nonu verlaat Furkse politiek Gratis reizen Toezeggingen rijken op UNCTAD gering Moordpartijen uit Boeroendi gemeld Bommenwerpers weer naar Hanoi mith noemt commissie earce een farce ïihari's worden in angladesj afgeslacht 2 dap in mei opuw65+kaart unctad I ®!harto naar Japan B«ï Prawda: Israël stopt opposanten in gestichten Uitgenodigde journalist in Oeganda gearresteerd Allende: volksrechtbanken moeten verdwijnen Sunday Times meldt marteling in Ulster Een bank die je helpt groot te worden UW/KWARTET DINSDAG 9 MEI 1972 Buitenland T7 Kil KARA (UPI, Reuter, AFP, AP) Turkije's 'grand old man', de 88-jarige Ismet Inonu is giste- afgetreden als voorzitter van de Republikeinse Volkspartij, die hij sinds november 1938 leidde, Mustafa Ataturk overleed. Inonu verzette zi ch tevergeefs tegen de meer socialistische koers, die partij wil gaan innemen. Hij heeft meegedeeld de politiek vaarwel te zeggen. ADVERTENTIE Chinezen intrigerende 'heilsoldaten' een buitengewoon partijcongres oor Inonu met 709 tegen 507 ïmen van zijn voornaamste rivaal, 47-jarige Bulent Icevit, die de ij naar het Westerse model van sociaal-democratische partij wil ormen. Icevit, oud-journalist en minister van arbeidszaken, trad g jaar af als secretaris-generaal de partij, uit protest tegen het uit van Inonu om ministers be- kbaar te stellen voor de coalitiere- ng, die gevormd werd, nadat de ;se generale staf de regering-De- 1 (van de conservatieve Gerech- •idspartij) tot aftreden gedwon- had. Tot die tijd werd Icevit meen beschouwd als de 'kroon- van Inonu, die destijds tot nslange voorzitter van de Republi- se Volkspartij was benoemd. Republikeinse Volkspartij was on- Ataturk de enige politieke bewe- die in Turkije was toegestaan, urks beleid was vooral gericht op ernisme volgens nationalistische nti-communistische principes. Ino- ïad zich als generaal bij Ataturk gevoegd, toen deze in 1920 een einde maakte aan het vervallen Ottomaanse Rijk. Als naaste wapenbroeder en po litiek medestander van Ataturk werd Inonu op 29 oktober 1923, de dag dat de Turkse Republiek werd uitgeroe pen, premier. In totaal heeft hij tien termijnen als premier gediend en is gedurende twaalf jaar president geweest na de dood van Ataturk in november 1938. Na de tweede wereldoorlog, toen Tur kije een democratie werd, verloor de Republikeinse Volkspartij geleidelijk haar aanhang en sinds 1956 kon ze niet meer dan 30 procent van het kiezersvolk aantrekken. Bij de laatste algemene verkiezingen van 1969 kreeg ze 28 procent en 141 zetels in de nationale vergadering, tegen de partij van Demirel 46 procent en 223 zetels. Om een grotere aanhang te krijgen besloot de partijraad, daartoe aangezet door Ecevit, tot een meer linkse oriën tatie. Aanvankelijk ging Inonu hier mee akkoord. Maar hij werd steeds ongeruster, toen hij merkte dat er geen grens was tot hoever naar links JSBURY (Reuter, UPI, AP) Premier Ian Smith van Rhodesië ft gisteren in een vraaggesprek voor de tv verklaard, dat hij geen iere concessies zal doen om tot een overeenkomst te komen met eland. Als de uitspraak van de commissie-Pearce negatief is, zal niet verder met Londen onderhandelen. commissie-Pearce heeft in Rhode- een onzerzoek ingesteld naar de ing van de zwarte bevolking over oorgesgelde onafhankelijkheidsre- ig. Publikatie van het rapport It deze maand verwacht. Men ver- it dat de commissie zal rapporte dat de overgrote meerderheid de zwarte bevolking tegen de eenkomst tussen Smith en de re- ng van Edward Heath is. Smith deed dan ook al bij voor een felle uitval naar de commis- •earce, hoewel hij naar zijn de uitslag nog niet kent. opiniepeiling van de commissie de zwarte bevolking noemde h 'een volslagen farce, één van >elachelijkste dingen, die ik van leven heb meegemaakt.' Desge- igd antwoordde hij dat een nega- t uitslag van de commissie tot ilg heeft, dat er niet verder met hen over een onafhankelijkheids ping onderhandeld kan worden geloof dat wij, wat Inderhandelen ■Londen betreft, het einde van de H hebben bereikt.' h verwachte dan ook een ver- rping van de economische sanc- 11 tegen Rhodesië, als het resultaat ri rdaad negatief zal zijn. Maar Rho- V( i bevindt zich toch 'in een onein- j t sterkere positie' tengevolge van n november met Londen gesloten m eenkomst. Hij zei, dat er al ver- ai idene belangrijke doorbraken wa- r geweest op het sanctie-front. Van doorbraken zou het land zeer veel ondervinden. 'g ijn sneer op de Pearce-commissie ®Smith dat deze minder dan tien 10 ent van de Afrikaanse bvolking gesproken. 'Het belangrijkste pro- m was dat meer dan 90 procent Hde zwarte bevolking niet wist. het over ging. Ze weten niet ICElj ARTA (Reuter) President larto van Indonesië vertrekt van voor een officieel bezoek van dagen naar Japan. Hij wordt ezeld door de minister van bui- indse zaken Adam Malik. imes-corresponden tberi cht: NDEN (Reuter) In Bangladesj worden honderden niet-Bengali's eslacht. Aldus berichtte gisteren het Britse blad 'The Times' uit !8. eens wat een grondwet is. Hoe jehun dan kunt uitleggen, wat gewoonlijk de mest gecompliceerde grondwet in de wereld wordt genoemd, gaat mijn verstand te boven'. MOSKOU (Reuter, UPI) In een artikel over de 'onderdrukking in Is raël' heeft het Russische partij dagblad Prawda gisteren zijn lezers mee gedeeld, dat de Israëlische politie te genstanders van de regering in psychiatrische inrichtingen laat op sluiten. 'Zionistische leiders reageren met meedogenloze represailles op de protesten tegen het Israëlische milita risme en tegen het apartheidssysteem dat Arabieren en de zogenaamde zwarte joden tot tweederangsburgers bestempelt', zo schrijft het blad. Als voorbeeld van een politieke tegenstan der, die wegens zijn afwijkende opvat tingen werd opgesloten in een inrich ting voor geesteszieken, noemt de Prawda de jood Aton Grossfeld, die tegen het 28e zionistische congres had geprotesteerd. De democratische oppositie in de Sow- jet-Unie heeft de laatste tijd afdoende bewijzen verzameld voor haar beschul diging, dat tegenstanders van het Sowjet-regime op grond van hun poli tieke opvattingen in psychiatrische in richtingen worden opgesloten. Met na me Wladimir Boekowski, die begin dit jaar tot twaalf jaar concentratie kamp en verbanning werd ver oordeeld, had hierover gegevens naar het westen gestuurd. Op grond van deze informaties is hij juist tot zijn zware straf veroordeeld. Intussen zijn tientallen Joden in ver schillende steden in de Sowjet-Unie een hongerstaking begonnen, samen met de 41-jarige professor German Branover. Deze vooraanstaande na tuurkundige op het gebied van de magneto-hydrodynamica gaf zijn uni versitaire baan vorig jaar op en vroeg vergunning naar Israël te gaan. Al zijn aanvragen werden door de autoritei ten geweigerd. Hij zou in een zeer slechte gezondheidstoestand verkeren. zijn eens zo anti-communistische par tij met deze lijn zou kunnen gaan. Het buitengewone partijcongres van zondag was er dan ook op gericht de aanhangers van Ecevit, die de meer derheid van de partijraad uitmaakten, urt de partij te stoten. Inonu was zeer duidelijk: 'Het probleem van onze partij kan niet worden opgelost, als zowel Ecevit als ik op onze plaatsen blijven', zei hij. Maar zijn tegenstan der leverde kritiek op het autocrati sche beleid van de oude staatsman en zei tot de vergadering: 'U moet beslis sen of u leden wenst te blijven van een democratische partij of slaven van een sterke man'. Ecevit is nl. van mening, dat de partij slechts één overlevingskans heeft: naar links op te schuiven, omdat in het centrum en ter rechter zijde al voldoende partijen bestaan. Typerend voor de botsing tussen de twee generaties was de opmerking van Inonu: 'Wij zijn geen socialisten. Socialisten kunnen geen nationalisten zijn. Het socialisme is internationalis tisch, maar wij zijn nationalisten'. Ecevit echter beschouwt zich net zo'n nationalist als Inonu. Maar hij lever de felle kritiek op de militaire inter ventie, die hij 'een beschaafde versie' noemde van de staatsgreep van de Griekse junta in 1967. Hij drong aan op nieuwe algemene verkiezingen, die de terugkeer van een normale parle mentaire democratie moet inluiden. IMPASSE Tegenstanders van Ecevit, die geleid werden door Kemal Satir, verklaarden dat Ecevits overwinning een Pyrrhus- zege is. 'Op een tijdstip, dat linksen vliegtuigen kapen, mensen ontvoeren en vermoorden en aan de galg sterven na de communistische groet, zal een linkse partij weinig steun krijgen. En zonder Inonu zal de Republiekeinse Volkspartij alleen maar een nieuwe linkse partij zijn. Het verlies van Inonu zal uiteindelijk het grootste verlies worden, dat Ecevit lijdt'. Niet alleen de Republikeinse volks partij bevindt zich in een impasse Satir heeft al gezegd niet uit de partij te zullen treden, maar Ecevit van binnenuit te zullen verslaan ook op ander gebied is de politieke malai se in Turkije kompleet. Want de nieuwe kabinetsformateur Suat Hayri Urguplu heeft aangekondigd, dat hij een coalitie-regering met alle partijen wil vormen of geen regering. Dat brengt hem niet alleen in conflict inet de partij van Demirel (die niet met de afgescheiden ultra-conservatie ve Democratische partij wil samen werken) maar ook met de nu over heersende richting binnen de Republi keinse Volkspartij.- KAMPALA (Reuter) De regering van Oeganda heeft zondag een Britse journalist gearresteerd, die op per soonlijke uitnodiging van president Idi Amin naar Kampala was gekomen. Gisteren werd de journalist nog steeds door de politie van Oeganda vastgehouden en ondervraagd. Er is geen reden voor de arrestatie opgege ven. Het betreft de 27-jarige Martin Mere dith, correspondent van het Britse zondagsblad Observer in Lusaka (Zambia). President Amin had Mere dith uitgenodigd naar Oeganda te ko men om zich te verweren tegen een serie uiterst kritische artikelen, die de Observer onlangs over Oeganda had gepubliceerd. Meredith kwam dinsdag aan en werd tot zondag een officiële gast van de Oegandese regering genoemd. Woens dag interviewde hij Amin. De volgen de dag werd hij voor nog een bespre king uitgenodigd, tijdens welke Amin in aanwezigheid van zijn regering, aan Meredith vragen stelde over de activiteiten van Oegandese politieke vluchtelingen in Tanzania. Vele poli tieke tegenstanders van Amin zijn naar Tanzania gevlucht, sinds Amin president Obote van de macht beroof de. Toen Meredith zondagmiddag op het punt stond het vliegtuig terug te nemen, werd hij volgens' het relaas van een medepassagier door twee poli tiemannen verzocht nog even mee te komen, aangezien de president hem nogmaals wilde spreken. Maar in plaats van naar het presidentiële paleis werd de journalist regelrecht naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Sindsdien is niets meer over hem vernomen. 'ca. :orrespondent van dit blad Peter lhurst meldde dat niet-Bengali's hun huizen worden gejaagd en ghetto's worden gedreven. Fana- menigten Bengali's maken niet- jaalse mannen, vrouwen en kinde- af. De Oerdoe-Sprekende minder- van anderhalf miljoen Bihari's onder een scherpe terreur, lens Hazelhurst geloven vele Ben 's in Dacca niet, wat er in werke- id met de Bihari's gebeurt en it de politie zich afzijdig, zelfs neer ze ziet dat niet-Bengalezen hun huizen worden gesleurd. Een k geleden zijn er in de buurt van ca 200 tot 300 Bihari's vermoord, chrijft hij. Bengalezen, gewapend lange messen, kammen 't land p zoek naar Bihari's. Volgens de nalist worden de Bihari's met neiing bedreigd, tenzij de interna- ale gemeenschap tussenbeide Hij interviewde een Bihari- ije, dat twee weken geleden ge- c ervan was, hoe haar vader af ge lift werd. lijn artikel Stelt Hazelhurst sjeik djiboer Rachman verantwoordelijk voor de massamoord. Nadat deze aan vankelijk had opgeroepen tot een har monisch naast elkaar leven van alle bevolkingsgroepen, heeft hij de laat ste tijd steeds onverantwoordelijker uitspraken gedaan. 'Op een bijeen komst met vakbondsleden het afgelo pen weekeind hanteerde hij pure de magogie en spoorde zijn volk aan tot een campagne tegen collaborateurs, die samenzweren met buitenlandse collaborates om de vrijheid van Bangladesj te ondermijnen'. Onder de huidige omstandigheden vat de gemid delde Bengalees dit op als een directe uitnodiging om op niet-Bengalezen te jagen, zo meent Hazelhurst Premier Moedjiboer Rachman vindt het klaar blijkelijk makkelijker om het pro bleem van de Bihari-minderheid te ontwijken en mee te gaan met de huidige stroom van haat en afkeer tegen de Bihari's. Het rapport van Hazelhurst staat niet op zichzelf. Ook andere corresponden ten maken melding van de steeds slechter wordende toestand van de Bihari's. In mei kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2,11, 20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. Vraag de folder aan 't loket. voordelig uit met NS door H. Biersteker SANTIAGO DE CHILI Hoewel de talloze ingewikkelde kwesties, die op UNCTAD 3 via een stuk of dertig ontwerpresoluties aan de orde komen, op een of andere manier te maken hebben met het welzijn van een groot deel van de mensheid, ontbreken hier emo tionele tonelen. De doorsnee van de mensheid die hier ronddrentelt, is goedgekleed, wel doorvoed en uiterst wellevend en de figuren van actiegroepen uit West- Europa waaronder de meeste Ne derlanders vinden dit een vergade ring met vertegenwoordigers van be voorrechte klassen in de arme landen. Misschien zullen ze, wanneer z.e 's nachts in hun hotel de honden in de slums horen janken weer even aan hun verpauperde landgenoten denken. Maar het zijn élites, vinden de actie mensen om daarna onmiddellijk be schaamd te erkennen dat zij zelf ook élites vertegenwoordigen. En wat be tekenen resultaten in het vlak van de handel zo die er al zullen zijn? Zullen die ook in de breedte doorwer ken? Juist nu de UNCTAD een steeds meer gezaghebbende positie begint te krijgen door de kwaliteit van zijn staf en zijn studiewerk worden ook zijn beperkingen openbaar. Want wat kan de UNCTAD eraan doen dat de voor delen van het Algemeen Stelsel van Preferenties (voorkeurstarieven) voor een aanzienlijk deel worden opgestre ken doormultinationale onderne mingen Immers veertig procent van de totale omvang van de export in industrieprodukten is in handen van deze bedrijven met hun hoofdkanto ren in westerse hoofdsteden. En an derzijds: als niet+nmengende interna tionale 'civil servants' moeten de UNCTAD-mensen beleefd terzijde blij ven staan wanneer de 77 in een resolutie over de mobilisatie van in terne hulpbronnen In eigen land ten behoeve van ontwikkeling met geen DAR ES SALAAM (Reuter, AFP, ANP) Gewapende benden in de Afrikaanse staat Boeroendi, die vooral door het zuiden van het land rondtrekken, hebben in het wilde weg mensen vermoord en huizen in brand gestoken. Dit vertellen vluchtelingen uit Boeroendi in Tan zania. Na de mislukte staatsgreep in Boeroendi tien dagen geleden zijn meer dan 4500 vluchtelingen in het buurland Tanzania aange komen. De vluchtelingen konden geen ophel dering geven over de oorzaak van de gevechten. Een politieman vertelde, dat 300 mensen inet hakmessen en geweren zijn politiepost hadden aan gevallen, waar slechts vijf politieman nen waren. Na een gevecht van 20 minuten waren de politiemannen over de grens gevlucht. Op een andere post zouden 15 politieagenten zijn gedood. In de nacht van 29 april werden in Boeroendi in vijf steden tegelijkertijd aanvallen uitgevoerd door groepen van drie a vierhonderd gewapende mannen elk Alle aanvallers zouden behoren tot de stam van de Hoetoe's, die 84 procent van de bevolking uit maakt. President Micombero is lid van de Toetsi-stam. De Toetsi's (een minderheidsstam, die slechts 15 pet van de bevoling vormt) hebben eeu wenlang een overheersende positie in genomen in Boeroendi. De partij van de Hoetoe's kreeg bij de algemene verkiezingen van 1965 een grote meer derheid, maar de Toetsi's weigerden de macht over te dragen aan de Hoetoe-poldtioi. Een poging van de Hoetoe's om met geweld de regering over te nemen mislukte. De opstande lingen leiders werden terechtgesteld. Bij de gevechten van vorige week kwamen de reeds eerder afgezette ko ning Ntare, eveneens een Toetsi om het leven. Radio Boejoemboera meldde toen, dat in gevechten met opstandelingen 'hon derden mensen' om het leven waren gekomen. Volgens de vluchtelingen is het ook tot gevechten gekomen tussen monarchistische Toetsi's uit het noorden en regeringsgezinde Toetsi's uit Zuid-Boeroendi. Volgens sommi gen zouden ook vluchtelingen uit Zai re en aanhangers van ex-minister Pierre Moelele aan de gevechten deel nemen. President Noboetoe van Zaire heeft op verzoek van president Mi combero troepen gestuurd om te hel pen bij de bestrijding van de opstan delingen. SAIGON (UPI, Reuter, AP) Amerikaanse vliegtuigen hebben gis teren opnieuw in de omgeving van Hanoi gebombardeerd, waarbij barakken en trainingskampen getroffen werden en 'twee of drie' vijandelijke Migs werden neergeschoten, zo is bekend gemaakt. Radio-Hanoi meldde, dat Amerikaanse vliegtuigen dijken in de pro vincie Nam Ha bij de Rode Rivier hebben bestookt. SANTIAGO (Reuter) De Chileense regering van president Allende heeft zaterdag de ontbinding van alle 'volksrechtbanken' gelast, die door linkse revolutionairen zijn ingericht in sommige buitenwijken van de Chi leense hoofdstad. "De regering zal het bestaan van dergelijke rechtbanken niet tolereren en heeft de politie en de recherche gevraagd een grondig onderzoek in te stellen', aldus het ministerie van binnenlandse zaken. Kort na haar machtsovername ander half jaar geleden legde de regering- Allende een wetsontwerp over volks rechtbanken voor aan het parlement, maar trok dat voorstel weer in na hevig verzet van alle oppositiepartij en. De gewraakte volksrechtbanken leg den straffen op als het moeten ver schijnen voor de plaatselijke bevol king waar dan de schuld van de gestrafte aan de kaak werd gesteld, het schoonmaken van openbare wasge legenheden of verbanning uit de stad. In het Noordvietnamese bericht werd evenwel niets gezegd over eventueel aangerichte schade. Alleen werd ge zegd dat dit 'weloverwogen' gedaan werd. Het ministerie van defensie in Washington ontkende, dat dijken tot de doelen van Amerikaanse bombarde- mentsvluchten behoren. Verleden week verklaarde president Nixon nog dat de Amerikanen dijken zouden ont zien, uit vrees voor slachtoffers onder de burgerbevolking. Radio Hanoi deel de verder mee dat golven Amerikaan se vliegtuigen woongebieden bij Ha Tay en Ninh Binh, 100 km van de hoofdstad, hadden aangevallen. Uit bestudering van Noordvietnamese kaarten blijkt dat de beschoten doelen Son Tay, waar Amerikaanse comman do's in november 1970 tevergeefs ge probeerd hebben Amerikaanse krijgs gevangenen te bevrijden, en Hao Binh, een opleidingskamp voor gueril- la-strijders, moeten zijn. Deze doelen liggen binnen een straal van 24 km van Hanoi. Op de vraag waarom ka zernes en opleidingskampen werden gebombardeerd, werd in Washington gezegd, dat dit van invloed zou zijn op het Noordvietnamese offensief. Eenheden van de Amerikaanse Zeven de Vloot hebben gisteren de omge ving van de gedemilitariseerde zone beschoten. Amerikaanse bommenwer pers strooiden verder duizenden ton nen bommen op de Noordvietnamese troepen. B-52's vlogen gisteren 25 mis- Een vertegenwoordiger van een westerse consumptiemaatschappij in gesprek met twee Dragers van de 'Nieuwe leer'. woord reppen over de noodzaak van landhervorming en vooral van belas tinghervorming. Geen westerse woord voerder die daar iets over durft zeg gen om niet van paternalisme te wor den beschuldigd. HEILSLEGER Temidden van de bonte en boeiende beaumonde van de wereld trekt ook een soort heilsleger de aandacht dat zijn de Chinezen. De rustige, innerlijke zekerheid van een nieuwe leer, een indrukwekkende eenvoud des levens, straalt deze kleine mannen en vrouwen uit. Met hun kale, hoog opgeknoopte tuniekjassen doen zij aan heilssoldaten denken, die allen hun draagorgeltje hebben vergeten mee te nemen. Maar er is nog een interessanter verschil: zij getuigen nauwelijks, maar hebben blijkbaar grote binnenpret. Dit maakt de nieuwsgierigheid van de omstanders alleen maar groter. Iedere dag geven ze audiënties in de grote lounge van het gebouw. Een voor één worden leden van andere delegaties ontvan gen door groepjes van drie Chine zen waarbij opvalt dat de gasten hun hoofd eraf praten (om een Yan kee-uitdrukking te gebruiken) en er van Chinese zijde voornamelijk geluis terd wordt. Volgens ingewijden is een van de resultaten van deze audiënties, dat de Chinezen nu officieel verzocht hebben om te worden toegelaten tot de permanente raad van de UNCTAD in Genève. Maar zij wilden eerst we ten hoe de gedelegeerden van de 77 daarover dachten. NYET-ZEGGERS De Amerikanen zijn bezig het odium op zich te laden van de grote nyet- zeggers van deze conferentie. Zij zijn niet aangesloten bij het Algemeen Stelsel "an Preferenties Het bereiken van een cacao-overeenkomst zit nog steeds vast op hun weigering zich al tot een minimumprijs te verbinden. Een deskundigenstudie over handels- beperkende praktijken van multinatio nale ondernemingen achten zij 'voor barig'. Kortom, menigeen vraagt zich af of zij op deze conferentie nog van plan zijn iets aan hun 'image' te doen. Vertegenwoordigers van andere B-landen (rijke landen) doen daar nogal eens boos over, maar hun eigen verrichtingen zijn ook niet om over naar huis te schrijven. Dat ik dat toch doe, dient alleen maar om duide lijk te maken, welke luttele zaken na eindeloze gehakketak in commissies en werkgroepen reeds als doorbraken beschouwd worden. Zo heeft de verte genwoordiger van de EEG aangekon digd dat deze wil deelnemen aan de vooronderhandelingen voor een vol gende internationale suikerovereen komst. Aan de thans bestaande neemt de EEG niet deel. omdat het destijds zijn eis niet ingewilligd kon krijgen om 1.2 miljoen ton bietsuiker te kun nen exporteren, terwijl zij zichzelf al geheel met de beetwortelproduktie be suikert. Het feit dat zij nu wil meeon- derhandelen over de volgende suiker overeenkomst wordt als veelbeteke nend gezien. Uit het studiemateriaal blijkt, dat de bestaande overeenkomst en de prijsstabilisatie die zij heeft bewerkstelligd de exportinkomsten van de rietsuiker-exporterende landen heeft doen stijgen van 180 miljoen dollar in 1968 tot 375 dollar in 1971. Een geleidelijke afschaffing van de protectie voor agrarische basisproduk- ten in alle B-landen zou de opbreng sten van de agrarische export uit ontwikkelingslanden tot 1980 doen stijgen met een waarde van tien mil jard dollar, maar zoiets wordt door iedereen als een droom beschouwd. SCHEEPVAART Een tweede gegeven, dat men hier heel opmerkelijk vindt is dat de B- landen ermee akkoord gaan een reso lutie te doen uitwerken voor een gedragscode van de 'liner-conferences', die nu nog altijd eenzijdig vanuit de rijke landen de scheepvaart-vrachtta rieven bepalen. Dat de B-landen be reid zijn om dit via een UNCTAD- resolutie te doen regelen, vindt men al héél wat, omdat verwacht was, dat zij simpelweg zouden verwijzen naar een gedragscode die door rederijen van de rijke landen is opgesteld in Tokio, ook al wordt die door de '77' zeer onbevredigend gevonden. Hier hebben vooral de gevorderde ontwik kelingslanden ook wel enige macht, want zij kunnen tot vrachtreserverin gen voor hun eigen schepen overgaan Verder maakt een initiatief van Cana da wel enige kans om de kapitaalhulp via de VN-fondsen omhoog te brengen van anderhalf tot twee miljard dollar. Maar als de uitkomsten van deze miljoenen kostende conferentie alle maal van deze orde van grootte zijn. dan vraagt men zich wel af of die niet wat goedkoper via een briefwisse ling bereikt had kunnen worden. LONDEN (REUTER) De Britse Sunday Times heeft gisteren op de voorpagina melding gemaakt van nieuwe bewijzen over het gebruik van lichamelijk geweld bij het ondervra gen van gevangenen in Noord-Ierland. Het blad somde de gevallen van drie mannen op, die vorige maand werden gearresteerd en negentien uur werden vastgehouden op een militaire post in het centrum van Belfast. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK sies, hetgeen slechts drie van een record verwijderd is. Desondanks neemt de Noordvietnamese druk op de steden Hoee en Kontum toe. Mili tairen verwachten een offensief tegen Hoee vandaag of morgen. Er zou weer slecht weer op komst zijn, waardoor massale Amerikaanse bombardemen ten onmogelijk zijn. Een hoge militair meende evenwel dat de Noordvietnamezen gedwongen zijn hun offensief tijdelijk te stoppen, om zware verliezen aan materieel en manschappen te vervangen. Volgens hem zijn de Noordvietnamese aan- voerslijnen te lang geworden en zijn de Noordvietnamezen gedwongen (om hun offensief weer op gang te krijgen) gebruik te maken van normale wegen bij daglicht. Het was gewoon 'school- schieten' voor Amerikaanse vliegtui gen, beweerde hij. Het aantal vluchtelingen In Vietnam is inmiddels gestegen tot 450.000 het geen betekent dat drie op iedere hon derd Vietnamezen een vluchteling is geworden sinds het begin van het Noordvietnamese offensief, zo is mee gedeeld. De steden Hoee en Kontum zijn bijna geheel door burgers verla ten. Amerikaanse functionarissen me nen te weten dat zich onder de stroom vluchtelingen zeker infiltra tors van Hanoi en Viet Cong hebben gevoegd. De tijd ontbreekt om de vluchtelingen zorgvuldig te controle ren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11