Speciale status Zuid-Molukken in Indonesië lijkt onmogelijk «sip*" dichtbij Commentaar Vietnam |(iesdrempel STER boft met 'rooie vrouwen' Nieuwe cao's bij Shell en Gasunie Geld nodig? Binnen'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB ndbladen maandbladen maandbladen maandbla ROUW/KWARTET ZATERDAG 13 MEI 1972 Binnenland T5/K7 t. Het lijkt erop, dat de rest van de wereld, Amerika incluis, bij uitzonde ring reden heeft tot dankbaarheid stujegens de Sowjet-Unie. Wat de Russi- Jscho leiders mag hebben bewogen om ?li zo gematigd op de afgrendeling van de 'Z| Noordvietnamese havens te reageren als ze in eerste instantie hebben ge- ikt iaan, onttrekt zich aan onze waarne- 4* ming. Maar belangrijker is, dat ze zich Doner niet toe hebben laten provoceren, de 1 Amerikanen terug te betalen met iets j dat op gelijke munt lijkt. Hun feitelijk )ri gedrag, door hoeveel woordgeweld ook lx.1 gemaskeerd, wekt voorlopig de indruk, dat ze zich bewust zijn van de beper kingen die een grote mogendheid zich in conflictsituaties moet opleggen, wil de wereld niet ontaarden in één groot Vietnam. i"', Maar al lijken de internationale con- 15 sequenties van het Amerikaanse optre- 51 den dan mee te vallen, voor de mensen eis in het kleine Vietnam is de hoop op s«fen beëindiging van het mateloze ge it, weid waardoor ze nu al vele jaren vorden geteisterd, er niet groter op geworden. De mijnen-actie en de uitge- rreide luchtaanvallen op Noord-Viet- 'lEnam vormen in feite de zoveelste Ame- ikaanse poging om Hanoi met militai- nd middelen te dwingen tot wat Was- jmgton beschouwt als het minimum m^van redelijk gedrag. Uit de ambtsperi- [jjy >de van zijn voorganger had Nixon de 1 es kunnen trekken, dat zulke pogingen 1*3.0 jedoemd zijn te falen. Het voornaam- 3le' te effect ervan is een politiek zinloze 'R 'ernietiging van mensen en hun bezit- ■eii ingen. Sit 'ch )ver de middelen waarmee de Vere- trc ligde Staten in Zuid-Vietnam ditzelfde >or ffect hebben bewerkstelligd, verstrekt 0p iet jongste nummer van de Scientific 1 i American enkele verbijterende cijfers. >r itmerikaanse geleerden hebben uitge- jIJ ekend, dat Amerikaanse bommen en ?b'J ranaten sinds 1965 21 miljoen kraters ■tsi n de bodem van Zuid-Vietnam hebben )R geslagen; dat de Amerikaanse strijd- 3gSj rachten van 1965 tot 1971 per inwo- 19, er van Zuid-Vietnam 1.215 pond ex- ,ef losieven hebben gebruikt; en dat de !r otale kracht van al die explosieven DSelijk was aan die van 363 Hirosjima- hjommen. !S. )e conclusie is onontkoombaar, dat de Hieste dienst die Amerika Vietnam kan ewijzen, gelegen is in een spoedige ,sc ftocht van het hele apparaat (de lucht- an lacht inbegrepen) dat de bron vormt n i an dit apocalyptische geweld. Het is loeilijk in te zien, hoe de situatie die nd< an zou ontstaan, hoe onverkwikkelijk ii,s ok, het volk van Vietnam meer scha- Q^le zou kimnen berokkenen dan een jziijestendiging van de ruïneuze aanwezig- ,35 ïid van de VS. is Jf* Wijziging van de Nederlandse kieswet htii iet de bedoeling kleinere fracties uit 2 e Tweede Kamer te weren is een niet rog n sympathiek middel tot stroomlijning 'ai. an de parlementaire werkzaamheden, laar het gaat ook niet aan elke poging jk0:( deze richting af te doen als 'geknoei' 10- iet de kieswet. let is waar dat wij voorzichtig moeten jn met het vaststellen van de normen 'Dor het bepalen van de kiesdeler, :d. laar het is kortzichtig er van uit te 1 1 aan dat de thans gebruikelijke manier spc m de kiesdeler vast te stellen (het o antal geldig uitgebrachte stemmen Lur elen door 150; het aantal te verdelen weede-Kamerzetels) de enig juiste is. mmers: ook dat getal van 150 zetels is melijk willekeurig gekozen en van og vrij recente datum. Aanvankelijk ad de Kamer een wisselend aantal j den (één Kamerlid op 45.000 kie- v d:rs), in 1887 werd het aantal op 100 ,aai ifixeerd en bij de grondwetswijziging in 1956 uitgebreid tot 150. v et is goed zich te realiseren dat ook f' j deze wijze de kiesdrempel gewijzigd et an worden. Want toen de Kamer met ïrb e helft van het aantal zetels werd cht 'tgebreid. werd op hetzelfde ogenblik e mder dat iemand er over sprak de Pil iesdrcmpel verlaagd van één procent J*™ it minder dan 0.7 procent). e KVP-Kamerleden Andriessen, Van r"n :r Sanden en Van Schaik willen nu Ti kiesdrempel van twee procent in de n eswet leggen. Dat betekent dat een ley irtij die bij de verkiezingen minder :u*( a drie zetels verwerft, niet tot de dh amer wordt toegelaten. ses ^t men ook van het voorstel denkt: :t draagt het odium van een vrij mie rillekeurige keuze van de grens waar na» stai ider een partij niet en waarboven de trtij wèl mee mag doen met het tflementaire spel. :api 's er toch iets aan de kiesdrempel we iranderd moet worden, lijkt het meer yds aor de hand te liggen met een verwij fd ng naar het historisch gegroeide de :rn,t ens bij één procent te leggen dus grens aan te houden van voor de Fat Ondwetswijziging van. 3 i ok die grens mag willekeurig en ere ^"'8 genoemd worden, maar hij i. i «ft het voordeel van een historische aag irankering. Er zijn ogenblikken dat d toevallig gegroeide redelijk wordt. Conclusie uit boek 'Ambon' SULAIN5ELM 1MEIK. fciyiD -.SERUA« KWp iCDflMKIKEERïl TEUN *«IA H n I kniilr Binnen de stippellijnen is aangegeven het gebied dat de RMS-leiders r claimen als de Republiek der Zuid-Molukken (Overgenomen uit Tijd- 'Er is haast met het gesprek tussen Nederland en Indonesië over het schri" voor Maatschappijvraagstukken en Welzijnswerk, april 1972). vraagstuk van de in ons land verb lij fende Ambonezen, omdat het deze idealen nog koestert, gevaar dreigt dat de politieke idealen van de Zuidmolukkers hier ver af groeien van de daar op Ambon zelf beleefde idealen en werke lijkheid'. Zo commentarieerde deze krant op 31 augustus vorig jaar het bezoek van minister Schmelzer aan Djakarta, bij welke gelegenheid ook de kwestie van de in ons land verblijvende Ambone zen ter sprake was gekomen. Er spreekt uit dit citaat vrees en hoop tegelijk; vrees voor tijdverlies en hoop dat de Indonesische autoritei ten bereid zouden zijn, binnen het grote geheel van de Indonesische een heidsstaat, ook voor de Zuid-Moluk ken een speciale status te creëeren net zoals die in een soepele staats rechtelijke praktijk mogelijk was ge bleven voor andere gebieden in die geweldige archipel. Het deze week verschenen boek 'Am- bon' van de Indonesiër Ernst Utrecht vormt echter aanleiding de beducht heid over een dergelijke ontwikkeling wat zwaarder te taxeren dan de hoop. Een federatieve of zelfs maar wat minder sterk gecentraliseerde opbouw van Indonesië lijkt minder dan ooit mogelijk. Weliswaar eindigt Utrecht zijn boek met een dergelijk pleidooi. Hij citeert althans met kennelijke instemming het betoog van de Castricumse Indo- nesië-kenner drs. F. Tichelman die 'de toekomst van het Zuidmolukse volk (ziet liggen) in de vestiging van een Socialistische Federatie van Indonesië, waarin de Zuid-Molukken een gezonde mate van autonomie kunnen genie ten'. Maar de sprong van Utrecht naar dit citaat is zo vreemd, er ont breken zo veel (te veel) schakels om Tichelmans conclusie als een logisch uitvloeisel van Utrechts eigen betoog te kunnen beschouwen en bovendien maakt Tichelman zelf een zo belang rijk voorbehoud (de federatie moet socialistisch zijn) dat wij de conclusie wel kunnen vergeten als het gaat om een politiek alternatief op korte ter mijn ten aanzien van de Zuidmoluk kers in Nederland Uitvoerig Het belang van Utrechts boek is (af gezien van de uitvoerige bibliografie die alleen al maakt het boek belangrijk) dat hij veel onbekende gebeurtenissen in de Ambonese archi pel beschrijft; summier de bekende geschiedenis van de zeventiende eeuw af, dan uitvoeriger de geschiedenis van na 1945 en zeer uitvoerig en gedetailleerd het verhaal van na 1950. Vooral deze laatste feiten zijn hier in Nederland nagenoeg onbekend en ma ken daarom ook geen deel uit van Nederlandse beschouwingen over het Ambonese vraagstuk. Utrechts uitvoerigheid over Ambons jongste verleden doet misschien wat piete-peuterig en streekverhalerig aan. Niet iedereen in Nederland (zelfs niet wie er bij betrokken is) zal direct rnoie oortjes krijgen van deze verha len over burgerlijke of militaire machthebbers in een afwisseling van corruptheid en integriteit en alle va rianten daartussen. Utrecht is een groot bewonderaar van Soekarno. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de vertedering haast, waarmee hij schrijft hoe Soekarno persoonlijk na de overwinning van de TNI op het RMS-leger naar Ambon kwam om de eerste steen te leggen voor de weder opbouw van de venvoeste kerk. 'Soe karno neemt de Ambonezen als broe ders in de grote Indonesische fami liekring op', heet deze paragraaf zelfs in de inhoudsopgave. Utrecht was tevens lid van het parle ment in Djakarta voor Soekarno's PNI. Dat geeft hem een grondig in zicht in de politieke implicaties van Indonesië's jongste geschiedenis, maar het zal hem tevens in de ogen van velen diskwalificeren voor de ge- Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Bij vier grote gas -en aardolie-ondernemingen, Gasunie, Shell, Chevron, Nederlandse Aardolie maatschappij zijn principe-akkoorden bereikt over nieuwe cao's. De nieuwe arbeidsovereenkomsten hebben betrek king op vijfduizend werknemers. Bij de NAM en de Shell zijn partijen het eens geworden over een twee jarige cao die voorziet in een salaris verhoging per 1 april jl. van 5.5 procent en een vakantietoeslag van 7.2 procent. Voor kostwinners en voor 23-jarigen en ouder geldt een mini mumvakantietoeslag van 950. De NAM-salarissen zijn aangepast aan de salarissen van de Shell. Bij Chevron krijgen de werknemers van boven de 49 per 1 januari een dubbele periodiek en mogelijk vol gend jaar april nog eens. Voorts is in de twee-jarige cao voorzien in een 40- urige werkweek per 1 april a.s. en vanaf maart in een Loonsverhoging van 4.7 pet (volgend jaar nog eens 1.7 pet) Evenals bij de NAM en de Shell gaat de vakantietoeslag met 0.4 pet omhoog tot 7.2 pet met een minimum van 950. Bij de Gasunie moeten de vakbondsle den hun fiat geven aan een éénjarige cao. De loonsverhoging bedraagt per april jl. 4.1 pet (boven de 1.1 pet die in februari al werd gegeven). schiedschrijving van de Zuidmoluk- ken. Grote kennis Zijn specifieke kennis van het gebied is echter zo groot (hij heeft jarenlang zijn lidmaatschap van het parlement gecombineerd met een hoogleraar schap in de rechten op Ambon), dat het kennen is gevolgd door liefheb ben. Er kan geen misverstand over bestaan: Utrecht houdt van de Zuid- Molukken en zijn verontwaardiging over de uitverkoop van Ambonese belangen door Djakarta aan Japan (de visrechten in de Ambonese wateren bijvoorbeeld) is oprecht. Utrecht deelt alleen de idealen van de RMS niet. Trouwens: hij taxeert dat op het ogenblik in de Zuid-Molukken zelf slechts een zeer kleine minderheid Afgezien van dit alles belangrijker is dat Utrecht met zijn boek de Nederlanders en de Ambonezen hier een treffende conclusie opdringt, na melijk dat er een grote mate van continuïteit bestaat tussen het per soonlijke bewind van Soekarno en het meer collectieve bestel van de gene raals rondom de heer Soeharto. Utrecht wijdt een heel hoofdstuk aan de opstand uit 1957 en 1958 van de federalisten tegen het centrale gezag van Djakarta (de nationale bourgeoise in de hoofdstad, zegt Utrecht, want hij houdt tot elke prijs Soekarno zelf huiten schot), welke beweging niet aan Ambon voorbijging. Maar de op Sumatra zetelende tegenregering werd verslagen en hoe groot de namen van de leiders en hun objectief te kwalifi ceren grote bekwaamheden ook: onder Soeharto zijn zij eveneens in de ano nimiteit van dit miljoenenvolk ver dwenen. Er is voor hen geen plaats meer. want ook de tegenwoordige machthebbers zijn vuurbang voor elke vorm van federalisme. ADVERTENTIE Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 131,16. Een bedrag van 3500,- in 24 keer 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank Ik geloof dat de Nederlanders zeer terughoudend moeten zijn als zij hun oordeel geven over de staatkundige opbouw van Indonesië terughou dender zelfs dan bij het oordelen over andere landen. Nederland heeft daar zulke zware voren geploegd, dat een Nederlander er nu niet dan met een groot aantal voorbehouden over kan spreken. Nederland heeft Indonesië na de laat ste pacificaties rondom de eeuwwisse ling steeds als een eenheidsstaat be stuurd en pas op het laatste ogenblik na 1945, toen het al te laat was de federatieve opbouw naar voren gebracht. De omstandigheden waaron der dat gebeurde (en bij sommigen misschien ook wel de motieven waar om) hebben in Indonesië het federa lisme geen goede naam gebracht. Dat is te betreuren niet in het minst voor de Ambonezen in Neder land. De publieke verklaringen over hun politiek mogen dan allemaal erg gespierd klinken; in wat meer infor mele gesprekken willen intelligente jongeren wel laten doorschemeren dat zij niet ongelukkig zouden zijn met een terugkeer naar de staatsrechtelij ke hasis van de Ronde Tafel Confe rentie. toen de Zuid-Molukken een onderdeel vormde van de deelstaat Oost-Indonesië. Maar of het mogelijk is? 'Afgezet od een tussenstation waar geen enkele trein meer langs kwam', is naar het treffende woord van drs. Hans van Amersfoort op het ogenblik het lot van de Ambonezen hier in Nederland. Ernst Utrecht, Ambon, Kolonisa tie, dekolonisatie en nco-kolonisa- tie, Kritische Bibliotheek, Uitg. Van Gennep, Amsterdam. Paper back, 136 pagina's, prijs 8,90. ADVERTENTIE Seks te kijk, moet dat nou? Zijn wij soms van de Duitse bezetting bevrijd om ons nu door seksboetieks te laten bezettenzo werd onlangs gevraagd in een nogal stevig getoon zet vlugschriftje van rechtse kant. Men kan echter ook als progressief geboekstaafd worden wanneer men bij 't ontwaren van een sexwinkeltje be sluit liever een straatje om te gaan, getuige het slot van Richter Roegholts artikel 'Seks te kijk, moet dat nou?' in OUDERS VAN NU (mei-nr., f2,35): 'Het lijkt onweerlegbaar dat de grotere openheid van de kant van de ouderen de vrij opgevoede kinde ren meer argwaan, meer vijandigheid heeft ingeboezend dan de ouderen hadden verwacht. Dat dit bij een aantal kinderen het geval is op het gebied van de seks lijkt zeker. En de kans lijkt groot dat het kind, dat in de puberteit regelmatig gedwongen wordt langs de seksshops te lopen op weg van huis naar school en van school naar huis, een anti-seksuele houding, een vijandigheid tegenover het lichaam en het lustprincipe op bouwt, waartegen alle oorspronkelijke voorvechters van de seksuele revolu tie nu juist met al hun inzet hebben gestreden'. Meer opmerkelijke artikelen trouwens in dit OUDERS VAN NU (dat com pleet is met een uitneembare brochu re 'Kinderen in het ziekenhuis). Om te beginnen noemen we 'Moeders in schoolboekjes': een steekproef wees uit dat in veel schoolboekjes moe de hele dag doende is met eten geven, aan vader, aan de kat, aan de kinderen, weer aan vader enz. Aandacht verdient ook 'Geestelijk gehancicaptmoeilijk te aanvaarden', informatie voor een interview met ouders van geestelijk gehandicapte kinderen. Informatie ontbreekt in 'Hoe praat je met kinde ren over het geloof?'; hier had zeker het werk van mevrouw dr. J. L. Klink en van Ikor's Karei Eykman genoemd moeten worden. bruikt wapen is bij huiselijke twisten en omdat hoofdpijn het gevolg kan zijn van psychische spanningen. Over igens wordt natuurlijk niet alle hoofdpijn om zo te zeggen vergeeste lijkt. Het hele hoofdpijn-verhaal is uitneembaar. Iets heel anders: bij Jan Derk thuis is het hommeles omdat hij het vertikt ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van z'n groot ouders naar de kapper te gaan en een zondags pak te passen. Jan Derk komt voor in een artikel van Roelie Meijer, die de ouders vraagt hun ergernis niet te verspillen en zodoende meer tijd over te houden voor gewoon menselijk contact. Goede informatie en wat 'human interest' heet gaan hand in hand in 'Leven met een nieuwe nier. 'Ik was opeens een echte vader'. En ook nog in SPREEKUUR THUIS een gesprek met VU-leraar Houwink die betoogt dat fluoride een normdól bestanddeel ran het drinkwa ter is, waarvan je hier en daar het gehalte moet aanvullen. De dood Hoofdpijn In SPREEKUUR THUIS (aprü/mei- nr., 1,85) een uitvoerige bijdrage over hoofdpijn, waarin we (ook) adressen tegenkomen van huwelijks bureaus en van telefonische hulpdien sten, omdat hoofdpijn een graag ge- AVENUE (mei-nr., f2,50) heeft een documentaire over de omgang met de dood, een onderwerp dat letterlijk in de lucht zit. Veel interviews, o.a. met Paul Kruyswijk niet Kruiswijk-, geestelijk raadsman van het humanis tisch verbond, van wie meegedeeld wordt dat hij zes jaar gereformeerd en drie jaar vrijzinnig predikant is geweest. Hij zegt: 'Over het algemeen sterft een mens zoals hij heeft geleefd Een huismoeder, die haar laat ste nacht biddend voor haar kinderen doorbrengt. Een vrouw, die nog op haar sterfbed aan het dienstmeisje vraagt of ze de vuilnisemmer wil buiten zetten'. Samensteller Dick Schaap attendeert onder meer ook op het al een paar jaar oude 'Medische macht en medische ethiek' van prof. dr. J. H. v. d. Berg. De dood komt ook ter sprake in het levensverhaal van rabbijn dr. J. Soetendorp, die na een zware hartaanval op sterven heeft gelegen: 'Maar ik zou oneerlijk zijn als ik ooit tegen mensen zou zeggen dat ik het idee had gehad van: Ik kan het je wel overlaten, Heer'. Voorts in Avenue de gebruikelijke royale fotoserie, over Nepal, pógina's lang totdat je opeens in een Badedas- advertentie zit. Wina Bom (en wij mèt haar) roemt de fin-de-siècle- burcht, die het Amstelhotel in Am sterdam is, bóven bepaalde nieuwe heisa-hotels, al dan met met bedde- pannen-kneuterigheid. Persoonlijk wonen EIGEN HUIS f mei-nr., f2,25) is ermee doende hoe je in een standaardflat persóónlijk kunt wonen, maar als je daarvoor een lamp van over de dui zend gulden en witwollen tapijten voor nodig hebt, vragen wij ons af of de zoekers naar iets 'eigens' niet beter pagina 39 e.v. kunnen opslaan. Daar gaat het uitgebreid over moder ne gordijnstoffen, waarvan je het des sin op een paneel kunt bevestigen als wandversiering: dat geeft een gewel dig leuk decoratief effect. Verder in EIGEN HUIS: 'Wooneenheld van de toekomst' (wat te zeggen van een 'woonbad'.') en 'Visies op hoogbouw en laagbouwvan R. Blijstra. Homofielen SEXTANT (april/mei-nr., f 1.95) heeft als omslagverhaal: 'Homofielen trouwen nietof toch? 'Geschat wordt dat in ons land ruim dertigdui zend homofiele mannen en ruim vijf tigduizend homofiele vrouwen met een heterofiele partner getrouwd zijn. Drs. Frits Wafelbakker: 'Vaak verzint de homofiele partner rationalisaties zo als: lang gewerkt, drukke baan, vroeg op, om het seksuele contact maar zoveel mogelijk te ontlopen...'. De vraag: moet je het aan de kinderen vertellen?, komt ook aan de orde. Overgangsjaren ln GEZOND GEZIN (april-nr., f 1,75) vragen een weduwe, een ongetrouwde en een gescheiden vrouw, waar zij dan heen moeten met de moeilijkhe den welke de overgangsjaren mee brengen. Titel van het artikel: 'De buitenwacht heeft er geen idee van'. Het blad houdt zich verder o.m. bezig met kerkelijke rapporten over: nieuwe moraal (hervormd) en homofilie (ge reformeerd). De hervormde synode krijgt een standje omdat zij het stuk over de nieuwe moraal vóór de synoda le behandeling buiten de publiciteit hield, terwijl de gereformeerden hun verhaal over de homofilie lang voor de synodale behandeling (gepland in november a.s.) openbaar maakten. Het gisteren verschenen nummer van het weekblad Expres/Revue der recla me meldt, in een kader op de voorpa gina, dat de actie van de 'rooie vrou wen' tegen de huns inziens vaak al te onbenullige televisie-reclame de animo bij adverteerders voor zendtijd heeft verhoogd. STER-directeur drs. C. J. Smeekes vertelde het blad dat 'de aktie toch onverwachte positieve gevolgen (heeft) gehad voor de STER'. Het aantal aanvragen om tv-zendtijd is plotseling sterk toegenomen. Volgens de heer Smee'kes is die be langstelling te danken aan 'de te- discussie Een Groot Uur U en de van de 'rooie vrouwen' die indertijd in dat Groot Uur U ook met twee reclamemensen bakkeleide, mevrouw C. van den Heuvel-de Blank, kijkt er nogal van op, als we haar telefonisch van die animo op de hoogte stellen. 'We zijn', zegt ze droog, 'die actie niet gestart om de STER aan meer zemdtijd te helpen'. Overigens tilt ze niet zo zioaar aan dat neveneffect. De actie, vindt ze, hoeft niet als mislukt bed-rozen Rozen bloeien volgens het warme lied van de voorheen zo innig verenigde Corrie en de Rekels voor iedereen, ook voor wie niets of niemand heeft. Ook voor pastoor Starmans, die in het Limburgse plaatsje Oost- en Maasland zijn zilveren* priesterfeest vierde. Jeugdige parochianen gebruikten voor de feestviering zoveel rozen, dat ze er genoeg over hadden om er, behalve de kerk en de gevel van de pastorie, ook nog de kuise sponde van de pastoor mee te verfraaien. De zilveren pastoor heeft de bed-rozen opgevat als blijk van medegevoel met het leven van een man-alleen. pornografie aanval te worden beschouwd. Uit de talloze reacties die de 'rooie vrouwen' heb ben bereikt, is wel gebleken dat kaa zijn gezet over die STER-spots, en dat vmdt mevrouw Van den Heuvel al heel wat. Het aantal negatieve reacties bedroeg volgens mevrouw Van den Heuvel 'nul komma nul, nul, nul en dan een heel klein cijfertje'. Intussen hebben de anti-STERv-rou- wen de verzending van kaarten, die weer naar de STER gestuurd moesten worden, vorige week gestaakt. 'Zoiets moet een keer tot z'n end komen', vindt mevrouw Van den Heuvel ln totaal zijn er zo'n 120.000 kaarten de deur uitgegaan. Tot en met vorige week werden er nog steeds kaarten aangevraagd. aandacht aan de STER-reclame be steed. De 'rooie vrouwen' zijn daaro ver nog in onderhandeling. De kans is natuurlijk wel groot dat er nog meer adverteerders op het idee komen hun waren via de televisie aan te prijzen. Al die aandacht voor de STER, zo is wel gebleken, zet niet alleen de vrouwen aan het denken. onverwoestbaar Toen de alleenwonende Folgert de Vries uit Beerta 's nachts vreemde geluiden in huis hoorde, bedacht hij zich niet lang: hij sprong uit bed. trof een inbreker aan, greep hem in z'n nekvel en smeet hem de deur uit. De dief bleek een 33-jarige Berlijner, die illegaal in ons land was en inmid dels aan de Duitse politie is overgele verd. Dat kon allemaal zo snel, omdat de heer De Vries onmiddellijk in pyama de straat overholde en bij de buren de politie belde, zodat de in dringer binnen een half uur gepakt kon worden. Die alleenwonende man is 86 jaar. Oud, maar solide. En duidelijk onver woestbaar. 'Hoe bestaat het dat een benzinemaat schappij reclame maakt met fleurige aardige tuintjes ernstig bedreigt! Dat is onsmakelijk. De Amerikanen noe men zoiets eco-pornografie.' Echt kwaad heeft het vroegere PSP- tweede kamerlid dr. Van der I.ek deze woorden op een congres in Utrecht tegen vervuiling te land, ter zee en in de lucht naar het hoofdgeslingerd van de Chevronbenzi- nesheiks. Om de verkoop van hun autostookolie te stimuleren, slijten ze bij de pompen ook matjes met bloem zaden, iets wat de bioloog Van der Lek 'gewoon luguber' vindt. misser Het is een pand geworden om u tegen te zeggen en heel Vollenhove is dan ook terecht trots op z'n nieuwe Raf- feisenbank. Alleen: er ontbreekt iets essentieels: zo'n handig gleufje, waar je brieven en zo in kunt stoppen. In zijn ijver om er echts iets moois van te maken, heeft de architect de brie venbus helemaal vergeten. Zolang er niet in een echte bus geblazen kan worden, vangt de oude bank de post op. combinatie De wedstrijd tussen Ajax en F.C. Den Haag in het Feyenoordstadion is vre selijk spannend geweest. Te spannend voor zes wild enthousiaste supporters: hun hart kon de emoties niet aan en alle zes. zijn ze naar het ziekenhuis gebracht. De hartaanval van twee van hen was ernstig genoeg om in het ziekenhuis te blijven. De overige vier, mannen van 44. 31, 19 en 17 jaar, mochten na het onderzoek naar huis. Zó gezond is voetbal kennelijk ook weer niet. En dan te bedenken dat de 31ste naar schatting tussen de twee- en drie miljoen mensen zich zitten op te vreten bij de Europacup-finale tussen Ajax en Inter Milaan. Onderweg Over een week begin nen in het Postiljon-wegrestaurant aan de weg Amersfoort-Zwolle de 'on derweg-samenkomsten'. In deze 'on derwegkerk Nulde' zal elke zondag avond om tien uur een dienst van een half uur gehouden worden. Omdat de zaal daarvoor zo geschikt is, zit een kopje koffie toe er dik in. Integra tie Het vormingscentrum De Hun neschans in Uddel op de Veluwe waar vakantieweken voor gezonden en gehandicapten samen plaats vinden kan nog wat deelnemers gebruiken: van 10-16 juni (vanaf 18 jaar. kosten 125), 7-12 augustus en 12-19. augus tus (beiden tussen 16 en 25 jaar. de eerste week ƒ90, de tweede ƒ120). Inlichtingen: telefoon 05770-1441. Eeuwfeest Vlaardingen bereikt zich hartstochtelijk voor op het vol gende bijzondere jaar, als het (op 14 mei precies 700 jaar stad zal zijn. Er komt onder meer een landju weel, niet k la Fabeltjeskrant, maar in 'nieuwe stijl', en verder wordt de geschiedenis te boek gesteld. Er wordt in eerste instantie ƒ650.000 tegen het feest aangegooid. Schieten —Oostenrijk, Engeland, België, Zwit serland en ons eigen land gaan zich van 17 tot 19 mei uitsloven op de internationale schietwedstrijden op geweer en pistool, die de koninklijke Nederlandse schuttersassociatie orga niseert. In Den Haag. Driebergen en Leisden wordt er driftig op los ge schoten. Sendee Wie dieren had willen fotograferen, maar zijn toestel thuis heeft laten liggen, moet naar Ouwehands Dierenpark gaan. Daar zijn vijftig toestellen te leen, gratis, alleen het filmpje meet er bij gekocht worden. De directies van Kodak en Ouwehand hebben een prijsvraag uit gedacht: wie een camera leent en er het mooiste kiekje mee maakt, kan een fotoprijs en een gratis tuin-abon- nement winnen. Deze linkse, platinablonde dame van opmerkelijk losse zeden is de trek pleister van de jaarlijks terugkerende Deense circusrevue, al was het alleen maar omdat ze getrouwd is met een van 's lands hoogste autoriteiten: Hel le Virkner Krag, die behalve vrouw van de Deense premier ook actrice ls. Zo'n aardige combinatie kan ook niet overal. LOWIETJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7