Pad van Dolle Mina's gaat niet over rozen eoeo dichtbij 1 Jdj Commentaar Wanhoopsdaad .ichtpuntje jMan neergeslagen :n beroofd van geld Tips voor uw waterhuishc uding Kamerlid wil publikatie rapport-Koekamp ®O©©©«©0©0® narii fjora JÜJl ROUW/KWAETET WOENSDAG 10 MEI 1972 Binnenland T5/K7 Jixons besluit tot afgrendeling van de loordvietnamese haven heeft veel weg an een onverantwoorde wanhoops- W. Om een militair en politiek ankroet van het dictatoriale regime- hieu te voorkomen, riskeert de Ame- ikaanse president een rechtstreeks onflict met de Sowjet-Unie, die de avens in kwestie nodig heeft voor de levoorrading van Noord-Vietnam. let zou verbazingwekkend zijn, als de lussische machthebbers nu een reprise even van het optreden van Chroest- jow ten tijde van de Cuba-crisis door in Amerikaanse blokkade te berusten, laarmee zouden ze zich in de ogen an velen in de communistische wereld elachelijk maken. Om dit te vermij- en, zullen ze op de Amerikaanse rovocatie fors moeten reageren. Men an slechts hopen, dat hun reactie esondanks verstandiger uitvalt dan et antwoord van Nixon op de provo- atie waaraan Noord-Vietnam met zijn raanzinnig offensief Amerika heeft Iootgesteld. )e opmars van neo-fascisten in Italië niet uitgebleven. Aanvankelijk leek et resultaat van de vervroegde verkie- ingen mee te vallen. De uitslag oor de Senaat gaf daartoe aanlei- ing. Nadat het resultaat voor het Huis an Afgevaardigden bekend was ge worden, bleek de klap toch harder te ijn aangekomen dan verwacht was. let neo-fascisme in Italië is een factor eworden, waarmee ernstig rekening ehouden moet worden, let enige lichtpuntje is dat de partij de christen-democraten (Democra- ia Cristiana) niet is bezweken onder neo-fascistische stormloop en dat 10k de poging van de Communistische artij (PCI), een coalitie van centrum nks onmogelijk te maken, is mislukt. Zant ook socialisten, sociaal-democra- :n en republikeinen hebben zich weten handhaven, al heeft het gescheiden socialisten en sociaal- 0 630 mkom l: C 3 52-53 S l.Orf peen 2800 en 20 ersein loewel de monarchisten gemene zaak naaktén met de neo-fascisten is de loedgolf uitgebleven, waarop men in ie kring heimelijk had gehoopt en 'aarvoor democratisch gezinde Italia an bevreesd waren geweest. En dat :rwijl de christen-democraten en de beralen zich veel meer tegen de com- ïunisten dan tegen de neo-fascisten 'inazii adden gekeerd. Alleen de liberalen 5 Sla ebben met deze tweeslachtige houding |3 erlies niet kunnen voorkomen. i )at neemt niet weg dat dc neo-fascis- in het parlement in Rome een qict verwaarlozen aanhang hebben cn n°® n'et 's vastSesteH waarom zij )den ininder hebben bereikt dan vooraf fercl aangenomen. De verklaring hier- louan r m°et voora^ worden gezocht in de 3000-: 'ijze waarop de Democrazia Christia- la zich kon handhaven, terwijl zij bij regonale verkiezingen van vorig jaar tté ki och rake klappen had gekregen. i1* lier heeft waarschijnlijk de kerkelijke sj nvloed zich sterk doen gelden, met 5,05- iame bij de vrouwen, die belangrijk ")(!{neer kiesgerechtigden leveren dan de o^w'nannen. De record-opkomst kan een 0-4,80 anwijzing in die richting zijn. Het lesef dat de DC door communisten en b ieo-fascisten buiten spel kon worden Tbs ezet, heeft blijkbaar preventief ge rund 'crkt. Wel moet hierbij worden opge- nerkt dat het communistische gevaar tok nu weer een zwaar argument was >m steun voor de DC te vragen. ;r )e Italiaanse politici moeten nu van 'oren af aan beginnen. Het duidelijke irlies van dè liberalen maakt de vor- drecl n'ng van een coalitie van centrum- a®n echts niet alleen onwenselijk maar ook onwaarschijnlijk. De hang van de soci- listen naar samenwerking met de tommunisten blijft echter een zware «lasting voor een samengaan met de rentrum-partijen. Het zal niet eenvou- »t:sj lig zijn een uitweg te vinden, die een trachtige aanpak van de Italiaanse iroblcmen garandeert. 025; pi 5k.'tlv leln: au '.000 Van een verslaggever BAARLE-NASSAU De rijkspolitie speurt naar een ongeveer 30-jarige, 'kleine maar forsgebouwde' man, die 'stermorgen de' 57-;arige ambtenaar in het ministerie van defensie, de ïer Van O., heeft neergeslagen. Bij het speurwerk wordt assistentie ver leend door de Belgische politie. De heer Van O., die op het terrein KrCvan het munitiedepot, waarvan hij bewaker is, woont in de twee kilometer verderop gelegen boerderij fan zijn ouders bezig met het voeren van dieren toen hij werd overvallen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij ie overvaller de heer Van O met een pistool neersloeg. Daarna werd het Uachtoffer aan handen en voeten gc- bonden en in de varkensstal aan een 'paal gebonden. Vervolgens maakte de overvaller zich uit de voeten met de ika portefeuille van de heer Van O., 1 1 waarin 300 gulden zat. De heer Van O. liep een hersenschud ding en een wond aan het gezicht op. Logboek 'geslapen in varkenskot' door Leo Kleijn 'Vrouw beslis' staat er uitdagend op de kleurige T-shirts die de Dolle Mina's deze zaterdag voor het eerst dragen. Maar in Artishock, het royale onderkomen van de Soester kunstenaarsvereniging, valt nau welijks een vrouw te bekennen. De vrouwen van Soest hebben an ders beslist; hun afwezigheid doet de in het vooruitzicht gestelde 'manifestatie' verzanden in een overigens niet ongenoeglijk onder onsje. De Dolle Mina's gaan er niet al te zeer onder gebukt. Op hun per huif kar afgelegde tocht door Nederland, bedoeld als protest tegen de abortus wetgeving die ons boven het hoofd hangt, hebben ze al vaker in de woestijn staan roepen. De nood van de vrouw, die in eigen bulk niet de baas dreigt te mogen spelen, is niet overal even hoog gestegen. In Soest zijn de Mina's niet op het meest uitgelezen ogenblik gearriveerd. Ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester Bentinck wordt in de sporthal een groot beatfestijn gehou den, en daar kan een discussie-avond natuurlijk nooit tegenop. De Iets ou dere inwoonsters van Soest zullen, naar wordt verondersteld, .op deze zaterdagavond de verleiding van het televisie-spektakel 'Eén van de acht' wel niet hebben kunnen weerstaan Even wordt nog overwogen de activi teiten te verleggen van Artishock naar de sporthal, teneinde het dansen de beatvolkje op zijn beslissingsbe voegdheid te wijzen, maar voor die toch wat twijfelachtige onderneming is de zendingsdrang ook weer niet groot genoeg. Ten gerieve van de drie of vier mensen die beat en televisie getrotseerd hebben, wordt de NVSII- film over abortus gedraaid, waarna in letterlijk kleine kring nog wat wordt gefilosofeerd over het voor en tegen van de omstreden medische ingreep. Kladpartij De volgende morgen is er van de vrede die zaterdagavond over de strijdbare vrouwen (en, niet te verge ten. mannen) leek te zijn gedaald, weinig meer te bespeuren. Bij de buiten Soest, een flink eind van de weg af. gelegen boerderij, waar ze in tenten overnacht hebben, treft de ver slaggever de Mina's in lichtelijk opge wonden toestand aan. Nog geen half uur eerder hebben ze ontdekt dat hun komst naar Soest toch niet onopgemerkt is gebleven. Op de huif van hun bij de boerderij geparkeerde vervoermiddel staat met zwarte koolteerletters te leizen: 'Het zal je moeder maar wezen' en: 'Ga en vermenigvuldigt u'. Ook de woorden 'Vrouw beslis' op een door de gebrui kers van de kar zelf aangebracht span doek zijn niet onverlet gebleven. De gevoelens van verontwaardiging over deze streek zijn gemengd met die van verbazing. Maarten, een don kere gebaarde Dolle Mina, die met de even donkere en gebaarde Hans, met Paolin en met Loes tot de vaste be manning van de kar behoort, merkt op dat hij zo'n kladpartij overal, be halve in Soest, had verwacht. Over eenkomstig die verwachting was de wagen de vorige avond ook, voor het eerst, onbeheerd achtergelaten. Tijdens het verblijf van de Mina's in Artishock moet de vermenigvuldiger Figuur-puzzel FIGUUR-PUZZEL Vul in: 1-2 witte suiker, 2-3 heimelijk. 1-4 onderwerp, 3-4 kolfhamer, 3-6 ci- troenkruid, 4-5 zedenkundig, 5-6 boer derij. Bij juiste invulling leest men in de dikomrande hokjes de naam van een bloem. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. discussie, 2. ido-idioom, 3. vel-tel-one, 4. aera-nor-kl, 5. Gea- adat-et, 6. alm-tuk-tam, 7. talent-roe, 8. ia-Ens-ieme, 9. elegie-Ees. Verticaal: 1. divagatie, 2. ideëel-aal, 3. sol-ram-lee, 4. citaat-eng, 5. Uden-dun- si, 6. silo-aktie, 7. soort-tree, 8. ion- Kea-ome, 9. emelt-mees. hebben toegeslagen. Bij hun terug komst, herinneren de kampeerders zich, hebben ze wel een sterke teer lucht geroken, maar ze veronderstel den dat het hekwerk een goede beurt had gekregen. In bijvoorbeeld Stap horst zouden ze onmiddellijk argwaan hebben gehad, maar in Soest, toch geen bolwerk van conservatisme nee. Na een korte beraadslaging wordt be sloten de politie van Soest van het gebeurde in kennis te stellen. Een rechercheur, zo wordt beloofd, zal poolshoogte komen nemen. Paolin belt ook de Utrechtse Dolle Mina Nel van Beek, het brein achter de huif kartocht.. Tot haar stomme verbazing reageert Nel van Beek juichend op de jobstijding. De huifkar, krijgt Paolin te horen, is plotseling weer 'nieuws' geworden en de anti-abortus-teksten moeten vooral niet worden verwilderd. De bemanning van de kar heeft in middels al geconstateerd dat daar ook geen beginnen aan is: koolteer is een gemeen goedje dat zich niet laat uit vlakken. Hans. die min of meer de dagelijkse leiding heeft, besluit, met instemming van zijn tochtgenoten, het advies van Nel van Beek toch niet op te volgen en na enig kunst- en vlieg werk zijn de geboortebevorderende leuzen goeddeels aan het oog onttrok ken. Attractie Tegen twaalven, zo'n drie uur later dan de bedoeling was, is het eindelijk zover dat de aftocht kan worden ge blazen. Het weer is aangenaam en allengs past de stemming onder de kruisvaarders zich aan de meteorologi sche omstandigheden aan. De inzitten den van de huifkar houden zach onle dig met het vouwen van stencils die door anderen aan passerende automo bilisten, op deze dag in groten getale op de weg worden uitgedeeld. Intussen blijkt de publiciteitsgevoéli- ge Nel van Beek niet te hebben stilgezeten. Ze heeft het ANP inge licht over het incident met de huifkar in Soest, waarna het in de uitzending van de radionieuwsdienst wereldkun dig is gemaakt. De bemanning beseft dat de kar daarmee aan attractie heeft gewonnen en als de weerlicht wordt het kladwerk alsnog vrijgegeven. Mokerhei Op de smalle wegen die naar de plaats van bestemming voeren, veroor zaakt de slechts met één pk toegerus te huifkar van tijd tot tijd forse verkeersopstoppingen. Niet alle auto mobilisten tonen begrip voor de situa tie. Een vrouwelijke bestuurder snauwt haar dolle seksegenoten toe dat ze beter op de Mokerhei kunnen gaan rijden. Een andere vrouw, inzit tende van een auto, werpt zeer demon stratief de haar zo juist uitgereikte stencils het raampje uit. Dolle Anja wenst haar verontwaardigd een spoe dige ongewenste zwangerschap toe. Het merendeel vaal de verkeersdeelne mers toont zich niet onwelwillend Met een zekere gretigheid wordt het informatiemateriaal in ontvangst ge nomen. De drukte verhindert de dis- tribuanten er een mondelinge toelich ting op te geven, laat staan een discussie uit te lokken. Blijkens het van dag tot dag bijgehou den logboek is het ook op sommige andere dagen bij uitdelen gebleven. De onderhavige verslaggeefster schrijft dat ze dat betreurt; van haar is ook de van realiteitszin getuigende uitlating: 'Als mensen vriendelijk zwaaien, weet je niet of het om de actie is of om de leuke meiden op de kar'. Het logboek toont aan dat de Dolle Mina's, sinds ze op 15 april uit het Limburgse Sevenum zijn vertrokken, niet over rozen zijn gegaan. Zo ver meld het logboek: 'Geslapen in een varkenskot in het stro. Ontzettend koude nacht en ochtend'. In het ver slag over de eerste dag staat te lezen: 'In de huifkar heel dicht tegen elkaar aan, met wat dekens om ons heen geslagen. Het was wat je noemt war men aan eikaars lijf'. Ook andere beproevingen bleven de Dolle Mina's niet bespaard, getuige dit citaat: 'In Ruurlo zijn we op het kerkplein gestopt, hebben in het café documentatie en condooms uitgedeeld en een paar gesprekken gehad. Me teen dacht iedereen dat de condooms uitgeprobeerd moesten worden en wel liefst met ons'. Minister Stuyt heeft aangekondigd dat we binnenkort veel meer voor ons water moeten gaan betalen. Hij ver wacht om deze krant te citeren dat de verhoging van de prijs van het drinkwater onzorgvuldig waterver bruik zal doen verminderen. Wat kunnen we daartegen doen? Niets. Het wordt gewoon duurder en daarmee uit. Maar wel kunnen we. tot het zover is, nog zoveel mogelijk lol aan het goedkope leidingwater bele ven. Bijvoorbeeld: 1. U neemt een paar keer per dag een extra bad. Liever niet in de tobbe, maar onder de douche, dat stroomt harder door; ten minste tien maal de badkuip laten vollopen is ook goed. 2. U wast uw kleren een paar keer teveel, dan kunnen ze er een tijdje tegen als de magere waterjaren aan breken. 3. U bezat u eens lekker aan goed koop water, fluor of niet. Straks kan het niet meer en bent u op frisdrank, lütjn of whisky aangewezen die per liter goedkoper zijn dan water. De wijnhandelaren zullen dan ook een flinke voorraad gebotteld water moe ten inslaan, willen ze niet op de fles gaan. 4. U geeft de kinderen uitsluitend water te drinken. In gefluorideerde gebieden kunnen hun gebitjes zo nog op peil gebracht worden, omdat u straks alleen nog tandbedervende li monade voor ze hebt. 5. U trekt elk kivartier de w.c. door, gewoon voor uw plezier; nog even, en het mag misschien nog maar één keer per dag, als iedereen genoeg geweest is. 6. Als u toch de slang op de kraan zet om uw stoep te schrobben, neem dan gelijk de hele straat mee. Uw kleinkinderen kunnen er dan nog over meepraten, hoe u u persoonlijk in de strijd tegen de vervuiling hebt geworpen. 7. U geeft uw kanarie een badje. Niet zo'n kleintje, maar voor deze goedko pe gelegenheid minstens een teil vot, zodat het lieve dier het nog lang zal heugen. 8. En dan uiv auto. Behandel 'm met liefde en veel water, zolang u nog kunt. Binnenkort kent niemand meer uw fraai, heldergekleurd stokpaard terug in de besmeurde blikken stof wolk die u dan bezit. Iedereen zal trouwens in dit eenheidstype rijden* Past u deze gulden regels toe, dan kunt u later met genoegen op die goed, oude tijd terugblikken. En voel u vooral niet bezwaard. Als het water eenmaal duur is, moet u misschien wel een weekje overslaan met baden en uw vervuild hansopje nog een maandje langer aanhouden. En wat er van uw ongeschrobde stoep terecht moet komen met al die loslopende honden je moet er niet aan den ken. vredespijp paradijs Pilsje Op en rondom de huifkar, die vrijdag in Den Haag over de eindstreep gaat, zijn er ook veel vrolijke momenten geweest. In Limburg werd de Dolle Mina's beloofd dat er voor hen gebe den zou worden; een politieman merk te op dat hij de activisten welgezind was, omdat zij ervoor probeerden te zorgen dat er een artikel minder in het wetboek van strafrecht komt. En in een plaats als Staphorst was de onvangst veel vriendelijker dan was gevreesd. Tijdens de tocht van Soest naar Nieuw-Loosdrecht wordt de kar een halt toegeroepen door een man die vraagt of de Dolle Mina's soms trek in een pilsje hebben. Even later zit ten ze, voorzien van een zogenaamd pijpje, gezellig in het gras. Haagse Bram. de vrolijkste vogel uit de huif kar en elk weekeinde paraat, tokkelt uit dank wat op zijn gitaar. 'Dit is', zegt hij even later, met een vrouwelij ke Mina verstrengeld teruglopend naar de kar, 'de mooiste manier van actie-voeren die ik ken.' Wordt het wieden of oogsten in Rot terdams parken en plantsoenen? Sinds leden van de AMVJ rondverteld heb ben dat ze 20 tot 30.000 hennepzaadjes overal hebben uitgezet, die nu al opkomen en eind september droogrijp zijn, lijkt de gemeente Rotterdam even verslagen. Alleen plantsoenen- hoofd ir. Raad heeft verontwaardigd gereageerd: 'Elke hennepplant die z'n kop boven de grond steekt zullen we weg9choffelen'. 'Als ze dat werkelijk willen', zegt sociaal begeleider Ben de Levie van Shic (sociaal hulp- en Informatiecen trum van de AMVJ) 'zou dat wel mogelijk zijn, maar het lijkt me niet eenvoudig en het kost een hoop tijd. In het Kralingsebos staan planten ln bloei, die wij niet gezaaid hebben, maar ze staan er nog steeds. De mankracht is er niet'. Vrijdag hebben ze een gesprek met ir. Raad. 'Misschien begrijpt hij ons standpunt daarna beter. We hebben het niet alleen gedaan om de plant soenen een beetje fleuriger te maken dit jaar zijn er veel minder bollen geplant omdat er te weinig geld was maar vooral uit ideële motieven. We hopen dat de handel in elkaar zal storten als de hennep vrij verkrijg baar wordt voor mensen die er be hoefte aan hebben. Daarmee willen we niet ledereen stimuleren om hen nep te gaan roken, maar wel voorko men dat de 'rokers' in handen vallen van de handelaars, door wie ze op hard drugs overstappen. We krijgen ze hier bij bosjes, hard drug-gebrui kers. meer dan met welke andere problemen ook. Al we vrijdag met ir. Raad tot een compromis komen, zullen we hem een vredespijp aanbieden'. Italië mag dan 'n bijna 60.000 staats instellingen ongeveer één voor elke duizend Italianen best een paradijs van bureaucratie genoemd worden, vooral voor de mensen die nog altijd profiteren van organisaties die eigenlijk allang opgeheven hadden moeten zijn. Het kan bijvoorbeeld twee maanden duren voordat je bij een staatstan- darts terecht kunt, maar het gaat veel vlugger als je het speciale bureau voor zieke geallieerde militairen kunt gebruiken of alsnog aanspraak wit maken op hulp vanwege de uitbar sting van de Vesivius in 1906. Duizen den van dit soort organisaties trekken nog altijd geld van de staatskas. Som mige bestaan alleen op papier. Vol gens een schatting van de regering zouden er zeker 9000 opgeruimd kun nen worden: dat zou de schatkist 500 miljoen dollar besparen, wat in lires nauwelijks meer uit te drukken valt. Pogingen om dit soort bureaus op te heffen, stuiten steeds op hardnekkig verzet van de profiteurs. Een parle mentslid probeert dat al 16 jaar. Het lijkt onbegonnen werk: in al die tijd heeft hij er maar 53 kunnen laten sluiten. begrip DEN HAAG (ANP) Het kamerlid dr. Imkamp (D'66 wil bevorderd zien dat het rapport-Bakema over de toe komstige structuur van de Haagse Koekamp-Malieveld op zo kort moge lijke termijn gereed komt. Schrifteli |k heeft hij dinsdag aan minister Lardi- nois van landbouw en visserij ver zocht dit rapport na verschijning openbaar te maken. •ANK AMKO- BANK AMEKSFOOKT POSTOIHO 11209» .'at weten roomskatholieke tiners in typisch roomse begrippen, die overigens nog altijd veelvuldig ge bruikt worden? In het bisdom Breda is een kleine steekproef gehouden onder derdeklassers van een MAVO en daar is, zo meldt het bisdom in zijn informatieblad 'Overweg', onder meer het volgende uitgekomen: De deken is het hoofd van de pastoor. De curie: een school waar je voor pastoor kunt leren. Het celibaat: de jaarlijkse samenkomst van paus en kardinalen. Het brevier: een soort bier voor pa ters. Dc eucharistie: een ruimte achter de kerk. En ten slotte het 'allerheiligste': dat is de pastoor zelf. Wild eten De Voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) pro beert op het ogenblik in Kenia aan te tonen dat het commercieel verant woord is, wilde hoefdieren te gebrui ken als voedselbron. Sommige mensen hebben er kritiek op dat de FAO het opeten van gazellen en andere antilopen aanmoedigt, ver telde de Canadese prof. A. de Vos vorige iveek op een symposium van de (honderdjarige) Nederlandse dierkun dige vereniging. Maar het is ten eer ste onvermijdelijk en ten tweede waarschijnlijk de enige manier om de Afrikaanse wildstand te redden. In West-AJrika wordt alles wat loopt, kruip* of vliegt, opgegeten als men het te pakken krijgt. In Ghana, waar prof. de Vos op het ogenblik werkt, komt plaatselijk tot driekwart van de toch al te kleine vleesconsumptie uit deze ongeorganiseerde bron. Wild als voedselbron is gewoon niet af te schaffen. Daarom is het des te benauwender dat de ontwikkelingen in Afrika het wild dreigen af te schaffen. De bevol kingstoename veroorzaakt een steeds grotere druk op de toch al uitgemer gelde weidegronden, waar zowel het vee als de wilde hoefdieren van af hankelijk zijn. Dat neemt de veehou ders uiteraard tegen het wild in. Dat is een van de grote problemen die het FAO-project moet overwinnen, en daar komt nog het vooroordeel bij. dat het wild onvermijdelijk ziekten op de veestapel overbrengt. Soms gebeurt dat inderdaad, aldus prof. De Vos, maar daar is zeker iets tegen te doen. Zijn eigen onderzoek onder de Thom- songazelles in Kenia toonde aan dat een goed beheer van de wilde kudden hun gezondheidstoestand, en dus het besmettingsgevaar voor vee, sterk kan verbteren. En soms werkt het ook de andere kant op. Zo is vastgesteld dat goede bestrijding van runderpest en mond- en klauwzeer onder de veesta pel ook leidt tot verdwijning van deze ziekten bij het wild. Het beheren van wilde kudden is zowel biologisch als sociaal nog een moeilijke zaak. Je moet vrij nauwkeu rig weten hoeveel en welke deren geschoten moeten worden. Wordt er teveel 'geoogst' dan loopt natuurlijk het aantal dieren terug, en dus cle produktie. Maar te weinig schieten verlaagt de opbrengst ook sterk: dOor overbeweiding wordt de 'draagcapaci- teit' van de grond kleiner, tegelijk vermindert in de te grote kudde de produktie van jonge dieren. Maar om tussen te veel en te weinig te kunnen balanceren zijn betere tel- methoden nodig. Niet alleen het aan tal dieren, maar ook de leeftijdsverde ling en de verhouding tussen de aan tallen mannetjes en vrouwtjes moeten bekend zijn. En dan moet de plaatse lijke bevolking ervan worden over tuigd dat er selectief moet worden afgeschoten alleen oudere dieren en niet gestroopt. Dat gaat tegen tradities van eeuwen in. Bij het proefproject in Kenia worden de geschoten dieren ter plekke aan een diergeneeskundige inspectie on derworpen. Voor consumptie goedge keurd vlees wordt dan gekoeld naar de hoofdstad vervoerd. Er moeten nog veel problemen wor den onderzocht, aldus prof. De Vos, van de 16 deskundigen die we uitein delijk, nodig hebben (acht van de FAO, acht uit Kenia zelf), zijn er nog maar vier aan het werk. Zo moet de beste manier van afschieten worden ontwikkeld wanneer je de kudde opschrikt wordt de volgende 'oogst' aanzienlijk moeilijker. 'Wij hopen dat ook andere Afrikaanse landen geinteresseerd zullen raken wanneer het project in Kenia slaagt. De eerste verzoeken om informatie zijn trouwens al binnengekomen. Maar als het mislukt, ziet het er droevig uit voor het wild in de dorre gebieden van Afrika. Dan zou de wildstand wel eens zo sterk achteruit kunnen gaan dat zelfs de bevolking in de beschermde wildparken wordt aangetast'. Op hetzelfde symposium van de jubile rende dierkundigen gaf de directeur van het Oecologisch instituut, dr. W. H. van Dobben, een overzicht van de verhouding tussen mens en dier in de wereldgodsdiensten. Het is begrijpe lijk dat een mens mentaal niet erg geschild is voor het doden van een dier, zei dr. Van Dobben, hij is het lichamelijk namelijk ook niet. De oud ste mens, zonder werktuigen, kon een gevangen dier alleen maar moeizaam dood slaan, een heel andere aanpak dan je bij het roofdier ziet. Dat doodt zijn prooi instinctief en snel, maar is daar dan .ook voor uitgerust. Bij natuurvolken gaat het doden van een dier met rituelen gepaard, er worden excuses gemaakt voor de in greep, en zelfs misleiding komt voor. Een Siberische stam pleegt een gevan gen beer in gebroken Russisch toe te spreken, om hen de indruk te geven dat een ander volk hem doodt. Het Boedhisme heeft volgens zijn leer een absoluut respect voor het dier, waarin immers een wedergeboren mensenziel kan huizen. Tot op de dag van vandaag kan in Birma in officiële stukken weinig worden teruggevonden over malariabestrijding. Daarbij wor den muggen vergiftigd, en dat mag dan noodzakelijk zijn, maar men spreekt daar niet over. Met het temmen van dieren ging ove rigens ook het respect voor het dier hard achteruit. Voor het 'domme vee' blijkt dat moeilijker op te brengen. Het oudtestamentische Israël was een herdersvolk, en respect was dan ook ver te zoeken. Genesis (9:2) spreekt op dit punt duidelijke taal, zei dr. Van Dobben: 'En de mees en de schrik voor u zij over al het gedierte der aarde', was Gods boodschap voor Noach en zijn zonen. Latere exegeten zaten daar wel een beetje mee, en spraken liever over een rentmeester schap. ('U weet wel, een rentmeester is de figuur die moet zorgen dat de pachters net niet doodgaan en dat de baten blijven vloeien'.) In ieder ge val, de oude wet kent maar één bepaling die wijst op een soort van verplichting tegenover het dier: gij zult het bokje niet koken in de melk van zijn moeder. Ook het Nieuwe Testament is een blijde boodschap voor mensen, niet voor dieren, constateerde de Arnhem se bioloog. In de christelijke middel eeuwen valt zelfs een dieptepunt waar te nemen, een diepgeworteld wantrouwen tegen de natuur, waar voor nooit een goede verklaring is gegeven. Heksen werden met dieren geassocieerd, de schilderijen van Je roen Bosch laten dieren als dreigende monsters zien. Die verkrampte hou ding heeft tot in de reformatie nage werkt. Pas in onze cultuur wint de erken ning veld dat het dier zijn rechten heeft. Maar in een nauwelijks verou derd handboek vroeg de strafrechtge- leerde Van Kan zich nog ernstig af wie bij het misdrijf dierenmishande ling nu de gebelgde partij is. De mens, vond Van Kan, die bij het kennisnemen zedelijk gekwetst wordt. LOWIETJE kunstzinnig Dit is geen weekendpuzzel. Het is een nogal ingewikkelde manier om de da tum boven eeu briefje van een paar regels aan te geven, uitgevonden door de Nederlandse Stichting voor kunst zinnige vorming. Telkkens als de stichting vanuit Amersfoort een be richtje of briefje verstuurt, zit er een juffrouw of misschien wel een kunste naar gereed om met de vulpen de datum op kunstzinnige wijze gestalte to geven door wat hokjes mooi zwart te maken. Het ontwerp gaat tien jaar mee. zending De rijkspolitie in Doom zou best willen weten waar 'dominee' E. B. op het ogenblik is. Tot voor kort woonde deze, wat de politie een 'vlinderachti ge persoonlijkheid' noemt, in Doorn en gaf zich, wat met zijn 25 jaar krap aan kon, voor predikant uit. Dagelijks bestudeerde hij in dit dagblad nauw keurig de overlijdensadvertenties. De in zijn ogen geschikte families stuur de hij een naar achteraf bleek tweedehands bijbel plus acceptgiro kaart. En de familie, die in vele gevallen zonder meer aannam dat de overledene de bijbel besteld had, be taalde. Bij een boekhandelaar ging het mis. Toen het pakketje arriveerde, vroeg de zoon zich verbaasd af waarom pa een bijbel zou kopen, waarvan hij zelf splinternieuwe exemplaren in voor raad had. Bovendien kostten die bij bels tussen de 14 en 16 gulden en niet de 50 tot 55 gulden die de 'domi nee' daarvoor vroeg (inclusief admini stratiekosten en btw'). Behalve naar B. die al eerder voor dergelijk kruimelwerk is veroordeeld zoekt de politie ook naar zijn slachtoffers. "Vermoedelijk', zegt op perwachtmeester Verbrugge, 'zijn dat er twintig tot dertig. B. had waar schijnlijk een voorraadje tweedehands bijbels op de kop getikt en toen hij uitverkocht was, verdween hij'. Tot nu too hebben zich een paar getuigen gemeld (telefoonnummer van de Doornse politie: 03430-3344). maar die zijn niet op B's zending ingegaan. Het is nog maar de vraag, of do 'dominee' vervolgd kan worden. B. was wel zo wijs niets op zwart op wit te zetten. Hij suggereerde alleen dat de overledene een bijbel besteld had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7