4 bloedig einde vliegtuig- aping in Tel Aviv Nixon: alles doen wat nodig is om Amerika's eer te beschermen Wil Sowjet-Unie VS vernederen? Thieu: land is in diepe moeilijkheden Effect blokkade pas veel later merkbaar itagon-studie dt blokkade effectief scistische winst okt Italianen Massa-bombardementen op heel Indo-China tot ongekende hoogte opgevoerd. De bevolking van Vietnam, Laos en Cambodja heeft uw steun meer dan nooit nodig. Het Medisch Comité Nederland-Vieinam blijft helpen waar de bommen vallen. China was op de hoogte Nffensie-minister etsjko op reis W/KWARTET WOENSDAG 10 MEI 1972 Bui leni anti '1'7/KS [R) AVIV, BEIROET (Reuter, UPI, AFP, DPA, ANP) Twaalf als oiciens verklede Israëlische parachutisten hebben gistermiddag et vliegveld van Tel Aviv een eind gemaakt aan het kaap-avon- van de vier Palestijnen, die een vliegtuig van de Sabena hadden Inapt. Tijdens een korte schietpartij in de Boeing werden de mannelijke kapers gedood, een vrouwelijke kaper zeer zwaar nd en een tweede vrouwelijke kaper gevangen genomen. Vijf igiers werden gewond en twee Israëlische militairen liepen lich- rwondingen op. nestel, dat met 91 passagiers (60 en, 30 vrouwen en een kind van lar) aan boord op weg was van •1 via Wenen naar Tel Aviv, maandagmiddag gekaapt, door eden van de Palestijnse comman- aimsatie "Zwarte September'. Op iegveld van Tel Aviv eisten de eerst meer dan 300 door Israël gen gehouden commando's op, il voor de vrijlating van de pers, daarna honderd. De minis- ran defensie en vervoer. Mosje en Sjimon Peres, hadden op de aven de leiding van de onder- lingen, terwijl de chef-staf van ger Eleazar intussen maatrege- of om het toestel 'te heroveren', pers dreigden het vliegtuig sa- net de passagiers in de lucht te vliegen, als geen gehoor aan risen werd gegeven. Ze wilden e vrijgelaten commando's in het- toestel naar Cairo doorvliegen, in de nacht hebben Israëlische Iren kennelijk sabotage aan het uig gepleegd. Want het hydrau- systeem bleek niet meer te n en de banden waren plat. Het Volgens de Jerusalem Post heeft de Israëlische politie twee Inzittenden van het Sabena-vliegtulg aangehouden, omdat ze de vier kapers zouden heb ben gefeliciteerd toen ze zich van het toestel meester hadden gemaakt. De betrokkenen zouden een Grieks-ortho doxe bisschop en zijn secretaris zijn. GTON (Reuter) Een ge- studie van het Pentagon, uitge- in 1969, heeft gesuggereerd dat I b, .lokkade van Noord-Vietnam niet ^ief zal zijn, zo heeft de Ameri- e senator Mike Gravel gisteren ld. In de senaat las hij enkele 'es voor uit het rapport, jns Gravel toont de studie aan ast- e regering-Nixon geen inlichtin- ?°k "leeft dat een blokkade rendement kaPt jpievern. 'Zij weet niet wat er line gebeuren'. De studie werd ver- - voor Henry Kissinger en volgens lw®rl*passage is het onmogelijk een 3h J spatting te geven over hoeveel b t Tieel gestopt zal worden, als etnamese havens worden ge- ierd en het land zwaar gebom- ird wordt. itische senatoren hebben een aangenomen, waarin zij hun af- ig uitspreken over Nixons esca- an de oorlog in Vietnam. De mo- aangenomen met 29 tegen 14 De motie was aanvankelijk d door senator Fulbright, die motie van wantrouwen van maken, maar senator Mondale ie een verslaggever dat de werd veranderd omdat 'het te lonk'. Witte Huis werd opgewekt ver lat het overstelpt werd door te men en telefoongesprekken, die één achter de nieuwe stappen Ibcon stonden. (Reuter, UPI) De Italiaanse nentsverkiezingen hebben als kend resultaat een enorme winst de neo-fascistische partij MSI everd. Zij kregen het grootste stemmen sinds de vroege dagen Benito Mussolini. In combinatie de uitstervende monarchistische kregen zij 2.89 miljoen kiezers zich, d.w.z. 8.7 pet van alle oen. Ze verdubbelden hierdoor Senaat hun zetel-aantal (van 13 en het Huis van Afgevaardig- üagenoeg (van 30 tot 56 zetels), het eerst sinds de tweede wereld- g hebben de oommunisten klap- gekregen. Zij verloren 300.000 ners en zeven zetels in de Se- waar zij gemeenschappelijk met ■oletarische Socialisten optraden, e Kamer van Afgevaardigden ntegen nam hun zetel-aantal met toe (van 177 tot 179), terwijl de tarische Socialisten daar al hun kwijt raakten. iristen-democraten hebben zich, ijd met alle verwachtingen, goed idhaafd. Ze blijven met 38.8 pet iet aantal uitgebrachte stemmen 'ootste partij van het land. Een ings-coalitie van het centrum r de socialisten zou in principe lijk zijn, maar met een uiterst ie minderheid moeten regeren: temmen meer in de Kamer en meer in de Senaat. Aangezien de en-democraten hebben gewei ger Ie neo-fascisten samen te regeren conservatieve liberalen aanzien- chteruit zijn gegaan, achten poli waarnemers het waarschijnlijk pnieuw een centrum-linkse coali- eformeerd wordt, zoals die tien M lang heeft geregeerd. In januari 11 deze coalitie aan onderlinge te- ellingen ten onder. was gisterochtend al duidelijk, dat de kapers niet in hetzelfde toestel met een door konden vliegen naar een ander land. In de loop van gisterochtend wezen de Israëli's de door de kapers geëiste uitwisseling van commandostrijders tegen passagiers en bemanning van de han'. Bovendien weigerden zij tege moet te komen aan het tijds-ultima- tum dat de kapers hadden gesteld en dat om half zes 's ochtends afliep. De enige concessie, die de Israëli's wilden doen, was de kapers een vrijgeleide naar het buitenland te geven, als zij hun gijzelaars vrij lieten. Terwijl de onderhandelingen, die inmiddels door een vertegenwoordiger van het Inter nationale Rode Kruds werden ge voerd, zich voortsleepten begaf de gezagvoerder van het vliegtuig, cap tain Levy zich naar buiten om met Dajan en Peres overleg te plegen. Deze luchtmachtpiloot van de Royal Airforce in de tweede wereldoorlog maakte de spanning nog erger, toen hij vertelde dat de" toestand binnen het vliegtuig 'wanhopig' was. Ten be wijze daarvan had hij wat dynamiet meegenomen, dat de kapers m het vliegtuig hadden bevestigd. Later deelden de vrijgekomen passagiers mee, dat de vrouwelijke kapers het dynamiet om hun middel hadden ge bonden. Captain Levy, die in verband met zijn 50e verjaardag zijn vrouw op de reis had meegenomen, zei dat in de cockpit en op andere plaatsen in het toestel explosieven waren gelegd. Een verzoek van de kapers om de brandstoftanks bij te vullen, werd vervolgens door het personeel van de luchthaven als 'onuitvoerbaar' beti teld, omdat de pijpen van de brand- stofvaten niet in de tanks zouden passen. Het vliegveld was metaan al door het leger overgenomen. In de loop van de nacht werden de directe onderhandelingen door de Is raëli's afgebroken. Die taak werd over genomen door de vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis in Jeruzalem, om wiens bijstand de zeer zenuwachtige kapers hadden gevraagd. Deze kreeg toestemming het vliegtuig binnen te gaan. Door bemiddeling van hem werd gistermiddag toestemming gegeven de inzittenden van water'(dat inmiddels was opgeraakt) en levens middelen te voorzien. De Israëlische autoriteiten hadden 's nachts al het radiocontact met de kapers verbroken, met de woorden 'We hebben nu wel genoeg gepraat'. Het verzoek van de kapers om de banden van het toestel op te pompen en het hydraulische systeem te repa reren, is hen noodlottig geworden. Twaalf in witte werkpakken vermom de parachutisten beklommen het vliegtuig. Zeer waarschijnlijk heeft de gezagvoerder gewoten, wat er gebeur de. Want onverwachts opende hij de deuren waardoor de Israëli's binnen drongen. Binnen twee minuten was het gevecht voorbij. De Zwarte September-organisatie heeft intussen vanuit Beiroet in een door Al Fatah verspreide verklaring zowel de Belgische aurotiteiten als het Internationale Rode Kruis van medeplichtigheid aan de Israëlische ac tie beschuldigd. Volgens de commando-beweging had hun actie gefaald, op grond van 'humanitaire overwegingen' die de kapers hadden laten gelden. Volgens het bulletin van Fatah mis lukte de operatie nl. 'toen onze revo lutionairen de levering van voedsel en water aan de passagiers van het vlieg tuig toestonden'. Meegedeeld werd, dat 'een dergelijke vergissing in de toe komst niet meer zal plaatsvinden'. Ook de Palestijnse Halve Maan (de Rode Kruisorganisatie van de commando beweging) heeft het Internationale Ro de Kruis van 'medeplichtigheid' of van 'grove plichtsverzaking' beschul digd, toen deze organisatie toestond dat Israëlische soldaten het vliegtuig bestormden. De Palestijnse Rode Hal ve Maan heeft aan het Internationale Rode Kruis om een onderzoek ge vraagd en om de bestraffing van haar functionarissen, die 'verantwoordelijk waren voor de slachtoffers'. Gisteravond maakte de Zwarte Sep- temberorganisatie bekend, dat zij ver der zal gaan met het kapen van vlieg tuigen en dat op België wraak zal wor den genomen, aangezien Belgische functionarissen 'ons de verzekering ga ven, dat aan onze eisen tegemoet zou worden gekomen. Daarom beschouwen wij de Belgische regering als een part ner in de misdaad en zullen wij dien overeenkomstig handelen.' Na de actie van de Israëlische para chutisten zei minister Peres voor de televisie, dat de regering zich op drie doelen had gericht: het de terroristen onmogelijk te maken onschuldige mensen nog verder te ontvoeren; te voorkomen dat het toestel met de in zittenden zou worden opgeblazen en geen gevangen Arabieren onder chan tage vrij te laten. De Israëlische op perbevelhebber zei op een persconfe rentie: 'Als alle lamden zouden hande len, zoals wij vandaag hebben gedaan, dan zou het vraagstuk van de vlieg tuigkapingen al lang zijn opgelost'. In het parlement kreeg de speaker een staande ovatie toen het nieuws be kend werd dat de kapers overmeesterd waren. Duizenden Israëli's stroomden naar het vliegveld om de overwinning op de kapers te vieren. SAIGON (UPI, AP, AFP, Reuier) Terwijl de langverwachte aan val op de Zuidvietnamese stad Kontum is begonnen, heeft president Ngoejen Van Thieu zijn landgenoten verleid dat het land in diepe moeilijkheden is. Hij beschouwde de moeilijkheden evenwel van tij delijke aard en beloofde dat de verloren gegane gebieden zullen wor den heroverd. De Amerikaanse blokkade van Noordvietnamese havens in beeld. De met mijnen afgesloten havens zijn: Haiphong, Cam Pha, Hongai, Thanh Hoa, Vinh en Dong Hoi. Bovendien zullen de spoorwegverbin dingen tussen Noord-Vietnam en China gebombardeerd worden. Grote vraag tijdens beraad Witte Huis: Vervolg van pagina 1 Henry Kissinger, die gisteren een ach tergrond-briefing gaf, hoopte nog steeds dat hef topgesprek met de Russen zal doorgaan. Hij verwierp de theorie dat het Noordvietnamese of fensief door de Russen gepland was om Amerika te vernederen en sprak van een 'niet onaanvaardbaar risico', dat de VS hadden genomen. De beslis sing van Nixon was pijnlijk en moei lijk, zo zei hij, maar hij geloofde dat er geen ander eerbaar alternatief was. Om de Russen begrip bij te brengen voor het Amerikaanse standpunt, ont hulde de adviseur dat twee opvattin gen bestonden over de Russische be doelingen. De ene mening was dat Rusland alles had gedaan om de Vere nigde Staten tot het uiterste te verne deren aan de vooravond van het top gesprek. Anderen meenden dat Rus land wel de wapens leverde en daar om verantwoordelijk is voor enkele van de gevolgen, maar dat het het offensief niet voorbereid heeft, omdat het niet haar belang zou zijn een dergelijke extreme actie te onderne men. Binnen de regering overheerste POSTGIRO 1090400 t.n.v. MCNV Amsterdam (onder verm, van „Oproep in Trouw") Onze zendingen gaan naar de gezondheidsdiensten van Noord- Vietnam en van de bevrijdingsbewegingen van Indo-China. de laatste mning. Dat de blokkade het huidige offensief zou stoppen, ge loofde Kissinger niet, maar het kon wel resultaat hebben 'ln de volgende ronde'. Tijdens één van de grootste operaties uit de Vietnamese oorlog, heeft een grote strijdmacht van Amerika's luchtwapen en zeemacht de mijnen voor Noordvietnamese havens gelegd Tenminste drie vliegdekschepen van de Zevende Vloot, tientallen bommen werpers van de luchtmacht en een twintigtal kruisers en torpedojagers namen er aan deel. Een Noordvietna mese straaljager, die probeerde de Amerikanen tegen te houden, werd neergeschoten. Een admiraal, die met een helikopter aan de operatie deel nam, kwam om het leven toen zijn vervoermiddel nerstortt. De gelegde onder-watermijnen zullen morgen op scherp staan, zodat schepen nog weg kunnen varen uit de havens. Volgens radio-Hanoi hebben Ameri kaanse duikbootjagers de Noordviet namese havenstad Haiphong bescho ten. De beschieting was gericht op de volkrijke wijken van Haiphong. Twee schepen waren door justbatterijen ge troffen en stonden in brand. Volgens de alatste rapporten lagen er gisteren 36 schepen in de haven van Haip hong. Zestien van hen waren afkom stig uit de Sowjet-Unie en elf uit andere communistische landen. De grote vraag is natuurlijk wat de Russen en Noordvietnamezen gaan doen. De Noordvietnameze hebben en kele mijnenvegers. Het is mogelijk dat de Russen meer mijnenvegers naar Noord-Vietnam willen brengen, ongeacht het risico van een confronta tie met de Amerikaanse marine. De Amerikaanse vloot is op het ogenblik op bijna-record sterkte in de omge ving van Vietnam. SALT gaat door De blokkade van Noord-Vietnam heeft de sfeer op de Russisch-Amerikaanse besprekingen over beperking van stra tegische wapens niet verstoord. De Russische delegatie arriveerde gis teren normaal op de Amerikaanse ambassade in Helsinki voor de vastge stelde voltallige SALT-zitting. Volgens conferentiekriTigen brachten de Russen geen onderwerpen ter sprake die buiten het thema van de conferen tie vielen. De volgende plenaire zit ting zou vandaag of morgen worden gehouden. 1 Ik wil ons volk en onze dappere soldaten op het slagveld vertellen dat het vaderland in groot gevaar is', zo verklaarde de president 'Ik doe op u allen een beroep om alles op te offeren wat u hebt, daarbij inbegre pen uw bloed, voor een korte periode voor de zaak van het vaderland'. Thieu weet de moeilijkheden aan de Russische leverantie van de modern ste wapens aan Noord-Vietnam. Zo doende moesten de Zuidvietnamese strijdkrachten de noordelijke provin cie Quang Tri 'tijdelijk opgeven'. Te voren had de president het parlement om speciale bevoegdheden gevraagd om het hoofd te kunnen bieden aan de huidige moeilijkheden. De Zuidvietnamese verliezen weet Thieu aan de zware druk van de communisten en 'fouten van bepaalde commandanten'. Sommige bevelvoe rende officieren zijn defaitisten en zijn verantwoordelijk voor de verlie zen aan de communisten. Zij zullen streng gestraft worden', zo zei Thieu. Hij voegde eraan toe: 'Maar niet alle Vietnamese militairen zijn defaitisten en wij zullen de oorlog niet verlie zen'. Thieu stelde veel moeilijkheden in het verschiet. 'Dit zal geen kort offensief zijn. een of twpe maanden', maar het offensief maakt deel uit van het uiteindelijke plan van Noord-Viet nam om de macht in het zuiden over te nemen en het kan duren tot het einde van het jaar. Naar Saigon Het Noordvietnamese nieuwsagent schap, VNA, hoeft in een beschouwing over het zes weken oude ofensief, gezegd dat de veroverde gebieden ge bruikt zullen worden als springplank om Saigon en andere belangrijke ste den in het zuiden te bedreigen. Deze opvatting wordt gedeeld door de bur gemeester van Saigon, die de bevol king gisteren gewaarschuwd heeft te gen een moge.'jke aanval. Hij vroeg de bevolking loopgraven te graven. Ieder gezin moet een greppel maken of een andere schuilplaats, zo ried de burgemeester aan. Verder vroeg hij ieder district een schuttersteam te vormen om sabotagepogingen van de Viet Cong tegen te gaan. Saigon heeft een bevolking van 3 miljoen zielen. Amerikaanse militairen in Saigon hebben gisteren gemeld dat de lang verwachte aanval op Kontum is be gonnen. Noordvietnamese infanterie- eenheden, gesteund door tanks, maak ten zich gisteren meester van de be langrijke basis Poleikleng, ongeveer 15 km van Kontum. De verdedigers van de basis hebben zich teruggetrok ken op een kilometer ten noordoosten van de plaats. 15 km naar het westen werd een andere basis, Poleikrong, zwaar gebombardeerd en daarna met tankeenheden aangevallen'. Duizend aanvallen Het Amerikaanse opperbevel heeft gisteren bekend gemaakt dat meer dan 1.000 aanvallen zijn uitgevoerd tegen militaire doelen in Noord-Viet nam tijdens een periode van zes da gen, die maandagavond eindigde. Vier Sam-raket-installaties, drie tanks, drie bases luchtdoelartillerie en ruim 130 vrachtwagens werden vernield of be schadigd. Bovendien werden 6 brand stofdepots in brand geschoten. Hon derden Amerikaanse vliegtuigen en een uitgebreide marine-eenheid voer den gisteren opnieuw aanvallen op Noord-Vietnam uit. SAIGON (Reuter) De Amerikaanse zeeblokkade van Noord-Viet nam en het leggen van mijnen, die de voornaamste havens van dat land afsluiten, kan weinig direct effect hebben op het wervelende offensief van de Viet Congstrijders en Noordvietnamezen in Zuid- Vietnam. Militaire waarnemers in Saigon zijn van opvatting, dat het verscheidene maanden kan duren, voordat de in vloed van de dramatische Amerikaan se acties voelbaar zullen zijn op het Zuidvietnamese strijdtoneel. En tot die tijd zal het verloop van de oorlog afhangen van de capaciteiten van het Zuidvietnamese leger Hoelang de Zuidvietnamezen op de gevolgen van de Amerikaanse blokkade zullen moe ten wachten, is zelfs een vraag voor de Amerikaanse inlichtingendienst, zo werd in Saigon vernomen. Sommige waarnemers wijzen er op, dat elk optimisme voorbarig is, omdat van de grootscheepse Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam ook eens werd verwacht, dat zij een eind zou den maken aan de acties van Noord vietnamezen en Viet Congstrijders in het zuiden. Ongeveer tweehonderdduizend Noord vietnamezen en Viet Congstrijders vechten thans op drie fronten in Zuid-Vietnam: in het noorden, in het centrale bergland en op ongeveer hon derd km ten noorden van Saigon. Militaire waarnemers in Saigon ho- Een, dat de gevolgen "an de Araeri- aanse blokkade zich het eerst zullen doen gelden bij Hoee, de oude keizer lijke hoofdstad in het noorden van Zuid-Vietnam, die steeds meer wordt bedreigd. Terwijl voor de campagnes van de Noordvietnamzen en de Viet Cong strijders in het centrale bergland bij Kontoem en ten noorden van Saigon bij An Loc waarschijnlijk alhvoldoen- de voorraden in het verleden zijn aangelegd, zullen de aanvallers in het noorden voor hun bevoorrading op kortere termijn waarschijnlijk direct afhankelijk zijn van Noord-Vietnam. Als de brandstofaanvoer vanaf Hanoi en Haiphong opdroogt, zullen de Noordvietnamese tanks, die nu lang zaam in de richting van Hoee opruk ken, wellicht onbruikbaar worden. WASHINGTON (AFP) China is tevoren op de hoogte gesteld van de maatregelen tegen Noord-Vietnam, al dus een bekendmaking van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken. De woordvoerder kon niet zeggen langs welke weg de regering in Pe king was geïnformeerd. KOU (UPI, Reuter) Maar- k Andrej Gretsjko, de Russische iter van defensie, is gisteren naar vertrokken voor een bezoek, dat lang van tevoren gepland was ëit dat de Russische minister van ïsie Moskou verlaat, duidt er vol waarnemers op dat het Kremlin e huidige situatie geen militaire i ziet tussen de Sowjet-Unie en erenigde Staten. lële Russische standpunt in de tade-kwestie moet opstellen. Zijn tezigheid zou alleen nodig zijn als wrtij-bestuur tot het gebruik van geweld had besloten. Letterlijke tekst van voornaamste passages uit tv-toespraak WASHINGTON De belang rijkste passages van de toe spraak waarin president Nixon de bijna volledige militaire en economische blokkade van Viet nam heeft afgekondigd, luiden als volgt: Vijf weken geleden, met het paas weekeinde, hebben de communisti sche legers van Noord-Vietnam een massale inval in Zuid-Vietnam ge daan een inval die mogelijk werd gemaakt met tanks, artillerie en an dere moderne offensieve wapens die door de Sowjet-Unie en andere com munistische landen aan Hanoi zijn geleverd. De Zuidvietnamezen heb ben dapper gevochten om deze brute aanval te weerstaan. Het aantal slachtoffers aan beide zijden is hoog geweest. Tragisch genoeg zijn er meer dan 20.000 slachtoffers geval len onder de burgers, inclusief vrou wen en kinderen, in de steden die de Noord-Vietnamezen hebben be stookt zonder acht te slaan op mensenlevens. Wij hebben het massale Noordvietnamese offensief beantwoord met uitgebreide vredes pogingen, bedoeld om de oorlog te beëindigen via onderhandelingen. Op 20 april zond ik Henry Kissinger naar Moskou, om vier dagen lang te spreken met partijleider Brezjnew en andere Russische leiders. Ik gaf hem de instructie de nadruk te leggen op onze verlangens naar een snelle oplossing van de oorlog en onze bereidheid alle mogelijke voor stellen te bekijken. De Russische leiders toonden toen belangstelling voor het beëindigen van de oorlog op een voor beide partijen recht vaardige wijze. Ze drongen aan op hervatting van de onderhandelingen in Parijs en gaven te kennen dat zij hun constructieve invloed zouden aanwenden. Ik gaf Kissinger daarna toestemming in het geheim de voornaamste Noordvietnamese onderhandelaar Le Due Tho op dinsdag 2 mei in Parijs te ontmoeten. Ambassadeur Porter hervatte de openbare vredesbespre kingen in Parijs op donderdag 27 april en donderdag 4 mei. Tijdens die ontmoetingen, zowel in het ge heim als openbaar, was alles wat we van de vijand hoorden bombastische retoriek en een herhaling van de eisen om overgave. Noord-Viet nam heeft botweg en arrogant ge weigerd over het beëindigen van de oorlog en over vrede te onderhan delen. Zijn antwoord op elk vredes aanbod dat wij hebben gedaan, is geweest het uitbreiden van de oor log Twee oplossingen Het risico is toegenomen dat een communistische regering wordt opgedrongen aan de 17 miljoen mensen van Zuid-Vietnam. En het communistisch offensief is nu zo ver, dat het ernstig de levens be dreigt van 60.000 Amerikaanse solda ten die nog in Vietnam zijn. Er zijn in deze oorlog slechts twee oplossin gen voor ons overgebleven. In de eerste plaats, blijven we toekijken, daarmee de levens van 60.000 Ameri kaanse soldaten op het spel zettend en de Zuidvietnamezen overlatend aan een lange nacht van terreur? Dit zal niet gebeuren. We zullen alles doen wat nodig is om de Amerikaanse levens en de Ameri kaanse eer te beschermen. Ten twee de, in het geval van een volledige onverzoenlijkheid aan de onderhan delingstafel. sluiten we ons aan bij de vijand om een communistische regering in Zuid-Vietnam te instal leren? Ook dit zal nooit gebeuren. We stappen niet over van edelmoe digheid naar verraad. We hebben op dit moment een har de keus tussen drie mogelijkheden: onmiddellijke terugtrekking van alle Amerikaanse troepen; blijven pogen tot onderhandelingen te komen: of duidelijke militaire actie om de oor log te beëindigen. Ik weet dat vele Amerikanen voor het eerste kiezen. Zij geloven, dat voor de Verenigde Staten de enige weg om de oorlog te beëindigen is. weg te gaan en de bedreiging van onze troepen weg te nemen door ze eenvoudig terug te halen. Politiek gezien zou dit voor mij een gemakkelijke keus zijn. Ik heb niet méér dan een half miljoen Amerikanen naar Vietnam gestuurd. Ik heb er een half miljoen thuisge bracht sinds ik deze functie vervul. Maar onze verplichting in Vietnam nu opgeven zou betekenen, dat 17 miljoen Zuidvietnamezen worden overgeleverd aacommunistische terreur en tirannie. Het zou ook erop neerkomen, dat honderden Amerikaanse gevangenen in commu nistische handen worden achterge laten zonder dat wij fatsoenlijk kun nen onderhandelen om hen vrij te krijgen De tweede mogelijkheid is te blijven proberen een oplossing te verkrijgen via onderhandelingen. Dit is de mo gelijkheid die wij vanaf het begin hebben aangegrepen. We zullen er mee voortgaan. Maar het pro bleem is dat er twee nodig zijn om te onderhandelen, en dat nu evenals in de afgelopen vier jaar, de Noord vietnamezen arrogant weigeren over iets anders te onderhandelen dan de installatie door de Verenigde Staten van een communistisch regiem bij 17 miljoen mensen in Zuid-Vietnam die geen communistische regering willen. Het is duidelijk, dat er ogenschijn lijk voor de Verenigde Staten drie keuzemogelijkheden zijn, maar dat er in werkelijkheid geen is. Het doden in de tragische oorlog moet ophouden. Door eenvoudig weg te gaan zouden we het bloedvergieten alleen maar verergeren. Door uislui tend op onderhandelingen af te gaan zouden we een verdorven vijand de tijd geven die hij nodig heeft om zijn agressie op het slagveld te uiten. Eén manier Er is slechts één manier om aan het doden een eind te maken en dat is door de oorlogswapens uit de han den te houden van Noord-Vietnam dat zich buiten de internationale wetten heeft gesteld. Ik heb daarom besloten, dat Hanoi moet worden belet de wapens en voorraden te krijgen, die nodig zijn om zijn agressie voort te zetten. In volledig overleg met de republiek van Zuid-Vietnam heb ik de volgen de maatregelen afgekondigd, die van kracht worden terwijl ik spreek: 1. Alle ingangen naar Noordviet namese havens zullen worden onder mijnd, om te beletten, dat men toegang heeft tot deze havens en dat Noordvietnamese marine-activiteit vanuit deze havens kan worden on dernomen. 2. De Amerikaanse strijdkrachten hebben opdracht gekregen, geschikte maatregelen te nemen binnen de territoriale wateren van Noord-Viet nam om het afleveren van voorra den tegen te gaan. 3. Spoor- en alle andere verbindin gen zullen zoveel mogelijk worden afgesneden. 4. Lucht- en marineacties tegen mi litaire doelen in Noord-Vietnam zul len voortduren. Deze acties zijn niet gericht tegen een ander land. Landen die schepen in Noordvietnamese havens hebben, zijn erop gewezen, dat hun schepen drie dagen de tijd hebben veilig te vertrekken. Na die tijd zullen de mijnen zijn gelegd en elk schip dat deze havens dan nog wil binnenva ren of verlaten, doet dat op eigen risico. Aan deze acties komt een einde, als aan de volgende voorwaarden is vol daan. Ten eerste moeten alle Ameri kaanse krijgsgevangenen worden vrijgelaten. Ten tweede moet er in geheel Indo-China een bestand ko men onder internationaal toezicht. Zijn deze twee voorwaarden vervuld, dan zullen wij alle gewelddadige acties in Indo-China stoppen Dan ook zullen wij al onze troepen uit Vietnam terugtrekken binnen vier maanden. Met name richt il- mijn commentaar vanavond tot de Sowjet-Unie. Wij respecteren de Sowjet-Unie als een grote macht. We erkennen het recht van de Sowjet-Unie haar belangen te verdedigen als die worden bedreigd. De Sowjet-Unie op haar beurt moet President Nixon: 'Het doden In deze tragische oorlog moet ophouden'. dan ons recht erkennen onze belan gen te verdedigen. Er worden geen Russische soldaten bedreigd in Viet nam. 60.000 Amerikanen worden be dreigd. We verwachten dat u uw bondgenoten helpt. U kunt van ons niet verwachten dat wij iets anders doen. Maar laat ons. en laat alle grote machten, onze bondgenoten helpen bij hun verdediging en niet bij het lanceren van offensie ven tegen hun buren. 'Onze twee landen hebben de laatste maanden bij onze onderhandelingen aanzienlijke vooruitgang geboekt. We staan vlakbij belangrijke over eenkomsten inzake het beperken van kernwapens, inzake handel en een aantal andere zaken. Laat ons niet terugglijden naar de donkeren scha duwen van een verleden tijdperk'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9