Neo-fascisten in Italië naar forse winst Nixon blokkeert havens Haiphong 3?5 Palestijnen kapen Belgisch toestel ol SAN< ga OceL Luns zou recruut minder willen laten verdienen Drinkwater binnenkort duurder [RUNSBURGDvakman leisje las eigen |verlijdensbericht Vrij warm In deze krant Mansholt: houding EEG op Unctad was 'beschamend' Mijnen voor toegangswegen domineert Pedro Ornella 465" Vóór vakantie al nieuwe bussen in Eindhoven Trein botste op invalidewagen MATRAS UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD M A AR WETEN UW KENNISSEN HET AL? I VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN I.l A Nieuwe leidse Courant [Veilig I gekocht HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" q l&UtUU/nV\\ de MEUBELEN ;eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. tOME (Reuter, UPI, AP) De regerende christen-democraten heb- len een sterk figuur geslagen bij de Italiaanse parlementsverkiezin- en en de voorspellingen geloochenstraft, dat zij flink aan de neo- ascisten zouden verliezen. Toen meer dan de helft van de stemmen jeteld was van de verkiezingen voor de senaat, bleek duidelijk dat talië naar rechts gegaan was. e Italiaanse neo-fascisten hadden, al- ïans volgens de voorlopige uitslagen, anzienlijtoe winst geboekt. Bij de se- aatsveritiezingen van 1968 behaalden j 4,6 provent van de stemmen, maar u lag hun score rend de 8,5 procent, e communistische partij, de grootste it het Westen, verloor voor het eerst nds het einde van de tweede werel- [»oriog stemmen en zakte van 30 rocent in 1968 naar ongeveer 28 rocent. oewel de winst, die de christen- emocraten boekten, zeer licht was olgens de voorlopige uitslagen be- roeg ze nog geen vol procent was it een duidelijke verrassing. Alge een was aangenomen dat de groei in de neo-fascisten voornamelijk ten »ste zou gaan van de christen-demo- aten, de grootste partij van Italië, e christen-democraten zijn sinds de ereldoorlog voortdurend aan de acht geweest. De tendens van de 'meenteraadsverkiezingen van twee ar geleden was winst voor de neo- scisten en verlies voor de christen- ïmocraten. OME olgens voorlopige uitslzgen uit Ro- e, verloren de christen-democraten lar fors. Hun percentage daalde in hoofdstad van 38 procent naar 30 ocent en de communisten daalden in 30 naar 28 procent. De neo- scisten boekten hier een formidabe- winst: zij stegen van 4,6 procent kar 19,6. Daarbij moet wel bedacht orden dat Rome altijd een bolwerk m het dascisme is geweest en dat de o-fascisten er een intensieve verkie- ïgscampagne hebben gevoerd. De erige partijen handhaafden hun po- ties, zoals trouwens ook de landelij- trend was. opkomst naar de keisbureaus was k dit keer geweldig groot. 93,1 [ocent van de kiezers bracht zijn lem uit, dat is 0,3 meer dan in 1968. aar nog wel onder het record van 53, toen 93,8 procent aan de stem- jing deelnam. RNHEM De 20-jarige Loes van de jol uit Arnhem heeft in een plaatse- ük dagblad haar eigen overlijdensbe- bht gelezen. De advertentie was te- jfonisch opgegeven en zaterdag ge- laatst. Zij en andere familieleden ibben geen idee wie dit heeft ge- «gezegd lies, wat verstandig is, is reeds :dacht, men moet slechts pro- ;ren het nog eens te denken. Goethe Zonnig en vrij warm met plaat selijk een regen- of onweersbui. Meest matige zuidoostelijke wind. Maximumtemperaturen van 18 tot 23 graden. Morgen en overmorgen: plaatse lijk een regen- of onweersbui. Ook zonnige perioden en tempe raturen meest boven normaal. Morgen zon op: 04.54 zon onder: 20.20 Maan op: 03.09 maan onder: 17.05 kodorant p de boerderij 't is keurig en geurig De verkiezingen vonden een jaar eer der dan gepland was plaats. Oorspron kelijk zouden ze volgend jaar mei moeten hebben plaats vinden aan het einde van vijfjarige termijn van het parlement. Maar de coalitie van chris ten-democraten, socialisten, sociaal-de mocraten en republikeinen, die Italië 10 jaar geregeerd had, stortte in janu ari ineen. En niemand die haar lij men kon. De christen-democraten, die 39.1 van de stemmen hadden, wilden de coalitie niet herstellen als de socia listen hun oproepen voor samenwer king met de communisten, niet opga ven. De socialisten weigerden en de christen-democraten hopen nu na de verkiezingen een nieuwe coalitie te smeden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het drinkwater zal binnenkort duurder worden. Dit heeft minister Stuyt (volks gezondheid en milieuhygiëne) ge zegd in antwoord op Kamervra gen van mejuffrouw Van Leeu wen (ARP). De prijsverhoging wordt vooral ver oorzaakt door die waterleidingbedrij ven die vroeger grondwater gebruik ten en die nu moeten overschakelen op het gebruik van oppervlaktewater Daarvoor zijn maatregelen nodig die hoge financiële lasten met zich mee- rengen, aldus de minister. Hij ver wacht, dat de aangekondigde verho ging van de prijs van het drinkwater onzorgvuldig waterverbruik zal doen verminderen. Over enige maanden zal hij een'nota publiceren, waarin de toekomstige ba sisplannen besproken worden, zoals die zijn opgesteld door het rijksinsti tuut voor drinkwatervoorziening. Als brengen, aldus de minister. Hij ver bescherming tegen bodemverontreini ging wordt een wettelijke regeling voorbereid, waarbij ook de bescher ming van het grondwater wordt be trokken. In antwoord op vragen van de KVP- kamerleden Dusarduyn en Hazekamp heeft minister Stuyt meegedeeld dat de aanvragen om vergunningen voor infiltratie van water uit het Haring vliet in de duinen van Goeree met voorrang zullen worden behandeld. Op de aangevraagde vergunning om de bestaande grondwaterwinning op Goeree te mogen uitbreiden wordt binnenkort beslist. Met grote voortva rendheid zal een transportleiding van het Haringvliet naar de infiltratieka nalen van de waterwinplaats op Goe ree worden aangelegd, waardoor de produktiecapaciteit van de drinkwa terleiding Goeree-Overflakkee vol doende zal zijn voor de normale ver- bruiksontwikkeling. Binnenland DS'70: Ingrijpen in lonen en prijzen 5 Prins opent fabriek niet 13 Buitenland Inonü verlaat Turkse poli tiek 11 Toezegging rijken op Unc tad gering 11 Kerk Gezinscommunie 2 'Evangelisch ontwaken' 2 Kunst Holland Festival begint met beiaardconcerten 13 Sport Anderleckt bij toeval kam pioen 15 Economie Unilever heeft profijt van omvang 17 Uit de kerkbladen 2 Lezers schrljren 2 Boekenetalage 2 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Puzzel 7 Strips, feuilleton 9 Recept 9 Radio cu tv 9 'Dag minister', zei de heer Luns tegen zijn opvolger Schmelzer. De heer Schmelzer begroette de heer Luns bij zijn aankomst bij het ministerie van buitenlandse zaken. Russen zijn goedkoper Van onze Haagse redactie DEN HAAG 'Als de NAVO- landen de Amerikaanse troepen in Europa willen behouden en de ontwapening enige kans willen ge ven moeten zij de consequenties trekken uit de groeiende enorme Russische bewapening'. Dit zei de secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns gisteren in Den Haag tijdens het eerste officië le bezoek dat hij aan ons land brengt. Mr. Luns wilde niet ingaan op de recente discussie over de vraag welk percentage van ons nationaal inkomen aan de defensie moet worden besteed. 'De NAVO is niet geinteresseerd in percentages, maar in reële bijdrage van de part ners', aldus de heer Luns. Hij liet doorschemeren dat de Nederlandse bijdrage met het huidige budgetni veau van 3,945 pet. best wat verbe terd kan worden. 'Als Nederland bereid zou zijn de betaling van recruten tot een redelijke verhou ding terug te brengen'. Mr. Luns verklaarde in dit verband dat de Sowjet-Unie slechts 20 pet. van het defensiebudget aan personeelskos ten betaalt, Amerika ruim 50 pet. en Nederland nog meer. Hij wees er ook op dat in Nederland van het defensiebudget 900 miljoen be steed wordt aan pensioenen en ac cijnzen, iets wat nergens anders voorkomt. Luchtmacht Hij noemde het idee om af te zien van een volledige uit landmacht, marine en luchtmacht bestaande krijgsmacht 'volstrekt onhaalbaar'. 'Geen ander land neemt van Ne derland de luchtmacht over en nie mand wil de eigen beslissingsin vloed op de krijgsmacht kwijt. De ze militaire integratie kan pas be ginnen als de politieke integratie een feit is', aldus de secretaris generaal. Mr. Luns laakte het feit dat de Sowjet-Unie nog steeds geen uitno diging heeft gestuurd aan de voor malige secretaris-generaal van de NAVO Brosio, om te praten over wederzijdse troepenvermindering in Europa. 'Als de NAVO-landen in het omgekeerde geval zo zouden handelen, zou de verontwaardiging van de bevolking met geen pen te beschrijven zijn, dit is nu zo'n geval selectieve verontwaardiging', aldus mr. Luns. Desondanks blijft de NAVO volgens hem positief staan tegenover de door de Russen voorgestelde Euro pese veiligheidsconferentie. We willen dat in september de voorbe reidende besprekingen in Helsinki beginnen, waarna dan in het voor jaar van 1973 de grote conferentie zou kunnen worden gehouden. 'We moeten wel oppassen dat deze con ferentie niet ontaardt in een pro- paganda-forum', aldus mr. Luns. 'Naief' Op een diner dat hem gisteravond door premier Biesheuvel werd aan geboden, waarschuwde mr. Luns tegen het optimisme over ontspan ning, waardoor niet alleen bij jon geren de waardering voor de NA VO daalt. Over dit 'naief optimis me' dat de plaats inneemt van 'harde realiteit' merkte mr. Luns op: 'Wij leven in een internationa le omgeving waarin het nationale belang en het nationale egoisme onverminderd hun doelstelling na streven en dit geldt in het bijzon der voor de Sowjet-Unie'. Mr. Luns waarschuwde tegen de me ning dat Europa zichzelf zou kun nen verdedigen zonder Amerika. In dat geval zouden de Europese landen hun defensie-budgetten moeten opschroeven tot acht a tien pet. En daartoe is geen enkele regering bereid', aldus mr. Luns. LUXEMBURG De Europese Com missie vraagt zich af, of zij de verant woordelijkheid voor het optreden van de Europese Gemeenschap op de UNCTAD nog wel langer kan dragen. Indien zij van te voren had geweten hoe de zaak zich zou ontwikkelen, zou zij deze verantwoordelijkheid hebben geweigerd, zo heeft de voorzitter van de commssie, dr. S. L. Mansholt, gis teren in het Europese parlement ge zegd. Hij noemde het 'beschamend' dat de gemeenschap niet in staat is geweest een positief geluid te laten horen, en hoopte dat het de laatste maal zou zijn geweest dat de EEG 'zonder ge zicht, zonder opinie, zonder iets in te brengen' naar een dergelijke confe rentie is gegaan. Europa heeft bij het naar buiten treden in Santiago volle dig gefaald. I RITA WASHINGTON President Nixon heeft vannacht na een spoedberaad verklaard alle havens van Noord-Vietnam te blokkeren met mijnen. Voorts zullen de bombardementsvluchten tegen Noord- Vietnam worden voortgezet. De president heeft zijn verklaring van nacht afgelegd in een telcvisieuitzen- ding. De verklaring werd gisternacht al ver wacht toen uit vlootbewegingen van de Amerikaanse marine bleek dat Rus sische bevoorradingsschepen die op weg waren naar Noordnvietnamese ha vens werden geschaduwd door oorlogs- De president verklaarde dat de VS een reeks van concessies hadden aangebo den, maar dat elk aanbod werd beant woord met beledigingen en onbe schaamdheid. Sowjet-unie Nixon zei dat andere landen spe ciaal de Sowjet-Unie van tevoren van dit besluit op de hoogte waren ge steld. Hij zei dat bevoorradingsschepen drie dagen de tijd krijgen om va koers te veranderen. Daarna zullen de mij nen worden gelegd. Op deze manier willen de Verenigde Staten de constante bevoorrading van Noord Vietnam, met name door Rus sische vrachtschepen, onmogelijk ma ken. Terugtrekking De president verklaarde bereid te zijn alle militaire acties tegen Noord Viet- De Amerikaanse marine volgt op korte afstand drie Russische vrachtschepen, die met oorlogsmateriaal onderweg zijn naar Noord-Vietnam, zo wordt ver nomen bij het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Dit kan het begin zijn van een blokkade van de haven van Haiphong Er werd niet gezegd op welke afstand de Amerikaanse marine volgt, maar de affaire doet denken aan de Cubaanse crisis van 1962. Volgens de functionarissen in Brussel is de Amerikaanse marine in Zuidoost- Azië in staat van paraatheid gebracht. Inmiddels zijn de ambassadeurs van de NAVO-landen ontboden bij het State Department om te worden ingelicht over Nixons plannen. President Nixon nam te staken en alle troepen binnen vier maanden uit Zuid Vietnam terug te willen trekken, op voorwaarde dat de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord Vietnam worden vrijgelaten en dat tot staakt het vuren onder inter nationale controle zal worden beslo ten. Nixon zei dat zijn laatste pogingen om vrede te verkrijgen door onderhande lingen die zijn afgezant Henri Kis singer heeft gevoerd niets anders had den opgeleverd dan bombastische ant woorden van de Noordvietnamezen. Drie mogelijkheden aldus de pre sident waren overgebleven: onmid dellijke terugtrekking, voortgaande onderhandelingen, of militaire opera ties om een einde te maken aan de oorlog. Hij aarzelt niet zijn toevlucht te nemen tot het laatste alternatief. TOT MOSKOU De president richtte zich speciaal tot de Sowjet Unie en herinnerde eraan dat in Vietnam geen Russische solda ten worden bedreigd, maar Ameri kaanse. Hij waarschuwde Moskou dat de vrede in de wereld gevaar loopt, tenzij er vrede komt in Vietnam. Hij vervolgde tot de Russen: de ver antwoordelijkheid ligt bij u indien wij er niet in slagen de vrede te bereiken. Wij willen vrede, maar ook eer - aldus Nixon. 'Wij willen een echte vrede, geen vrede die alleen maar het voor spel is van een nieuwe oorlog.' Zie ook pagina 11 BRUINISSE De vier mensen, die zondagavond zijn omgekomen bij bet verkeersongeluk op de Grevelingen- dam zijn: P. M. Bunnik (36) uit Breda, zijn echtgenote M. E. Bunnik- Vos (28). het zoontje van het echt paar Jeroen Bunnik (7) en P. Jac. Rath (18) uit Den Haag. Bij de botsing tengevolge van een verkeerde inhaalmanoeuvre werden vijf mensen gewond. (Advertentie) medium dry, fles 0,7 liter Een aktie met 525.000 premies en vele buitenlandse reizen. Doe mee en win I TEL AVIV, BRUSSEL (Reuter, UPI, AP) Drie met pistolen en explosieven gewapende Palestijnen leden van de commando-bewe ging 'Organisatie van de Zwarte September hebben gistermiddag een Boeing-707 van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena ge kaapt. WOERDEN EINDHOVEN Nog voor de zomervakantie begint moeten in Eindhoven weer twintig nieuwe stadsbussen rondrijden. De Carrosserie- fabriek Den Oudsten NV in Woerden heeft van de stadsautobusdienst in Eindhoven een spoedopdracht gekre gen voor twintig nieuwe bussen, die het verbrande materieel zullen ver vangen. De fabriek, die ongeveer zes weken doet over de bouw van een bus, hoopt het eerste exemplaar op 20 juni af te leveren. Het bedrijf, dat nu al een zwaar bezette orderportefeuille heeft, pro beert dc opdracht nog voor het begin van de fahrieksvakantie op 15 juli uit te voeren. De stadsbussen hebben een Daf-chassis. Het eerste chassis ging vandaag de fabriek in. In afwachting van de nieuwe bussen zal de Eindhovense stadsautobusdienst grotendeels met reserve-materieel kunnen draalen. Zie ook pagina 5. WEHL Gistermorgen heeft een 14- jarige (volkomen gezonde) jongen in een oude invalidewagen van zijn grootvader een ongeluk veroorzaakt op een onbeveiligde spoorwegover gang in de buurt van Wehl De jongen was aan het spelen, toen hij me tde oude driewieler op de overweg terecht kwam en daar werd geraakt door een trein uit de richting Doetin- chem. De jongen liep enkele schaaf wonden op en brak een arm en een been. Het reinverkeer tussen Doetinchem en Arnhem was gedurende een klein uur gestemd. Het toestel, dat met 90 passagiers en 10 bemanningsleden aan boord op weg was van Brussel via Wenen naar Tel Aviv, staat op de luchthaven van Tel Aviv. De kaper? hebben de vrijlating geëist van 100 gevangen gehouden Pa lestijnse commando's. Een ultimatum is gesteld, dat als de Israëlische auto riteiten niet aan deze eis gehoor ge ven, het vliegtuig samen met de in zittenden zal worden opgeblazen. Op het vliegveld zijn de ministers van vervoer en defensie, Sjimon Peres en Mosje Dajan aanwezig, alsmede de Is raëlische stafchef David Eleazar. Zes tig brandweerauto's en ambulances omgeven het verduisterde toestel, dat op een verlaten gedeelte van de lan dingsbaan geparkeerd staat. Journalis ten. fotografen en cameramensen van de tv mogen de douanehal niet betre- Advertentie) de enige matras met de juiste celbalans den, op last van het leger. 'Het leger heeft de zaak in handen', zei een po- litie-officier. De captain van het toe stel, zelf ook een jood, heeft de con trole-toren gewaarschuwd, dat men de zaak serieus moet nemen en dat de ka pers menen wat ze zeggen. Volgens de Sabena werd zij van tevo ren gewaarschuwd door een anoniem telefoontje, dat het toestel gekaapt zou worden. Daarom werden de pas sagiers en de bagage streng onder zocht. De kapers zouden zelfs gevisi teerd zijn. Maar men vond niets op lien. Men vermoedde daarom in Brus sel, dat de kapers in Wenen de wa pens en de explosieven hadden gekre gen. In Wenen zijn nog eens 25 pas sagiers ingestapt. Maar volgens een woordvoerder van de Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij die de verantwoordelijkheid voor de controle in Wenen droeg, was het 'hoogst waarschijnlijk', dat er kapers in Wenen aan boord waren gegaan. De veiligheidsmaatregelen waren 'als ge woonlijk' uitgevoerd en men had nie s verdachts geconstateerd. De nieuwe passagiers droegen praktisch allen Is raëlische namen of waren joodse im migranten uit de Sowjet-Unie. De Organisatie van de Zwarte Septem ber heeft vorig jaar de verantwoor delijkheid op zich genomen voor de moord op de Jordaanse premier Wasfi Tell in Cairo. De groep is waarschijn lijk een geheime afdeling van Al Fa tah, LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3& gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN noteer als IfP w y 1 w nieuwe abonnee: betaalt per: I Naam: maand AdrfiSkwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dageD I gratis, en bespaart ca. 3& gulden abnnnemeDts- 1 geid. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: I Ik ontvang als beloning bet aangekruiste i I-) mapje port- n pletlna |~1 handige papier met «flaaaen- paraaunap enveloppen onderzetter) mei brlef- acbaaltje papier en pen I "Mam. Tommy heeft last van de warmte. Graag snel een glas limo nade met twee rietjes."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1