'rins laat het ifweten bij )penen fabriek Waarom nu eigenlijk een sigaartje? Reële romantiek van Willem G. Hofker NVkoppel ziekenfonds jan belastbaar inkomen Rook bewust, rook 'n sigaartje 't is sterk... WEENINK TEXTIEL Verbetering Gescheiden vrouwen dringen aan op bestaanszekerheid Zondagschoolwerk brengt boodschap van héél de bijbel Holland Festival wordt met beiaardconcerten 'ingeluid' 12 O UW KWARTET DINSDAG 9 MEI 1972 Binnenland T9 K13 in een onzer verslaggevers )TTERDAM Onder protest van leden van verschillende aktie- oepen in het Rijnmondgebied heeft Rotterdams burgemeester W. lomassen gistermorgen de nieuwe propyleenoxide-fabriek van iirane Chemie Nederland met een jaarcapaciteit van 155.000 ton de grootste in Europa geopend. tterdams eerste burger nam hier- :e de plaats in van prins Bernhard het immense, veertig miljoen dol- kostende complex eigenlijk zou enen. Op het allerlaatste moment iter sloeg de Prins de uitnodiging volgens de rijksvoorlichtingsdienst aandringen van minister van inomische zaken, die liever niet zou bben gezien dat een lid van hethko- iklijk huis een bedrijf opent waar- jen op dit moment een proces pt. lordvoerder van het Centraal Aktie- nité Rijnmond trekken deze verkla- g sterk in twijfel. Volgens hen zou wegblijven van de Prins mede ingegeven door de verschillende even waarin het comité de Prins eft verzocht bij de opening te wil- wegblijven. Mocht hij toch geko- n zijn, dan had het CAR hem een iststofboompje willen aanbieden het verzoek dat op het terrein i Oxirane te planten. Men beperkte nu tot het uitreiken van zwarte 2 jers aan de bezoekers en het ophou- van niet mis te verstane spandoe- i waarin tegen de vestiging van het imisch bedrijf werd geprotesteerd, ijvoerig ging burgemeester Thomas- in zijn openingsrede in op de 2 iderwetprocedure die de gemeente tterdam bij de vestiging van Oxira- 4 heeft gevolgd, een procedure waar- 2 ;en vooral het CAR fel heeft gepro- 13 teerd. Nogmaals zei de heer Tho- 14 ssen dat 'alle spelregels dus zorg- dig in acht werden genomen', daar- e doelend op het feit dat niet iedereen zich even gelukkig heeft ge toond met de manier waarop de vier bezwaarschriften, die tegen de vesti ging zijn binnengekomen, werden be handeld. Het Centraal Aktiecomité Rijnmond met name heeft zich fel verweerd. Men is van mening dat het Rotter damse gemeentebestuur dat Oxirane nu een tijdelijke hinderwetvergun ning heeft gegeven, de bezwaren van de bevolking met name van de dicht bij gelegen gemeenten Geevliet en Heenvliet. zonder meer naast zich neer heeft glegd. 'Fabriek voldoet' 'Elke chemische industrie kent aan loopmoeilijkheden en bedrijfsstorin gen', aldus burgemeester Thomassen, 'die soms, zij het gelukkig bij hoge uitzondering, ernstige gevolgen kun nen hebben. Dat veroorzaakt een zeke re spanning in de omgeving. De fa briek die hier nu werkt voldoet ech ter aan alle verwachtingen. De enige reden voor het stellen van een ter mijn in de nu verleende vergunning is gelegen in het feit dat het defini tieve oordeel over een enkel voor ons nog onbekend onderdeel van het be drijf pas kan worden gegeven op grond van de ervaring'. Cynisch liet de heer Thomassen zich uit over het beleid of liever het uitblijven van enig duidelijk beleid van de minister van volksgezond heid en milieuhygiëne: 'De hinder die de bevolking ondervond door lucht- 2i n onze soc.-economische redactie 'RECHT Het CNV is van mening dat het systeem van inkomens- flenzen bijvoorbeeld in de ziekenfondswet te ongenuanceerd omdat er niet wordt gekeken naai' de draagkracht, de gezins- 2 aotte en zware persoonlijke lasten. Het verbond is er daarom voor-1 13 nder van de normen vast te stellen op basis van het belastbaar ramen. suggestie doet het CNV in zijn 1 'De Gids' van deze week. Onder 1 motto: 'een figuurzaag is beter dan botte bijl' rekent het verbond n- dat dan beter kan worden geke ft naar de draagkracht. Wanneer Voorbeeld de grens voor de per- jnlijke huursubsidie inderdaad op 51 mille zou worden gesteld dan be ult een vrijgezel boven de 40 jaar [der wiebeltax in 1972 5708 fomstenbelasting, iemand met twee Ideren 4131 en een gezin met zes (deren 2665, zo becijfert het Volgens de fiscus zijn de ver gillen in draagkracht dus wel bij- )der groot. iemt men echter als grens bijvoor beeld het belastingbedrag dat een ge zin met twee kinderen over 24 mille betaalt dus 4131 dan wordt het beeld heel anders. Een gezin met zes kinderen passeert dan die grens bij een inkomen van 28.440 en zou dan pas het recht op huursubsidie verliezen. Een vrijgezel van 40 zou bij een inkomen van 19.920,- niet meer voor huursubsidie in aanmerking ko men, aldus de CNV-cijfers. Dat een op loon- en of inkomensbelasting geba seerd systeem wel degelijk mogelijk is, bewijzen de voorstellen van de ministers Van Veen en De Brauw voor het heffen van school en college gelden. In deze voorstellen wordt uit gegaan van het belastbaar inkomen, aldus het CNV. (ADVERTENTIE) Het is Hollandia ondergoed: sterker, dus voordeliger. Puur katoen. Zit prettig. Fris wit. Blijft in model. Makkelijk te wassen ook. Ondergoed van Hollandia. Daar zit u goed mee. ondergoed sterkerdus voordeliger GR. HILLEDIJK 282 BOERGOENSESTRAAT 120 ROTTERDAM ROTTERDAM v. d. SLUYS TEXTIEL NOORDEINDE 4 SPIJKENISSE TEL. 01880-2545 C. VAN VLIET - VOORSTRAAT 57 VLAARDINGEN TEL. 343708 AMSTERDAM Tot fungerend di recteur van het bureau van de Ned. Chr. Vereniging van verpleegkundi gen en verzorgenden is als opvolger van zr. A. M. Dekkers benoemd mr. F. S. J. Hoornstra te Amstelveen. De vereniging telt thans 4200 leden en geen 3500 zoals in het afscheidsver slag van zr. Dekkers werd vermeld crp Er is de laatste jaren heel wat veranderd bij de Kunsthandel Gebr. Douwes aan het Rokin 46 te Amsterdam. Niet alleen dat er veel fe meer ruimte benut wordt, maar langzamerhand zag je naast de 'oude' kunst die de specialiteit van het huis was hier en daar een ne- gentiende eeuwer opduiken. In de plaats van prins Bernhard verrichtte burgemeester Thomas sen gisteren de opening van de chemische fabriek Oxirane in het Botlekgebied. vervuiling en andere milieubelastende factoren, heeft de minister er toe gebracht het Rijnmondgebied tot sa- neringsgebied te verklaren, wat dat dan ook moge zijn want maatregelen van rijkswege werden tot dusverre niet genomen'. Kritiek uitte de Rotterdamse burge meester ook op het voorontwerp van wet dat beoogt belasting te heffen op nieuwe vestiging in het westen van ons land. 'Voor u komt dat gelukkig te Iaat', aldus de heer Thomassen. 'Wij hopen dat het nooit komt. Een terugslag hier zal immers ook elders negatieve effecten hebben'. AMSTERDAM De bond van ge scheiden vrouwen ('Divortium') heeft in een brief aan de minister-president en aan ministers van justitie en van binnenlandse zaken zijn ernstige be zorgdheid uitgesproken over de finan ciële nood en de grote onzekerheid voor het toekomstige bestaan en de ontplooiingskansen voor de onvolledi ge gezinnen na de inwerkingtreding van de nieuwe echtscheidingswet op 1 oktober jl. Volgens de bond zijn nog steeds geen wettelijke maatregelen ge troffen om de bestaanszekerheid van de gescheiden rouw en haar kinde ren tot op zekere hoogte te waarbor gen. Het probleem van de gescheiden vrouw is zaterdag uitvoerig ter sprake gekomen tijdens de jaarvergadering van 'Divortium' in Amsterdam. Er werd een motie aangenomen, waarin de bond er bij de regering opnieuw op aandringt maatregelen te trefen voor landelijke vaste normen voor de vaststelling van alimentaties, het waardevast maken van alimentaties, adequate onderhoudskosten voor de kinderen, uitbetaling van de kinder bijslag. toeslag aan de moeder die de kinderen verzorgt en opvoedt en ten slotte een basisinkomen voor de ge scheiden vrouwen in die gevallen, waarbij de man slechts een lage ali mentatie kan betalen. 'Divortium' verzoekt de regering ten spoedigste de nodige wettelijke maatre gelen in deze kwestie in te stellen. Een afschrift van de motie is ook gezonden aan de voorzitters en de leden van Eerste en Tweede Kamer. UTRECHT Op de jaarvergadering van de hervormde zondagsscholen- bond op gereformeerde grondslag, welke onder grote belangstelling in Utrecht gehouden is, hield ds. J. Westland uit Schoonrewoerd een re feraat over: hoe brengen wij de bood schap in onze vertelling óver aan de kinderen? Hierin betoogde hij: 'Bij ons werk staat de vertelling centraal, maar het verhaal is het wezenlijke niet. Het gaat om de bóódschap: de boodschap die veranderingen teweeg wil bren gen; de boodschap voor het verstand, het hart, en het leven; de boodschap die een appèl is, zodat we sommige dingen gaan doen en andere nalaten. En wie vraagt: welke boodschap is dat?, krijgt ten antwoord: de bood schap van héél de Schrift'. Ds. Westland vervolgde: 'We moeten bijbels nuchter zijn en naast de zonde wijzen op het Licht der wereld, Jezus Christus. Dat ons werk vraagt om een gedegen voorbereiding, elke week weer. We moeten er persoonlijk bij betrokken zijn en er biddend mee bezig zijn. Wij kunnen dit werk niet alleen doen, het is de Heilige Geest, die de weerstand der harten breekt en oudere en jonge mensen gebruikt om het Koninkrijk Gods uit te brei den'. Op deze bondsdag is afscheid geno men van de heer Jac. v. d. Berg uit Ede, die meer dan twintig jaar secre taris van de bond is geweest. Hem werd dank gebracht voor de trouw en de accuratesse, waarmee hij steeds zijn werk verrichtte. Als aandenken ontving hij een motorgrasmaaier. Voorzitter ds. W. Vroegindeweij uit Eemnes-Binnen (die in zijn openings woord er op attendeerde hoe juist ook in deze tijd van een doorwerken de verwereldlijking bezinning op de taak als zondagsschoolleider- en leid ster nodig is) werd gelukgewenst van wege het feit dat hij nu veertig jaar hoofdbestuurslid is. De felicitaties gingen vergezeld van een paar boek- En nu is er zelfs al een zogenaamde 'Art Shop', waar oud en eigentijds dooreen en tegen betaalbare prijzen aangeboden worden. En, tot eind deze maand helemaal boven in de bibli otheek een tentoonstelling ter gele genheid van de 70e verjaardag van die Amsterdamse kunstenaar Willem G. Hofker. In 1902 geboren, kwam als jongen al veel in de ateliers van (zijn peetoom) Willem Witsen en Isaac Israels. Een zeer groot oeuvre: een ongekende hoeveelheid Scheen schat die op meer dan 800 portret ten van bekende persoonlijkheden en een (helemaal niet meer te schatten aantal binnen- en buitenlandse land schappen en stadsgezichten. Geschil derd, getekend, geëtst. Er zijn op de expositie, in de mappen, nog etsen van voor de oorlog, mis schien niet altijd even geïnspireerd, maar wel wonderbaarlijke staaltjes van het vakmanschap, dat toen geëtst wend. Maar de tentoonstelling heet, omdat er hoofdzakelijk getekende stadsgezichten te zien zijn, 'Een reis door Europa'. Door' al die fijne, doorwrochte teke ningen vam toch wel vooral oude stadgedeelten, krijg je een wonderlijk soort heimwee. Naar tijden, waarin je niet hebt geleefd, maar die je wel kent door de (overgebleven) architec tuur, muziek, schilderijen of prenten. Een romantisch verlangen: je wondt geroerd door de schoonheid van een oud bouwvallig geveltje en keert dan, ontevreden met de nuchterheid van de hedendaagse bouwstijlen, naar je gerieflijk ingerichte huis terug. Behaaglijk omgeving door je eigen sfeertje, je eigen luxe, droom je dan verder van een bestaan, dat veel scho ner, veel vanzelfsprekender geweest moet zijn, dan het jouwe. Het is de schoonheid, die de verbeelding aan het leven schenkt. Dat vind je heel sterk aanwezig bij deze tekeningen. Vooral de oude buurten van die Europese steden kre gen Hofker's nooit aflatende aandacht. En ze zijn zeker niet alleen topogra fisch belangrijk, er bevinden zich veel tekenkunstige juweeltjes onder. Hof- kar doet zich kennen als een niet te verzadigen waarnemer, die wait hij zag, ving in een nerveus lijnenspel. Door de zachte toegevoegde kleurto nen, igeeft hij aan deze tekeningen een schilderachtig aspect. Willem Hofker is een realist, maar een warmmenselijfce, romantische rea list. Zijn tekeningen zijn zeker geen nuchtere weergaven van hetgeen hij zag. Omdat het hem bewoog, omdat hij zich er over verwonderde. Een eerlijk, gevoelige oeuvre, waaraan zonder pretenties gewerkt werd, 'kleine bezigheden', zoals Hof ker zelf zegt, "die een héél leven vulden en vérvulden'. G. K. Schilderijen naar Arnhem ARNHEM Arnhems Gemeentemu seum krijgt van 10 juni tot aan januari een collectie oude schilderijen uit Amsterdams Rijksmuseum, die daar zijn opgeslagen, maar niet opge hangen. Er zijn schilderijen gekozen die het ook nu nog bij het publiek zullen doen. Er komt een zaal van de kinde ren, een zaal van de zeeslagen, en bij de zeventig schilderijen is ook een groot schuttersstuk. Arnhems Ge meentemuseum krijgt van 10 juni tot eind september ook een tentoonstel ling van oud bewegend speelgoed on der de titel Het IJzeren Paard van Stal. En dan nog: -+- In Amsterdams Westerkerk wordt op eerste Pinksterdag om 'half elf een Cantatedienst gehouden met Bachs Erschallet, ibr Lieder nr. 172, uitge voerd door het Westerkerkkoor, het Bachorkest, Ank Reiners, Marianne Dieleman, Ruth Pos. Henk Smit, zang, Aukje van Steenbergen-Broers, orgel, Corry Jansen-Reder, cello. -f Paul van Vliet gaat in juli en augustus weer in Soheveningens Ivur- zaal staan, met zijn programma Noord-West. Globe Weet niets van De Twee Weezen op de tv, zoals beloofd werd, maar komt er wel mee in Amster dams Carré, van 13 tot 22 mei. -F Nicolaas Wijnbergs tentoonstelling van dekoirontwerpen, verleden jaar in gericht door bet Toneelmuzeum. is nu 'in het theater van de Freie Volksbüh- ne in Berlijn-west. W. G. Hofker: Venetië (fragment) AMSTERDAM Acht torens zul len op 15 juni, 's avonds van acht tot negen, het Holland Festival inluiden met beiaardconcerten van Ernst Snel in Amsterdam, Jacques Maassen in Rotterdam, Bernard Winsemius in Utrecht, Addie de Jong in Den Haag, Daan Verhoecke in Arnhem, Mathieu Steijns in Heerlen, Jaap van der Ende in Dordrecht en Dirk Don ker in Sneek. In Dordrecht zal het programma be gonnen worden met het (Engelse) wisselgeluiden door het Dordtse Wis- selluidersgilde, diat uit zeven klokken en een SMtkLok 252 variaties haalt. Na de opening, op 15 juni in Den Haag, geeft Amsterdams Philharmo- nisch Orkest, onder leiding van Anton Kersjes, op de eerste Holland Festi val-dag van kwart voor een tot kwart voor twee een lunchconcert in het Concertgebouw, waar iedereen zo maar, zonder betalen, kan binnenlo pen om te luisteren naar de Ouvertu re Le Roi d'Ys van Lalo, het cellocon cert van Saint Saens, met Peter Dobe- ritz als solist, en de Sylvia-balletmu- ziek van Del'i'bes. Op 19 jurii speelt het orkest in het Concertgebouw Nones per Orchestra van Luciano Berio, de Italiaanse com ponist, die in het festival gehuldigd zal worden, en verder Sjotakowits's Tiende Symfonie en het vioolconcert van Max Bruch dat gespeeld zal wor den door de 12-jarige Amerikaanse violiste Lilith Gampel. Omdat een sigaartje roken werkelijk roken is. Niet zomaar roken uit sleur, maar bewust genieten. Omdat een sigaartje helemaal in onze tijd past. Want laten we wel wezen: deze tijd. ons hele leven vraagt om een bewuste instelling. En genieten is ook leven. Daarom dat sigaartje voor hem, voor haar, van welke leeftijd dan ook. Om te genieten, bewust. Waar en wanneet .dat bepalen de bewuste rokers zelf wel. Het gaat er maar om:

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13