tracé baalhoekkanaal eeft de voorkeur Nieuwe aanwinsten op antiekbeurs 'Rosendael' 'Regering verlangt centrale afspraak lonen en prijzen' Mertens wantrouwend tegenover nota-Udink ireatiebeleid velingenbekken eleurstellend' Universiteitsraad Leiden tegen hoger collegegeld Ontsnapten gepakt uit Van der Hoevenkliniek Celstraffen voor schilderij endieven Mr. Luns was op Soestdijk Werving rijksdiensten vanuit één centraal punt Automatisering vormt dè oplossing verkeersprobleem 'Nixon speelt gevaarlijk spel' Protest met dode vis tegen afsluiting van Oosterschelde \V KWAR'iiil' WOENSDAG 10 MEI 1972 Binnenland/Kunsl TPOUS !(/K 13 en onzer verslaggevers HAAG De Raad van de Waterstaat heeft zich met zeven tegen drie stemmen uitgesproken een binnendijks tracé van het Baalhoekkanaal, waarbij liet unieke natuurgebied liet Land van nge gespaard kan blijven. Voor de bochtafsnijding bij Batli werd het noordelijk tracé geko- )e Nederlandse regering deelt deze voorkeur. Minister Drees heeft dit meegedeeld aan de Iter van de Nederlandse onderhandelingsdelegatie, aan de Staten-Generaal en aan de Belgische er van openbare werken. ekent dat bij verdere Belgisch- andse onderhandelingen over alhoekkanaal rekening zal wor- liouden met het advies van de Sen definitieve beslissing over ikhoekkanaal en de bochtafsnij- ij Bath zal eerst worden gëno- anneer de volledige resultaten onderhandelingen in al hun ji bekend zijn. Indien het kabi- positie beoordeelt, is de elijke goedkeuring van het des- ende Nederlands-Belgische ver- »g voorbehouden aan de Staten- il. jaar oude plannen tot aanleg Baalhoekkanaal door Zeeuws eren komen voort uit de Belgi- ens om het nieuwe, zevendui- ectare grote industrieterrein op ker Scheldeoever boven Ant- toegankelijk te maken voor eeschepen. in onzer verslaggevers •LBURG De provinciale oor de recreatie van Zeeland de aanpak van het rijk om het ingen bekken tot ontwikkeling ngen tot dusver 'bijzonder te- llend'. Wil men het Grevelin- Y ken ontwikkelen tot een recre- d van nationale betekenis, 't het rijk op korte termijn ijke bedragen beschikbaar stel- r ïrder zal er een recreatieschap t gebied moeten komen, waar- en provincie en gemeenten deelnemen. opdracht van het provinciaal van Zeeland opgesteld rapport raad verder, dat een begin forden gemaakt met het voorbe- van een bestuurlijke structuur e recreatieve ontwikkeling van osterscheldegebied. Volgens de noct bij uitbreiding van de iele sector de grootst mogelij- orzichtigheid worden betracht, ïimerswaalplan bijvoorbeeld be- een belangrijke beperking van creatiemogelijkheden van het «heidegebied. 'te meent de raad. dat open creatie en het toerisme bij één 'de moeten worden onderge- aanleg van het kanaal moest uze gemaakt worden tussen een en een buitendijks tracé. Het lijkse tracé zou het natuurge- :t Land van Saeftinge ernstig Bij het binnendijks tracé, u voor gekozen is. moeten de Paal, Emmadorp, Kruispolder- Baalhoek verdwijnen. Ruim jnderd hectare landbouwgrond oren gaan en de agrariërs vre- n ernstige verzilting van het landbouwareaal, iale Staten van Zeeland heb- h vorig jaar uitgesproken voor itendijiks tracé. De gedeputeer- r. J. P. Boersma, die de !k-portefeuille beheert, achtte euaspecten echter belangrijker een minderheidsstandpunt in. r Drees sprak zich vorig jaar in Brussel al uit voor een lijks tracé. nkelijk van de plannen voor lalhoekkanaal wordt al jaren laat zich i/ara niet egenwoordigen ?n verslaggever HT 'Het NKV zal de lief- ilaring van Vara-voorzitter An- oos onbeantwoord laten'. Dat De steiger' van de bouwbond aar aanleiding van de opmer- in de heer Kloos in het vorig r van dit blad. dat hij graag nwoordigers van NKV en CNV llen opnemen in de program- esraad en eventueel in het istuur van de Vara, cretaris Th. Loerakker zegt nu commentaar, dat de behoefte in omroep waarin de eigen ijke identiteit tot haar recht ter wordt, naarmate de samen- tussen NVV en NKV meer krijgt, maar volgens de heer eer zal de eigen identiteit van iV bij de KRO beter tot uiting dan bij de Vara. KV heeft zich al. voordat de Hoos voorzitter van de Vara beraden over een informatief vraag, een bestuurszetel bij a te bezetten Het NKV wees wek toen af op grond van het meer dan de helft van zijn id was van de KRO. Éh heeft zich door een statuten- ig wel theoretisch 'opengesteld' feitelijke is daar volgens de oerakker nog geen sprake van. is een groeiproces voor nodig is niet afhankelijk van het van een of meer plaatsen in De voorkeur van de Raad van de Waterstaat gaat uit naar het bin- nendijkse tracé (II). gedacht aan verbetering van de vaarweg in de Westerschelde ten zuid en van Bath Een bochtafsnijding leidt tot een vermindering van de vaarweg met ongeveer drie kilometer. Ook bij de keuze van het tracé van de afsnijding, heeft de Raad van de Wa terstaat zich laten leiden door de natuurwetenschappelijke waarde van het land van Saeftinge. De noordelij ke afsnsijding laat Saeftinge zoveel mogelijk onaangetast. De Raad van de Waterstaat acht het verder noodzakelijk, dat in een traktaat normen worden vastgelegd, waaraan de waterkwaliteit van de Westerschelde door het nemen van zuiveringsmaatregelen binnen bepaal de termijnen uiteindelijk diient te vol doen. Bij een traktaat zal ook moeten worden geregeld, dat met realisatie van de bedoelde werken eerst zal worden begonnen, nadat de waterkwa liteit van de Westerschelde een belang rijke verbetering heeft ondergaan. Verder dient een groenstrook van meer dan vijfhonderd meter breedte tot stand te komen tussen het indus triegebied bij Antwerpen en de Ne- LEIDEN De universiteitsraad van de Leidse universiteit heeft in grote meerderheid een door elf leden inge diende motie aanvaard, waarin de raad zich solidair verklaart met het studentenprotest tegen de 1000,- De raad vraagt het college van be stuur verzoeken om steun voor acties van de zijde der studentenorganisaties in welwillende overweging te nemen. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gistermorgen de 27-jarige kelner H. K. en de 25-jarige lasser B. v. D. aangehouden die zondag uit de Van der Hoevenkliniek in Utrecht waren ontsnapt. De mannen trachtten gistermorgen op het Sui een vrouw van haar tas te beroven. Op het gegil van de vrouw schoten enkele omstanders te hulp, die de rovers in de kraag pakten. Ze werden aan de inmiddels gearriveerde politie overgeleverd, waarna op het bureau bleek dat ze stonden gesigna leerd. derlandse grens. i,e Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland had de Raad van de Waterstaat gevraagd een groengor- del van tweeënhalve kilometer in het traktaat op te nemen. De Antwerpse wethouder van havenzaken, L. Delwai- de heeft zich altijd fel verzet tegen de aanleg van een zo brede groengordel. In een commentaar o p de adviezen van de Raad van de Waterstaat, zegt de VMZ nu. dat h et n og een stief aantal jaartjes zal duren voordat met de bochtafsnijding van het Nauw van Bath begonnen kan worden, gezien de voorwaarde die de Raad ten aanzien van de waterkwaliteit van de Wester schelde stelt. De bevolking van Zeeuws Vlaanderen heeft zich altijd fel gekant tegen de aanleg van een Baalho ekkanaal. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 43-jarige Haag se koopman P. S. die op 3 februari in Wassenaar voor 75.000 aan schilder ijen, antiek en sieraden stal, veroor deeld tot een gevangenisstraf van ne gen maanden, waarvan twee voorwaar delijk. De straf was conform de eis van officier van justitie. De 44-jarige Haagse stucadoor W. M. die de inbraak in de Wassenaarse villa samen met S. gepleegd had, werd veroordeeld tot zeven maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Tegen hem was acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk, geëist. De buit, waarbij doeken van David Teniers, Jacob Maris en Benjamin Cuyp, hadden de twee nog bij zich toen ze kort na de inbraak werden aangehouden. Op paleis Soestdijk ontving gis termorgen koningin Juliana de secretaris-generaal van de Navo, mr. Luns en zijn echtgenote. Het hondje van de Koningin bekijkt op de voorgrond de fotograaf. Van een onzer verslaggevers ASSEN De wervingsactiviteiten voor de vestiging van rijksdiensten in Drente zullen vanuit één centraal punt worden gevoerd en wel door het college van gedeputeerde staten. Hier over is overleg geweest met de ge meenten. Coordinatij werd beter ge acht dan onderlinge concurrentie. GS hebben de ministers van volks huisvesting en binnenlandse zaken in middels gemeld als kandidaat te wil len gelden voor over te plaatsen rijks diensten. Gwezen wordt op het achter blijven van de dienstensector in Dren te. Voor een evenwichtige opbouw worden diensten van groot belang geacht. 1 oorzitter Ondernemersfederaüe: Van onze soc.-econ. redactie RIJSWIJK De regering zal geen genoegen nemen met een met de mond beleden bereidheid tot matiging. Ze zal van het ge organiseerd bedrijfsleven een centrale afspraak over de loon- en prijsontwikkeling verlangen. Deze veronderstelling opperde de heer W. Perquin, voorzitter van de Onder nemersfederatie (katholieke en chris telijke middenstand) gisteren op een bijeenkomst in het Centraal Onderne mershuis in Rijswijk. Volgens de heer Perquin bestaat er bij de sociale part ners minder huiver voor een dergelij ke centrale afspraak dan in het verle den. 'Mijn persoonlijke mening is, aldus de heer Perquin, dat de bereid heid tot matiging momenteel groter is; het klimaat is er rijper voor dan vorig jaar'. Van onze automedewerker AMSTERDAM Ir. E. Asmussen, directeur van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV), is van oordeel dat automatisering uiteindelijk dé oplossing vormt voor de totaliteit van de verkeersproblemen. Tijdens de gisteren gehouden perscon ferentie voor de tentoonstelling Inter- traffic 72 in het R Al-gebouw, stelde hij dat de electronische middelen voor een automatisch verkeerssysteem in wezen voorhanden zijn. Hij voor ziet voor de toekomst een 'super autoweg-systeem, dat lijkt op een spoorwegnet, waarbij de voertuigen langs electronische rails lopen en electronisch op afstand gehouden wor den'. Uiteraard vergt de realisering hiervan nog veel tijd en geld, zo voegde ir. Asmussen er aan toe. Het systeem zou naar zijn mening in zoverre efficiënt kunnen zijn, dat het als geheel wel licht goedkoper te verwezenlijken valt dan het huidige verkeerssysteem kost te en nog zal kosten. Het nieuwe systeem dient verwezen lijkt te worden in fasen, waarbij de doelstelling is de variatie in verkeers gedrag zoveel mogelijk te beperken. Dit is ook van groot belang met het oog op de verkeersveiligheid. Zowel de constructie van auto's en de aanleg van wegen, als de verkeersopleiding en het verkeerstoezicht dienen hiertoe aangepast te worden Een uniform verkeer zal een aantal van de verkeers teken binnen de menselijke mogelijk heden brengen. De huidige verkeers opleiding heeft nagenoeg geen succes. De totale verkeersruimte die noodza kelijk is voor het verkeersgebeuren, zal aanzienlijk kleiner zijn bij een dergelijk collectief verkeersgedrag. De planologen kunnen hier bij voorbaat reeds rekening mee houden'. Als eerste stap zou men kunnen den ken aan electronische en mechanische hulpmiddelen, zoals die op de ten toonstelling Intertraffic te zien zullen zijn. Een volgende fase is de komst van electronische geleidingensystemen die fout manoeuvreren onmogelijk maken. De automobilist wordt dan verhinderd zijn voorganger dicht te naderen. Hij kan niet inhalen wan neer het niet veilig is. Bij snelheids beperkingen kan hij niet harder rij den dan de voorgeschreven snelheid. Middels een verder ontwikkeld systeem wordt tenslotte de bestuurder geheel uitgeschakeld en krijgt men het super-autoweg-systeem, waarbij de bestuurder de plaats van bestemming kan kiezen en waarbij het systeem het voertuig naar de bestemming loodst. Al deze systemen moeten ontwikkeld worden door overheid en industrieën samen. Research op dit gebied is hard nodig. We lopen daar, in Nederland duidelijk mee achter op andere lan den, aldus de heer Asmussen. De voorzitter van de Ondernemersfe deratie baseerde zijn mening op de overweging, dat er ondanks de ver slechterende economische situatie van een werkelijke matiging nog geen sprake is geweest en dat het bedrijfs leven alles in het werk zal stellen om een regeringsingrijpen in de lonen- en prijzen te voorkomen. De bereid heid van de vakbeweging mee te wer ken aan een loonmatiging wordt vol gens hem gestimuleerd door het feit dat de bonden een aantal wensen onder andere het akkoord over de programmering van de sociale verze kering en het selectieve investerings beleid in vervulling hebben zien gaan. Achtergebleven De heer Perquin waarschuwde dat de moeilijke economische situatie onder meer tot uiting komt in de inkomens ontwikkeling van de zelfstandige on derneming in het midden- en kleinbe drijf. 'De inkomens in het midden- en kleinbedrijf zijn zwaar achtergeble ven', zei de heer Perquin. 'Anderzijds treedt er voortdurend een aanzienlij ke stijging op van het reëel besteedba re inkomen van de werknemers'. De suggestie, dat het midden- en kleinbe drijf mede schuldig zou zijn aan de prijsstijgingen wees hij van de hand. 'Er is geen enkele groep, die zich zo heeft gematigd als juist het midden- en kleinbedrijf. Er is dan ook geen enkele reden te veronderstellen dat er in het midden- en kleinbedrijf prijs ontwikkelingen plaatsvinden, die de kostenstijgingen te boven gaan. Dat blijkt ook wel uit de achterblijvende inkomens in deze sector', aldus de heer Perquin. De enige mogelijkheid om de prijzen te drukken is, zo meen de hij, een loonmatiging. Deze loon matiging moet op basis van vrijwillig heid tot stand komen. In het effect van een regeringsingrijpen heb ik geen vertrouwen', aldus de heer Per quin. Mr. G. van Muiden, algemeen secreta ris van het NCOV, merkte in dit verband op dat de eis tot ingrijpen van DS'70 alleen in Spanje wordt verwezenlijkt. 'Daar wordt de prijs- beheersing voor de detailhandel in het oog gehouden door zesduizend controleurs', aldus mr. Van Muiden. Ook vroeg hij zich af of het zgn. trendbeleid, zoals dat voor de ambte naren geldt, geen inflatieversterkende elementen bevat. De rijksoverheid zou als grootste werkgeefster bijvoorbeeld voor een jaar alleen een prijscompen satie moeten geven, hoewel het soci aal-psychologisch effect daarvan waarschijnlijk erg hard zal aankomen. In dit verband wees hij erop dat de ambtenaren in twaalf maanden tyd niet minder dan vijf salarisverhogin gen hebben gekregen. S3 Van een onzer redacteuren ROZENDAAL Wanneer u een van de heel bijzondere stukken die in verschillende stands van de bemachtigen, moet u er wel heel beurs aanwezig zijn, zou willen Zesde Gelderse Kunst- en Antiek- vroeg bij zijn. Deze zeer fraai in het kasteel 'Rosendael' te Rozen- daal bij Arnhem gesitueerde an tiekbeurs gaat op Hemelvaartsdag om 2 uur 's middags open voor het publiek. En het zou helemaal niet ongewoon zijn als enkele die-hards onder de antiekliefhebbers er 's morgens vroeg al op het bordes zitten om de eerste te zijn die beslag kunnen leggen op een uniek stuk dat nog net aan hun collectie ontbreekt. Dat zou niet de eerste keer zijn, en daar gaan mooie (en naar wordt beweerd, ware) verha len over. Die koorts en die opwin ding, en dat nerveus doen om maar de eerste te zijn, zouden natuurlijk geen zin hebben als de antiquairs op zo'n beurs de spullen zouden neerzet ten die ze al jaren in hun winkel hadden. De aardigheid en de spanning, zitten juist in het feit, dat op deze antiek beurs voor een groot deeel nieuwe aanwinsten worden getoond die zorg vuldig soms een jaar lang zijn be waard tot het grote moment van de opening van de beurs. Het is dus bepaald iets anders dan een seizoen uitverkoop, die bij sommige mensen overeenkomstige uiterlijke verschijn selen van bezitsdrang naar boven doet komen. Dat is dan ook alles; want zowel de kwaliteit van de goederen als de prijzen die gevraagd en graag betaald worden, hebben bepaald niets met uitverkoop te maken. Toch hoeft men niet in duizenden te denken als het om de bedragen gaat waarvoor men hier iets kan kopen. Men kan er zelfs voor een gulden of vijftien al een aardig echt 18e-eeuws prentje kopen, of een goed tegeltje. Maar dat zijn uitzonderingen, want die zaken heeft een antiquair ook Jeugdige violiste komt wellicht naar het Holland Festival DEN HAAG Prof. Josef Krips, de ook in ons land welbekende dirigent, zorgde enige tijd geleden in Chicago voor een sensatie. Tijdens een concert met het Wiener Symphonie Orkest aldaar, presenteerde hij de 12-jarige violiste Lilit Campel, van Amerikaan se nationaliteit en van Zwitserse af komt, die het vioolconcert van Men delssohn vertolkte. Volgens de berich ten vielen de toehoorders elkaar met tranen in de ogen bijna om de hals van ontroering om zoveel jong en rijp talent. De recensenten waren zelfs eensge zind in hun oordeel dat Lilit Campel niet alleen een grote toekomst voor zich heeft, maar dat zij nu reeds speelt met meer zelfverzekerdheid, overtuiging en kunnen dan vele van haar collega's die driemaal haar leef tijd hebben. Reacties die doen denken aan die op het optreden van Yehudy Menuhin in de jaren twintig, toen hij als elfjarig wonderkind ook het Viool concert van Mendelssohn speelde. On derhandelingen zijn nu gaande, zo meldt het impresariaat Interartists. de kleine Lilit nog in het komende Hol land Festival in ons land te introdu ceren. De uitnodiging gaat uit van het Amsterdams Philharmonisch Or kest. altijd 'thuis' voor u te koop. Het gaat hier zoals gezegd om echt bijzondere dingen, zoals dat 17e eeuwse gesmede ijzeren torenuurwerk of dat gothische wandklokje met balanswiel die bij de zeer op volkskunst ingestelde René Stiss uit Amsterdam te zien zijn. Of om die merkwaardige Japanse blauwe kan uit de 17e eeuw met zilveren deksel, die naar Duits model (toen al!) werd gemaakt. Of, misschien voor u, om die werkelijk zeldzaam mooie pispotten van tin (voor de rijken) of van aardewerk (voor het gewone volk) die bij Roel Houwink te pronk staan en waarvoor pispotten- verzamelaars (er zijn er meer dan u denkt) graag een lieve duit over heb ben. En wie nauwelijks verstand van of ervaring met tin heeft, ziet ook zó wel dat de enorme collectie Frans, Engels en Holland tin bij J. Beekhui zen uit Amsterdam volstrekt uniek is. Voor liefhebbers van exotische kunst is er bij Ursula Voorhuis uit Nijme gen voldoende om goed van te water tanden; en verder zijn er uitzonder lijk mooie meubels, juwelen en schil derijen bij de andere standhouders, zodat ze in totaal met z'n dertienen (drie meer dan vorig jaar) de liefheb ber eoht wel iets bijzonders te bieden hebben. Dat zijn ze aan hun stand (de Nieuwe Spiegelstraat uit Amsterdam is zeer sterk vertegenwoordigd) wel ver plicht, maar bovendien zouden ze zich doodschamen wanneer een van hun stukken door de keuringscommissie zou worden teruggewezen. Die keu ringscommissie, waarin onder meer ex perts van het Rijksmuseum in Am sterdam, is dit jaar uitgebreid van 6 tot 8 personen, omdat bijvoorbeeld in exotische kunst een steeds verder gaande specialisatie vereist wordt. Zo'n keuringscommissie is er in feite alleen ter geruststelling van en als garantie voor 'het grote publiek'. Want de collectionneür, de kenner, 'De Inbreker' van Defresne verfilmd De Inbreker, een komische thriller van August Defresne, die geheel in Amsterdam speelt, wordt verfilmd door Frans Weisz, met Rijk de Goo- yer in de hoofdrol, en daarnaast Jon Bluming, Bob de Lange, als bankier, Willeke van Ammelrooy, Anny de Lange, en verder nog Frits Lam- brechts, Henk Rigters, Sylvia de Leur, Han Bentz van den Berg, Hans Croi- set, Allard van der Scheer en het kleine meisje Jennifer Willems.- Het scenario is van Chiem van Houwenin- ge en Rob du Mée. Frans Weisz krijgt Ferenc Kólmén-GSll aan de camera en Ad Roest voor het geluid. Amateurtoneel met samenlevingsspel heeft zelf wel voldoende kennis en ervaring om te keuren. Het plezierige is overigens dat een ieder die achteraf tóch zou twijfelen aan de 'echtheid' van zijn aankoop, zonder meer het stuk terug kan geven en zijn geld terug kan krijgen. Maar dat gebeurt practisch nooit; in dat opzicht zijn wij Nederlanders ook erg behoudend. Nog even de openingstijden: t.e.m. 22 mei dagelijks van 14.00 tot 22.00 uur. Zon- en feestdagen 12.00 tot 22.00 uur. Er wordt veel bezoek verwacht; vorig jaar kwamen 6.500 er hun hart opha- len aan oud schoon. Nu kan het ooku. aan nieuw schoon want in de kelders' is een expositie van werk van levende' Gelderse kunstenaars. Expressieprijs voor Duitse meisjesschool Van onze kunstredactie MAASTRICHTDe wisselbeker van het Internationale Toneel- en Expres- sietoernooi te Maastricht ging naar de leerlingen van het Humanistisch Meis jesgymnasium uit Bllren, Duitsland. Jacqueline Sonnen van de Havo Stella Maris te Maastricht kreeg de tweede prijs en Clara Fey, leerlinge van de School voor Kleuterleidsters te Maas tricht de derde. De jury meende dat het peil op dit negende toernooi was teruggelopen en dat veel stukken te weinig waren aangepast aan de leef tijd van de deelnemers. Orgeltocht door Brabant DEN BOSCH De Haarlemse orga nist Klaas Bolt organiseert op zater dag 3 juni rijn vijfde orgeltocht langs de 19e eeuwse orgels van de makers Smits, tussen Den Bosch en Grave, en het Batz-orgel in Den Bosch, plus het orgel in de St. Jans Kathedraal. De excursie wordt geleid door organist en .orgeldeskundige Hans van der Harst. De bussen vertrekken 's morgens om 8 uur uit Haarlem en Amsterdam, en bij voldoende deelname ook uit Lei den, Den Haag en Rotterdam. De kosten per deelname rijn ƒ12 voor een persoon, ƒ20 voor twee uit een gezin, ƒ6 voor scholieren. Overmaken op postgiro 2088690, Klaas Bolt, Over- Van onze kunstredactie AMSTERDAM Het Amsterdamse Universiteltstheater heeft op zondag 14 mei, van 11.30 tot aan 16.30 een programma van het Nederlands Cen trum voor Amateurtoneel met eigen gemaakte eenakters over samenle vingsproblemen, over onderwerpen als bejaardennood, overbevolking, abor tus, geluidshinder enzovoort. Er wordt meegewerkt door Werkgroep Mijnsheerenland, Pyrox uit Lisse, To neelgroep 't Zand, Werktejater Gie- kerk, Toneelwerkgroep Leeuwarden, Spot '70 uit Warmenhuizen, Spectrum uit Delft De nabespreking wordt ge leid door Ben Bos, Hans Langenberg en Jan Velzeboer. Mr. Van der Stoel: Van een verslaggever DEN HAAG 'Richard Nixon speelt een heel hoog en heel gevaarlijk spel. Het gaat nu niet meer alleen om Noord- en Zuidvietnam; het gaat nu om een confrontatie tussen twee su- permogendheden, omdat in deze kwes tie het Russische prestige rechtstreeks is gemoeid.' Dit zei de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken in de Tweede Kamer mr. M. van der Stoel (PvdA) gistermorgen voor Avro's radiojournaal in een eerste reactie op de door president Nixon aangekondigde blokkade van de Noord-Vietnamese havens. De reactie van de Russen op deze maatregel zal, naar de mening van de heer Van der Stoel, in de eerste plaats blijken uit hun bereidheid pre sident Nixon al of niet op 22 mei in Moskou te ontvangen. Van een verslaggever GOIRLE De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, heeft zich gisteren wantrouwend uitgelaten over de lijnen van het huur- en subsidiebeleid die minister Udink in zijn nota volkshuisvesting heeft uitgestippeld. In een rede ter gelegenheid van het twaalf en een halfjarige bestaan van de NKV-woningbouwvereniging in Goirle zei hij, dat hij de indruk heeft dat de minister een aantal flinke vliegen tegelijk wil vangen: een forse optrekking van het algemene huurni veau, een verlaging van de subsidie- last, en het vergroten van de aantrek kelijkheid om kapitaal te beleggen inde woningbouw. Als de nota nu eindelijk de volgende instrumenten zou aangeven om de doorstroming fors te bevorderen en de verdeling van de woonruimte meer in overeenstemming te brengen met de inkomensniveaus, aldus de heer Mertens, zou ik dat een grote vooruit gang vinden. 'Maar ik aarzel of ik de nota Udink moet waarderen als een stap in de goede richting of moet zien als het met open ogen lopen in een fuik die voor de huurders geen weg terug meer open laat'. Met het aantal in aanbouw te nemen woningen, 137.500 per jaar, te berei ken uiterlijk in 1975, wordt onvol doende tegemoet gekomen aan de wensen die zijn neergelegd in het gemeenschappelijke actieprogramma van de vakbeweging. De overheid is volgens de heer Mertens degene die uiteindelijk van het pakket voorstellen profiteert. De (voor 1972 op 670 miljoen gulden geraamde) huursubsidies zullen sterk worden gedrukt. De gedachte ligt voor de hand, zei de heer Mertens, dat de bezuinigingsplannen en het profijtbeginsel en het kabinetsberaad een belangrijke rol hebben gespeeld. 'De uiteindelijke rekening wordt aan de huurder gepresenteerd, terwijl de belegger door middel van de rendementsgarantie onder de kin wordt gestreken'. De NKV-voorzitter vreest verder, dat het volledig afschaffen der objectie ve subsidie de kwaliteit van de nieuw bouw niet ten goede zal komen en dat er een rem op het aanbod van wonin gen zal ontstaan. De vraag is ook, hoe de exploitant op de individuele huur subsidie die volgens de heer Mertens lang niet alle schrijnende huisvestingsvraagstukken zal kunnen oplossen zal reageren. HUUROPDRIJVEN Het is niet uitgesloten dat hij in gebieden waar spanning op de woningmarkt bestaat de vraaghuur gaat opdrijven met het argument dat de toekomstige huurder toch subsidie kan krijgen. De gevolgen van het nieuwe beleid zouden gemakkelijk kunnen leiden tot een hoger alge meen huurpeil. Een garantie dat op enigerlei wijze de bouwkosten stijging zal worden ingetoomd, ontbreekt in het betoog van minister Udink. Een ernstig gebrek noemde hij het ook, dat de nota geen alternatief geeft in de vorm van maatregelen om het eigen woningbezit te bevorderen. Van en onzer verslaggevers DEN HAAG Met en baar vol dode vis heeft het actiecomité Oosterschel de Open uit Yerseke gistermorgen in Den Haag gedemonstreerd bij de aan besteding van een gedeelte van de dam, die de Oosterschelde moet af sluiten. 'Oosterschelde toekomst?' en 'Wie wordt de Oosterscheldemoordenaar?' stond op borden van de actiegroep te lezen. De groep noemt de afsluiting van de Oosterschelde een ramp. Het unieke milieu van dat gebied zal daardoor worden vernietigd, stelt de groep. Met de baar, waarop vissen, schaaldie ren en zeewier lagen, beklom de actie groep bij de Deltadienst van Rijkswa terstaat de trappen naar de zaal, waar de aanbesteding plaatsvond. Zeven aannemerscombinaties hadden belang stelling voor de bouw van het twee kilometer lange stuk dam. De bedra gen waardoor de combinaties het werk willen aannemen, liep uiteen van ruim 21 miljoen tot bijna 29,5 miljoen gulden. De laagste inschrijver was de Combi natie Dijkbouw Oosterschelde, die ook de Brouwersdam heeft aangelegd. Te gen deze aanbesteding en de aanbeste ding van de dijkaanzet op Noord- Beveland is door de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland en de aktiegroep Oosterschelde Open ernstig geprotes teerd. In een brief aan minister Drees hebben ook de PvdA, D'66 en de PPR-fracties in de Tweede Kamer protest aangetekend. Zij vrezen, dat door de aanbesteding de afsluiting van de Oosterschelde, die volop in discussie is, niet meer uit- of afge steld kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13