d8g,ffl39fll)9| Het water staat me iltijd hoog in de mond l Marcel van Dam uw probleem Koningin onthult beeldengroep in Overloon ook hel; onze Kind in sloot verdronken L'W KWARTET MAANDAG 8 MEI 1972 Binnenland T7/K9 ikenaar-kok-restaurateur Hugh Jans: heeft altijd trek. Of het gaat om een goed gevul- Hamburger of een riante ing-eend. Maar Hugh 5 (58) is nu nét op het elijke gewicht van om en ij de vijfennegentig kilo hij vindt dat het zo moet ven. Daarom ontbijt de kboekenschrijver niet. inmin als hij aan de ichtafel te vinden zal zijn. Is kort heeft Hugh in isterdam een restaurant dat maakt het allemaal moeilijker. Vooral wan- r er een mals karbonaad- lenzaam in de keuken is tergebleven. Dan is het r Hugh moeilijk om daar tig en zonder hartklop gen langs te lopen. *H... begon al toen Hugh klein Z'n moeder kon lekker ko en de oorlog heeft Hugh endeels doorgebracht met lezen van kookboeken. 'Je erde jezelf eigenlijk, maar ik vond het heerlijk, dat n in kookboeken. Veel men- deden dat. Verder was ik in oorlog voornamelijk bezig te zorgen dat je aan eten m'. r de oorlog zat Hugh op de dels-H.B.S. en later op de iemie in Den Haag. Daar zat op de afdeling schilderen en ische vakken. Toen Hugh de academie kwam, moest in dienst. st de gewone militaire ist. 'Ja, je had toen nog niet die aardige methoden om t te komen. Trouwens, de ter die ik had, die kende me van m'n geboorte en dacht ik bang was dat ik niet in ist mocht. Hij zei: niks aan ïand jongen, je bent gezond. had ik wel het kortste en uitgezocht: zes maanden, r daarna kwam de schijn- Oilisatie. Was ik weer de S. Enfin, ik heb ook nog pchten'. ter ben ik ondergedoken, t ze zo dit en dat soort jon- s zoals ik. In Den Haag had :en mooie kamer en daar zat lan kookboeken te lezen. Of schilderden met vrienden die koekblikken. Twintig een rij. Eerst allemaal wolk- met witte verf, dan zonne- met rooie, dan boompje, mpje, boompje, stippeltje, peltje, stippeltje, nou ja, dat mde-band-werk. Verdienden 25 gulden per week mee. 5 toch iets. Ik ruilde blikken :e melk tegen brood of boter dan ging je wat klaarma- de oorlog ging Hugh Jans r Amsterdam. Hij had een tje de pest aan Den Haag. werkte eerst bij een recla- ïureau. Maakte daarna boek- ilagen en deed wat illustra- verk. Ik heb nog even bij Parool gezeten, waar ik de halen van Willem (Wit- up) van tekeningen voorzag. 11 en toen bij Het Vrije 'Kijk' wij zijn huichelachtige calvinisten; wij vinden eten eigenlijk een zonde!' Volk. Heb ik achttien jaar ge werkt. totdat ik er twee jaar geleden werd uitgegooid. Elke dag een cartoon tekenen en ver der illustraties bij verhalen in de dikke zaterdagkranten' Hugh tekende ook al voor Vrij Nederland en op een gegeven moment kreeg hij daar zowaar een kookrubriek die al snel veel succes had. Toen, op m'n vijfendertigste waren we bij Het Vrije Volk met een aantal dikke mensen: Eppo Doeve, Gerda Brautigam, Frits van der Molen en Charles Boost. We bedachten toen dat we een club moesten oprichten om te verma geren. Want ik raakte ook aar dig gezet. Ik groeide uitsluitend naar alle horizontale kanten. Maar ja, dat vermageren vatte ik zó ernstig op dat ik de hele dag liep te duizelen. Ik kon die rubriek voor Vrij Nederland ook niet meer schrijven, want ik zat te kwijlen boven df» schrijfmachine. Toen ben ik er maar mee opgehouden'. Om de tijd wat sneller door te draaien: Ilugh kookte veel met z'n vrouw Anneke, schreef kookboekjes en -boeken en vehdween tenslotte bij Het Vrije Volk. Intussen maakte het pro gramma 'Dagje Ouder' van Hueh een televisiekok en nog steeds is hij regelmatig in dat programma te zien. 'De mensen denken dat ouden van dagen geen schik hebben in koken, maar da's onzin. Ze heb ben namelijk veel tijd. Ik geef dan recepten voor twee perso nen. Dat is makkelijker voor hen. Per uitzending krijgen we zo'n twee- tot vierduizend aan vragen voor de recepten'. Hugh piekerde er al een tijdje over om zijn kookkennis in praktijk te brengen Met een vriendje (Eddie Wijngaarden) van z'n oudste zoon begon hij tenslotte in januari van dit jaar het restaurant 'Quatre Canetons' aan de Amsterdamse Prinsen gracht. Daar is hij nu één van de twee directieleden. Hij zorgt voor de inkoop in samenwer king met de chefkok, denkt de receptuur uit en gaat iedere middag uitgebreid in de keuken proeven. Hugh is in z'n ele ment. Denkt hij ook wel eens aan India? 'Ik heb ontzettend veel wroe ging als ik verhalen over arme landen lees. Het Is een waanzin nige verdeling in de wereld. Het is belachelijk dat ik vlees naar de slager terugstuur omdat ik het niet goed genoeg vind voor het restaurant, terwijl de mensen dóér niks te vreten heb ben. Die Unctad volg ik op de voet. De rijke landen bestaan uit een stelletje enorme schurken. Ze willen helemaal geen geld ge ven. Ja, wél lenen, nou, maar dat komt er met een vette rente weer uit. Ik zou best wat voor arme landen willen doen. Trou wens, voor alle onderdrukte volken wil ik me inzetten. Maar ja. je kunt moeilijk gratis een kookboek schrijven voor de ar me landen. Want ze hebben daar niks te eten Een boekje over koffie voor het Angola-comié? 'Jéaa. direct, da's prachtig, dat Angol a-comité! Recepten over hoe je koffie toch lekker kan maken die niet uit Angola komt. Ben ik direct vóór. Trou wens, als er een instantie is die hi ivoorbeeld een grote eterij wil organiseren ten behoeve van de arme landen, nou, dan stel ik me onmiddellijk beschik baar. 't Is natuurlijk wel eek: je lekker vol vreten voor die ma gere stakkers. Maar ja. het geld moet toch érgens vandaan ko men Van welke keuken houdt Hugh Jans het meest? 'Van de lekkere keuken, haha! Kiik, wij zijn huichelachtige calvinisten. Wij vinden eten ei genlijk een zonde. Als we drin ken, dan zeggen we: 'Nou, geef mij maar een borreltje'. Ik zeg: 'Hè, ja, zalig, een borreltje! Dat Hinkt heel anders. Misschien komt het daardoor ook dat het de Nederlandse vrouw nrn *;>nt?sie ontbreekt. Op huis houdscholen en zo krijgen de msisies wel goed kookles geloof ik. Als ik die bekende huis- houdkookboeken bekijk, dan zeg ik: ja. dat is een goeie basis. Maar dan moet Je er verder wat aan doen. Er zijn mensen die tegen me zeggen: Hugh ik heb dat en dat recept van je ge maakt. maar ik heb er iets aan veranderd. Dan zeg ik: prachtig, prachtig, daar zijn die recepten voor. Met koken is het nét als met muziek: je kunt alle noten pre cies uitvoeren en dan is het aardig. Jaar je kunt het óók zelf interpreteren. Maar je moet dan wel zorgen dat het niet valt klinkt. Da's met koken nét zo: je hoeft je niet aan de receptuur te houden, maar zorg wél dat het lekker wordt. Gaan wc in Nederland vooruit' Ik dacht het wel. De mensen komen tegenwoordig met vakan tie overal en leren andere din gen eten. Daardoor worden ze kritischer, maar we blijven cal vinisten. Het is een heel gedoe geweest voordat we dat gembertje op een blokje kaas durfden prik ken. 'Ja, en vergeet niet de knof- flook. Dat was iets voor die rare mensen uit Indonesië en voor de gastarbeiders die altijd zo stinken. Dat gaat er gelukkig af. Nee, de mensen gaan goed en lekker eten belangrijk vin den. Het voorspel bij het eten vind ik ook minstens zo belang rijk als bij de liefde. Het is toch heerlijk om te zeggen: we gaan vanavond eens lekker bij Hugh eten. Die niertjes van hem zijn zo verrukkelijk! Deze twee modellen zijn uit de 'Lieverdjes-serie'. In Zo'n 130 boetieks, modemagazijnen en confectiezaken door heel Nederland, staat tegenwoordig een 'Lieverdjes'-rek, waar iedere week nieuwe modellen aan worden toegevoegd. Op die manier kan iedere trend in de mode onmiddellijk door de fabrikanten worden vertaald in de confectie en een week of twee later is één en ander te koop in de winkel. Voor verkoopadressen even bellen naar 03434 - 2244. Links: Een katoenen jurkje uit de Lieverdjes-serie van 39,75. Rechts: Katoen-polyester 'superplie' met broderie ƒ29.75. gen: 'Wil je een auto?' dan zou hij 'nee' zeggen, omdat ie niet wist wat ie er mee moest doen. Pas als hij erin zit, rijdt en er profijt van heeft. Ja dón wil hij die wagen niet meer kwijt. Zo is het ook met de emancipatie. Zolang alles z'n gangetje gaat, zullen veel vrouwen geen inte- resse hebben. Pas als ze ellende aan hun hoofd krijgen, ja, dan merken ze ineens dat ze niet zijn geëmancipeerd. Een ander voorbeeld: persvrij heid interesseert mensen die niet kunnen lezen niks. Daarom moet je niet zeggen: die pers vrijheid is overbodig. Nee, je moet de mensen leren lézen' Wat vind je van Dolle Mina's? 'Uitstekend. Het feit dat ze af en toe wel eens rare kreten slaken wil niet zeggen dat ik niet achter hun streven sta. Juist wél.' De dochter van Danny Hij wordt wel de ambassadeur van miljoenen arme kinderen genoemd. Danny Kaye, de Ame rikaanse filmkomiek. Door zijn toemee's weet hij tienduizen den dollars los te krijgen voor Unicef, ledereen moet om hem lachen en wanneer hij bezig is aan een one man show, rollen de mensen soms uit hun stoel van het lachen. Dat gebeurde laatst ook m New York. Danny stond op het toneel en in de zaal met duizenden mensen was ook zijn dochtertje Dena. 'le dereen zat te schateren van het lachen', vertelt Danny 'Maar mijn dochter keek ernstig naar de grond en vertrok geen spier. Na afloop van de voorstelling kwam ze naar de kleedkamer en zei met tranen in de ogen: 'Pap pa, ik vind het niet leuk dat de mensen je zo uitlachen'. De boodschap van Herman De ster van Herman van Veen blijft maar hoger schieten. In Nederland en België ligt het publiek aan de voeten van deze cabaratier, dankzij de nieuwe 'taal' die Herman brengt. Maar vraag hem niet wat voor 'bood schap' hij de mensen heeft te brengen. 'Het enige wat ik doe is de mensen iets vertellen. Over m'n ontdekkingen, over heuvels en velden die ik zie. Ik wil dat aan de mensen door ge- Lucille heeft het moeilijk Het is niet altijd leuk om een bekende moeder te hebben. Daarover weet Lucy Arnez mee te praten. Haar moeder is Lu cille Ball, de vrouw die weke lijks miljoenen aardbewoners laat lachen om haar televisie shows. 'Ze verwachten ran mij dat ik net zo leuk ben als m'n moeder en dat valt wel eens tegen', zegt een treurige Lucy, die onlangs in het huwelijk trad met regisseur Phil Vander- voort. Moeder Lucille toas tégen dat huwelijk omdat Phil heel andere plannen had met zijn levenspartner. Phil wil ran haar een échte actrice maken, terwijl Lucille haar dochter een prima meisje blijft vinden voor haar eigen show. 'Voorlopig staat mijn dochter nog onder contract bij mijn eigen maat schappij', zegt Lucille Ball te vreden. 'We zien wel wat er gebeurt. Met het privéleven van mijn dochter heb ik niets te ma ken. Maar zakelijk zal ik altijd voor haar opkomen'. In de twee-en-een-half jaar dat MARCEL VAN DAM nu om budsman is hebben er altijd meer vrouwen op zijn program ma gereageerd dan mannen. Hoe komt dat? 'Ik geloof dat er meer vrouwen zijn die problemen hebben, dan mannen Het is altijd de vrouw die achterblijft met een echt scheiding. Een vrouw is over het algemeen kwetsbaarder. Ze heeft meestal een lager oplei dingsniveau. Ze heeft de proble men met de kinderen'. Het geld speelt ook een rol. Ja. wanneer een uitkering van een man te laag is, dan is het de vrouw die dat het eerste merkt. De man koopt toch wel zo'n pakje shag. Maar de vrouw staat iedere dag in de winkel en ziet de prijzen stijgen'. Vind Je emancipatie nodig? 'Verschrikkelijk nodig. Dat merk ik aan de brieven'. Er zijn vrouwen die willen he lemaal geen emancipatie. Ze vinden het zo wel goed. 'De vraag of ze het willen is niet belangrijk. Als je iemand in het stenen tijdperk zou vra- ven. Van mij zullen ze nooit het verlossende woord horen. Ik heb geen boodschap. Ik ben geen boodschappenjongen. Voor boodschappen moeten ze bi) de kruidenier zijn'. Casslus moet betalen 'Wanneer je gaat scheiden, kun je beier maar geen dollar bezit ten', vindt bokser Cassius Clay, alias Mohammed Ali. Hij moest namelijk een borgsom storten van vijftigduizend dollar voor zijn ex-echtgenote Sonji Clay. Die borgsom was een zekerheid voor de tengere Sonji, die had verwacht dat haar forse vechter niets zou betalen. De rechter heeft uitgemaakt da i Cassius voortaan iedere maand vierdui zend dollar moet schenken. Het zit er natuurlijk dik in dat Cassius denkt: 'Daar is niet te genop te boksen'. 400 gr. gehakt (half varkens- half rundergehakt) olie 250 gr. uien zout cn peper halve liter water 1 bouillonblokje 250 gr. tomaten 3 groene paprika's kwart blikje doperwten 5 bananen Doe de olie in een pan en smoor het gehakt. De uien in ringen snijden en toevoegen. Houd de pan gedurende tien minuten afgedekt. Voeg zout en peper toe. alsmede de bouillon die is gemaakt van het water met het bouillon blokjes. Laat het geheel drie kwartier sudderen. Snijd de tomaten in grove stukken en maak van de paprika's reepjes. Voeg dit alles samen met de orwtjes bij de massa en laat het geheel tien minuten sto ven. Dan de in repen gesne den en gehalveerde bananen toevoegen. Menutip: Halve grape fruit met sherry, bananenragout, aardappelpuree, gemengde sla, hopjesvla. rcdnelic behoudt zich het recht voor om opname in deze rubriek ontvangen me- [suliingen verkort weer te geven. BIJ llkatic wordt met dc naam van de nder ondertekend. Brieven kunnen wor- gezondeil «on do Iteor Joh. C. Franoken, etaris van dc hoofdredactie van Trouw- irtet, Postbus 859. Amsterdam. >amen op weg rwijl ik de verslagen las van de tigheden van de gereformeerde 10de ('Samen op weg' 28-4-72) werd mij het benauwende gevoel, dat nog wel eens een hele tijd zou nnen duren alvorens de eenheid van christenheid gerealiseerd zal zijn, ter versterkt Hoewel velen van goe- wil zeggen te zijn, zijn er nog zeer Inig concrete resultaten behaald, bben wij God nog niet genoeg en wachten? Hebben wij het recht )n geduld nog langer op de proef te llen? Wil men de (b.v. gerefor- erde) traditie stellen boven de wil a God? Het is nu de tijd om onszelf bevrijden van de 'hokjesgeest', die d een doorn in het oog moet zijn. weten weinig van een hierna- lals. maar niemand zal daar toch (b.v. gereformeerde) etage ver- chten. Irecht. Peter van der Poel Boebenetalage Piet Grijs: Blijf met je fikken van de luizepoten af!', Querido 144 blz 12,90. Deze bundel met de intrigerende titel is de derde van columnist Piet Grijs. Eerder schreef hij onder de naam Raoul Chapkis drie werkjes, waarvan De reizen van Pater Key wel het meest furore maakte. In deze laatste verzameling columns, 36 in getal, is veel ruimte besteed aan De andere Van Dale, de lijst met woorden die Grijs kreeg toegespeeld toen hijzelf in Vrij Nederland met het spelletje was begonnen. Het resul taat was een lijst van 500 woorden, in het boek afgedrukt en van zijn com mentaar voorzien. Hij schrijft in zijn inleiding op de lijst dat hij, behalve' de spontane bronnen van Inzendingen' ook het verzameld werk van Kees van Kooten en WLm de Bie, dat van Carmiggelt en Célines 'Reis naar het einde van de nacht' doorlas. De oogst daaruit was klein, meldt hij, 'de mees te niet woordenboekwoorden zijn particuliere vondsten die verder niet gebruikt worden'. Grijs sorteerde niet alleen zijn co lumns uit VN, maar nam ook stuk ken op die in Holland Maandblad, Avenue, Propria Cures, Algemeen Handelsblad en Het Parool stonden. Het plezierige van Grijs' proza is zijn zakelijkheid. Van poespas, fraaie zin nen, draaierij en wijdlopigheid houdt hij niet. Daarbij komt dat hij origine le onderwerpen aanpakt, ook die bij het publiek op het eerste gezicht moeilijk zouden kunnen overkomen. Zeer voor de hand liggende onderwer- Koningin Juliana staat hier bij de beeldengroep die zij pen, maar nooit benut, zijn zijn prooi, zaterdag onthulde bij het nationaal oorlogs- en verzetsmu- zen waarom'"verliefden «lkaafln scum Overloon. De sculptuur is door de •verzeUgepen- do-kindertaal toespreken? sioneerden' aangeboden aan de Stichting 1940-1945. J.H. De Koningin maakte na de plechtigheid een rondgang door het museum en zij bleef stilstaan bij de gepantserde auto, waarmee het koninklijk gezin op 12 mei 1940 naar Engeland vluchtte. Zij bekeek de wagen van alle kanten en zei laconiek: 'Het nummer klopt niet'. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen dlc niet onderling met elkaar In verband ■taan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels tc worden Ingesloten. Adres: redacUe Trouw-Kwartet, postbus MS. Rotterdam. Vraag: Onlangs kocht ik een antiek, gebeeldhouwd kastje van massief eike hout. Hoewel het zeer oud is, is het nog in goede staat. Het grootste euvel is, dat soms dikke resten boenwas zich hebben vastgezet op de richeltjes, krullen e.d. Op het bovenblad zitten inktvlekken en enigszins wit uitgebe ten plekjes. Daar het Jammer zou zijn, het kastje een rlgoreuze behan deling van afschuren enz. te geven, hetgeen ook bijna niet doenlijk is in verband met beeldhouwwerk, zou ik graag een middel willen weten om was en vlekken te verwijderen. Antwoord: De inktvlekken en de uit gebeten plekken op het bovenblad palet u aan op de gebruikelijke ma nier, het beste met zeer fijne staal- wol, die u als prop even door goede was haalt. Dit is vakliedenwerk, dus u moet het eerst eens op een onopval lend plekje aan de achterkant probe ren of de staalwol wel fijn genoeg is en geen krassen maakt. Met de nerf meeschuren! Om de wasklodderrs uit het beeld houwwerk te verwijderen, moet u vak liedenwerk verrichten: heel rustig, kleine stukjes tegelijk cn eens probe ren hoe het wordt op een onaanzien lijk plaatsje. De was moet zodanig verwarmd worden dat het spul verwij derd kan worden. Nu kunt u het kastje wel in de buurt van een gas haard zetten, maar u begrijpt wel dat zelfs het droogste hout kan kromtrek ken bij te grote verhitting. Daarom is het beier een pannetje warm water te nemen en een hard borsteltje of kwastje te proberen met het warme water de was weg te krijgen. Een oude tandenborstel kan nuttig zijn. Ais de was eraf is en het hout is door een door droog, dan ziet u witte plekken op de plaats waar u met het warme water heeft gewerkt Die kunt u weer weg krijgen met dezelfde was als die u voor het bovenblad heeft gebruikt. U hoeft dan natuurlijk niet te schu ren. Ook hier gebruikt u dan een borsteltje of kwastje, maar dan een zacht, mei was. Voonal niet te veel, (anders worden het weer lelijke klod ders) en uitboenen mei een zachte lap of schone zachte borstel. Mocht dit geen behoorlijk resultaat opleveren dan zal u advies moeten inwinnen hij een goede antiquair. On ze expert, meubelhersteller, heeft ons verzekerd dat het een heel werk is. maar een werk dat een particulier het beste zelf kan doen, want het werk loon voor deze klusjes ls praktisch niet meer te betalen. Van een correspondent SASSENHEIM Het tweejarig doch tertje van de familie Van Veelen uit Sassenheim is in een sloot langs de Oude Heereweg te Voorhout geraakt, vlak bij de woning van haar grootou ders, en verdronken. HOOFDDORP De 18-Jarige Henk van der Putte is zaterdagmiddag in het Albert van der Zwaardbad ver dronken. Vermoedelijk is hij tljdena het zwemmen onwel geworden en kreeg hij een hersenbloeding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9