Lutherianen doen geen uitspraak over abortus Geen nieuwe verklaring over geboorteregeling 'Portret 'christenvrouw op Ontmoetingsdag Hervormde vrouwen deden tweemaal de ogen dicht Werelddiakonaat stuurt verband naarZ.-Vietnam Trouw K wart et H. de Jong 80 jaar Landdag van de Ned. Chr. Gemeenschapsbond vandaag Beroepfngs- werk Boekenetalagc THOUW KWARTET WOENSDAG 10 MEI 1972 Kerk/Binnenland T2/1 Verlaat vatikaan strikte uitleg 'Humunae vitae'? ROME (KNP) Curie-ambtenaren zijn begonnen aan een verklaring over de geboorteregeling ten einde de uit 1968 daterende encycliek „Huma^iae vitae" van paus Paulus nog eens kracht bij te zet ten, maar hun werk is stopgezet. Aldus wordt uit betrouwbare bronnen in het vatikaan vernomen. Afgelopen weken verwachtten velen in het vatikaan, dat die nieuwe ver klaring zou afkomen, hetzij van het staatssecretariaat hetzij van de congre gatie voor het geloof. In die verkla- UTRECHT Het werelddiakonaat van de hervormde kerk heeft in sa menwerking met het Nederlandse Ro de Kruis een eerste zending van 281 kilo verbandmiddelen en medikamen- ten verzonden naar Zuid-Vietnam. De zending is bestemd voor de teams van de boeddhistische vredesbeweging in Zuid-Vietnam. Deze organisatie is nauw gelieerd met de Verenigde Boeddhistische Kerk van Vietnam ring zou bevestigd worden, dat het gebruik van voorbehoedmiddelen 'in trinsiek kwaad' is en moreel niet gerechtvaardigd kan worden, ook al zijn er ernstige redenen voor aanwe zig. De werkzaamheden zijn stopgezet 'om onbekende redenenen'. De verklaring zou voorbereid worden tn verband met de royale publiciteit, met name in Italië, welke een oude verklaring van de congregatie voor de clerus enkele weken geleden plotse ling kreeg. In deze verklaring gaf kardinaal Wright een pastorale oplos sing aan voor het conflict over de geboorteregeling tussen de aartsbis schop en de priesters van het aartsbis dom Washington in de Verenigde Sta ten. In Italië werd grote aandacht besteed aan het oordeel van de congregatie voor de clerus over voorbehoedmidde len als 'objectief kwaad', terwijl de encycliek erover sprak als 'intrinsiek kwaad'. Deze onderscheiding te theologisch voor de meesten werd in Italiaanse nieuwsorganen nogal breed uitgemeten. Een Franse correspondent in Rome wist te melden, dat het vaticaan zelf f niet meer achter de strikte interpreta tie van 'Humanae vitae' staat, maar zich conformeert aan de uitleg van de Franse bisschoppen en vele anderen, die het individuele geweten veel ruimte geeft. De verwarring, die hierover met na me in Italië ontstond, was voor de curie-ambtenaren aanleiding te begin nen met een rechtzetting, maar het project verdween van hun bureaus. Een woordvoerder van de congregatie voor de clerus heeft bevestigd dat 'er op het ogenblik geen plannen bestaan voor een verklaring' en dat die 'zeer waarschijnlijk ook niet zal komen'. Paus Paulus VI De redacUe behoudt zich bet recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pubilkatle wardt met de naani van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Hemelvaartsdag Morgen is het weer hemelvaartsdag, d.w.z een dag die in het kerkelijk leven hoe langer hoe minder gaat betekenen. Nu weet men dat sommi gen meer de nadruk willen leggen op Goede Vrijdag. Er zijn gemeenten die op die dag avondmaal vieren. Toch heeft enkele weken geleden drs. J. D. de Vries van Utrecht er in het Cen traal Weekblad de aandacht op geves tigd dat dit eigenlijk een verkeerde gewoonte is. Meer dan tien jaar voor hem schreef een ander dit ook al in het Gereformeerde Weekblad. Het avondmaal op die dag brengt immers een breuk aan ind e eenheid die er in Christus' sterven en opstanding gelegen is De oude christelijke kerk vierde het avondmaal dan ook op Pasen. Zo is het vorig jaar ook ge beurd in dc chr. ref church te Grand- Rapids. Maar nu is ds Z. Cseh uit Roemenië in ons land. Deze predikant heeft verteld dat men in de Hongaars sprekende kerk van Roemenië (800 000 leden) het avondmaal viert op alle grote feestdagen der kerk ook op hemelvaartsdag. Dit laatste vind ik bijzonder mooi en navolgens waardig. Het brengt geen breuk aan tussen Christus' sterven en opstan ding en verkondigt op de dag dat wij zijn hemelvaart herdenken tegelijk zijn nabijheid in de Geest. Laten we De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dogelijki bestuurt B. Bol, Den Hoog> dr. E. Bleummk, Polets- wolde; mr. G. C. von Dom, Nootdorp) W. A. F-bbe, Rotler- dom; J. lomer, Utrecht; drs. J. W. de Pooi, Den hoog) J. Smol- lenbroek, Wauenoar. Overige leden van bestuun K. Abmc H. A. de Boer. Brouwer, Assen; hel olgemeen Amsterdam; IJmu'den; Th. dr. J. Don- ner. Dan Hoog; J. von Eibergen, Schoarsbergen) mr. K. van Houten, Wageningen.- ds. O. T. Hylkemo, Brlthoven; Joc. Huijsen, Delft) mevrouw M. C E. Klooster- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Krooyeveld-Woulers, Heerhugowaard) prof. dr. G. N. lammens, Noardeni ds. F, H, londsmon. Den Hoog> H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C. von Niftrik, Amsterdom; H. Otte- vonger. Buitenpost; mr. dr. J. Oringo, lunteren; dr. A. Veerman, Riiswijk IZ-H); H. H. Wemmer.. Den Hoog; drs. R. Zijlstro. Ooster- tand IZId). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Banks Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. er samen eens over denken of het zo ook niet kan. Hooghalen A. M. Lindeboom, pred. geref kerk Congres D'66 Demonstreren Volkomen ten onrechte stond maan dag 8 mei (pag. T3/K5) in het verslag van het congres van D'66 dat ik gezegd zou hebben 'dat grote minder heden binnen de PvdA liever met CPN en PSP of met de KVP dan met D'66 samenwerken'. Ik heb de woor den CPN en PSP de hele dag niet gebruikt. Wél heb ik gezegd: t.a.v. de PvdA: 'Wij hebben er alle belang bij dat er op de duur een grote progressieve volkspartij komt. Wij hebben er totaal geen belang bij dat wij nü de indruk wekken door de PvdA te worden opgeslot. Ik zeg niet dat het zo is. ik zeg alleen maar dat het zo lijkt en dat het moet ophou den'. ta.v. de KVP en de breed samen gestelde programmacommissie: 'Naast leden van de drie progressieve partij en (PvdA/D'66/PPR) zou men kun nen denken aan vertegenwoordigers van progressieve groepen uit de KVP en andere politieke partijen, aan jon gerenorganisaties zoals de JOVD. de ARJOS en de CHJO. en aan niet- partij gebondenen'. N. F. I. Schwarz Voorzitter Eerste Kamerfractie D'66 Er was in Amsterdam een demonstra tie tegen het optreden van de Ameri kanen in Vietnam. Waarom demon streert men niet eens tegen Rusland dat Noord Vietnam zo ruim van tanks en raketten voorziet? In die demon stratie liepen mee de voorzitter com munistische partij, de geref. predikan ten Schut en Schuman en de afdeling Amsterdam Arjos. Zouden die predi kanten ook staan klappen als de communisten zeggen dat christendom opium voor het volk is? Zou het voor die geref. dominees iet goed zijn eens een praatje te maken met ds. Wurmbrand of een boek te lezen van de Russische schrijver Solzjenitsin 'Eén dag in een Russisch concentr- tiekamp'? 't Noorden Texel Joh. Daalder Dodenherdenking 'Teleurgesteld en verontwaardigd'. Dat was mijn reactie op het program ma 'Dodenherdenking* van de NOS. De radiogids gaf aan 19.55 tot 20.10 uur reportage van deze herdenking op de Waalsdorpervlakte. Na het klokge lui en de stilte zagen we nauwelijks iets van de velen, die bloemen op de graven legden. Reeds om vijf minuten over acht werd de reportage beëindigd en 'opgevuld' met muziek tot 8.10 uur. Het daarop volgende journaal gaf van de plechtigheid op de Dam slechts een flits. Het kon niet korter. Moet dat nu zo? Is het historisch besef toch al niet klein genoeg en de ontluistering van morele waarden groot genoeg? En dat, terwijl allerlei 'extremisten' ruime aandacht krijgen bij de t v. Ik ben er van overtuigd dat zeer velen met mij van de NOS iets beters verwacht hadden. Oud-Beljerland Jammer We hebben de bloemenhulde weer gezien op Soestdijk en de vreugde daaromheen. Wat ik niet erg kon waarderen, waren de drumbands die twee uren lang denderden en dreun den. De koninklijke familie zal wel een punthoofd gekregen hebben van dat gebonk. Let wel, ik heb niets tegen drumbands. Als er een voorbij komt ga ik altijd kijken, maar er zijn grenzen. Evenzo is het met de mu ziek. Allemaal loffelijke en stoere marsen die te horen waren. Maar ik vond het een verademing toen het corps uit Den Briel met de zilvervloot kwam. Waarom zo officieel? Het Is toch feest. Maar zoveel fantasie schij nen die directeuren niet te hebben. Wel jammer. Rotterdam Roscam Abbing (1) Prof. Roscam Abbing, theoloog en ethicus, pleit onder de indruk van de publikaties van de club van Rome voor stabilisering an de bevolking (Trouw/Kwartet 5 med). Het zal ech ter bij de huidige groeisnelheid van de wereldbevolking (maar gelukkig kan het sneller) nog zo'n 1600 jaar duren voordat de massa van de aarde 6.000.000.000.000.000.000.000 kg) zal zijn omgezet in mens. Pas dan is de aarde vervuld. Amsterdam D. J. Mulder Hendricus de Jong te Wassenaar wordt zondag tachtig jaar. Hij is een van de maatschappelijke werkers van het eerste uur geweest, een man, die zich op vele terreinen met overtui gingskracht, gevoed door een bewon derenswaardige maar immer beminne lijke welsprekendheid, heeft bewogen. Jarenlang is hij van gereformeerde afkomst een spilfiguur geweest in het landelijke diakonale verband van de hervormde kerk. Via het hersteld verband kwam hij in de hervormde kerk terecht, zonder tot op de dag van vandaag zijn waardering voor de gereformeerden ooit te hebben ver loren. 'In dat opzicht ben ik net als Buskes', heeft hij eens gezegd. Onze persoonlijke herinneringen aan 'meneer De Jong' gaan terug naar de jaren dertig, toen hij directeur was van het buitencentrum van de mede door hem opgerichte A.M.VJ. (Alge mene Maatschappij voor Jongeren) in Amsterdam. Het buitencentrum. 'Landszegen' in Doorn, was een ont moetingscentrum in de periode dat het protestants-christelijke vereni gingsleven nog bloeide. We gingen er heen met de Amsterdamse CJMV 'Ex celsior', de oudste jongelingsvereni ging van ons land. Henk de Jong als gastheer, maar bovenal als causeur. Hij zou een sociale roman over Nederland tussen twee wereldoorlogen kunnen schrijven. Hij sprak met Abraham Kuyper, met Troelstra en de Savornin Lohman, om aanbevelingen te krijgen voor de op richting van de AMVJ, aan het Leid- sebosje in Amsterdam. Hij raakte uiteraard bevriend met dr. Eyk- man, hij heeft De Paalberg, in Erme- lo, zien komen, waar vooraanstaande theologen-van-nu, en ook politici, de korte broek hebben gedragen. De Jong heeft lang in zijn AMVJ gewerkt, totdat er na de oorlog nieu we arbeidsvelden kwamen. Van Tuyll van het bijbelgenootschap zei: 'De Jong, jij moet voor de kerk de reclas sering op poten zetten'. Hendrik de Jong deed dat, hij kreeg er nog de ontheemden bij. Hij werd een centra le figuur in de hervormde diakonale raad, talloze diakonleën hebben hem leren kennen als een man, die met een blijmoedig realisme in de kerk rondging. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Klederdrachten in bonte verscheidenheid en lang niet onaardige geschenkjes die met kwistige hand in de congres zaal van het Jaarbeursgebouw werden uitgereikt, vormden on verwachte elementen op de Vrije Evangelische vrouwenontmoe tingsdag, die gisteren in Utrecht werd gehouden. Dat was te beleven, toen onder het motto 'Galerij' eerst interviews wer den gehouden met enkele op de voor grond tredende vrouwen uit het verle den: Maria Tesselschade (vrouw en cultuur), keizerin Maria Theresia van Oostenrijk (vrouw en politiek) en Florence Nightingale (vrouw en maat schappij) aan wie een voorbeeld zou kunnen worden genomen. Waarna datdezlefde gebeurde met vrouwen uit het heden, afkomstig van een aantal Westeuropese landen, allen in voor haar kenmerkende nationale dracht. Ze waren ingekaderd in grote schil derijlijsten, die aan het geheel een haast show-achtig effect gaven. Wat daarvan de bedoeling was? Deze serie portretten moesten dienen als bouwstenen voor een algemeen 'por tret' (zo dat zou bestaan) van de christenvrouw in Nederland. Een be gin van dat portret, een eerste schets zou je zeggen, werd tenslotte gemaakt door drie vrouwen, die een panel vormden: een moeder van zes (grote kinderen, een werkende vrouw (ver slaggeefster) en een studerende vrouw (theologisch studente). Ieder op haar wijze schetsten ze een eindje verder. De inderdaad eigentijd se moeder vond, dat je voor je kinde ren op basis van je geloof altijd open moet staan (soms komt mijn zoon, student, heel laat thuis en babbelt hij aan mijn bed nog een uurtje met me door over allerlei zaken die hem be wegen; het is dan zo lekker rustig, vindt hij'). Het gaat voor ouders om voortdurende belangstelling voor hun kinderen. Daar leer je ook van 'en dat kan ik dan weer doorgeven, bij voorbeeld op de vrouwenvereniging'. De verslaggeefster legde het accent op de vrouwenemancipatie. Ze constateer de nog teveel bescheidenheid, en haal de de Dolle Mina's aan, die met haar 'baas in eigen buik'-actie voor velen dan geen goede image hebben gekre gen maar wier hoofdstreven toch het streven van alle vrouwen moest zijn. Goed de krant lezen om te kunnen oordelen en van je eigen plekje zo nodig iets ondernemen als dat nodig is, adviseerde zij. Wat de actie van 'gewone huisvrouwen' vermag demon streerde ze met een actueel voorbeeld. Het verzet tegen luchtvervuiling in Rijnmond, waar veel vrouwen aan meedoen heeft dan toch maar tot effect gehad dat prins Bernhard een omstreden industriële vestiging dezer dagen niet opende, stelde ze vast. De theologe-in-spé pleitte zoals te ver wachten was voor de vrouw in het ambt, ook het predikambt. Er moet ook veel meer culturele belangstelling bij christenvrouwen komen. Het ge meentewerk zou aan waarde winnen, als mannen èn vrouwen er leiding aan gaven, waarna met een woordspe ling op het bijbelwoord 'Het is niet goed, dat de mens alleen zij' werd geconcludeerd: Het is niet goed dat de mannen het alleen doen. Aan het slot van de bijeenkomst, waarbij nog meer vrouwen in (nu Nederlandse) klederdrachten op het toneel verschenen om gezamenlijk een lied te zingen, vroeg de presidente, mevrouw M. L. Timmerman-Hoeken dijk, de aanwezigen met dit onder werp verder in de eigen verenigingen bezig te zijn. HILVERSUM De inleidster, die gisteren in de grote zaal van hotel Gooiland voor afgevaardigden van de Hervormde vrouwengroep CJVF het onderwerp 'Is er een toekomst voor vrouwenorganisaties?' aan de orde stelde, begon met een onalledaags verzoek: 'Dames, sluit u eens even allemaal met mij de ogen'. H. de Jong De leeftijd der zeer sterken is hem nu beschoren. Hij ziet terug op veel jaren maatschappelijk werk, met on veranderd déze visie: 'De kerk, jon gen, je kunt er niet buiten. Ook al wordt ze uitgedund in deze tijd. Blij ven bestaan zal ze. omdat ze Gods gemeente is'. AMSTELVEEN De Ned. Chr. Ge meenschapsbond ('interkerkelijke or ganisatie ter bevordering van de ge meenschap der gelovigen en evange lisatie') houdt op hemelvaartsdag in de aula van het Rèvius-lyceum te Doorn (Driebergseweg 6a) zijn 49ste landdag. Tot de sprekers, onder wie verscheidene evangelisten van de bond, behoort dr. J. Verhoef uit Loos- drecht. Het thema van de dag luidt: 'Met Christus opgestaan en reeds in de hemel geplaatst'. Op deze landdag, die om half elf begint, is er 's middags om drie uur een speciale jeugd- meeting; de slotbijeenkomst begint om half zeven. Er is royale muzikale me dewerking. Het adres van de Gemeen schapsbond is: mevrouw Van Vollen- hovenpark 6 te Driebergen. Toen iederen dat gebeurd name lijk zulks had gedaan, kwam de opdracht: 'Denkt u zich nu eens in, dat u 15 jaar ouder bent. Ziet u uzelf dan nog op een Hervromde Vrouwen groep zitten?'. Tweede opdracht: 'Denk nu eens aan uw dochter, of als u die niet hebt aan uw nichtje. Zou dat meisje over 15 jaar op een HVG zijn?' Wel, wat vindt u ervan? Zegt u het maar, vervolgde de spreekster, mejuf frouw J. M. Offenberg, die haar be roep, vormingsleidster op Kerk en Wereld, niet verloochende door na deze aanhef, zij het na enige (gebrui kelijke) aarzeling, de hele aan het praten te krijgen. Er kwamen talrijke reacties: vrouwen zullen dan nog wel bijeen komen om allerlei wezenlijke dingen te bespre ken, maar op ongergelde tijden, net naar het uitkomt; de jongeren van nu zie je al niet meer; als we het inter kerkelijk doen is er nog toekomst; als we het anders doen, pakken we Jonge ren wel; de mannen moeten erbij; de mannen moeten er juist niet bij; als we zo nodig ook met actie naar bui ten willen treden, is er toekomst: nee over 15 jaar bestaan we niet meer, onze HVG vergrijst en wordt steeds kleiner Mejuffrouw Offenberg nam toen de draad weer op, door samen te vatten: 'Mi schien moeten we om te beginnen voor oppassen te steleN: zo is het en zo al het moeten, want ik geloof dat, in de toekomst, iedere HVG weer anders zal kunnen functioneren. In Van een onzer verslaggevers UTRECHT In een af en toe hoog oplopende discussie heeft de lutherse synode zich bezig gehou den met het abortusvraagstuk. De synode kwam niet tot een standpuntbepaling. Wel is er reeds een rapport dat over deze materie globale informatie biedt naar de kerkeraden en predikan ten gezonden. Daar zal nog een synodale brief achteraan komen ter toelichting, geinspireerd door de synodediscussie. Een vorig jaar ingestelde commissie van advies, geleid door de Amster damse vrouwenarts dr. O. J. G. Ko ning. had dit rapport samengesteld: 28 foliovellen, grotendeels bestaande uit informatiemateriaal over de huidige stand van zaken in de abortusdiscus sie, politiek, medisch, demografisch en juridisch. Omdat de commissie er zich van be wust was dat er onder de lutheranen voor- en tegenstanders van de abortus provocatus zijn, had zij, overwegende de mondigheid van de gemeenteleden, haar rapport laten uitmonden in twee 'christelijk geïnspireerde adviezen' als alternatieve standpuntbepalingen. Het eerste wijst de socio-psychomatische indicatie af en het tweede erkent deze indicatie. In het tweede advies worden zowel de onvoorwaardelijke bescherming als de onvoorwaardelijke beschikkingsmacht over het kiemende menselijk leven afgewezen 'want in beide gevallen wordt uitgegaan van het principe van de absolute zelfverwerkelijking van de mens en niet van het effectueren van de christelijke naastenliefde'. Als vuist regel wordt in dit tweede advies geformuleerd dat abortus provocatus alleen gerechtvaardigd is na gewetens- strijd 'wanneer het nalaten een exis tentiële bedreiging van een menswaar dig bestaan met zich mee zou bren gen'. Tenslotte adviseert de commissie de synode met klem abortus te voor komen door gewetensvolle sexuele voorlichting te bevorderen. Barmhartigheid In de synode stonden vooral de me ningen tegenover elkaar van de Haag se predikant drs. A. K. van der Meij en de arts dr. C. Maschhaupt uit De Rijp. Drs. Van der Meij stelde dat de mens vanaf het eerste moment van zijn bestaan aanspraak mag maken op liefde. Kenmerk van de evangelische liefde is dat zij nooit bepaald kan worden door de vraag of de oproep tot liefde ons wel gelegen komt. Ook aan de barmhartige Samaritaan werd niet gevraagd of de situatie hem gele gen kwam. Zijn barmhartigheid was integendeel juist daarin gelegen dat hij vijand was en dat het hem dus inderdaad niet gelegen kwam. Ook het eenmaal verwekte kind dat niet gelegen komt, doet een beroep op onze liefde. De kerk dient daar vol gens drs. Van der Meij voor op te komen dat dit beroep gehonoreerd wordt, behoudens aparte lichamelijke psychische noodgevallen. Tegelijk zal de kerk zich moeten inzetten voor hulp aan ongehuwde moeders en een duidelijke houding dienen in te ne men tegenover de consumptiementali teit ten aanzien van de sexuele om gang. Daarentegen stelde dr. Maschhaupt dat hij juist als daad van christelijke naastenliefde m de eerste plaats tegen over het ongeboren kind abortus ook om psycho-sociale redenen wilde aan vaarden. Hij noemde de bestendige wilsovereenstemming van de ouders voorwaarde voor een gelukkige leven sloop van het kind, die is niet te vervangen door de best denkbare pleegouders. Volgens hem kan de psychische en sociale toekomst van een ongewenst kind volgens weten schappelijk onderzoek zeer triest, moeilijk en crimineel zijn. Hij miste het lutherse appèl op het geloof bij een ongewenste zwangerschap. Tot wie dat geloof mist wilde hij zeggen: vanwege de hardheid des harten is het u geoorloofd de vrucht weg te laten nemen. Prof. dr. J. P. Boendermaker was over het rapport teleurgesteld. Hij vond' hét zo niet geschikt om de kerk in gestuurd te worden. In concrete noodsituaties heb Je er niets aan, zei hij. Hij wilde als enig advies aan de gemeente en predikanten geven alle mogelijkheden wijd open te houden om de pastorale reis met de mens in nood tot het eind mee te kunnen maken. Homofilie De synode aanvaarde verder een rap port waarin gesteld wordt dat homofi lie geen bezwaar vormt voor de toela ting tot het ambt. Wel kunnen er praktische problemen rijzen. Hierbij erkent het rapport geen andere nor men dan bij de benoeming van ieder ander. Voor de éne gemeente is een gescheiden predikant onaanvaardbaar, voor een andere een ongehuwde pre- elk geval is het doel aan de ene kant gezelligheid, maar de gorotste kant wil toch iets anders zijn: denken over geloof, kerk, actuele vragen, ook jon- gerenvragen. Misschien worden al die vragen in de toekomst groter in aan tal. Wat denkt u van het verschil tussen mannen en vrouwen? Er is nog vrouwendiscriminatie. Hoe komt dat? Is het terecht? Vragen genoeg dus om samen over na te denken'. 'Dat kan als HVG, het kan ook inter kerkelijk, ja, waarom ook geen andere dan aan kerken gebonden vrouwenor ganisaties erbij betrokken? Het hoeft heus niet altijd in 'eigen kring'. 'In elk geval ons (vrouwen)oordeel hoort erbij, veel meer dan tot op heden tot gelding is gebracht. Praten en denken we wel mee over besluiten van de plaatselijke, de landelijke overheid, over vragen inzake euthana sie, abortus? En daar mogen de man nen best ook eens bij. Hoe dan ook', zo concludeerde de inleidster onder algemene instemming aan het slot van haar betoog, is er alle reden af te stappen van valse bescheidenheid zo als 'we zijn maar een vrouwengroep je'. Laten we maar eens zelfbewuster worden door tegen de mannen te zeggen: 'We zullen jullie wel meesle pen Uit de huishoudelijke vergadering nog dit. Een schriftelijke enquête heeft uitgewezen dat er geen voldoen de meerderheid is om het lidmaat schap HVG te koppelen aan een abon nement op het orgaan 'De Fakkel'. Wat dit betreft blijft dus alles bij het oude. HEMEL EN AARDE De bijbel begint met het bericht Z God 'in den beginne' hemel en aa schiep. Verreweg de meeste exeg^J wijzen er bij deze woorden op hemel en aarde hier één begrip men, een tweetal dat meer in dei., bel voorkomt en bedoelt de ge: werkelijkheid aan te duiden. Bij omschrijving van de tweede sci pingsdag komen we het woord spansel tegen wat erop zou ku wijzen dat met het woordje h dat uitspansel niet bedoeld is. terecht merkt men dan op, wat ik dag ook weer in de kerk hoordi dat de bijbelschrijvers niet altiji houden mogen worden aan woordgebruik dat duidelijk het van het ander onderscheidt. Het wel eens door elkaar. De hemel woonplaats van God en uit de h komt regen en sneeuw, om maar te noemen. Bij de hemelvaart men altijd de vraag verwachten de Heer dan heengegaan is. Naa hemel, maar waar is dat? In geval heeft de Heer ons van te gezegd dat we er niet bedroeft moesten zijn. Het wordt wel overdreven wanneer wij zeggen wij het vandaag zonder zijn ai zigheid moeten stellen. Hij is na; hemel. En dat klinkt voor ons bewoners, zelfs in dit tijdperk vafi astronauten, als een onbereikfl plaats. Wat moeten we ermee? migen maken van de hemel de p van onze ideeën of idealen, waar 'dreams come true'. Maar aan voorafgaande ontvangen we de schap dat de hemel, waar God (en dan natuurlijk op een heel dere wijze woont dan wij) en de, de, waar wij wonen, van God Van die God, die nu verder ovei leven spreekt en over zijn barr tigheid over ons leven. De hemi geen spookachtig, schimmig ver! 'daar ergens', vijandig tegenovei aarde. We worden al meteen getr Hemel en aarde, beide geschi door Hem met wie wij op mensej wijze, nl. door naar Hem te luist en met Hem te spreken, mogen gaan. dikant ongewenst en weer een andere gemeente verkiest persé geen homo fiele voorganger. Het rapport noemt het onverstandig in dergelijke geval len tegen de wensen van de meerder heid in te gaan. Liedboek De lutherse synode heeft zich gesteld achter de gentlemen-agreement inza ke het liedboek voor de kerken tussen de interkerkelijke stichting voor het kerklied en het bureau voor muziek- auteursrecht Buma. Gelijk bekend heeft het Buma er van afgezien zijn juridische aanspraken met betrekking tot de gemeentezang te laten gelden terwijl de stichting van haar kant de plaatselijke kerken heeft gevraagd jaarlijks een vrijwillige bij drage van in principe 25 gulden aan het Buma te doen toekomen. De vrees is al geuit dat van dat laatste weinig terecht zal komen. Daarom besloot de synode de bijdragen die van de lu therse gemeenten verwacht worden voor haar rekening te nemen en uit de algemene middelen te bekostigen. Dominee W. Bleij (Amstelveen) at tendeerde erop dat de tweede kamer zich dezer dagen gaat bezig houden met wijziging van de auteurs-wet. Er is dus nu een mogelijkheid om de kerkdiensten vrijgesteld te krijgen en dan zijn we definitief van het Buma af, zei hij. Daarom opperde dominee Bleij dat de synode een telegram aan de kamer zou sturen. Néé, zei prof. C. W. Mönnich, een luterhse dienst is ondenkbaar zonder muziek. Wanneer de kerk dit goed wil doen dient zij de beroepskrachten ook passend te honoreren. Daarbij, een kerkdienst mag niet iets sacraals zijn teruggetrokken uit de wereld maar is een normaal stuk van de cultuur. Daarom vond prof. Mönnich het vragen van een uitzonderingposi tie onaanvaardbaar. Geen synodelid had daarna nog behoefte aan een telegram. Men was in de synode niet zo geluk kig met de naam liedboek voor de kerken. Opgemerkt werd dat dit niet bepaald aanmoedigend is voor niet- kerkelijke godsdienstige groeperingen om het boek te gaan gebruiken. NED. HERV. KERK Beroepen: te Houtrijk en te Pola C. J. Baart te Raamsdonk; te Oud ter: H. A. van Slooten te Nijker] g Steenderen: J. G. Eelderink te Amsterdam ;te Séherpenisse (Zld! G. Haring te Nieuwland (Z.H.). Aangenomen: naar Koudekerk Rijm-Hazerswoude-Rijndijfc: A. G. der Linden te Zevenhuizen; naar penveld: H. Veldhuizen te Lopik bedankte voor Nieuwerkerk a.d. sel, Papendrecht, Putten en Voorthuizen; naar Nuenen: R. Bartlema, kand. te Amsterdam; Havelte: J. A. Labrie te Huizum. Bedankt: voor Ederveen: C. Bergh te Katwijk a. Zee; voor Ha wijk en Lunteren: A. Gooijer te voor Sprang: W. Verboom te schop. Beroepbaar: P. Oussoren, kand., Sombra, Park Oog in Al, Utrecht GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Oosterbeek-1 werth: J. v. d. Klis te Midwolda; Koudekerke: F. P. van Stam. kan Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te LJmuiden: M. J. C. te Voorburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Amsterdam-C.: A. Verhoef te Lethbridge. Bedankt: voor Slikkerveer: J. C. strate te Meliskerke. Jorg en de houten kraal, door A. Wallenburg Uitg. De vier leeuwe Dordrecht. 140 blz. Prijs ƒ9,50. Psychiaters hebben er de laatste op gewezen, dat de psychische sc die een kind eventueel oploopt pedofiel contact mits er geei weid wordt gebruikt nogal valt Overtrokken reacties van d< ders (paniek, scène, straf, politie) ken op het kind een veel dieper en voor de seksuele ontwikk fnuikender indruk dat het pee le contact zelf. Rondom de ped< die vaak is beschreven als infai contactarm, moedergebonden en als puriteins is heel voorzii een toleranter klimaat aan het g en. Met een verwijzing naar klimaatsverandering heeft A. Wallenburg 'Jorg en de houten k met als ondertitel 'belevenis van pedofiel' geschreven. De schrijver dat hij een bijdrage wil leveren het doorbreken van het isolei waarin de pedofiel zich geplaatst en de uitgever voegt daar nog aan toe dat het gaat om een ee autobiografisch verhaal zonder lil re pretenties. Rest de vraag wat Van Wallen dan wèl gedreven mag hebben bi, opschrijven van zijn belevenissei pederast. Documentaire waarde I 'Jorg en de houten kraal' nam ook niet. Het boekje bevat een verhalen over de seksuele avont met jongens. Over pedofilie als tlevorm wordt verder niets duld gemaakt. De vraag of Van Wallen met het weergeven van zijn fantai een bijdrage heeft geleverd aai emancipatie van de pedofiel kan om ontkennend worden beantwi Dit soort dubieuze lectuur kan a! maar afschrikken. Pedofielen nod voeders zijn er mee geholpen om het kind dat met pedofiel co wordt geconfronteerd nog maai zwijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2