Parleviet breidt vloot uit Een echt orgel voor Alphense kerk *7^ Uitbreiding technische school in Alphen nog urgenter geworden Zonnewende moet dicht aRBËi Vissen 'Steeds Vooruit' in het zilver Linquenda wordt speelse wijk Burgemeester Brouwer wordt op 18 mei geïnstalleerd Acht maanden voor verkrachting van verpleegster Benthuizen krijgt een forumavond Geslaagd voor examen intensive care Raad Woubrugge vergadj Auto gekocht zonder geld TKOUW/KWARTET WOENSDAG 10 MEI 1972 Regio ALPHEN Toen de Alphense her vormde Opstandingskerk in gebruik werd genomen (1963) stond er geen echt orgel in. Een klein zaalharmoni- um uit Johathan afkomstig, moest het tegen de gemeentezang trachten op te nemen. Zonder succes overigens, want het was al doodziek de kerk binnenge dragen. Veel hoop voor de toekomst mochten de Opstandingskerkgangers overigens niet koesteren; met het, op het budget, gereserveerde bedrag van 15.000,- kun je zelfs geen miniatuur- kerkorgel krijgen, vandaag de dag. Dat Jonathan-orgel heeft maar een kortstondig bestaan gehad. Het werd al gauw door een tweedehands elek tronisch instrument vervangen. Daar hebben de kerkgangers het zes jaar mee moeten doen. Aan alles wat er in die tijd aan edel streven en hard zwoegen om een echt orgel gebeurde, is de naam van de heer K. van der Vlis, later die van ds. M. Fokkema nauw verbonden. 'Het was zomaar een partikulier Initi atief", vertelde de heer Van der Vlis. 'Ik vond, dat zo 'n elektronisch orgel niet in de kerkdienst past. De eerste jaren waren moeilijk; het geld kwam maar heel traag binnen Het werd pas beter, toen dominee Hanemaayer zich er mee ging bemoeien. Hij wist van ons streven af. Nu kreeg ons partiku- liere groepje van de centrale kerke- raad officieel de opdracht, gelden te gaan verzamelen voor de aankoop van een pijporgel. Dat was in 1967. Maar de zaak zag er voor die orgelcommis sie de eerste tijd nog niet zo floris sant uit. We kregen weinig respons uit d e gemeente. Velen vonden dat eerst de schuld, die nog op de kerk lag, maar eens afgelost moest worden. Zo leidden we een kwijnend bestaan zo lang tot dominee Fokkema een groot orgelliefhebber, zich bereid ver klaarde ons met 'raad en daad ter zijde te staan.' Dus toen is de aktie pas goed begon nen, vermoed ik. 'Juist; de invloed van een predikant die er zelf veel voor voelt, is niet te onderschatten. We werkten als comité met een fijn stel mensen, die hun schouders er onder wilden zetten. De oud-papier-aktie's werden een rijke bron van inkomsten, vooral met ge vouwen kranten, die de kwekers graag wilden hebben. Twee jaar geleden startten we met een bliksem-aktie met folders door heel Alphen. Toen we de tienduizend gulden hadden bereikt, luidden de klokken. Verleden jaar probeerden we het met twintigduizend loten van een gulden. Wettelijk moesten die binnen een maand verkocht zijn. Maar dat lukte toch niet. Toen hees dominee Fokke ma de stormbal en werd het ineens een geweldig succes. Duizenden loten tegelijk gingen de deur uit. Samen met metaal en lorren haalden we de dertigduizend gulden. Maar u was er toen nog lang niet? 'Nee, we zagen het zo niet meer. Daarom lieten we ons aanmoedigen, toch maar een elaktronisch orgel in Amersfoort te kopen. Piet van Eg- mond had daarop een plaat vol ge speeld. Gelukkig zijn we daar van afgestapt De aktie ging met nieuwe kracht verder en langzaam maar zeker kwa men we op de vijftig duizend.' Toen kon u plannen gaan maken? 'Ja eerst zijn we het orgel in de Leidse Oosterkerk eens gaan bekijken (waar vroeger de heer Van Leeuwen op speelde). Maar daar was zowat niets goeds meer aan. En een restau ratie zou veel te duur zijn. We bleven uitkijken en kwamen in Spijkenisse terecht Het orgel daar in 1880, door de Utrechtse firma Batz en Co gebouwd, moest worden gerestau reerd. Toevallig kwamen we met de restaurateur Strubbe in Vinkeveen, in kontakt. Die had net een orgel her steld; dat kreeg Spijkenisse en wij konden het oude kopen. Het was één van de drie Batz-orgels, door een douairière Van Repelaer destijds aan kerken cadeau gedaan. Feike Asma. die het nieuw gerestaureerde orgel had bespeeld, beval ons het oude warm aan. De pijpen zijn alle nog origineel, behalve die van het nieuwe mixtuurregister. Strubbe heeft het verder hersteld en voor een nieuwe orgelkast gezorgd. Naar het ontwerp van architekt Hoekstra, heeft een meubelmaker uit Wilnis die gemaakt. Hebt ueen adviseur gehad? 'Eigen-lijk niet; twee mensen en onze organist Langeveld zorgden voor de technische begeleiding. Die gingen ie der ogenblik naar Vinkeveen. Op het laatste moment hadden we nog een gesprek met dominee Fokkema en de Amsterdamse organist Simon C. Jan sen. Hij heeft twee keer de intonatie gecontroleerd.' 'Onze hele aktie is gevoerd onder het motto 'voltooi uw kerk.' Ziet u. de Opstandingskerk is mooi en de akoes tiek goed. Daarin is een elektronisch orgel gewoon een aanfluiting.' Op vrijdagavond acht uur zal het nieuwe orgel in gebruik worden geno men. Het comité wil de bijeenkomst waarin Simon Jansen, concerteert, wat los en gemoedelijk houden. Domi nee Fokkema als animator, begeleider beschermheer en praeses van de cen trale kerkeraad, leidt de avond, die onder auspiciën van de orgelcommis sie staat. DISPOSITIE Het orgel heeft twee klavieren, een vrij pedaal en mechanische traktuur. Met het hoofdwerk-klavier correspon deren de volgende registers: 1. pres tant 8, 2. roerfluit 8. 3. oktaaf 4, 4. roerfluit 4, 5. quint 2 2/3. 6. woud- fluit 2, 7. mixtuur 3-4; 8. trompet 8. Het borstwerk-klavier: heeft verbin ding met:. 1. holpijp 8. 2. roerfluit 4. 3. prestant 4, 4. oktaaf 2, 5. nasard 2 2/3; 6. terts 1 3/5; 7. f if let 1. 8. tremolant. En het pedaal: 1. prestant 8, 2. subbas 16, 3. oktaaf 4. 4. fagot 16. Verder zijn er de gebruikelijke kop pels. Het aantal pijpen is 1042. De langste is bijna drie meter, de kort ste, uit het sifflet-register nauwelijks twee centimeter. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Raad Nieuwveen akkoord met schoolkredieten NIEUWVEEN De gemeenteraad ging akkoord met de aankoop van het oude groene-kruisgebouw aan de Ker- kweg voor de somma van 1,Me vrouw Speet vroeg of het gebouw voor de eigen inwoners kan worden gebruikt als het nog geschikt is. Met name dacht zij aan jeugdactiviteiten. In elk geval moet het hier niet voor bouwdoeleinden worden doorverkocht, zo vond zij. Daarnaast nam de raad enige belan- grijke besluiten op onderwijsgebied, f Voor inrichting van een openbare kleuterschool, die voorlopig ln het gebouw Kwiek wordt ondergebracht, I werd 10.000,gevoteerd. Een ongeveer even groot bedrag werd beschikbaar gesteld voor de uitbrei ding van de chr. nationale kleuter school met een tweede klas. Voorts zegde de raad medewerking toe aan de stichting van een nieuwe chr. nationale basisschool in Schoterveld. Dit wordt een vierklassige school, die de huidige drieklassige gaat vervan gen. Tot hoofdleidster van de openba re kleuterschool werd benoemd mej. C. Spendel uit Leiden, die nu verbon den is aan de openbare kleuterschool in Zoeterwoude. LEIDEN Donderdag 1 jun te 00.00 uur gaan de hengeltje weer uit. Dan mag van de Ka mer voor de Binnenvisseri (Ministerie van Landbouw) he visseizoen weer open tot 1 maart van het volgend Jaar. Van maandag 15 mei af kunne visllefhebbers een vergunnin halen in het stadhuis. Op maan dag tot en met vrijdag van 8.3 tot 12 en van 13.45 tot 15 uui Op de donderdagse koopavoni, bovendien van 17.30 tot 21 uui' Er is de eerste tijd een speciaa visaktenloket bij de lift op di1 begane grond. De grote visakten kostei 33,de kleine visakten 11,75. De bijdragebewijzei kosten 5,De laatste ziji verplicht voor iedereen bovei 15 jaar en geven het recht me' hooguit twee hengels te vissei in alle bevaarbaar water. Dominee Fokkema, een groot orgelliefhebber. ALPHEN In de ambachtelijke sec toren valt over de interesse van de jeugd voor aanvullend onderwijs via avondcursussen niet te roemen. Illus tratief hiervoor is de mededeling in het jaarverslag van de Christelijke Technische school over 1971, dat men de avondschool heeft opgeheven. Deze avondschool werd reeds spoedig na de opening van de dagschool aan deze onderwijsinstelling verbonden en heeft toch ook wel eens enkele hon derden leerlingen gehad. Maar nu was het dan zó. dat de geringe aanmelding van nieuwe leerlingen voor de op/ei- ding gezel-timmer en en voor de las cursussen, alsmede het ontbreken van een praktijk-leraar lassen, tot dit be sluit heeft geleid. Maar voor de dagschool zit de groei er nog goed in; want men begon het jaar 1971 met 603 leerlingen en aan het eind van het jaar waren er 640. ALPHEN Het jaarlijkse politie volleybaltoernooi wordt vrijdag 12 mei in de Alphense Rijnstreekspor thal gehouden. Er zullen dit keer 12 ploegen aan deelnemen. LEIMUIDEN Geboren: Paul zn v F. C. Hagenaar en A. Franke; Tsitske E. dr v E. A van Koll en T Hokke- ling; Gijsbertus A. zn v G. A. Mooren en M. M. Baars. RLJNSATERWOUDE Geboren: Jos zn v P. J. de Boer en J. M. E van Egmond; Renatus Joh. zn v H. Q. van Wieringen en A. v. d. Haak. RIJNSBURG Vrijdagavond om 8 uur vervult ds. D. J. de Jong uit Nieuw-Lekkeralnd een spreekbeurt voor de Hervormde Evangelisatie in de zaal achter de Chr. Geref, Kerk. Verdergaande uitbreiding van het schoolcomplex is dan ook een redelij ke zaak, maar gezien de financiële perikelen op landelijk niveau, zal men hierop wellicht nog wat moeten wachten. 326 leerlingen woonden in Alphen, 47 in Bodegraven, 43 in Ter Aar, 42 in Hazerswoude, 36 in Koude- stemde woning aan de Westkanaalweg is, nadat enkele jongens er met vuur in hadden gespeeld, afgebrand. Het huis was reeds voor bewoning onklaar emaakt door het uitnemen van deu ren en ramen; men heeft het vuur daarom het vernietigende werk maar laten voltooien, waarna de muren zijn omver gehaald. HAARLEMMERMEER Tijdens de openbare vergadering van de commis sie van openbare werken en plantsoe nen, werd ondermeer aandacht ge schonken aan de groenvoorzieningen in de nieuwe woonwijk 'Linquenda' in Nieuw-Vennep. Tussen de achtertuinen zal 'een speel se ruimte' worden gecreëerd, die on dermeer voor kinderen een speelgele- genheid zal zijn en ook een wandel- funktie zal hebben. Voor de aanleg van een parkeerter rein bij de sportvelden te Wetering- brug is een perceel grond van de Haarlemmermeerpolder verkregen ter grootte van 1500 m2, waarvoor een opstalrecht van 375 per jaar wordt gevraagd. De polder blijkt een moei lijke partij te zijn, zo kwam tijdens de vergadering wel tot uitdrukking Déér waar polder en gemeente geza menlijk de belangen behartigen, moe ten beide instanties elkaar trachten te vinden. Bij het verkrijgen van grond in recht van opstal dacht de gemeente aan een symbolische prijs, maar de polder be ziet de zaak puur commercieel. LEIDEN Het verpleeghuis Zonne wende aan de Eoerhaavelaan moet worden gesloten. Zo heeft de Zuidhol landse 'commissie voor de bejaarde noorden' beslist. De commiissie vindt de situatie in het huis, wat de accom modatie betreft, niet langer verant woord. Nu er steeds meer 'echte ver pleegtehuizen' komen voor patiënten, die tot nu toe noodgedwongen in particulieren tehuizen als Zonnewen de werden opgenomen, gaat de ge noemde commissie strengere maatsta ven aanleggen. Directeur van Zonnewende is de heer J. Meijers, zestien jaar heeft hij hier ruim dertig bejaarden verzorgd. RIJNSBURG De dienst van de Evangelische Christengemeente te Rijnsburg wordt morgen (Hemel vaartsdag) om half 10 gehouden in het pand Katwijkerweg 15. Voorgan ger is ds. Agtereek. LEIDEN Op 62-jarige leeftijd is plotseling overleden prof. H. van de Waal. hij is in alle stilte begraven op de Israëlitische begraafplaats in Kat wijk. Prof. Van de Waal was ridder in de orde var. de Ned. Leeuw. WOUBRUGGE Burgemeester D. Brouwer de Koning zal donderdag 18 mei aijn officiële intocht houden en worden geïnstalleerd. Bij de meest westelijke grens van de gemeente, ter hoogte van de firma Van der Pouw Kraan, wordt het echt paar Brouwer de Koning opgewacht door het college van B. en W. Het ligt in de bedoeling dat de school jeugd van Hoogmade langs de weg zal staan en de leerlingen van de twee basisscholen in Woubrugge om en bij de provinciale brug acte de présence geven. Om half drie vindt ln "Het Oude Raedthuys' een buitengewone raads vergadering plaats, waarin de installa tie. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft dinsdagmorgen de 26-jari- ge Marokkaanse arbeider B. A. M. die in Leiden woont, wegens verkrachting van een 22-jarige verpleegster uit Lei den veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De eis was tien maanden met aftrek. Het meisje had de Marokkaan in een café ontmoet en ving met hem mee in zijn auto naar Katwijk om daar te gaan dansen. De verdachte reed ech ter in de richting Leiderdorp, waar hij in een laantje het meisje mishan delde en haar verkrachtte. Van 4 tot 4.30 uur is er een receptie voor genodigden. Daarna tot 6 uur, is er voor iedereen gelegenheid met het echtpaar Brouwer kennis te maken. De beide muziekkorpsen, met drum bands en majorettes, zullen de feeste lijke intocht opluisteren. WARMOND De Warmondse tafel tennisvereniging Steeds Vooruit heeft haar 25-jarig jubileum gevierd. Voor afgaande aan de feestavond was er, eveneens mogelijk gemaakt door de jubileumcommissie, die er een jaar voor in touw is gewest, een receptie waarop heel sportief Warmond en bevrienden tafeltennisrelaties hun ge lukwensen kwamen aanbieden aan het bestuur. Namens de gemeente kwam wethou der, loco-burgemeester G. Tulp een wedstrijdtafel aanbieden. Deze zal binnenkort in de sportzaal worden geplaatst en uitsluitend worden ge bruikt voor de belangrijkste wedstrij den. Voorzitter A. Sikking, kreeg nog meer cadeaus. Het jubileumcomité had ook nog kans gezien het nodige bij elkaar te krijgen voor een prijzen- kast. De heer Koelman, voorzitter van de afdeling Den Haag, kwam met een grote beker. Een zelfde geschenk was er ook van oud-voorzitter Joop van Tongeren, die uit Middelburg was gekomen. Eerste paal in Ridderveld ALPHEN Wethouder J. C. I sloeg dinsdagmiddag de eerste voor 359 woningen in Ridderveld, westen van de Eisenhouwerlaan. worden gebouwd door Elementum te Maassluis, de hoogte van de blokken varieert van 4 tot 19 woi1 gen. In de onderbouw komen ruii voor verschillende activiteiten. 1 plan omvat 12 tweekamerflats, driekamerflats, 115 vierkamerflats3 vijf-kamergalerijwoningen en 96 kamer-maisonneites. De kale gaat gemiddeld 262,per ma bdragen en de totale stichtingsko 1 zijn geraamd op 20 miljoen. De woningen komen in beheer Alphens Belang; in maart 1973 wc de eerste opgeleverd en in spte 1973 de laatste. (ADVERTENTIE) BENTHUIZEN De gemeentel heeft besloten de behandeling van I bestemmingsplan Zuidpolder te ven gen tot 29 mei. Daarvoor wordt i forumavond gehouden en wel op i mei om 8 uur. Raadsleden zullen het forum vormen. De raad zal voortaan 'rookvrij' veie deren, als gevolg van een maand t vond ingesteld rookverbod. Men werd het niet eens over administratiekosten voor het onir wijs. De stemmen staakten toen motie in behandeling kwam, z< i ook daarover op 29 mei wordt vei i gepraat. Ook een nog niet in behar f ling gekomen deel van de aget, werd trouwens naar 29 mei verzet. ttrnm-IMiol CONTESSA,fijn datje d'r bent Rijnmond 6 (romeins) gaat in span vissen LEIDEN Onderstaande kandit: zijn in het Academisch ZiekenlH geslaagd voor het examen InteniJ Care: P. de Blois. G. L. Evers. A.L Noteboom, A. L. M. van Gurp, M. Hegeman, H. E. Itz, M. Martijn, G.i M. oonen, .M T. van Grinsven,' van Schagen, W. G. Segaar, W.h Soen en L. T. Tehupuring. WOUBRUGGE De gemeente vergadert woensdag 10 mei om acht. De agenda vermeldt o.a.: Bei van M. G. Wolvers inzake weigel van bouwvergunning voor een gai toetreding gemeenschappelijke ling brandweer Rijnland; benoenj onderwijzeres openbare basissohj scholenbouw Hoogmade. a IJMUIDEN-KATWIJK Vanmid dag wordt de Kw 135 'Rijnmond VI' officieel overgedragen aan de eigenaar; N.V. Rederij en Ha- ringhandel N. Parlevliet jr. te Katwijk. Dat zal feestelijk gebeu ren, want het is per slot van re kening nogal wat in deze tijd. om een n'euwe hektrawler je eigen dom te kunnen noemen. De Kat- wijker werd gebouwd in Zaan dam bij N.V. Scheepswerf Haak. Ongeveer twee maanden geleden werd de 'Rijnmond VI' al te water v .gelaten. Net als een jachtje werd hij in 't water gehesen. Maandag veri een trchrvsche proef vaart nerviakt m vopr de Kw 135 naar I.Jmuiden. waar h»j aan de Ha ringkade werd gemeerd, na even de zee op te zijn geweest. Gisteren volg de de zogenaamde hellngprnef in IJ- mu den. De Scheepvaartinspectie on- der ocht nndermeer de stabiliteit van het schip, waarbij van met water gevelde tonnen gebruik werd ge maakt. Ook moest de verfkwast er aan te pas komen, want de trap naar de stuurhut stond gedeeltelijk nog in de rode menie. Er was dus genoeg te doen aan boord. Walmach'nist J. van Telgen, zo'n veertien jaar werkzaam bij Parlevliet, wilde graag één en ander over de n euwe aanwinst van de Katwijkse reder j vertellen. 'Het is een pracht schip', zei hij ons. Ook de schipper van de Kw 135 was aanwezig: C. van Duin, sinds 1954 in dienst van rederij Parlevliet. ZUSTERSCHIP Gisteren wapperde de vlag van de scheepswerf nog in top. Vandaag zal hij plaats maken voor die van de rederij. De Kw 135 zal worden ge bruikt voor de spanvisserij, smane met de Kw 42 'Rijnmond V', die VOORSCHOTEN Hij was zoi werk zonder geld desondanks k< de 20-jarige monteur een auto. zocht en vond een manier om geld te komen door middel van braak in een woning te Voorschc waar 315een radiotoestel en zo een en ander werd meegenome Hoewel de Officier van justitie bij Haagse rechtbank zich sterk had perkt in de dagvaarding en he hoofdzaak bij deze inbraak had g e; ten had verdachte nog meer op kerfstok in Voorschoten en omgei zoals diefstal van een auto. Bovendien is hij reeds eerder ^pl andere feiten veroordeeld zodag Officier van justitie tegen hem Ij- maanden gevangenisstraf, waar J vier maanden voorwaardelijk en él trek van voorarrest, eiste waa twee maanden voorwaardelijk geha^ haafd blijven. De rechtbank hl vonnis gewezen en verdachte verou deeld tot vijf maanden gevange jUi straf met aftrek van voorarrest. e: en enkele maanden geleden werd opgele verd. Vrijdag zal de Kw 135 aan de 'mai dentrip' beginnen. Mogelijk dat er dan nog wat kinderziekten tevoor schijn komen; die terstond zullen worden verholpen. De 35 meter lange hektrawler is een pracht boot, waarop rederij Parlevliet, voor wie het een belangrijke uitbrei ding betekent en waar men nu een vloot van zes schepen in de vaart zal hebben met recht trots kan zijn. Evenals de Kw 42. het zusterschip, is vooral met de spanvisserij rekening gehouden. Dat is al te zien aan de steven met z'n typische vorm. De 'Rijnmond VI' zal in z'n ruimen zo rond de tweeduizend kisten vis 50 kilo per stuk kunnen bergen. Er is een speciaal hekkenroer. met verstel bare schroef. Uiteraard is er ook een ijsmaker aan boord. De twee motoren op één schroefas is ook een bij de visserij nog weinig toegepast systeem. Nieuwe netten en nieuwe kabels, een IHH compleet nieuw schip. De Kw 135 Is gereed om uit te varen. Er zal een bemanning zijnvan dertien koppen (Katwljkers zijn niet bijgelovig, zo wordt gezegd) onder aanvoering van schipper Van Duin. Vanmiddag tij dens het aperitief zal men drinken en klinken op de goede vangst en de behouden vaart van Parleviiets aan winst, die zo rond de tweemiljoen gulden kost en gebouwd werd volgens een ontwerp van het ingenieursbu reau 'Propulsion' N.V. te Lelden. LISSE Op zondag 14 mei zal aangepaste interkerkelijke gez dienst worden gehouden voor gel dicapten in de Kapel Nieuw Vre< hof, Johan van Oldenbarneveldtl 15, Heemstede. In deze dienst ai uur, zal ds. J. W. C. van 't Hoff, Haarlem voorgaan. KOUDEKERK Tijdens een onla gehouden ledenvergadering van Vereniging voor Openbaar Onderi afd. Koudekerk a.d. Rijn is een nilli. bestuuT gekozen, dat als volgt is mengesteld: voorzitter G. Moeke, voorzitter G. Linting, secr.-penn meester mevrouw M M. A. Kopp de Vries, Pr. Bernhardstraat 64; e secretaris mevrouw O. Velders-Si !a1 Ier, lid H. J. DuchSteau. KATWIJK Woensdagavond half acht wordt in het gemeentel w een openbare vergadering gehou er van de gemeentelijke verkeerscomi er sle tr Tegelijkertijd is er ook een opent vergadering van de gemeentelior commissie voor onderwijs en cult^ le zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4