Aad Kila en Hans van Eeden: nauwelijks te vergelijken Eindzege in Olympia's Ronde alleen geen basis voor carrière als prof Voetbalnota geeft voorlichting maar visie ontbreekt Ondanks parallel in opbouw van voetballoopbaan Basketballers boeken eerste zege in finale Wiersma maakt geen fout tegen Tsjech Janecek Fuente leidt in Spaanse ronde Jan Mulder: 'Transfer niet onmogelijk' Cor Kieboom bemiddelaar in conflict TROUW/KWARTET WOENSDAG 10 MEI 1972 Sport Til KI Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Ze hebben veel gemeen, Aad Kila en Hans van Eeden. Ze zijn jong (18 en 19)veroverden dit seizoen een plaats in de basis opstelling van de FC Den Haag; werden geselecteerd voor Jong Oran je; zijn benaderd door het op de transfermarkt actieve Feyenoord en ïaten zich bij besprekingen over contracten vertegenwoordigen door drs. Martin Snoeck. Dédr houdt de overeenkomst op uitgezonderd dan het voor beiden geldende talent. Maar de factoren, die dat talent bepalen, zijn volkomen verschillend. Wordt Aad Kila doorgaans ruw weg geschilderd als een 'veredeld werkpaard', Hans van Eeden valt onder het predikaat 'gepolijste technicus met een breekbare men taliteit'. Kortom: in de opbouw van hun loopbaan is een parallel te onderscheiden, terwijl ze als voetballer nauwelijks te vergelijken zijn. teiten had'. Van Van Eeden daarente gen werd verwacht, dat hij drie jaar geleden al rijp was voor de eredivisie. Van Eeden: Tk was zestien toen ik debuteerde. Verschillende blessures verhinderden echter een vlotte voor uitgang. Ik ben tamelijk kwetsbaar. Trainer De Vroet heeft me eens, toen ik nog in het UEFA-elftal speelde, uitgebreid laten onderzoeken. De di agnose luidde: voor blessures gevoeli ge spieren. Ik heb anderhalf jaar met een dijbeenblessure rondgelopen. In september 70 werd ik daarvoor geope reerd. Daarna volgde een vrij ernstig auto-ongeluk- Dit seizoen kon ik pas volledig aan de trainingen deelnemen. Eigenlijk was ik al afgeschreven. Al thans, dat begreep ik uit de houding van trainer Jezek'. OPLEIDINGEN Kila en Van Eeeden zijn het produkt van een al jaxen door de FC Den Haag (eerder ADO) gehanteerd be leid: veel aandacht voor de jeugd. Een even simpele als noodzakelijke aanpak bij gebrek aan ruime finan ciële middelen moet de FC Den Haag zijn toekomstbeeld (hoofdzakelijk) be palen door het werven van goedkope arbeidskrachten. Centrale figuur in de opleidingen is Rob Baan, voor vol gend seizoen gecontracteerd door de FC VW. Baan over Kila: 'Het is geen punt dat Aadje het redt in het betaal de voetbal. Hij is er de figuur naar zich tot een typische prof te ontwik kelen; heeft karakter en is gegrepen door het fenomeen voetbal. Maar hij moet wel begeleidt worden. Ik heb de indruk, dat ie zich te veel op voetbal concentreert. Hij is te gretig. Pro beert te voetballen zoals hij in de Jeugd deed: door hard op te treden de tegenstander te intimideren. Maar in de eredivisie komt hij figuren tegen die ook zó redeneren. Hij moet oppas sen, dat hij zich niet over de kop draait Ook daar ligt een taak voor Snoeck. Bemiddeling van de WCS mag niet leiden tot het alleen afslui ten van een financieel zo aantrekke lijk mogelijk contract'. En over Van Eeden (op zijn advies overgenomen van Fortuna Vlaairdingen)'Hans mist, wat in de voetballerij zo graag omschreven wordt met 'persoonlijk heid'. Het is een ideale linksbuiten. Wendbaar, groot acceleratievermogen, inzicht in de combinatie én overzicht, een knap schot. Hij zou eigenlijk zelf eens moeten weten, hóe goed hij wel met een bal kan omgaan. Daar is hij zich nauwelijks van bewust. Voor zijn ontwikkeling is het goed, dat Feyen oord op hem aast Dat vergroot zijn zelfvertrouwen'. Het Is trouwens louter toeval, dat Van Eeden en Kila in dezelfde perio de doorbraken. Van Kila werd zelfs aangenomen, dat hij nooit in aanmer- king zou komen voor betaald voetbal. Kila: 'Een paar jaar geleden veronder stelde iedereen, behalve jeugdtrainer Baan, dat ik het niet zou halen. Baan drukte door. Hij kende me. Daar heb lk in feite alles aan te danken. Dat hij me tijdig naar ADO sleepte en dat hij zoveel vertrouwen in m'n capaci- Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Het Nederlands bas ketbalteam heeft zijn eerste winst in de finalepoule van het pre-Olympisch toernooi te pakken. De équipe van coach René Mol verslag gisteravond had geboekt, met 76—64. Daarmee kwam een profetie van Mol uit. Want nauwelijks 24 uur voor het treffen met de Oosteuropeanen had de Belg al uit- -geroepen, dat het tegen Polen einde lijk eens moest gebeuren en dat hij ervan overtuigd was, dat het ook wer kelijk ging gebeuren. Mol kreeg gelijk. Zijn enthousiasme werkte zo aansteke lijk op de spelers, dat de tussensprint die Polen kort na rust inzette, niet eens désastreuze gevolgen had. René Mol is een merkwaardige figuur. De 43-jarige Belg heeft een schat aan ervaring opgedaan in de tien jaar die hij coach was van het nationale team van België. Hij heeft jarenlang Belgi sche topploegen onder zijn hoede ge- - had. En toch mankeert hem één ding op de bank: rust. De Belg is één brok zenuwen als hij zijn mannen binnen de lijnen ziet. Nederland speelde een voorbeeldig duel tegen de Polen. Meteen na het beginsdgnaal werd aan een voorsprong gebouwd, zonder dat er paniek ont stond als de Polen even iets in de buurt kwamen. Via 1510 en 2922 marcheerde de Oranje-ploeg onver stoorbaar naar een 3728 voorsprong bij rust. Mol vreesde meteen een keiharde af- weerslag na rust en posteerde zijn fysiek hardste gezelschap in de baan om de Poolse furie te weerstaan. Het lukte voortreffelijk. Want Polen mocht dan aan de positieve kant van de score kunnen komen, dankzij het werk van Dolczewski en Korcz, de Neder landers raakten er nauwelijks van on der de indruk. Sterker nog, toen Po len één moment verslapte, sloeg Ne derland genadeloos terug. Via 4145 kroop het team sterk naar 5949. En de zelfverzekerdheid van de ploeg komt waarschijnlijk het beste tot uit- dnukking door Huug Harrewijn, die zijn geblesseerde tweelingbroer Ruud voorbeeldig verving, maar vooral op viel door de strafworpen die hij op een rij feilloos benutte. Mede daardoor greep Nederland een verdiende 76—64 overwinning. NEDERLAND: Huus Harrewijn 17. Akerboom 17. Boot 12. Ruud Harrewijn 12. FOLEN: Korci 16. Dolczewski 16. Langosz 10. Hans van Eeden was bij FC Den Haag de grote ma n in de halve finale van de KNVB-bekerstrijd tegen Wageningen. Hij scoorde beide Haagse treffers. Op deze foto de eerste. Geldt voor Kila, dat hij zich juist via de voetballerij maatschappelijk zeker wil stellen (Ik word full-prof. Ik weet dat er veel bezwaren aan een dergelijk bestaan kleven, maar dat wil ik dan eerst zelf ervaren'), Van Ee den mist die motivatie. Sinds een half Jaar heeft hij een eigen assurantie kantoor een job, die vrij eenvoudig te combineren valt met het voetbal len. Vooral door de omgang met men sen, het verkopen van verzekeringen en de waardering die hij als voetbal ler ondervindt beweegt hij zich ge makkelijker dan voordien. Hij zegt: •Vroeger was ik afgebluft als bij voor beeld Mansveld een grote bek tegen mij had. Nu trek ik me daar niets meer van aan. Want ik weet, dat er gewoon dingen zijn, die hij niet en ik wel kan. Dat heeft me onafhankelijk gemaakt. En mentaal gesterkt. Het zal best waar zijn, dat ik in een wedstrijd een passieve indruk wek. Ik ben geen draver, moet het niet van een harde aanpak hebben. Maar wordt er een bal in de voeten gespeeld, dan dóe ik er wat mee'. En Baan: 'Van een speler als Hestad mag je verwachten, dat hij z'n directe opponent niet de gelegenheid gunt op te komen. Van Van Eeden niet. Natuurlijk, hij zal tot het middenveld moeten volgen, maar daarnó moeten anderen het overnemen. Want hij moet krachten sparen, teneinde als hij aan de bal is te kunnen exploderen'. De FC Den Haag verkeert in de slotfase van een overwegend teleur stellend seizoen. De ploeg hield zich slechts staand in de ko-competitie om de nationale beker. Van het type voetbal, dat vorig jaar zo aansloeg en waarmee langdurig de kop van de eredivisie werd gehandhaafd, is veel verdwenen. De FC Den Haag presen teerde de laatste maanden vooral krachtvoetbal zonder meer een de valuatie. Het verdwijnen van de wis pelturige, maar voor de FC Den Haag bijzonder nuttige Lex Schoenmaker is daar niet vreemd aan. Baan daarover: 'De vraag is nu: wat wil men het Haagse publiek voorschotelen. De vóetballer Schoenmaker ging naar Feyenoord, renners als Wijngaarde en Roggeveen completeerden de FC Den Haag. Daarmee boette het spel veel aan kwaliteit in. Persoonlijk prefereer ik kwaliteit boven kracht. Op langere termijn levert het meer rendement op. Met een vent alls Van Eeden kón je voetballen maar er moeten wel mensen in de ploeg zijn, die hem kunnen aanspelen. Stem daar je aan kopen op af'. En Van Eeden: 'M'n beste wedstrijden speelde ik in het UEFA-elftal. Ik kan me nog een wed strijd tegen Denemarken herinneren, toen we minutenlang de bal in de ploeg hielden. Heerlijk. Dan geniet ik. ben ik in m'n element. Zo zou ik bij Den Haag ook willen spelen. Maar het gaat niet. Het type voetbal laat weinig speelsheid toe'. Morgenavond staat de FC Den Haag voor een qua resultaat weeinig belang rijk treffen: de finale van de KNVB- beker. Winst of verlies: de Jezek-elf kan inschrijven op het toernooi om de Europa Cup II. Tóch beschouwt de ploeg de ontmoeting met Ajax als het voornaamste gebeuren in dit seizoen. In de Rotterdamse Kuip wil men veel van de verloren good-will terugwin nen. Een wens, die Aad Kila al maan den lang bezig houdt. Hij: 'Dit kan alles goed maken. Want ook wij vin den, dat er iets geboden moet worden. Met het programma van Ajax kunnen we geen rekening houden. We gaan er gewoon keihard tegenaan. En zul len winnen'. Een gekruide uitspraak van een voetballer, die er een hekel aan heeft als terriër te worden be schouwd. Kila: "Want: ik kan gewoon meer dan alleen een tegenstander af stoppen. In de opbouw ben ik ook bruikbaar'. Toch zal Kila zich morgen avond moeten bepeerken tot het op vangen van een tegenstander. Trainer Jezek heeft laten doorschemeren, dat hij Kila's eerder geventileerde wens 'laat Cruijff maar komen' vervult. Een opdracht, die Kila graag aan vaardt. 'Natuurlijk, ik geloof graag dat Cruijff door die uitspraak geprik keld is. Maar dat ben ik óók. Nog maals. Cruijff zal uitgeschakeld wor den'. JOHN LINSE ZEIST In de nota Sport 70 kwam de beroepssport er bekaaid af. De georganiseerde sportwereld, die in dat werkstuk een visie voor de komende tien jaar neerlegde, was de mening toegedaan dat die beroepssport zich in beginsel zelf moest kunnen bedruipen, maar vond ook dat, gelet op de belang rijke recreatieve waarde, de over heid in sommige omstandigheden toch wel kon bijspringen. Het be taalde voetbal, dat een niet onaan zienlijk recreatiesysteem is en te vens in zo grote financiële nood verkeert dat het zonder overheids steun ten dode lijkt opgeschreven, beloofde een uitdieping van die 'ontsnappingsclausule'. Het resultaat is de gisteren ver schenen nota 'Betaald voetbal 71/72' een werkstuk dat een aanvulling moet zijn op de nota Sport 70 maar dat in feite geen aanvulling is geworden. Want de nota die aan veel ministeries, alle Kamer-leden en iedere andere denkbare belanghebbende is toege stuurd, mist een visie. Het is, zoals publiciteitsman Leo de Wolff stel de, 'niet zozeer een beleidsnota als wel een stuk voorlichting'. Als zodanig zal de nota voor al degenen die wat vreemd tegenover een massa-ver schijnsel als het be taalde voetbal staan, zeker verhel derend kunnen werken. De nota zet nog eens het belang van het fenomeen voetbal uiteen en wijst ook nog eens op de stiefmoederlij ke wijze waarop het wordt bedeeld in vergelijking met andere recrea tiesystemen als opera en toneel, waar per bezoeker het tienvoudige wordt gesubsidieerd van wat de voetballiefhebber 'krijgt'; liefheb bers ook die in getal de kunstmin- nenden in het honderdvoudige overtreffen. De nota wijst er ook op dat het betaalde voetbal de hoeksteen van de toto is maar er nooit een evenredige opbrengst van heeft gekend. Of zoals sectie voorzitter Jos Coler stelde: 'Wij hebben altijd te iveinig uit de toto gekregen'. Het betaald voetbal (mede-iverkver- schaffer voor allelei branches zoals de frisdranken-industrie en televi sie-fabrikanten) probeert zelf de nood op te lossen: het aantal clubs wordt beperkt, men probeert ver beteringen in accommodaties en dergelijke tot stand te brengen en ook op de soms wat uit de hand gelopen salarissen, die verantwoor delijk kunnen zijn voor niet-slui- tende begrotingen, wordt de aan dacht gevestigd. Het verhaal dat in de nota wordt afgestoken is min of meer een uitnodiging aan de overheid; zo in de trant van: kijk, de bezoekersaantallen blijven vrij wel gelijk, de recettes worden ho ger, het aantal clubs wordt kleiner maar de verliezen stijgen. En om dat voetbal zo belangrijk is, moet er maar geld in worden gestopt. En juist omdat die conclusie een zo schrijnende en bittere noodzaak is. doet de nota wat onvolledig aan. Want als je in nood zit, lijkt het in de eerste plaats zaak om aan te geven hoe groot die dan ivel is: is het water tot aan de borst of reeds tot over de lippen gestegen? Daar echter zwijgt de nota over: het is in voetbalkringen blijkelijk gênant openheid te be trachten bij financiële aangelegen heden. Volgens Jos Coler is het slecht je eigen nood te zeer te benadrukken, weet het ministrie de totale schuldenlast wèl, maar kun die schuldenlast ook nog veel groter zijn omdat veel schulden ge woon niet worden opgegeven. Er lopen immers nog steeds rijke sup porters rond die wel eens wat geld willen afschuiven. Het wekt echter wel de indruk dat er nog veel met cijfers 'gerommeld' wordt en juist degene die aanspraak maakt op gemeenschapsgelden, zal bij de be steding daarvan openheid moeten betrachten en zichtbaar moeten maken waar de centen verdwijnen. Alweer volgens Jos Coler moet je je eigen nest niet bevuilen. Maar door de vuile was binnen te hou den. werk je wel een vergroting van de vervuiling in de hand. Dat gebrek aan openheid bij de financiële zaken van de clubs, is niet het enige manco van de nota. Afgezien van het feit dat op zaken als doorstroming van en naar de amateurs en de zelfstandigheid van beide zo tegenstrijdige secties geen visie wordt ontivikkeld, doet hel pijnlijk aan dat op de vraag waar het voetbal heengaat, hoe het maatschappelijk verschijnsel be taald voetbal in inhoud en vorm zal (moeten) evolueren, geen ant woord te vinden is. Wat voor soort voetbal moet ik gaan spelen om meer publiek te trekken en welke competitie-vorm kan ik daar voor vinden? Degene die daar in is geïnteresseerd, staat in de kou. Logisch, gezien de uitgangsstelling van de nota. Maar het lezen ran die nota wordt dan wel een koude ervaring. Het is daarom ook niet zo verwon derlijk dat in de nota wordt vast gehouden aan wat wel eens De Grote Leugen Van Het Betaald Voetbal zou kunnen blijken te zijn: het transfersysteem. Voorbij- stappend aan 't feit dat een der gelijke handel in mensen moreel volstrekt verwerpelijk is en uit gaand van de realiteit dat hei systeem nu eenmaal wordt gehan teerd, kun je het systeem opvatten als een roulatiesysteem. In de no ta wordt dan ook de opvatting verdedigd dat het geld binnen het betaald voetbal rouleert: als PSV zeven nieuwe spelers koopt, heb ben daar zeven clubs profijt van. Het geld verdwijnt alleen over de grenzen, maar uit het buitenland komt van de andere kant ook weet geld binnen. Het roulatie-verhaaI lijkt echter een fabel, vergelijk baar met de fabel van de ontwik kelingshulp. Want het roulatie systeem is lek; er zit een gat in Armere clubs immers gebruiken het geld van de verkoop om hun exploitatietekorten te dekken waardoor ze wel het hoofd boven water kunnen houden en soms noa wel een minder talentvolle spelet kunnen kopen, maar waardoor zé wel kivaliteitsverlies leiden. En dal hangt weer samen met belangstel ling en recette. Het betaald voet bal denkt in een gesloten cirkel en zolang dat gebeurt, worden de ar men steeds armer en de rijker steeds rijker. Het lijkt dan ook geenszins toevallig dat de recette deling in de nota niet ter sprakt komt. De ongelukkige presentatie van dit begrip via het plan-Stoop kan daar niet de oorzaak van zijn. HANS SCHMfl Tsjechoslowaklje Italië Spanje Bulgarije Frankrijk Polen Nederlairad Zweden BREDA Toen Cees Priem vorig jaar in Olympia's Ronde door Nederland naar een imposante triomf reed, dacht hij een stap te hebben gedaan in de richting van een carrière als professional. Die carrière zou na het wereldkampioenschap in Mendrisio definitief gestalte moeten krijgen. Voordien kreeg de Zeeuw echter nog een examen als klimmer te verwerken. De Ronde van Oostenrijk in de grimmigste vorm de beklimming van de Grossglöckner werd 0 4 4 309-382 0^3^ drie etappe-overwinningen een beproeving voor Cees RUUD VERDONCK Priem. Hij besloot toen nog een jaar te wachten met het aanvragen van een proflicentie, een uitstel, waarbij de 'vergissing' in Oostenrijk echter maar een ondergeschikte rol speelde. 339-318 304-312 324-336 260-300 HENGELO (ANP) Na de zesde ronde van de strijd om het wereld kampioenschap dammen leiden Adrei- ko en Wiersma. Beiden hebben 10 pun ten, Sijbrands en Gantwarg volgen met 9 punten. Wiersma versloeg de Tsjechoslowaak Janicek en Andreiko klopte Delhom. ZESDE RONDE: Andreiko (Rusl)-Delhom (Fr) 20; Wiersma (Ned)-Janeck (Tsjech) 2—0; Osntwaj-g (Rusl)-Verpoest (Belg) 20; Laporta (It)-AIUr (Suriname) 1—1; Agllardl i Monaco)-Smith (VS) 0—2; Kuyken (Zwits)-Sljbrsnds (Ned) 0—2; Hlsard (Fr)- Baba Sy (Senegal) 11. FORMIGAL (ANP) De Spanjaard Jose Manuel Fuente heeft de twaalfde etappe van de Ronde van Spanje, die leidde van Zaragoza naar Formigal over een afstand van 169 km, gewon nen. Fuente had bij de finish op de Col de Formigal (eerste categorie) een voorsprong van bijna zeven minu ten op de tweede aankomende, zijn landgenoot Antonio Menendez. Fuente legde le 169 km. af in 4 uur 36 min 44 Hij werd tevens de nieuwe leider in het algemeen klassement Hij nam de leiderstrui over van Perurena, die als zevende finisht-, met een achter stand van ruim acht minuten. Priems overwinning in Olympia's Ronde zette weinig financiële zoden aan de dijk. Internationaal telt Neder lands belangrijkste amateurevenement nauwelijks mee. Slechts voor de Ne derlandse publiciteit heeft een derge lijke zege waarde. Priem: 'Ik ben in onderhandeling geweest met Pelle- naars, maar die wilde niet verder gaan dan een contract van vijf mille. En daar moest ik dan nog steeds voor terugkomen. Dat is geen basis om te leven als professional'. Er was buiten de Nederlandse formatie van Pellenaars nog een gegadigde. Het Franse merk waarvoor Jan Jansen vorig seizoen reed. Priem: Toen Jan sen echter overstapte naar een Bel gisch merk als adjudant van Joop Zoetemelk was ook die kans vrijwel verkeken'. Voor Priem en zijn raads lieden ploegleider Piet Liebregts en vertrouwensman Peet Verschure kwam er echter een oplossing. Liebregts vond een andere sponsor die liet doorschemeren het interesse- vlak in de toekomst naar de professio nals te willen verleggen. Priem teken de een principe-overeenkomst waarbij hij zijn nieuwe amateursponsor be loofde bij een eventuele carrière als professional niet aan die sponsor te zullen voorbijgaan. Liebregts: 'Dat houdt in dat Cees op het moment dat hij een proflicentie aanvraagt met deze sponsor het eerst In onderhande ling treedt. Als hij ergens anders veel meer kan verdienen is hij uiteraard vrij om te gaan'. Het behoud van de amateurstatus heeft volgens Priems eigen woorden niets te maken met het debacle op de Grossglöckner. 'Ik had nog nooit een echte col gezien en als je dan zo een berg van 32 kilometer lengte op moet, gaat er toch wel w.door je heen'. Priem werd na die ronde voor de voeten gegooid gespeend te zijn van alle klimcapaciteiten. Terecht merkt hij echter op: 'Als je drie etappes in Oostenrijk wint, kun je niet zeggen dat je geen heuvel op kunt'. Cees Priem is eigenzinnig. Slechts voor twee vakmensen is hij toeganke lijk. Peet Verschure, die hem vanaf het begin van zijn carrière heeft bege leid en Piet Liebregts. Priem: 'Zij geven mij raad. Naar hen luister ik. Uit hun adviezen trek ik mijn conclu sies'. Dat eindresultaat bracht hem en Liebregts vorig jaar in conflict met bondscoach Joop Middelink, die Priem wilde opstellen in de ploeg voor de 100 kilometer sprint in Men drisio. Priem oordeelde echter dat hij in een dergelijke slopende wedstrijd te weinig de waarde van een eventu- Ronde v.Nedefl. 11 MEI 1e etappe 13km CEES PRIEM eel profcontract kon opschroeven. Lie bregts, Verschure en Priem gokten op de individuele strijd; de loterij die echter ook voor Priem een 'niet' be vatte. Dat conflict is inmiddels opge lost Middelink, Liebregts en Priem hebben de strijdbijl begraven. De bondscoach is akkoord gegaan met Priems programma voor dit seizoen en Priem heeft zich van zijn kant bereid verklaard bij een selectie te zullen starten in de Olympische ploeg voor de 100 kilometer. Er restte voor Cees Priem vorig seizoen nog één kans de Tour de l'Avenir. Cees Priem: 'Ik wilde geen Tour de l'Ave nir rijden omdat ik vond dat een zo zwaar evenement niet in mijn pro gramma was in te passen'. Die redene ring past helemaal in het straatje van Piet Liebregts, de ervaren ploegleider die dit jaar z'n 25-jarig jubileum als wielervakman viert. Liebregts: 'Ik heb zo mijn eigen theorieën. Je moet een jonge renner in het begin niet teveel overbelasten. Langzaamaan naar de top voeren. Dat heb ik met Peter Post ook gedaan. Dan blijven ze ook veel langer. Het eerste jaar vanaf de nieuwelingen moet je ze vrij laten, in het volgend seizoen een klassieker of drie, vier en daarna pas het grote werk'! De 21-jarige Cees Priem heeft zich dit seizoen al meer aan het zware werk gewaagd. Liebregts: Hij is er nu langzamerhand rijp voor'. Dit jaar reed hij al vijf klassiekers en één etappe wedstrijd tegen vorig jaar op hetzelfde tijdstip twee klassiekers. In het lastige circuit de Saone et Loire overklaste hij de Franse concurrentie. Liebregts: 'Dat was op geaccidenteerd terrein. Toch een bewijs dat Priemke best bergop kan'. Olympia's Ronde die morgen in Mill van start gaat, is de eerste van de vier pijlen die Priem dit jaar op zijn boog heeft. 'Ik wil die ronde graag winnen, maar voor een profcontract zijn de ronden van Engeland, de Spe len in Mtlnchen en de Tour de l'A venir meer interessant'. De status als professional hangt mede af van het al dan niet doorgaan van de plannen van de huidige amateur sponsor. De onderneming die Lie bregts' wielerploeg sponsort heeft een driejarenplan opgesteld. Liebregts: In het eerste jaar blijft het bij een amateurploeg, maar voor volgend sei zoen zal er een professLonale wieler ploeg bijkomen. Wij denken daarbij aan een conibinatie met Tom Ketting die ook een profploeg wil beginnen. Het zal een bescheiden formatie wor den waarin jonge profs een stagemo gelijkheid wordt geboden. De prof- ploeg zal dan ook in de derde fase van het driejarenplan blijven bestaan. Daarna zal de sponsor bekijken wat hij verder gaat doen'. Het ligt voor de hand dat Liebregts dan een full-time functie krijgt bij zijn sponsor. Hij zal met zijn rijke ervaring zonder twijfel de ploegleider worden van deze for matie. Liebregts: 'Op deze manier zul len de jonge profs niet meteen voor de leeuwen worden geworpen. Want ln een grote profploeg is er vrijwel geen contact. Dan worden de jongens min of meer aan hun lot overgelaten'. Sponsor-directeur De Vries: 'De nieu we profploeg zal een soort transfersys teem moeten krijgen. Wij steken geld in de jonge profs. Als wij slagen en overgaan naar een grote sponsor zullen wij minimaal de kosten ver goed moeten krijgen. Wij zullen de jongens moeten vinden die bereid zijn een dergelijk contract te tekenen. An ders kunnen wij er beter niet aan beginnen'. Cees Priem is vanaf vrijdag, wanneer de eerste etappe begint de meest beschermde renner van Liebregts' ploeg. Liebregts: 'Cees is desondanks geen uitgesproken kopman in de eer ste etappes. Dat kun je niet doen. Het zal uit het koersverloop moeten blij ken in hoeverre Priem kandidaat is voor de eindzege. Het kan dan best zijn dat heel wat renners hun koers op hem en op de grote favoriet Fedor den Hertog afstemmen. En daarom zet ik niet alles op de kaart van Priem. Nanno Bakker en Peter van den Donk mogen even goed hun eigen kans gaan. Zij zijn ook beschermd'. JOOP HOLTHAUSEN Van onze verslaggever BRUSSEL 'Geen sprake van. komt men erbij. Werkelijk ik versteld'. Dót was de reactie van Mulder, toen hij werd geconfronti met het hardnekkige gerucht, dat binnenkort een langjarig contract Ajax tekent. Hoewel Mulder zijn bintenis met Anderlecht nog heeft verlengd, verwacht hij dat licht deze week al te doen. Mul •Donderdag is er een gesprek over nieuwe overeenkomst gepland, wordt er ook gesproken over relatie met Kessler, die inderdaai wensen overlaat. Die verhouding eventueel een reden kunnen zijn België te verlaten. Ik zeg daarom niet, dat een transfer onmogelijli Men moet het me beslist niet kw nemen, als over twee weken bel wordt dat ik toch van club verand Mulder wees eveneens de sugg» 'een ruil Van Hanegem-Mulder" de hand. 'Zoals bekend was ik jaar bijna rond met Feyenoord. Oj valreep ketste dat contact af. Is loop van dit seizoen ben ik te! nisch nog eens benaderd door Fe oord. Daarnó heb ik niets meer ve men'. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Op verzoek van voerder Rinus Israel zal F eyes erevoorziiter Cor Kieboom b« delen in het conflict dat tussen bestuur van de Rotterdamse clu Coen Moulijn is ontstaan met bet king tot het afscheid van Mou Kieboom zal, na eerst nog overle hebben gepleegd met drie leden verdienste van Feyenoord, van met het bestuur praten. Cor Kieboom betreurt het feit, het conflict de laat9te dagen u breid in de publiciteit is geko Vooral het bekend worden van financiële detailpunten. Kieboom, bewonderaar van Moulijn, zegt is juist is dat Moulijns adviseur Jong nog heeft getracht het pul ren van het 'witboek' van Feyeix bestuur tegen te houden, hij de ding van dit bestuur niet kan bef deren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14