Fiat Den Haag aan koopavond Beperking van huurverhoging oude woningen l Leiding Bergambacht- Den Haag vergroot Maliebrug wordt verbreed Wijkvereniging boos op jeugdspelleiding Bloeiend natuurtafereel Rejjio L Beslissing Rijswijk niet zonder invloed KUNSTAGENDA Kunst in het kort PATRIA DIGESTIVE volkorenbiscuits voordeel Trombosedienst bestaat 20 jaar Matrozenkoor promoveert Voor twee ton aan wild en gevogelte verloren gegaan Mevrouw Deltour honderd jaar Twee concertseries u slaapt zoveel beter op een goeie matras: n PULLMAN Excursies naar Kijfhoek en Bierlap TROUW KWARTET DINSDAG 9 MEI 1972 Van onze raadsverslaggever DEN HAAG Ook in de loekomst zal elke donderdagavond de boodschappentas een belangrijk onderdeel van liet stadsbeeld blijven vormen. Lan;e tijd hebben huisvrouwen, echtparen en jongelui elke vijfde avond van de week zowel in Den Haag als in de randgemeenten gewinkeld, maar slechts op proef. Gistermiddag nam de Haagse gemeenteraad met 26 stemmen voor en 12 tegen het besluit om deze avondverkoop definitief te maken. Anderhalve week geleden nam de Rijswijkse raad een zelfde beslissing, reden voor verschillende leden van de Haagse raad ook voor te stemmen vanwege de concurrentiepositie van winkeliers in beide gemeenten. Verdeeldheid. Een woord dat uitste kend past bij de meningen over het al dan niet definitief maken van een koopavond. De opvattingen werden be lichaamd in de twee tegenstrijdige meningen van het grootwinkelbedrijf (voor) en van de meeste detaillisten (tegen). Reeds bij de instelling van de proef koopavond werd door midden standers de vrees geuit dat de kleine buurtwinkeltjes hier geen enkel voor deel maar alleen verlies van zouden hebben. Enquêtes tijdens de proefperiode ge houden gaven eenzelfde beeld. De wa renhuizen en de winkels in winkel centra hadden een redelijke tot goede omzet op donderdagavond, maar de buurtwinkeliers buiten deze centra ondervonden niets dan armoe. Op grond hiervan kwam de Kamer van Koophandel enige tijd geleden met een advies om geen definitieve koop avond in te stellen, tenzij in één der gemeenten van de Haagse agglomera tie anders zou worden beslist. De KvK meende dat het niet juist was dat bijv. Rijswiijk wel een koopavond zou hebben en Den Haag niet, omdat dit niet eerlijk was voor de concur rentie. Omdat Rijswijk een dag of tien gele den besloot de koopavond definitief te maken zat de Haagse gemeenteraad gistermiddag voor het blok. Verschil lende raadsleden benadrukten dat een discussie eigenlijk nutteloos was. Van PvdA-zijde. die verdeeld was. werd nogal wat kritiek geuit op de positie van de werknemer, die door de koop avond in feite gedwongen wordt over te werken ondanks allerlei compensa tieregelingen. Het verlies wat een kleine middenstander zal moeten lij den wanneer hij donderdagavond open is, doordat de Haagse binnenstad en verschillende winkelcentra een grote zuiging vertonen, was voor an dere raadsleden een struikelblok. Wethouder mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke zei dat er geen sprake is van een gedwongen openstelling van de winkel. Wie er geen heil DINSDAG 9 MEI Kon. Schouwburg: 20.15 uur Globe met Ziekenzorg. Congresgebouw: 20.15 uur The Anglo- American Group. Kurzaal: 20.15 uur Zuidhollands Ope rakoor o.l.v. Harry Holtman met So listen. Diligentia: 20.15 uur Tête Ted. Kruispunt: Diamanthorst 187. 20.15 uur Res.-Ork. oJ.v. W. v. Otterloo m.m.v. René Rakier orgel (o.a. Mo zart. Webern, Ravel). WOENSDAG 10 MEI Kon. Schouwburg: 20.15 uur NRT met De 12 gezworenen. HOT: 20.30 uur Spel der vergissingen. Zuiderpark: 14 uur Jeugdvariété. Poppentheater: Frank Kooraan, 14.30 uur Slik de slak. VOORBURG. Oude Kerk: 20.15 uur Res. Ork. o.l.v. W. v. Otterloo m.m.v. solisten (o.a. Mozart. Bach). WOENSDAG 10 MEI Kon. Schouwburg: 20.15 uur NRT met De 12 gezworenen. HOT: 20.30 uur Spel der vergissingen. Zuiderpark: 14 uur Jeugdvariété. Poppentheater: Frank Kooman. 14.30 uur Slik de slak. Circus Boltini komt op het Malieveld van 18 mei t.e.m. 4 juni; voorverkoop o.a. bij VW's Hollands Spoor en Scheveningen. Krashna Musika brengt vrijdag 12 mei 20 uur in de Aula van de T.H. Mekelweg 1 te Delft een concert van werken van J. S. Bach Derde orkest suite BWV 1068, Beethoven Kantate Meerestille und glückliche Fahrt voor koor en orkest. Mendelssohn Hebri- den ouverture. Molhaud Concert voor slagwerk en orkest en Otto Ketting Concertino voor orkest en jazz-kwin- tet; solisten: Jan-Jaap Dekker slag werk, Sier Steenweg piano. Ernst Met man trompet. Joop Nieuwland tenor saxofoon. Eric Hofstede basgitaar, Cees van Olst drums. Dirigent Johan van Gooi. PMC (10 jaar) brengt in samenwer king met Albert Heijn een muziekfes tijn op woensdag 7 juni 20.15 uur in het Congresgebouw; Farce Majeure, Willem Nijholt Hans van den Hom- bergh met het Gew. Orkest voor Zuid- Holland, en kwartet Ruud Bos. gezonde biscuit uit goud-geel graan (winst) in ziet houdt de deur dicht, aldus de wethouder. Hij. zag de open stelling ivan winkels op donderdaga vond als een service-verlening aan de consument. Hierbij doelde hij speciaal op de jonge gezinnen die het weekein de de betonnen stad ontvluchten en op donderdagavond hun inkopen wil len doen. Dat ongeveer 30 procent van de gezinnen gebruik maakt van de koopavond bewijst dat er een zeke re behoefte is. Wethouder Van Om men Kloeke zag geen grote problemen voor de werknemers, althans afgaande op besprekingen met werknemersorga nisaties. Hij had ook. even als een groot deel van de raad. een voorkeur voor een compensatie door een slui ting van de winkels op zaterdagmid dag. De huidige winkelsluitingswet laat hier echter geen ruimte voor. Een nieuwe wet die hierin moet voor zien staat op stapel en zal naar het zich laat aanzien niet spoedig te water gaan. De argumenten van het college en het feit d'at Rijswiijk al eerder 'ja' had gezegd deden 26 leden voorstem men. terwijl 12 hun fiat onthielden. Wethouder Bastet van openbare wer ken, verkeer en vervoer deed de toe zegging met de HTM te bespreken of een dagdienstregeling voor bussen en trams op de koopavond mogelijk zou zijn. Donderdagavond blijft in ieder geval in het teken van de boodschappentas. DEN HAAG De speeltuin aan de Jacob Marisstraat, waar volgens de wijkvereniging eenheid door Vriendschap de leiding nogal eens ontbreekt. DEN HAAG De Haagse trombose dienst bestaat twintig jaar. Zaterdag ochtend. 28 mei. wordt in het con gresgebouw met een wetenschappelijk symposium waaraan zeven medische specialisten meewerken, bij dit jubi leum stilgestaan. Minister Dr. L. B. J. Stuyt zal o.a. het woord voeren. De Haagse trombosedienst controleerde in 1961 ruim 6721 patiënten, dit aan tal steeg in 1971 tot 11.817 patiënten. De kosten per jaar per controle be dragen ƒ80,-. De eerste Nederlandse trombosedienst werd 20 jaar geleden opgericht door dr. H. Boom, directeur-geneesheer van het Rode Kruisziekenhuis. In 1949 was prof. dr. F. J. L. Jordan, inter nist, in Utrecht begonnen een trom bosedienst universitair te laten functi oneren. In Nederland zijn sindsdien 60 trombosediensten opgericht. Naar schatting zijn vorig jaar 120.000 pa tiënten behandeld, waarbij tweemil joen bloedmonsters onderzocht wer den. DEN HAAG Het Haags Matrozen- koor onder leiding van dirigent Sipke de Jong heeft deelgenomen aan het Ned. Koorfestival 1972, georganiseerd door de Kon. Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen. Het koor heeft hierbij in de klasse jeugdkoren B met 351 punten het hoogst aantal punten bereikt met promotie naar klasse A. Van 27 augustus tot en met 3 september ontvangt het Haagse Ma trozenkoor het koor Slowiki uit Stet tin. Op 1 september is het in het Congresgebouw een gezamenlijk con cert. DEN HAAG Voor ƒ200.000 aan wild en gevogelte is voor consumptie ongeschikt geworden door de brand die zoals wij gisteren schreven zonda gavond heeft gewoed in loodsjes op een voormalige groenteveiling te Loosduinen. De brand is naar de politie vermoedt door spelende kinde ren veroorzaakt. De vijf loodsjes zijn uitgebrand. De schade is niet bekend, enige gebrui kers zijn niet verzekerd. Bij de loods jes is een koelcel van een Haagse Wildhandel; door de rook en doordat de temperatuur in de koelcel daalde, is 30 tot 40 ton wild en gevogelte verloren gegaan. tr DEN HAAG Er komt al duidelijk lijn in de nieuwe Maliebrug die over het Smidswater wordt bouwd. De oude brug was te klein en te zwak van constructie voor het doorgaand verkeer. In sepl ber zullen de werkzaamheden gereed komen. De gemeente bewaart met de bouw van de brug wel 1 historische uiterlijk, want er wordt ruimschoots gebruik gemaakt van baksteen. Brief aan minister Vraag naar drinkwater verdubbeld in 1975 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met het oog op de enorme stijging in de vraag naar drinkwater is de Haagse Duin waterleiding van plan de leiding van Bergambacht naar Den Haag te vergroten. De huidige diameter van de buizen 1.40 meter moet op 1.54 meter worden gebracht. Door deze vergroting en een hogere pompsnelheid kan èen veel grotere capaciteit worden verkregen. Rond 1975 wil de Duinwa terleiding het plan rond hebben, omdat de huidige capaciteit dan niet meer voldoende is. Van onze raadsverslaggever DEN HAAG De gemeente wil de heren van de vooroorlogse niet gemoderniseerde gemeentewoningen niet te veel verhogen. Zes pro cent verhoging vindt het college van B. en W. voldoende. In een brief wordt de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening toe stemming gevraagd de huurstijging voor deze woningen tot zes pro cent te mogen beperken. Reden is volgens B. en W. dat deze niet gemoderniseerde huizen beslist niet te vergelijken zijn met of te be titelen zijn als comfortabele woningen. Huurharmonisatie met meer dan zes procent is hier dan ook niet op zijn plaats, aldus B. en W. DEN HAAG Mevrouw W. Deltour wonende aan de Wassenaar straat 122 B, heeft zondag j.l. aanwezigheid van vele familieled vrienden en kennissen haar honde ste verjaardag gevierd. Zij is oi spronkelijk uit Indonesië afkoms Op 79-jarige leeftijd vestigde zij z in Den Haag. Loco-burgemeester Bol heeft de hoogbejaarde mevro Deltour de gelukwensen namens 1 gemeentebestuur aangeboden.Hij h bloemen en geschenken voor hq meegenomen. Volgens ir. A. Bosch, directeur van de Duinwaterleiding is de vraag naar drinkwater in 1975 verdubbeld. De huidige afnemers zullen veel meer water gaan gebruiken en tevens ko men er nieuwe kanten bij die nu nog gebruik maken van grondwater. Deze reservoirs zullen over enkele jaren zijn uitgeput. De vergrote leiding zal in grote lijnen hetzelfde trajekt vol gen als de huidige buizen, nl. van Bergambacht naar Gouda, richting Den Haag (evenwijdig lopend aan rijksweg 12). De vernieuwde leiding zal ook de Rotte moeten kruisen. Het is nog niet bekend hoeveel de uitvoe ring van dit plan dat nog in een raadsvoorstel moet worden verwerkt gaat kosten. De watertransportleiding die het drink water van het Andelse Bekken naar de installatie in Bergambacht zal voe ren moet over enkele jaren ook in de vernieuwde leiding van Bergambacht naar Den Haag uitmonden. Over onge veer twee en een half jaar zal een miljoen mensen in Zuid-Holland van het betere drinkwater kunnen ge bruikmaken. Excursie De leden van de Haagse gemeente raad. vergezeld door zes wethouders en functionarissen van de Duinwater leiding brachten dezer dagen een be zoek aan het nieuwe Haagse water wingebied: Het Andelse Bekken. Bur gemeester M. W. Schakel van Hoor naar en Noordeloos had liet gezel schap enkele weken geleden uitgeno digd toen wethouder mr. dr. W. K. J J. van Ommen Kloeke hier de eerste spa de grond in stak. In overleg met burgemeester Schakel werd er een bijzondere dag van gemaakt, want het gezelschap kreeg ruimschoots gelegen heid in de bus van het fraaie land schap van de Alblasser- en de Bomme- lerwaard te genieten. De burgemeesters van naburige ge meenten voegden zich in Hoornaar bij de Hagenaars, die door burgemeester Schakel tijdens een bijeenkomst in het raadhuis Circus Ooievaar werden genoemd. Zijn inwoners hadden hem hiertoe geïnspireerd door met deze aanduiding het immense grondwerk te schetsen dat in de gemeente wordt verzet. Loco-burgemeester Bol van Den Haag dankte voor de gastvrij heid, waarna de lunch in De Gouden Leeuw te Hoornaar werd gebruikt, 's Middags stond een boottocht op de Andelse Maas naar Heusden op het programma. De excursie werd met een diner in Schoonhoven afgesloten. Aanvankelijk was door Den Haag de groep van vooroorlogse niet gemoder niseerde gemeente woningen we! in het huuurharmonisatieplan opgeno men. Bezwaarschriften en protesten van bewoners en twee moties van 'de gemeenteraad deden het college van mening veranderen. Dat de grootste Haagse woningbouwvereniging van de minister toestemming heeft gekregen de huur van haar niet gemoderniseer de vooroorlogse woningen met maxi maal zes procent te verhogen, heeft hierbij ook een rol gespeeld. De ge meente wil nl. voorkomen dat er een root verschil komt tussen gemeente en woningbouwverenigingenswonin- gen. Bij de huizen die de gemeente hiervoor in aamkerking wil laten ko men zijn de complexen Westduinweg II en Laakweg-Oost. De hoge leeftijd van deze woningen maakt het noodza kelijk om hen zo spoedig mogelijk slopen. Dit is echter afhankelijk van vervanende woonruimte In het In het totaal richt het verzoek van de gemeente aan de minister zich op 5427 huizen. Men verwacht dat door de modernisering die jaarlijks een aantal woningen verbetert de har monisatie in de loop der jaren ook voor deze huizen van kracht worden. DEN HAAG Concertdirektie dr. de Koos en Co. eeft twee seri" concerten voor de zondagmiddag ge ganiseerd in Diligentia. Het progra ®rl- ma voor de A-serie is als volgt: 01 Claude Helffer, 29 okt. Janine Dac ta. 19 nov. Tong II Han, 17 dec. J Lill, 26 dec. George van Renesse, a jan. '73 Louis Kentner, 21 jan MicI Block, 11 maart Daniel Wayenbe De B-serie vermeldt vier duo's: nov. Ivry Gitlis en Aldo Bennici, nov. Ayla Erduran en Guy Fallot, febr. Suna Kan en Thom Bollen tenslotte 25 mrt. Christiane Edingl en Gerard Puchelt. Schriftelijke hj stellingen bij Diligentia, Lange Vo< hout 5, Den Haag, tel. 070- 117647. CH err. bij uitl den at de betere matras ;n eei or du: DEN HAAG De gemeentelijke dienst voor school- cn kindertuinen organiseert op de zaterdaen 13 en 27 mei om half tien een excursie voor maximaal 25 deelnemers per keer naar Kijfhoek en Bierlap. het water wingebied van de Duinwaterleiding. Het verzamelpunt ligt bij de ja-knik- kers aan de eyMendeiseweg. Opgaven: Raaltestraat 4. tel. 070-299122 toestel WASSENAAR De Koninklijke Landgoederen 'De Horsten'zijn weer opengesteld. De bomen zijn weer in volle bladerpracht, vogels zijn er in ruime mate te bespieden, de wandelpaden liggen er uitnodigend bij en de seringenberg begint te bloeien. Talrijke paarse bloemen staan al aan de oude en jonge serin genstruiken en verspreiden hun weelderige geur. M aar het grootste deel van de knoppen moet nog uit komen en dus valt er nog wel enige tijd van de pr acht te genieten. De Horsten zijn tot en met 28 mei geopend. Op zon- cn feestdagen is de ingang aan de Papelaan te Wassenaar. Op de overige dagen aan de Rijksstraatweg 557 en de Horstlaan 3 te Voorschoten. Men moet er echter een wandelkaart voor hebben. DEN HAAG De schilderswijkse wijkvereniging 'Eenheid door Vriend schap' is boos op de gemeente en op de Gemeentelijke Plantsoenen dienst. Oorzaak is een schrijven van de plantsoenendienst gericht aan het gemeentebestuur omtrent de activitei ten van de afdeling jeugdspelleiding in 1971. De vereniging meent, dat er in dit schrijven een totaal omgekeerd beeld van de werkelijke situatie gegeven wordt. De ervaring, met de speeltuin aan de Jacob Marisstraat bijv. is, dat de (door de gemeente gesubsidieerde) leiding het hek opent en dan koffie gaat drinken, met het gevolg dat de kinderen de boel vernielen. Herstel van het vernielde kost een aardig bedrag. De wijkvereniging is wat ver bolgen omdat ze zich geheel pro deo voor de kinderen inzet en bij een aanvrage om subsidie bij de gemeente geen gehoor krijgt. Ook de krachten, die bij clubhuizen werken worden door de gemeente gesubsidieerd, maar het is meestal zo, dat de clubhuizen in de weekends gesloten zijn en dan moet de wijkvereniging opdraven. Ook subsidie voor een eenmalige gele genheid kan er niet af. Het busreisje naar de speeltuin Sureau en een safa ritocht betaalde de wijkvereniging uit eigen kas. Wel kon men van het Algemeen Haags Comité ƒ500,- krij gen maar dan moest er een lampion optocht voor kinderen van 4 tot 6 jaar gehouden worden (die meestal tegen negen uur naar bed moeten) en een fietsttocht voor jongens door het Westland. De wijkvereniging bedankte omdat ze meende er geen kinderen voor te kunnen krijgen. Het schrijven van de Plantsoenen dienst vermeldt verder: 'Het leggen van cotacten met de buurtorganisaties verloopt moeizaam.' Voorzitter van de wijkvereniging, de heer A. de Bru'jn zegt daarentegen dat hij omdat men niet tevreden is over de speel tuinleiding al ontelbare keren ge- KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water woensdag 10 mei. Hoog water 0.22 en 12.48 uur, laag water 8.27 en 21.08 uur. tracht heeft de dienst spelleiding bereiken, echter zonder succes. Zot men van mening is dat de dier spelleiding degene is, die geen conta met de wijkvereniging wenst en ni^ omgekeerd. De wijkvereniging Eenheid do an. Vriendschap heeft zich nu tot wetho da der Vink gewend om alsnog tot et 0tSj gesprek te komen met de afdelii^ jeugdspelleiding 1971. ba de eem Noteert u even? t™è ïtat DEN HAAG De St. Jorisgroep di Nederlandse Padvinders organisee jE weer een van de bekende TIVOLI ror op 12 en 13 mei. Dit pretpark in h t v klein met zijn vele attrakties waarl weer prachtige prijzen te winnen zij wordt gehouden op het terrein aan Brugsestraat 49 (achter de strafgeval genis) en is geopend op vrijdagavor. van 18-22 uur en zaterdag van 12-3 uur. DEN HAAG Ds J. J. Ruys pree donderdagavond 11 mei om half ac If. in het Gymnasium Haganum aan D'v Laan van Meerdervoort 57 over b; onderwerp 'Hemelleven, zal ik mi MEI geliefden herkennen?'. De bijeei in komst is georganiseerd door de I 19' wendige Zending. srloj Ode DEN HAAG In de Marcuskerk aa d( de Jan Luykenlaan wordt zondag et vond 14 mei om zeven uur de e ers Shalomdienstgehouden, waarin ^n' heer P. Taal spreekt over het ondei5t'd werp H'et zal je kind maar wezen Medewerking verleent het combo Tl Holy Fact. n p DELFT Voor de leden van Delfi Batavorum spreekt d s. L. Laurens n) uit Delfgauw donderdagavond 18 m in 'De Open Deur' aanvang 8 ui over 'David Joris, de duivel va Ruilbeurs Honselersdijk, die altijd o donderdag wordt gehouden is nu val wege de Hemelvaartsdag twee dage vervroegd; voor allerlei verzamelol 11 jecten kan men nu terecht op dinsda jflel: 9 mei tussen 19 en 22 uur in Soos Web, Dijkstraat 5. "g5 icn elde

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 16