Earner boycot verhoging ollegegeld Moskou zwijgt nog over blokkade VS Werkloosheid krijgt hardnekkig karakter Israëlische para's overweldigen kapers r«ov 198,- it Kans op top met Russen aanzienlijk verkleind Opklaringen Machinist krijgt 1000 gulden boete Oppositie in Bonn stemt vandaag tegen In deze krant Akkoord over Enka-commissie UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID I VUL DE DON HIERNAAST IN I Leicis e Conranti WOENSDAG 10 MEI 1972 53ste jaargang IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 KOELKAST 140 Itr. GRATIS BEZORGEN jnstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. erst hoorzittingen houden ^an i onze parlem entsredactie SN HAAG Het is zeer de vraag of de collegegelden al voor het rsusjaar 1972/1973 kunnen worden verhoogd tot duizend gulden, verhoging van het schoolgeld voor het voortgezet onderwijs, die 'eneens voor 1 september was voorzien, kan in elk geval als afge dreven worden beschouwd. Minister De Brauw WASHINGTON (UPI, Reuter. AP) Amerikaanse vliegtuigen hebben met succes president Ni- xons orders uitgevoerd ora de Noordvietnamese havens te blokkeren. Dit betekent de grootste drei ging voor een confrontatie tussen Amerika en Rusland sinds de Cubaanse rakettencrisis van 1962. Henry Kissinger, Nixons adviseur, heeft toegegeven dat de blokkade een risico, hoewel 'geen onaan vaardbaar', betekent voor de betrekkingen met China en Rusland. is ehet gevolg van de beslissing n de vaste Tweede Kamercommis- s voor onderwijs en wetenschapsbe- dat er hoorzittingen moeten wor- n gehouden voordat de Kamer bei wetsontwerpen in behandeling kan men. Als datum voor de hoorzitting er het collegegeld en de verho- ïg van de inschrijfgelden is stgesteld op 14 juni, de hoorzitting er het schoolgeld is 22 juni. datum van de laatste hoorzitting It een kleine week voor het begin het zomerreces van de Kamer, t is eenvoudig uitgesloten dat mi ster Van Veen in de paar dagen die m nog resten kans zal zien, het tsontwerp nog door de Tweede Ka- :r te krijgen. Het gevolg is dat hij zijn begroting een bedrag van 35 ljoen moet missen. Misschein zal nog kans zien, de schoolgeldverho- g tussentijds, bijvoorbeeld per 1 nuari 1973, ingevoerd te krijgen, lar *.eker is wel dat daartegen ern- ge bezwaren zullen rijzen. Ook in kring van de regeringsgezinde frac- s men velen dat men de ouders van leerlingen niet midden in het rsusjaar met een schoolgeldverho- ïg kan confronteren. :hade anneer minister De Brauw zijn wet- ntwerp tot verhoging van de colle en inschrijfgelden niet tijdig door Kamer zou kunnen krijgen, zou m dat een schade van vijftig tot stig miljoen gulden opleveren. De nister heeft volgens leden van de iste commissie voor het wetenschaps- leid 'een theoretische kans' om het t.e redden. 14 juni heeft hij, voordat het merreees begint, veertien dagen de d. Als de Kamer hem zeer welwil- nd bejegent kan het voorlopige ver- g 21 juni klaar zijn. Daarna heeft minister nog een week om de imorie van antwoord in te leveren dan moet, praktisch gelijktijdig, Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons blad niet verschij nen en zijn onze kantoren gesloten. Zogezegd aat ons niet terugglijden naar donkere schaduwen van een erleden tijdperk. Nixon Perioden met zon, maar vooral later ook weer buien. Meest ma tige wind uit zuid tot zuidwest. Maximum-temperaturen rond de 18 graden. Morgen en overmorgen: perioden met zon, vooral later ook buien en geleidelijk koeler. Morgen zon op: 04.52 zon onder: 20.20 Maan op: 03.28 maan onder: 18.36 'eed meer vrouwen 'ij huwelijksbureaus ook nog de openbare behandeling worden gehouden. De Eerste Kamer zou in augustus nog kunnen beslissen omdat de recestij d van de Senaat anders ligt dan die van de Tweede Kamer, die 5 september van vakantie teugkeert. De beslissing van de vaste commis sies, de hoorzittingen te houden, moe ten de ministers zeer ongelegen ko men. Leden van de commissies kon men gistermiddag horen zeggen dat niet van hen mag worden verwacht dat zij bereid zouden zijn, wetsont werpen van zo groot belang af te raffelen. Zij vinden vooral dat minis ter De Brauw zijn voorstel maar eer der had moeten indienen. Het wet sontwerp inzake de verhoging van het collegegeld is pas vorige week naar de Tweede Kamer gestuurd. AMSTERDAM De rechtbank van Amsterdam heeft gisteren de NS-ma- chinist W. J. H. uit de hoofdstad wegens schuld aan de treinramp bij Duivendrecht een boete van 1.000 gul den opgelegd. Er was 1500 gulden tegen hem geëist. De machinist reed op 30 mei vorig jaar bij Duivendrecht als bestuurder van de intercity-trein uit» Maastricht met grote snelheid in op een stil staande internationale trein. De bot sing kostte aan vijf mensen het leven, drieëndertig passagiers werd min of meer ernstig gewond. De rechtbank achtte bewezen, dat H. zowel door een geel waarschuwings- licht als een rood stopsein was gere den en daarmee hoogst onoplettend en hoogst onvoorzichtig had gehan deld. De machinist heeft steeds ont kend door onveilige seinen te zijn gereden. Volgens hem stonden beide lichten op groen. Zowel Rusland als China hebben nog niet officieel gereageerd op Nixons nieuwste stap, maar uit commentaren uit de Oosteuropese landen blijkt dat men ook daar rekening mee houdt dat de Russen het voorgenomen top-ge- sprek met Nixon zullen afzeggen. Het officiële Russische persbureau TASS sloeg een woedende toon aan, maar uitte geen dreigementen over militai re of diplomatieke repercussies. Kis singer verwacht een Russische reactie binnen één k twee dagen. BONN (DPA, Reuter) -— Nadat de Optimisme Sowjet-Unie bezwaar had gemaakt te- r gen een passage in een ontwerpresolu tie waarover de regeringscoalitie en de oppositie in de Westduitse Bonds dag het eens geworden waren om vandaag gezamenlijk voor de verdra gen met Moskou en Warschau te stemmen, hebben de CDU-CSU beslo ten tegen de verdragen te stemmen en er geen debat aan te wijden. Binnen de Amerikaanse regering heerste voorzichtig optimisme over hoe de gok zal aflopen. Het Pentagon heeft duidelijk gemaakt dat Russische en andere schepen niet op zee zullen worden aangehouden door Amerikaan se oorlogsschepen en vrij zijn om de De betrokken passage luidde: 'De ver dragen lopen niet vooruit op een vredesverdrag en vormen geen juri dische basis voor de bestaande gren zen'. In de ontwerp-resolutie zouden de verdragen krachtens welke West-Duitsland alle naoorlogse gren zen in Europa als 'onschendbaar' er kent een 'modus vivendi' genoemd worden. Kort tevoren was bekendgemaakt, dat regering en oppositie elkaar gevonden hadden. De CDU-CSU heeft nu meege deeld dat CDU-fractieleider Rainer Barzel, bereid is vamorgen opnieuw een gesprek te voeren met Willy Brandt. TEL AVIV (Reuter, UPI) Israëlische parachutisten hebben gisteren met een bliksemactie het door vier Palestijnen gekaapte Sabena-vliegtuig terug ver overd. Tijdens een korte schietpartij werden twee van de vier kapers doodge schoten. Een derde werd gewond en de vierde gevangen genomen. Van de 97 inzittenden raakten er vijf gewond, van wie één ernstig. Een verzoek van de kapers om de banden van het landingsgestel van de Boeiing op te pompen, betekende de inleiding tot het einde van de kaping. Twaalf parachutisten begaven zich als monteurs verkleed naar het gekaapte toestel dat op een afgelegen landingsbaan van het vliegveld van Tel Aviv stond. Ongemerkt wist een deel van hen in het vliegtuig te komen, waar ze met korte metten een einde maakten aan de kaping. Voor vervolg zie pag. 9 mijnenvelden binnen te varen. Ad miraal Thomas Moorer, voorzitter van de Amerikaanse gezamenlijke chefs van staven, verklaarde dat Amerika alles zal doen om bevoorrading over zee naar Noord-Vietnam te voorko men, maar dat geen schepen op zee zullen worden aangehouden. In zijn rede voor het Amerikaanse volk nam Nixon niet de uitdrukking blokkade in de mond, maar in ge sprekken van regeringsfunctionarissen met journalisten werd geen bezwaar gemaakt tegen deze term. TASS sprak gisteren van 'onverhulde aggresieve daden' en maakte geen melding van Nixons oproep tot de Russische leiders om begrip op te brengen voor de positie van de Vere nigde Staten. Zonder commentaar werd de zinsnede overgenomen dat de Amerikaanse voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog geen overga ve van de tegenstander en een eervol le terugtrekking voor de Amerikanen betekende. Het bericht van TASS verscheen 12 uur na Nixons toespraak. Kranten waren er gisteren niet in Rusland, dat een nationale feestdag vierde. De rest van de communistische we reld liet doorschemeren dat het voor genomen bezoek van Nixon aan Mos kou afgelast kan worden. Radio-Boe- dapest, die dikwijls voor Moskou spreekt, zei dat de kansen op het top- gesprek 'tot een minimum beperkt' werden. Het onafhankelijke Joegosla vische Tanjoeg meende dat de voor uitzichten op een topgesprek 'vermin derd zijn met 50 procent'. Gisteren gelastte Rusland wel een zeevaartbe spreking met Amerika af, maar Wash ington wil hieraan geen diepere be tekenis geven. Noord-Vietnam heeft de blokkade een 'onaanvaardbaar ultimatum' genoemd en zijn onderhandelaar in Parijs voor 'consultaties' naar Hanoi geroepen. Binnenland Pad Dolle Mina's niet over Voorkeur voor binnendijks tracé Baallioekkanaal Buitenland Fascistische winsl Italië Allende's slalom moeizaam schokt verloopt 13 15 Kerk Geen nieuwe verklaring over geboortenregeling2 Sport Nota betaald voetbal mist visie 14 Economie Schadeverzekering 'leed' onder inflatie 19 Bockcnctalagc 2 Lezers schrijven - Commentaar 7 Dichibl) en verder 7 Wetenschap techniek 7 Puzzel 7 Strips, feuilleton II Recept 11 Radio en tv 11 Beurs 17 RITA "Ik zeg niets voordat ik mijn advo caat geraadpleegd heb." Xuan Thuy zal vandaag vertrekken en een tussenlanding in Moskou maken waarschijnlijk om hoge Russische functionarissen te ontmoeten. De woordvoerder van Hanoi sprak van een aanval 'op het recht van vrije navigatie'. Zolang Nixon zijn Vietna- miseringspolitiek en de escalatie van de oorlog voortzet, zal het gehele Vietnamese volk. verenigd als een man, verder strijden voor het berei ken van zijn voornaamste doel: vrij heid en vrede, aldus Noord-Vietnam. 'Wanhoop' In Amerika hebben de meeste Demo craten schande gesproken van Nixons Van onze soc. economische redactie UTRECHT De raden van bestuur van Akzo en Enka Glanzstoff, de vak bonden en de centrale ondernemings raad van Enka hebben overeenstem ming bereikt over de benoeming van prof. drs. H. W. Lambers (53) en prof. dr. P. G. M. Hesseling (40) als deskundigen die een advies zullen uitbrengen over de door Enka Glanz stoff aangekondigde herstructurerings- splannen. Zoals bekend betekenen de ze plannen de sluiting van de Enka- fabriek in Breda (1700 werknemers) plannen. Zoals bekend betekenen de niers). De benoeming van een derde (Duitse) deskundigen is binnenkort te verwachten. besluit, terwijl de Republikeinen, die trachten te verdedigen. Senator Ken nedy zei dat Nixon nog steeds niet begrepen had dat de weg naar vrede niet de weg is van het vergroten van de oorlog en sprak van een 'zinloze daad van militaire wanhoop'. De sena toren Humphrey en McGovem braken onmiddellijk hun verkiezingscampag ne af, hoewel in Nebraska en West- Virginia belangrijke voorverkiezingen werden gehouden. Humphrey sprak van 'een ernstige escalatie van de oorlog' en McGovern van een 'flirt met de derde wereldoorlog'. Anti-oor logsdemonstranten trokken in ver schillende steden de straat op. In zijn rede had Nixon gezegd dat zijn acties (het blokkeren van Noord vietnamese havens en het bombarde ren van de verbindingen met China) uitsluitend gericht zijn tegen de Noordvietnamezen, met de bedoeling 'oorlogswapens uit handen te houden van de internationale paria's van Noord-Vietnam'. De Amerikaanse mi litaire maatregelen blijven van kracht totdat aan deze twee voorwaarden is voldaan: 1. alle Amerikaanse krijgsge vangenen zijn overgedragen; en 2. een bestand onder internationaal toezicht in Vietnam van kracht is. Rogers blijft Minister Rogers van buitenlandse za ken heeft de rest van zijn Europese reis afgelast in verband met de Viet namese crisis. Rogers was net begon nen aan zijn reis, toen hij werd teruggeroepen. Het afgelasten van Ro gers reis wordt door politieke waarne mers uitgelegd als een teken dat bet doorgaan van het topgesprek met de Russen ernstig in gevaar is. Kurt Waldheira, de secretaris-generaal van de VN, heeft alle partijen gevraagd 'de grootst mogelijke voor zichtigheid' in acht te nemen. Hij vond de situatie in Vietnam 'uiterma te ernstig'. De Russische ambassadeur bij de VN. Jakob Malik, heeft Wald- heim om een dringend gesprek gevraagd. Russische VN-diplomaten noemden de kwestie even ernstig als de Cubaanse crisis van 1962. Voor vervolg zie pag. 9 Gebruikelijk herstel bleef uit Van onze Haagse redactie DEN HAAG De opleving van de werkgelegenheid ten gevolge van het seizoen, die zich ieder jaar omstreeks april voordoet, is dit jaar grotendeels achterwege gebleven. De werkloosheid hand haafde zich daarmee op het uit zonderlijk hoge niveau van de af gelopen maanden en lijkt daar mee een bijzonder hardnekkig karakter te hebben gekregen. Dit sombere beeld wordt geschetst in het gisteren gepubliceerde maandverslag van het ministerie van sociale zaken. De terugval van het aanta' werklozen bleek in april maar rond tienduizend te bedragen: van 119.000 tot 107.500. Wanneer geen rekening wordt gehou den met deze seizoenmatige invloed betekent dit in feite een forse stijging van de werkloosheid. 1-Iet voor het seizoen gecorrigeerde werkloosheids cijfer steeg dan ook met 9.600 tot 117.200. In het maandverslag wordt deze ontwikkeling oornamelijk toege schreven aan conjuncturele factoren, die de normale seizoenmatige factoren verre overtroffen hebben. Geconstateerd wordt dat vraag en aan bod op de arbeidsmarkt zich in het eerste kwartaal van 1972 ongunstig heeft ontwikkeld. De werkloosheidsda ling na de wintermaanden trof voor namelijk de seizoengevoelige beroeps groepen als bouwvakarbeiders en lan darbeiders. terwijl de werkloosheid van metaalbewerkers cn kantoorperso neel maar weinig verminderde. NOORDEN De werkloosheid blijkt in het noorden nog steeds het hoogst te zijn en bedroeg daar 4,1 pet. tegen 2,8 pet. in het oosten, 2,4 pet. in het westen en 3,5 pet. in het zuiden. In Nederland bedraagt de werkloosheid thans 2,9 pet. van de afhankelijke beroepsbevol king. De lichte daling van de werk loosheid in het noorden wordt voor namelijk toegeschreven aan de weer op gang komende werkzaamheden ln de bouwnijverheid en de landbouw. In Groningen en Friesland werden ook meer personen te werkgesteld op aanvullende werken. Hoge werkloos heidspercentages gelden nog in Stads kanaal (8,7 pet.). Winschoten (7,9), Buitenpost (8.2), D.fokkum (8,5), Em- men (8.6) cn Coevorden 7,8). Ook in het oosten bleek de werkloos heid vooral te zijn gedaald doordat veel bouwvakkers weer aan de slag konden. De werkloosheid in het wes ten daalde slechts met 2.270 waarvan 860 bouwvakkers. Daarnaast konden ruim 300 personen in de horecasector worden geplaatst. De arbeidsreserve in de metaalsector is vrijwel ongewij zigd gebleven. De arbeidsmarktsituatie in Zeeland is weinig veranderd. De werkloosheid daalde slechts met 250 tot 3.060. Tn Limburg en Brabant daalde de werk loosheid vooral als gevolg van de hervatte bouwactiviteiten. Prinses Beatrix en prins Claus, die een driedaags bezoek aan de provincie Gelderland hebben gebracht, waren gisteren in Elburg. Tijdens een wandeling door het stadje ontmoette de prinses een bejaarde in woner die zoals dat vroeger gebeurde nog kon spinnen met behulp van slechts een stokje. LAAT nEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor ben 3& gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 wekeD krijgeD zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN noteer als nieuwe abonnee: betaalt pen Naam: Adres: G! maand kwartaal ■Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 3Vi gulden abonnements geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste n U>*l>|t u«al- n w'etiii» n ntiid»** UJl'lei uiet i riemen- vai aaiinai) enveliinpeti iimierrwitar) uial htm-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1