4 joeo Landschap in Nederland brokkelt af Interpellatie over strokartonindustrie 66 ouwvakvakantie ordt bestudeerd len pokkenbriefje eer nodig in ons land Heggen, boomgaarden en houtwallen verdwijnen Eentonigheid dreigt door populieren Financiële steun rijk gevraagd Eten uit Bertjes rechterhand dope 'Malieveld wordt niet aangetast' Overleggroep vecht interpretatie cijfers eerstejaars aan Gestegen aantal werknemers bij werkvoorziening poten zekerheden bericht PW/KWARTET DINSDAG 9 MEI 1972 Binnenlaud TS K7 Din ment aar computer die D'66 in dienst heeft «ncn om het stemgedrag van zijn met onnavolgbare precisie te jen meten, blijkt het te laten afwe- zodra het er werkelijk op aan- Het elektronicum slaagde er ■dag op het congres niet in, een laar1 aan te wijzen in de strijd ai de heren Van Mierlo en De de over de vraag, hoe de toekom- progressieve volkspartij moet len nagestreefd. t de voorbereiding van deze PVP ©ofdzaak in handen blijven van de bestaande progressieve partijen of ten alle partijen daarin zo mogelijk jen betrokken? De laatste takti- lijn op het congres door de De Goede gepropageerd sluit meest aan bij het oude thema van i, dat het oude partijpolitieke be- in zijn geheel moet worden herver- ild. de heer Van Mierlo toch de egaande binding van zijn partij aan PvdA niet wil loslaten, houdt eer ook door werkelijkheidszin in- iven dan ook een breuk in met j oude 'excentrische' koers. De imachine heeft zaterdag wel geen rderheid aangegeven, zij heeft in geval niet verborgen gehouden, dat aanhang voor het standpunt De fde te zeer is gegroeid dan dat dit partijtop nog onverschillig kan la- j De, heer Van Mierlo moge, voor tr dat nog nodig was, ervan hebben |erd dat men met de herkenbaar- 1 van een politieke partij zelfs die identiteit wat aan de excentrie- pardon excentrische kant is niet e Ipsjes mag omspringen, partijleiding van D'66 zal wel zo tandig zijn, alsnog iets van het dpunt-De Goede over te nemen om het contact met een groot deel van aanhang te verliezen. Maar het zal eenvoudig zijn, daarbij de PvdA ten volle te vriend te houden, congres van D'66 heeft laten zien. zaken als onduidelijkheid, geschip- en compromissenzoekerij niet zijn pbehouden aan de partijen van het |e bestel. Dat het daar zonder niet f in de politiek, heeft de heer Van ;rlo ervaren. Een excentrische posi- 1 is nu eenmaal gemakkelijker in Jd te houden dan een concentrische. I hij zich desondanks niet door moeidheid laat overmannen, ont- t hem niet. RECHT Een breed samengestel- commissie gaat zich buigen over probleem van de collectieve bouw- antie. In de commissie worden [egenwoordigers opgenomen van !:gevers en werknemers, de Stich- van de Arbeid, het ministerie sociale zaken en het onderwijs, jouwbond NW deelt dit mee in bl^d 'De Bouwer'. De NVV-bond laafde onlangs, dat de collectieve ntje in de bouw zo mogelijk moet len afgeschaft, gezien de grote l$n voor de bouwvakkers die ge- ïgen worden in de drukste en •ste tijd met vakantie te gaan. N HAAG Met ingang van van- g is de maatregel vervallen dat igers uit Joegoslavië bij aankomst Nederland een geldig internatio- 1 bewijs van inenting tegen pok dienen te overleggen. 23456759 door Rimmer Mulder AMSTERDAM Het Nederlands landschap is in verval. Jaarlijks ver dwijnt twee tot zeven procent van alle landschapselementen, omdat ze geen functie meer hebben. 'Het brokkelt onder je handen af', zei minister Lardinois in de Eerste Kamer. Erfbeplanting, die ook het weiland om de boerderij beschut. Die afbrokkeling houd ten nauwste verband met de ontwikkeling van de landbouw. Veel landschapselementen zoals heggen, boomgaarden, houtwal len en erfbeplantngen, worden ver waarloosd omdat ze geen waarde meer hebben voor de boer. Heggen dienden voor de afrastering van weilanden. Uit de houtwallen haalde de boer zijn 'geriefhout': paaltjes. bonestaken, planken voor zijn hekken en noem maar op. Tegenwoordg koopt hij dat soort dingen als hij ze nodig heeft; bij een goed onderhouden houtwal heeft hij geen belang meer. Andere houtwallen worden opge ruimd, omdat ze in de weg staan, nu er steeds meer en grotere machines gebruikt worden. Bij zo'n gestage aan vreting van het landschap voegt zich soms nog eens een andere slokop, zoals de fruitscrisis, die tal van slach toffers eiste, ook onder goed onder houden en zeer fraaien boomgaarden. Maar de landbouw is natuurlijk niet de enige, die vlekken en kale plekken veroorzaakt op de stoffering van het landschap. Het verkeer is een andere erkende bomen- en struweel vreter. Lange rijen bomen zijn tegen de grond gegaan, omdat het oprukkend autoverkeer dat eiste. Het stadsgroen heeft evenzeer onder de auto's te leiden. Nieuwbouw is een andere do delijke vijand van de bomen in de stad. Hun soortgenoten aan de rand van de dorpen en steden zijn bij bosjes opgeruimd voor de stadsuit breiding. Het vervelende is, dat het zowel op het platteland als in de stad meestal om volwassen bomen gaat, die al tientallen jaren oud en juist daardoor zo waardevol zijn. Daarvoor heeft men in de jaren na de tweede wereld oorlog kennelijk niet zoveel oog gehad. 'Men heeft gedacht, dat ze niets waard waren, omdat moeder na tuur ze immers toch gratis liet groeien', zegt mr. Wagenaar Humme- linck van Staatsbosbeheer. Mentaliteit verandert Met voldoening stelt hij vast, dat die mentaliteit wat verandert ten gunste van de bomen. Men ziet er tegenwoor dig wat minder gemakkelijk de bijl in dan enkele jaren geleden. Het besef groeit, dat bomen niet alleen mooi zijn en stad en platteland verfraaien, maar ook praktische waarde hebben. Ze bieden schaduw en beschutting tegen wind en regen; ze zuiveren de lucht van stof, ze verdrijven stank, omdat ze zelf lekker ruiken en ze vervullen een rol bij de zuurstofvoor ziening. Het is zelfs mogelijk om een deel van de waarde van bomen in geld uit te drukken en dat is erg belangrijk in een samenleving waarin vragen als 'Wat kost het ons?' en 'Wat levert het ons op?' als zeer belangrijk gelden. De waarden, die boombeschermers stellen lijken wat bleekjes af te ste ken bij de harde cijfers, die bouwers van wegen en gebouwen kunnen pro duceren. Mr. Wagenaar Hummelinck vindt dat dat meevalt: 'Op langere termijn zijn die prognoses van indus triëlen en wegenbouwers ook nogal vaag. Wat is over dertig jaar een weg nog waard? Het is heel goed mogelijk, dat we dan hele andere middelen van vervoer gebruiken, omdat we met het autoverkeer helemaal vastgelopen zijn. Een fabrieksdirecteur weet toch ook niet of hij het gebouw, dat hij wil laten neerzetten, over dertig jaren nog nodig heeft?' de populier rukt op, eentonigheid dreigt De dichter Marsman zag, als hij aan Holland dacht niet alleen 'brede rivie ren traag door oneindig laagland gaan' maar ook 'rijen ondenkbaar ijle populieren als hoge pluimen aan de einder staan'. Nu zie je die hoge pluimen bijna tot vervelens toe. Mees tal zijn ze, als ze in zo'n keurig rechte rij staan, ook nog naaste bloed verwanten van elkaar, wat betekent, dat ze sprekend op elkaar lijken. Eentonigheid Lange duur Als de boombeschermers het pleidooi toch verliezen zullen hun tegenstan ders er grootmoedig op wijzen, dat ze toch wel weer nieuwe kunnen plan ten. Maar hierin schuilt nu juist één van de hoofdbezwaren tegen het kap pen van oude bomen: het duurt veie jaren voordat een boom die naam echt mag dragen. Lommerrijke boom soorten als de eik. de beuk, de iep en de eis, doen er tientallen jaren over om volwassen te worden. De aanplant van deze soorten, is na de oorlog dan ook erg gering geweest, zowel binnen als buiten de bossen. De boseigenaren nemen liever snelgroeiende soorten met verwijzing naar de aloude stel ling 'Boompje groot, plantertje dood'. Populier In de nieuwe stadswijken, langs nieu we wegen of nieuwe boerderijen wil men ook zo snel mogelijk groen zien. Een boomsoort, die daarvoor kan zor gen is de populier. Na tien jaar kun je al een flinke populier hebben. Bovendien is er voor elke grondsoort in Nederland wel een geschikte varia tie te vinden. Er is daarom erg veel gebruik gemaakt van deze soort, die trouwens al jarenlang een prominente plaats inneemt in het Nederlandse landschap. Volgens ingewijden is deze snelle grotere plaats in. Volgens mr. Wage- toekomst. Er is veel vraag naar zijn hout. In de Nederlandse loofhout- bossen nemen populieren een steeds grotere plaats n. Volgens mr. Wage naar Hummelinck wordt het gevaar voor eentonigheid in het landschap door het oprukken der populieren onderkend en begint men meer om te zien naar andere soorten. Overigens is de populier nog lang niet de meest voorkomende boom in Nederland. Dat is de groveden, voor lopig nog nummer één in de 162.000 hectare naaldhoutbossen in Neder land. De loofhoutbossen beslaan net meer dan 34.000 hectare. In totaal telt Nederland 280.000 hectore bos. Dat is aanmerkelijk meer dan zo'n honderd jaar geleden. Het bosareaal is de afge lopen tientallen jaren behoorlijk uit gebreid. De hoeveelheid bos en na tuurgebied per inwoner is echter zeer sterk gedaald: in 1900 hadden we nog 1650 hectare per man, nu nauwelijks 300. Een cijfer, waaruit volgens Wagenaar Hummelinck blijkt, dat we wel dege lijk moeten proberen te houden wat er nog is. De mensen daarvan overtui gen ziet Staatsbosbeheer steeds meer als één van haar belangrijkste taken. Bij het beheer van zijn eigen 45.000 hectare bos legt Staatsbosbeeer ook steeds minder nadruk op de houtteelt ten gunste van de recreatie en de natuurbescherming. Buiten de bossen Maar volgens Wagenaar Hummelinck, die ook vice-voorziter van World Wildlife Fund in Nederland is, moe ten we nu vooral letten op de bomen buiten de bossen. Voor het landschap zijn die erg belangrijk. Bomen langs rizontaal: 1 gedachten wisseling, 2 reldtaal-taaleigen, 3 huid-achting- ft'oord (Eng.). 4 tijdperk-gevange- ■blasse (afk.), 5 godin van de aar- gewoonterecht Ind.-voegwoord r.), 6 bergweide-begerig-mak, 7 aan- ■stok, 8 dierengeluid-plaats in de O.P.-honingbij, 9 klaagzang-plaatsje Ier Borger. rticaal: 1 afdwaling, 2 denkbeeldig- 3 muzieknoot-teken in de dieren- in-watering, 4 aanhaling-nauw, 5 ats in N.Br.-tegenstelliiig van dik- izieknoot, 6 graanpakhuis-hande- g, 7 ras-deel van een trap, 8 elec- sch geladen atoom-meisjesnaam-fa- lielid, 9 muggelarve-vogel. LOSSING VORIGE PUZZEL rizontaal: 1 schop, 5 ram. 8 leis. 9 me. 10 ana, 11 kater, 12 takel. 13 re, m.l., 18 deren, 20 meter. 22 zet, 24 ak, 2a sero, 26 rak, 27 Simon, trticaal: 1 slla, 2 cent, 3 hiaat, 4 os, 5 t, 6 Amer., 7 merel, 9 gal, 11 keker, emmer, 15 bezem, 17 Lena. 18 dek, Nero, 21 tak, 23 ton, 25 si. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het behoud van werk gelegenheid voor 3000 mensen in 19 strokartonbedrijven in Oost-Gronin- gen vormt de inzet van een interpella tie die de socialist Wierenga vanmid- Vi6tn8m dag zal houden. Het gaat om 19 technisch verouderde bedrijven die zonder algehele fusie met elkaar, zo als aanbevolen door het Nederlands Economisch Instituut, het hoofd niet lang meer boven water zullen kunnen houden. De heer Wierenga ivil van minister Langman (economische zaken) de toe zegging dat het rijk financiële steun zal verlenen bij de uitvoering van een nog op te stellen concreet herstructu reringsplan. Een toezegging die de minister waarschijnlijk wel zal doen gezien het feit dat ook tal van andere industrieën onder dezelfde omstandig heden dergelijke steun hebben gekre gen. De drie confessionele regerings partijen hebben in ieder geval wei nig moeite met dit voorstel van de PvdA. bemoeien kunnen ze wel helemaal moeilijk gaan doen', aldus de heer Schouten. Vandaag ook in de kamer minister Schmelzer die vragen van het PSP- kamerlid Van der Spek over Vietnam Ongeloofwaardig Meer bedenkingen zullen worden geuit tegen de wens dat de regering garan deert dat waar werkgelegenheid ver dwijnt steeds vervangende werkgelegen heid zal worden gegeven. Het zou mooi zijn als dat kon, maar de regering kan zoiets eenvoudig niet garanderen, als ze dat deed zou dat bijzonder ongeloofwaardig zijn', aldus het AR- kamerlid Schouten dat namens KVP, AR en CHU het woord zal voeren. De regeringspartijen zijn overigens niet zo gelukkig met het tijdstip van de interpellatie. 'De directies van die 19 bedrijven zijn natuurlijk niet blij met de sanering van hun bedrijven. Als de kamer zich er nu ook mee gaat 'Ik zie het parlement als één van de middelen om dingen in de belangstel ling te brengen, om mentaliteitsveran deringen te stimuleren. Daarbij kun nen vragen ook een steentje bijdra gen aan de oplossing van problemen. Bij Vietnam is dat direct nauwelijks het geval, maar als Nederland met andere landen krachtig tegen escala tie van de oorlog stelling neemt, dan kan dat toch wel eens wat helpen', aldus de heer Van der Spek. Onderwijs zal beantwoorden. Met name wil Van der Spek de minister ertoe overhalen om de USA scherp te waarschuwen tegen escalatie van de oorlog in Viet nam. Het kamerlid Van der Spek zelf acht de kans dat dit lukt 'uiterst gering'. 'Minister Schmelzer zal wel een ontwijkend antwoord geven. Hij heeft weinig ruimte om te manoeuvre ren in deze maatschappijstructuur. Daarom is het verschil tussen Luns en Schmelzer ook zo klein. Als ik nu de minister van buitenlandse zaken was zou ik ook niet veel anders kunnen'. Gevraagd naar de zin van het stellen van dit soort vragen iede re keer als er in Vietnam iets aan de situatie veranderd, zegt van der Spek: De Tweede Kamer zal zich vandaag en morgen ook nog bezighouden met enige onderwerpen die wat minder controversieel liggen en wat minder tijd zullen vergen. Dit betreft onder meer de herziening van de auteurswet 1912 en de wijziging van de ontgron- dingswet. De kamer zal zonder twijfel ook akkoord gaan met een voorstel om het ontslag van vrouwelijk onder- ivljspersoneel wegens huwelijk, wette lijk te verbieden. Vanuit de confessio nele hoek zal overigens nog wel ge protesteerd worden tegen het feit dat deze regeling ook voor de bijzondere scholen geldt. Door de CHU is er al op gewezen dat dit toch strijdig is met grondwettelijk gegarandeerde vrijheid van onderwijs. De eerste kamer tnslot- te ontvangt vandaag de in verband met de begrotingsvoorbereidingen druk be zette minister Nelissen financiën voor het beleidsdebat over de begroting van financiën van het vorige jaar. De kamer zal deze gelegenheid wel aan grijpen om nog een over de wiebltax en andre recente en toekomstige belas tingsproblemen te praten. Minister Ne lissen zit in deze heel dicht bij het vuur en wie weet wat hij al niet laat schijnen. Ons land krijgt er weer een nieuwe vorm van eethuisjes bij: de Bertjes. Arasterdam loopt voorop. Het eerste Bertje (of moet je 'de' Bertje zeg gen?) gaat op 1 juli in de Damstraat open, een experiment, waaraan, naar de initiatiefnemer hoopt, over een paar jaar elke maand ergens in het land een nieuw Bertje kan worden 'opgehangen'. Waar de man vandaan komt, laat zich gemakkelijk raden als men weet dat die initiatiefnemer zelf ook Bertje heet: Albert van Zoonen, die in Scha- gen een van Europa's grootste vlees- snackbedrijven runt. Zo'n Bertje zal een combinatie wor den van zelfbedieningseethuisje en automatiek. Je kunt er desgewenst aan een tafeltje zitten, maar het hoeft niet en uit het vuistje eten mag. Een barbecue is er ook, midden in het pand en het personeel is naar Baas Bertje zelf genoemd. De chef-kok, die achter de barbecue staat te bakken, wegen, boomgroepen bij boerderijen, houtwallen enzovoort zal men moeten ontzien en onderhouden. Moderne be drijfsgebouwen zal men moeten ca moufleren, maar die nieuwe aanplant mag dan weer niet eentonig worden. Want het is wel de vraag of de afbrokkeling, waartegen de minister van landbouw waarschuwde, land schappelijk gezien erger is dan de eentonigheid en rechtlijnigheid van sommige in ruilverkavelingsverband nieuw geschapen landschappen. DEN HAAG Minister Drees (ver keer) is het niet eens met het Ka merlid Vam der Spek (PSP) als zou het Haagse Malieveld door daar ge storte zandmassa's ernstig worden aangetast in zijn recreatieve en esthe tische waarde. Een blijvende aantas ting is niet te vrezen, aangezien na afloop van bouwwerkzaamheden aan de Utrechtse baan de grasmat volledig zal worden hersteld. (Vragen hierover werden ingezonden od 7 anril i.l.) AMSTERDAM Het landelijk over leg medische aiktiegroepen heeft een verklaring uitgegeven, waarin de re sultaten van de voorlopige telling over de inschrijving van eerstejaars studenten door het rijkscomputercen trum wordt bestreden. Volgens het landelijk overleg kunnen deze cijfers aanleiding geven tot misverstanden, omdat deze aanmeldingsgetallen een voorlopig karakter dragen. 'De werke lijke stijging van het aantal eerste jaars zal lang niet zo hoog liggen als de cijfers suggereren. Gewoonlijk trekken velen zich terug als gevolg van niet slagen, militaire dienst en vertrek naar het buitenland', zo wordt ra de verklaring gezegd. Volgens het landelijk overleg zullen deze getallen voor minister De Brauw aanleiding zijn om met nog meer kracht een studentenstop voor de me dische opleiding door te voeren, zon der daarbij gehinderd te worden door protesten van de kant van de medi sche faculteiten en de artsenorganisa ties. Degenen, die zich inzetten voor een studentenstop bij de geneeskunde, zo meent het landelijk overleg, spelen niet alleen met de belangen van de aankomende studenten, maar ook met die van de hele Nederlandse bevol king. De medische hulp dreigt een zaak te worden, die steeds moeilijker is te verkrijgen. Van een verslaggever GOUDA Het aantal werknemers bij de sociale werkvoorziening is in de 4,/& jaar tussen medio 1966 en eind 1970 met bijna 12.400 toegenomen. Hieronder waren 2.500 hoofdarbeiders en 9.900 handarbeiders. Onder hen waren 3.700 geestelijk zwak begaafden, 2.200 met andere geestelijke afwijkingen of stoornissen en ongeveer 6.500 mensen die Licha melijk, ziintuiigelijk of anderszins ge handicapt waren. Dit zei minister Boersma (sociale zaken) gisteren bij de opening van het industrieel cen trum 'Sterrenborgh' in Gouda, waar zo'n 150 gehandicapte mensen werk vinden met de produktie van onderde len voor elektronische orgels, speel goed en kleine meulbeQen. In de jaren 1969 en 1970, zo zed de minister nog, is in ruim 6.700 geval len de dienstbetrekking beëindigd we gens overgang naar het vrije bedrijf of naar een centrum voor vakoplei ding. De minister signaleerde een voort gang bij de vernieuwing van de be drijf saccomodatie voor de sociale voorziening. Behalve voor het doelma tiger werken in een prettiger omge ving is dat 00 kvan belang voor het aanzien van de sociale werkvoorzie ning in de plaatselijke gemeenschap. Op de enveloppe, waarin Ouwehands Dierenpark altijd zoveel aardige nieuwtjes doet, staat deze orang-oetan afgebeeld, met daaronder de naam 'Ouwehand'. Iedereen mag zelfuitma- ken, wie er mee bedoeld is: de heer Ouwehand senior of junior. Zilveren guldens en rijksdaalders op potten is de moeite niet meer. De waarde van het materiaal is zo gezakt, dat dat bepaald niet meer kan anime ren tot het volstoppen van oude kou sen of andere geijkte vormen van spaarlust. Een rijksdaalder is aan zil ver vandaag de dag nog maar 1,73 waard en een gulden 75 cent Staatsse cretaris Van der Stee van financiën heeft dat gezegd en hij kan het we ten. zal een bordje dragen met 'Bartjes Beste', duidelijk leesbaar', zodat nie mand hoeft te twijfelen wie de beste eigenlijk is. De kashouder wordt, on geacht of het een man of vrouw zal zijn, 'Bertjes rechterhand'. Het wordt een geheel naar Amerikaan» voorbeeld opgezette onderneming, op z'n echt Nederlands uitgewerkt en met uitsluitend Nederlandse eetwa ren. Een 'franchise' vorm van zaken doen, waarbij de ondernemer volledig zelfstandig blijft, maar wel een con tract heeft lopen met een bedrijf dat voor inrichting, reclame, toevoer van produkten e.d. zorgt. Omdat de N.V. Van Zoonen in Schagen dagelijks 350.000 kroketten en 15.000 loempia's produceert, is het wel duidelijk wat er in de Bertjes te nuttigen valt: allemaal voedzaam Schager materiaal. Mocht uit dit proef-Bertje blijken dat er nog wel een en ander verbeterd kan worden, dan worden die correc ties in eventueel volgende Bertjes aangebracht Het ls maar de vraag of het nieuwste song-album van John Lennon en me vrouw Lennon-Ono ons land ooit zal bereiken. In Amerika is de plaat al verboden en de Britse platenmaat schappij Eml die een contract heft met de firma die Lennons jong ste heeft geperst zit ook hevig In dubio. Het gaat om één speciaal lied, dat 'the pope smokes dope' heet, vrij vertaald: de paus pikt ook 'n stickie. De 'pope' is het laatste van de twaalf nummers en was dat nou maar het enige erge aan de l.p., die helemaal doortrokken is van drugs, sex en geweld, maar nee: de hele plaat heeft de titel van juist dat laatste lied gekregen. Dat valt op. wie ben ik? Verzekeraars voeten, net als reclame mensen. haarfijn aan op welk gevied de consument zich misschien meer zekerheid zou willen verschaffen. Dat zijn soms gebeurtenissen die maar incidenteel voorkomen, zodat lang niet alle verzekeraars er aan willen. Maar, zo lezen we in het maandblad voor de assurantiewereld Imago, da AGOgroep waagt zich er wel aan. "Outside risks' worden zuleke verzeke ringen genoemd. Uit de imago-voor beelden: Je kunt je bijvoorbeeld verzekeren tegen plotseling overlijden van da koningin of een andere nationale ramp, die je ■voor precies zo'n rampendag georganiseerd evnement grondig in de war schopt, althans tegen de financiële schade die zo'n gebeurtenis je berokkent Een acteur die in een toneelstuk een eng tnapezenummar moet doen, kan een ongevallenverzekering afsluiten, evenals organisatoren van carnaval soptochten en de alpinisten die onlangs langs de buitenkant van de Martinitoren naar beneden klommen. En dan is er nog een kans, dat je op vakantie door een lawine niet op öjd naar huis kunt of zelfs dat je met Vliegtuig en al gekaapt wordt Voor de verzekeringsmaatschappij is ook dat geen probleem meer: ben je 'door kaping van een vliegtuig gedwongen enige tijd elders te verblijven', dan had je je daar vooraf al tegen kunnen verzekeren. Wat de verzekering doet als er iets ergers bij een kaping gebeurt, vermeldt Imago niet. 'Wij kunnen lang niet overal komen. De auto wel. Goed dat hij er is. Over de langere afstanden laat de helft van de reizigers de auto thuis en kiest bewust de trein. Selectief treingebruik heet dat. Voor de 8100 miljoen kilometer die we in 1971 verkochten, ontvingen we van u bijna 450 miljoen gulden. Alle» door elkaar een opbrengst van 5ft cent per kilometer. De produktiekos- ten lagen tegen de 8 cent. Een deel van de kosten van het openbaar ver voer wordt door de overheid gedra gen. Net als bij onderwijs, melk, straatverlichting, gezondheidszorg, tar we, waterwegen, natuurbehoud, wo ningbouw enz. U hoeft daar niet wak ker van te liggen. U moet er wel zo veel mogelijk gebruik van maken. W» leveren het elke dag vers'. Aldus een 'bericht aan de aandeelhou ders' van de NS in het nieuwe spoor boekje, dat eind van deze maand gel dig wordt. LOWIETJE Walvis De dode walvis uit de Maashaven krijgt posthuum een be langrijke taak. Prof. Brongersma van het Leidse rijksmuseum gaat hem wetenschappelijk onderzoeken, maar daarvoor moeten eerst slagers het in schedel, ingewanden en geraamte, uitbenen. De prof. heeft alleen trek waardeloze lichaam (van de walvis) Lopen Wie aan de nationale trimwandeldag meegedaan heeft en er geen genoeg van kan krijgen, kan het zaterdag nog eens dunnetjes (of dik ker) overdoen: in Schoonrewoerd, starten vanaf acht uur 's morgens bij het dorpshuis en vijf tot veertig kilo meter wandelen langs de rand van de Betuwe. Vraagbaak Het week blad De Nieuwe Linie gaat dinsdag onder zijn redactieruimte aan de Am sterdamse Prinsengracht een 'informa- tiewinkel' openen, waar men van alles te weten kan komen, voornamelijk op maatschappij -kritisch terrein. Wer ken Minister Udink van volkshuis vesting is 30 en 31 mei in Overijsel. Niet gewoon voor de lol, maar om er een werkbezoek te brengen. Hetzelfde doen prinses Beatrix en haar man. maar dan op 16 mei aan het Rotter damse academisch ziekenhuis, speciaal aan het thorax-centrum, dat alles met de menselijke borst te maken heeft Bezoek Nog een werkbezoek: maandag gaat een groep eerste kamer leden, statenleden en bestuurders van de ARP op toernee door Friesland. Niet alleen spreken en kijken ze met en naar landbouwers, de vakbeweging, b. en w. van Leeuwarden en Heeren veen, een tuinbouwcentrum, bejaar den en de plaats Anjum, maar ook maken ze een rondrit door Heeren veen. Wie wil mag langs de kant wuiven. Dra «boodschap De Ame rikaan Dave Wilkerson, die met het evangelie druggebruik onder jeugd en idem criminaliteit bestrijdt, spreekt 3 en 4 juni een, naar hij hoopt, massa jongeren in ons land toe. Op 3 juni brengt hij zijn drugboodschap in de Haagse Houtrusthallen, een dag later in het Amsterdamse Concertgebouw. Herdenking De Nederlandse ver eniging van expolitieke gevangenen (Expoge) houdt morgen haar Jaarlijk se herdenking op de erebegraafplaats in Overveen. PATENT WVO

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7