kruidhof D© Zes-KniKsmeter Z ZflL iat 132 blijkt een iante middenklasser autobiografie- herleeft Og oude Wiet piekeren maar puzzeien d°°r mr- v- v°rden !!panse veiligheidsauto Nieuwe Goodycan-band van staal en polyester ;;jeneembout —or kever Pensioenverzekering op collectief tarief Maasbrug bij Grave weer open Bijna miljoen subsidie voor aanleg van weg '/KWARTET ZATERDAG 13 MEI 1972 llimieiilnnd I'hzïoIs TI7/K2II r Sicco de Jong zeeieuwe Fiat 132 als 1600 en 1800 Special (rechts). Het Italiaanse Fiat-programma is thans van klein naar groot ysiojouwd uit de 500, 127. 128, 124, 132 en 130. Voor de 500 komt nog dit jaar de 126 in de plaats. h .ssan bouwt eerste wati slubljapanse Nissan Motor Company j een veiligheidsauto gebouwd. s een model ter grootte van de gs in Nederland geïntroduceerde Bljn 180 B. Het wordt aan het van deze maand geëxposeerd te ;ton, waar op 27 mei de expo- nspo '72 begint. Volkswagen bekendgemaakt hier ook een Experimental Safety Car introduceren. Vermoedelijk ik Ford er voor het eerst met liligheidsauto. SV van Nissan heeft een anti- êer-remsysteem, als voorlopige ijegel een luchtzak (air bag) van rplosie-type', en veilige bumpers )or de auto bij een klap met 15 uur tegen een muur onbe- jgd blijft. Volgens Nissan vol- ESV aan de eisen van afdoen- kchermiing voor passagiers bij jotsing in lengterichting met 80 uur en zijwaartse aanrijdin- ^et 50 km. per uur. Dit zijn de Amerikaanse veiligheidsn'or- ^Verder zijn veel onbrandbare alen toegepast en is de motor- jnergie-absorberend om voetgan- kunnen opvangen Evenals de VW heeft de Nissan een i voor het uitzicht naar ach- Jn-ESV is 4.41 meter lang en ingeveer 1250 kg. Dit is bedui- 1t» iminder dan de VW-ESV, die op rieter en 1360 kg. komt. De van de Nissan is een variant 1800 cc. De bedoeling van de Japanse fabriek is nog lichtere veiligheidsauto's te construeren. Voor eind volgend jaar zal Nissan er in xotaal tien aan de regering te Tokio aanbieden. Er zijn al honderd prototypen gebouwd tegen ruim 20 miljard aan kosten, van de bekende Datsun-motor van Maximum van 100 km per uur in Zwitserland Zwitserland krijgt een algemene maxi mum-snelheid van 100 km. per uur. De ingangsdatum voor deze maatregel zal vermoedelijk 1 januari 1973 zijn. In Duitsland gaat 'Tempo 100' in per l oktober van dit jaar. België kent reeds een snelheidsmaximum van 90 km. per uur. In Zwitserland geldt de maatregel, evenals in België en in Duitsland, als proef. ion N.V. te Amsterdam heeft het jke dak van de VW-kever voor van een meeneemboot, die er s op past. Deze boot, de Twin bestaat uit twee hechthouten van elk 2,25 meter, die aaneen- ^ven een 4,50 meter lange roei- formen. Het ineenzetten vergt 15 jlen. Beide delen kunnen ook varen; er behoort een aantal ipires bij, waaronder een zeil i i'pin Dory kost 2850 incl BTW a keverprijs voor de VW 1200 5995. Voor minder dan negen derst^30 men ^Us rÖden en varen •"dieven, i zijn er in Nederland al Volkswagens geïmporteerd, zo !02-24Pon's Automobielhandel N.V. te foort meegedeeld. Daarmee is id na Amerika keverland 2. Goodyear heeft een nieuwe band geïn troduceerd, waaraan een ontwikke lingsprogramma van twee jaar is voorafgegaan. De band ontleent een uitzonderlijke sterkte aan een combi natie van een stalen gordel met een polyester karkas. Het loopvlak is zoda nig ontworpen, dat dit zorgt voor een veilige wegkarakteristiek van de auto en bovendien een lange levensduur heeft. De naam van de nieuwe band een radiaalband is G 800 S. Niet alleen de radiaalband als zoda nig, maar in het bijzonder de radiaal band met stalen gordel, wint steeds meer terrein. Volgens het Amerikaan se concern is dit een Europese ont wikkeling. De percentages in de totale bandenverkoop variëren van 15 pet in Scandinavië tot 50 pet in Frankrijk, in welk land Goodyear en Micheiin samen een fabriek voor synthetische rubbers hebben gebouwd. Bij de synthetische materialen geeft Good year steeds meer de voorkeur aan polyester. In Amerika heeft Goodyear vooral succes met de Polyglas-Jiand, een dia gonaalband met polyester karkas en glasvezel gordel. Bij radiale construc ties wordt echter vooral gebruik ge maakt van staal voor de gordel ook door Micheiin omdat dit imetaal de sterkte van de banden het meest ten goede komt. Goodyear heeft om de uitzonderlijke sterkte te demonstreren de autoband om vliegtuigwielen ge monteerd; een veilge landing bleek daarmee mogelijk. Deze proef werd enkele malen genomen in Goodyearis internationale technisch centrum in Luxemburg. De banden worden hier onder de meest extreme omstandighe den getest. De G 800 S heeft een breed loopvlak, wat behalve de levensduur de weglig- ging. de stabiliteit en het remvermo- gen ten goede komt. DEN HAAG Een groot aantal Ne derlandse levensverzekeringmaatschap pijen zal per 15 mei voor petisioenver- zekeringen voor alle werknemers in ons land het collectieve tarief toepas sen. Tot nu toe gold voor toepassing van het collectieve tarief, een mini mum van vijf werknemers per con tract. Bedrijven die minder dan vijf werknemers hadden, kwamen voor toepassing van het collectieve tarief niet in aanmerking. De achtergrond van deze nieuwe maat regel is dat naar het inzicht van dc levensverzekeraars iedere werknemer in Nederland op collectieve voorwaar den pensioenrechten dient te kunnen verwerven. De levensverzekeringmaat schappijen lopen hiermede vooruit op de komende wettelijke pensioenplicht voor werknemers. Om het collectieve tarief voor groepen met kleine omvang te kunnen hante ren. is een zekere standaardisatie noodzakelijk. Het collectieve tarief zal daarom voor contracten met minder dan vijf werknemers uitsluitend kun nen worden toegepast voor zuivere pensioenvenekeringen en niet voor kapitaalverzekeringen en fractieverze- keringon. DEN HAAG Volgende week woens dag gaat de enkelbaans verkeersbrug over de Maas bij Grave weer volledig open voor het verkeer tussen Nijme gen en Den Bosch. Daarmee komt een eind aan een omvangrijke reperatie, die bestond uit het vervangen van een betonnen brugdek door een sta len. Het merkwaardige feit doet zich voor dat groenten en kruiden meer en meer uit de volkstuinen verdwijnen en plaats moeten ma ken voor sierplanten, terwijl toch oorspronkelijk bedoeld om op het levensonderhoud te kun nen bezuinigen door consumptie van eigen teelt. Nu volkstuinders zich meer en meer richten op de siertuin, ook op de Floriade in de vijf volkstuinen waar te nemen, is de belangstelling voor de kruidentuin of kruidenhoekje bij het doorsneepubliek sterk toegeno men, vooral in en na de tweede wereldoorlog, op de floriade is naast de amstelhal een artsenijhof ontworpen, die bijzonder veel be langstelling geniet, de hortus te amsterdam zorgde voor de toelich ting bij dit geurige object. eveneens op de floriade bij de modelborders in het amstelpark een bekroonde border, ontwerp van de rijks middelbare tuinbouwschool te nijmegen van in hoofdzaak keuken kruiden in decoratieve toepassing, hier werd dus een border gecrëerd waarin de kruiden als sierplanten worden gepresenteerd, zo'n demon stratie kan inspirerend werken op onze fantasie, tijm, salie en valeri aan zijn intussen al bekende border- planten, evenals vingerhoedskruid, vrouwemantel, duizendblad en mon nikskap. en wat is bieslook niet een juweel van een randplant,' met la vendel en rozemarijn )niet geheel winterhard). zet eens kervel, dille en hyssop in uw border, de eerste twee met ijle witte en gele bloemschermen, de laatste met paarsblauwe bloemtros sen, die bijen trekken, het is heus de moeite waard eens in de kruiden te duiken en waar geen plaats is voor een apart kruidenhoekje zijn er zoveel opvallende soorten die in uw bloementuin het nuttige met 't aangename verenigen, de allermooi ste kruidentuin vinden we nog al tijd in het nederlands openlucht museum te arnhem. en in de bloei tijd is 't een verrukking om daar stil op een bankje te zitten te mid den van aromatische geuren en het af en aan vliegen van bijen en kleurige vlinders van nabij gade te slaan, ook de sfeer is uniek met zijn nud-vaderlandse kruidhof', een specimen van de oude middeleeuwse kloosterhof en apothekerstuin. in en geopend door oud-minister kan bestaat hij nu dus ?o jaar. zowel koningin emma als wilhelmina ga ven hun financiële steun aan dit unieke project, dat tot stand kwam óp aanwijzing van wijlen j. van laren, destijds hortulanus te am sterdam, in samenwerking met de ned. vereniging voor geneeskrui- dentuinen. de opzet is bijzonder overzichtelijk, omdat de tuin in ver schillende categorieën is verdeeld en alle planten op naam zijn gebracht, wat nil nog voor keukengebruik in eigen tuin gezaaid kan worden, zijn o.a. bonenkruid )als de tuinbonen gaan bloeien), borage komkommer- kruid), cichorei, dille, kamille, ker vel, komijn, majoraan marjolein), franse zomertijm, duitse winter- tijm, ijskruid, alant, alsem, bijvoet, citroenmelisse, dragon, karwij, krui zemunt, lieve-vrouwe-bedstro. peper munt, pimpernel, poleimunt. schar- lei, tripmadam, zuring, hyssop, kruiptijm, salie en wijnruit, van verschillende soorten zijn ook plant jes kant en klaar te koop bij vaste plantenkwekers. en zijn wat zakjes kruidenzaad niet wat voor moeder dag? a. c. muller-idzerda 537e Opgave voor de Ladderwedstrijd Deze zevende opgave in de acht tiende lezers-serie is afkomstig van de soepele hand en het nog soepeler brein van Dr. I. Butler te Delft. Hij verhaalt ons van de zoon van de vroeger bijzondere puzzels leverende Jacobus Dhuymstock. Deze zoon, Jodocus, heeft, in zijn vaders voetspoor, een meter ont worpen met geledingen, die, van het begin van deze meter af, leng ten van 1 dm, 2 dm, 3 dm, enz. be zitten. Deze geledingen zijn door t id del van kogelscharnieren ten v'mhte van elkaar los beweeg baar. Op zekere dag ontdekte hij, dat het mogelijk was, elke volgende geleding loodrecht op de vorige tc draaien (zodat hij telkens de keuze uit vier richtingen had) en dan tenslotte met de laatste geleding precies bij het begin en loodrecht daarop aan te sluiten. Het spreekt vanzelf, dat de geledingen elkaar niet mogen ontmoe ten (snijden), hetgeen slechts kan voorkomen wanneer twee of meer ge ledingen in hetzelfde vlak liggen. Onm dd el lijk begreep hij. dtt hij een pu op het spoor was gekomen Voordat we nu die puzzels van Jodo cus vertellen zal aan Je hand van een voorbeeldfiguur het geheel der hande ngen worden aangegeven (zie figuur). /.vider dat dit het aantal mogelijkhe den beperkt wordt de eerste geleding (1 dm) van links naar rechts ge plaatst; hetgeen wordt aangegeven door 1-R. Indien een geleding voor het eerst naar boven (B) of naar onder (O) wordt geplaatst wordt B gekozen. In het voorbeeld 2-B. Indien voor het eerst naar voren (V) of naar achteren (A) wordt gebogen, dan wordt A gekozen (zie 4-A). De voor beeldfiguur kan als volgt worden ge noteerd: 1-R, 2-B, 3-L, 4-A, 5-0, 6-L, 7-A, 8-R. 9-B, 10-V, 11-0 Helaas sluit in d t geval de geleding 11 niet loodrecht aan op het begin van gele- d:ng 1. zodat de figuur geen oplossing vin één der problemen van Jodocus 0 Mevert. Probeem 1. V/elke is de kleinste me ter (de meter dus met het kleinste aantal geledingen van opeenvolgende lengten, als vermeld) waarmee zulk een gesloten, ruimtelijijke figuur zon der snijdingen kan worden gemaakt enop hoeveel en welke manieren kan dit met behulp van die kortste meter worden bewerkstelligd? Probleem 2. Welke is de kleinste me ter volgens de voorwaarden, waarbij de sommen der lengten in de links- rechtsrichting, de voor-achterrichting en de boven-onderrichting gelijk zijn? In de voorbeeldfiguur is de som der links-rechtsrichtingen 14-3 6 8 - 18, die der voor-achterrichtingen 4 7 10 21 en die der boven- onderrichtingen 2 5 9+ 27 nog afgezien van het feit, dat deze fi guur niet aansluitend is). Ook hier worden met de kleinst mogelijke meter die dit probleem mogelijk maakt alle oplossingen gevraagd. Probleem 3. Als probleem 2 doch nu moeten de sommen der afmetingen in de drie richtingen zich verhouden als 1 2 3 (in ons voorbeeldfiguur is deze verhouding 18 21 27). Ook hier worden alle oplossingen verlangd. Probleem 4. Welke is de kleinste zes- kniksmeter volgens Jodocus' ontwerp, waarmee een gesloten ruimtelijke fi guur volgens de voorwaarden kan wor den verkregen, zodanig, dat de som der afmetingen in één der richtingen gro ter is dan de som der afmetingen in de beide andere richtingen samen? (in onze figuur is de grootste som 27 allerminst groter dan die van de beide andere samen 18 21 39 doch integendeel 12 kleiner). Probleem 5. Dit is eigenlijk de clou. Welke is de kleinste meter waarbij een zodanige ruimtelijke figuur vol- Dr I. Butler te Delft, verward in de geledingen van zijn schepping, de zes-kniksmeter. gens de voorwaarden ontstaat, dat de hoogte, de breedte en de lengte van deze figuur gelijk zijn? (in de voor beeldfiguur is de hoogte 11. de breedte 9 en de diepte 11). Voor elk der eerste vier problemen worden drie punten, voor het vijfde vijf punten toegekend, dn totaal dus 17 punten; een hoog aantal maar het pro bleem is niet gemakkelijk. Deze pun- Horizonlaal: 1 vloerkleed, 5 filosoof, 10 vlaktemaat, 12 lied, 13 kaasworm, 15 boom, 17 bij,b. figuur, 18 lusthof, 20 vreemde imunt, 22 oude lengte maat, 23 en personne (afk.), 25 atmo sfeer (afk.), 26 onmeetbaar getal, 27 genade, 31 muzieknoot, 32 bergplaats, 34 verdedigend, 41 afnemend getij, 42 per expresse (aflk.), 43 maanstand, 44 voorvoegsel, 45 Europeaan, 47 palm boom, 49 plaats in NJBr., 51 voorko men, 53 lof, 55 gewricht, 58 koor van zangers, 59 aardhoogte, 60 wapen schouw. Verticaal: 1 scheepslichter, 2 papegaai. 3 toespraak, 4 landbouwwerktuig, 6 bijwoord, 7 meisjesnaam, 8 plaats in Gelderland, 9 pleisterplaats, 11 lid woord, 14 nobel, 15 voorzetsel, 16 familielid, 17 tegen, 19 plaats in Gel derland, 21 doorweekt, 24 muzieknoot, 27 afk. van codex, 28 vermoeid, 29 holte in een muur, 30 telwoord, 33 afwijzing, 35 plaats in (Limburg, 36 hevig, 37 naschrift, 38 Europeaan, 39 eekhoorn (gew.), 40 bijprijs, 45 ver zoek, 46 bevel, 47 slede, 48 meisjes naam. 50 aanw. voornaamw. 52 pers. voornaamw. 54 plechtige gelofte, 56 reeds, 57 rondhout. Oplossing t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan. Trouw/Kwar tet, Postbus 859, Amsterdam. Linksbo ven vermelden: weekendpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE. WEEK Horizontaal: l snedig, 4 stevel, 7 ei gen, 9 leed, 10 edel, 12 gril, 13 otter, 14 niet. 15 naald, 18 sar, 20 karig, 23 strip, 25 ironie, 26 bagage. 27 pedel, 29 Elisa, 31 kas, 32 state, 37 gort, 39 patat, 40 aise, 41 90I0. 42 Aida, 43 ellen, 44 spatel, 45 garage. Verticaal: L slogan, 2 doel. 3 gedoe. 4 snert, 5 eden, 6 lastig, 8 gitaar. 9 liga. 11 Lier. 16 Ariël, 17 loods, 18 steek. 19 ribes. 21 akant. 22 inept. 23 sip. 24 pal. 28 dartel, 29 ergens. 30 iers, 33 aria, 34 elegie, 35 spoel, 36 stang. 38 toet. 40 ader. De prijswinnaars zijn: C. Spierenburg, de Sitterlaan 1, Lei den; H. Horsman. Barkstraat 63, Em- meioord; H. P. Gaiema, B. Seinerstraat 18, Aduard. 3 maal 10 gulden aan prijzen ten worden op uw persoonlijke kaart opgetekend en het totaal wordt derhal ve bij elke ingezonden oplossing ho ger. Op zeker ogenblik zal dit totaal hoger zijn dan dat van één der andere ladderklauteraars, in welk geval de lootprijs aan die hoog-gestegene ten deel valt. Die dan weer met nul punten start. Wilt u de auteur van dit Jodocus-pro- bleem een waarderingscijfer geven (1 als laagste, 10 als hoogste waarde ring)? De oplossingen dienen uiterlijk 10 juni binnen te zijn bij mr. G. van Vorden. postbus 1005, Warnsveld. Op briefkaart of briefomslag dient 'Niet Piekeren maar Puzzelen' te staan terwijl in uw schrijven uw volledige naam (alle voor letters, meisjesnaam der gehuwde vrouw) en volledig adres in blokletters dienen te zijn geschreven of getikt. En vermeldt u vooral als zich wijzigingen in naam en/of adres voordoen, ook als u in lange tijd niet inzond?! Behalve uw oplossingen stel ik ook uw opmerkingen van leutige, wetenschap pelijke, zakelijke en onzakelijke, bitse en gemoedelijke aard bijzonder op prijs. Mocht u vragen hebben, bijvoor beeld met betrekking tot uw 'stand' op de ladder, dan wil ik u graag antwoor den, mits u zo'n inflatiebevorderend zegeltje van 30 cent insluit Rectificatie. In puzzel 536 staan twee zetfouten: 6 vert. moet zijn Gent in plaats van Cent; en 32 vert. moet zijn SAXPJ, dus zonder H die waarschijn lijk als geestdriftige uitroep van de zetter daarin is gekomen. De inzen- clingstermijn wordt verlengd tot uiter lijk 25 mei. DEN HAAG Het rijk heeft een subsidie van 935.000 gulden verleend aan de gemeente 's Hertogenbosch, als bijdrage in de kosten die zijn ge moeid met de aanleg van een gedeelte van de Gordelweg. De subsidie wordt verstrekt in het kader van de 'be schikking bijdragen voor voorzienin gen ten behoeve van het wegverkeer en openbaar vervoer in en om de steden'. DEN HAAG Rijkswaterstaat gaat de zuidelijke oprit van de Moerdijk- brug rijksweg 16) opnieuw asfalte ren In verband hiermee zal het ver keer daar volgende week tussen dins dagavond 7 uur en woensdagmorgen 6 uui over een lengte van 600 meter in beide richtingen met verkeerslichten worden geregeld. LÖ-0 irimeur van Fiat voor deze maand, de nieuwe 132, doet sterk aan de grote 130 denken. Uiterlijk het model een compacte versie van de grootste aller Fiats en het interieur is ook zeer ruim. De 132, die in de loop van dit jaar de 125 opvolgt, blijkt vooral een riante middenklasser. Er wordt gewoonlijk bij Fiat een scherpe prijs voor verwacht: circa ƒ11.000.voor de standaard- de d pk en 165 km per uur op, de 1755 cc-motor van de 1800 komt op 105 DIN-pk en 170 km. per uur. De trek kracht van deze motoren is door de Fiat-ingenieurs weer op hoog peil ge bracht. In de transmissie zijn ook drie keuze mogelijkheden. De normale vierver- snellingsbank met korte pook is standaard. Als extra wordt een vijfbak geleverd of een automatische driebak. welke laatste een produkt van Gene ral Motors is. In alle gevallen zijn de remmen be krachtigd. Het zijn schijfremmen, die werken op twee circuits, waarvan het achterste een remkrachtbegrenzer heeft. De voorwielen zijn onafhanke lijk geveerd en de eerste indruk is die van een acceptabele wegligging. Er zijn ook nogal wat veiligheidsvoor zieningen aangebracht, zoals een stuurkolom uit drie delen, die de Amerikaanse eisen omtrent het terug dringen bij botsingen verre overtreft. Merkwaardig is, dat de benzinetank net als bij de 125 in de bagageruimte tegen de zijkant achter geplaatst is. Dit is zeker niet veilig. Bij Fiat antwoordde men op vragen hiernaar, dat de rubber ophanging verbeterd was. De Fiat 132 wordt, zoals vrijwel alle Fiat-modellen thans, gelakt met het electroforese-systeem, dat één van de meest probate middelen tegen roest is. Ook met het roest-probleem heeft Fiat in het verleden te kampen ge had. maar nu kondigt men vol trots aan met een viervoudig lakprocédé te werken in beide fabrieken bij Turijn: Mirafiori en Rivalta. De 125 is in Italië geheel uit produk- tie genomen: de 132 komt in het najaar naar Nederland. Intussen gaat de produktie van de Poolse Fiat 125 te Warschau gewoon door. Ten op zichte van de 125 is de 132 vooral ruimer en ook comfortabeler, zij het dat achterin het comfort door de achterasconstructie minder is dan we van het Turijnse merk gewend zijn Het is overigens een auto, die in méér prijsklassen meer biedt dan de 125 en die een veel eigentijdsere vormgeving heeft De 125 is dan ook voor Fiat binnen recordtijd verdwe nen: dit model is er maar vijf jaar geweest. is er duidelijk op uit tot een prijsstelling te ko- die nauwelijks boven die van de Mede uit kostenoverwegingen voorwielaandrijving toegepast, is van het conventionele type, ook al is deze dan geheel van constructie. In dit geval montage van betere schokbre- zeker aanbevelenswaardig ge- maar ook daarbij is voor de oplossing gekozen. zijn die eigenschappen, WapP een koopbeslissing het meest deerd wordt, uitnemend. De car- j geeft geen merkbaar ruim de stoelen zijn uiterst com- en de uitrusting is opvallend De vormgeving van het blijkt zeer smaakvol. tal van versies. In de eerste naai- motorvermogen en luxe: 1600 Special en 1800 Special, zaken van de Special zijn te vinden in de bekleding en vloer, een armsteun op in bet midden en een op een extra fraai dash- De 1600 cc-motor levert 98 DIN- 52

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23