eel chauffeurs slikken regelmatig peppillen I I Toneelgroep Tryater is rijkssubsidie waard 'Loopjongen' van bende autozwendelaars hoort gevangenisstraf eisen floriade Geding om uitkeringen studenten-assistenten Zeevarenden hebben een nieuwe cao ersonalia Exotica Vrijspraak gegrond op onderzoek van 'De Autokampioen' Showavond voor VARA's ombudsman W oningbemiddelaar kreeg 20 maanden zwangere vrouw: 3'A maand cel Defensie blijft voorlopig Angola- koffie drinken Louis Paul Boon in Rotterdam Freek en Bram in Holland Festival 'Soli Deo Gloria' naar Joegoslavië Toneelprijzen En dan nog... «JW/KWARTET WOENSDAG 17 MEI 1972 Binnenland/Kunst T9/K13 handalige positie van personeel in beroepsgoederen vervoer an onze sociaai economische redactie RECHT 'Veel beroepschauffeurs waarschijnlijk duizenden slikken regelmatig peppillen om hun opdrachten te kunnen uit ren. De opdracht om bepaalde ritten te rijden weegt kennelijk iarder dan het besef wat er fout zit. Want natuurlijk weet die uffeur waaraan hij begint. Hij weet alleen niet waar hij eindigt, iet kerkhof of in de gevangenis'. e constatering deed de voorzitter van de bedrijfsgroep wegver- r van de Katholieke bond van vervoerspersoneel, de heer J. van Doef, gisteren in Utrecht op de algemene vergadering van deze rijfsgroep. situatie wordt volgens hem ver laakt door de chauffeurs voor wie kennelijk veel verzoet, door de arnemers die alleen maar naar de iensten en niet naar de risico's jevaren kijken en door de over- die het allemaal maar toelaat, heer Van den Doef noemde de tie van het personeel in het be- sgoederenvervoer over de weg ndalig, zowel gezien vanuit de ale belangen van het personeel als vanuit het algemeen belang keersveiligheid). zei dat om de rijksverkeersinspec- in de bedrijven meer wordt gela- dan gehuild. Er zijn redelijke schriften, bijvoorbeeld in het rij- mbesluit, maar de praktijk maakt en aanfluiting van. In dit verband hij op beloningssystemen die en maar zijn gericht op een be de kilometer-prestatie van de ïffeur. kilometer per dag... zijn ondernemers', zei hij, 'die er trots op wijzen dat hun chauf- s gemakkelijk 1000 kilometer per draaien. De ondernemers verzet- zich tegen de 450 kilometer-bepa- zoals zij zich tegen iedere vrij- sbeperkende Nederlandse of Euro- bepaling verzetten. 'Als de rege- op dit punt toegeeft,' aldus de Isvoorzitter, 'loopt ze het risico vertrouwen van de KVB geheel te pelen.' ninister van verkeer en waterstaat zou volgens hem eens een duidelijke uitspraak moeten doen over de sociale positie van het personeel in het be- roepsgoederenvervoer. 'We komen er niet', zei de heer Van den Doef. 'als we alleen maar pleiten voor over heidsmaatregelen en betere onderne mers. Alleen wanneer we uitgaan van de eigen verantwoordelijkheid hebben we recht een overheid die nalatig is om de oren te slaan en onmaatschap pelijk denkende ondernemers te laten verdwijnen.' Een chauffeur, die 's morgens om zes uur in een woon wijk zijn wagen een half uur laat warm draaien heeft amper recht van spreken als het gaat om een schoon milieu en hetzelfde geldt voor een chauffeur, die niet alleen opdracht heeft om chemisch afval te vervoeren, maar het ook stiekem in een rivier te lozen. Als belangrijkste elementen van het gewenste overheidsbeleid noemde hij een scherp, op kostenberekeningen ge baseerd tarievenbeleid, strenge vesti gingsvoorwaarden, stimulering van sa menwerking tussen bedrijven, een ef fectief controlebeleid (ook internatio naal) en een sociaal beleid. Democratisering' In zijn rede ging de heer Van den Doef ook uitvoerig in op de democra tisering bij de autobusdiensten. Hij pleitte voor experimenten met het socialiseren van de zeggenschap in de streekvervoerbedrijven. Daarbij zou den ook andere groepen, zoals de passagiers en de overheden, waarmee veel ondernemers zijn er trots op dal hun chauffeurs wel 1000 kilometer per dag draaien de onderneming te maken heeft, moe ten worden betrokken. Sprekend over Van Gend en Loos zei hij, dat bepaalde politieke partijen ('vooral die met een sterke binding aan de middenstand') de neiging heb ben. het voortbestaan van dit bedrijf aan de orde te stellen. Dit omdat Van Gend en Loos als dochter van de spoorwegen valse concurrentie zou be drijven ten opzichte van andere be- roepsgoederenvervoerders. De heer Van den Doef ging hier fel tegen in: 'Valse concurrentie wordt bedreven door ondernemingen die zich niet houden aan voorschriften en wetten op sociaal terrein of op het terrein van de vergunningenwetge ving. Tot die categorie behoort Van Gend en Loos niet. De 5000 werkne mers van dit bedrijf hebben een soci- "l\X"ori olrkzirr ti-Ït» ale positie en bescherming, die daar- iYldll OlOcg ZIJ II Instituut onderzoekt (beleving) kerkgang AMSTERDAM Het insütuut voor praktische theologie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam is van plan verdergaand onderzoek op het punt van de kerkgang te verrichten en wil weten waarom men wèl (voor sommi gen 'nog wel') of niet (voor sommi gen 'niet meer') naar de kerk gaat en wat kerkgangers en ex-kerkgangers positief of negatief aan de huidige kerkdiensten waarderen en beleven (of waardeerden en beleefden). Dit onderzoek vindt plaats in overleg met prof. dr. P. van Hooydonk (r.k.) en dr. R. G. Scholten (herv.). Het insti tuut wil graag zo uitgebreid mogelijk geïnformeerd worden over alles wat in en rondom de kerkdienst een rol speelt. Eén van de mogelijkheden hiervoor ls dat degenen die kerkdiensten bezoe ken of dat hebben gedaan aan het instituut hun ervaringen meedelen. Op basis hiervan kan men dan weer verder onderzoek verrichten. Een ie der. die op dit punt wil helpen wordt gevraagd te schrijven wat zijn of haar ervaringen, belevingen, kritiek e.d. met betrekking tot de kerkdienst zijn. Vermelding van leeftijd, kerkgenoot schap, beroep en opleiding wordt op prijs gesteld. Uiteraard kan op ver trouwelijke behandeling van de gege vens gerekend worden. De brief kan ongefrankeerd worden verzonden aan: Instituut voor praktische theologie aan de Vrije Universiteit. Antwoord nummer 2491. Amsterdam-1011. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De werkgevers- en werknemersorganisaties voor de grote handelsvaart en de zeesleepvaart heb ben een nieuwe cao afgesloten. De overeenkomst loopt tot mei 1973 en voorziet in een verhoging van de gages met twee pet. De gages voor de jeugdigen zijn extra opgetrokken. De lonen zullen per november '72 en per april 1973 tot een maximum van 6.5 pet. aan het gestegen prijspeil worden aangepast. Voorts is de vakantietoe slag verhoogd tot 6,4 pet. met een minimum van 850,- en is de vakan tie met een dag verlengd. Vanaf 1 januari 1973 wordt ook voor alle in buitenlandse havens doorgebrachte za terdagmiddagen een halve verlofdag toegekend. buiten niet bestaat. Handen af dus van Van Gend en Loos. Tochten naar Brussel als 'bijbaantje' ROTTERDAM 'Dit is in feite een klein zaakje, het had zeker vijf of zes keer zo groot kunnen worden opgezet'. Dit merkte de 28-jarige Anton H. op na behandeling door de Rotterdamse rechtbank van zijn aandeel in de miljoenenzwendel in auto's. Voor dat 'kleine zaakje' eiste de officier van justitie, mr. W. D. Meeter, een gevangenisstraf van een jaar en tien maanden met aftrek. (ADVERTENTIE) dr. TI K. Gerson >evF loc Jdclprijs De jaarlijkse Joost van Vondelprijs van de Hamburgse iting FVS is dit jaar toegekend professor dr. H. K. Gerson van de ningse universiteit. Deze prijs, raan bedrag van 10.000 mark is londen. wordt wegens culturele liensten bij toerbeurt verleend een Vlaming, een Nederlander en Duitser. lessor Gerson krijgt de prijs voor werk op het gebied van kunston- oek en in het bijzonder voor wat heeft gedaan tussen Duitsers en erlanders na de tweede wereldoor- Door zijn bevordering van de -Nederlandse betrekkingen op gebied van de kunst heeft profes- Gerson bijgedragen tot overbrug- van de grens, aldus de stichting. jJfessor Gerson is directeur van het sthistoriscli instituut van de rijks- 'ersiteit Groningen. Hij werd op Cgr laart 1907 in Hamm (Westfalen) •ren. Kort na zijn promotie in ingen in 1935 moest hij emigre- en kwam naar Nederland, waar zich liet nationaliseren, bassadeur Binnenkort is de be- ming te verwachten van mr. G. W. on Bentinck, gevolmachtigd minis- hoofd van consulaire afdeling van Nederlandse ambassade te Parijs, buitengewoon en gevolmachtigd •assadeur te Algiers. Hij wordt de olger van mr. G. J. A. Veling, die pensioen gaat. motie: Gepromoveerd tot doctor wiskunde en natuurwetenschap- G. van der Heijden (R.U. Leiden). Anton, volgens zijn raadsvrouwe, me vrouw mr. R. C. Lensink-Bosman, niet meer dan een loopjongen binnen de tien man sterke oplichtersbende, dre in twee jaar tijd via een vernuftig systeem ruim 150 auto's 'verhandelde' ter waarde van drie miljoen gulden, had tot taak de auto's in het buiten land, met name België, te stelen. De bende werd in maart opgerold. Voor 1970 was Anton een normale handelaar, in 1970 en 1971 kreeg hij als bijbaantje een 'heen en weertje' naar Brussel, op den duur zelfs drie of vier maal per week tot een hoogte punt van zeven maal op één avond, toen hij kans zag zeven wagens te stelen van het vliegveld Zaventum. De opdracht kreeg hij van een van de hoofdfiguren in de affaire. Nauwkeu rig werd omschreven welke wagen hij mee moest brengen en zelfs heeft hij een keer telefonisch om toestemming moeten vragen of het een groene in plaats van een witte mercedes mocht zijn. In Nederland werden de num merplaten van 'total loss' gereden wa gens geplaatst op de gestolen auto's, voorzien van het kentekenbewijs en na herkeuring verkocht aan argeloze particulieren. 't Is volkomen uit de hand gelopen', vertelde Anton de pre sident van de rechtbank, mr. A. R. Jolles. 'Ik wilde er wel uitstappen, maar ik heb een zwak: gemaakte af spraken kom ik na. wat de gevolgen ook zijn'. Die gevolgen schetste mr. Meeter, die alle waardering heeft voor het speur- derswerl: van de Rotterdamse recher che. Slechts één ding zat hem dwars: het feit dat de politie Anton heeft afgeschilderd als een koele berekenen de 'meesterdief' voor wie geen slot nog moeilijkheden oplevert. 'GEEN MEESTERDIEF' 'Die bijnaam heeft hij niet verdiend, deze dag is zeker geen gloriedag in het leven van een 'meesterdief. Het is echter ook geen dieptepunt, eerder een keerpunt in het leven van ver dachte'. Mr. Meeter zei dat het rap port van een zenuwarts van enkele jaren geleden een verrassend juiste prognose geeft: veel hangt af van de keuze van een levenspartner en het losmaken van het ouderlijk milieu. 'Verdachte heeft nu de juiste vrouw gevonden en die zal niet tolereren dat hij zijn oude levenswijze weer op neemt. Naar mijn smaak heeft ver dachte zijn eigen reclassering ter hand genomen'. Mevrouw mr. Lensink zei dat België een ideaal werkterrein is om auto's te stelen. Ook de douane denkt erg mak kelijk over invoervergunningen en bo vendien zijn volgens haar de herkeu ringen van de wagens slecht gedaan. 'Er zijn wagens goedgekeurd, terwijl niet werd ontdekt dat motor- en chas sisnummer niet overeenkwamen met het kentekenbewijs'. De rechtbank doet op 30 mei uitspraak. t/m 1 oktober Amsterdam alle dagen 9.30-22.30 uur Miljoenen bolbloemen bovendien v.a. vrijdag 19 mei (12 uur) Amstelhal - RAI - 4e binnententoonstelling de fascinerende droomwereld van de exotische bloemen en plantenpracht Nu in het Amstelpark de vallei en terrassen van de ontluikende pracht rododendrons, azalea's enz. het Land van de Bijbel t/m 25 mei World Press Photo 44 de bij ongeluk HAAG De 26-jarige Hagenaar 'h. Macco is gisterochtend in een enhuis overleden aan de gevolgen een aanrijding. Maandagavond hij in Den Haag met zijn fiets i een auto gebotst, waarbij hij 'hg werd gewond. UTRECHT Een onderzoek van het blad 'De Autokampioen' naar beoorde lingsfouten op enkelbaanswegen was voor de rechtbank te Utrecht aanlei ding de 19-jarige Amsterdamse foto graaf L. A. M. T. vrij te spreken van het primair ten laste gelegde: dood door schuld. T. moest terechtstaan wegens het ver oorzaken van een dodelijk ongeluk. Hij werd wel veroordeeld tot 25 gul den boete wegens overtreding van het verkeersreglement. In de mening verkerend dat hij op een weg reed met vier rijstroken haalde T. op 20 oktober in op de enkelbaans rijksweg één bij Baarn. Hij botste frontaal op een tegenligger, waarvan de bestuurder overleed. De ofioier had al gesteld dat de foto graaf een beoordelingsfout had ge maakt, maar dat die fout hem niet al te zeer kon worden aangerekend. De wegmarkering noemde hij bijzonder slecht en uit het onderzoek van 'De Autokampioen' was gebleken dat 25 a 40 procent van de deelnemers in soortgelijke wegsituaties wel eens de zelfde vergissing hadden gemaakt Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ter financiële on dersteuning va»- een nog op te richten Stichting Ombudsman wordt vrijdaga vond 19 mei een grote showavond georganiseerd in De Brakke Grond. De activiteiten van VARA's ombuds man Marcel van Dam werden zo om vangrijk en kostbaar dat tot oprich ting van deze stichting werd besloten. Aan de showavond die om acht uur begint, wordt belangeloos meegewerkt door een groot aantal artiesten. AMSTERDAM De rechtbank heeft dinsdag de 42-jarige woningbemidde- lingsadviseur A. B. uit Amsterdam, eigenaar van het woningbureau 'Bies- bosch', wegens vijf gevallen van op lichting van woningzoekenden veroor deeld tot een jaar en 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van hel voorarrest. In deze straf waren ook verdisconteerd betalingen met valse cheques en een autodiefstal. Van een verslaggever UTRECHT Nu in het kader van de bezuinigingspolitiek van de minister van wetenschappen bepaald is dat het aantal studenten assistenten aanzienlijk moet worden verminderd, komt de vraag op of deze mensen in aanmerkiing moeten komen voor een werkloos heidsuitkering. Vijftien studenten-assistenten hebben bij de raad van beroep in Utrecht een twistgeding aangespannen tegen de bedrijfsvereniging voor de overheids diensten. Deze bedrijfsvereniging heeft vorig jaar een werkloosheidsuit kering geweigerd aan studenten-assis tenten. Het arbeidscontract loopt meestal op 1 juli af en wordt dan met ingang van het nieuwe seizoen verlengd. De assistenten menen daarom recht te hebben op een uitkering. Namens de bedrijfsvereniging ver klaarde de heer H. G. A de Klein dat de studenten door hun studie in be slag worden genomen en dat ze daar om maatschappelijk niet werkloos zijn. Bovendien meende hij dat het beroep van de Studenten ongegrond is omdat ze onvoldoende hun best heb ben gedaan ander werk te krijgen. Ze hebben zich weliswaar gemeld, maar men weigerde inschrijving omdat be middeling niet zinvol werd geacht voor de zomermaanden. Er zou geen passend werk te vinden zijn geweest. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau, de heer H. Bellwinkel zei dat dit besluit op efficiëncygronden is genomen. Hij vergeleek overigens de studenten-assistenten met huisvrou wen die een part-time functie vervul len en wel recht hebben up een uitkering. Namens de studenten-assistenten zei hun gemachtigde, dc heer W. F. Th. Corpeleijn dat onbekendheid met de status van de assistenten ten grond slag ligt aan het besluit van de be drijfsvereniging. Naar burgerlijk recht is sprake van een arbeidsover eenkomst.' want een stage-karakter heeft het werk van de assistenten niet. Ze studeren niet tijdens hun werk, maar dragen verworven kennis over, en in die kwaliteit zijn ze in toenemende mate onmisbaar, hetgeen aan de universiteiten wordt bevestigd. De heer Corpeleijn vestigde er boven dien" de aandacht op dat de bedrijfs vereniging in het verleden wel een uitkering in soortgelijke gevallen heeft gedaan. Hij concludeerde dat sprake is van gedeeltelijke werkloosheid en dat recht op een uitkering bestaat omdat het geven van onderwijs tot de nor male dagtaak behoort. De raad van beroep zal uiterlijk over drie weken uitspraak doen. CTT] door P. Terpstra LEEUWARDEN De Fries-talige toneelgroep Tryater is,ondanks het feit dat het met de overheidssubsidies niet meeloopt, vol onder nemingslust. Voor de derde maal dit seizoen werd een première ge geven: ditmaal van het blijspel 'Under dokters hanne', een bewerking die Anne Wadman van Wim Burkunk's 'Dokter, o dokter" maakte. UTRECHT 'Wat u gedaan hebt tart elke beschrijving. U hebt u schandelijk gedragen door uw vrouw zo te mishandelen, terwijl u wist dat ze zwanger was'. Dat zei de president van de rechtbank in Utrecht, mr. M. B. van de Werk, gisteren tegen de 26-jarige fabrieksar beider Jacob van H. uit IJsselstein, die wegens ernstige mishandeling van zijn evhtgenote 26 weken gevangenis straf waarvan 12 weken voorwaarde lijk tegen zich hoorde eisen. De man, die zich al eerder wegens mishandeling voor de rechtbank had moeten verantwoorden had op 3 fe bruari tijdens een echtelijke twist zijn vrouw met zijn vuisten tegen buik en gezicht geslagen. De vrouw hield aan de aframmeling een gebro ken neus over een kneuzingen en blauwe plekken op haar buik. DEN HAAG De indruk dat Neder landse officieren zich verwant voelen met het Portugese fascistische optre den is onjuist, zodat daarin geen reden gelegen zou kunnen zijn 0111 op het departement van defensie en in de krijgsmacht het schenken van An- gola-koffie onmiddellijk te beëindigen. Minister De Koster (defensie) heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het PSP-Kamerlid Van der Spek. De vraag, of de verpleger J. van Oort van het marine opleidingskamp te Hilversum werd veroordeeld tot een dag licht arrest wegens zijn verzoek om bij de marine geen Angola-koffie meer te schenken wordt door dc mi nister eveneens ontkennend beant woord. Uit het antwoord blijkt, dat Dat er momenteel alleen maar blijspe len op het repertoire van Tryater staan, zal wel komen doordat men het van een groot publiek moet hebben en dat er pas bij goede recettes van deze stukken financiële ruimte komt voor experimenten. Tóch heeft men het ook ditmaal niet gezocht in een goedkope klucht. 'Onder dokters han den' heeft daar wel enkele elementen van, maar de dialogen zijn met hun woordspelingen en hun aktualiteitjes toch wel zeer geestig. Over de wijze waarop Anne Wadman het als comedia dell' arte bedoelde stuk van Burkunk zeer vrij bewerkte, kan verschillend gedacht worden. Maar het is in deze nieuwe vorm in elk geval een vlot en speels stuk dat de bezoekers van de première in de Harmonie tc Leeuwarden allerminst teleurgesteld heeft. Het verhaal gaat over de zuinige Tru- faldo. die voor zijn knappe dochter een man ziekt die geen bruidsschat nodig heeft, maar in tegendeel zijn a.s. schoonvader een flinke som be taalt. Hij heeft deze gevonden in de persoon van een jonge zelfbewuste kapitein. De dochter heeft zelf echter andere plannen; zij wil liever trouwen met haar vrolijke minnaar Riccardo. Er moet uiteraard een list aan te pas komen om dat voor elkaar te krijgen. Mascarillo, de knecht van Riccardo. krijgt dat zeer handig voor elkaar als hij voor dokter gaat spelen. ORIGINEEL Dit wat goedkope gegeven is met de nodige satire en ironie uitgewerkt en de verwikkelingen die in het stuk voorkomen zijn niet zonder originali teit. Wim van den Heuvel heeft, bij gestaan door Hero Muilder. dit stuk knap geregisseerd. Het is verheugend dat Tryater de laatste tijd geregeld over goede beroepsregisseurs kan be schikken. Onder het spelersmateriaal (grotendeels semi-beroeps) zijn ook ROTTERDAM Ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag zal de ook in Nederland bekende auteur Louis Paul Boon naar Rotterdam komen, waar hij in de grote hal van de Stadsdoelen aanwezig zal zijn bij een kunstmanifestatie te zijner ere. Het programma is afwisselend; Paul de Wispelaere zal een korte inleiding houden; Willy Vaerewijck zal gemeen schappelijke jeugdherinneringen opha len; de Rotterdamse cabaretgroep 'Het Oude Westen' zal een toneelstukje: 'Roodkapje en haar wolf' opvoeren, gebaseerd op het gelijknamige grim mige sprookje van Boon; het is door hemzelf voor toneel bewerkt. Ook zal de televisie-film 'De wereld van Louis Paul Boon' worden vertoond. Het ge heel staat onder leiding van Gerrit Borgers. De bijeenkomst zal op zater dag 20 mei worden gehouden; aan vang 21 uur; toegang gratis. DEN HAAG Freek de Jonge en Bram Vermeulen (Neerlands hoop in bange dagen) hebben voor en in op dracht van het Holland Festival een programma gemaakt dat zij Planken koorts noemen. Het programma zal het jubileum van het festival (25 jaar) in het bijzonder, en het Neder landse kunstleven in het bijzonder tot achtergrond hebben. Afwijkend van de gewoonte van Freek en Bram in kleine zalen op te treden, wordt Plan kenkoorts in grote schouwburgen ge speeld. Met opzet, omdat het duo een spel wil spelen en met het verschijn sel 'schouwburg' en de rituelen aan beide zijden van het voetlicht. De voorstellingen worden gegeven in Den Haag op 15 en 19 juni, in Rotterdam op 16 juni, in Amsterdam op 17 en 28 juni, Eindhoven 23 juni, Nijmegen 24 juni en Enschede 30 juni. Gronir,,se tyVmrNing wordt k^tbare zaak GRONINGEN Een Gronings raads lid heeft vragen gesteld over de bo demverzakking als gevolg van de gas winning in Groningen. De bodem van Groningen zal hierdoor rond het jaar 2050 in de stad ongeveer negentig centimeter dalen. Ir. H. van Wijngaar den, directeur-hoofdingenieur van de provinciale waterstaat van Groningen, heeft over deze daling mededelingen gedaan op een vergadering van de vereniging Water, land en ruimte. Hij zei onder meer dat de daling honerden miljoenen gulden aan kos ten zal meebrengen en dat de schade vergoed zal moeten worden door de NAM. Het raadslid S. Broekema (chr.) wil nu weten of b en w nagaan welke maatregelener mogelijk zijn ter voorkoming van-calamiteiten. Ook wil de heer Broekema dat er ten behoeve van benadeelden een schade vergoedingsregeling wordt ontworpen. Zoals ir. Van Wijngaarden onlangs in een gesprek met Trouw/Kwartet ver telde, is er een commlsie van deskun digen ingesteld die de bodemdaling in de gaten moet houden, bestaande uit deskundigen van rijk, provincie en NAM, terwijl ook wordt gedacht aan vertegenwoordigers van gemeenten en waterschappen. Bij die gelegenheid zei de heer Van Wijngaarden ons tevens dat tussen hem en de NAM al een polemiek op gang is gekomen in hoeverre de NAM aansprakelijk ij. goede krachten. Rense Westra speelt in Burkunks stuk de knecht-dokter op voortreffelijke wijze en ook Pieter de Vries die de rol van Trufaldo speelt moet met ere worden genoemd. Om nog meer te kunnen bereiken zou Tryater over ruimere financiële mid delen moeten beschikken. De provin cie en de gemeente Leeuwarden sprin gen al redelijk bij. Het wachten is nu op de rijkssubsidie. De Raad voor de Kunst heeft na kennisname van de prestaties van Tryater een gunstig advies aan de minister gegeven. Het geld is schaars tegenwoordig, maar van de subsidiestroom die niettemin nog naar het toneel gaat, zou Tryater toch wel een, desnoods bescheiden, deel verdienen. USO-concertmeester Frits Knol overleden UTRECHT Frits Knol. eerste con certmeester van het Utrechts Symfo nie Orkest is in zijn woning in Hil versum na een langdurige ziekte, overleden. Frits Knol werd geboren op 12 april 1922 en kwam bij het USO als concertmeester in dienst in 1947. In 1956 werd hij benoemd tot assis tent-dirigent. Hij trad voor de radio vele malen op als solist met het USO en hij dirigeerde regelmatig het or kest. Verder trad hij op als gastdiri- gent met verschillende Nederlandse orkesten. Daarnaast was Frits Knol hoofdleraar viool en leider van de orkestklas van het Utrechts Conser vatorium. KRIMPEN AAN DE LEK Het gemengd koor Soli Deo Gloria (diri gent Wim Koen) zal donderdag 25 mei voor een toernéé van een week naar Joegoslavië vertrekken. Het koor is daartoe uitgenodigd door het Joegoslavisch Mannenkoor Srecko Kosovel uit Ajdovcsina, dat evenals Soli Deo Gloria vorig jaar deelnam aan het Internationaal Koorfestival in Scheveningen. Tijdens deze week van het koorfestival werden de Joegoslavi sche zangers begeleid door SDG en ondergebracht bij ingezetenen van Krimpen. Naast 50 leden van het koor maken ook burgemeester A. van Dienst en wethouder J. Lagerwaard van culture le zaken de reis naar Joegoslavië mee. Reeds geruime tijd is men bij SDG bezig aan de voorbereidingen. Niet alleen moest de zaak financieel rond komen, zo werd naast het programma voor het jubileumconcert van de diri gent Wim Koen met extra repetities een specifiek programma van Neder landse volksliederen ingestudeerd. In grote trekken is in overleg met het koor uit Joegoslavië dat als gastkoor optreed, een programma vastgesteld, met onder meer een gezamenlijk con cert, een optreden op het eiland Krk in de Adriatische Zee en een concert in de grotten van Postojne. Tijdens het verblijf in Joegoslavië zal door een team van de Evangelische Omroep op diverse plaatsen televisie opnamen gemaakt worden. Zo zal men dus in een later stadium het Krim- pense koor op de t.v. kunnen zien. Om ieder in de gelegenheid te stellen kennis te nemen wat het koor In Joegoslavië zal gaan brengen zal de laatste repetitieavond Dinsdagavond 23 mei het karakter krijgen van een openbare generale repetitie. Deze wordt gehouden in de Gereformeerde Kerk aan de Hoofdstraat en begint om acht uur. HOOGEVEEN Op advies van de jury voor de t neelprijzen, bestaande uit mevrouw Elsa den Hertog en de heren Charles Boost, Walter Lankamp en Carel Willink, heeft het bestuur van de vereniging van schouwburg en concertgebouwdirecties in Neder land besloten de prijzen voor 1972 toe te kennen aan de volgende actrices en acteurs: De 'Theo d'Or' aan mevrouw Lou- di Nijhoff voor haar rol van Claire Lannens in 'Clair Obscur' van Margu- erithe Duras. De 'Louis d'Or' aan Guido de Moor voor zijn rol van Julien In 'maak mevrouw niet wakker' van Jean Anouilh. De 'Colombina' aan Elisabeth An dersen in de rol van de moeder van Julienne in 'Maak mevrouw niet wak ker' van Jean Anouilh. De 'Arlecchino' aan Piet Römer voor zijn rol van Charles in 'bloesem van seringen brengt herinneringen. De prijzen zullen 23 mei in Hooge- veen worden uitgereikt op het jaar lijkse congres van de vereniging van schouwburg- en concertgebouwdirec teuren. In het Museum voor Onderwijs in Den Haag wordt onder de titel 'Ver geten Mexicanen' een tentoonstelling gehouden die gewijd is aan de nage noeg onbekende Indiaanse culturen in Mexico, die de tijd van de Spaanse veroveraars hebben doorstaan en niet of nauwelijks door de Westerse cul tuur zijn beïnvloed. Tot 17 juli wordt in het prenten kabinet van het Museum Boymans- Van Beuningen een tentoonstelling gehouden van grafiek van Hendrick Goltzius (1558-1617) en zijn leerlin gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13