Opleiding tot verpleegkundige gaat volkomen 'schools worden' eoeo dichtbij tstel Huifkar van Dolle Mina's korte tijd zoek Zekerheid voor dominees kbladen+weekbladen weekbladen w «gsm dki&Uèlmmrmri... J5JW/KWARTET VRTJTHG 12 MEI 1972 Binnenland T5 K7 nu in ii I aar i! uitstel hoeft geen afstel te komen, gaat in het bijzonder op voor de atie van de verdragen, die de srepubliek Duitsland heeft geslo- iet de Sowjet-Unie en Polen. Er is man over boord, nu de stemming de nog steeds omstreden 'Ost- ige' naar woensdag is verschoven, verdragen zullen nu nóg een foter worden geratificeerd dan (in ld lezing) de bedoeling was. Maar jttc zal er tij'dwinst zijn, omdat ideling in derde instantie (begin ude maand) overbodig wordt, als andsdag woensdag de verdragen en flinke meerderheid aanvaardt, kan het de oppositie-partijen in moeilijk kwalijk nemen, dat zij timing met ratificatie afhankelijk i van een Russische toezegging, e verdragen niet vooruitlopen op vredesverdrag en geen juridische vormen voor de bestaande gren- De regeringspartijen hebben zich liet neergelegd bij de Duitse de- n als gevolg daarvan evenmin bij ens die de Duitsers nu nog ge len houdt. Het enige verschil is ij in tegenstelling tot de oppo- menen dat de verdragen ook r toevoegingen voldoende garan- ieden. innen daarmee echter alleen heb- iedoeld dat de Russen tijdens de handelingen in het bijzonder et vice-kanselier en minister van ïlandse zaken Walter Scheel neer garanties wilden geven dan geparafeerde verdrag zijn neer- Wat de Duitse hereniging en de tussen de beide Duitse staten heeft minister Scheel slechts n gekregen dat een brief, waarin standpunt van de Bondsrepu- uiteenzet, bij het verdrag is ge en ter kennismaking aan de ste Sowjet (het Russische parle- is voorgelegd. De Sowjet-Unie is niet aan de inhoud van de brief Jen. wonderlijke is nu, dat kanselier Brandt en oppositieleider Rainer dus Barzel het eens waren gewor- wer een ontwerp-resolutie, waarin aan de wensen van de chris- mocraten tegemoet was geko- zowel wat het niet vooruitlopen vredesverdrag, als wat het ken van een juridische basis Ie bestaande grenzen betreft. 1 het voorbehoud van de opposi- it het akkoord niet alleen de uung van de uonubuag, uocn e van de Sowjet-Unie zou moe- bben gevoegd bij het veelvul- ontact tussen regerings-vertegen- igers en de Russische ambassa- /alentin Falin mocht worden :ht, dat alles in kannen en krui- toen kanselier Brandt op ing over het ratificatie-ontwerp urde. at tot stemming kon worden gaan, was echter duidelijk ge- dat achter de verondersteld che instemming een vraagteken worden geplaatst. Oppositielei- arzel irriteerde kanselier Brandt jn voorstel, de stemming uit te totdat zekerheid zou zijn ver over het Russische standpunt, kreeg zijn zin niet. De stemmen :n omdat de Berlijnse afgevaar- (die alleen over procedure- is mogen meestemmen) de kan- steunden. Tijdens de debatten dat de weigering om de stern- uit te stellen, ratificatie van de gen opnieuw onzeker had kt. nadat oppositieleider Barzel er wijfel over had laten bestaan, dat evaardigden van CDU en CSU tegenstemmen, gaf de kanselier ïwonnen. Het is echter de vraag Sowjet-Unie geheel wil voldoen eisen van de oppositie, voordat lag de debatten worden hervat, geval moet eerst de gezamenlij- rklaring van de regerings- en tie-partijen in stemming worden ht en na aanvaarding aan de ihe regering worden overhan- r pn nog geen bevredigend ant- I uit Moskou komt, moet een [temming over het lot van de beslissen. Verder uitstel is "[zinloos. De Bondsrepubliek niet in een positie om de [Unie haar wil op te leggen. De "pitsers zullen tevreden moeten let de eigen interpretatie van de lestekst. [gelijkheid, dat de Russen alsnog iststellend gebaar zullen ma- intussen niet uitgesloten. Het iuq toch ook veel waard zijn als :n met een grote meerder- Bondsdag passeren. Vandaag 'Dag van de verpleging' van Foen ilf ook, len. laan. IAAG De stichting direkte ioou. 'lening NVSH opent morgen in verkélijPaag officieel haar polikliniek i paar Pvangerschapsonderbreking. De »r ook P6 zal hinnen enkele weken een h kliniek in Zwolle openen. I wordt onderzocht in hoeverre tygeiijk is de activiteiten uit te J in de richting van zwanger- '"iventie. Hierbij gaan de ge- 1 uit naar poliklinische sterili- mannen, zoals dat bijvoor in Engeland en in Amerika ft. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De twaalfde mei, dat is dus vandaag, wordt sinds een aantal jaren (ook) in ons land als Dag van de verpleging 'gevierd'. Het is de gebortedag van Florence Nightingale, de pioniere in de ver pleging en het grote voorbeeld voor iedere verpleegkundige. Elk jaar kiest men een ander thema en dit jaar is het nu niet bepaald originele motto: 'Gezondheidszorg, ook önze zorg'. Blijkens een officiële toelichting, die de Federatie van verenigingen die de verpleging en andere onderdelen van de gezondheidszorg bevorderen, bij dit motto verstrekt, wil men daarbij in de eerste plaats denken 'aan de onafwendbare professionalisering van het beroep van verpleegkundigen en verzorgenden.' Die is nodig, zo wordt geconstateerd door de toenemende specialisatie, om ruimere ontplooiings mogelijkheden te kunnen scheppen en niet in het minst in het belang van de patiënt. In dit verband wordt dan de vraag gesteld: Is het nog verant woord dat door de huidige manier van opleiden de patiënt het meest benaderd en verpleegd wordt door leerlingverpleegkundigen en leerling- verzorgenden, dus door jonge mensen in een opleidingssituatie? Dit slaat dan op de huidige praktijk volgens welke de opleiding volledig in de ziekenhuizen gebeurt, in een werk verband voor een salaris. Daarentegen begint hoe langer hoe meer verzet te rijzen. Het zou dus anders moeten wordt het ook anders? Ja, zegt drs. L. F. Melcherts, hoofd sectie onderwijs van het thans enkele jaren bestaande Nationaal Ziekenhuis Instituut, opgericht door de raad van dezelfde naam, die alle Nederlandse ziekeninrichtingen omvat. Het insti tuut houdt zich bezig met onderzoek, informatie, advies en bijstand op vak- Van een onzer verslaggevers Mir vs, die uit protest tegen de dreigende abortuswetgevang een maand lang door Nederland trek ken, woensdagmorgen de stuipen op het lijf gejaagd door er met hun huif kar vandoor te gaan. Toen de Mina's 's morgens wakker werden op een wei land in Bergambacht bii Schoonhoven, waar ze in tentjes overnacht hadden, merkten ze dat de kar verdwenen was. Het paard was er nog wel. De politie, die onmiddellijk was ge alarmeerd, vond om half tien de kar in Vollenhoven terug. De drie jongens lagen er rustig in te slapen. Ze moeten de wagen over een afstand van meer dan vijf kilometer hebben meegesleept. De politie, die de diefstal als een prac tical joke zag, heeft teger de scholie ren geen proces-verbaal opgemaakt. De Mina's konden de grap niet zo waar deren. Vanmiddag komt er aan de huifkar- tooht van de Dolle Mina's een eind. Om één uur zullen op het Binnenhof in Den Haag de adhesiebetuigingen die in de vorm van handtekeningen en brief kaarten tijdens de tocht zijn verza meld, aan de leden van de Tweede Kamer worden aangeboden. Daarna gaat de huifkar naar het Malieveld, waar om half twee een 'abortus happening' wordt gehouden. Om drie uur zal in het Catshuis aan minister president Biesheuvel het logboek van de tocht worden aangeboden. 1 2 r 4 5 6 7 8 9 2 4 S 6 7 8 9 Horizontaal: 1. herdersspel, 2. peul vrucht - tijdrekening bloeiwijze, 3. bloem - vallei - dierengeluid, 4. schijf vis-afnemend getij - voorzetsel, 5. ter nauwernood - bamboestaketsel, 6. deel van de dag - wandversiering - kanon (afk.), 7. vulkaan - insekt - Assistant Engineer (afk.), 8. deel van de bijbel- kindergroet - familielid - pers. voor naam w., 9. edelsteen. Verticaal: 1. voortdurend, 2. geurig heid - jongensnaam, 3. vochtmaat - einde, 4. proef nemen - bloeiwijze, 5. regel - muzieknoot - masker, 6. zijtak Donau huidmondjes van de planten, 7. koemestvocht - Europeaan - reeds, 8. Bretonse zang - zwaardvis - pers. voornaamw., 9. muze van het minne dicht - ontkenning. Oplossing: 1-2. melis, 2-3. stiekem, 1-4. materie, 3-4. malie, 3-6. melisse, 4-5. ethisch, 5-6. hoeve. LELIE. technisch gebied voor wat men dan pleegt te noemen 'de intrumurale ge zondheidszorg.' Alle tekenen wijzen erop, zegt de heer Melcherts, dat de zorg voor men sen door middel van verpleging het stadium van de charitas hoe langer hoe meer gaat verlaten om professio neler te worden. Om in de stijl van deze dag te blijven: de Florence Nigh tingale's, de handige verpleegsters die alles moesten kunnen, van stervenden bijstaan tot vloeren dweilen, de ver pleegsters die door de buitenwacht vaak hard en gevoelloos werden ge noemd maar ze konden haar gevoel niet teveel laten spreken, anders gin gen ze eraan kapot de verpleeg sters die er door haar houden van mensen, door te willen helpen, tot haar nek toe in zaten, dat oude beeld van de verpleegsters gaat voorbij. Natuurlijk, de roeping blijft. Maar het beroep gaat verschijnen in een meer gerichte, vakkundige behande ling van de patiënt Dit wat de medi sche kant betreft. Maar de grotere deskundigheid, het vaktrouwschap zal ook een humanisering van het vak betekenen. Ziek zijn en beter worden houdt immers meer in dan van een kwaal afhelpen. Het gaat dn de verple ging niet alleen om behandeling van ziekten, maar van zieken en daar zitten ook heel nadrukkelijk sociale elementen in. De patiënt heeft niet alleen een lichaam maar ook een geest, hij is, zeggen we psychosoma tisch gericht geestelijk-lichamelijk) Daarom willen we veel meer gaan doen aan de psychische en sociaal maatschappelijke aspecten van de ver pleging. De lijfsbehandeling moet ver breed worden tot mensbehandeling, totéle, all-in behandeling. En dat be tekent meer dan 'je handen laten wapperen', je moet óók 'verplegen' het gevoel van de ziekte afhankelijk te zijn, niet mee te kunnen, kortom, al die gevoelens en gewaarwordingen die een zieke kunnen bekruipen. Het professionaliseringsproces v,at aller eerst in de opleiding tot uiting zal moeten komen is dus tweeledig: het heeft een medische en een humanise rende kant. Vandaar ook, dat alge meen onder meer deze drie uitgangs punten voor een opleiding nieuwe stijl worden aanvaard: integratie van de verschillende opleidingen in de verpleegkunde, vervroeging van de aanvang.sleeftijd van de opleiding en het leerling-zijn "ontkoppelen van het werkkracht-zijn. Blauwdruk Is daar al een blauwdruk voor? Drs. Drs. L. F. Melcherts Melcherts: Inderdaad. In september start in Eindhoven een experimentele opleiding, die de nieuwe inzichten tot gelding wil brengen. Wellicht dat ook Hoogeveen de moeilijkheid is om tijdig voldoende gekwalificeerde do centen te krijgen kort daarop zal volgen. De minister van volksgezond heid is volkomen akkoord. Trouwens niet alleen het departement, allerwege is er de bereidheid om een en ander te gaan realiseren. Denk maar aan deze verplegingsdag, die de professio nalisering centraal stelt. Alom wil men aan een experimentele fase volle dig ruimte geven. 'Over de nieuwe experimentle oplei ding (Eindhoven), waaraan per sep tember 80 tot 100 leerlingen zullen deelnemen het volgende. De huidige praktijk is, dat de verpleegkundige opleiding, die een vooropleiding van mavo 3 of 4 veronderstelt, pas mag beginnen als de leeftijd is bereikt van 17 jaar en zeven maanden. Het beha len van het diploma is gebonden aan de 21-jarige leeftijd als minimum grens. Dit betekent, dat leerlingen mavo, die hun einddiploma hebben behaald, gemiddeld op 16-jarige leef tijd, niet aan hun beroepsopleiding kunnen beginnen. Hier en daar tracht men daar al aan tegemoet te komen, om aspiranten te 'stallen' waarbij ze in ziekenhuizen dan assisterend werk kunnen doen. Zo probeert men dus nu al dat gat te vullen. De bedoeling met het experiment is, dat 16-jarigen na de mavo onmiddel lijk kunnen beginnen. Dat kan, omdat het een experiment is. Maar dat zal op den duur gelegaliseerd moeten worden, want de .vet staat dit niet toe. In de betreffende uitvoeringsbe schikking zal'daarom de mogelijkheid ^geschapen moeten worden om tot die vervroeging te komen. Zulks ten voor dele van de opleiding en voorts om te voorkomen zoals dat nu helaas het geval is dat velen voor de verple ging verloren gaan (twee jaar wach ten duurt immers velen te lang). De experimentele opleiding wordt nu een voorbereidende opleiding van twee jaar, die op 16-jarige leeftijd kan worden begonnen, en die in de school blijft, waarna een jaar praktijk volgt in het ziekenhuis, niet in loondienst, maar als stagiaire onder leiding van een z.g. praktijkbegeleider. De oplei ding wordt volkomen schools, in de goede betekenis van het woord. De leerling-status wordt met andere woorden in het experiment geheel losgekoppeld van de werknemerssta- tus. Dat is dan de ene kant van de zaak. De andere kant is, dat deze drie jaar als basisopleiding geldt, een inte grale cursus, die zowel voor diploma A (algemene verpleging, tegenwoordig inclusief 'kraamaantekening)' diploma B (psychiatrische verpleging) en di ploma Z (zwakzinnigen verpleging) geldt Deze opleidingen, die nu ge scheiden zijn, hebben namelijk veel overeenkomstige opleidingselementen. Hiervoor wordt een basisdiploma uit gereikt Na drie jaar is dan de 'kop' een verdere specialisatie in A. B., of Z., die doorgaans ongeveer een half jaar in beslag zal nemen. Deze 'aante kening' wordt dan behaald in het ziekenhuis, in de z.g. servicetraining, op de wijze derhalve zoals nu nog de totale opleiding tot verpleegkundige gebeurt. Uiteraard zijn dit slechts de hoofdmo menten uit het geheel, maar ze geven Inzicht in de veranderingen die wor den beoogd. Drs. Melcherts verwacht, dat die nieuwe opleiding in grote bijgestuurd in de toekomst. Alvorens van een geheel nieuwe opleiding tot verpleegkundige in het hele land ge sproken zal kunnen worden moet men echter nog wel het nodige geduld betrachten, zo is zijn mening. Maar dat was. bij alles wat op de helling staat, niet anders te verwachten. De heer Melcherts: alles heeft tijd nodig. Er zal misschien nog wel een genera tie overheen gaan, voor een en ander is gerealiseerd. Maar we zijn op mars! Toneel De Groene onthult 'hoe toneelkunste naars de minister helpen bij het gra ven van hun eigen graf'. Het blad heeft geen goed woord over voor de Raad voor de kunst, die de minister van CRM van advies diende inzake de sub sidiëring van een aantal toneelgezel schappen. 'Ik kan er niks aan doen', zo besluit Nic Brink zijn 'triest ver haal', ik ben ook maar een kind van deze tijd maar de Raad voor de Kunst lijkt mij net iets te veel op de Joodse Raad'. 'Ha, gelukkig, Langman is gewoon een reactionair' staat er boven een artikel van Max Arian over het standpunt dat Nederland heeft ingenomen op de UNCTAD-conferentie. 'In Santiago blonk de rede van de heer Langman uit door zo'n volstrekte vaagheid, dat er wat mij betreft net zo goed geen speech gehouden had kunnen worden'. Herman Bianchi vervolgt zijn verslag over het bezoek dat hij aan Amerikaan se gevangenissen bracht. In New York State zag hij een uit 1892 daterende elektrische stoel. 'Een van de snufjes waar mijn begeleider mij enthousiast op wees. was dat direct boven de stoel in het plafond een rooster was aange bracht met daarachter een fanzuiger- installatie. Dit om de schroeilucht van brandend mensenvlees onmiddellijk weg te zuigen'. Eigen bed Naast de 'Baas in eigen Buik'-actie van Dolle Mina, is nu ook de leus 'Baas in eigen Bed' opgedoken, die afkomstig is van het Verpleegsters-collectief. Jac. Vroemen had voor De Nieuwe Linie een gesprek met twee leden van dit collectief, dat vandaag (Verpleegdag) een actie voert voor verpleegden en verplegers. Boudewijn Giljam: 'ik vind de manier van /-ingang met de patiën ten afkeurenswaardig. Als verpleger lijd ik eronder, maar ik kan er in m'n eentje nie+s aan doen. Met een groep kun je pressie uitoefenen'. En ook: 'Ongelooflijk hoe ze (de patiënten) ai- les slikken, maar je bent dan ook machteloos. Je ligt 24 uur per dag plat. Je moet om de po vragen en je bent inderdaad extreem afhankelijk van on nozele dingen'. Over prins Bernhard, die niet kwam opdagen bij de opening van Oxyrane schrijft het blad: is dit een tactische zet geweest of is Bernhard persoonlijk ook van mening, dat zulke fabrieken zo dicht bij de bebouwde kom te gek zijn? Dat zouden we nog graag willen weten. Als een rechtse prins zich een beetje omturnt is dat toch weer mooi meege nomen. In DNL is verder De Paniekzaaier op genomen. Gerard van den Boomen be schouwt dit als een extra aanbod aan de lezers. Per slot van rekening is De Nieuwe Linie ook een 'alternatief blad'. Wat denkt u ervan? vraagt hij. Doorgaan met het experiment? Van ons mag het. Onderscheid Kennen ook niet-christenen het onder scheid tussen goed en kwaad? KVP- voorzitter De Zeeuw vindt duidelijk van wel, maar CHU en vooral ARP hebben het er maar moeilijk mee, al dus de Haagse Post, die zich stortte op de confessionele fusaegesprekken. waarover het laatste woord beslist nog niet gesproken (en geschreven) is. De autochtonen van Orvelte hebben geen aardigheid meer in de plannen van burgemeester Lieve, die van dit Drentse dorp een soort Volendam van het noorden wil maken, compleet met keiwegen, klompenmakers en pompen- boorders. Lieve echter ziet al die be zwaren helemaal niet zitten, want: 'ik ben dan wel de centrale figuur, maar dat wil niet zeggen, dat mijn mening de enige is. Men moet de zaak niet overtrekken. Er is voor en te na con tact'. Het omslagverhaal van HP gaat over Jean-Luc Godard en Jane Fonda en Yves Montand in zijn nieuwste film 'Tout va bien'. Over de geldschieters, die de zaak gefinancierd hebben, zegt hij: "ze hebben een molotov-cocktail ge financierd, die ze in hun eigen gezicht zullen krijgen. Mijn doel is de mensen uit elkaar te rukken en het probleem met acteurs is, dat ze niet weten, hoe ze op de nieuwe manier moeten spelen, aldus Godard, die zijn film even be langrijk als Potemkin noemt. Brief De rubriek Lezers in Elseviers maga zine bevat een ingezonden brief van G. K. van het Reve uit Weert. De brief luidt als volgt: 'Door deze wil ik u mijn zeer grote waardering te kennen geven over het interview op blz. 81-95 van uw veelgelezen magazine dd. 29 april jl. Of het een goed interview is. God mag het weten, maar ik vind het In december 1971 eindigde een dag bladcampagne, verzorgd door het geza menlijke levensverzekeringbedrijf. In scheen een weduwe met twee nog jonge kinderen in het beeld met r.ls Deze afbeelding heeft sterk aange sproken. Bij het bureau voorlichting levensverzekering kwamen zelfs drie verzoeken binnen om langs deze onge bruikelijke weg in contact te komen een schriftelijk. De aanvragers ir.jes- tn worden teleurgesteld, want de weduwe op het plaatje was een mo del'. Zo begint een artikel in 'Administra tie en Beheer', het blad van de gere formeerde commissies van beheer. 'Ri- sicoverzkering voor de echtgenote van de predikant' is de titel een beetje misleidnd, want het gaat om de man van die vrouw, waarop trou wens ook de bedoelde advertnti sloeg. Het draaide nl. allemaal hier om: wat moet eer. jonge vader den? En de beheerscommissie legt het ac cent nog iets verder: icat moet een dominee dan wel beginnen, als hij weduwnaar wordt en met jonge kinde ren achterblijft? Hoeveel van die jonge weduwnaars zijn er onder de Nederlandse predi kanten? 'De aandacht wordt in het algemeen meer gvesigd op d wdu- wn dan po d wduwnaars. Da kom religieprijs De Amerikaanse financier John M. Templeton wil een Nobelprijs voor godsdienst instellen. Templeton, zestig jaar, gefortuneerd, wonend op de Ba- hama-eilanden en elf bestuurslid van de Amerikaanse Presbyteriaanse kerk, wil elk jaar 88.400 dollar een dikke driehonderdduizend gulden uitrei ken aan 'een in leven zijnd persoon van welk geloof dan ook, die heeft bijgedragen 's mensen kennis van of liefde voor God te verruimen'. Ook niet-theologen komen er voor in aan merking. Er is al een Templeton-stichting opge richt, die door een negen man sterke keuzecommissie geadviseerd zal wor den. Lid van die commissie is onder andere dr. Eugene Carson, secretaris generaal van de wereldraad van ker ken. cadeautje een van de drie, vier interviews die mij in mijn leven werden afgenomen en ergens op sloegen en mij recht de den. En de foto's vind ik ook gewel dig. Het kan alles best vertekend zijn, maar ik kom te voorschijn ongeveer zoals ik mijzelf zie. Met collegiale groet'. Pal daaronder staat een brief die zo begint: 'Dat u in uw magazine kostbare ruimte beschikbaar stelt om de werke lijk onzinnige meningen en uitspraken van een zekere schrijver aan uw lezers bekend te maken, is voor ondergete kende oen bittere tegenvaller'. Het Tweede-Kamerlid H. Pors jr. (DS '70) is nog steeds woedend over het bezoek van twee Zuid-Vietnamezen aan het Nederlandse parlement. Voor Pors is het nog volop koude oorlog: 'Kijk eens, gisteren werd er in Korea ge vochten, vandaag in Vietnam; morgen staan de communisten in Enschede te schieten'. Racist Harry Mulisch, door G. K. van het Reve in diens bestseller 'De taal der liefde' als bastaard en onvruchtbaar muildier aangeduid, heeft zich daar over zo opgewonden dat hij er twee hele pagina's van Vrij Nederland te genaan heeft gegooid om zijn kunst broeder van repliek te dienen. Mulisch laat in zijn weer briljant geschreven stuk weinig van de burgerschrijver heel. Van het Reve, concludeert Mu lisch, speelt niet de racist, hij is het In zijn gemeubileerde flat in Scheve- ningen sprak de Limburgse Fries P. J. Engels, minister van CRM, met Bibeb over zijn beleid. In antwoord op een van de vragen van Bibeb zegt Engels: "Daar durf ik niets over te zeggen. Dat wéét ik gewoon niet. Ik vind het wel erg, ik zou het liever wel weten, 't Is nooit leuk als je soms dingen niet weet, waarin kunstenaars geïnteresseerd zijn. Ik zou me meer moeten inwerken. Een gevaarlijke bekentenis. Maar doen als of kan ik niet'. Het interview versterkt de indruk dat Engels veel te aardig is om minister te zijn. VN voorspelt dat de benoeming van de Engelse microbioloog D. W. Tempest tot hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam nog wel enige deining zal veroorzaken. Tempest heeft negentien jaar op het onderzoekscenrum voor biologische oorlogvoering in Porton ge werkt. Het blad vraagt zich af: 'Waait de biologische oorlogvoering over naar Nederland?' Het raadsel is opgelost De mysterieu ze blonde dame, die sinds 1968 kin derloze echtparen in de Noord-Brazili aanse stad Recife het bisschoppelijk hoofdkwartier van Dom Helder Ca ma- ra verpauperde baby's cadeau doet, blijkt de vrouw van een zeer rijk geworden schroothamdelaar te zijn. Over deze Maria Lira, net 28 en zelf moeder van vijf kinderen, werd ge fluisterd dat ze ailleen de laatste we ken al dertien echtparen met evenveel kindertjes gelukkig had gemaakt, maar aan 'O Globo' en in Rio de Janeiro verschijnende krant, heeft ze verteld dat het er al die vier jaar maar acht geweest zijn. 'Ik ben dol op kinderen en ik kan nou eenmaal niet toekijken als ze verhongeren', aldus mevrouw Lira's verhaal. 'Het begon met een jongetje van een paar maanden, dat waar schijnlijk gestorven zou zijn als het niet was geadopteerd. Dus gaf ik de baby aan een bevriende familie die geen kinderen kon krijgen.' Het baby-nieuws verspreidde zich als een lopend vuurtje dooT Recife. Zowel kinderloze echtparen als arme ouders die de verzorging van hun kindje niet konden bekostigen, klopten bij me vrouw Lira aan. 'Eerst heb ik gezegd dat ik alleen baby's kon plaatsen bij vrienden die ik persoonlijk kende Maar dat was niet vol te houden, omdat er zoveel kinderen op deze wereld gezet worden zonder enige be scherming. Mijn auto leek wel een grote kinderwagen en daarom ben ik ook bij mij onbekende echtparen die om een kind vroegen, gaan kijken of ze de mogelijkheden en de mentaliteit hadden om een kind groot te bren gen. Dat was niet zo moeilijk: er zijn een hoop mensen met een warm hart.' *Ekseptioneel Ekseption doet het voortreffelijk in Zweden. De Zweden horen de groep zo graag, dat ze al meer dan 25.000 l.p's gekocht hebben samen uiteraard en dat levert een gouden plaat op. Omdat de groep dan toch een toernee door het land maatk, wordt dat goud de 26ste in Gothenburg uitgereikt. Deens Van donderdag af tot half juni is in Madurodam de expositie 'Een Hol lands dorp in Denemarken' te zien, die toont wat Nederlanders 450 jaar geleden en sindsdien in de door hen gestichte nederlaetting op het eiland Amager deden. Het is dan ook niet geheel duidelijk of deze expositie 'Hollands in Denemarken' of 'Deens in Holland' genoemd moet worden. Heelmeesters In het Haagse zie kenhuis Leyenburg, dat de koningin vandaag opent, is van zondag af een tentoonstelling over T)e Hage profes soren' te bezichtigen, waar door o.a. geschriften en oud instrumentarium een beeld wordt gegeven van wat de Haagse heelmeesters sinds de zeven tiende eeuw hebben uitgevoerd. Van 27 mei af gaat dezelfde expositie naar het Haags gemeente-archief. Ikeba na Bij alle aandacht die dit jaar in Amsterdam aan bloemen wordt ge schonken (Floriade) wil het (hoofd stedelijk museum niet achterblijven. Daarom wordt van 13 tot en met 21 mei de manifestatie 'flower action- soul' gehouden. Viér Japanse bloem schikkers zullen geregeld de bezoekers kennis laten maken met hun bloem schikkunst, Ikebana, een vier eeuwen oude traditie. De schikkers mogen dan ook kunstenaars genoemd worden en zijn 'meesters van de 150 jaar oude Mischo-school. Stadionreclame Nog deze maand maakt het NIPO een begin met een onderzoek naar wat reclame in stadions (zoals de Angoia- koffie in Lissabon) kwalitatief en kwantitatief oplevert. Zo'n tien bedrij ven worden bij dit onderzoek betrok ken. omdat er driemaal zoveel weduwen zijn. De categorie weduwnaars onder de 55 jaar is weer beperkter en wanneer we ons realiseren dat daar- van de groep predikant-weduwnaars met jonge kinderen een klein deel is, dan is het duidelijk dat het aantal op dit artikel slaat, niet groot kan zijn.' Een simpel aftreksommetje dus, maar toch ook voor predikanten be langrijk genoeg om en vrzkring af te sluiten, vindt het artikel Die verzekeringen bestaan, maar te weinig mannen maken er gebruik van. Verzekeringsdeskundige Lok zegt er van: 'Mannen moeten maar eens op houden zo eigenwijs te zijn om te denken dat de financiële zaken alleen om hen draaien. De vrouw is door gaans verzekerd, als haar man over lijdt, maar er zijn honderd-en één weerstanden tegen aanvaarding van het feit, dat ook de vrouw sterfelijk is. Mannen willen daar gewoon niet aan denken.' In dat geval zijn de financiële gevol gen in 'Administratie en beheer' dui delijk genoeg voorgerekend: een huis- houdser met een wettelijk minimum loon van f813,80 plus nog vakantie- eld, waarop ook zij recht heeft. Dat is minstens 10.000 per jaar, ook voor een predikant geen kleinigheid. K0PEMl5Kl£UR8BCEUWa>/ iéxrsharti m/L Jek/ntzeteste/fai/by ytrnmiazs/maxrA Te gek hè. LOWIETJE ii-lï&i lil*- lil H

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7