fichmelzervraag of blokkade positieve iiitwerking zal hebben n 'Journaal over mei '40 is geen fantasie' POKON Christelijke politiebond: snel salarismaatregelen memoires madurodam ledikant everancier an drugs 'Loonsverhogingen gebruiken voor verbetering milieu' DR.WA.VISSERT HOOFT NEDERLANDSE CAPSULE GELANCEERD ad Edith maakte kaping mee %gLtnteied^peiTna^ Wigbold over tv-verslaggevnig van Duitse inval: Actiecomité stelt blokkade kruispunt uit SPROEIMEST TUIN EN GAZON D'66 verdeeld over correctie van inflatie IUW/KWARTET WOENSDAG 10 MEI 1972 Binnenland T3/K3 iterpellatie over Vietnam in Tweede Kamer uur ciaa iktei ii onze parlementsredactie IJzei zijl N HAAG 'Ik twijfel niet aan de goede bedoelingen van president Nixon als ik enige kritische °mc 'cen Ste^ over de blokkade van de Noordvietnamese havens. Het is de vraag of deze blokkade de op zichzelf positieve doeleinden van de heer Nixon zal leiden of dat er een verdere escalatie de oorlog door zal ontstaan. Ik wil deze vraag niet beantwoorden, Nederland is geen partij in [Vietnamese conflict en moet zich daarom en i ge reserves opleggen'. verklaarde minister Schmelzer itenlandse zaken) gisteren in de eede Kamer naar aanleiding van de ente maatregelen van president on, een interpellatie over Vietnam t door het PSP-Kamerlid Van der |j':k was aangevraagd. 'Het is te ho- i dat de blokkade minder direct d voor de bevolking van Vietnam 'de betekenen. Deze blokkade geeft wooider kans op conflicten met de pyjj 'jet-Unie dan het aanhouden van iepen. Een nadeel kan echter zijn ats ook andere voor de bevolking goederen Noord-Vietnam niet zullen bereiken', aldus de j lister. mj oren had hij gesteld er begrip igjjQ r te hebben dat Amerika zijn dgenoot niet wil laten vallen on eer de huidige dreiging. 'De vraag of wc beslissing die president Kennedy ;pte 1963 nam om Zuid-Vietnam directe itaire steun te geven terecht of onrechte was, is alleen later door ïistorici te beantwoorden, aldus de lister van buitenlandse zaken, die nadruk stelde geen pleitbezorger Amerika te willen zijn. Hij imde het grote paasoffensief van de ordvietnamezen de aanleiding tot ntei ommekeer in een gunstige ont- waarbij Amerika zijn troe- uit Vietnam aan het terugtrekken 'De Verenigde Staten waren op rdoor een sfeer van onderhandelin- aan het scheppen terwijl Noord- itnam zich voorbereidde op een jnsief. Daaruit blijkt dat de Noord- andjtnamesc politieke leiders de oorlog •shands willen voortzetten met grootscheepse invasie, nu omver- ondrping van het Zuidvietnamese be id door gewapende acties van bin- ziiuit niet is gelukt', venster SchmeLor wees erop dat :hai [s de politieke oppositie in Saigon 8861 scherp tegen de invasie heeft ;eerd. De Zuidvietnamese bevolking naar het zuiden en niet naar l noorden, de conclusie daaruit let men zelf maar trekken, aldus I t. Schmelzer. Hij benadrukte dat 1 Nederlandse standpunt nog steeds dat een oplossing van het conflict leen via onderhandelingen te berei- cenr is' Het heeft seen nut c,c tenierikaanse resering nog eens dit ien|ndpunt naar voren te brengen om- dit daar al bekend is., aldus drs. ^•hmelzer. p' drie confessionele regeringspartij- 011 de *>V'<*A' •D'6*'' PSP drongen W.' in drie afzonderlijke moties erop aan dat de regering haar verontrusting over de escalerende ontwikkelingen in Vietnam aan de Amerikaanse regering zou overbrengen. KVP, ARP en CHU bepleitten met name in de motie dat de Nederlandse regering eventueel met andere regeringen beide partijen zeer nadrukkelijk zou wijzen op de Nederlandse overtuiging dat het con flict alleen door vreedzame onderhan delingen is op te lossen. Neder land zou, aldus deze motie tevens zijn goede diensten moeten aanbie den voor het geval ook maar een van de partijen meent va nde diensten van Nederland gebruik te kunnen ma ken. Het AR-kamerlid Geelkerken sprak er zijn voldoening nog over uit dat minister Schmelzer zo onverholen de Amerikaanse bombardementen op Zuid-Vietnam had afgewezen. Ook de PvdA-motie drong er bij de regering op aan al haar invloed aan te wenden om de gevechtshandelin gen te doen staken, alle Amerikaanse troepen te laten terugtrekken en alle krijgsgevangenen vrij te laten. De heer Van der Spek diende nog een motie in waarin wordt bepleit dat Nederland geen enkele wapenleveran tie meer aan Amerika zal doen. Minis ter Schmelzer wees er wat dit betreft ADVERTENTIE Een leven in de oecumene. De naam dr. Visser 't Hooft is onverbrekelijk verbonden met de internationale oecumenische bewe ging. Als Nederlands-hervormd theoloog is hij gedurende bijna 30 jaren secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken geweest, die hij heeft mee helpen opbouwen en met kracht en visie heeft geleid. In dit boek geeft dr. Visser 't Hooft een boeiend beeld van zijn veel bewogen leven. Hij vertelt over zijn jeugdjaren, zijn studententijd, zijn eerste internationale contacten. Hij schildert de moeilijkheden van de Duitse kerken tijdens het Nazi-bewind, de pogingen van de kerken om het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog te verhinderen, de geheime koeriersdienst tussen de Nederlandse ondergrondse beweging en de op dat een dergelijke maatregel geen Nederlandse regering in London, de enkel effect zal hebben. 'Zover ik pogingen die dc Wereldraad in het weet wordt er geen door Nederland werk stelde om joden te redden uit geleverd materieel in Vietnam ge- de handen van de Duitsers, de rol bruikt', aldus drs. Schmelzer. Het van de Wereldraad in de na-oorlogse PvdA-kamerlid Van der Stoel wees politieke conflicten, de onderhan- erop dat Nixon hoog en gevaarlijk delingen met de Russische kerken, de spel speelt omdat met de blokkade hulpverlening aan het prestige van Rusland in het ge- de ontwikkelings- IA. ding is gekomen. landen, het steeds Hij vond het te eenvoudig om alleen nauwer wordende van Noordvietnamese agressie te spre- contact met de ken gezien het feit dat de Amerikaan- R00ms-Katholieke se bombardementen al lang voor het jcerj_ enz> paasoffensief weer waren verhevigd. i. i Hij en ook het kamerlid Visser (D'66) Een belangwekkend zagen als de grote oorzaak van de k°ek yoor a'J?.n recente ontwikkelingen het feit dat de die belangstelling Vietnamisering van de oorlog was hebben voor de mislukt omdat een corrupt regiem kerkelijke, sociale en politieke niet staande is te houden alleen met ontwikkelingen die in de afgelopen militaire steun. Het PPR-kamerlid De decennia in de wereld plaatsvonden. Gaay Fortman wees op de cirkelrede- Een van J.H.Kok, Kampen en nering dat doden noodzakelijk zou 6 J v zijn om het aan het doden een einde Elsevier Nederland N.V., Amsterdam. (Advertentie) Sinds kort brengt Meenk, de specialist in pijnverdrijving, haar hoofdpijnpoeder óók in capsules. Deze zijn gemakke lijker in te nemen en bovendien smaakloos. Ze werken direkt en af doende. Verpakt in een handig doosje zijn ze altijd bij de hand. Wees maar blij dat er Meenk- capsules zijn dag hoofdpijn! te maken. VVD en DS'70 benadrukten met name het feit dat de agressie van Noordvietnamese kant is gekomen. 'Noord-Vietnam torpedeert een bevre digend einde van de strijd', aldus het VVD-kamerlid Koudijs. Minister Schmelzer verklaarde positief te staan tegenover de motie van dc drie confessionele regeringsfracties. Hij was weinig optimistisch over dc mogelijkheden om met andere landen nog tot enige effectieve actie te ko men, maar hij zegde toe nog enige moeite te zullen doen. De motie van de socialist Van der Stoel wees de heer Schmelzer af, voornamelijk om dat er een veroordeling van de agres sie van Noord-Vietnam in ontbrak Beide moties van het PSP-Kamerlid Van der Spek karakteriseerde de mi nister als 'uitmuntend door gebrel aan besef van de realiteit, door een zijdigheid en discriminatie'. Verkrijgbaar bij elke goede boekhandel. 336 blz., met talrijke foto's f 27,50 [bes Pl—.r bestelbon in open envelop Elsevier, Antwoord nr. 1248, Amsterdam Geen postzegel plakket Zend mij via boekhandel" MEMOIRES DR. VISSER *T HOOFT ad. f 27,50 Betaling na ontvangst Handtekening: Dit is de 32-jarige Maastrichtse ste wardess Edith Willems, oud-tennis kampioene van Limburg, die de ka ping van hel Sabena-toestel door Ara bische guerrilla-strijders heeft meege maakt. Haar moeder, die hartpatiënte is, en twee maanden geleden haar man verloor, heeft erg onder de span ning geleden, maar kon gistermiddag, na een nacht zonder slaap, opgelucht glimlachen. Edit is overigens nog niet terug. Bij de Sabena verwacht men dat de bemanningsleden na de extre me spanningen van gisteren 24 uur rust zullen nemen, alvorens naar het Brusselse vliegveld Z,avethem terug te vliegen. Prof. dr. B. Goudzwaard, hoogleraar aan de vrije universiteit en oud-lid van de tweede kamer (ARP) zei giste ren op de jaarvergadering van de Nederlandse vereniging tegen water bodem- en luchtverontreiniging dat aan deze keus niet te ontkomen zal zijn. Een beslissing over dit keuze vraagstuk mag niet al te lang worden uitgesteld, omdat een totale ontredde ring mogelijk is. 'De westerse mens zal moeten leren zijn ziel en zaligheid niet uitsluitend aan de economische groei te verpanden. We zullen er aan moeten wennen op den duur in een stationaire economie te moeten leven', aldus prof. Goudzwaard. De VU-hoogleraar constateerde dat bij de economische groei duidelijk clrie grenzen in zicht zijn gekomen die onder geen beding mogen worden overschreden: de energiebronnen drei gen uitgeput te raken, de grondstof fen (waaronder ook de openi ruimte) Van onze soc.-economische redactie ROTTERDAM De christelijke politiebond doet een dringend be roep op de regering om op de kortst mogelijke termijn salarismaat regelen te nemen. Doet zij dat niet dan miskent zij dat de reeds duidelijke stemming van onbehagen over het uitblijven van deze maatregel hand over hand zal toenemen. christelijke politieambtenaren in Ne derland, gisteren horen op de 49ste algemene vergadering van deze bond in Rotterdam. Bondsvoorzitter Rook hield de drukbezochte vergadering voor dat er sinds de salarismaatrege len van '60 en '62 sprake is geweest van een voortgaande verzwaring van de politietaak en dat op grond daar van opnieuw een salarisherziening zal moeten volgen. De aanleiding om de bijzondere taakverzwaring ter sprake te brengen was destijds de dood van politieagent Molenaar, die door een bezetter van de Indonesische ambassa de in Wassenaar werd neergeschoten. De regering heeft volgens de heer Rook zonder meer de verplichting de uitslag van het onderzoek naar de bijzondere taakverzwaring dat reeds anderhalf jaar geleden werd begonnen zonder beknibbeling te realiseren. Een salarisherziening noemde hij ook in het belang van de werving van het hoognodige perso neel. De heer Rook uitte kritiek op de gang van zaken in Tubbergen, waar de politie vorig jaar werd belaagd door boeren, die zich tegen een her verkaveling verzetten. Voorkomen moet worden, aldus de heer Rook, dat de zo plichtsgetrouwe politieambte naar opnieuw in een situatie wordt geplaatst, waarin hij zich moet laten aanleunen dat hij wordt uitgejouwd, dat er met rook- en brandbommen 'Laat de regering er toch voor waken dat de politie de overtuiging moet krijgen dat de overheid niet bereid zou zijn haar toezeggingen na te ko men. Dat zou kunnen leiden tot mani festaties zoals die in 1960 door de samenwerkende politiebonden werden gehouden. In regeringskringen zal men terdege moeten beseffen dat het geduld van de politieambtenaar niet eindeloos op de proef kan worden gesteld'. Deze waarschuwing liet de heer D. Rook. voorzitter van de Bond van Prof. dr. B. Goudzwaard in rede: UTRECHT De strijd om het behoud van het milieu trekt een zware wissel op iedereen. In plaats van een jaarlijkse reële inkomensver betering zal men er in moeten toestemmen dat dit extra geld ge bruikt wordt voor de bestrijding van de milieuverontreiniging. Mist men die bereidheid dan is de slag om het milieu al goeddeels ver loren nog voor die begonnen is. worden uiterst schaars en het milieu dreigt onleefbaar te worden. De ruim te binnen deze driehoek kan. wellicht enigszins worden uitgebreid, maar erg veel 'zal dit toch niet kunnen zijn, zo meende dr. Goudzwaard. Het eerste parool moet daarom zijn de lmschzke- ling van de economische groei en uiteindelijk een bevriezing van de totaliteit. Deze afremming kan naar de mening van dr. Goudzwaard nog het best worden bereikt door forse milieuhef fingen en hogere energieprijzen. Daar mee wordt dan bereikt dat milieuver ontreinigende produkten duurder zul len worden, er geld beschikbaar komt voor de bestrijding van de milieuver ontreiniging en de produktie van af valstoffen onaantrekkelijk wordt. De hogere prijzen die daarvan het gevolg zijn mogen door de consument niet worden afgewenteld zoals nu het geval is. Dc vakbonden zouden dus bij ph an een onzer verslaggevers he UNSCHOTEN De 64-jarige 8 ervormde predikant in Bun- -rTT. -, -, -r->. -i ilfjes te hebben verstrekt, zon- *8 er daartoe bevoegd te zijn. Nu jn praktijken aan het licht zijn jekomen, is hij zo zwaar over- nnen dat hij naar een inrich- ng in Utrecht is gebracht. Hij er( on nog niet worden gehoord. ;eiün gemeenteleden merken de gevol- en ook. Twee mensen, die nu versto on zijn van pillen worden door een nuwarts verpleegd. aj f. A. die in 1955 naar Bunschoten vam, deelde zijn medicijnen gratis ge|it. Hij had een drukke klandizie. I& oe hij aan zijn pillen en zalfjes dt]Ram is nog niet bekend Vastgesteld j dat veel medicijnen die bij een uiszoeking zijn aangetroffen al vele ren oud zijn en vernietigd hadden OERSSEL In Epse (gemeente Gorssel) heeft een actiecomité beslo ten de blokkade van een gevaarlijk kruispunt in de rijksweg Deventer- Zutphen veertien dagen uit te stellen. Het wilde aanvankelijk vanmorgen om acht uur het kruispunt, waar veel kinderen moeten oversteken, met au to's. tractoren en andere voertuigen blokkeren, akthans wanneer gistera vond nog geen effectieve veiligheids maatregelen zouden zijn genomen. In tussen is met de gemeente en rijkswa terstaat een esprek op gang geko men. waarvan men op korte termijn resultaten verwacht. Het aantal ongelukken op deze plaats neemt steeds toe, en alleen de laatste drie weken kwamen er al acht voor. waarvan twee met ernstige afloop. (Advertentie) VOOR Weer een nieuw kwaliteits- produkt van Pokon. Volkomen zuiver en geheel oplosbaar, dus verbranding uitgesloten. Zak a 3 kg. Ter introduktie van f 12,50 voorf 10,50 Zeer hoge voedingswaarde k (NPK - 25 10+20). Vraag ook inlichtingen over de unieke Pokon-Sproeimest-Menger. BENDIEN - NA ARDEN - HOLLAND hun looneisen, die nu gebaseerd zijn op een reële verbetering van het inkomen, moeten aanpassen. Prof. Goudzwaard deed in dit verband nog de suggestie om de publiekrech terlijke bedrijfsorganisatie weer van stal te halen. Deze organisatie zou dan omgedoopt moeten worden tot een publiek rechterlijke milieuorgani satie (PMO), met behulp waarvan de overheid in staat zal zijn een pro gramma op te stellen voor bepaalde bedrijfstakken om hun energiever bruik en hun milieuvervuiling lang zaam af te bouwen. Beslissingen over deze zaken mogen onder geen beding op de lange baan worden geschoven, omdat volgens prof. Goudzwaard de ontwikkelings landen dan de kans niet meer zullen krijgen om te groeien en ook omdat 'de aantasting van demens als beeld drager van God op het spel staat. Er zijn grenzen die we niet straffeloos kunnen overschrijden', aldus de heer Goudzwaard. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM 'Ondanks het feit, dat door de moderne toestanden de werke lijkheid wordt vervalst, heb ik toch geen poging gedaan om een fantasieverhaal te schrijven, maar juist geprobeerd om met middelen van deze tijd een leden te reconstrueren. stuk njJoeten worden. n iverse 'patiënten' van de predikant er iweren dat zij baat hebben gevonden nj ij de behandeling door hun dominee, okter spele n was een oude hobby an de prdikant. Vroeger heeft hij nnieruime tijd medicijnen gestudeerd ,pp onder de studie te voltooien. 54; e predikant was zich er van bewust :-S$at h'j zich op glad ijs bewoog. Tegen jn patiënten zei hij vaak dat zij er 1 iet over moesten praten. Bij de rijks- tel oüUe in Bunschoten zijn in het ou kleden klachten binnengekomen te- «n de predikant. Deze werden niet «rieus genomen. Bij de recente huis- snl oeking werd ook een vuurbuks ge- lel onden. De predikant had geen wa- ilt envergunning. Hij zal zich, als zijn ezondheidstoestand dit weer toelaat, oor de rechter moeten verantwoor- Er is daarbij geen sprake, zo als onderandere in Vrije Ge luiden en zelfs in mijn eigen krant heeft gestaan, van een eigen interpretatie van de ge beurtenissen. Door de keuze die je doet, zit er natuurlijk cen selectief element in, maar dat is in ieder geval niet be wust gedaan'. Aldus Herman Wigbold, in het dagelijks le ven hoofdredacteur van Het Vrije Volk, die voor de NOS de tekst heeft geschreven voor drie journaaluitzendingen over de meidagen van 1940. Het bijzonder aardige idee voor deze uitzendingen, die 10 (vanavond 20.33 uur Ned. I), 12 en 14 mei de lucht in zullen gaan, is van Wigbold zelf afkomstig en de NOS was er meteen voor. Uitgangspunt bij deze hele op zet is geweest: hoe zou de situ atie zijn geweest, indien Ne derland in de meidagen van een beeld uit het leven van 1940 televisie zou hebben ge had. De televisie-berichtgeving heeft men dan ook in zuivere journaalvorm gereconstrueerd met beelden, commentaar en interviews. De beelden zijn voornamelijk ontleend aan au thentieke filmopnamen en ver der speciaal voor dit program ma nagespeeld en opgenomen. De interviews zijn in scène gezet en worden door heden daagse verslaggevers gemaakt met acteurs (Henk van Ulsen, Ton Lensink en Pieter Lute, die onder meer minister-presi dent De Geer en andere in die tijd prominente politici spe len. Op de vraag waarom nu juist de meidagen, zegt Her man Wigbold, dat dat vooral is vanwege de dramatische op bouw. Bovendien vormt het een afgesloten geheel, name lijk de inval van de Duitsers, die tijd en de capitulatie. Er zit een duidelijk begin en een duidelijk slot aan deze gebeur tenissen. Het 'aantrekkelijke' van de meidagen is verder nog, dat het voor een deel van de men sen, die de oorlog bewust heb ben meegemaakt, een herken ning zal zijn. Voor de jonge ren liggen de Duitse inval en de Nederlandse capitulatie toch nog dicht genoeg bij om met meer clan normale belangstel ling dc journaaluitzendingen te volgen. Onderontwikkeld Over het historische filmmate riaal. dat nog voor handen is. is Wigbold overigens niet erg te spreken. Het is er niet of nauwelijks, zegt hij en wat Herman Wigbold: het verleden reconstrueren met middelen van deze tijd. dat betreft noemt hij het N OS-j ournaa 1 onderon t wi k- keld, maar ja, als we dat had den willen aanvullen met bui tenlands materiaal, was het programma niet alleen duur der geworden, maar was de tijd van voorbereiding ook veel langer geweest. In de VPRO-gids van deze week kan men lezen, dat Wig bold over de acteurs, die in dit programma meespelen niet erg tevreden is. Letterlijk staat er: zeer in het algemeen zegt Wigbold hierover (den kend aan bijvoorbeeld Elisa beth R): in Engeland hebben ze spelers, wij hebben toneel spelers. Geconfronteerd met dit citaat, zegt hij: vervelend, wat niet wegneemt, dat hij bij zijn mening blijft, dat de Ne derlandse acteurs teveel aan het toneel gebakken zitten. De Engelsen passen zich veel sneller aan, maar dat komt misschien ook door het feit. dat men daar uit een groter arsenaal kan putten, want het sterft daar van de spelers. Over het resultaat van de mei- naar hem wordt gegooid en dat hij met gier wordt besproeid. De bonds voorzitter drong er bij de verantwoor delijke bewindslieden op aan maatre gelen te nemen opdat het optreden van de politie ter handhaving van de openbare orde plaats vindt onder lei ding van autoriteiten, die ook metter daad de geschiktheid, de kunde en de kennis hebben die leiding op de juis te wijze te geven. In dit verband metkte hij op dat reeds andermaal blijk is gegeven van het feit dat de politievakbeweging het optreden van de burgemeester in Tubbergen, noch van de officier van justitie en noch van de rijkspolitie'officieren kunnen waarderen. 'Een opleiding van lagere politieambtenaren voor het optreden in groter verband heeft weinig zin wanneer daarnaast niet tevens wordt gezorgd voor een adequate opleiding van rijkspolitie-officieren, aldus de heer Rook. Ook vroeg hij zich af of de verantwoordelijkheid van de bur gemeester voor de handhaving van de openbare orde in zijn gemeente ook tevens moet inhouden dat hij daad werkelijk de leiding op zich neemt. Dat leek de heer Rook de taak van de vakman c.q. de politieambtenaar. Tenslotte zette hij vraagtekens achter de militaire rangsbenamingen, de dis tinctieven en de groet- en meldings plicht. 'Onzé politiële gemeenschap wordt nog te veel bepaald door tradi tionele hiërarchische verhoudingen, vond de heer Rook. Hij wilde daarom ernst maken met de omzetting van de autoritaire gezagsverhoudingen m werkelijke inspraak, 'hoezeer dit de fervente voorstanders van de handha ving van de bijzondere status van de ambtenaar als ketterij in de oren moge klinken'. DEN HAAG Terwijl de Twee de Kamerfractie van D'66, samen met de PvdA heeft laten door schemeren dat zij tegen uitvoe ring van een inflatiecorrectie is, heeft daarentegen de heer Rang van D'66 gistermorgen in de Eer ste Kamer gezegd dat 'het niet juist is de inflatiecorrectie op de tocht te zetten'. Bij voorkeur zou zij ieder jaar voor honderd procent moeten worden toe gepast. Een dreigend tekort op de begroting mag daartoe alleen maar een extra argument zijn. Hij zei dit bij de begrotingsbehandeling van fi nanciën. De KVP-er Thurling die ook namens de CHU en ARP sprak, volstond met de mededeling dat hij 'openstaat voor een deugdelijke bewijsvoering door hen. die de inflatiecorrectie niet of niet geheel willen laten doorgaan'. Minister Nelissen was blij dat de 'steun voor verlaging van de wiebel- tax in de Eerste Kamer groter was dan in de Tweede. Het is tenslotte haast de enige conjuncturele maatre gel'. meent hij. 'De discussies over de wiebeltax geven bijna een te zwaar accent aan de wiebeltax om haar in de toekomst nog als een flexibele conjunctuurmaatregel te kunnen handhaven. 'Op vragen van de libe raal Witteveen, antwoorddde hij, dat hij in januari van het volgend jaar zal bekijken of de wiebeltax tot nul kan worden teruggebracht. De heer Witteveen >cht de klacht van de ontwikkelingslanden, dat zij erg geleden hebben onder de monetaire crisis 'zeer overdreven'. 'Zij zijn toch vrij geweest om op tijd hun valuta bij te stellen', meent hij. 'Als ze klachten hebben over de waardevermindering van hun dollarreserves, moeten ze daarbij bedenken, Jat ze al die tijd dat ze de dollars in reserve hebben gehad, er rente van hebben kunnen trekken'. De heer Rang pleitte ervoor, om naast een minimum inkomen, ook een maxi mum inkomen in te voeren. (Advertentie) Is de Beatrix sluis maar 3Zi meter lang? Ja. dit immense bouwwerk is ver kleind nagebouwd en vormt Ma- durodam's nieuwste aanwinst. Net als de echte Beatrix sluis schut het dagelijks vele schepen. Een niet ge ring gebeuren. Hoe dat precies in zijn werk gaat kunt u zien in de Havenstad liet weer dagen, waaraan regisseur Wim Povel en eindredacteur Her man Wigbold ruim twee maanden hebben gewerkt, wil hij zich niet uitlaten. Ik weet niet of het geslaagd is en of de opzet van het programma overkomt. Dat moeten de kij kers maar uitmaken of beter gezegd de recensenten. Ik hoop wel, dat het goed wordt gevonden en dat het door veel mensen zal worden bekeken, aldus Wigbold, die verder nog wel kwijt wil niet voor een kleine groep (mensen) te schrijven. Trouwens, zo voegt hij eraan toe. het flitsende van deze journaaluitzendingen maakt dit programma juist voor een grote groep geschikt, waarbij dan wordt veronder steld. dat de geschiedenis ge presenteerd als actualiteit de aandacht meer gevangen houdt dan de traditionele pre- sensatie, zoals we die kennen van Lou de Jong's Bezetting. Hoe dan ook, ik ben het meest benieuwd naar de reac ties van het publiek, aldus Wigbold. Funeste regenval O Van onze weerkundige medewerker Wanneer de atmosfeer tot op grote hoogte vochtig is en de temperatuur in de hogere niveaus betrekkelijk laag, is het voor de zon een klem kunstje buien van jewelste op te bouwen. Een grandioze show werd maandagmiddag en in de vooravond afgedraaid over het noordoosten van hel land. Een van zuidwest naar noord-oost voortbewegend buiencom plex, waarbij zich voortdurend nieu we cellen aansloten, leverde zoals ge meld in Ulrum 50 mm in twee uur tijd af en op een landbouwbedrijf in Westpolder, 4 km meer naar het noordwesten, zelfs 77 mm. Een derge lijke hoeveelheid in zo korte tijd is funest voor de landbouw. Naar schat ting is aan de landbouwgewassen bij de drooggemaakte Lauwerszee een schade aangericht van ruim f 4 mil joen. Een dergelijke hoeveelheid krijgt voor niet-insiders nog wat meer reliëf wanneer ze vergeleken wordt met de normale hoeveelheid voor de hele maand mei, die in dat gebied 45 mm bedraagt. Er zijn ook meldingen binnengekomen van verwoestende ha gel met stenen zo groot als spreeuwen eieren. In Gaasterland (Fr.) verniel de deze hagel plaatselijk bloesems en icerd schade aangericht aan spinazie- en slaplantjes. Ook maandagavond en in de erop volgende nacht draaiden onweersbuien 'rondjes' over respectie velijk Noord-Holland en het IJssel- meer. Verder kreeg de buiïgheid dins dag een nieuwe injectie door een uit Engeland komend koufront. Het ge volg was: opnieuw plensbuien. Aan de achterzijde van genoemd front zal hel vandaag bij zuidwestelijke winden maximaal ca 18 graden worden. De verdere vooruitzichten wijzen op een weertype met afwisselend zonnige pe rioden en enkele buien. Verderop in de week is enige daling van tempera tuur te verwachten. perioden met zon_ - ''f "TT" Aj MAX. TC MP. MIN. TEM*. WINDRICHTING IIOOÜ WATER: 11 mei: Vlisslngen le getij 0.03-2e getij 12.31. Haringvliet 1.32-13.54. Rot terdam 2.27-15.06. Schcvenlngcn 1 02-13.29. IJmulden 1 39-14.04. Den Helder 5.45-18.43, Harllngen 8.21-20.40. Delfzijl 10.14-22 28.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5