Weinig vuurwerk op Vkzo-jaar vergadering Winst Kon./Shell ging ruim 35 pet omlaag e IBB-Kondor lijdt verlies van f 4,5 min Brandschade in 1971 op recordniveau sie van Erdal met onsolidated Foods Cijfers Dividenden AMEV-groep behaalde gunstig resultaat lemonstratie Aantrekkelijke propositie Amsterdams Belegging Depot irktsituatie nog gunstig voor n Gelder Papier Winst verwachting Holl. Beton onveranderd Werktijdsverkorting bij viervleeswarenfabrieken Vandervliet-Wernink verwacht voor '72 betere uitkomsten Machinefabriek Beursnotering Erdal geschorst Britten bieden op ENOT Dollars onder sterke druk DOW JONES INDEX WALL STREET SLUIT HOGER yyestcrprijs in VS daalde met een derde Et'onwiiiic-linanrirn l'21 K2I Advertentie een onzer verslaggevers TERDAM Het voorstel van de ondernemingsraad van Enka- a het dividend te beperken tot het al uitgekeerde interimdivi- van 6 (in plaats van de totale uitkering van 18) heeft op de /ergadering van Akzo niet voor vuurwerk kunnen zorgen. Noch de zijde van aandeelhouders, noch door de aanwezige onderne- ;sraadsleden is emotioneel op de suggestie ingegaan en na een korte discussie ging de vergadering vrijwel unaniem met het pronkelijke dividendvoorstel akkoord. hien had de zer lange duur van rgadering het animo voor discus- »at weggenomen want op het ent dat het dividendvoorstel in ideling werd genomen waren de jrden aandeelhouders nl. al drie in half uur bijeen in het Amster- Hilton-hotel. Misschien ook het antwoord van president-com- ris dr. J. R. M. van den Brink e brief van Enka-Breda de oor- van de rustige discussie, ndernemingsraad had zijn sugge- slechts het interim-dividend uit ren geargumenteerd door te stel- lat meer geld in het bedrijf zou - MSTERDAM Voor het Hil- nhotel in Amsterdam, waar aandeelhoudersvergadering n Akzo werd gehouden, heb- n woensdagmorgen zeventien irknemers van Enka Breda demonstreerd namens hun llega's. De bedoeling was, de werknemers dezelfde ndacht te vragen als voor de pitaalverschaffers. Met reekkoren en spandoeken als lorden wij verkocht?' zetten demonstranten hun wensen acht bij. jan de deelnemers van de ver- dering werd een open brief erhandigd, waarin de onder- mingsraad van de fabriek in reda verzoekt, de dividenduit- ring te beperken tot het ;.nte- ndividend. mmige aandeelhouders wei- rden de brief in ontvangst te men, vertelde een der demon- •anten verontwaardigd. blijven, waardoor de verhouding ei gen-vreemd vermogen zou worden ver beterd. Voorts zou door het ingehou den geld de moeilijke overlegperiode kunnen worden overbrugd en zou ex tra financiële ondersteuning worden gegeven aan alternatieven, die moge lijk financieel minder gunstig, maar sociaal gunstiger zouden uitvallen. VOORZICHTIG Dr. Van den Brink bracht hier tegen in, dat de dividendpolitiek van Akzo altijd voorzichtig is geweest en dat de gemiddelde pay-out over de laatste jaren 32 pet was, een lager percentage dan van "ele andere grote bedrijven. Hij wees er verder op, dat het enige Jaren onveranderde dividend van 20 pet voor aandeelhouders in feite een achteruitgang had betekent door de geldontwaarding. 'Akzo stelt nu een uitkering van 18 pet voor', aldus de heer Van den Brink', maar de inflatie meegerekend is het ten opzichte van het dividend van 20 pet over 1969 een achteruitgang tot 16,1 pet. Een andere reden om niet op het voorstel van de briefschrijvers in te gaan was voor de president-commissa ris het feit, dat de winstuitkering aan werknemers bij Akzo gelieerd is aan het dividend en dat ingaan op de suggestie voor de personeelsleden een inkomensderving van 6 pet zou inhou den. 'Daarmee prijst Akzo zich uit de arbeidsmarkt', meende Hij. Behalve de brief kwamen twee aan deelhouders met een alternatief divi dendvoorstel. En wilde als gebaar een verlaging tot 16 pet in plaats van 18 pet en een ander wilde een gedeel telijke uitkering in aandelen. Maar deze ideëen kregen geen enkele steun. BEDRIJFSSLUITING Aan het begin van de vergadering was dr. Van den Brink uitvoerig inge gaan op de bedrijfssluitingen, die, zoals bekend voor 6.000 mensen ont slag betekenen. 'De verleiding is uit meerdere zeer menselijke over wegingen zeer groot om voor proble men als thans bij Akzo de ogen te sluiten', aldus de voorzitter. 'Toch is het toegeven aan een derge lijke verleiding naar mijn mening ontoelaatbaar: het zou in feite verraad aan de toekomst betekenen, aan de toekomst van een belangrijk onder deel van Akzo, meer dan 0 pet uitmakend van de werkgelegenheid die onze onderneming biedt'. Dr. Van den Brink vroeg zich af waarom op de maatregelen in het begin bijna alleen emotioneel werd gereageerd. Zijns inziens bewegen de reconstructiemaatregelen zich in een orde van grootte van 6 pet van de totale werkgelegenheid die Akzo biedt. Ook de afboeking ten laste van het eigen vermogen is van een derge lijke orde van grootte. 'Saneringen van deze omvang zijn eerder door andere ondernemingen doorgevoerd zonder dat zo heftig werd gereageerd'. De leiding van Akzo hoopt dat haar beleid, waarbij getracht wordt struc turele problemen, in internationaal verband, in de kern aan te pakken, mede de stoot zal geven aan een Europese industriepolitiek. Deze laat ste bestaat tot nu toe vrijwel uitslui tend in negatieve zin, zo meent de heer Van den Brink, namelijk de rigoureuze toepassing van een ver- bodskartelwetgeving. Men kan naar zijn mening achteraf de leiders van ondernemingen in een bepaalde sector niet in gemoede verwijten, dat zij te veel hebben geïnvesteerd, wanneer men hen verboden heeft investerin gen met elkaar af te stemmen. EERSTE KWARTAAL Over de gang van zaken in het eerste kwartaal vertelde jhr. G. Kraayenhoff, voorzitter van de raad van bestuur, dat de polyesterprijzen in de VS sinds de zomer van vorig jaar met een derde gedaald zijn. De winst van de Amerikaanse Akzo-tak blijft nog ach ter bij de verwachtingen, o.m. door de zoutafzet, die als gevolg van de zachte winter in Noord Amerika te genviel. Ook in Engeland heeft men Koop één of meer participaties Amsterdams Belegging Depot via uw bank (koers 185.-). U wordt dan mede-eigenaar van een internationale aandelenportefeuille van f 80 miljoen. De participaties zijn officieel ter beurze genoteerd. Ons adres: Keizersgracht 706, Amsterdam, tel. 020 - 6 76 61. ARNHEM De grote prijsdruk, die de chemische garen- en vezelsector ondervindt en de omrekening in gul dens van de omzetten van de vennoot schappen buiten Nederland en West- Duitsland tegen lagere valutakoersen, hebben ertoe geleid dat vergeleken met het eerste kwartaal van 1971 de omzet van Akzo in de eerste 3 maan den van 1972 slechts met 3 pet is gestegen van 2.003,6 min tot ƒ2,065,5 min, onder invloed hiervan daalde het bedrijfsresultaat met 12 pet van ƒ176,4 min tot ƒ154,5 min. De neetowinst bleef nagenoeg gelijk ƒ49,8 min tegen 50,2 min. Dat de nettowinst weinig terugliep, dankt Akzo aan fiscaal compensabele verlie zen. nu het effect van de prijsverlaging voor kunstvezels in volle omvang ge merkt, verklaarde jhr Kraayenhoff. Alle overige divisies van Akzo hebben zich qua omzet en winst goed ontwik keld. De chemische groep (buiten de vezels) toonde een aanzet tot herstel. De CAO-onderhandelingen voor de Nederlandse werknemers van Azko zijn nog gaande, aldus het bestuur', maar we zullen wel weer uitkomen op een loonsomstijging van circa 11.7 pet. Voor jhr Kraayenhoff bleek uit Geldlening voor waarborgen continuïteit AMSTERDAM Het bestuur vaD IBB-Kondor Groep houdt er re kening mee dat 1971 zal moeten worden afgesloten met een verlies van 4,5 min Bovendien wordt de boekwaarde van voor eigen reke ning voltooide woongebouwen ongeveer 1,4 min te hoog geacht. De notering van de aandelen is woensdag opgeschort. In het verlies van 4,5 min (over 1970 werd een winst behaald van 214.400 en werd 5 pet. dividend uit gekeerd), is rekening gehouden met verliezen op uitgevoerde en onder handen werken, met reorganisatiekos ten, ook die welke pas dit jaar en volgende jaren tot betalingen zullen leiden, alsook met verliezen in on derhanden werken, die na onderzoek nog te verwachten zijn. Om de continuïteit van de onderne ming te waarborgen hebben commis sarissen stappen ondernomen om een geldgever te vinden, die bereid is middelen te verschaffen ter verster king van de vermogenspositie van het bedrijf. Commissarissen zijn hierin koers van 100 pet in de verhouding 1 op 1 in gewone toonderaandelen. Het geplaatste kapitaal van de groep is bijna ƒ4,3 min. Ir. J. J. de Jong heeft de wens te kennen gegeven per 1 juli zijn func tie als lid van de raad van bestuur neer te leggen. Over de achtergron den van dit besluit wenste IBB-Kon dor geen commentaar te leveren. Com missarissen beraden zich nu over de toekomstige samenstelling van de raad van bestuur. In de jaarvergadering van 22 juni zal een verdere toelichting worden gegeven. »uui jui ju aciyciuiuu uiccu uil "tunji. vumuiiijoaiioacu iijii iiiiriiu «lil de besprekingen met de vakbonden, geslaagd. De geldgever, die geheim NpflPl'hnrCST Wil ilfm Hot mon mof /Ta mnaillilra pifiiafia Kif wanct fa Kliivan oaaff ann aa1/1)ariinrr - dat men met de moeilijke situatie bij Akzo geen rekening wenst te houden. 'De filosofie van de bonden schijnt te zijn: Wie zwak is moet afvallen'. Over de huidige situatie bij Akzo zij de heer Kraayenhoff nog: 'We zijn in een periode van groei opgegroeid. Nu is de groei trager, maar de kostenont wikkeling is nog ingesteld op een snelle expansie. Dat veroorzaakt een grote pressie'. Het ziekteverzuim bij Akzo lag in 1971, evenals in 1970 op 6 pet. Dat is lager dan het landelijke gemiddelde van 7,8 pet. De loonsom per werkne mer steeg vorig jaar in Nederland met 11,6 pet. wenst te blijven, geeft een geldlening van ƒ4 min, achtergesteld hij alle nn ■\Tnnrfl.Mof1 andere tegenwoordige en toekomstige iiUUlu liCUi verplichtingen van de vennootschap, uit welke hoofde ook. De looptijd van de lening is 10 jaar fixe, met thans een rente van 8 pet. De rente is gekoppeld aan het wissel disconto. De geldgever heeft het recht in zijn optie gedurende de looptijd van de lening de hoofdsom geheel of gedeeltelijk te converteren tegen een feERDAM In de ongunstige ktsituatie voor Kon. Papierfabrie- 'Van Gelder Zonen is in het eer kwartaal van 1972 geen verande- gekomen. Daarom is in het bud- Foor het lopende jaar nog reke- gehouden met tijdelijke stopzet- Fan machines. racht wordt een gunstige invloed ie kostenbesparende maatregelen, in 1971 zijn getroffen. De eerste (den van 1972 zijn niet tegenge- p. Aangenomen wordt, dat de sa- rerking met Crown Zellerbach dit jaar een positieve invloed jebben. Daarenboven zullen de re ien van de joint ventures voor I in het resultaat bijdragen, pizet beliep in 1971 ƒ540 (531) De winst- en verliesrekening sluit een verlies van 7,9 min, tegen- jjeen nadelig resultaat van 3,7 )ver 1970. Het verliessaldo wordt van de winstreserves ge- Nederlanders steeds slordiger DEN HAAG 'Er is in ons volk iets veranderd. Wij zijn in ons ge drag niet meer hetzelfde volk van vroeger: er is een stuk degelijk heid uit ons volk weggeëbd, de eigen verantwoordelijkheid kent an dere toetsstenen en de slordigheid neemt hand over hand toe.' De voorzitter van de Vereniging van Brandassuradeuren, mr. C. D. Henny, noemde dit in de jaarvergadering van de vereniging als een van de oorza ken van de voortdurende stijging van de brandschade in ons land. In 1971 hebben de verzekeringsmaatschappijen een recordbedrag aan brand- en be drijfsschade moeten uitkeren. Het vo rige record (ƒ266 min), dat in 1968 werd bereikt, werd veroorzaakt door één zeer grote brand, nl. de brand bij Shell in Pernis. In 1971 zijn dergelijke zeer grote nd een verslaggever RSFOORT Erdal gaat fusioneren met de Consolidated Foods oration te Chicago. De raad van bestuur van het Erdal-concern meegedeeld dat in principe overeenstemming is bereikt over fusie. ele lkL zal worden geëffectueerd door eifl van een bod in contanten door lidated Foods op het uitstaande ilenkapitaal van het Erdal-con- van 290 gulden per aandeel van ïaal 20 gulden. De laatste note- op de aandelen van Erdal op de irdamse effectenbeurs (dinsdag ;r, i as 255 gulden. tflidated Foods corporation te go heeft met de meerderheids- lelhouders de familie Wolbers, enstemming bereikt over de ver- ng van alle prioriteitenaandelen tgeje meerderheid van de gewone len in de N.V. Maatschappij wasverwerking te Amersfoort 1 concern). arbij overeengekomen prijs om- lede een compensatie voor de te m belasting op 'aanmerkelijk be en voor het afstand doen van Tderheidsbelang en de priori- idelen. nderdeel van de overeenkomst onsolidated Foods op korte ter een openbaar bod uitbrengen op erige uitstaande gewone aande den een koers van 290 gulden ekt andeel van 20 gulden, inclusief ividend over 1971. lidated Fonds heeft een jaarom- 1.8 miljard dollar. Het con- verwierf in Nederland enkele geleden Van Wagenberg System (Jonker Fris). Tot het produk- gramma van de tot Consolidated concern behorende bedrijven be- 321 o.a. huishoudelijke artikelen. lesprodukten en niet-alcoholi- pddranken. I lidated Foods wil met de ver- og van Erdal komen tot een sie van haar belangen in de J zal als zelfstandige eenheid on- F huidige directie binnen Conso lidated Foods worden voortgezet Door de aansluiting van de Erdalbe- drijven zal de continuïteit zijn ge waarborgd, terwijl de werkgelegen heid in gunstige zin zal worden beïn vloed. brandschaden niet voorgekomen en het is. volgens de heer Henny, ver ontrustend, dat niettemin het schade bedrag dat jaar een schrikbarend hoog cijfer van ruim ƒ270 min te zien geeft. Nu al jaren achtereen zijn de resultaten van de brandverzekering in Nederland pover en dit is niet te wij ten aan ongelukkige toevalstreffers. Voor een groot deel is de verslechte ring van de resultaten te wijten aan de geweldige ontwikkelingen, die 'ons in een hoog tempo hebben overvallen'. Het technisch tegenoffensief is inmid dels in volle gang in een groeiende samenwerking tussen de specialisten teams in de verzekeringswereld. Maar met een technische aanpak al leen zal men er niet komen. Er moet ook iets worden gedaan aan de ver anderde mentaliteit in ons volk. Hoe vaak immers heeft slordigheid al niet een forse schade veroorzaakt. RIJSWIJK De ontwikkeling van de produktie van de Hollandsche Beton Groep in de eerste vier maanden van 1972 is in overeenstemming met de verwachtingen, zo is in de jaarverga dering medegedeeld. Voor 1972 werd een kleine omzetdaling verwacht. CUYK-O LST-WIJHE-WILP Vier vleeswaren- en conservenfabrieken in Nederland hebben voor een aantal van hun werknemers werktijdverkor ting aangevraagd, in alle gevallen 50 pot voor de tijd van zes weken met ingang van 15 med. De aanvragen houden verband met stagnatie in de afzet van de hammen en schouders in blik, die voor de gehele Nederlandse vleeswarenindus- trie optreedt. Verwacht wordt dat de situatie zich gedurende genoemde pe riode weer zal hebben aangepast Bij Homburg geldt de werktijdverkor ting voor 200 werknemers, werkzaam n Cuyk en Goor, bij Linthorst voor 100 werknemers te Wilp, bij Hunink voor 58 man in Wijhe en bij Zendijk voor 140 personen in Olst De voorzitter van de agrarische en voedingsbond NW, de heer S. van der Ploeg, verklaarde op vragen, dat de vakbonden niet zonder meer ak koord gaan met de arbeidstijdverkor ting. De bedrijfsvereniging heeft haar fiat nog niet gegeven, al is wel de hele week over gesproken. De bonden willen eerst weten of de bedrijven de moeilijkheden niet hadden kunnen voorzien en voorkomen. AMSTERDAM Hoewel de uitbouw van de onderneming met een fabriek voor sierbeton-elementen en een wo ningbedrijf sneller kon worden gerea liseerd dan aanvankelijk was gepland, zijn de resultaten van Vandervliet- Wernink Beheer over 1971 achterge bleven bij de verwachtingen. De winst na belastingen bedroeg 640.000 (690.000). Zoals gemeld, wordt het di vidend gehandhaafd op 10 pet. Dc bedrijven in de groep handel en industrie sloten met verlies. De resul taten in de sector utiliteitsbouw wa ren gunstig. De sector ontwikkeling droeg belangrijk tot de resultaten bij. De vennootschap streeft, zo wordt op gemerkt in het jaarverslag, naar epn plaats temidden van de grotere be drijven met toegang tot de open kapi taalmarkt De omzet op jaarbasis van alleen de produktiebedrijven bedroeg ruim ƒ100 min, als volgt verdeeld over de verschillende sectoren: handel en in dustrie 26%, utiliteitsbouw 39% en woningbouw 35%. De directie meent, dat de rentabiliteit van de bedrijven die in de onderneming samenwerken, voldoende zal zijn om in de komende jaren het eigen vermogen aanmerke lijk te versterken. Voor 1972 verwacht de directie dat de expansie tot een verbetering der re sultaten zal leiden. De gang van zaken in het eerste kwartaal van dit jaar be antwoordde aan deze verwachting. GOUDA Tussen Verenigde Bedrij ven Nederhorst (Nederhorst United) in Gouda en de Noord-Nederlandsche Machinefabriek in Winschoten zijn besprekingen gaande over de moge lijkheid een nauwe samenwerking tus sen de beide ondernemingen tot stand te brengen, aldus een gezamenlijke bekendmaking van de besturen. De president van de raad van bestuur van Nederhorst, de heer A. M. Schreuders acht de kans groot, dat Nederhorst een bod zal uitbrengen op het Winschotense bedrijf. Over enige dagen zullen nadere berichten volgen. De Noord-Nederlandsche machinefa briek is een bedrijf met 350 perso neelsleden en een jaaromzet van onge veer 12 min. De aandelen van het bedrijf zijn genoteerd op de incouran te markt. De laatste koers bedroeg 85 pet. Volgens de heer Schreuders verkeert het bedrijf, dat zich bezighoudt met constructie en machinebouw, niet in moeilijkheden. "Wel heeft het te kam- AMSTERDAM De notering van de gewone aandelen van de Maatschappij voor wasverwerking Erdal is woens dagmorgen op last van de Vereeni- ging voor den effectenhandel opge schort Nadere berichten bij Erdal konden nog niet verkregen worden. AMSTERDAM Nederlandse Opti sche Industrie en U.K. Optical and Industrial Holdings in Londen hebben besprekingen gevoerd over een fusie tussen de twee bedrijven. De verwach ting is gewettigd, dat overeenstem ming tussen de partijen wordt berikt. Het ligt in de bedoeling, dat U.K. Optical and Industrial Holdings, nadat bepaalde voorwaarden zijn vervuld, een bod zal doen op aandelen en certificaten van 525 ex dividend 1971 in contanten per aandeel of cer tificaat van nominaal 100. Indien het aanbod wordt aanvaard, zal ENOT haar activiteiten op dezelfde voet voortzetten als tot nu toe is geschied. ENOT is een groothandel in brilop- tiek en een fabrikant van brilleglazen. De onderneming, die ca. 25 pet van haar omzet exporteert, heeft in totaal ongeveer 300 mensen in dienst. Het geplaatse kapitaal bedraagt 2 min, zodat het bod van het Britse bedrijf uitkomt op 10.5 min. De Vereeniging voor den Effectenhan del heeft woensdag de notering van de aandelen en certificaten ENOT op de Amsterdamse effectenbeurs opge schort. De laatste beurskoers was 380. U.K. Optical and Industrial Holdings, waarvan de aandelen op de Londense effectenbeurs zijn genoteerd, omvat een twintigtal ondernemingen in En geland die werkzaam zijn o.m. op het gebied van de optiek cn de vervaar diging van instrumenten. De groep, die ruim 3800 werknemers telt, is ook actief in Australië, Ierland, Rhodesië, Zuid Afrika en Zweden. De omzet in het boekjaar 1970-71 bedroeg 95 min. LONDEN, FRANKFORT De situa tie in Vietnam heeft de dollarnotering op de Europese valutamarkten woens dag onder sterke druk gezet Volgens valutahandelaren in Londen was er op grote schaal sprake van een om zetting van dollars in andere valuta's. Ook in Frankfort moest de dollar ter rein prijsgeven. Genoteerd werd hier DM 3,1730 tegen een officiële pariteit van DM 3,2225. Tezelfdertijd zakte in Londen ook de goudprijs wat in. De notering was 20 dollarcent lager op 53,30. Een prijs, die overigens nog altijd 15,30 boven de officiële goudprijs ligt. pen met de typische problemen van elke middelgrote onderneming*, aldus le heer Schreuders. Hij voegde er aan toe dat de verwachting is dat het K06rS6fl Ifl Montr63l gesprek binnen een maand afgerond zal zijn. voorheen J. C. Zaalberg en zoon zal voorstellen het dividend over 1971 te bepalen op 8 pet Over 1970 werd 6 pet uitgekeerd. Industriële maatschappij Palembang stelt voor over 1971 een dividend van 9 (7) pet uit te keren. Enkes stelt voor het bescheiden batig saldo over 1971 aan het reservefonds toe te voegen. Uit het winstsaldo van 367.362 over 1970 keerde Enkes een onveranderd dividend van 9 pet uit. 8/5 9/5 10/5 Asbestos Corp. 24% b 24% 24% Canada Fund 64.99 65 04 65.39 9% 9% 9% Dom Tar A Cbem IS VI 13% 13% Husky 15% 15% 15% Nat. Gas 15% 15% 15% Mass Ferguson 14% 14% 14% Nat Resources 774L T.76L 7.73L Shell Canada 43 43 43 Idem Warrants 22% 22% 22% Induit. Sporen UtU. ObL Modi 9 mei 925.12 249.40 108.83 73.60 398.6 10 mei 931.07 252.06 108.93 73.71 398.5 11 mei 934.83 254.20 108.86 73.76 402.2 Annd. Obl. Tot. H. L. 9 mei 19.910 22.830 1.736 168 1.388 10 mei 13 870 17.760 1.734 934 450 11 mei 12.900 20.660 1.727 904 509 Blik buiten Verzekerin gsgebied ACF Industrlea Airco Allied Chemical UTRECHT De AMEV-groep heeft in 1971 gunstige resultaten weten te realiseren. Het premie-inkomen le vensverzekering steeg van ƒ411,2 min tot 425,9 min en het premie-inkomen Prijzen onder druk in eerste kwartaal DEN HAAG Het nettoresultaat van de maatschappij der Konink lijke/Shell Groep heeft over het eerste kwartaal van 1972 ƒ73,2 miljoen bedragen, vergeleken met 112,9 miljoen over dezelfde pe riode van 1971. Een teruggang derhalve met ruim 35 pet. Het eerder gepubliceerde nettoresultaat over het eerste kwartaal van 1971 be droeg 106,9 miljoen. Dit was echter na aftrek van een reservering voor aanvullende afschrijvingen ten bedrage van £6 miljoen. Zoals onlangs werd bekendgemaakt, is deze reservering thans komen te vervallen. ten volle benut, waardoor de prijzen onder druk kwamen te staan en de kosten per eenheid ongunstig werden beïnvloed. Op het westelijk halfrond kwam Com- pania Shell de Venezuela in het eer ste kwartaal in een verliespositie. Dit werd veroorzaakt door een daling van de vooral aan Noord-Amerika verkochte hoeveelheden alsmede door hogere belastingen en de onlangs in gevoerde fiscale sancties verband hou- De door groepsmaatschappijen buiten Noord-Amerika verkochte hoeveelhe den ruwe olie en olieprodukten waren ongeveer gelijk aan die van een jaar geleden, hetgeen in hoofdzaak een gevolg was van de tragere groei van de industriële bedrijvigheid in de be langrijke afzetgebieden van Europa en Japan. Hier kwam nog bij de zeer zachte winter op het noordelijk half rond. Als gevolg van deze factoren werd de beschikbare capaciteit niet dend met de omvang van de export. VERKOPEN VRIJWEL GELIJK De opbrengsten van verkopen bedra gen in jan-mart 1.869,2 min., tegen 1.829.0 min. een jaar tevoren. Om zetbelastingen, accijnzen e.d. vergden £554.8 (v.j. 534,9) min. De kosten uit hoofde, van aankopen van olie, chemische produkten en me talen waren in het eerste kwartaal 358,5 (365,3) min. Bedrijfs verkoopen en algemene kosten stegen tot 613,4 (560,0) min. De kapitaaluitgaven van de Groep be liepen in de eerste drie maanden van 1971 153.8 (132,1) min. Kasmiddelen en kortlopende beleggingen waren per 31 maart £740.6 (604,7) min. en le ningen op lange termijn 1.114,8 (766,2) min. De interestlasten namen in jan-mrt met 25.8 pet toe tot £25.1 (20.0) min. Am Eiectr Power Am Metal Climax schadeverzekering van 161,1 min tot ƒ179,8 min. De produktie levensver- aStSÏ zekering beliep in totaal ƒ3.300 Anaconda (2.840) min. Het verzekerd bedrag f??*.0 m kwam per einde 1971 uit op 18.6 (16,9) miljard. De winst na aftrek van belastingen Bethi steel was ƒ22,4 (21,0) min, waarvan aan Boeing de reserves ƒ14,0 (13,3) min wordt B""°ugha toegevoegd. Uitgekeerd wordt een di- vidend van 5 (4,75) in contanten Cej coot Km per gewoon aandeel van 20, waar- Chase Manhattan van reeds 2 als interimdividend werd £hesap a Ohio Ry uitbetaald. Evenals vorig jaar zal ten ciues service laste van de agioreserve ƒ0,50 per coigate-Paimoiive aandeel van 20 ln gewone aandelen £oit industries ter beschikking worden gesteld. cm.TdiTo" Volgens de raad van beheer lijkt het co"! of" erop, of de AMEV een keerpunt is curtjss Wright a gepasseerd. O.m. als gevolg van een Daft "d voorzichtig personeelsbeleid en van de Dow Chemical integratie is de normale bedrijfswinst DupontdeNem toegenomen. Dit jaar doet een voort» zetting van deze tendens verwachten. Baitman Kodak De verwachting lijkt gewettigd, dat First Nat city de AMEV al of niet in samenwerking met anderen zich in de lijn van diver- AdmlraI Co_ sificatie meer zal gaan interesseren in Alex bedrijven die geheel buiten het eigen- Allegheny Pow s lijke verzekeringsbeleid werken, maar standard wel binnen de dienstverlenende sec- Amited ind tor. Dit is bijv. nu al het geval met Ark Louis Uaa De Grenswisselkantoren. 10/5 11/5 41% 421.4 19MkCX 19 VJ 32% 31% 49% 49% 46 46% 30% 30 35% 35% 37% 27% 29 25% 8% 9 21% 2154 42% 42% 10% 10% 21% 22% •2% 54% 43 43% 31 31% 20% 20% 169% 168% 29% 29% 26% 26% 27% 37% 34% 34'j 53% 54 87% 87% 161% 161% 21 20% 0.95 - 22 22% 27% 27% 13% 13% 3014 40 23% 24 AMSTERDAM AGO Verzekeringen w"»»»» ine heeft over 1971 gunstige resultaten behaald. De omzet (premies plus be leggingsopbrengsten) nam loe van Caiir packing 482 tot 542 min, hetgeen een Can Brewarlea stijging van 12 pet. betekent. De to- Sfrr° taaiwinst van het concern na aftrek cilaaa select M* van belastingen steeg met ruim 25 Columbia oaa pet van 21 tot 26,6 min. Het Cominco schadebedrfij droeg dit Jaar met 2.6 L'rjdCu* min tot de winst bij. crossbow Fund 50b 10% 12 %b 12% 3414 33% 28% 28% 7% 7% 15% 15% 3% 3% 11.47 20% 20% 28% 20% 20% 20% 34% 34% 8.111, Gen Electric Gen Fooda Gen Motors Gen Publ UU1 Gen Tel A El Getty OU Glletta Gimbe) Bros Goodyear TAB Gulf OU Illinois Centr Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick ol Can Int Paper Int Tel A Tel Johns ManvlUe Martin Marietta Msy Dep Store» Mc DonneU MobU OU Corp Nat Biscuit Nat Cash Reg Nat DlatiUers Nat Gypium Nat Steel North Am Rockw Gen Clgar Int Bnk for Beo Int Flav Frag Int Tecb Fund Int Paper tl 4) Inellco Corp Intersuar Inv Select Fund Kansaa city Ind Kansas Power KLM Kroger Lone Star Cement Lehman Madison Fund 65% 06% 27%ex 27% 77% 76% 20% 20% 30% 30% 70% 71% 42% 43 27% 27% 30% 30 24% 24% 35% 35% 383 383'.: 30 30% 31% 31 36% 37% 53% 53% 34% 35 24% 24% 44% 44e 15% 16% 11% 11% 27% 27% 23 23 45% 47% 41% 41% 49% 50% 56% 56% 29% 30 18% 16% 18% 18% 42% 42% 31% 31% 19% 18% 22% 22% 99Mb 99%b 68% 68% 13.05 69 58 16% 16% 51.90 3.61L 41% 41% 26% 25% 35% 35% 23 28% 19% 20% 24% 24% 16% 18% 14% 14% OUn Mathleson Pac Gas A El Penns NY Tr Pepslco Phelps Dodge Philip Murrls Phillips Petr Procter A Gambl Radio Co of Am Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutcb Petr Sears Roebuck Shell OU Southern Co Southern Ry Sperry Rand Stand Oil Calif Stand OU Indiana Stand Oil NJ Studebaker Sunray DX OU Texaco Texas Inst Tranaamerlca 27% 27% 4% 4% 77% 79% 49% 41 91% 92% 27% 27% 93% 03% 35% 36% 23% 23% 68% - 35% 85% 111% 1197', 42% 43 19% 19% 91% 02% 35% 35% 58% 57% 81% 62% 71% 71% 43% 43% 45% 48 29% 80% 149% J49% 20% 20 Union Carbide Union Pac RR United Aircraft United Fruit US Steel West Union Tel WestlnKhuuBe El Woolworih Braz Traction Nat Can NY Centr A North West B N Am Philips Co occidental Petr Santa F6 Ind Southern Ptc Standard Brands Starling Drug Candy UC1F Unilever Union Elect United corps United Uas Western Bancorp 31% 47% 47% 17% 17% 38 74 39% 12% 13 31% 31% 61% 63 49% 50% 37% 39 14 13% 10% 10% 77% 77% 35% 35% 83% 82% 46% 46% 47% 48% 49 49% 41% 42 4.36 - 45% 45% 17% 17% 0% 9% 44% 44

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21