Amerikaanse mijnen scherp gesteld Zal UNCTAD nog wat opleveren? M Kissinger: geen confrontatie tussen Amerika en Rusland Geld voor ruimteveer van VS toegewezen unctad III Kremlin hekelt blokkade schepen in Noordvietnamese haven Haiphong EEG-protest tegen Griekse arrestaties 1.8 ff/KWARTET VRIJDAG 12 MEI 1972 Buitenland T7 K9 HNGTON (Reuter, AP, UPI) De blokkade van de Noordvietnamese havens heeft een on- •llijk psychologisch effect op de oorlogsinspanningen van Noord-Vietnam, zo heeft de Ameri- 14. |e admiraal Elmo Zumwalt, chef van de maritieme operaties, gisteren als zijn mening gegeven, lerikaanse mijnen zijn gisteren op scherp komen te staan, mar tot nu toe zijn er geen geëxplo- iet effect van de blokkade is jelen ernstig getwijfeld, omdat '4*fenden dat Noord-Vietnam nooit offensief in het zuiden begon- fas, als h-t niet voldoende voor had gehad. Admiraal Zumwalt echter, dat de Noordvietname- rs nu voor het dilemma staan aanvoer van voorraden zal afgeremd 'tot mondjesmaat of >ts'. Daarom moeten de Noord- nese leiders nu beslissen of zij hun kruit moeten verschieten' it huidige offensief of dat ze leten bewaren voor 'een serie pogingen in Zuid-Vietnam'. omschreef de blokkade als ieve actie' omdat het geen Je in juridische zin is. Schepen worden gewaarschuwd voor de relden, maar er niet van weer- zullen worden om ze op eigen te passeren. Volgens minister Laird lagen er op het mo- dat de Amerikaanse mijnen werden gesteld, 'een aantal' m uit Rusland en Oosteuropese H1T in Noordvietnamese havens, ihepen waren 'welbewust in de gebleven om hun lading te lten,J, zo voegde hij eraan toe. ;spef 5911|en passief *^aird sprak over een 'passieve' 'De mijnen zoeken de schepen maar als deze bij hen in de „phtlkomen, ontploffen zij'. De mij- u allen in territoriale wateren zodat de mogelijkheid van een confrontatie op de vrije zee Dot is. Toen hem gevraagd de schepen nu inderdaad niet Noordvietnamese havens kun- rburjitwoordde de minister: 'Dat is ■over zij zelf hebben te beslis- zij willen uitvaren, moeten ■ico's daarvan dragen'. Op de pip wat de Afnerikanen gaan doen L"-1 iRussen een luchtbrug instellen, d: 'Wij zullen de noodzakelij- itregelen treffen', t de gelegde mijnen actief wer- tbben vijf schepen (vier Russi- i een Britse uit Hongkong) de ietnamese havens verlaten, len wordt dat er nu 31 buiten schepen in de haven van Hai- liggen: 12 Russische, 5 Chine- Britse, drie Poolse, twee Cu- een Oostduitse, en vijf sche- Hle varen onder de vlag van «T rassen ue zo en zo scirepen i op weg zijn (of op weg zijn gt) naar Noord-Vietnam. Een (Amerikaanse duikbootjagers en Juidvietnamees escortevaartuig Illeren in de Golf van Tonkin vaartuig dat in de buurt van üien komt, te waarschuwen. anse journalist Claude Julien, pt dagblad Le Monde, heeft 118. P geschreven dat Amerikaanse igen dinsdag twee Russische in de haven van Haiphong beschoten. Dit gebeurde, ter- idere Amerikaanse vliegtuigen afwierpen. Vier mensen, on een vrouw en een scheeps- jerden gewond. Julien werd tapijfcdere journalisten naar Hai- igbbracht na de aanval van Ame- NlRi|e schepen op de havenstad. De journalist bleef in de haven- Ier. Hij kreeg er te horen dat .jimen van de mijnen nog niet "*|onnen, maar dat men druk 'as met de voorbereidingen, beschreef hoe hij met dertig in een schuilkelder zat, ter- tage. J ,/jiers waren -Men' g van pag. 1 fchuldiging van het Internatio- Hhnité van het Rode Kruis volgt jeftige aanvallen in de Arabi- ESSII )rs op de vertegenwoordigers l Rode Kruis, die medeplichti- de Israëlische misdaad' wer- ioemd. Een leider van de Pa- commando-organisatie 'Zwar- nber', die het vliegtuig ge- |ad, heeft tegen het Libanese igd, dat het Rode Kruis en de toekomst rekening met in houden'. algemeen legt de Arabische le nadruk op dat de kapers •r menselijke overwegingen lat leiden en 'vertrouwd in het woord van anderen', ifhankelijke Libanese blad Al- omschreef de kaping als 'een invasie-poging' en verscheide- re kranten noemden de kapers Het Frans-talige blad Le Soir 8rjJdat de Israëli's de levens van 8 giers en bemanningsleden in hadden gebracht, toen zij het tan een bestorming van het ern namen. Alle bladen schon- We aandacht aan de verklaring iler «c Sept mber', waarin be- erd de volgende maal geen 3raktilfeer te maken- tinh Itijnse Bevrijdings Organisatie ih eeft secretaris-generaal Kurt ïiaow n van (je verenigde Naties raschap en verantwoording ge- Kamal Nasser, de woordvoer- de PLO, las een telegram aan ra voor. Daarin werd gesteld, i kltUl Israëlische radio een verkla- d omgeroepen, volgens .welke ra tegenover de Israëlische m$t woordiger bij de VN zijn be- ig had uitgesproken over 'de e actie door het Israëlische Jgen de Palestijnse vrijheids- L .q op het vliegveld van Tel t Ja- et barbarisme van het Israëli- I-<er was aldus het telegram IMQ| !.uw gedemonstreerd door de w linachting voor de veiligheid ger-passagiers'. wijl vier golven Amerikaanse vliegtui gen hun opdrachten uitvoerden. Na de aanval van 30 minuten, zag Julien enorme rookkolommen opstijgen uit de getroffen brandstofdepots. De weg, waarover hij reisde, zat vol met bom- kraters. Toen Julien Haiphong na de aanval verliet werd hij bejubeld door schreeuwende kinderen, die hem voor een Rus hielden. Zijn wagen werd een keer aangehouden, omdat men vrees de dat enkele bommen vertraagd zou den exploderen. Dit soort bommen wordt, samen met anti-personeel-bom- men, stelselmatig door de Amerika nen afgeworpen, zo schreef Julien. Staat van beleg Woensdag heeft president Thieu van Zuid-Vietnam de staat van beleg afge kondigd en daarna een aantal maatre gelen genomen, die iedere Zuidvietna- mees ervan zullen doordringen, dat het land 'in groot gevaar is'. De dienstplichtige leeftijd is verlaagd tot 17 jaar en uitgebreid tot 43 jaar. Universiteiten en andere hogescholen zijn gesloten. De militaire keuring zal minder streng verlopen. Er is een uitgaansverbod Ingesteld van tien urn 's avonds tot vijf uur 's morgens. Er mogen geen paardenrennen meer wor den gehouden, cafetaria's moeten slui ten en er is extra belasting ingesteld voor bioscopen en restaurants. Er mag in het openbaar geen muziek worden gemaakt en dansen binnens huis is eveneens verboden. Buitens huis dansen was al eerder verboden. Nederlanders op de UNCTAD: achter de vertegenwoordigers van de Maladiven en Madagascar, links drs. A. van der Hek van het ministerie van buitenlandse zaken en rechts mr. L. J. M. Hesselmans van het departement economische WASHINGTON (UPI, Reuter) Amerika gaat daadwerkelijk beginnen met de ontwikkeling van een ruimteveerboot', eeh voertuig dat als raket moet opstij gen, een aanzienlijke lading (of twaalf passagiers) in een baan om de aarde kan brengen, en daarna weer als vliegtuig kan landen en opnieuw gebruikt worden. De Senaat verwierp gisteren een amendement po de NASA-begroting, dat de 730 miljoen voor het project wilde schrappen. Het Congres had de post al eer der goedgekeurd. Senafor Mondiane (dem.), de indiener van het amendement, noemde de kostenschatting van de NASA voor het hele project, 16,3 miljard gulden tot 1978- een 'grove en volgens mij bewuste misleiding'. Naar zijn in zicht zou het veerboot-programma de komende twaalf jaar 135 miljard gaan kosten. De kosten per lancering van een kunstmaan zouden volgens de voorstanders van het project aanzienlijk dalen wanneer de lanceerraket telkens opnieuw kan worden gebruikt. Bovendien zouden kapotte kunstmanen kunnen worden 'op gehaald' en voor reparatie naar de aarde gebracht. Tegenstanders voeren aan dat de besparing pas interessant wordt bij een onwaarschijnlijk groot aantal lanceringen. Senator Mondiane is bang dat de NASA later de bouw van een bemand ruimte station als onvermijdelijke volgende stap zal presenteren. De beslissing van het Congres is wellicht mede beïnvleod door de naderende verkiezingen. De veerboot zal 50.000 ontslagen in de toch al tanende ruimtevaartindustrie voor komen. door H. Biersteker SANTIAGO DE CHILI De vraag, of UNCTAD III iets gaat opleveren, wordt met de dag klemmender. Het overleg om op wezenlijke punten tot elkaar te komen, kruipt weg in een Ranca- gua-groep (genoemd naar een van de hoogste toppen van de Andes, zoals er op UNCTAD II in India een Everestgroep ontstond). Twee thans op de voorgrond staande ontwerp-resoluties betreffen de mone taire toestand en de hulpverlening. Die over de monetaire is een uiterst teer compromis geworden tussen de ontwikkelingslanden onderling. Ten eerste wordt er gevraagd om een groep van 20 inplaats van de informeel optredende groep van 10 rijke landen die de raad van gouverneurs van het Internationaal Monetair Fonds moet adviseren over hervorming van het internationaal geldstelsel, zodat de ontwikkelingslan den daarin een groter aandeel krij gen. De aandrang van de landen uit het Oostblok op een wereldconferen tie ter herziening van het monetaire stelsel, zodat ook zij eraan mee kun nen doen, is dus blijkbaar ook bij de meeste ontwikkelingslanden tever geefs geweest. Ten tweede wordt ln deze ontwerpre solutie aan de secretaris-generaal van ill j yj. 1 VfÉrmilm1! de UNCTAD gevraagd na overleg met de directeuren van het Internati onaal Monetair Fonds en van het GATT (General Agreement on Tariffs and Trade, het onderhandelingsorgaan van de industriële vrije markt landen over tarieven) voorstellen te doen tot instelling van een permanent overleg orgaan, om de verhouding tussen de beslissingen op monetair, commercieel en financieel terrein in de gaten te houden. Hierin zouden de drie ge noemde organisaties dus moeten sa mengaan. Hiertegen bestaat veel be- Onderstaand artikel is een samenvatting van wat dr. Henry Kissinger, president Nixons adviseur voor nationale veiligheidszaken, gezegd heeft op een persconferentie over de beslissing van Nixon, mijnen te leggen voor de havens van Noord-Vietnam en een eind te maken aan de bevoorrading van de Noordvietnamese strijdkrachten. 'Op korte termijn zekere moeilijkheden voor Rusland' WASHINGTON (UPI) Tijdens het geheime bezoek dat hij in april aan Moskou bracht; zo vertelde Kis singer de pers, was de kwestie-Viet- nam uitvoerig besproken. Nixons ad viseur wilde geen details van deze besprekingen openbaar maken; maar zei wel; dat de Russische leiders meenden, dat alles moest worden geprobeerd om de onderhandelingen met Noord-Vietnam en het Bevrij- iingsfront te hervatten. Dat gebeurde. Aan de Parijse onder handelingstafel bespraken de Ameri kanen volgens Kissinger elke denk bare mogelijkheid om een eind te maken aan het militaire conflict en toonde ze zich bereid om iedere politieke oplossing onder ogen te zien, met uitzondering van een rege ling waarbij een communistische re gering zou worden opgelegd aan Zuid-Vietnam. De reactie van de te genpartij stelde de Amerikanen he vig teleur. 'Er werd een eerder gepu bliceerd communistisch communiqué voorgelezen.' Het had ons zei Kissinger zes maanden gekost om de bijeenkomst te regelen en toen het zover was, kregen we iets te horen dat uit een krant geknipt en ons via de posterijen toegestuurd had kunnen worden. In deze situatie verkeerden we vorige week.' Op de vraag, op welke eis van de tegenpartij Amerika niet wil ingaan, antwoordde Nixons adviseur: 'De te genpartij heeft van ons verlangd, dat nog voor een staakt-hetvuren de volgende maatregelen worden genomen. De president van Zuid- Vietnam moet aftreden. Wat de communisten 'Het onderdrukkings apparaat van de regering' noemen moet worden ontmanteld. Aan de pacificatie moet een eind komen. Dit betekent het einde van de Ame rikaanse militaire en economische hulp. Iedereen die op politieke gron den gearresteerd is, moet worden vrijgelaten. Dan zou er een regering gevormd moeten worden, samenge steld uit alle voorstanders van vre de, onafhankelijkheid, neutraliteit en democratie, waartoe vermoedelijk per definitie ook de communisten behoren. In deze regering wouden met andere woorden de commu nisten de enige georganiseerde macht zijn, aangezien alle georgani seerde niet-communistisch groepen per definitie zouden zijn ontman teld.' 'Dit alles vervolgde Kissinger zou vooraf moeten gaan aan een staakt-het-vuren. Vervolgens zou de (nieuwe) regering, waarin de com munisten al vertegenwoordigd zijn, over een uiteindelijke oplossing moeten onderhandelen met de voorlopige revolutionaire regering, die op dat ogenblik de enige macht in het land met een leger zou zijn een leger dat gesteund wordt door dat van Noord-Vietnam. Ook dit zou, dames en heren, nog vóór een staakt-het-vuren moeten gebeu ren.' Kissinger zei, dat de Amerikanen deze regeling verworpen hadden, omdat ze erop neerkomt, dat, nog vóór definitieve onderhandelingen, een communistische regering met een uiterst dun vernisje wordt opge legd aan Zuid-Vietnam, de Ameri kaanse steun een einde neemt en bestaande Zuidvietnamese regering wordt ontbonden. Cuba-crisis Over de verhouding tussen de Sow- jet-Unie en Noord-Vietnam merkte Nixons adviseur o.a. op: 'Ik zeg niet dat toen ik in Moskou was, het Russische vermogen om Noord-Viet nam af te remmen, erg groot was.' De beslissing om een conflict met de Sowjet-Unie te riskeren, was dan ook zeer moeilijk geweest. Door de ze beslissing is een situatie ontstaan die door sommigen met de Cuba- crisis wordt vergeleken, maar er zijn volgens Kissinger belangrijke ver schillen tussen deze crisis en de nu geschapen situatie. 'Wij beschouwen de huidige toestand niet als een confrontatie tussen ons en de Sow jet-Unie. We proberen met onze ac ties geen eenz'jdige oplossing op te leggen. We proberen enige beginse len van internationaal gedrag uit te werken en een eind te maken aan een conflict dat evenzeer onze belan gen bedreigt als die van andere landen die betrokken zijn bij het handhaven van de vrede.' De Amerikaanse regering, zei Kis singer, zet de voorbereiding van het topgesprek tussen president Nixon en de Russische leiders voort 'Wij erkennen, dat onze beslissingen de Russische leiders voor zekere moti- lijkheden-op-korte-termijn hebben geplaatst. Maar we zijn ook van mening, dat de situatie die zij (door hun grootscheepse militaire steun aan Noord-Vietnam red) hebben laten ontstaan, ons voor formidabele moeilijkeden plaatst Als men op- Op de vraag, of hij een nieuwe inzet van Amerikaanse grondtroepen en het gebruik van kernwapens uit sloot, gaf Kissinger ten antwoord: 'Dat is uitgsloten door de president ja.' Terugkomend op de mogelijkheden voor onderhandelingen merkte de adviseur van Nixon op: We hebben altijd laten weten, dat we bereid zijn om twee wegen te volgen: we willen onderhandelen over een alomvattende regeling, maar we zijn ook bereid te onderhandelen over de militaire kwesties alleen. Als de po litieke weg gesloten wordt zijn we bereid om alleen de militaire kwes ties te bespreken en de politieke onderhandelingen over te laten aan de Vietnamezen.' Sowjet-Unie Dr. Henry Kissinger: geen com munistische regering met een dun vernisje in Saigon. recht een verbetering van betrekkin gen wenst, kan men niet tegelijker tijd de druk aan de periferi tot het maximum opvoeren.' Marine Gvraagd, of de Amerikaanse marine zal proberen het lossen van voor Noord-Vietnam bestemde voorraden buiten de mijnenvelden te verhinde ren, antwoordde Kissinger: 'Er is niet veel dat je aan het strand kunt lossen en als u weet, dat een groot deel van de invoer uit benzine be staat, beseft u, dat hier zekere fysie ke beperkingen gelden. Maar we zouden zoveel als we kunnen tussen beide proberen te komen.' Nader ingaande op de rol van de Sowjet-Unie in het offensief dat Noord-Vietnam de laatste weken on derneemt, zei Kissinger: 'Daarover bestaan twee opvattingen. De eerste is, dat deze operatie mogelijk ge maakt en gepland werd door de Nixon en de Russische leiders), een maximale vernedering te laten on dergaan. De andere opvatting houdt in, dat de Sowjet-Unie weliswaar de wapens voor de (Noordvietnamese) operaties verstrekte en daarom voor een deel van de gevolgen verant woordelijk moet worden geacht, maar dat ze deze operatie niet be raamde. Volgens deze opvatting zou de Sowjet-Unie het niet in haar belang vinden, dat de operatie zo'n extreme omvang aanneemt en zou den we hier te maken hebben met een van de problemen waarvoor gro te mogendheden gesteld worden, wanneer ze zaken doen met hun cliënten. Dat probleem is, dat de cliënt de zaken beziet vanuit zijn eigen regionale of nationale perspec tief, terwijl de grote mogendheden binnen een veel breder kader kun nen optreden; Kissinger benadrukte, dat de Amerikaanse legering tot deze laatste opvatting neigt Is er nog steeds hoop op onderhan delingen? Ik heb die hoop nog steeds', besloot Kissinger, 'en ik hoop, dat we spoedig kunnen onder handelen. Ik verwacht dat wanneer de huidige beroering voorbij is, bei de partijen zich zullen inspannen om de onderhandelingen te hervat ten.' zwaar bij het GATT. omdat de UNC TAD daarmee van raadgevend orgaan 'gepromoveerd' zou worden tot een internationaal onderhandelingsorgaan, dat op gelijke voet met de beide andere beslissingen zou kunnen gaan nemen. En dat is sinds de eerste initiatieven tot oprichting van de UNCTAD een breekpunt. Nederland Ten derde wordt in de ontwerpreso lutie krachtig gepleit voor de 'Link-7' de aanwending van de speciale trekkingsrechten die het IMF ter aan vulling van de liquiditeit in de we reld uitgeeft, voor aanvullende ont wikkelingsfinanciering. Onder de B- landen heeft alleen Italië zich ervoor uitgesproken. Ook Nederland zal te genstemmen bij elke resolutie die meer aanbeveelt dan nadere studie over deze materie. Een beginseluit spraak ten gunste ervan en een nade re studie van de toepassingsmogelijk heden zou meer in overeenstemming geweest zijn met de door de Tweede Kamer aanvaarde motie-Pronk. Een aantal landen van het GATT hebben een nieuwe onderhandelings ronde over 'wederzijdse tariefaanpas singen in 1973 aangekondigd. Omdat die van vitaal belang zijn voor heel wat méér ontwikkelingslanden dan die welke bij het GATT zijn aangeslo ten, heeft Nederland erop aangedron gen dat de secretaris-generaal van de UNCTAD bij het vooroverleg erover zou worden betrokken. Eerst gaf dat onmin in het EEG-gezelschap: toen werden respectievelijk Frankrijk en België ertoe overgehaald door een verzwakking van de formulering: 'Het komt ons nuttig voor om de secreta ris-generaal van de UNCTAD er for meel of informeel bij te betrekken'. Nog te fors Op die formulering leken de zes mee te gaan, maar bij nader inzien vonden ze ook dat nog te fors uitgedrukt. Er zou 'gebruik moeten worden gemaakt van de ervaring van de secretaris generaal'. Meer niet. Op die manier zou de UNCTAD ermee kunnen vol staan, een paar rapporten ter inzage aan het GATT te sturen. Dat is voor de Nederlandse delegatie onaanvaard baar. Zij neemt daarmee alleen nog maar een tussenpositie in, want de ontwikkelingslanden willen uiteraard meer: zij willen de UNCTAD er for meel bij hebben. En dat wordt door de B-landen verworpen om de al ge noemde reden, dat de UNCTAD daar door naar hun smaak teveel gezag zou krijgen. Ook de ontwerpresolutie van de 95 over de ontwikkelingsfinanciering zal het in deze vorm niet halen, want de B-landen zeggen, dat deze de doelstel lingen van het tweede ontwikkelings decennium te boven gaat. Daarin wor den voor de 1 procent overheidshulp en particuliere financieringen tesa- men genomen en bovendien krijgen de landen die zeggen het nog niet te kunnen opbrengen, respijt tot 1975. De ontwikkelingslanden vragen het nu en zij vinden dat exportkredieten, particuliere investeringen, terugvloei ende renten en investeringen eerst moeten worden afgetrokken en dat er dan één procent van het bruto natio naal produkt voor ontwikkelingshulp moet overblijven. Op het ogenblik is de gemiddelde hulp nog geen 0.6 procent, alles inbegrepen. De Sowjet-Unie gebruikte in haar be toog dat particuliere investeringen en exportkredieten niet als hulp konden worden aangerekend, de aanbevelin gen van het UNCTAD-symposium in Den Haag. Nog steeds vinden de Oost bloklanden, dat zij niets met die één procent te maken hebben, omdat ze geen voormalige koloniserende landen zijn. Maar zij kregen daarover een reprimande van Tanzania, dat betoog de, dat ook verscheidene B-landen nooit kolonieën hebben gehad Achteruitgang MOSKOU (TASS) De Sowjet- Unie heeft naar aanleiding van de blokkade van Noordvietname se havens een regeringsverkla ring uitgegeven, waarin geëist wordt dat de Verenigde Staten de blokkade beëindigen Het be zoek van Nixon aan Moskou en mogelijke repercussies werden niet genoemd. Wel waarschuwde het Kremlin, dat de blokkade 'een gevaarlijke en glibberige weg is, die slechts tot een verdere ver scherping van de internationale spanningen en tot rechteloosheid in de internationale betrekkingen kan leiden'. De voornaamste passages uit de Russi sche regeringsverklaring volgen hier: 'De regering van de VS heeft een nieuwe escalatie van haar agressieve acties in Vietman aangekondigd, ac ties die de situatie in Zuidoost-Azië verder compliceren en die ernstige gevolgen inhouden voor de internatio nale vrede en veiligheid. Op deze manier proberen de VS de eco nomische. handels- en andere betrek kingen, die de Democratische Repu bliek met andere staten heeft ontwik keld te verbreken en de DRV te bero ven van de gelegenheid hulp te ontvan gen voor haar bevolking om de Ameri kaanse agressie af te slaan en ook levensmiddelen en andere voorraden voor de vreedzame b^'olking te ont vangen. Geen recht De blokkade met mijnen schept een rechtstreekse bedreiging van schepen uit talrijke landen en hun bemannin gen die ladingen aanvoeren voor het volk van de DRV. Niemand heeft de VS het recht gegeven de vrijheid van scheepvaart in volle zee, van wie dan ook. te belemmeren. De Amerikaanse maatregelen zijn een ernstige schen ding van het algemeen erkende recht op vrije scheepvaart en dat terwijl de Amerikaanse handtekening naast die van anderen staat onder de Geneefse conventie van 1958 inzake het zee recht, waarbij dit beginsel wordt beze geld. De Sowiet-Unie beschouwt de Amerikaanse daden als ontoelaat baar. De Sow1et-Unie zal hieruit pas sende conclusies trekken en de rege ring van de Verenigde Staten draagt de volle verantwoordelijkheid voor de mogelijke gevolgen van haar onwettige daden. Minachting Door de overeenkomsten van Genève te schenden tonen de Verenigde Sta ten hun minachting voor één van de hoofdeisen van het internationale recht dat de staten de verplichtin gen die zij via internationale verdra gen op zich genomen hebben nale ven. Dit is een gevaarlijke en glibbe rige weg, die kan leiden tot een nieuwe complicatie in de internatio nale betrekkingen. Wat zou er gebeu ren als, in antwoord op de eenzijdige handelingen van de Verenigde Staten, die de wettige belangen van een aan tal landen en de veiligheid van hun burgers bedreigen, deze landen net zo zouden optreden als de Verenigde Sta ten nu in Vietnam doen? Een nieuwe escalatie van agressieve daden kan het vraagstuk-Indo China niet oplossen, kan de wil van het voor vrijheid en onafhankelijkheid strijdende Vietnamese volk niet bre ken. De nu door de Verenigde Staten uitgevoerde daden kunnen het con flict alleen maar verergeren en het bloedvergieten doen voortduren. Zij zullen onvermijdelijk opnieuw levens kosten en verwoestingen aanrichten. De enige werkelijke manier om de kwestie-Vietnam op te lossen is het recht van het Vietnamese volk te eerbiedigen om zijn toekomst zelf en zonder inmenging en druk van buiten af te bepalen. Indien de Verenigde Staten werkelijk bereid zijn hieraan mee te werken zouden zij weer aan de onderhandelingstafel in Parijs moeten plaatsnemen. Stop blokkade Canada heeft inmiddels ziende dat er toch iets moet gebeuren voorge steld om de bijdragen aan de interna tionale hulporganen van -de kant van de B-landen te doen opvoeren van 1& tot 2 miljard dollar in 1975. Neder land en Australië hebben die motie mede ingebracht. Maar een Indiër is gaan boekhouden en heeft berekend, dat uitgaande van het één-procent- doel in 1975 het gedeelte van de hulp voor deze internationale organen dan relatief zal blijken te zijn gezakt van 10 procent van het totaal, wat het nu is, naar 8 procent dus een duidelij ke achteruitgang. Zo stapelt de con flictstof zich op voor de beslissende laatste week van UNCTAD UI, waarin de ontwerp-resoluties plenair aan de orde zullen komen. De Sowjet-Unie staat er met vastbe slotenheid op dat de VS de blokkade van de kust van en de verstoring van de verbindingen over land in de DRV onverwijld beëindigen, dat de Ameri kaanse agressie tegen de DRV wordt stopgezet en dat het recht op vrije internationale scheepvaart en handel wordt geëerbiedigd. De regering van de Sowjet-Unie spreekt de hoop uit dat dit standpunt door de regeringen en volkeren van alle vredelievende landen wordt gedeeld. Het Sowjet- volk, loyaal als het is aan de beginse len van het socialistische internatio nalisme, deelt de strijd van het held haftige Vietnamese volk. Het Sowjet- volk verleent het Vietnamese volk de noodzakelijke steun en zal dit blijven doen'. BRUSSEL ATHENE (DPA, REUTER, ANP) De voorzitter van de Euro pese Commissie, dr. Sicco Mansholt, heeft woensdagavond bij de plaatsver vangend vertegenwoordiger van Grie kenland bij de EEG scherp geprotes teerd tegen de nieuwe arrestaties in Griekenland. Arrestaties onder meer van personen, die altijd hebben ge streden voor de Europese gedachte en die hebben bijgedragen tot de tot standkoming van het associatieverdrag tussen Griekenland en de EEG. Het protest van de Europese Commis sie slaat met name op de arrestatie van professor Pesmazoglou, d epresi- dent van de Organisatie voor de Be studering van Griekse vraagstukken, die destijds de voornaamste onderhan delaar was bij de associatie-onderhan delingen, alsmede van Kanellakis, de voorzitter van de Grieks-Europese Jeugdbewging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9