Orgel in hervormde kerk herinnering aan geslacht een vriend verandert met de jaren Net als U. Net als bij U... Uw krant verandert Met uw mentaliteit Met uw moraal... Uw krant verandert Dit is een Christelijke krant Uw krant Doek valt in drama Enterprise Geen voorrang: 4 gewonden Nieuwe leidse Courant f het maken van een orgel, daar de I jii'iii il.il liiu 1 iisti^.LuiJi'i.l |npt mitzijk-iikkiiiMl TROUW/KWARTET DINSDAG 9 MEI 1972 Vrouwe Cornelia Steyn-Schellinger liet legaat (f 8.000) na aan Oude Kerk Rijswijk blind was, was daar voor verplicht 'om op Zondagen en andere godsdien stige oefeningen, mitsgaders op ande re dagen in de week als hem zal worden geordonneerd, het orgel waar te neemen'. Uit het slot van de rekening van Ravesteyn blijkt dan: dat het totaal van den 'uytgaef' bedraagt ƒ10.11.6 st. 11 pen. 'Jeger den anderen vereffect blijkt dat meerder is uytgegeven dan ontfangen 26 gld. 1 st. 5 penningen. 'Aldus gehoort, opgenomen, goecige- keurt en getekent' 21 November 1786. 'Hebben de rendant gedeclareert van het slot, ter somme van 26 gld. 1 st. en 5 pen. bij kwijtschelding voldaan te sijn, waermede de voorenstaende rekening in 't geheel is vereffent en gesloten.' Onkundige zangers Op 21 Mei 1786 werd in een dienst in de kerk waartoe vele notabelen waren uitgenodigd verschillende namen daarvan komen nog op Rijswijk voor het orgel ingewd door ds. Johs. Brill. Ds. Brill zei daarbij o.a. 'dat men sedert lang gewenscht hebbe' dat deze kerk ook 'met zulk een nuttig speelwerk' mocht worden voorzien Hij noemt het orgel 'het meest be- kwaame speeltuig om de hare wange luiden. de valsch gevatte toonen en het matenloos geschreeuw van onkun dige zangers te verdoven, der eenpa righeid in het zingen te bevorderen, den Godsdienst daardoor te veraange namen en het hart der Kristenen op te wekken tot eerbied en ontsach. zowel als om het zelve meer vatbaar te maken voor de predikinge van Gods heilig woord.' Als we dan zien dat hij Cornelia Schellinger noemt 'eene vrouw die zich verdiend maakte aan de kerke, aan de geleerdheid, aan nuttige kun sten en wetenschappen, die byzonder ingenomen was met de eedele muziek welke zij kende en op verscheiden- instrumenten oefende, terwijl zij zulks veraangenaamde met hare lief lijke stemme', dan is het geen won der, dat zij 'dat spreekend bewijs harer genegenheid voor deze Gemeen te, dat pronkstuk in dit schoone hei ligdom', waar zij zelf bij haar verblijf op Ypenburg ter kerke ging, vermaak te. Haar overige 'nablijvende schatten' vermaakte zij voor de helft (450.000 gld) tot ondersteuning van min ver mogende weduwen, 'welker echtgeno ten zouden gestorven zijn in den dienste van de Kerke of den Staat' (predikanten en officieren) en het andere deel, na aftrok van de kosten, om der studeerende behoeftige jonge- lingschappe te hulp te komen.' In de rekeningen van Ravestsyn vin den we nog, dat twee borden zijn gemaakt en opgehangen in de kerk deze hangen nu nog onder de toren waarop de verdiensten van het echtpaar Steyn-Schellinger zijn be zongen en op het andere die van Ravesteyn. Bovendien: 'Is vervaerdigt een pocael, welke op den 21 Mey 1786 na het eyndigen van predikatie is gegeven aan Ds. Brill. Op dezelve was gesne den aan de eene zijde het waepen van Rijswijk, aan de andere zijde: Aan ds. Johs. Brill, ter gedachtenis van de inwijding van het orgel te Rijswijk, vereerd door den schout en secretaris Ravesteyn.' In de afrekening staat geschreven: 'N.B. Hiervan niets in rekening ge- bragt.' 'S GRAVENZANDE Twee ambu lance waren zaterdagavond nodig om de gewonden af te voeren naar het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam. Het ongeval deed zich voor op het kruis punt Noordlandse weg-Maasdijk, waar de bestuurder van een auto J. C. V. uit Hellevoetsluis, geen voorrang ver leende aan J. F. K. uit Berschenhoek. Van de vijf inzittenden uit de auto van K. moesten er vier naar het ziekenhuis ernstige en minder ernsti ge verwondingen. Bestuurder K. had niets. Ook bestuurder V. had geen verwondingen. Beide wagens moesten worden weggesleept. Remco (10) kwam om in dekenkist DELFT De tienjarige Remco Wulff is in de ouderlijke woning Pijperring 177 gestikt. Het jongetje was met zijn broertjes aan het spelen en kroop in een dekenkist, waarvan hij het deksel van binnenuit niet meer open kon maken. Toen Remco gemist werd vond de vader hem in de dekenkist. Het toedienen van zuurstof door de gewaarschuwde GG en GD mocht niet meer baten. In het Hippolytuszieken- huis werd vastgesteld dat de jongen overleden was. DEN HAAG De afgebrande voeder- opslagplaats in de Hertenkamp, waar bij vorige week een man omkwam, heeft een staartje. Het raadslid P. W. van Baarsel (D'66) heeft het college van B. en W. vragen gesteld. In antwoord hierop deelde wethouder F. D. Bastet van openbare werken, verkeer en vervoer gisteren mee, dat het gebouwtje zal worden herbouwd door staatsbosbeheer, die de eigenaar is. Op de vraag of het college het rapport Bakema en Warnau over de toekomstige structuur an het Malie veld/Hertenkamp wilden publiceren, deelde de wethouder mee dat B. en W. hierop aangedrongen hadden bij staatsbosbeheer, maar dat het rapport nog niet geheel voltooid is en pas over twee maanden verwacht kan wor den. Tot slot riep de heer Bastet het publiek op om de herten in het kamp absoluut geen in plastic verpakt eten te geven, daar dit hun dood kan betekenen. Dit is uw krant. Die krant is méér dan een stuk papier met letters. Met nieuws en kommentaren. Met gezelligheid en ontspanning. Die krant heeft een mentaliteit. Een moraal. Die krant heeft een Christelijke achtergrond die altijd op de voorgrond staat. Daarom koos u die krant en kent u die krant, Als een goede bekende, een vriend die'aansluit bij uw mentaliteit en moraal. Niet in alles en niet altijd. Dat hoeft niet en dat kan niet. Onder vrienden mogen de meningen variëren. Zonder het uitgangspunt te verliezen. Maar ze laten elkaar nooit los! De letters veranderen en het gezicht. Geeft méér informatie. Soms wat feller. Geeft méér uitgebreid inzicht in zaken, die duidelijk met de f mentaliteit en moraal van deze krant te maken hebben. Die krant komt niet meer 's-avonds, maar valt fris van de lever 's-morgens in uw bus. Om uw sneller en vooral méér nieuws te geven. Omdat u dan gedurende de hele dag kunt bepalen wanneer u uw krant leest. Méér tijd dus, om een krant met belangrijk méér aktuele leesstof te lezen. Omdat het moet. In deze samenwerking'en als ochtendblad kunnen we meer doen, voor minder geld. Kunnen we zorgen dat u de krant krijgt die u toekomt. Met een omvang en kwaliteit die niet onder doet voor welke andere krant ook. Met maar één duidelijk verschil met andere kranten: Dat maakt het verschil erg groot. Daarom koos u deze krant. Uw krant verandert. Zoals een goede vriend verandert met de jaren. Maar de kern verandert niet. Het evangelie blijft uitgangspunt. Daar kunt u op rekenen. Uw „krantevriend"rekent op u. Want vrienden hebben elkaar nodig. Vooral als er veel verandert in de wereld, i Kijkt u maar in de krant. Het orgel in de Oude Kerk aan de Herenstraat dat uit een legaat van ''-ornetlia Steijn-Schellinger gebouwd kon worden. RIJSWIJK In 1783 op de eerste dag van juni, overleed op liet buiten Ypenburg, nabij Rijswijk, Vrouwe Cornelia Schellinger. weduwe van mr. Pieter Steijn, raadspensionaris van Holland. Mr. Steijn die gewend was de zomer met zijn vrouw op Ypenburg door te brengen, was juist een jaar tevoren overleden. Beiden zijn begraven in het koor van de Grote of Sint Jacobskerk in Den Haag. r 1 Zowel Vrouwe Cornelia als haar echtgenoot waren afkomstig van Sfr welgestelde families uit Haarlem. Omdat er geen kinderen waren kon Vrouwe Cornetlia na de dood WSÈF van ^aar man vri3wel over het WÈmr Ww' gehele vermogen beschikken. Bij Br JBj besloten testament d.d. 29 januari f ---- V- - 1774 voor 'Scheepenen en secre- f ||U"~| „^TTfc taris van RlJswiJk hij Delft be- HEHp aan de diaconie van Rijswijk en 8000 aan de kerk van Rijswijk (aan de herenstraat) met de op- lidracht dit geld te gebruiken 'tot wapens van Steijn en Schellinger op moeten geplaatst worden ter nagedagtenisse en onder directie van de heer Ravsteijn, Schout en Cecretaris en de heer Frans Fre- derik Eckhardt.' Toen Vrouwe Cornelia in 1783 over leed werd dit testament geopend en kreeg Hendrik Ravesteyn van de exe cuteurs het legaat voor het orgel. In een van de documenten over dit orgel schrijft Ravesteyn: 'Vermits de heer Eckhardt sedert enige tijd om rede nen sig uyt den Haag geabsenteert heeft en elders is gaen woonen, son- der dat mij de plaets bekend is, heb ik de directie van het orgel alleen op mij moeten neemen, 't welck hier door mij gestelt is voor memorie.' D.d. 19 mei 1784 ontving Hendrik Ravesteijn van de executeurs van het testament: ƒ8.000.- die hij beheerde tot 19 Juni 1785 en op rente uitzette tegen 2,5 pet, hetgeen opbracht: ƒ416.16. Gedurende de jaren 1783 - 1786 werd gecollecteerd: 692.19. Kerke-rekening 1785 meerder ontfan gen dan uytgegeven: ƒ366.5.11 Voor het ophangen van het wapen van Jhr. Aarnoud Joost, Baron van der Duyn etc. 609.4 Totaal aan ontvangsten: ƒ10085.4.11. Joachim Reicher Met grote ijver en voortvarendheid is Hendrik Ravesteyn aan het werk ge gaan. waarbij hij zeer nauwkeurig en overzichtelijk de noodzakelijke uitga ven aantekende. Hij liet zich uitge breid voorlichten welk soort orgel het best geschikt zou zijn voor de kerk te Rijswijk, informeerde naar prijzen enz. en tenslotte werd de opdracht gegeven aan Joachim Reicher, orgel maker te 's-Gravenhaege, voor de som van 5300,- 'waervoor hij, ingevolge het bestek daer van sijnde het maecken van het orgel heeft aangenomen en gemaekt.' Daarbij kwam nog ƒ400.- 'voor eenige vermeerdering van het registerwerk, 't welck onder het bo vengemelde bestek niet begrepen was.' De beeldhouwer Jacob Berkman werd belast met het formeren van een tekening, 'met de daer toe nodige plans van de veranderingen aan den tooren, tot plaetsing van het orgel.' Ook de 'bestekken voor de beeldhou- werij' en het 'verguld en verniswerk aan het orgel en aan de ballustrade onder het orgel' werden door hem gemaakt, alsmede 'de twee waepen- schilden, met kroon en ornamenten' voor de wapens van Steyn en Schel linger. Onder dit 'opsigt' van Berkman en de algemene leiding van Ravesteyn kon op 27 april 1786 door de 'Heeren Carel Schmidt, organist in de capelle ten Hove zijnde de Franse kerk) en Hendrik Krayenbrink, organist in de Klooster kerk beyde in 's-Gravenhac- ge' het orgel worden opgenomen. Van hun bevindingen gaven zij een verkla ring 'behelsende, dat voors. orgel in alle opsigte niet alleen aan het bestek voldoet, maer selfs blijken draegt, dat de maeker minder eygen voordeel, dan dat van syn werk beoogt heeft, dewijl hij hier en daer beter materia len gebruykt heeft, dan men had kunnen vergen. Dat zij het voors orgel soodanig hebben bevonden dat zij durven verwagten dat het tot een duursaem lof van desselfs maeker bij deskundige tijdgenoten en nakoome- lingen sal strecken.' Ravesteijn tekent daaronder aan: 'Voor welke opneeming en gegeven verclaering de gem. organisten op een genereuse wijse hebben gedeclareert niets te pretendeeren.' Als dank voor zijn werk en 'uyt consideratie, dat hij de moeyte wel heeft willen neemen om van tijd tot tijd aan den rendant (Ravesteyn) de nodige onderrigting wegens de dispo sitie van het orgel te geven' kreeg de organist Schmidt een 'tekening van het orgel, geset in een lijst met een glas er voor.' De kosten daarvoor bedroegen 12,-. Naar het gebruik van die tijd werden nog meer geschenken gegeven, 'aan Joachim Reicher, ter saeke dat het orgel door hem gemaakt, na gedaene examinatie en opneeming in allen opsigte is goedgekeurd, tot een pre sent gegeven: ƒ50,-' en 'aan zijn zoons en knegt, die aan het selve hebben gewerkt, gegeven ƒ12,-.' Bij de verdere afrekening tekent Ravesteyn aan. dat hij 'zoude in reke ning kunnen brengen sijne declaratie van menigvuldige vacatiën, verschot van wagenvragten, gedane verteerin gen, mitsgaders intrest van geavan ceerde gelden, dog al het selve kwijd- scheldende brengt sulx voor memorie'. i f Troon vuu\»»r>l !mnnniu< f !lïr<Hmi\MU!<'tM<l*<'<G!fH /«Ifsflrn.-lWf.M'lht .n. l; f /X u.iifl MMKilHfii ST! Wn.V III 11 IM.I /;li A. 'r Zim»LiimIiik-ii'-,I lt*«-it-il lofliil (Icr/riiOiXM-lliiKH IO ÏVM M IVMM VI Pmhk.tnl m w.k' i is ah i,i rtrtiith alhier. 'Rijswijksche Christenschaar! verhef met blijde Psalmen De hoogste Majesteit bij 't kunstrijk Orgelspel. Gods Eng'len luisteren naar uwe uitgeleezen galmen. En voeren die ten Toorn van Vorst Immanuël. 't Begin van 't Hemelwerk doet zelfs den afgrond beeven. Vang dat hier rustig aan met juist muzijk-akkoord. De naam van eed'len Steijn en Schellinger zal leeven. Zoo lang men's Heeren lof uit deezen Orgel hoort.' Dit bord in de Oude Kerk met het gedicht van de Haagse predikant Johannes van Spaan, die bekend is a.o. als ondertekenaar van de Oude psalmenberijming van 1773 (Kijkt u maar even voorin een oud psalmboek, red.). ROTTERDAM Het doek dreigt dan toch eindelijk te gaan vallen in het Enterprise-drama: de Raad van State heeft vandaag besloten de Kroon te adviseren in de zaak tegen de Schiedamse koppelbaas Van Gene die met zijn Enterprise N.V. naar de mening van het mi nisterie van sociale zaken en volksgezondheid niet in aanmer king komt voor een vergunning als koppelbaas. Hoe dat advies van de Raad van State aan de Kroon zal luiden laat zich niet moeilijk raden: mr. J. van Dooije- weert, vertegenwoordiger van de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid. maakte er tijdens de hoor zitting gistermiddag in Den Haag waar de Enterprise-zaak nogmaals werd bekeken, geen geheim van dat volgens hem Enterprise de verhoudin gen op de arbeidsmarkt in het Rijn mondgebied verstoort, reden te over om de minister te adviseren geen vergunning voor het uitlenen van per soneel in de grootmetaal te verlenen. 'Gelijke monniken, gelijke kappen, zegt de minister dan,' aldus een ver ontwaardigde mr. B. Hamburger, raadsman van Enterprise NV. 'Hij bedoelt eigenlijk ongelijke monniken gelijke kappen, want van enige gelijk heid is beslist geen sprake.' Mr. Ham burger zet zich met name fel af tegen het feit dat de door het bedrijfsleven zelf in het leven geroepen Stichting Rijnmetaal wel wordt geaccepteerd, een stichting die volgens de raadsman evenzeer een koppelbaas is, zelfs een die beduidend hogere lonen uitbetaalt dan Enterprise, in veel gevallen zelfs 25,per week meer. Blinde organist 'Eyndelijk werd genoteert dat door de Edele Achtbaere Ambachtsheeren van Rijswijk op dispectie van den rendant (Ravesteyn) bij resolutie van dato 31 Augustus 1785 tot organist is aange- stelt Willem van der Meyde, op een tractement 's jaers van 105 gulden.' Deze organist, die evenals de beide andere reeds genoemde organisten

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6