleving een heel normale zaak hebben moeten zijn. Die verscheidenheid was er dan ook, ln aanzet. Nadat Luther in Duitsland was opgetreden is ook in Spanje lu theranisme ontstaan: juist onder men sen van hoog intellectueel en maat schappelijk niveau. Wat in Neder land misschien niet zo bekend is: in de vrijheidsstrijd van Willem van Oranje tegen Philips II waren er ln Spanje en zelfs in de onmiddellijke omgeving van Philips mensen, die door de militante protestantse geest werden aangesproken en die zich aan deze krachtige religieuze overtuiging gewonnen gaven. Een broer van de secretaris des konings bijvoorbeeld ging tot het protestantisme over. De redactie behoudt zich het recht voor om tor opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort «eer te geven. BI) publtkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan'de heer Joh. C. Francken. secretaris ran do hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 85*. Amsterdam. eenzijdig, de landelijke economie gun stig beïnvloedde, vormde toch een van de factoren die een verscheidenheid ln geloofsbeleving meer kansen gaven. Men ging er minder aanstoot aan nemen. Een mentaliteitswijziging werd merkbaar. De gedachte begon post te vatten dat een Spanjaard mis schien toch wel protestant zou kun nen zijn. Een fictie Langzaam maar zeker begon Spanje de tendenzen van deze tijd te volgen. In deze periode ging men ontdekken, dat de altijd zo naar buiten beleden religieuze eenheid in feite een fictie was. Een inzicht dat nog werd ver sterkt toen men er zich van bewust werd en dat is dan nog een optimistische visie, zegt dr. Mendoza dat van de dertig miljoen Span jaarden er hooguit nog acht miljoen rooms-katholiek genoemd wilden wor den. waarvan dan weer een tot ander half miljoen echt praktlzerend rooms-katholiek. Heel wat geestelijken zetten overigens nog grote vraagte kens achter deze cijfers, die ze erg geflatteerd vinden. Hoe het zij, van de vroeger algemeen aanvaarde me ning dat er slechts één protestant op duizend rooms-katholieken zou zijn, bleef niet veel meer over. In het bovenstaande beeld zou het één op de vijftig rooms-katholieken zijn. Tenslotte heeft het tweede Vaticaanse Concilie ertoe geleid dat het geweten in Spanje werd wakker geschud en de mentaliteit in enkele jaren tijds ten goede kon worden veranderd. Dat heeft overigens weer nieuwe (aanpas singsproblemen opgeroepen. Er is natuurlijk nog een traditioneel den kend kerkdeel. Anderzijds zijn het vooral de jonge geestelijken, die de religieuze pluriformiteit mede op grond van Vaticanum II, alleen maar eerlijk en reëel vinden. Tussen die twee groeperingen zijn zo binnen de Spaanse r.-k. kerk spanningen ont staan. Maar die zijn er evenzeer tus sen de r.-k. kerk en de overheid. De Spaanse staat heeft een band met de r.-k. kerk door middel van een concor daat (overeenkomst tussen kerk en staat red.). Volgens dat concordaat ls de staat verplicht de r.-lc. kerk te helpen. Dat willen met name de jonge geestelijken niet; ze achten (de nauwe band tussen kerk en staat) uit de tijd. Niet alzo de regering, die het r.-k. karakter van de staat wil behouden. Ds. Ignacio Mendoza via een evangelisch congres te Barce lona officieel gepresenteerd. Daar kwam nog maar bitter weinig reactie op. Het Spaanse volk was er ook nog niet rijp voor, redeneerde men achter af. Men mag niet alleen eigen kerken hebben, maar er konden ook eigen scholen, eigen predikantsopleidingen, bejaardenhuizen ontstaan. Er is zelfs een protestants ziekenhuis in Barcelo na, verder kon men zich zetten aan diaconaal werk, vormings- en sociale arbeid. Ds. Mendoza: We pretenderen niet om leiding te geven, maar wel willen we graag proberen een zuurde sem van betekenis voor Spanje te zijn. Juist nu het christendom overal ln discussie is moeten we zeggen waartoe we er zijn en waarom. We willen naast andere mensen staan Daarom is oecumene ook zo belang rijk. In de eerste plaats wegens de verscheidenheid van Spaanse protes tantisme en verdere vanwege een ver der (h)erkenning tussen protestanten en rooms-katholieken. De oecumene in Spanje is dan ook op mars. Je ziet die langzaamaan gestalte krijgen met name via een inmiddels gegroeid interconfessioneel orgaan, waarin alle kerken, ook de rooms- katholieke, samenwerken. Omdat de bijbel ook bij rooms-katholieken steeds meer ingang gaat vinden ls deze interconfessionele groep begon nen met een nieuwe bijbelvertaling in teamverband. Reeds zijn de vier evan geliën en Genesis in eigentijds Spaans vertaald. Men wil deze bijbelfragmen ten nu ook uit gaan geven. De bedoe ling is, dat er straks een nieuw ver taalde bijbel komt voor rooms-katho liek èn protestants gebruik. Dualistisch Er is zo een merkwaardige dualisti sche situatie ontstaan, die zich toe spitst in de houding van de overheid. Enerzijds wil men de binding met het Vatlcaan behouden, anderzijds wil men graag ruimte geven aan een veelvoudige godsdienstige beleving. Om dat laatste mogelijk te maken heeft de Spaanse staat de wet op de godsdienstvrijheid in 1967 in het le ven geroepen, waarin het bestaans recht van andere godsdienstige ge meenschappen wordt erkend. Het Spaanse protestantisme is dus nu een periode van vrije ontplooing Inge gaan. Er is geen moed meer voor nodig om reformatorisch christen te zijn. Reeds een jaar na de nieuwe wet hebben de protestantse kerken zich Inflatiecorrectie Bij het beleidsdebat Financiën op 9 mei jl. heeft de Eerste Kamer-fractie van D'66 o.m. haar standpunt kenbaar gemaakt inzake de inflatiecorrectie. De presentatie hiervan in Trouw van 10 mei geeft mij aanleiding tot het ma ken van enkele corrigerende opmer kingen. Voorop gesteld moet worden dat er geen enkele aanleiding bestaat te ver onderstellen dat er verschil van me ning zou bestaan over het onderwerp van de Inflatiecorrectie tussen de Eer ste Kamer en de Tweede Kamer-frac tie van D'66; dit gelet op het door de Tweede Kamer-fractie van D'66 inge nomen standpunt, zowel destijds bij de beraadslaging over het wetsont werp inflatiecorrectie, als een half jaai geleden bij de algemene financië le beschouwingen in de Tweede Ka mer. In de perste Kamer hebben wij als door mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters onze mening uitgesproken dat de in- APELDOORN Op 83-jarige leeftijd is overleden prof. dr. TH. L. Haitje ma, die van 1923 tot 1959 hoogleraar vanwege de hervormde kerk is ge weest aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, voor het onderwijs in de dogmatiek, de vaderlandse kerkge schiedenis en het kerkrecht. Prof. Haitjema. de man die in 1926 over Karl Barth publiceerde en (om prof. dr. G. C. van Niftrik te citeren) zijn mede-oonfessionelen leerde min der wantrouwend tegenover Bart te staan, de man vooral ook van kerk herstel (hij stond in 1930 aan de wieg van het Nederl. Herv. Verbond tot Kerkherstel), prof. Haitjema begon zijn ambtelijke loopbaan in 1914 als predikant van de hervormde gemeente in het Utrechtse De Meern; van 1916 tot 1918 stond hij te Rijpwetering en in deze periode viel zijn promotie (cum laude) bij wijlen prof. dr. H. Visscher te Utrecht op een dissertatie over Augustinus' wetenschapsidee. Van 1918 tot zijn benoeming tot hoog leraar in '23 diende prof. Haitjema de Apeldoornse hervormde gemeente. Hij was van 1926 tot 1941 hoofdredac teur van het confessionele blad 'On der eigen vaandel' (later werd hij lid van de eindredactie van 'Kerk en theologie'). Zijn bekendste publikatie is 'De richtingen in de Nederlandse Hervormde Kerk', dat al een jaar na het verschijnen in 1933 herdrukt moest worden. Veel aandacht kreeg ook het werk dat hij in 1964, op hoge leeftijd dus, uitgaf: 'De nieuwere ge schiedenis van Neerlands Kerk der Hervorming' en waarin zijn theocrati sche kijk op de kerkhistorie naar voren komt. Ook dient nog genoemd zijn gezaghebbend boek over het kerk recht (1951). Van onze correspondent STADSKANAAL Omstreeks half tien is gisteravond brand in de garage van de firma G. Grave aan de Brug straat m Stadskanaal ontstaan. Twee personenauto's en een vrachtwagen werden totaal door de brand vernield. Ook 360 liter olie, verdeeld over zes vaten ging in vlammen op, waarbij een zware rookontwikkeling ontstond. door prof. dr. A. J. Bronkhorst Herinneringen aan professor Haitje ma. Mijn oudste herinneringen gaan terug aan de winter 1933-1934, toen hij op uitnodiging van de Vereniging tot vestiging van bijzondere leerstoe len, te Utrecht de lezingen hield, waaruit het boek 'De Richtingen in de Nederlandse Hervormde Kerk' is gegroeid. Het was voor een eerste jaars in de theologie geen gemakkelij ke stof. Maar dit confessionele geluid uit Groningen was voor ons Utrechtse theologen toch een waardevol comple ment ten aanzien van de stemmen, die we toen in onze eigen faculteit mochten beluisteren. Haitjema interesseerde zich voor de richtingen. Omdat hij zich met hart en ziel voor de ned. hervormde kerk interesseerde. Reeds eerder had hij daarvan in zijn 'Hoogkerkelijk protes tantisme' blijk gegeven, waarin hij opkwam voor de betekenis van de kerk, mèt haar ambt en haar sacra menten. Als goed leerling van Hoede- maker stond hij vooraan in de strijd voor reorganisatie der hervormde kerk. Hoe heeft hij daaraan leiding gegeven als voorzitter van het Ned. Hervormd Verbond tot Kerkherstel, in 1930 mede door hem opgericht. Hoe heeft hij alle ups en downs van de dertiger jaren waarin het ene reorganisatie-ontwerp na het andere door de toenmalige algemene synode werd afgewezen, als aan den lijve meegemaakt. Hij had onder andere de opdracht om vaderlandse kerkgeschiedenis en her vormd kerkrecht te doceren als kerke lijk hoogleraar aan de Groningse uni versiteit (1923-1958); maar hij stond persoonlijk midden in deze geschiede nis en midden in dit kerkrecht en hij heeft er in sterke mate zijn stempel op helpen zetten. Ook als lid van de commissie voor de kerkorde, die in 1945 door de generale synode werd ingesteld. Bij Haitjejna vinden we theoretische idealen van Hoederaaker terug. Arti kel 36 van de Nederlandse geloofsbe lijdenis, waarin deze theocratie tot uitdrukking wordt gebracht, wilde Haitjema onverkort handhaven. Wie wil nagaan, wat dat dan in de prak tijk voor hem betekende, kan zich het beste in zijn boek over 'De Nieuwere Geschiedenis van Neerlands Kerk der Hervorming' verdiepen. In politiek opzicht vinden we hem echter niet bij Lingbeeks hervormd-gereformeerde staatspartij, maar steeds en met over tuiging bij de Chr. Historische Unie. Reeds vroeg behoorde Haitjema bij de dialectische theologen. In de winter van 1925-1926 hield hij over Barth en zijn kritische theologie vervolgcolle* ges voor predikanten aan de Gro ningse universiteit. Zijn boek over Barth dat ook in Duitse vertaling verscheen, betekende in deze eerste jaren een zeer waardevolle inleiding op hoog niveau. Wat Haitjema in Barth aantrok lag misschien wel aller eerst op het gebied van de theologi sche kenkritiek. Ik zou ook kunnen zeggen, dat de Deense wijsgeer Kier kegaard beiden verbond. Overigens heeft Haitjema er nooit een geheim van gemaakt, dat hij zich niet met huid en haar aan Barth uitleverde, maar bijvoorbeeld ten aanzien van de kinderdoop of de uitverkiezingsleer dichter bij het klassieke gereformeer de belijden wenste te blijven. flatiecorrectie jaarlijks, en zo moge lijk voor de volle 100 pet moet wor den toegepast, met als belangrijkste oogmerk het systeem van belasting heffing te onttrekken aan de wille keur van de inflatie. Tegelijk hebben wij echter gezegd dat in het licht van de hui<fige financieel-economische si tuatie belasting-verhogingen onver mijdelijk zullen zijn. Voor zover daarbij een verhoging van de inflatie-vrij gemaakte tarieven van de loon- en inkomstenbelasting wordt voorgesteld, is het mogelijk dat het saldo van de inflatiecorrectie en de belastingverhoging tezamen ten gun ste uitvalt van de lagere inkomens groepen en ten ongunste van de hoge re inkomensgroepen. Op deze wijze kan er voor worden gewaakt dat een bewuste verdeling van de belastingdruk over de burgers tot stand komt, zonder dat de inflatie daarin een onbeïnvloedbare rol kan spelen. Slttard drs. H. J. Rang In talloze artikelen en referaten komen mensen vanuit verschillende achtergronden en invalshoe ken tot zelfde constateringen, voor wat betreft de situatie, waarin we vandaag verkeren. Een negatief beeld doemt op. Veler leven blijkt vol onvrede en onzekerheid. Het woord polarisatie is niet van de lucht. Verharding van standpunten neemt hand over hand toe. Vooroordelen staan begrip en oplossingen in de weg. De huidige generatie kan de snelle veranderingen niet verwerken. Te weinig is geleerd met veran deringen te leven. Vele enkelingen willen in groepsverband hun protesten laten horen tegen alles wat zij als bedreigend ervaren. Er wordt gezocht naar be grenzingen, waarbinnen men zich veilig weten kan. Gezinspatronen veranderen. Eenzaamheidssig nalen lichten op. Vrijheid dreigt in onvrijheid te verkeren, daar velen er niet mee weten om te gaan. Dit alles constateert men niet alleen in de samenleving, maar ook binnen de kerken. Vragen Jeugddagen Bij de verslagen in Trouw/Kwartet van 12 mei betreffende de verschillen de gehouden 'Toogdagen' der jeugdor ganisaties is o.a. ook vermeld dat de geref. jeugd te Emmen bijeen, zich beziggehouden heeft met ontwikke lingssamenwerking en zich laten voor lichten door dr. Bas de G. Fortman en prof dr. J. Verkuyl. Wat ik gemist heb bij deze voorlichting is nJ.: dat deze voorlichters niet hebben gezegd: 'Ga met ons en doe als wij' en dan samen naar India, Zambia of waar dan ook'. In plaats van te spreken in de VU, synode, partij of tweede ka mer, zich persoonlijk in te zetten en zelf te gaan met al diegenen die In stemmen met hun ideologiën. Geen steun aan akties of woorden maar daden! Velen in de lande zouden dan zeggen: Sterkte in uw ontwikkelings werken! Wageningen W. Berghuis De vraag, die zich opdringt, is: heeft dit alles misschien ook te maken met geestelijke onvolwas senheid? Komt veel van die pijn van de 1972- mens, ook van de 1972-christenmens, misschien dakr vandaan? Zal iemand die geestelijk volwassen is, opgewassen kunen zijn tegen wat zich van daag aan hem voordoet? En heeft geestelijke volwassenheid niet alles te maken met volwassen geloven? Vijfduizend leden van de gereformeerde vrouwen bond vonden deze vragen zo belangrijk, dat zij op hun ontmoetingsdag, onlangs in Leeuwarden, in tensief met dit onderwerp 'volwassen geloven' bezig zijn geweest. Er kwam heel wat ter sprake! Wie volwassen wil worden zal eerst de moed moeten opbrengen zichzelf werkelijk te leren kennen. We zullen eerlijk moeten toegeven: we verslingeren ons steeds weer aan allerlei machten die we zelf oproepen. We buigen ons voor de 'goden van de tijd'. Vele ontwikkelingen lopen ons niet uit de hand omdat ze zo moeilijk zijn. maar omdat we zelf niet werkelijk vrij zijn. We zetten ons niet onvoorwaardelijk in omdat we verslaafd zijn aan onze rust, ons gemak, onze eigen standpunten van vroeger, waarnaar we steeds terugkeren. Het evan gelie biedt ons herkenningspunten, maar we gaan er niet mee op weg. Onze maatschappij doet een appèl op het kwade: op egoïsme, concurrentiedrang, hebzucht. Het ap pèl van het evangelie klinkt igans anders. Is ons leven in overeenstemming met onze leer? Relaties Om op de situatie van vandaag adequaat te kunnen reageren is geestelijke volwassenheid noodzakelijk. Deze volwassenheid heeft inderdaad alles te maken met volwassen geloven. Volwassen heid ls een begrip met relaties. Van levensbelang ls onze relatie met God. Daarbij komt alles ter sprake. Verzoening van schuld. Het opgewekte leven. Inspiratie van de Geest. Als God mij aanvaardt wat een wonder dat Hij nog steeds met mij, dwars mensenkind, wil om gaan dan kan ook een echte relatie met de ander ontstaan. Met de andersdenkende, de an- derssprekende, de anderszijnde. Bovendien: In de buurt van de Heer kan ik als bedreigde mens opgelucht ademhalen. Ik kom Immers in de vrijheid te staan. De machten behoeven in mijn leven het laatste woord niet te hebben. Volwassen geloven brengt een mens vrij heid in doen en laten, vrijheid om te beslissen, om af te wijzen, om te dienen. Volwassen gelovi gen vatten moed om de hele wereld te aanvaarden als werkterrein, moed om verantwoordelijkheid te dragen. Samen volwassen op weg gaan moet uitlopen op dienst. Vreemd: volwassenheid brengen we meestal ln verband met heersen. Maar het evangelie preekt een andere orde. De gevende, onbegrensde liefde vormt de diepe ondertoon. Verrassend Er valt meer vreemds te constateren. Volwassen geloven staat in nauw verband met: worden als een kind. Slechts wie leeft in afhankelijkheid van de Heer kan volwassen de mensen en de proble men tegemoet treden. Verrassend ls ook de conclusie dat niet de mens die overal mee klaar is volwassen genoemd kan worden, maar wel degene die met de vragen bezig ls. Volwassen zijn is juirt onaf zijn, open staan. Het is niet een kwestie v^i zijn maar van worden. Van op weg gaan. er iaar jagen, groeien in Christus. Het is onchristelijk om t'~ doen alsof de strijd al gestreden is, of standpunfen niet rneer ter discus sie behoeven te worden gesteld, of nieuwe tijden geen eigentijdse antwoorden behoeven. Een mens die zijn rust en zijn kracht in Christus zoekt, zal de moed kunnen vinden om kwetsbaar te leven. LIEFDE Zo langzamerhand heeft een bel aantal Nederlanders het taal der liefde' van G. K. Reve in huis. Of ze het ook gelezen, laat staan uitgelezen is de vraag. Vaak hoor ik: die brieven aan Carmiggelt meesterlijk. Ik kan niet gehei delen of dat zo is. Niet ontk^ worden dat Van het Reve inventief taalvermogen bescl hoeverre hier en daar een si nierisme gesignaleerd moet wens ik wel te opperen. De 1 dens van de verhalende gaan niet uit boven één thi dat van de sado-masochist. Ool| gebied behoeft men geen pui zijn om er toch op een bep: ment en volgens velen brt moment al gauw aan schf1 noeg van te hebben. Wat dit gens met liefde te maken he^. gaat mij ten enenmale. Ik di liefde wat anders was dan genot. Niet dat ze niets met el| maken zouden hebben. Vanzelfsj[ omvat de liefde ook het se: ltstr; vormt het laatste er zelfs een der belangrijk deel van, m vereenzelviging ten bate van hij eel genot moet afgewezen wor we zullen een ander woord vo de moeten gaan zoeken. De n waarover Van het Reve het lw( een egoïstische aangelegenhe vraagt in geen enkel opzicht n eigen leven van de ander. De er om gebruikt te worden. Zijl jqo volkomen niet terzake doende. n e< hij die hier 'lieverd' wordt gi ap moet niet op consideratie of *aan laat staan genegenheid rekenen £h0f aut ergr slachtoffer en wordt geëxploite kan vertrekken als het spel ui moet worden opgehaald als de menten er weer trek in hebb dit de taal der liefde is dan is et-v< van Sartre daarbij vergeleken et auto derspeelkamer. Sartre kon schrijven over onze intermei contacten maar zijn voorstellin ven getuigenis van een hui naar gerechtigheid identiteit. Dit ontbreekt bij V Reve. En daarom kon Mulisi eens gelijk hebben als hij zegt zg. pose van Van het Reve gee^aPI maar werkelijkheid is. En die lijkheid is dan op z'n gunstigst der lamentabel. eke aar Op dit in ;«tl< de eelk uis )g hij in 1 bew i he dat igte n k on wil eli zich in gesprek te begeven, eigen gewicht te relativeren. Volwassen worden is een proces waar in een mens zijn hele leven betrokken blijft. Nog een ander aspect: Volwassen word je nooit alleen. Slechts samen met de Ander en met anderen. De gemeente van de Heer ls bij uitstek een 'broedplaats van de volwassenheid'. We heb ben elkaar nodig om te onderscheiden waar het op aan komt. Een bont geheel van vormen, groepen en meningen daagt ons in de gemeente uit naar elkaar te luisteren, gericht op de toe komst. Zolang de liefde tot de naaste ondergeschikt blijft aan de liefde tot God kan het niet ruim genoeg toegaan in de kerk. In Filippenzen 1 wordt 'onderscheiden waarop het aankomt' in verband gebracht met de liefde en met fijngevoeligheid. Waar de liefde wordt vergeten, de fijngevoelig heid verdwijnt, komt onvolwassen geloof aan het licht, een geloven beneden de maat van de Heer. Vele gevolgen Mensen die, gaandeweg, volwassen geloven hebben veel gemeenschappelijks. Zij putten steeds opnieuw hun kracht uit de enige Bron die levend water geeft. Zij blijven niet vragen 'waar gaan we heen', maar gaan op zoek naar antwoorden. Zij leren accepteren dat er vragen zijn waarop geen passend antwoord gevonden kan worden. Christelijk leven blijft altijd leven met vraagte kens en risico's. Zij constateren met een zucht van verlichting dat zij niet aan het evangelie gestalte behoeven te geven. Dat heeft God gelukkig gedaan, in de gave van Zijn Zoon. Maar zij gaan wel op weg om antwoord te geven op die blijde boodschap van de Heer. Zij schuiven hun verantwoordelijkheid niet af op anderen, op politici of op een synode, maar trachten in hun eigen gedrag de consequenties waar te maken. Zij blijven hun hele leven catechisant: bereid te studeren, te overwegen, te leren van anderen. Zij proberen waarachtig, authentiek te leven, eerlijk van binnenuit. Het blijkt immers dat alleen zó van een christenleven werving en over tuigingskracht uitgaat. Zij verliesen hun krampachtigheid en agressivi teit. Ontspannen en hoopvol komen zij werkelijk beschikbaar voor de naaste. Mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters is presidente van de bond van gereformeerde vrouwenvereni gingen ln Nederland. NED. HERV KERK Beroepen: te Ede B. Hawerka Nijkerkerveen; te Lunteren D £orï Berg te Huizen (NH); te Ede cyiii Berg te Katwijk aan Zee. Bedankt: voor Geldermalsen Emmen te Bergentheim; voor foort A. Gooijer te Delft; voorj pen aan de IJssel (buiteng. wi wording) Maarssen en voor W. Verboom te Benschop. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Zwijndrecht A. te Duisburg. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.N - Bedankt: voor Rozenburg W. ton denhil te 's Hertogenbosch; vooÉielij zijl en voor Vollenhove D. Bé He te Breda-Aimkerk. pelse CHR. GEREF. KERKEN Kedc Beroepen: te Oud-Beijerland GJeite dertse te Zwijndrecht (ipv. v. hn Nieuw Beijerland J. C. L. Sta» ii te Kornhom); te Mijdrecht M.jgeve stra te Werkendam; te Aaltfeijn Bijkerk kand. te Zaandam. jn vi GEREF. GEMEENTEN vert Beroepen: te Kapelle a.d. LJssel on Weststrate te Meliskerke. ie h Bedankt: voor Rotterdam-Al eis I polder J. van Haaren te Amersfcrar BAPT. GEMEENTEN trd. Bedankt: voor Emmererafsclfel, t veen: J. Tromp te Sittard. E cl Dr. C. Gerretson, Geschiedenis 'Koninklijke', deel 1 en 2, ge6^— resp. 272 en 342 pagina's, Uit| Bosch en Keunig Baarn, prijs» V c 17,50 en 22,50 Ier ed( liei Om twee redenen een belangrij) druk. Ten eerste omdat Gerrets na geen regel heeft geschrevi niet om een of andere redin, moeite waard is en in de I j plaats omdat dit boek strak! d, wordt opgenomen in het bij d uitgever aangekondigde verzam terair en historisch proza van son/Gossaert. De geschiedenis van de 'Konii (bedoeld is de Koninklijke Nedi se Petroleum Maatschappij) is dan de titel suggereert. Niet alle in economische geschiedenis li stellenden zullen het lezen, mal (vooral ook) zij die belangs hebben voor de geschiedenis vi Nederlandse kolonialisme en in lisme in de laatste 25 jaar v vorige en de eerste 25 iaar val eeuw. Juist omdat Gerretson steeds evi_| belangstelling heeft voor zijn UI werp als voor de omgeving waai zich afspeelt (en de mensen i een rol in speelden) schreef h zo boeiend verhaal over dit in 1, land ontstane wereldconcern. Er volgen nog drie delen. Deel (evenals de delen 1 en 2) een I ne herdruk zijn. Deel 4 en 5 be dan het door de schrijver nag manuscript en een uitvoerig re Het is mogelijk op de vijf delen tekenen. De prijs is dan 120 guli

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2