Hogere prijs van dagbladen lijkt niet te vermijden 0 Geding om gymnasium een spannende zaak m 3 or een eigen huis. Jaarverslag Nederlandse dagbladpers: 'Honorarium voor commissarissen is vaak te hoog' Manusama: Nederlandse volk heeft vertekend beeld van ons Ravage in zwembad: tien mille schade Zuster Dekkers onderscheiden Breda solliciteert naar vestiging rijksdiensten Huifkar van Dolle Mina's besmeurd Algemene Bank Nederland Rector R. van Amerongen: ik geloof dat het zelfstandige gymnasium nooit zal verdwijnen TROUW/KWARTET MAANDAG 8 MEI 1972 T6/K8T AMSTERDAM Een venlere verhoging van de abonnements prijzen van dagbladen lijkt onver mijdelijk. Het is echter niet waar schijnlijk dat deze verhoging de stijgende kosten volledig zal kun nen opvangen. Dat staat in het jaarverslag over 1971 van de vereniging De Nederlandse dag bladpers (NDP). Om de stijgende kosten volledig op te vangen zou een prijsverhoging van ten minste 60 cent per week per 1 juli 1972 noodzakelijk zijn, maar de NDP vraagt zich af of de frequentie en de omvang van de abonnements prijsverhogingen de grens van het commercieel haalbare niet hebben be reikt. In het jaarverslag wordt 1971 'een economisch dieptepunt in de dag bladgeschiedenis' genoemd en de per spectieven voor 1972 nog ongunstiger.' Verslechtering In 1971 stegen de kosten van de dagbladen met naar schatting 9,7 pro cent. Daarnaast daalden de inkomsten uit advertenties met 2 procent, on danks de advertentietariefsverhoging van 6 procent. Dit was het gevolg van het afnemen van het advertentievolu me. De drastische verhoging van de -abonnementsprijzen met ruim 28 pro cent leidde tot een belangrijke ver meerdering van de totale inkomsten, maar vormde toch een onvoldoende compensatie voor de gestegen kosten en de gedaalde advertentieoporeng- sten. De stijging van de totale inkomsten bleef 3,4 procent achter bij de stijging van de totale kosten. Dit heeft geleid tot een verslechtering van de bedrijfs resultaten met in totaal 23 miljoen gulden. Hierbij komt nog dat de ethercompensatie in 1971 18 miljoen gulden minder bedroeg dan de com pensatie die in 1970 werd ontvangen. Voor het eerst sinds vele jaren is in 1971 de gebruikelijke stijging van de oplage der dagbladen (gemiddeld 2.6 procent per jaar) achterwege geble ven. Er trad een daling op van 0,4 procent. De NDP noemt deze daling 'op zich zelf nog niet verontrustend.' Overheidsbeleid 'Het is duidelijk', aldus het jaarver slag, 'dat op zeer korte termijn ver gaande maatregelen ter verbetering van de economische positie van do dagbladen noodzakelijk zijn oni inher- .'stelbare schade aan de persverschel denheid te voorkomen.' Over het op 30 maart uitgebrachte eindrapport van de commissie 'Be drijfsfonds voor de pers' zegt de NDP ZO-—i J WW KWArt J •Oio OOK WEER poen; VENTJE-? Van een verslaggever DEN HAAG Het is onjuist com missarissen van bedrijven een honora rium te geven in de vorm van tantiè me. Daardoor ontstaan vaak uitzon derlijk hoge beloningen, die niet in verhouding staan tot de tijd, die de commissaris van het bedrijf besteedt Bovendien is tantième meer een pre mie oor de ondernemer, voor zijn succes en voor zijn inventiteit. Dit zei de Nijmeegse hoogleraar en SER-kroonlid prof. mr. W. C. L. van der Grinten in Den Haag tijdens een bijeenkomst van de Haagse kringen van de werkgeversverbonden NCW en VNO. Prof. Van de Grinten pleitte er voor bij de honorering over te gaan tot vaste vergoedingen, die in een redelij ke verhouding staan tot de aan het bedrijf bestede tijd. Hij is tegenstan der van de beroepscommissaris. 'Daar mee zou, aldus de Nijmeegse hoogle raar .een vervorming van de commis sarisfunctie optreden. Bovendien is het juist belangrijk, dat de commissa ris een andere hoofdtaak heeft'. CongresDoor de Eeuwen Trouw' Van een verslaggever UTRECHT 'Bij de publiciteit over de Zuid-Molukkers zijn het vooral de negatieve factoren waarop de nadruk wordt gelegd. Daar door ontstaat een vertekend beeld van ons bij het Nederlandse pu bliek'. Dat zei ir. J. A. Manusama, president van de 'Republiek Zuid- Molukken', op het congres van de stichting 'Door de Eeuwen Trouw'. dat het bezwaarlijk aan te nemen is. dat regering en parlement 'deze zo duidelijke en dringende adviezen van een groot aantal deskundigen op het gebied van pers en omroep naast zich neer zal blijven leggen en dat zal worden volhard in een overheidsbe leid, dat op geen enkele wijze het verdwijnen van een groot aantal dag bladen met de daarmee verbonden on herstelbare schade aan de diversiteit van de pers weet te voorkomen.' Investeringen Een lichtpunt noemt het jaarverslag dat ondanks de aanzienlijke prijsver hogingen het oplagecijfer vrij stabiel is gebleven. Dit geeft aanleiding tot vertrouwen, dat zich heeft gemanifes teerd in belangrijke technische en andere investeringen die vele dagbla den in 1971 hebben gedaan. Ook de verbeterde communicatie tussen om roep en pers wordt als positief punt vermeld. De NDP telt nu 54 leden. Het aantal zelfstandige dagbladondernemingen daalde van 33 naar 31. terwijl het aantal dagbladtitels van 99 od 97 kwam. Tien jaar geleden waren er 5-1 zelfstandige dagbladondernemingen, die 103 kranten uitgaven. Van een correspondent BUSSUM Indringers hebben in de nacht van zaterdag op zondag een ravage aangericht De schade wordt begroot op een kleine tienduizend gulden in het sportfondsenbad. De indringers moeten zijn binnenge komen, nadat zaterdagavond, het laat ste personeelslid het bad verlaten had. Zondagmorgen ontdekte de ma chinist toen hij binnenkwam de rava ge. In het buffet had men alles over hoop gehaald en over de grond ge gooid. Sigaretten- en snoepautomaten kassa's en dergelijke lagen in het binnenbad in het water, dat vrijwel geheel bedekt was met dingen die daar niet thuishoorden, ook stoelen en tafels van het terras. Een grote kassa uit het kantoor had men kenne lijk enige malen op de grond laten vallen in de hoop, dat het gevaarte zou openspringen. Afscheid bij verpleegkundigen AMSTERDAM Vanwege het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd heeft mevrouw A. M. Dekkers, directrice van het bureau van de Ne derlandse Christelijke Vereniging van Verpleegkundigen en Verzorgenden (3500 leden) haar functie neergelegd Tijdens een drukbezochte receptie in de Europazaal van het hotel-restau rant Americain, heeft de Amsterdam se wethouder A. A. Verheij haar za terdagmiddag medegedeeld dat de ko ningin haar benoemd heeft tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Zuster Dekkers heeft meer dan 25 jaar haar krachten aan deze organisa tie gegeven; zij behoorde tot één van de oprichters. Haar opleiding kreeg zij bij de SICSA te Amsterdam, waar zij ook een aantal jaren wijkverpleeg ster was. Na de bevrijding is zij geleidelijk geheel in dienst v^n de organisatie gekomen. De presidente van de vereniging me vrouw Lievaart wees er in een loe- spraak op dat de organisatie aan haar zeer veel te danken heeft. Zij was een centrum, waarop heel veel neerkwam. Als adviseuse blijft zuster Dekkers aan de vereniging verbonden. Zij kreeg met haar zuster, die haar in veel opzichten assisteerde, een reis naar Israël aangeboden. In andere toespraken en geschenken kwam eveneens de grote waardering voor zuster Dekkers tot uiting. Namens de federatie sprak mevr. A. Jordan, namens de katholieke Unie voorzitter T. H. C. de Jong, namens de Neder landse Vereniging de heer G. Rood- hart. In haar dankwoord heeft zuster Dekkers op een toespeling, ton einde tot meer geconcentreerde samenwer king te komen tussen de drie vereni gingen, erop gewezen dat wanneer deze ooit verwezenlijkt zou worden, zij hoopte dat de eigen identiteit der verenigingen en ieders eigen inbreng in het geheel van de federatie toch op de een of andere wijze bewaard zou kunnen blijven. Verscheidenheid moet als verrijking en niet als verschraling worden gezien. Hij veroordeelde het agressieve optre den van bepaalde Zuldmolukse jonge rengroepen, maar voegde er aan toe dat degenen die zich werkelijk mis dragen een zeer kleine groep vormen. 'Zoals je de Nederlandse jeugd niet beoordeelt naar een klein percentage druggebruikers, zo kun je de Zuidmo- lukse jongeren niet beoordelen naar een handjevol onruststokers, dat zich onder hen bevindt'. Het vertekende beeld, dat de Neder landse bevolking zijns inziens van de hier te lande verblijvende Zuid-Mo lukse gemeenschap heeft, betreft vol gens ir. Manusama ook de onderlinge verdeeldheid. Volgens hem wordt die verdeeldheid sterk overdreven. Hij zei dat tachtig procent van de ruim der tigduizend Zuid-Molukkers in Neder land is verenigd in de 'Badan Persa- tuan', een overkoepelende organisatie die achter 'president Manusama' staat. Van de overige twintig procent staat volgens hem ook een deel positief tegenover de 'regerlng'-Manusama. Bij wat er overblijft van die twintig pro cent moeten de aanhangers van de 'tegenregering' onder leiding van ge neraal Tamaëla worden gezocht. Op dit congres voerde ook het woord kolonel J. R. P. Montgomery, secreta ris van de 'anti-slaverysociety', een in Engeland gevestigde internationale or ganisatie die reeds sedert 1839 zich bezighoudt met de bestrijding van de slavernij in al haar openlijke en ver kapte vormen. Op het congres sprak de heer Z. Sawor, secretaris van het nationale bevrijdingsfront voor West-Papoea, zijn bezorgdheid uit over berichten, volgens welke Japan van Indonesië tegen een enorm bedrag het mandaat over West-Irian zou willen verkrijgen. Japan, zo is bekend, heeft grote inte resse in de West-Iriaanse bodemschat ten. Van een correspondent BREDA De stad Breda heeft zich opnieuw officieel kandidaat gesteld voor de vestiging van een of meer rijksdiensten. Burgemeester en wet houders hebben hierop aangedrongen bij minister Udink. Deze minister heeft onlangs gezegd dat Breda zeker niet op de eerste plaats in aanmer king zal komen voor huisvesting van een rijksdienst. Volgens het regeerak koord is het de bedoeling rijksdien sten in hun geheel over te brengen en versnippering te voorkomen. Bur gemeester en wethouders wijzen de minister nu op de zorgelijke arbeids situatie in Westbraibant. Van een correspondent SOEST De huifkar, waarmee een groep Dolle Mina's op toernea is door Nederland om abortus-vrijheid te pro pageren, is zaterdagavond in Soest met teer of iets dergelijks besmeurd en voorzien van de opschriften: 'Het zal je moeder maar wezen' en 'Gaat heen en vermenigvuldigt U'. De poli tie te Soest heeft de zaak in onder zoek. De Dolle Mina's waren uit Nijkerkerk iri Soest aangekomen. De Algemene Bank Nederland wil U aan geldmiddelen heipen om een huis te kopen. AUe kantoren van de bank kunnen U een hypothecaire lening aanbieden, die wordt verleend door de Algemene Bank voor Hypothecair Krediet, een dochteronderneming van de ABN. Onze rente is heel redelijk,momenteel 87«%en een afsluitprovisie van l°/o Wij verstrekken U graag nadere inlichtingen. ~door Aukje Holtrop HAARLEM Vanmiddag dient voor de Bredase rechtbank het kort geding dat de ouders van de leerlingen van het gymnasium Ypelaar in Breda tegen het schoolbestuur hebben aangespannen uit protest tegen de plannen om dit zelfstandige gymnasium op te heffen. Het i9 voor het eerst dat een zelfstandige school inzet van een rechterlijke procedure is. Tot nu toe waren de ouders er met hun protest tegen opheffingen van bepaalde scholen altijd te laat bij. En een school die eenmaal ver dwenen is, komt niet gauw meer terug. Er is alle reden om de uitslag van het kort geding af te wachten. Als de Ypelaar-ouders winnen, zou dat ande- re ouders kunnen stimuleren tijdiger in beweging te komen als de school van hun kinderen door een schoolbe stuur dreigt te worden opgeheven. Wat het zelfstandig gymnasium be treft, zou een gunstige uitslag van het geding een verdere terugloop (in 1968 waren er nog ruim 80 in ons land, nu zijn er nog maar 43 over) kunnen afremmen. 'In Breda wordt nu voor het eerst teruggeslagen en dat vind ik volko men terecht', zegt rector R. van Ame rongen van het Stedelijk Gymnasium in Haarlem. Tot december van vorig jaar was hij voorzitter van de werk groep schoolleiders zelfstandige gymnasia (van de Algemene Vereni- ging van Schoolleiders), een werk- groep die zich samen met de landelij ke gymnasiale ouderraad regelmatig opwond over het gemak waarmee de zelfstandige gymnasia door schoolbe sturen en het departement van onder wijs om hals gebracht werden. "In Breda heeft het bestuur een on zorgvuldig beleid gevoerd, het heeft de prioriteiten verkeerd afgewogen. Een school krijg je nooit meer terug, als ie eenmaal weg is. Het duurt in ons land zo'n 12 jaar. voordat je de oprichting van een school verwezen lijkt hebt en in één dag kan het bevoegd gezag, een schoolbestuur of het gemeentebestuur een school slui ten. Ypelaar zou moeten worden opgehe ven om andere middelbare scholen in Breda uit te breiden. Er zijn alterna tieven op tafel gelegd, waarbij Ype laar niet zou hoeven te verdwijnen'. De strijd om het zelfstandig gymnasi um wordt al sinds de invoering van de mammoetwet ln 1968 gevoerd. Sinds die tijd verdwenen er 40 zelf standige gymnasia (waaronder veel katholieke seminaries) hoewel door het verdwijnen van het Latijn uit de brugklassen het verlangen naar zelf standige gymnasia juist groeide. Niet tegengehouden Een belangrijke factor in dit proces vormde het departement. Al is het zelden met zoveel woorden gezegd, duidelijk was wel dat het departe ment het verdwijnen van zelfstandige scholen zo niet bevorderde, dan wel: niet tegenhield. Twee jaar geleden maakte de toenmalige staatssecretaris Grosheide duidelijke toespelingen op de korte toekomst die de zelfstandige gymnasia zou zijn beschoren. Sinds die tijd is het ministerie wel wat voorzichtiger geworden in zijn uitla tingen. maar Van Amerongen ls ervan overtuigd, dat men er in Den Haag in zijn hart en misschien zelfs wel op papier rekening mee houdt dat het zelfstandige gymnasium een aflopende zaak is. 'Al hebben ze ons herhaalde lijk verzekerd dat ze de gymnasia niet willen laten fuseren of inleveren. Dr. Gathier (hoofd van de afdeling vwo red.) heeft ons zelf gezegd dat hij vier gymnasia heeft weten te redden, al zei hij er niet bij welke dat waren. Nu is het zo dat we bij minister Van Veen wel begrip ontmoeten voor het zelfstandig gymnasium. Hij vindt het een moeilijke zaak maar hij wil het wel een kans geven. Het hangt van de maatschappelijke ontwikkelingen af, zei hij. Wat zijn dat? Dat soort dingen wor den wel uitsluitend gezegd als men iets weg wil hebben en men duidelijk zijn twijfels heeft Je hoort nooit zoiets als het om de toekomst van het basisonderwijs gaat. Tegen Van Veen hebben we ook ge zegd, dat het alles cn iedereen, ou ders, leraren en leerlingen bij elkaar maar om zo'n 4500 mensen gaat. Maar dat is wel weer een Irenehal vol', zegt hij, *ik moet er niet aan denken'. Waarom Waarom wil het departement die zelf standige scholen weg hebben? 'Het doet mij altijd denken aan een wat lastige, maar nette zolderopruiming, waarbij ouders twijfelen of ze de oude spullen maar weg zullen doen of nog wat bewaren. Op het departement spelen ze nu de ouderrol. Daar vin den ze ons een verouderd schooltype, al zijn we juist na de invoering van de mammoetwet het meest gemoderni seerd van alle scholen'. De zelfstandige gymnasia zijtn nooit van het rijk geweest (ze waren stede lijk of bijzonder), ze vielen ook nooit onder de voorschriften van het rijk. Voor het departement waren de gymnasia ties onwezenlijks. Met de invoering van de mammoetwet zijn het rijk en deze scholen steeds dich ter bij elkaar gekomen, de gymnasia vallen ook'onder deze wet Maar de ongrijpbaarheid van vroeger heeft waarschijnlijk irritatie gewekt op het departement. Bezwaren als zouden zelfstandige scholen duurder zijn, en minder keu zemogelijkheden in de hoogste klassen hebben, wijst rector Van Amerongen van de hand. Er is een paar jaar geleden een rapport uitgebracht waar uit bleek, dat scholen met 200 leerlin gen net zoveel kosten als scholen met bv. 1000 leerlingen. Dat kan nooit een reden voor het departement geweest zijn om deze scholen af te schaffen- Wat betreft de keuzemogelijkheden in de hoogste klassen is het Van Ame rongen uit vergelijkingen met de pak- kettenkeuzen van andere scholen ge- R. van Amerongen bleken, dat het kleine gymnasium minstens zoveel keuzemogelijkheden in de hoogste klassen heeft. Dat komt onder meer door de veel soepeler roosters, die kleine scholen hebben. Bovendien heeft minister Van Veen hulp toegezegd aan de scholen die moeilijk komen te zitten met hun keuzepakketten. Ook dat kan de reden niet zijn. Voordelen De voordelen van een kleine school zijn voor Van Amerongen duidelijk. 'Als een leraar van een grote scholen gemeenschap op mijn school zou bin nenstappen, dan zou hij verschillende kinderen niet naar de gymnasiumafde ling op zijn school verwijzen. Op die scholen worden kinderen op zuiver intellectuele gronden geselecteerd. Maar volgens mij moet je selecteren op werkhouding: kijken of de leerlin gen concentratie kunnen opbrengen, een zekere spankracht. Je moet een breed programma aankunnen en aan- willen. Als een kind dat kan en wil, kan het op een gymnasium terecht. Op een scholengemeenschap wordt een jaar lang intensief naar de leer lingen gekeken. Dat gekijk legt vaak een niet geringe mentale druk op het kind, het voelt zich bespied. Je krijgt vervelende concurrentie en jaloezie discussies, en die moet je dan weer positief ombuigen. Als voordeel van een scholengemeenschap wordt vaak het argument gebruikt, dat het voor een kind prettiger is van het gymnasi um naar de havo in hetzelfde gebouw over te stappen. Nou. dat is soms helemaal niet prettig, sommige kinde ren zouden liever op een andere school met een schone lei beginnen. Dat is een gevolg van dat afschuwelij ke cijfers geven voor bepaa'de schooltypes. Het gymnasium staat bo venaan en de havo ver er onder. Dat is afschuwelijk'. Het gymnasium heeft zelf natuurlijk wel meegewerkt aan die elitegedachte. 'Het ls waar dat de lycea een belang rijke rol gespeeld hebben bij de externe democratisering van het gymnasium. Daar hebben wij van ge profiteerd, zelf lieten we dat liggen. Maar een onderzoekje op mijn school heeft uitgewezen, dat alle mogelijke soorten kinderen uit alle milieus hier zitten. En het fabeltje dat gymnasi umkinderen voor het merendeel gymnasiumouders zouden hebben, bleek ook niet op te gaan'. Belangrijk bleek de vooropleiding van de kinde ren te zijn. Er komen erg veel Mon- tessorildnderen, terwijl daarnaast heel opvallend ook een echt ouder wetse strenge school veel gymnasium kinderen bleek af te leveren'. Agressie De grote scholengemeenschappen zijn een bron van agressie. 'Massaliteit bevordert agressie, dat is op alle mo gelijke manieren al aangetoond. Je moet herkenbare profielen om je heen hebben, herkenbare program ma's. Uit een onderzoek naar de klachten van middelbare scholieren is gebleken dat één belangrijke klacht op de zelfstandige scholen nauwelijks voorkwam: de Identiteitscrisis. 'Identi teitscrisis ontstaan als je jezelf ner gens mee kunt vergelijken, als nor men ontbreken. Een gesloten systeem levert je normen op, die je positief of negatief kunt waarderen, maar die je in ieder geval herkent En dat is verschrikkelijk belangrijk voor de middelbare scholier'. Voor het gynasium komt daar din de klassieke vorming bij, die volgens Van Amerongen niet normgevend is. 'Het zijn compacte vormen, waaraan je jezelf herkent. Ik geloof bovendien in de denkscholende en karakterscho- lende functie van de oudheid. Daar zijn dingen in verwoord waar je kou de rillingen van krijgt, waarin je jezelf herkent Dat is een belangrijke leerpsychologische functie, naast de al zo vaak onder woorden gebrachte cul turele functie van het klassieke on derwijs. Het is niet onjuist om ter verdediging van een klassieke vor ming aan te komen dragen met argu menten als: onze beschaving kan pas gekend worden, als je de klassieken kent; en: het is zo goed om talen te leren die vlak naast onze taal liggen. Dat vind ik wel een belegen pathe tiek. Het zijn heel goede argumenten, hoor, maar het is net zoiets als het elke dag weer vertellen dat de EEG zo nuttig is. Ik geloof dat het daarbij belangrijk is erop te wijzen dat het ontzettend goed is dagelijks met erg moeilijke dingen bezig te zijn, niet intellectueel moeilijk, maar moedlijk, omdat het een beroep doet op erg veel menselijke mogelijkheden. Maar het zelfstandig gymnasium is niet al leen zaligmakend', besluit Van Ame rongen. 'Ouders die hun kinderen hier willen hebben, omdat ze zo'n opleiding zelf niet gehad hebben, vind ik niet leuk. Dat riekt naar statuszoe- kerij. Maar ouders die hier komen en spijt hebben dat ze zelf niet zo'n opleiding gehad hebben, vind Ik leuk. Klassieke talen zijn nu bovendien echt leuk, omdat er een veel beter leerplan is'. Toekomst? Heeft het zelfstandige gymnasium nog toekomst? 'Ik dacht het wel, we hebben het getij mee. We hebben in Nederland een heel merkwaardige manier van onderwijs beleid, of liever een gebrek eraan. We zijn niet sterk in het ontwerpen van een beleid, we maken systemen zonder vulling. Het is belachelijk dat dat hele apparaat van het voortgezet onder wijs, waar tienduizenden bij betrok ken zijn door een handje vol mensen op het departement geleid wordt, We missen mankracht van niveau. Je moet accenten verleggen en dat hoeft geen miljoenen te bosten. Er zouden dui zend Gathiers moeten zijn, bij wijze van spreken dan. Dan zou er een kans zijn dat ze inzien dat we hier achter de ontwikkeling aanlopen en verouder de Amerikaans" toestanden ten on rechte juichend als noviteiten inhalen. In Amerika zijn ze er allang van af dat grote scholengemeenschappen zo goed zijn. Daar wordt nu juist alles weer verknipt'. Desondanks gelooft Van Amerongen wel, dat er over tien jaar nog zelf standige gymnasia zullen bestaan. 'We gens gebrek aan leerlingen is er nog nooit één gymnasium opgeheven. Maar de stichtingsnorm ligt erg hoog. Je moet kunnen aantonen dat je 365 leer lingen zult krijgen en dan kom je pas op het scholenplan. Na 1946 is er in ons land geen gymnasium meer opge richt. Maar nu wordt er op twee plaat sen gewerkt aan de stichting van een gymnasium en de vooruitzichten zijn goed. Als de ouders argwanend genoeg zijn, hoeven er ook niet meer gymna sia opgeheven te worden. We zijn numeriek zwak, met die 43 overgebleven scholen, maar ik geloof dat ze niet weg te branden zijn. Je zou eens een onderzoek moeten instellen, waarom bepaalde culturele verschijn selen blijven bestaan of verdwijnen. Wat is 'verouderd', wat wil dat zeggen 'uit de mode raken'? Bepaalde dingen blijven, zoals de warme bakker, de bio scoop, de kleine kruidenier. Er zijn dingen die absoluut blijven bestaan. De bank van lening verdwijnt, de zwabber, de borstrok, het verschijnsel van de open brief. Maar dingen als een horloge blijven bestaan. En ik ge loof dat ook het zelfstandig gymna sium nooit zal verdwijnen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6