erdragen kunnen indstreep halen Nederland huilt op UNCTAD III zachtjes met de rijken mee merika weigert ervatting van ietnam-gesprek ezorgdheid over sjechoslowakije 'George, George, kom hierheen... unc-tad III Russen geven Nixon het groene licht id Bisschop in Praag HP) Politieke aanslagen in VS geen novum naarengeland via hoek van holland ^harwich Wallace Engeland en Frankrijk: nauwere samenwerking Laatste Duitse predikant verlaat Rusland [JW/KWARTET WOENSDAG 17 MEI 1972 Buitenland T7/K11 \risten-democraten stemmen vandaag verdeeld JN (DPA, AP, UPI, Reuter) De Westduitse Bondsdag zet vandaag de behandeling voort van ratificatie-wetsontwerp betreffende de verdragen met Rusland en Polen, in de verwachting, dat met een flinke meerderheid zal worden aanvaard. De regeringspartijen beschikken niet over de iste absolute meerderheid in de Bondsdag. Verwacht wordt evenwel, dat talrijke afgevaardig- van de oppositionele CDU voor het wetsontwerp zullen stemmen. ravond was nog geenszins zeker, de christen-democraten zouden nen. Zij hebben de gehele dag letwist over de vraag, of de ver door medewerking van de met een overweldigende meer- eid moeten worden aanvaard, leider en fractievoorzitter Rai- larzel vroeg om steun voor zijn veling, vóór te stemmen. SU (Beierse zusterpartij van de heeft op een afzonderlijke ver- •mg besloten tegen te stemmen, 11e 51 afgevaardigden zich daar- LAUREL (AP, AFP, Reuter, UPI) Een kogelvrij scherm, lijfwach ten en beschermende maatrege len van de overheid hebben de Amerikaanse gouverneur Geor ge Wallace {Liet voor een aanslag kunnen behoeden. In het ogenblik dat de racistische politicus zijn spreekgestoelte verliet ■mi geestdriftige aanhangers de hand te schudden sloeg de dader toe en schoot Wallace, drie keer in het li chaam. Andere schoten uit de kaliber 38 revolger troffen drie omstanders, een agent van de geheime dienst een politiekapitein, die als lijfwacht van Wallace optrad, en een medewerkster aan de campagne van Wallace. Ooggetuigen hebben verteld dat Wal lace net klaar was met het uitspreken van zijn rede toen er geschreeuwd Ooggetuigen over aanslag op Wallace werd: 'George, George, kom hierheen. Laat me Je hand schudden'. Wallace, gekleed in een jas. waaron der een geel vest, die kennelijk last had van de warmte, begon links en rechts handen te drukken. Op dat ogenblik werden de pistoolschoten ge lost Het was een man met een zonne bril op die over de schouder van een vrouw vuurde. 'Ik zag dat hij in de buik getroffen werd en recht achterover sloeg. Er vielen dacht ik vier schoten', zo ver telde de 15-jarige Jeff Glnes, die drie meter van Wallace stond. De gouver neur viel bloedend op de grond. De andere schoten hadden hem in het been en een arm getroffen. De tweede vrouw van Wallace, de 32- jarige Cornelia knielde bij haar man neer. Haar gele jurk was bespat met bloed. Het toneel wekte herinnerin gen op aan de moord op president John F. Kennedy, waarbij Jacqueline zich na de aanslag eveneens over haar man boog en onder het bloed raakte. Onder de toeschouwers ontstond een geweldige opschudding. Sommige Wal- lace-aanhangers schreeuwden na de aanslag beschuldigend naar 'n groepje jongelui. Maar die riepen: 'Nee, nee'. Er ontstond een verhitte woordenwis seling tussen blanken en een groepje negers. Een Wallace-fan en een lang harige jongeman gingen met elkaar op de vuist. Volgens ooggetuigen is de dader, ver moedelijk de 21-jarige Arthur Bre mer, na de schoten onmiddellijk door het publiek aangevallen en afgetuigd.- Hij moest naar het ziekenhuis worden gebracht Een cameraman van de Amerikaanse omroepmaatschappij CBS vertelde dat de dader nog scho ten loste terwijl hij op de grond vieL Volgens de menigte zou er een twee de dader zijn geweest Maar dit is later tegengesproken. aan zullen houden, zal heden blijken. Om tien uur gisteravond kwamen de CDU-afgevaardigden opnieuw bijeen om alsnog te proberen, tot een geza menlijk standpunt te komen. Het werd niet uitgesloten geacht, dat van ochtend opnieuw zou worden verga derd. De zitting van de Bondsdag begint vanmiddag om 1 uur. Waarne mers geloven, dat tussen de 50 en 100 leden van de CDU voorbekrachtiging van de verdragen zullen stemmen. Hoe groot het aantal tegenstemmers zal zijn, viel nog niet te zeggen. HINGTON, SAIGON (UPI, AP, Reuter, AFP) De Verenigde n weigeren de onderhandelingen in Parijs over Vietnam te her- n. De delegaties van Noord-Vietnam en de Vietcong hadden om zetting van de besprekingen gevraagd. William Porter, de lei van de Amerikaanse delegatie in Parijs, is voor overleg naar Bezoeken rington ontboden. Aangenomen wordt, dat velen zich van stemming zullen onthouden. De sociaal-democratisch/liberale rege ringscoalitie heeft gisteren haar abso lute meerderheid in de Bondsdag ver loren door het uittreden uit de SPD door de afgevaardigde Gtlnther Muller uit München. Volgens het par tijreglement is Müller automatisch uit de SPD getreden, omdat hij niet wil de ingaan op het verzoek van het partijdistrict Zuid-Beieren, te breken met de door hem opgerichte kiesvere niging 'Sociale democraten '72' en zijn kandidatuur op te geven voor het burgemeesterschap van München bij de gemeenteraadsverkiezingen van 11 juni. Müller heeft de termijn voor het afleggen van een verklaring laten ver strijken. Wel gaf hij te kennen, zijn mandaat in de Bondsdag niet te zul len opgeven, maar als partijloze zijn werk als afgevaardigde te zullen voortzetten. Met het uittreden van Müller is de coalitie van kanselier Willy Brandt volkomen afhankelijk geworden van de medewerking van Müller of afge vaardigden van de oppositiepartijen om wetsvoorstellen in de Bondsdag aanvaard te krijgen. Onlangs heeft Müller nog verklaard, ook niet voor de verdragen met Rusland en Polen te zullen stemmen, als hij uit de SPD zou worden gezet. Amerikaanse opperbevel in Sai- ïeeft bekendgemaakt, dat bom erpers de grote Noordvietnamse iding hebben vernield, waarmee en vrachtwagens die in Zuid am opereren, van brandstof wor- roorzien. De gevolgen van deze worden echter pas over een merkbaar. De aanvallen op de iding worden voortgezet om te omen, dat ze worden gerepa- wordt gemeld, dat Amerikaan- Phantoms aanvallen hebben n op gebouwen van het Noord- mese luchtcommando aan de an Hanoi. Radio Hanoi deelde dat de Amerikaanse marine aat met het afwerpen van mij- Noordvietnamese havens, aanleiding van deze blokkade gelen heeft de gepensioneerde kaanse kolonel William Corson ard van oordeel te zijn, dat zij g zullen uithalen. Slechts vijf can de Noordvietnamese voorra- ■ordt via zee aangevoerd. Boven- leeft Noord-Vietnam 31 havens ibben de Amerikanen slechts bij >an de belangrijkste mijnen afge- hetnamese troepen hebben hun m rondom Hoeé voortgezet om defensielinie te verbreden en de rietnamezen te verhinderen de stad op te rukken. Dichtbij ikele dagen geleden heroverde riebasis Bastogne zijn grote mu- irraden gevonden. Men neemt it deze bestemd waren voor llen op Hoeé. divisies infanterie, gesteund lanks en vliegtuigen, zijn in het van An Loc tot een tegenaan- ergegaan. De stad Kontoem, die leutelpositie inneemt, is vrijwel ontruimd. Amerikaanse advi- menen, d^t zij niet langer ge- loopt, door Noordvietnamese m te worden ingenomen, en is generaal John Lavelle ont- van het commando over de Ame- ise Zevende luchtmacht in Viet nam 'wegens onregelmatigheden bij de uitvoering van zijn taak'. Lavelle zou op eigen verzoek om persoonlijke en gezondheidsredenen met ingang van 7 april zijn gepensioneerd. De generaal zou in een fel persoonlijk conflict gewikkeld zijn met generaal John Ryan, de stafchef van de Ameri kaanse luchtmacht. Er doen tegenstrijdige berichten de ronde over de aanleiding tot het ont slag van Lavelle. Enerzijds wordt be weerd, dat zijn piloten te laag hebben gevlogen boven vijandelijk gebied (Noord-Vietnam en het bezette deel van Laos). Anderen menen dat de piloten te hoog hadden gevlogen om zo weinig mogelijk risico te nemen. China De Chinese premier Tsjoe En-lai heeft de mijnblokkade van Noordviet namese havens een 'ernstige escalatie van de oorlog in Vietnam' is. Eerder had de Sowj et-Unie de Veiligheids raad laten weten dat de Amerikaanse bewering ongegrond is, als zou uit zelfverdediging tot de blokkade zijn overgegaan. Volgens rapporten van de Amerikaanse inlichtingendienst wer- ken Russische technici en adviseurs in het Noordvietnamese luchtdefensie- hoofdkwartier. Meivin Laird, de Amerikaanse minis ter van defensie, is naar Europa ver trokken om de NAVO-partners begrip te vragen voor de Indochinese poli tiek van president Nixon. De Ameri kaanse vice-president Spiro Agnew zal dezer dagen uit Japan in Vietnam arriveren. Het bezoek wordt gezien als een teken, dat president Nixon de Zuidvietnamese president Thieu van zijn steun wil overtuigen. UNCTAD Op de UNCTAD heeft Amerika ge dreigd, zich uit de plenaire zittingen terug te trekken en tot een algemene boycot over te gaan, als de vergade ring een Cubaanse resolutie aan vaardt, waarin de Amerikaanse blok kade in Vietnam scherp wordt veroor deeld. De Westberlijners mogen vandaag weer naar Oost-Berlijn en Oost-Duits- land voor familiebezoeken ter gele genheid van de Pinksterdagen. De bezoekregeling is een gebaar van de autoriteiten van de DDR om de kans op aanvaarding van de verdragen met Rusland en Polen in de Bondsdag groter te maken. Tijdens het Paasweek einde bezochten meer dan 450.000 van de twee miljoen Westberlijners Oostduits gebied. Verwacht wordt, dat nu ongeveer 750.000 Westberlijners van de pasjesregeling gebruik zullen maken. iport Raad van Europa: iATSBURG De toekomst van Tsjechoslowakije ziet er som- lit. De onderdrukking duurt voort en heeft de afgelopen maan- (drie en een half jaar nadat de Russische invasie de 'Praagse verstoorde), een dergelijke omvang aangenomen dat er diepe gdheid bestaat over de verdere gebeurtenissen. dergelijke omvang aangenomen diepe bezorgdheid bestaat over rdere gebeurtenissen. Beft de rapporteur van de Com- voor de Europese landen die lid zijn van de Raad van Euro- Duitse SPD-afgevaardigde Her- Schmidt, voor de Europese as- ;e verklaard. Hij meende dat er ijk sprake is van een verslechte- an de situatie, gezien het aantal rs dat een politiek proces krijgt. Jmmissie is volgens hem van ig dat alle dictators zowel van als rechts veroordeeld moeten n. Dat verklaart waarom de issie zowel een rapport aan tnland als aan Tsjechoslowakije gewijd. Btenrijkse socialist Gratz zei dat •Slowakije een probleem gaat mi# n voor zijn land. Langs de gren- kt opnieuw het ijzeren gordijn, jas zijns inziens gemakkelijker ve 'schappelijke relaties te onder- n met de republiek Mongolië piet de huidige Tsjechoslowaakse ng. resolutie betreurt de commis- door de assemblee is aangeno- dat het Praagse regime nog steeds de burgerrechten onthoudt aan de inwoners van Tsjecoslowakije. Zij vraagt de leden van de assemblee, informatie over de politieke onder drukking in dat land te verspreiden. 'Wij moeten hopen', aldus Hermann Schmidt,' dat deze acties nuttig zul len zijn en dat de huidige Praagse regering aandacht zal schenken aan de Europese publieke opinie. In elk geval kan de stem van de Raad van Europa niet worden gemist in het koor van stemmen, die opkomen voor de rechten van Tsjechoslowaakse bur gers'. PRAAG (EPS) Dr. A. Podolak, bisschop van de kledne oud-katholie ke kerk in Tsjechoslowakije, is afge zet. Voor deze maatregel is geen re den opgegeven. Podolak werd in 1950 benoemd tot diocesaan administrator. Pas in 1968 kreeg hij toestemming, om de bisschopswijding te ontvangen. Hij mag ook niet langer les geven aan de Hus-fiheologische faculteit van de Praagse universiteit, waar hij een leerstoel bekleedde. door H. Biersteker SANTIAGO DE CHILI Het af- gelopen weekeinde lieten Neder landse actiegroepen van zich ho ren. Voor de Moneda, het presi dentiële paleis, werden de militai ren erg hulpvaardig voor iedereen die beweerde dat hij Nederlander was en naar mevrouw Allende moest. Het was het uur der ver vulling voor Sjaloom-actieleider Piet Reckman, die een eerste re sultaat van de actie 'Gun Allende geen ellende' kwam aanbieden, namelijk 2500 dollar. Een klein be wijsje van meeleven voor het zwaar geprangde bewind van Al lende, dat diens vrouw nogal bleek te ontroeren. Zij vertelde heel openhartig aan het groepje Nederlanders over de verhar ding van de binnenlandse fronten in Chili. Een grande dame, die haar kin een eindje omhoog bracht, toen zij sprak van de massa's der armste ar beiders die voor het eerst een deel van leven begonnen te krijgen. Een paar uur eerder had haar man in hetzelfde paleis officieel de nationali satie van het Amerikaanse concern I.T.T. (de International Telegraph and Telephone Company) afgekon digd. Sjaloom kreeg een duidelijke bood schap mee naar huis, namelijk om voortaan vooral medicamenten te stu ren voor het vele werk dat onder leiding van mevrouw Allende onder de ontwortelde jeugd geschiedt. Actie leek er ook te komen onder een groot aantal journalisten die het niet langer konden verkroppen dat in de discussies over ontwikkeling niemand repte over een klein ontwikkelings land dat op het ogenblik omdat het zo succesvol van zich af slaat door de VS in de wurggreep is genomen (Noord Vietnam). Zij zeiden niet langer de (pralerige, maar weinig zeggende) of ficiële speeches in de plenaire zitting te zullen verslaan. Het gaf wel even een schok. Maar de stok achter de deur werd behoedzaam verwijderd door gedelegeerden uit de arme lan den, die zeiden: jullie moeten volgen de week juist het volle licht werpen op de vertegenwoordigers van de B- landen en de D-landen (de westerse en de communistische industrielan- den) als onze resoluties in stemming komen! De Nederlandse delegatie heeft het moeilijk, ook al doet zij opgewekt en vastberaden. In de Eurofamilie krijgt zij nogal eens te horen, dat zij de zaak op de spits drijft. En als zij dan weer terugkeert in eigen kring, bij de tweedaagse voorlichting aan de talrij ke journalisten en actiemensen die haar op de vingers kijken, dan waait de wind van tegenovergestelde zijde. Zij kan natuurlijk redeneren: zolang ze van beide kanten ontevreden over ons zijn, zitten we wel goed. Maar het is iets ingewikkelder. Volgens het Tweede Kamerlid drs. J. Pronk, een ontwikkelingseconoom die hier uiteraard volledig in zijn ele ment is, hangt Nederland wel het 'enfant terrible' in de Eurofamilie uit. Maar onze delegatie is op punten waar het lidmaatschap van de EEG niets mee te maken heeft, allerminst progressief. Juist op punten waarin ons land niet al te zeer gebonden is aan het EEG-beleid zou een compen satie kunnen worden geboden voor wat we door ons lidmaatschap van de EEG niet kunnen doen. Bijvoorbeeld op het gebied van de hulpverlening: de arme landen vragen allerlei fond sen voor specifieke taken. Inplaats van nu het hoofd te gaan schudden over het feit dat er alsmaar nieuwe fondsen bijkomen, zou Nederland kunnen aankondigen een aantal doel- bijdragen te zullen geven voor ver schillende terreinen van samen één miljoen dollar. Het zou een voorbeeld kunnen stellen voor wat het al gesug gereerd heeft: namelijk dat ontwikke- Reis naar Moskou gaat door WASHINGTON (UPI, Reuter, DPA, AFP) Met de woorden: 'Za terdag vertrek ik' heeft president Nixon in Washington definitief een einde gemaakt aan de onzekerheid over zijn reis naar de Sowjet- Unie. De Amerikaanse president zei dit tot een groep van circa 500 mensen die voor het Witte Huis stond. Een dag na de moordaanslag op gouverneur Wallace van Alabama begaf pre- sedent Nixon zich gisteren zeer tegen de zin van de geheime dienst tus sen het publiek. HIJ ging van het Witte Huis naar het ministerie van finan ciën te voet, samen met de afgetreden minister van financiën Jon Connally. Onmiddellijk stroomden de mensen op hen af en werd een verkeersopstootje veroorzaakt. Van Russische zijde in Washington heeft men te kennen gegeven dat de crisis die over Vietnam is ontstaan, niet van invloed zal zijn op het programa van Nixons bezoek aan de Sowjet-Unie. Amerikaanse functiona rissen lieten daarop weten dat de Russische leiders kennelijk de toe komst van hun land niet op het spel willen zetten en aan de verbetering van de betrekkingen met de VS voor rang geven boven een confrontatie in verband met de oorlog in Vietnam. Nixon vertrekt dus zaterdag. Hij gaat eerst naar Salzburg, waar communisti sche jongeren tegen hem zullen de monstreren. Zij hebben daarvoor toe stemming van de autoriteiten gekre gen. Maandag reist Nixon pas door naar Moskou. Aangenomen wordt dat de president in Salzburg ook de West duitse kanselier Willy Brandt zal ont moeten. Maandag om 2 uur 's middags (Ned. tijd) zal Nixon in Moskou aankomen, zo is van goedingelichte zijde in Mos kou vernomen. Hij zal daar begroet worden door partijleider Leonid Brezjnew, president Nikolai Podgorny en premier Aleksj Kosygin. Er zullen 21 kanonschoten worden afgevuurd, een gebruikelijke ceremonie bij de aankomst op Russische bodem van een buitenlands staatshoofd. Na het spelen van de volksliederen men weet nog niet of er bij de aankomst redevoeringen zullen wor den afgestoken en de inspectie van de erewacht, zullen Nixon en zijn vrouw rechtstreeks naar het Kremlin rijden, waar beiden zullen logeren. Na een korte rust zal Nixon dan een protocolair bezoek brengen aan presi dent Podgorny. Daarna zal het officiële diner in het Kremlin beginnen, door de Russische regering aangeboden aan de hele Amerikaanse delegatie. Dage lijks zal Nixon politiek overleg plegen met de Russische leiders. De rest van het program is nog niet definitief vastgesteld. Men weet tot dusver alleen dat Nixon en zijn vrouw naar Leningrad en Kiew, de hoofdstad van de Oekraïne, zullen gaan. lingslanden, wier schuldenlast door het opwaarderen van de munt in bepaalde rijke landen is toegenomen, van die landen een compensatie krij gen. Of om kracht bij te zetten aan zijn bereidheid om de hulp te ontbin den, zodat deze niet meer in het land dat de lening of de schenking geeft behoeft te worden besteed. Nederland zou in ontwikkelingslanden die gebo den leningen moeten aflossen, bestel lingen kunnen doen die de daarvoor benodigde deviezenverdiensten opleve ren. Nu voor de zoveelste keer tever geefs de supplementaire financierin gen op de agenda staan (extra-finan ciële hulp aan ontwikkelingslanden die als gevolg van de prijsontwikke ling op de wereldmarkt ernstige ver liezen lijden) omdat de B-landen tot nu toe niet bereid waren in een daartoe op te richten fonds te storten, zou Nederland kunnen aankondigen er wèl in te storten. En waarom zou het een streefcijfer van de ontwikke- lingslanden aangaande hun aandeel in wereldhandelsvloot (een groei van 7.6 percent nu naar 10 percent in 1980) moeten verweipen alleen maar met de opmerking dat het een uit de lucht gegrepen percentage is en dat het zelfs in de praktijk wel meer kan blijken te zijn? Het zijn maar een paar punten, zegt drs. Pronk, waarbij we helemaal niet aan het EEG-beleid vastzitten en waarin de delegatie zou kunnen tonen dat het haar ernst is. Met voortdurend betuigen dat de overige EEG-partners zo kwaad op je zijn, is je progressiviteit nog aller minst bewezen. De EEG is ook kwaad, dat Frankrijk en West-Duitsland in middels in de allerhoogste topgroep van de conferentie de Aconcagua- groep hebben plaatsgenomen, maar dat zegt op zichzelf niets. Ook in de Westduitse delegatie is de Nederland se houding aan de orde geweest Op een vraag van een journalist daarover werd gezegd: allemaal schijnmanoeu vres. Of dit juist is zal vooral deze laat ste week moeten blijken. Een aan gevochten Nederlands delegatielid constateerde op een persconferen tie: men kan op zijn eentje de we reld niet veranderenEen waarheid als het zwartbonte melk vee uit ons land dat het in het im posante Chileense landschap ge weldig doet. NEW YORK (Reuter) Poli tieke moordaanslagen zijn geen zeldzaamheid, zo blijkt bij nale zing van de Amerikaanse ge schiedenis. In de afgelopen 210 jaar zijn vier Amerikaanse pre sidenten tijdens hun ambtsperi ode gedood. Twee andere ont snapten ternauwernood aan de dood. Bekende politici werden doodgeschoten of ontsprongen op een haar na de dans. President Abraham Lincoln liet in 1865 door een pistoolschot het leven, James A. Garfield liet ln 1881 voortijdig het le ven, William Mckinley werd In 1901 gedood terwijl president John. F. Kennedy ln 1963 door geweerschoten om het leven werd gebracht. President Franklin Roosevelt werd op 8 september 1933 van de dood gered door een vrouw. ZIJ sloeg de hand weg van Jo seph Zangara die Roosevelt met een pistool wilde neerschieten. Het schot raakte toch de toen malige burgemeester van Chica go, Anton J. Cermak. De dader werd een maand later geëxe cuteerd. President Harry Truman over leefde een aanslag op 1 novem ber 1950. Twee leden van een Portoricaanse nationalistische beweging hadden zich schietend een weg gebaand naar Blalr House, waar Truman zijn gas ten placht te ontvangen. Op 8 september 1935 werd sena tor Huey Long gedood door een zekere dr. Carl A Weiss. Dat gebeurde 'n Baton Rouge ln de staat Louisiana. Weiss werd daarop door lijfwachten van de senator doodgeschoten. De laatste omgebrachte politici uit de trieste reeks politieke moorden waren ds. Martin Lu ther King en senator Robert Kennedy. Gouverneur George Wallace Is, hoewel hij politiek niet in dit rijtje past, deze week bijna aan de reeks toege voegd. ADVERTENTIE voor zaken en genoegen per auto of trein elke morgen/elke avond brochures/boekingen bij uw reisbureau i en elk n.s. station j CAIRO, MOSKOU, (UPI, Reuter) Egypte krijgt momenteel van de Sow- j et-Unie nieuwe wapens 'in een po ging de recente Amerikaanse wapenle veranties aan Israël uit te balanceren'. Dit hebben diplomatieke bronnen in Cairo meegedeeld. VERVOLG VAN PAG. 1 zwarte bevolking van Alabama en daarom één van de heftigste tegen-i standers van de gouverneur van die staat: 'De aanslag op Wallace is niet alleen een afschuwelijke wreedheid, maar hierdoor zal George Wallace ook in een mantel van achtenswaardigheid worden gehuld. En die heeft hij bit ter nodig, nu hij op zoek is naar de hoogste macht'. Hij voegde eraan toe dat hij hoopte dat de gouverneur zou genezen. President Nixon heeft Edward Ken nedy (wiens twee oudere broers eer der door moordenaarshanden werden gedood) en twee gegadigden voor de Democratische presidentskandidatuur (Shirley Crisholm en Wilburg Mills) bescherming van de geheime dienst aangeboden. Deze had al eerder da bescherming op zich genomen van de andere presidentiële kandidaten. Ken nedy, die niet kandidaat is, had een dergelijke bescherming eerder afgewe zen maar heeft haar nu aanvaard. EENZAAM MENS De man die van de aanslag verdacht wordt, is de 21-jarige Arthur Bremer, die door zijn omgeving als een eenzaam en wat verward mens wordt beschreven. Hij had enige tijd tevoren op zijn deur een bordje gehangen met propaganda voor Wallace en aan ver schillende verkiezingsbijeenkomsten van de gouverneur meegedaan. Her haaldelijk was hij opgepakt, omdat men hem 'verdacht' vond. Maar iedere keer werd hij weer op vrije voeten gesteld. Zo ook zondag, toen hij vier uur lang werd verhoord in de stad Kalamzoo, voordat Wallace daar een speech zou houden. Er doen diverse geruchten de ronde dat Bremer slechts een gehuurde moordenaar is, nadat men in zijn kamer boekjes had gevonden hoe men het best zijn vrije uren kan doden (zoals in de gevangenis). Maar deze vermoedens zij.- door de politie tegen gesproken. Zijn familie heeft gezegd, geen idee ervan te hebben wat zijn motieven geweest kunnen zijn. Hij is zowel door de staat Maryland als door de federale overheid in staat van beschuldiging gesteld. PARLJS( REUTER) Engeland en Frankrijk hebben besloten om een gemeenschappelijke commissie voor de uitwisseling van informatie op po litiek economisch, wetenschappelijk, technisch en cultureel gebied, in te stellen. Tot de vorming van de com missie is besloten op initiatief van president Georges Pompidou van Frankrijk en premier Edward Heath van Engeland. FRANKFORT (EPD) De laatste volledig opgeleide Duitse lutherse theoloog in de Sowjetunie, pastor Eu- gen Bachmann (68), is in West-Dults- iand aangekomen, nadat hem driemaal eerder een uitreisvisum was gewei gerd. Zijn gezondheidstoestand liet hem niet langer toe, zijn pastorale arbeid onder Duitse protestanten in Siberië te verrichten. Bachmann werd geboren in Odessa. Hij was predikant in Leningrad, toen hij onder Stalin gearresteerd werd. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11