lokter Mary Verghese Javona Iedereen doet mee. Stoorzenders voor alle luchtmachtvliegtuigen personalia lavonal Kort geding tegen opspuiten van Zaandammer polder )ÜV/KVAETET WOENSDAG 10 MEI 1972 Binnenland Radio-tv T4/K11 Verslag 'alternatieve Unctad' in Kenmerk HILVERSUM In Kenmerk vana vond om tien uur Nederland II is te zien een verslag van Manus v. d. Kamp, René Eijbersen en dr. Leo Alting van Geusau uit Santiago de Chile waar tegelijk met de derde we reldhandelconferentie een bijeen komst van revolutionaire priesters uit Latijns-Amerika wordt gehouden. We gens hun deelname aan deze bijeen komst zijn een aantal Argentijnse en Braziliaanse priesters onmiddellijk na hun terugkeer gearresteerd. NOS-verslagen van judokampioenschap HILVERSUM Het via de radio verslaan van de strijd om het Europe se judokampioenschap die wordt ge houden van 11 tot en met 14 mei in Voorburg, zal de NOS voor haar reke ning nemen. De reportages zijn echter te horen in sport- en actualiteitenru brieken van de op donderdag, zater dag en zondag uitzendende omroepen, alsmede in de NOS-uitzendingen 'Langs de Lijn' op donderdag en zon dag. ADVERTENTIE lüs! Of^Urs DoeiltfJ '-'cmchasU 40 Probeer toch's één keer een haarkleurspoeling want er is geen betere! LavoneTmaalfuMa fan,as,|sch. "e^.en ^SffSSSTS^ crèmeblsTs'egUemaaektnwr d°P een res;r;;:-n esaa'is. J zult het zien: Lavona is fantastisch! Tube voor 2 behandelingen £95 Lavona is een WELLA produkt. Poemp!Na een felle slag it de houten dwarspen van zijn ats, sloeg neer op de stenen vloer de winkel. Vlug nu! De ladder est weer op zijn plaats gezet daar de hoek, het houten balkje opge- en meegenomen worden; de juf- zouden, als ze thuiskwamen, niets rken. Dan snel het raam uit en behoedzaam weer dichtduwen. Ja, het raam van binnen sluiten ging natuurlijk niet; maar de kans, dat de juffers vanavond nog het raam zouden nazien, dat ze vóór de wandeling zo stevig gesloten hadden, was niet groot. En vannacht!Wat zou de meester in zijn sas zijn als hij hoorde dat 't nu al gelukt was het dwarsbalkje, dat hij vanmorgen bij zijn bezoek aan de RELTJE KNETTER EN DE BLAUWGERUITE KIEL winkel ontdekt had, weg te werken. Misschien konden ze nu vannacht óók al proberen de gaper hier buiten los te wrikken en hem uit de muur te trekken en hem weg te moffelen tus sen de zoetekoek in de wagen. Wie zou hem dóór zoeken? Pas op! Zijn maat fluit. Onraad? Hij duikt snel naast hem neer in 't donker achter de kraam. COPYRIGHT STUDIO A VAN Benoeming: Binnenkort is de benoe ming te verwachten van ir. J. B. Roos tot directeur van het rijkszuivelstati- on te Leiden, zo deelt het ministerie van landbouw mee. Hij zal hiermee dr. J. G. van Ginkel opvolgen, die per 1 juni wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn func tie zal neerleggen. Ir. Roos is hoofd onderzoek van het rijkszuivelstation. (ADVERTENTIE) IntantiafrBontg Borden Rage. Doe ook mee.Vraag'n gratis deelnemerspakket aan uw Centra-winkelier of aan Centra's Bonte Borden Rage,| Postbus 100,Tubbergen. Tv-programma van de VPRO gewijzigd HILVERSUM Het VPRO-program- ma van morgen ondergaat een wijzi ging. De film van 20.50 uur vervalt omdat de schrijfster van het boek, Germaine Greer aanvankelijk haar toestemming wel had verleend voor de verfilming van haar boek 'De vrouw als euneuch', door een Engelse maatschappij, maar nu, op het laatste moment, heeft ingetrokken. Daarvoor in de plaats komt 'Berichten uit de Samenleving' tweede aflevering, dat is gewijd aan de laatste ontwikkelingen in het stakmgsconflict bij de N.V Peiger te Emmen. Andere tijden en programma's bij de VPRO blijven ge lijk. Van een verslaggever ZAANDAM De stichting Kontakt Milieubeheer Zaanstreek waarin meer dan twintig organisaties zijn aangeslo ten spant een kort geding aan tegen de gemeente Zaandam. De stichting verzet zich tegen het opspuiten van de Zaandammerpolder. Voor deze polder bestaat nog geen bestemmingsplan. Met een deel van het Westzijderveld vormt de polder het Houtveld. Het bestemmingsplan is in voorbereiding. Het is nog nooit ter visie gelegd. Saai 146 Lothar de helderziende zocht nkelend steun bij de muur en liet li toen geknakt op een krukje zak- 'Oh, mijnheer Klodder,' zei hij tdaan. 'Gij zijt dus geen gekwelde onbegrepen wroeter? Gij zijt dus pelgrim op het harde, stenige I van de edele kunst, die schilderen it? De ruige toets van uw penseel 'Nep! Allemaal nep! viel |of hem lachend in de rede. 'Wat ik kunt u ook. Hoe onbeholpener je I boel op het doek smeert hoe (oier ze het vinden. Dan mag je wandschilderingen maken in kantines en dan krijg je opdrach- fc bij de vleet. Dat brengt je duizen- guldens op en denk je dan eens j alles heb je te danken aan het gebrek aan scholing en aan je onge-. wassen truitje. Fijne boel, die kunst vandaag de dag. Maar ik leef er lekker van, da's waar.' 'Dat brengt mij op een ideetje.zei Lothar peinzend. 'Als er volgens u tóch geen scholing of opleiding nodig is om kunstenaar te lijken, leen mij dan uw sikje, trui en pruik. Daarmee gewa pend zou ik mij immers onopgemerkt in het gewoel van de badplaats Zout- kapelle kunnen storten. Ik ga met verfgerei op de een of andere gunsti ge plek zitten en kan dan een oogje houden op de gaande en komende man. Niemand zal op mij letten en vóór de dieven het weten heb ik in de gaten waar ze met mijn wagen heengetrokken zijn'. 'Pik alles maar mee, hoor', lachte Goof. 'Schildersma teriaal en een veldezeltje kun je óók van mij lenen'. Hij trok zijn vieze truitje en spijkerbroek uit en wierp deze kledingstukken de helderziende toe. 'Kleed je maar aan, makker', hernam hij. 'En wat mijzelf betreft: heerlijk om weer eens een schoon overhemd en een vlot pak aan te hebben. En dan maar een maand op vakantie naar Monte Carlo. Babbeltje maken met de rijke stinkers daar en voorzichtig een beetje gokken ook. Dat zal me een maandje worden!' Intussen hadden de twee heren zich verkleed en nu stonden ze elkaar in die slonzige kunstenaarswoning la chend aan te kijken. Van de oorspron kelijke Lothar en Govert was niet veel overgebleven. 1 Radio vandaag DEN HAAG Nog dit jaar zal worden begonnen met de inbouw van stoorzenders in alle 120 Starfighters en 105 Northrop NF-5-gevechtsvlieg- tuigen. De apparatuur is bedoeld als afweermiddel tegen vijandelijke raket ten. Met de operatie zal een kleine tien miljoen gulden gemoeid zijn. Minister De Koster acht de ingreep besprekingen begon met bezoekers, kwam John, altijd haantje de voorste als er kattekwaad viel uit te halen, in actie. oor D. C. Wilson ■por de school werden de grenzen D Mary's wereld pas goed open- broken. Op een junidag ging ze or het eerst naar school. En toen ze or het hek naar buiten ging en chtsaf sloeg in plaats van zoals woonlijk linksaf, betrad ze niet chts de hoofdweg van het eiland, Ur ook een weg naar onbegrensde relden de fascinerende wereld de geschiedenis van levensbe- irijrvingen, reizen, van de filosofie, in het bijzonder die van de exacte (nschappen. hoofdweg was breed en stoffig, en mensen met manden en water met vrachten pasgeplukte «noten of bladeren, en ze droegen ►te zwarte paraplu's. Want hier (den de bomen ver uiteen en 'den de mensen niet tegen regen zon beschermd. De weg liep door ""jseUijke palmbosjes, vol fris waardoorheen de rechthoekige iwe en groene rijstvelden schemer- die omgeven waren door het iepe blauw van de zee. Morgens liep Mary de anderhalve llometer naar school samen met haar sjes Annamma en Thankamma, die al op de middelbare school waren. Maar ze toonde al de eerste dag de beste haar zelfstandigheid door thuis te komen met twee nieuwe vriendin netjes, Mariamma en Marthamma. Haar hang naar onafhankelijkheid bleek ook uit andere dingen. Er waren twee eerste klassen. De onder wijzeres van de ene, Subadra Amma, was heel streng en daardoor niet erg geliefd. Mary trof het, dat zij terecht kwam bij de vriendelijker Daks- hakayani Amma, wier klas dank zij haar populariteit bijna onhanteerbaar groot was. Is er iemand die liever naar de andere klas wil verhuizen?' vroeg Dakshakayani. Geen antwoord. De kin deren zaten bewegingloos In hun bank. Opeens stak Mary de hand op. 'Jij lief kind?' De onderwijzeres haal de opgelucht adem. Mary keek recht voor zich uit. en sloeg geen acht op de verschrikkelijke blikken van haar klasgenoten. 'Als mijn zusjes zeggen dat het goed is', was haar kalme antwoord. Ze ging er niet op achteruit. Subadra Amma wist dat het haar eigen keuze was geweest en verwelkomde haar ongewoon hartelijk. Als Mary's zus ters in de middagpauze van hun naastbij gele gen school kwamen om met Mary te gaan eten, troffen ze haar vaak met de onderwijzeres aan de maaltijd. 'Je bent het lievelingetje', spotte Babi verachtelijk, toen 's avonds aan tafel de gebeurtenis ter sprake kwam. 'lila, nee. Dat is niet slecht, dat is prima', viel Appan Mary bij. 'Mijn dochter is niet bang om alleen haar weg te gaan in plaats van in hel spoor van de kudde'. Zorgvuldig kneedde hij met zijn lange vingers een portie rijst, zijn blik dwalend naar zijn zevende. 'Maar pas erop, mijn kind, dat je door die bijzondere sympathie je school werk niet verwaarloot!' Nu was Mary ook opgenomen in tig bestudeerde hetaoin Appans belangstellingssfeer. Aandach tig bestudeerde hij haar rapporten, altijd wat terughoudend Ln zijn lof. 'Nallathu! Goed zo! Maar laten we nooit tevreden zijn, mijn dochter. We moeten er altijd naar streven onze prestaties te verbeteren'. Mary was nu eveneens onderworpen aan Appans strenge dagindeling voor de kinderen, die voorschreef dat elke morgen na het gebed en nog voor het ontbijt een uur gewerkt moest worden. Maar op het ogenblik dat Appan het huis verliet, of zakelijke GRANNY KWARK 250 gr. kwark 4 eetlepels koffieroom 4 eetlepels basterdsuiker 2 appels (Granny Smith) citroensap 4 eetlepels abrikozenjam Doe de kwark in een schaal en roer er de room en basterdsuiker door heen. Schil de appels en rasp ze. Doe er snel citroensap bij, omdat de appel- rasp anders verkleurt. Verdeel dit ap pelmengsel over vier bakjes en doe er de abrikozenjam op. Daar overheen de kwark gieten. Eventueel garneren met een paar zwarte kersen op zware siroop. Menutip: Zalmslaatje, schoudercarbo- nade, tuinboontjes, gebakken krieltjes, Granny kwark. van een zodanige urgentie, dat hij er niet mee wil wachten tot de komende defensiebegroting. Al over enkele weken zal dan ook een definitief be sluit worden genomen. Al jarenlang is door de Koninklijke Luchtmacht aangedrongen op deze voorziening. Aanleiding daartoe was vooral het feit, dat in de moderne oorlogvoering steeds meer gebruik wordt gemaakt van elektronisch be stuurde raketten als afweerwapen tegen vijandelijke vliegtuigen. De oor log in Vietnam heeft aangetoond, dat vliegtuigen, die niet met stoorzenders zijn uitgerust om de radar, die de raketten bestuurt te misleiden, weinig kans maken. Uit bezuinigingsoverwegingen heeft defensie tot nu toe de aankoop van de apparatuur steeds uitgesteld. Nu ech ter sinds enige tijd compacte en min der dure apparaten in de handel zijn, wil minister De Koster er gelijk haast mee maken. De stoorzenders zullen waarschijnlijk door Fokker bij het bedrijf van Avio- Diepen op Ypenburg worden inge bouwd. Een en ander zal zoveel moge lijk worden gecombineerd met de grote onderhoudsbeurt, die de 120 Starfighters moeten ondergaan. Deze vliegtuigen krijgen op fabrieksvoor- schrift alle een nieuwe onderhuidse beplating in de vleugel en worden tevens voorzien van nieuwe fittingen, waarmee de vleugel aan de romp wordt bevestigd. Met de uitvoering van dit programma, waarmee enkele tientallen miljoenen guldens zijn ge moeid, zal binnenkort worden begon nen. TROS op zoek naar jeugdige uitvindertjes HILVERSUM De TROS wil voor haar jeugdprogramma uitzendingen gaan maken met meisjes en jongens ln de lagere schoolleeftijd, die een uitvinding hebben gedaan. Iedereen mag zich aanmelden met een beschrij ving van de vondst. Als die geschikt blijkt te zijn mag het kind de uitvin ding zelf op de televisie vertonen. Overigens zal de TROS deze zomer weer 6 zogenaamde streekprogramma's uitzenden, welke alle in Hilversum worden uitgevoerd, liefst met veel publiek uit de betrokken streek, waar in het wel en wee van één bepaalde gemeente centraal staat, op de tribu ne. Zo zal Delft fungeren als repre sentant voor de randstad, Maastricht voor het Zuiden, Assen voor het Noorden, Breda voor het Zuid-Wes ten, Enschede voor het Noord-Oosten en Alkmaar voor het Noord-Westen van het land. De eerste uitzending is in juni te verwachten. HILVERSUM i TROS: 7.00 Nws. 7,02 (S) Ontbijt zo's (soos): lichte gramm.muz., rep. en ber (7 30 Nws: 7.41 Act.: 8.30 Nws: 8.41 Act.) 10.00 (10-30 Nws 1155 Med. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb.: 12.30 Nws: 12 41 Act; 13.00 Raden maar.) 14.00 Huisbe zoek: een pastoraal gesprek van mens tot mens. NOS: 14.10 Van ta-ta tot totale taal een rubr. over het leven ln de taal. 14.20 (S) Aspecten van de kamermuz.: mod. on hedendaagse muz. 14.50 Meer over minder: de stem van de sprekende minderheid. (15.30 Nws.) NCRV: 16 45 (S) Kom met Je boek: literaire Jeugdultz. 17.00 King's College Cha pel Choir geestelijke liederen. Overheids- vonrl.: 17.20 Terzake: Claude Bellonl Is in gesprek met rar. P.E. Stolp van het Min. van Soc. Zaken over minimumloon, mtnimura- vakantle en minimum-vakantiebijslag. NCRV: 17.30 Nws. 17.32 Hier en Nu. HILVERSUM I >gr. 18.30 1 De kerk vandaag: nws en comm. P.P.: 19.10 Uitz. v.d. K.V.P. NOS: 19.20 Openbaar Kunstbezit. 19.30 (S) Woensdagavond-Muzlek- mag. Bond zonder Naam: 22.25 Ik zie uw kinderen hier nooit! NOS: 22.30 Nws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 (S) Zin - tuig nr. 73: kunstkron. bulten het Ned. taalgebied. 23.20 (S) Horizon: mod. muz. 23.55-24.00 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.35 Schooltelevisie 17.00 De Kijkkast, kinderprogramma NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme 20.00 Journaal PP 20.21 Uitz. v.d. CHU 20.30 Uitz. Stichting Socutera 20.35 Toen: de historie herbeleefd in tv-vorm 21.10 Een donderslag bij heldere hemel, Engelse TV-film 22.05 Studio Sport 22.30 Stroming: progr. over de maatschappij in beweging 23.00 Journaal 23.05 Den Haag vandaag NEDERLAND H NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Eddy Ready Go: licht platenprogr. v.d. jeugd 20.00 Journaal 20.21 Toen Cleaver begraven werd: Engelse TV-film 21.15 Alles goed thuis informatieve serie Was het televisie kijken dinsdagavond geen beroepsbezigheid geweest, ik zou mijn beurt vast en zeker voorbij heb ben laten gaan. Over en weer was het een nogal saaie bedoening. Dat kan wat worden als de omroepen ons straks als gevolg van hun zomer slaap zullen af schepen met hrhalingen, het beste uit vroegere programma's en nog wat res- taten. Stel u voor, dat de redactie van u krant u een paar maanden lang bele gen kliekjes zou leveren. De VARA begon met een reprise van Pipo op Bizarra. Naar beweerd wordt 'op veler vrzoek', maar ik kan moeilijk geloven dat deze slappe serie grote bij val heeft gekregen. De Zoen van de Juffrouw was ook al aan de droge kant. Literaire dames doen geweldig hun best kinderen meer belangstelling voor lezen bij te brengen, maar het re sultaat schijnt vooralsnog de grootste interesse blijft uitgaan naar de plaat jes. De film Van Onderen bedoeld als start van een actie aan de basis van de sa menleving, vond ik het toppunt van saaiheid. Als je de eentonigheid van het lopende-bandwerk wilt verbeelden, kan dat zo suggestief gebeuren dat de kijker het er benauwd van krijgt. Dat effect heeft de documentaire op mijn niet gehad. Wanneer velen gehoor ge ven aan de oproep van de VARA 'de uitzichtloosheid van hun arbeidssitw atie op papier te zetten, kan dat een droevig makende litanie worden van mensen die wel praten over geestdo dend werk, maar niet de geestkracht bezitten om daar iets aan te verande ren. Dat dreigt dan een boterham vol ontevredenheid te worden, waarvan iedereen een ander en nooit zichzelf de schuld geeft. Los van de saaiheid en sterk mate rialistische instellingen onderop, ben ik een beetje geschrokken van de wei nig zindelijke omstandigheden in die fabriek, waar voortdurend kwetteren de en dus ook spetterende vrouwen koek rapen met de handen. En ik heb niet gezien dat ze na het eten en het roken hun handen wasten. Lust u er nog een? Aan de geestloze Tegenvoeters heb ik me maar niet meer gewaagd, al vulde het schoolgespuis uit Please, Sir een aflevering met onbenullig gedoe. Voorafgegaan door een muzikaal por tret van de Australische popgroep Bee Gees, zond de NCRV een veelzij dig belicht portret uit van dr. W. A, Visser 't Hooft, oud-secretarisygene raal van de Wereldraad van Kerken. De vaste lezers van het kerknieuws in onze krant zullen in de filmische me moires overigens geen nieuwe ge zichtspunten hebben ontdekt. T.H. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 fS) Dag woensdag'; muz cn Inf. (Plm. 7.33 Van de voorpagina.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgymn.. 7.20 woensdag (verv.) met om plm. 8.35 Van aUe markten thuis. 9.00 (S) Radioweekblad, ge- var. progr. met om 9.15 Koning Klant, 9.33 Waterst 9 40 Schoolradio. 10.45 V d. kleu ters, 11,00 Nws en 11.03 Op de koffie. 12.00 Zutphcn - Centraal: rechtstreekse uitz. met, over en te midden van mensen. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13 25 (S) Melodieën Expres. 13 43 Gesproken portret. 14 00 (S) Speelruimte, gevar. progr. met act en muz. (16.00 Nws.) 17.00 (S) Geef me de vijf: verzoekpl.progr, 17.55 Med. HILVERSUM II 18 00 Nws. 18.11 Act. 18.20 UltZ. V.d, P P R. 18.30 (S) Klink Klaar zonder nonsens. 19 30 (S) Licht ork. met zangsol. 20.00 Nw». 20 05 (S) Dansork. met sol. 20.35 (S) Flatbe woners. hoorspel. 21.05 (S) Popsmuk: lichte platen 21.45 <S) Koloriet: een veelkleurig muz.progr. 22.30 (S) Sopraan en plano: mod. spaanse liederen. 22.55 Med. 23 00 Nws. 23.10 Act. 23.20 (S) Radio Jazz Mag. 23.55-24.09 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.00 Nws. 7.02 Steevast. (8.00 Nwa; 8.02 Radiojournaal). 9.00 Nws. 9.03 De negen uur-show. 10 00 Nws. 10.03 Arbeidsvitami nen. (11.00 Nws.) 12 00 Nws. 12.03 Radiojour naal. 12.06 Zet 'm op. (13.00 Nws.) 14.00 Nws. 14.03 Superclean dream machine. 15.00 Nws. 15.03 Licht platenprogr. (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17 03 Radiojournaal. 17.00-18.00 Postbus 700: verzoekpl.progr. 21.55 Spelenderwijs: huismuz. IKOR CVK RKK 22.00 Kenmerk HIRO 22.25 Gesprekken NOS 22.45 Journaal TELEAC 22.50 Filosofie - herh.les 9 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10 30 Filmrep. 11.15 Die Umschau. 12.10 Uit de christelijke wereld. 12.25 Amusem.progr. 12.50 Intern, persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 18.13 Nws. 16.20 Ftlmrep. 17.05 V.d. kinde ren 17.40 V.d. kinderen 17 55 Nws. (Reg. progr NDR: 18.00 Ftlmrep. 18.30 Act. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Reg. nws. 19 26 Die Hupe. 19 59 Progr.overz. WDR: 18.00 Reg. nws. 18.10 V.d. kleuters. 18.15 Dr. med. Marcus Welby. 18.40-19.20 Hier und Heute.) 20.00 Journaal cn weerber. 20.18 Filmrep. 21.00 Azlëtoernee SWF Dansorkcst (3). 2145 Filmrep. 22 30 Journaal, comm. en weerber. 22.50 Famlllefetern. speelfilm. 0.50 Journaal. DUITSLAND II 17.00 V. d. kleintjes. 17.20 Gymn. v. d. kleintjes. 17.30 Nws en weerber. 17.35 Las sies Abenteuer. 18 05 Act. en muz. 18.85 Von Cowboys, Sheriffs und Bandlten. 19.10 Alpha Alpha. 19.15 Nws. act. en weerber. 20.15 Act en kort nws. 21.00 Hochzelt, TV-spel. 22.25 Nwa. weerber. en comm. 22.40-23.80 Literair collo- gulum. DUITSLAND III NDR 19.00 Segeln musste man kOnnen (6) TV- Engels. 20.00 Journaal en weerber. 20.18 Was Volksscbuler wissen, wenn sie die Volksschule verlassen: interviews. 21.00-21.45 Elektronlk (0). TV-cursus. DUITSLAND III WDR 8.20. 10.03 en 12.00 Schooltelevisie. 18.00 Schooltelevisie. 18.30 Der Studenfdh- rer: Wlrtschafts wissenschaften 2. 19.00 Zandmannetje. 19.05 Progr. voor Spaanse arbeiders. 19.15 Handel en verkeer. 19.43 Nws uit Noordrljn-Westfalen. 19.53 Comm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Hollywood (5), doe. 21.00 Tagesmag. 21.30 Testament, film. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11