Georg Kessler: 'Titel ran Anderlecht toeval' 35% Rijkspremie maakt spaareffekten aantrekkelijker m Zidek 'redt' Tsjechen Moulijn wil duel tegen Uruguay niet als zijn afscheid Titel naar Derby leegloop bedreigt Nederlands trainersarsenaal Viersma naast 4ndreiko Üolo van Balague iet zege beloond 3 Schneider vervangt 1 .Krol in Oranje Sf*ARE0ËKTENkomt ndebus fl/ zorgen voor h extra spaarpotje Blessure van Boninsegna geheel genezen Lubbers bokst om Europese titel ROUW/KWARTET DINSDAG 9 MEI 1972 Sport Til K15 Van onze speciale verslaggever 5RUSSEL Daags na de verrassende ontknoping in de Belgische ompetitie relaxt Georg (voor de Belg 'Georges') Kessler van een rermoeiend, maar tenslotte toch succesvol seizoen. De spanningen ijn verdwenen, het feestgewoel is verstomd, de vrije maandag wordt lesteed aan een uitgebreid verblijf in de bossen buiten Brussel. Pas ia enig aandringen is Kessler bereid nóg een gesprek over Ander- echt aan te knopen. 'Om de Nederlandse sportjournalistiek te die- ien', merkt hij na een langdurig onderhoud op. Kessler is bij Ander- echt niet veranderd. In zijn strak ingerichte kamer in het stadion brmuleert hij even bedachtzaam als op het sportcentrum in Zeist en later het Spartaanse kasteel. Kessler is wél spraakzaam, waar- chijnlijk ten gevolge van de waardering die hij nu alom geniet. De eneur van dit verhaal: Anderlecht griste door het aantrekken van e figuur Kessler een trainer uit het inmiddels nagenoeg leegge- lukte arsenaal (Michels, Linder, Kessler, Happel) weg, dat lang- urig het gezicht van het Nederlandse voetbal heeft bepaald. ENGELO Harm Wiersma heeft ch naast de Rus Andreiko gewor- eld in de strijd om het wereldkam- loenschap dammen in Hengelo. De Hus moest gisteren onverwacht remise _iestaan aan de Canadees Deslauriers. fiersma won zonder problemen van v Belg Verpoest. Ton Sijbrands bleef i de running door de Monagask gliari te verslaan. Met Koeperman i Gantwarg blijft ook Sijbrands kan- daat voor de titel. Ned) 0-2: Janecek (Tsjech) jperman (Rus 0-2: Deslauriers Can) - ndreiko (Rus) l-l: Allar (Sur) - Gantwarg us) 0-2: Delhom iFTa) - Fanelli It) 1-1. Andreiko en Wiersma 8 punten: 3. neperman. Sijbrands en Gantwarg 7: 6. elhom. Kuvken en Deslauriers 6 (allen uit Faneili, Smith en Baba Sy 4: 12. «ard 4 (uit 4); 13. Aliar 3; 14. Laporta 2: Verpoost l; 18. Agllari 0 (uit 4): 17. Inecek 0. I! nderlecht opende het afgelopen sei- »en vrij teleurstellend. Na achttien edstrijden blikte de ploeg nog tegen n achterstand van zeven punten op :t toen schijnbaar evenwichti- club Brugge. Wat waren daar de htergronden van? iler: 'Anderlecht startte deze com- itie met een nieuwe voorzitter 'an den Stock), die er eigen ideeën het bedrijven van betaald voet- op na hield. Dat kom je nu in de ictuur van de club tegen (daarover meer, J. L.). Daarnaast ver leen er een nieuwe trainer met een ifessionele aanpak, gericht op de itste ontwikkelingen in de voetbal- ij. Verder completeerden zes spe- niet alleen de selectie, maar zelfs basisopstelling van de ploeg: Rui- Rensenbrink, Verheyen, Dockx, s en Lievens. We hebben er alles gedaan om bij de start klaar te Lichamelijk conditioneel waren dat ook. Geestelijk en taktisch ■ganisatorisoh niet. Het gevolg: in de irste zes wedstrijden vergaarden we punten. En: elf doelpunten gen. Ik heb de aanpak daarna nog erscherpt. Ik wilde niet direct ora- :hakelen van het verdedigen op lijn ar het verdedigen met een laatste lan. Maar na de 4-0 nederlaag die we Standaard incasseerden heb ik het ich ingevoerd. Ik had toen de maz- >1, dat Van Binst, een voorhoedespe- r die ik heb omgeschoold tot verde- ger, als ausputzer voortreffelijk •aaide. Dat heeft tot successen ge ld, al was het een noodgreep. Na andaard speelden we met een ge- iddelde van een halve punt tegen, oe stelde het bestuur zich op tijdens e moeizame start? essler: 'Van den Stock steunde me ilkomen. Een voorbeeld: Toen ik de \n 'libero' wilde introduceren, had Pol van Himst, de aanvoerder, daar zijn eigen ideeën over. Hij was er niet tegen, maar had zijn bedenkingen. De buitenwereld interpreteerde dat als een conflict. Van den Stock bemoeide zich er niet mee. Hij liet het aan mij over een oplossing te vinden. Hoogst ongebruikelijk in België, waar be stuurders gewoonlijk dergelijke kwes ties zelf voor hun rekening nemen. Ik moet zeggen dat is de basis van ons succes geweest Ik bedoel, dat Van den Stock gescheiden verantwoorde lijkheden voorstond. Hij is de over koepelende persoon, ik ben technisch directeur. Roossens, nu nog bij An derlecht, de generaal-secretaris, de man dus die alle "zaken naast het specifiek technische gedeelte behar tigt. Hoe ervoeren de spelers de seizoen opening en de hardere aanpak die daarop volgde? Kessler: 'De bereidheid te leren is bij de Belgische voetballer erg groot. Hij weet, dat er een achterstand is op bepaalde landen. Is het niet in het kader van de landenteams, dan wel in dat van de clubs. Voor hun trainer schept dat uiteraard een prettig uit gangspunt. Vooral als hij afkomstig is uit een natie, die op clubgebied in triomfen grossiert. Het verschil tus sen de topteams Feyenoord/Ajax en het Belgische trio Standaard-Brugge- Anderlecht is het verschil in erva ring. Dat hebben de Belgische ploe gen niet. Een belangrijk punt. Want de geroutineerde speler kent geen remmingen, waardoor er krachten vrijkomen, die tot een maximale pres tatie leiden. Dat kun je goed vaststel len bij jonge spelers. Al hebben ze een optimale conditie, toch reiken ze niet aan een top'. Het zondag bereikte kampioenschap, was dat geen complete verrassing voor u? Kessler: 'Ik zou een leugenaar zijn als ik stelde dat ik het verwacht had. Ik was er wel van overtuigd dat we hoog, zeer hoog zouden eindigen. Dat kan niet anders met dit materiaal. Maar het heeft lang geduurd voordat de ploeg draaide, zoals ik dat wenste. En dat veroveren van de titel berust op een toeval. In de periode dat wij punten gingen verzamelen, verzeilde Brugge in een depressie De achter gronden ervan ken ik niet ik zit in Brussel, Canjels in Brugge. Maar we hebben er dit kampioenschap wel aan te danken'. Twee van de drie topclubs in België hebben een Nederlandse trainer onder contract Is dat symptomatisch voor Georg Kessler temidden van de Nederlandse inbreng bij Belgisch kampioen Anderlecht. Uiterst links en rechts de keepers Leen Barth en Jan de Ruiter, naast Kessler Rob Rensenbrink (1) en Jan Mulder (r). punt. Hij blijft. Tenminste zoals de zaken er ï.u voorstaan. Wat vandaag niet is kan morgen komen. 'Nooit' is een dom woord. Overigens, het is niet mijn zaak. Dit gaat om centen, is dus een beleidskwestie. Daarvoor ben ik niet verantwoordelijk'. JOHN LINSE een eventuele armoede bij het techni sche kader? Kessler: 'Nee, daar moeten we ons niet in vergissen. In België zijn de trainerscursussen tegenwoordig ook op moderne leest geschoeid. Het is eigenlijk een uitvloeisel van de suc cessen van Ajax en Feyenoord. De waarde van de opleidingen in Neder land heeft ertoe bijgedragen, maar dat mag niet overschat worden'. Onderkent Kessler het gevaar, dat dreigt nu vakmensen zoals hij, Mi chels en Linder naar het buitenland vertrekken? Kessler: 'Natuurlijk, dat is een groot nadeel. Er was, en er is nog, goed spelersmateriaal in Nederland en er waren goede trainers. Een uittocht van spelers en toptrainers zou een negatieve invloed op de ontwikkeling hebben, temeer daar de aanwas van talent zorgen baart. Belangrijkste taak van de nationale voetbalbond is het kweken en behouden van kader. Ik ben blij te horen, dat de KNVB als verantwoordelijk orgaan stappen heeft ondernomen Linder te bewegen zijn verblijf in Nederland te verlengen. Een uitstekend vakman. Voor het Ne derlandse voetbal is het jammer, dat hij naar Frankrijk verdwijnt Een exportstop kan natuurlijk niet in deze democratische samenleving. Boven dien heb je rekening te houden met EEG-bepalingen'. Pol van Himst werd In de loop van het seizoen naar het middenveld ge haald. Er is al aangekondigd dat hij weer naar de frontlinie verhuist en dat er versterking wordt aangetrok ken voor de tweede lijn. Kessler: 'Dat klopt. In de nationale competitie konden we het met deze formatie redden, voor Europa Cup voetbal is de huidige bezetting onvol doende. Van Himst heeft het goed gedaan, maar hij blijft natuurlijk een specifieke aanvaller. Dat wij op de transfermarkt verschijnen staat wel vast'. Van Hanegem heeft van Feyenoord d« vrijheid gekregen naar een andera werkgever uit te kijken Kessler: 'Elke insider moet weten, dat •ik gecharmeerd ben van Van Hane gem. Toen hij nog bij Xerxes speelde, pakte ik hein al voor het nationale elftal. Ondanks de mening van velen dat hij veel te traag zou zijn. Maar ik kan me nauwelijks voorstellen, dat Feyenoord hem laat gaan. Hij is pas 28 jaar. Middenin zijn beste jaren. En hij heeft aan de wieg gestaan van het. voetbal, dat Feyenoord aan de Euro pa- en de wereldcup hielp. Ik weet, wat het betekent als je een figuur als Van Hanegem laat schieten. Toen Di- di, de organisator van de Braziliaanse ploeg die wereldkampioen werd in Zweden en Chili niet meer werd op genomen in de nationale selectie, viel er ook een leemte. Het kostte Brazilië dn Engeland de titel. Duitsland biedt ook zo een voorbeeld: Fritz Walter'. Aan het einde van een seizoen plegen de geruchten over een vertrek van Jan Mulder bij Andrlecht toe te ne men. Nu weer. Blijft hij nou of niet? Kessler: 'Dat vormt voor mij geen Advertentie jjARAGOZZA (ANP) De Spanjaard ^uis Balague heeft gisteren de elfde ippe van de Ronde van Spanje ge- onnen, een rit over 259 km van anresa naar Zaragozza. Balague ont- lapte kort na de start uit het pelo- )n en begon aan een solo die hem an de finish bracht met een voor- prong van 9 minuten en 32 seconden, ees Koeken won de sprint van het leloton en werd tweede Balagues indgenoot, Domingo Perurena, blijft "eider in het algemeen klassement. Ifde etappe. 1. Balague (Sp) 8.47,34: op 9 lln 32 sec: 2. Koeken (Ned): 3. Nasson Belg); 4. Cuevas (Sp); 5. Van atwljk 6. Willy Planckaert (Belg): 7. Zurano Spa); 8, Scheys Bel; 9. Walter Planckaert tl)10. Krekels (Ned): 10. Vianen (Ned); Harings (Ned): 39. Delnoy (Ned; 58. der Vleuten Ned); 70. Prinsen (Ned). lanzaneque (Sp) 53-54.35; R. Gonzalez Una 's (Sp) 53 54.36: 5. Labourdelte (Fr: .54.49 6. Mortensen (Den) 53.54.49: 8. issarrodona (S?> 53 54.54; 8. AJa (Sp) 54.59 9. Lcirrt (r) 53.55.07: 10. Tamames Sp) 53.55.17: Van der Vleuten 54.08.30: I. Prinsen S4.12.56: 53. Delnoy 54.24.15; 83. H brings 54.3«.44; 67. Krekels 54.53.28: 68. ^-iken 54.54.11; 69, Van Katwijk 55.08.33. (ORG (ANP) De Feyemwrder Schneider vervangt woensdaga- "Hid in het elftal van Jong Oranje, lat in Groningen tegen de Bulgaarse eugdploeg uitkomt, Ruud Krol van a Ljax, die niet beschikbaar is m ver- 'flfcand met de finale van het toernooi om de nationale voetbalbeker. Spaareffekten zijn /lo|1 fhfWÉ" er voor iedereen* die %JÜI1 \7vll« -naast spaarbankboekje etc.-graag een extra ijzer in het vuur wil hebben. U koopt ze al voor zo'n 100 gulden. Het zijn een soort aandelen. Maar dan aandelen met een minimum aan risico. Want uw geld wordt door financiële experts met een maximum aan veiligheid belegd. Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks dividend uitgekeerd. Trouwens als't een beetje meezit, stijgt uw spaareffekt - nog in waarde ook. En alsof dat nog niet genoeg is, komt daar nu nog eens die belastingvrije spaarpremie van het Rijk bovenop! Vijfendertig procent over de eerste 250 gulden** die u in een jaar in spaareffekten belegt! Enige voorwaarde: de spaareffekten 8 jaar in uw bezit houden. Meer van weten? Dan even een briefkaartje aan: Spaareffekten, Postbus 51, Den Haag en de folder •Mits tussen 21 en 60 Jaar en met een belastbaar inkomen (over 1971) van ten hoogste f 18.000,-. ♦♦Per echtpaar over ten hoogste f500,-. MILAAN (AP) Boninsegna, de topscorer van Internazlonale Milaan, is hersteld van zijn en kelverwonding. Hij zal zaterdag uitkomen in het Italiaanse elf tal dat in Brussel tegen België speelt in de kwartfinale voor de Europese beker van landenploe gen. Ook in de op 31 mei te spelen Europa Cup finale tegen Ajax zal Roberto Boninsegna van de partij zijn. Boninsegna, die de laatste vier weken niet heeft kannen spe len, is net afgelopen weekeinde al voor Inter uitgekomen teg~n Sampdoria, in Genua. Hij maak te geen doelpunten maar voelde zich best en had geen last van zijn enkel. De coach van Inter, Gianni Invernizzi, is blij met zijn rentree. 'Boninsegna is on ze garantie dat er doelpunten worden gemaakt in de grote finale tegen Ajax in Rotter dam'. Van de 18 spelers die gisteren van het Italiaanse elftal zijn geselecteerd voor de returnwed strijd van zaterdag tegen België (eerste duel 0-0) behoren er overigens zeven tot Internazio- nal. Dit zijn: Bedin, Bertinl, Boninsegna, Burgnich, Facchet- ti. Mazzola en Lido Vierl. Van Juventus, Turijn, dat de leiding in de Italiaanse competi tie heeft, werden Capello, Cau- sio. Marchetti en Spinosi gese lecteerd. Opmerkelijk is dat de spits van Juventus. Petro Anas- tasi, ontbreekt. Hij speelde wel mee in Milaan. Verder werden geselecteerd: De Sisti (Fiorenti- na), Benetti, Prati en Rosato (AC Milaan) en Albertosi, Cera en Luigi 'Gigi' Riva (Cagliari). U bóft als u van vis houdt Gebakken schol met appel en champignons Neem per persoon 1 flinke schol. Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op een vergiet goed uitlekkan. Wentel de achol door de bloem, schud ze goed af en bak ze ruim in hete boter of olie goudbruin. Garneer de schol met champignons en schijven uitgeboorde appel, welke In dezelfde boter of olie zijn gebakken. SSSïSSSSSiS!. Vis houdt fit 'Dan speel ik nog een jaar' ROTTERDAM Het is nog lang niet zeker dat Feyenoorder Coen Moulijn aan het einde van dit seizoen met voetballen stopt. 'Wanneer ik met Feyenoord niet tot overeenstemming kom wat betreft een af scheidswedstrijd ga ik nog een jaar door. Ik heb een contract tot 1 juli 1973'. Coen Moulijn wil in geen geval op 9 juni afscheid van het Rotterdamse publiek nemen in een wedstrijd tegen het nationale elftal van Uruguay. 'Ik moet dan voor die wedstrijd als trek pleister fungeren. Gezien de situatie op het ogenblik zouden er zonder mij misschien 15 20.000 mensen naar die wedstrijd komen kijken. Het lijkt mis schien wel een royaal gebaar, dat Feyenoord maakt met die 130.000 gul den, maar niets is minder waar. Aan het begin van dit seizoen is een contract opgemaakt, waarin staat dat aangenomen mag worden dat Moulijn na afloop van het seizoen 72/73 stopt met voetballen. Op dat moment zou ik vijf jaar achtereen een bedrag van 23.000 gulden krijgen. Die 115.000 gulden uitgesmeerd over vijf jaar zijn in wezen een soort achterstallig sala ris, omdat ik in vergelijking met andere spelers altijd onderbetaald ben geweest'. Moulijn heeft in de zaak rond zijn afscheidswedstrijd overleg gepleegd met zijn adviseur, de heer J. de Jong, directeur van een Rotterdams automo bielbedrijf. De heer De Jong: 'Ik heb voorzitter Couwenberg zondagmorgen nog proberen af te houden van het publiceren van het communiqué zoals dat gisteren ook in Trouw/ Kwartet is gepubliceerd, red). Daar wilde de heer Couwenberg niet van horen. Dit 'witboek' moest wor den gepubliceerd, vertelde de heer Couwenberg mij'. Volgens de heer De Jong Is de zaak van Moulijns afscheidswedstrijd voor Feyenoord een prestigekwestie gewor den. 'Op 115.000 gulden heeft Moulijn contractueel recht. Het is dus belache lijk om hem 15.000 gulden te bieden. Ik weet wel dat men bij Feyenoord als volgt redeneert: 'Moulijn maakt zijn tweejarig contract niet vol, dus heeft hij recht op 2,5 maal 23.000 gulden. Feyenoord vult dat bedrag dan aan tot 130.000 gulden en het verschil is een cadeau voor Moulijn'. Vorige week donderdag heeft de heer De Jong een gesprek gehad met de Feyenoord-bestuursleden Couwenberg en Kerkum en manager Brox. 'In die bespreking, waar Moulijn niet bij was, is het voorstel van 130.000 gulden ineens gedaan. De Feyenoord-delegatie stelde toen dat ik binnen 24 uur moest beslissen. Daar ben ik niet op ingegaan', aldus Moulijns adviseur. 'Ik had van Moulijn blanco volmacht gekregen. Ik heb dan ook gezegd: wanneer dat uw voorstel is dan blijft Coen nog een jaar spelen'. Daags na dit gesprek heeft aanvoerder Rinus Israel nog gesproken met het bestuur van Feyenoord en voorgesteld om aan het begin van het nieuwe seizoen een afscheidswedstrijd voor Moulijn te spelen. Dat bleek echter geen haalbare kaart, waarop Israel voorstelde dat de spelers dan in de wedstrijd Feyenoord-Uruguay hun premies beschikbaar zouden stellen. 'Die wedstrijd is niet aantrekkelijk. Ik zou afscheid willen nemen op een wijze, zoals Uwe Seeler de afgelopen week heeft gedaan. Feyenoord wil mij in een hoek dringen. Dat is typisch. Er wordt ook altijd van Feyenoord- zijde gezegd dat ik mijn kledingzaak aan Feyenoord te danken heb. Toen ik destijds voor een luttel bedrag een 7-jarig contract sloot, heb ik van dat geld een zaak opgezet, maar die zelf door keihard werken uitgebouwd. Ik heb voor Feyenoord wel drie stadions bijeen gevoetbald. Komt er geen over eenstemming we zijn altijd bereid nog eens om de tafel te gaan zitten dan blijf ik nog gewoon een jaar voetballen', aldus Moulijn. Op de vraag of hij dan niet bang was om een jaar in het B-elftal te spelen, antwoordde de heer De Jong voor Coen Moulijn Moulijn: 'Dat zal het Rotterdamse pu bliek nooit accepteren'. De vriendschappelijke wedstrijd tussen Feyenoord en Uruguay zal overigens definitief plaatsvinden op vrijdag 9 juni, al dan niet als •afscheidswedstrijd' van Moulijn. Het nationale elftal van Uruguay, dat deelneemt aan het 'miniwereldkampi- oenschap' in Brazilië, vertrekt op 13 mei naar Europa en speelt hier zes wedstrijden. Het schema luidt: 23 mei: Madrid: Spaanse selectie; 26 mei Berlijn: Duit se selectie; 3 juni Le Havre: Stade Reims; 6 juni Brussel: Anderlecht; 9 juni Rotterdam: Feyenoord; 14 juni Oslo: Noorse selectie. Vervolgens reist het team naar Algerije, om daar ter gelegenheid van de i ngebruikneniing van het nieuwe stadion van Algiers twee wedstrijden tegen plaatselijke clubs te spelen. Van onze sportredactie LONDEN De strijd in de Engelse league om het kampioenschap heeft gisteravond een sensationele ontkno ping gekregen. Leeds United, favoriet voor de titel, verloor de laatste wed strijd van de competitie van Wolver hampton Wanderers met 2-1. Leeds, dat bij een overwinning de 'double* had behaald zaterdag won Leeds bij de Engelse cup zag nu de titel naar Derby County gaan. Derby County kwam zelf gisteravond niet in actie. Dc club was al uitgespeeld, maar had een punt meer vergaard dan Leeds United. Voor Derby County is dot het eerste kampioen schap in de geschiedenis. Liverpool ook nog kandidaat voor de titel ver knoeide zijn kansen door een 0-0 gelijkspel tegen Arsenal. LONDEN (ANP) Het gevecht om de Europese titel in het zwaargewicht tussen de Brit Chris Finnegan en de Nederlandse uitdager Jan Lubbers zal definitief plaatsvinden op 6 juni in de Londense Royal Albert Hall. Dit is gisteren bekend gemaakt door de Lon dense promotor Mike Barrett. Fransen opnieuiv verrassend sterk Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Het scheelde weinig of Frankrijk had gistermiddag in het pré-Olympisch basketbal-toernooi voor de derde verrassing gezorgd. De ploeg die eerder in een bikkelhard duel Griekenland op het laatste moment de voet dwarszette en later Spanje naar een nederlaag speelde, ging tegen Tsjechoslowakije uiteindelijk wèl ten onder. Een foutieve pass in de laatste seconden betekende een nipte 79-77 overwinning voor de dolgelukkige Tsjechen. Frankrijk heeft echter wel getoond in dit toernooi over een ploeg te be schikken waar meer rekening mee moet worden gehouden dan eerder werd verwacht. Om de as Alain Gilles draait een felle eenheid die slechts voluit knokkend ten onder wil gaan. Zo ook gisteren. De Tsjechen moesten de reserves van hun topspeler Jiri Zidek sterk aanspreken om al niet voor de rust op een grote achterstand te worden gezet. De zestien punten van Zidek en de tien van Jan Bro- bovsky uit de eerste periode zorgden er vooral voor dat de rust met een 36- 38 voorsprong inging. Na de pauze vocht de ploeg van Joë Januay zo mogelijk nog feller voor de winst. En dat ging gepaard met een groot aantal overtredingen die de ge lederen van de vaste kern snel uit dunden. Maar het gevolg was ook dat de Tsjechen op een nederlaag leken af te stevenen toen zij zelfs met tien punten achter kwamen te staan. De routine van de Tsjechen die een jaar lang de grote clubtoernooien angstval lig hebben gemeden om zich optimaal voor te bereieden op het pré-Olym pisch toernooi, ging toen meespelen. Frankrijk moest terug ondanks de geweldige Inzet van Jaques Cachemire en Jean-Claudc Bonato. Een foute pass tenslotte ontnam de ploeg uitein delijk de winst. Bulgarije dat eerder nauwelijks enige moeite had met Nederland, kreeg een forse 108-84 nederlaag te slikken van Spanje. De Bulgaren konden tot de rust nog redelijk gelijke tred houden met de Zuid-Europeanen maar moes ten toen toch definitief afhaken. Ei genlijk was er maar een man in de ploeg die zich kon meten met de Spaanse kwaliteitsspelers: Rumen Peitchev. De lange Bulgaar scoorde voor zijn ploeg 29 punten. Daarmee werd hij nog gepasseerd door de Spaanse Amerikaan Cliff Luyk die 31 maal raak schoot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15