Scherpe reactie op verhoging van btw 'Wallace vecht in een rolstoel door' s'iüO wordt met ingang van t winterseizoen een C-omroep Connally uit kabinet Nixon FAMA kig wil recht lord-Ierland in ?en hand nemen In deze krant Beatrix en Claus bezochten ziekenhuis Zilveren guldens en rijksdaalders ruimen het veld Betrekkingen met China: nu ambassadeurs UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR.. WETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID I Na™ pmu* I VUL DE BON HIERNAAST IN Naam: 'ieuwe Leidlsë Coniramt WOENSDAG 17 MEI 1972 53ste jaargang rELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoetl" Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Het beste begin AQUARIUM- van uw HOBBY een degelijk advies!! alles voor huisdieren Breestraat 3, LEIDEN, tel. 33311 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. onze Haagse redactie f HAAG Minister P. J. els van CRM heeft de Evan- sche Omroep geschreven, haar verzoek om C-omroep ivorden is ingewilligd. Over juiste aantal zendtijduren, men op radio en televisie gt, zal het bestuur van de nog nader worden ingelicht, uitbreiding van de zendtijd t in per 1 oktober: het nieu- winterseizoen. de brief van de minister blijkt de EO op bl december 1971 445 leden telde, die hun contri- e/abonnementsgeld hadden be- d. Uit een steekproef is echter eken, dat 16,9 procent niet in bezit was van een geldige om- ikaart. Een statistische bereke- maakt duii*elijk, dat het aantal jende contribuanten en kaart- ders in de loop van 1971 92.776 100.668 bedroeg. Omdat de tO met vergelijkbare getallen C- uep is gebleven, achtte de minis- het een kwestie *-an 'behoorlijk uur' ook de EO de status van C- oep toe te kennen, der deelt de minister mee dat de aannemelijk heeft gemaakt, dat redelijke onderlinge verhouding urele, informatieve educatieve verstrooiende programma's te inen uitzenden. aard een uitbreiding van het radio- en televisiepersoneel zal inhouden. Op het ogenblik werken bij de tele visie-staf zo'n 15 mensen, dat zullen er in de ilabije toekomst 40 worden. Ook bij de radio zullen meer mede werkers jvorden aangetrokken. Over het' feit, dat de EO nu meer aan verstrooiende (amusements) programöia's moet gaan doen, zei ds. Glashouwer: 'God heeft ons mensen ook de lachspieren gegeven. Wij bij de EO zullen proberen deze op ver antwoorde wijze in werking te stel len bij het publiek'. Teleurgesteld Ds. W. Glashouwer Als verstrooiende programma's voor de televisie worden genoemd: fami liespel, drama, koormuziek, sport (zaterdag), speel-, natuur-, weten schappelijke en documentaire films. Als verstrooiende programma's voor de radio worden genoemd: 'Wij heb ben een woord voor de wereld', gospel en spiritual, orgelmuziek, hoorspel en declamatie en de pro gramma's voor zieken én bejaarden. hema EO Verheugd fgens het schema van de EO, dat Tctober ingaat, maken de culture- Jrogramma's 22,7 procent, de edu- Éevc 23,5 procent 30 procent van I totale programma uit. Deze per- tages gelden voor de televisie- bendingen. r de radio zijn deze percentages: I procent cultureel, 25,1 procent [icatief, 16,6 procent informatief ~i procent verstrooiend. Ds. W. Glashouwer, voorzitter van de EO, toonde ziek gisteravond bij zonder verheugd over de beslissing van de minister van CRM. 'We had den er trouwens wel op gerekend. De wet wordt in ons democratiche land gelukkig nog gehandhaafd en uitgevoerd. Wij zien deze uitslag als een verhoring op de gebeden'. Verder zei ds. Glashouwer, dat de uitbreiding van de zendtijd uiter- G. A. Kieft, secretaris van het NCRV-bestuur, toonde zich gistera vond teleurgesteld over het feit dat de EO C-omroep wordt. 'De eenheid, die er op omroepgebied nog was in het christelijke vlak, is hierdoor aan een einde gekomen Dat vind ik bijzonder triest. Maar het besluit op zichzelf is begrijpelijk en redelijk. De EO heeft nu eenmaal een be paald aantal leden en bij dat leden tal hoort de status van C-omroep. Wij van de NCRV zullen dan ook beslist geen hoger beroep aanteke nen tegen deze ministeriële beslis sing. Wat de zendtijdverdeling be treft in de nieuwe situatie: er zal van.de bestaande omroepen wel een paar uur worden afgenomen, ook al zou er zendtijduitbreiding komen. Wanneer er meer zendtijd komt. betreft dat namelijk de uren vóór zeven uur 'savonds en die zijn na tuurlijk niet erg aantrekkelijk. Elke omroep wil juist zendtijd na zeven uur hebben. 'Ik neem aan dat de EO net zoals indertijd de TROS één aaneengesloten tijd om uit te zen den krijgt. De versnippering van de zendtijd neemt dus nog meer toe. En wie weet hoe dat in de toekomst wordt: de GOV (vrijgemaakt - red) is ook bezig met het aanvragen van zendtijd'. AST (AP) De protestante van de harde koers. William heeft gewaarschuwd dat de pro- fnten van Noord-Ierland 'gerech- izijn', het recht in eigen hand te tn, tenzij de Britten een alles-of- i-offensief inzetten om het verbo- Jerse Republikeinse Leger buiten tot te stellen. Ireigement kwam na het afzwak- !van de confrontatie tussen de stanten en de rooms-katholieken in weekeinde van felle gevechten, )ij negen mensen werden gedood leer dan 70 werden gewond. gezegd heeft ons ook lachspieren ge- r'n; die zullen wij het publiek verantwoorde wijze laten ge- ken. Ds, W. Glashouwer, voorzitter van de EO. Regenachtig n het algemeen veel bewolking iet op de meeste plaatsen re ien. Matige tot krachtige wind ossen noordoost en noord, maar n het zuidoosten later weinig rind. Maximumtemperaturen mstreeks 11 graden, bb lorgen en overmorgen: plaatse- ijk een bui. Later meer zon. ulflinder koud. Zon op: 04.42 zon onder: 20.32 Maan op: 10.00 maan onder: 01.01 Maar dit zal hem er niet van weerhouden o 'vertelde zijn pers chef Billy Caonp om zijn verkie zingscampagne voor de Democratische presidentskandidatuur voort te zetten. 'Hij zal zo nodig zijn campagne in een rolstoel verder voeren'. De 52-jarige Wallace, die door vier of vijf schoten werd getroffen, zal vol gens de zes artsen vn het Holy Crccs- ziekenhuis in Silver Springs (Mary land) waarschrinlijk aan zijn onder lichaam verlamd blijven. Een van de kogels is nl. tot vlakbij de ruggegraat doorgedrongen. De artsen zullen pas in de komende dagen beslissen, of deze kogel operatief verwijderd kan worden. Dr. Schanno, één van de chirurgen die de gouverneur maandag gedurende vijf uren hebben geo pereerd, vertelde gisteren dat er in de toestand van Wallace een aanmerkelij ke verbetering is ingetreden. Maar hij was van mening, dat men pas over drie tot vier dagen kan zeggen, dat het levensgevaar is geweken. Als alles goed gaat, zou volgens de chirurg, de gouverneur over vijf tot tien dagen al het ziekenhuis kunnen verlaten. Intussen zijn gisteren de voorverkie zingen in de staten Maryland en Mi chigan voor de Democratische presi- ZIE PAGINA 11 ZEVENDE KOLOM i. mgres over 'humor' wie lacht daar! Binnenland Fiscus steunt zelfstandigen 5 Chauffeurs slikken pillen 13 Buitenland Bondsdag beslist over Ost- vertrage 11 Nederland op de Unctad 11 Kerk Prof. Haitjema overleden 2 Sport Raas wint etappe in Olym piad ronde 15 Economie Winst Philips schiet om hoog 19 Lezers schrijven 2 Boekenetalagc 2 Strips, reullleton 7 Recept 7 Radio on tv 7 Commentaar 9 Puzzel 9 Dichtbij en verder 9 Wetenschap techniek 9 Beurs 17 'Ik weet, dat ik moet komen eten, maar ik moet eerst gered worden'. Bedreiging voor succes loon- en -prijsgesprek Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De mededeling van minister Nelissen en staatssecretaris Scholten aan de Tweede Kamer, dat de omzetbelasting per 1 januari verhoogd moet worden, heeft vooral de oppositie felle react ies ontlokt. Gevreesd wordt, dat deze beslissing van het kabinet het gesprek met de vertegenwoordigers van de werkne mers en werkgevers over de matiging van de prijzen en lonen niet gemakke lijker zal maken. Zoals bekend begin nen de onderhandelingen tussen rege ring en bedrijfsleven volgende week. Het wordt niet logisch geacht dat een loon- en prijsmaatregel gepaard gaat met de verhoging van de btw. Ook de ARP is over de aangekondigde BTW-verhoging niet gelukkig. Zo is het voor dr. Vermaat zeer de vraag of de dekking van de financiële conse quenties van de voorstellen uitgere kend moet worden gezocht in de sfeer van de omzetbelasting. Overigens is de AR-fractie in grote lijnen tevreden over de ingediende wetsontwerpen. De verbetering van het spraarklimaat wordt nuttig genoemd voor de econo mische politiek. Een verhoging van een belastingvrije grens van 200,- aan renteinkomsten is in de toekomst wellicht wenselijk. Of deze vrijstelling voor alle inkomens moet gelden is dan wel de vraag. Dat de fiscale faciliteiten voor de oudedagsvoorziening slechts gefaseerd kunnen worden ingevoerd, vindt de ARP billijk, gezien de benarde finan ciële positie van het Rijk. De fiscale bevordering van het spaarloon wordt door dr. Vermaat een goede stap ge noemd op de weg naar een vermo gensvorming onder brede lagen van de Nederlandse bevolking. Indirect wordt de gewenste inkomensverdeling bevorderd. Tevens wordt een bijdrage geleverd in de strijd tegen de overbe- steding en de inflatie, aldus dr. Ver maat. De Kamer wordt van deze belasting verhoging op de hoogte gesteld in een brief, waarin de budgettaire gevolgen worden uiteengezet van drie fiscale wetsontwerpen, die bij de Tweede Kamer zijn ingediend. In een wetsontwerp wordt voorgesteld zelfstandigen de mogelijkheid te ver schaffen een deel van de winst, die zij maken belastingvrij te reserveren voor hun oudedagsvoorziening, (zie ook elders in dit blad). In dit voor stel worden de suggesties van de commissie-Van Soest voor een deel ge volgd. Dan is er een voorstel om het spaar loon aantrekkelijker te maken. De MMBMEHHI Perschef van gouverneur van Alabama: SILVER SPRINGS, LAUREL, WASHINGTON (Reuter, AP, DPA, UPI) George Wallace, de gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama, die maandag tijdens zijn verkiezingscampagne in de stad Laurel werd neergeschoten, zal wellicht verlamd blijven in zijn on derlichaam en zijn benen. dentskandidatuur begonnen. Alge meen verwacht men dat Wallace als een nieuwe martelaar met overweldi gende meerderheid zal winnen. Hij was al favoriet, maar door de aanslag op hem zijn zijn kansen zeer aanzien lijk vergroot. Als deze voorspelling uitkomt, zal Wallace voor de eerste maal de traditionele 'Mason-Dixon- grens' tussen het zuide,n en het noorden van de VS in politieke zin hebben overschreden en in de indus triële noordelijke staat Michigan de vijfde van de VS een aanzienlijke aanhang hebben gekregen. Politieke aanhangers van McGovern en Humph rey gaven toe, dat door de moordaanslag op Wallace het aantal stemmen op hem met zeker tien pro cent zal toenemen. In alle Amerikaanse reacties, ook van de scherpste tegenstanders van Walla ce, is de aanslag in krachtige woorden veroordeeld. Behalve de gebruikelijke oproepen tot gebed voor de genezing van de gouverneur, o.a. van Nixon en McGovern en de even gebruikelijke verkondigingen dat Amerika een ver ziekte samenleving is, was één van de meest opmerkelijke verklaringen die van John Cashin, de leider van de werknemers kunnen belastingvrij spa ren, de werkgever betaalt 15 pet be lasting over het spaarloon. Het derde wetsvoorstel, dat de Kamer heeft bereikt, houdt in de eerste ƒ200,die men aan rente ontvangt, vrij te stellen van inkomstenbelasting. Deze voorstellen, zo schrijven de mi nister en de staatssecretaris, en het vervallen van de heffing op de inves teringsgoederen in de sfeer van de omzetbelasting en de algemene gelde lijke zorgen van het rijk maken de verhoging van de btw nodig. Ook noemden de bewindslieden nog de herziening van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting en het optrekken van de belastingvrije voet. Aangenomen wordt, dat zowel het goedkope tarief (4 pet) als het hoge tarief (14 pet) hoger wordt Over de omvang van de verhoging, aldus mi nister Nelissen, moet nog verder ge praat worden. Cadeautjes Prinses Beatrix en prins Claus brachten gisteren een bezoek aan het Thoraxcentrum van het academisch ziekenhuis in Rotterdam. Bij de aankomst zwaaide de prinses vrolijk naar de uit de ramen hangede verpleegsters. WASHINGTON (Reuter) Pre sident Nixon heeft het aftreden van zijn minister van financiën John Connally, bekendgemaakt. Connally, de enige democraat in Nixons kabinet, is vijftien maan den minister van financiën ge weest. Nixon zal na zijn bezoek aan Moskou bekendmaken welke andere functie hij Connally tijdelijk geeft. Deze blijft hoofd van het departement tot de senaat de benoeming van een op volger heeft goedgekeurd. Gevraagd of hij kandidaat voor het vice-presidentschap zou worden als Nixon hem daarvoor zou uitnodigen, antwoordde de oud-gouverneur van Texas: 'Ik wil nu niet aan dat soort speculatie deen. Het is wel zo, dat ik mij niet uit de gemeenschap terug trek of belangstelling in de politiek op nationaal niveau of in Texas ver lies.' Connally is het instrument geweest waarvan president Nidon zich bedien de bij de uitvoering van zijn omstre den financieel-economische politiek. DEN HAAG Met alleen de stem van de NMP tegen is de tweede kamer akkoord gegaan met het voor stel inzake de buiten omloopstelling van de zilveren rijksdaalder en de zilveren gulden. Als ook de eerste kamer met het voorstel instemt zullen met ingang van 1 januari van het komend jaar deze munten geen wettig betaalmiddel meer zijn. De buiten omloopstelling is een ce- volg van het invoeren van de nikke len guldens en rijksdaalders. De nik kelen gulden kwam in 1968 in om loop, de nikkelen rijksdaalder in 1970. Per ultimo 1971 waren nog in omloop 137,8 min zilveren guldens. Het uit staande bedrag aan zilveren rijksdaal ders was aan het einde van het afge lopen jaar 115,8 min. Van een verslaggever DEN HAAG Nederland en de Volksrepubliek China zullen hun be trekkingen in de toekomst op ambas sadeursniveau onderhouden. Dit werd vanmorgen gelijktijdig in Peking en Den Haag in een gemeenschappelijke verklaring bekendgemaakt. In deze verklaring wordt ondermeer gezegd dat Nederland het standpunt van de Volksrepubliek 'respecteert', dat Tai wan (Formosa) een provincie van de Volksrepubliek is en dat de regering van dat land 'de enige wettige rege ring van China is. Zie verder pagina 5 Het Tweede-Kamerlid A. de Goede van D'66 is bang, dat de verhoging van de btw meer zal rijn dan nu wordt verwacht. Het gevolg kan zijn een nieuwe prijsgolf in 1973. Volgens de heer De Goede heeft de regering vorig jaar op fiscaal terrein al te veel cadeautjes beloofd. Als men alles waar wil maken moet de btw zelfs met 1,5 miljard gulden verhoogd wor den. Van de D'66-er mag staatssecreta ris Scholten zijn wetsontwernon ver geten. In een fel commentaar stelt de PvdA, dat door de belastingvoorstellen de verdelende rechtvaardigheid bij het kabinet Biesheuvel ver is te zoeken. De kritiek van Kamerlid Dolman is, dat aan de zelfstandigen 400 miljoen wordt toegespeeld, aan de rentetrek kers 75 miljoen gulden en aan de werknemers 25 miljoen in 1973 oplo pend tot voorlopig 100 miljoen gulden. Onzeker is wat er volgend jaar gaat gebeuren met onderwijs en cultuur, maar wel komt de regering nu steeds met deze voorstellen. De heer H. Wisselink van de CHU merkte over de btw-verhoging op, dat het heel redelijk is, dat het gehele volk een klein offer gaat brengen voor de kleine zelfstandigen, die in het verleden zo zeer het slachtoffer zijn geworden van de inflatie. Juist om die inflatie is het zo belangrijk, dat het spaarklimaat wordt verbeterd, aldus de heer Wisselink. Het Kamerlid van de CHU dacht dat, juist omdat de voorstellen van de commissie-Van Soest beperkt worden doorgevoerd, de voorgestelde fiscale faciliteiten budgetair haalbaar zijn. Jammer is, aldus de heer Wisselink, dat de kleine groep zelfstandigen, die geen bedrijfsvermogen hebben, ook nu nog niet aan hun trekken komen.- Fractievoorzitter Wiegel van de WD vindt de voorstellen een goede start, ondanks de financiële problematiek van dit ogenblik. Uitvoering van de voorstellen van de commissie-Van Soest zijn altijd een toetssteen van de WD geweest voor het beleid. Het overlegorgaan van het KVO, NKOV en NCOV (de middenstands verenigingen) constateert dat het hier gaat om een eenvoudige daad van rechtvaardigdheid. Maar tegen de uit werking heeft het overlegorgaan be zwaren. Een grote tekortkoming is. dat de regering nog geen beslissing heeft genomen over het reserverings percentage voor de eerste drie jaren, terwijl de zelfstandigen aftrek direct al verdwijnt. (ADVERTENTIE) de enige matras met de juiste celbalans: LAAT nEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR I WBdh noteer als "UW OMGEVING" LEZEN jnieuwe abonnee: betaalt per: Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan Adres: O kwartaal bespaart u voor ben 3& gulden aan abonne- Plaats: mentsgeld. De eerste 2 wekeD krijgen zij bij I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I wijze van kennismaking de krant gratis! gratis, en bespaart ca. guldeD abonnements- geld. En u ontvangt een leuke attentie! Opgegeven door: Een postzegel is niet nodig als n op de Adres: enveloppe schrijft- piaats: Ilk ontvang als beloning het aangekruiste 8 I Hl mapje poet- f~l pieUne f~1 benam# AN rWOORDNUMMER 267 papier met (fteeeen- peraetinap I enveloppen onderzetter) met brie!- ■cbultje papier eD pen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1