Spoedoverleg in VS over Vietnam E Ontvoerde fascist in Italië teruggevonden door vuilophaler Ajax-suppoosten niet in de 'Kuip' Citroën ongen (14) rengt twee neisjes om N-Carolina kiest voor Wallace v. d. Velde 'erioden met zon Botsing op Grevelingendam: vier doden Meisje (6) door lift doodgedrukt Nixon roept Rogers onverwacht terug uit Bonn Dode walvis in haven Rotterdam Apollo 16 explodeert Voorzitter van Indiase Conoresnartij overleden Met vers geroosterde hazelnoten UW KRANT IS NU W EL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? I VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE DON HIERNAAST IN I I Nieuwe leidse Coraramil mSTELtJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" MAANDAG 8 MEI 1972 53ste jaargang LEIDEN, Zoetenvoudseweg 23, lel. 33741. LEIDERDORP, v.d. Valk/Boumanweg 180. tel. 34210 WASSENAAR, v. Zuylen v. Nijevelistr. 372, tel. 1441 SUWARDEN Twee meisjes het in het noorden van Fries- li gelegen dorp Damwoude, de enjarige Marja de Wite en de jarige Boukje de Jong, zijn r een 14-jarige jongen door drinking om het leven ge- cht. jongen, de eveneens in Damwou- ivonende F. van der W., heeft dag bekend dat hij de meisjes agmiddag in een sloot heelt ge- 1 en hen daarna order water t gehouden totdat ze gestikt wa- Hij ontmoette de beide meisjes in abijheid van de sloot en hij heeft gevraagd hem hun slipjes te n. Toen ze dat weigerden heeft elf geprobeerd deze kledingstuk- te bemachtigen. Waarschijnlijk en ze toen gegild waarna de en hen in de sloot om het leven it. olgens heeft hij de lijkjes naar tochtsloot gebracht en daar met boomstam afgedekt. Daarna is hij huis gegaan waar men niets nders aan hem bemerkte. De jon- was in verband met enkele kleine allen onder behandeling van een trpsychiater. Hij heeft nu bekend wee damesslipjes en een badpak vaslijnen te hebben gehaald. Hij ar ëen inrichting overgebracht. Jeide meisjes, die in dezelfde t wonen, waren vrijdagmiddag sa- op één fiets van huis gegaan, ze 's avonds niet thuis kwamen m gaan zoeken. Tot twee uur in acht hebben tweehonderd man, wie dertig rechercheurs tever- nasporingen gedaan, dagmorgen vond men de lijkjes Ie beide meisjes in de tochtsloot, tip van de in de nabijheid wo- 76-jarige landbouwer F. Braaks- ïe de jongen zo nu en dan in de van de sloot heeft gezien leidde oplossing van het drama. Ie eerste verhoren is gebleken, e jongen al eerder moeilijkheden txueel gebied heeft gehad. Ook lij af en toe plotselinge woede- llen. Zijn ouders die uitstekend id staan, waren met deze feiten hoogte. huiskomst hadden zijn ouders lem niets gemerkt. Hij was hoog- wat stiller dan gewoonlijk. Ook pn aanhouding gedroeg hij zich justig. Volgens de justitiële autori- l heeft de jongen niet tevoren de Hing gehad de meisjes te doden. ftLEN Het warenhuis Schunck fecrlcn heeft dertig personeelsle- bntslag aangezegd in verband met borganisatie van het bedrijf, dat |gs door een krediet van de Nati- Investeringsban: van de onder- I werd gered. Met de vakbonden 1 overleg gepleegd over een af- Jngsregeling van de ontslagenen. gezegd het opgeeft, zichzelf en an- jn uit te spreken, komt nooit r aan het woord, raakt zoek, 8t naamloos. Wordt zelf zwij- ie meerderheid. Huub Oosterhuis indaag: perioden met zon, aar plaatselijk enkele buien, wakke lot matige wind uit zui- fclijke richtingen. Maximum- imperaturen rond 18 graden, brgen en overmorgen: vrij innig, maar later kans op een Een- of onweersbui en gema- gd warm. jorgen zon op: 4.56 onder: 20.18 loonheidsmaskers >r mannen De ravage na de botsing MIDDELBURG Zeker vier mensen kwamen om het leven en drie men sen werden gewond bij een verkeers ongeluk dat zich gisteravond voordeed op de Grevelingendam. Bij de botsing, die een gevolg was van een verkeerde inhaalmanoeuvre, waren in totaal vier auto's betrokken. Geruime tijd na het ongeluk had de ROME (Reuter, AP, UPI) Terwijl de stemlokalen gisterochtend in heel Italië opengingen om de 33 miljoen kiezers in de gelegen heid te stellen hun stem uit te brengen voor een nieuw parlement, was de politie in Rome op zoek naar een kandidaat van de fascisti sche partij MSI, de 39-jarige Gina Ragno, die sinds zaterdagavond vermist werd. Hij is later gebonden en gekneveld, maar ongedeerd aangetroffen in een schuur even buiten Rome. Volgens zijn vrienden was Ragno za terdagavond weggeroepen uit het hoofdkantoor vooi Italiaans-Duitse vriendschap, waarvan hij voorzitter is. Het laatste had men hem gezien in een Romeins hotel van Romanito Mussolini, jazz-pianist en zoon van de fascistische dictator Benito Mussolini. Kort daarna zou Ragno's secretaris een anoniem telefoontje hebben ge kregen, waarin gezegd werd: 'Het is zinloos Gino Ragno te zoeken. Hij is een gevangene van de Rode Brigades'. De 'Rode Brigades' is een extremis- tisch-marxistisch gezinde groepering, die door de officiële communistische partij scherp is veroordeeld, nadat zij de verantwoordelijkheid voor een reeks bomaanslagen, die aan de ver kiezingen voorafgingen, op zich had genomen. Bovendien wordt aan deze groep de schuld gegeven voor de ontvoering van een fabrieksdirecteur in Milaan. Vorige week meldde de politie in Noord-Italië een enorme wapen-opslagplaats te hebben gevon den, dat een arsenaal van de Rode Brigades zou zijn geweest. Men zou tevens plannen hebben gevonden voor het plegen van politiek^ ontvoeringen en andere activiteiten, die typisch zijn voor de stadsguerrilla. Twee vrienden van Ragno meldden dat hij zaterdagavond door een onbe kende op straat was gelokt. Enkele minuten later hoorden zij een doffe klap en een gesmoorde kreet. Ze haastten zich naar bereden op straat, maar Gagno was verdwenen. Gagno zelf heeft dit verhaal tegenover de politie bevestigd. 'Onbekenden' had den hem gedwongen in een auto te stappen, toen hij naar beneden kwam, hem gekneveld, geboeid bedreigd en hem verweten' een vriend van de NAVO, de militairen en Amerika' te zijn. Na zijn opsporing door een vuil nisophaler in een schuur was hij ten prooi aan een zenuwinzinking en is naar een ziekenhuis overgebracht. Het verhaal wordt door de politie onder zocht op 'enkele onduidelijke punten in het incident'. De neo fascisten hopen vele stemmen te winnen door vooral op het gebrek aan 'law and order' te wijzen, dat in het roerige Italië heerst en waaraan zij naar beste krachten hebben meege werkt. De verkiezingen duren tot van middag. AMSTERDAM Da zesjarige Ariet van Romburg is giscerivond doodge drukt tussen een werkl'ft en de lift- stellage. Zij was met een paar vien- dinnetjes aan het spelen in een pand in de Commelinstraat in Amsterdam dat wordt verbouwd. Zij was tot de eerste etage omhooggeklommen in de liftstellage. Een vriendinnetje drukte toen op een knop, waardoor de wei- klift naar beneden kwam en het meis je bekenld raakte. De stroomtoevoer naar de werklift behoorde uitgescha keld te zijn. zoeken een ander masker AMSTERDAM Ajax wordt overstroomd met verzoeken om kaartjes voor de Europa Cup finale. De nood is bij Ajax inmid dels al zo hoog gestegen dat de Amsterdamse club zelfs zijn sup porters al niet meer van plaats- kaarten kan voorzien. Na afloop van de wedstrijd tegen Volen- dam drong een delegatie namens de 82 suppoosten van het Ajax- stadion de bestuurskamer binnen om kaarten te vragen voor het evenement op 31 mei in het Feyenoord stadion. Penningmees ter Henk Timman: 'Ik kan geen enkele toezegging doen, maar ik zal kijken of ik nog een gaatje weet'. Hij en voorzitter Van Praag waren wel gevoelig voor het argument van een van de suppoosten. 'Wij staan iedere zondag klaar om vechtpartijen op de tribunes op te knappen. Maar straks als de Europa Cupfinale wordt gespeeld, vallen wij buiten de boot'. Voorzitter Jaap van Praag deed uit de doeken waarom Ajax zo in moeilijkheden is gekomen. 'Van de 67.000 kaarten voor die wed strijd krijgen wij er 16.000 en dat is nauwelijks voldoende om al onze vasle klanten te helpen'. Van Praag somde op: 'Onze le den, donateurs en buitengewone leden krijgen evenals de obliga tiehouders elk twee kaarten. Daarmee zijn wij er echter nog lang niet. Want wij moeten ook aan onze seizoenkaarthouders en de bezitters van registratiekaar- ten denken. Die krijgen er alle maal één. En dan zijn wij door ons aandeel heen. De mensen vergeten dat die Europa Cupfina le geen wedstrijd van Ajax is, maar van de UEFA'. Wat dat betekent schetste hij. 'Alle Europese clubs kunnen kaarten aanvragen en krijgen die. Wij hadden ook vijf kaarten voor de Engelse bekerfinale van zater dag. Dat is nu eenmaal een be staande regeling. Bovendien kun nen alle eredivisieclubs in Neder land per vereniging 35 kaarten aanvragen en ik denk niet, dat iemand dat zal vergpten'. Schert send voegde hij ei aan toe. 'Wij, Ajax, hebben ook 35 kaarten aan gevraagd. Wij zijn per slot van rekening ook een eredivisieclub. Lukt het, dan kunnen wij nog 35 mensen he'oan, misschien v/el 35 suppoosten'. Voor uitgebreide reoortages en beschouwingen over de snr>,-+ van het afgelopen weekeinde, verwij zen wij u naar de sportpagina's WASHINGTON (Reuter, UPI, AP, AFP) President Nixon beraadt zich vandaag met zijn naaste medewerkers over de weinig rooskleurige situatie in Zuid-Vietnam. De belangrijkheid van liet Ame rikaanse topberaad wordt geïllustreerd door het feit, dat Nixon zijn minister van buitenlandse za ken, William Rogers, onverwacht uit Bonn terugriep. Bovendien stelde Nixons voornaamste advi seur, Henry Kissinger, een voorgenomen bezoek aan Japan uit. Waarnemers in Washington verwach- log kan Nixon ook besluiten tot ver- politie nog steeds geen overzicht van de ravage. Ambulances uit Zierikzee, Dirksland en Bruinisse vervoerden de slachtoffers. Een iy2 meter lange, dode walvis is gistermorgen ontdekt in de Prinses Margriethaven in Rotterdam. Het is 'n raadsel hoe het dier onopgemerkt van uit zee naar Rotterdam is konten drij ven. 's Middags heeft de havendienst het obstakel naar de vuilverbrandings ovens aan de Maashaven gesleept, maar het is niet zeker of het kadaver vernietigd zal worden omdat enige musea belangstelling hebben getoond. SAN DIEGO (Reuter) De Apollo- 16-cabine is gisteren op de marine- vliegbasis North Island in de lucht gevlogen. Eenentwintig personen moesten met verwohdingen naar een ziekenhuis worden gebracht. Het ongeluk gebeurde terwijl de cabi ne werd schoongemaakt voordat hij voor het gebruikelijke onderzoek-na- de-vlucht zou worden overgebracht naar het ruimtevaartcentrum in Hous ton. De explosie vond plaats io een stuurraket. NEW DELHI (Reuter) Damoda- ram Saniivayya, voorzitter van de aan het bewind zijnde Congrespartij van India, is gisteravond in New Do'hi overleden na een hartaanval. ten algemeen, dat Amerika zijn bom bardementen op het gebied rondom de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi en op de grote havenstad Haiphong zullen gaan hervatten om voorraden voor het Noordvietnamese offensief in het zuiden te vernietigen. De Ameri kaanse luchtaanvallen van gisteren op het textielcentrum Nam Dinh, de op twee na grootste stad van Noord- Vietnam op tachtig km ten zuiden van Hanoi, zouden naar de mening van genoemde waarnemers, wel eens de inleiding kunnen zijn tot veel grotere luchtacties tegen het noorden. De uitbreiding van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Zuidoost-Azië onder meer sterke eskaders zware B-52 bommenwerpers, die van bases in Thailand en op het eiland Guam opereren en de versterking van de Amerikaanse marine voor de kust van Vietnam tot ongeveer zestig oorlogs bodems met circa vijftigduizend man hebben president Nixon de middelen verschaft om de grootste lucht- en vlootoperatie uit de hele Vietnamese oorlog te beginnen. Behalve tot uitbreiding van de luchtoor- RALEIGH (AFP, UPI) George Wallace, de gouverneur van Alabama, heeft zaterdag een flinke voorsprong de voorverkiezingen, gewonnen in de Amerikaanse staat Noord-Carolina. Met dit resultaat heeft Wallace in deze fase van de 'primaries' al meer afgevaardigden achter zich verzameld voor de democratische conventie in Miami Beach (waar de presidentskan didaat wordt aangewezen) dan Hubert Humphrey. Gouverneur Wallace, die zijn verkiezingscampagne had gericht op het verzet tegen het zogenaamde ^bushing' (het gedwongen busvervoer van schoolkinderen om scholen te in tegreren). behaalde 50 procent van het totale aantal stemmen tegen 37 procent voor zijn voornaamste rivaal, Terry Sanford, ouid-gouverneur van Noord-Carolina. Shirley Chisholm, af gevaardigde voor New York, kreeg 8 procent. De senatoren Edmund Mus- kie (Maine) en Henry Jackson (Was hington), die niet meer actief aan de campagne deelnemen behaalden res pectievelijk 4 en 1 procent. Ook sena tor McGovern deed niet mee. Wallace weet zich hiermee verzekerd van de steun van 37 afgevaardigden op de naitionaile conventie en Sanford van 27 afgevaardigden. De verkiezingen in Noord-Carolina hebben een dikke streep getrokken door de rekening van Terry Sanford, de liberaal-gezinde oud-gouverneur, die veel waarnemers beschouwden als een reële kandidaat voor de democratische nominatuur in het geval van een onbeslist tussen de grote favorieten McGovern en Humphrey op de nationale partij-con ventie. Voor de republikeinen behaal de president Nixon 95 procent van de stemmen, tegen 5 procent voor Paul McCloskey, afgevaardigde voor Cali- fornië. AMSTERDAM De 51-jarige -T. Geurts, die op 2 mei ernstig werd gewond bij een brand in zijn woning aan de Wittenkade, is in een zieken huis overleden. Hij was met brand wonden en zware inwendige kneuzin gen als gevolg van een mislukte sprong in een vangzeil in het zieken huis opgenomen. phong waartoe vandaag zou kunnen worden besloten zou echter wel eens tot een wijziging in de Russische houding kunnen leiden. ZIE OOK PAG. 7 sterking van de Amerikaanse veilig heidstroepen nu ter sterkte van zes bataljons met in totaal 6.000 tot 8.000 man en het zenden van meer mili taire 'adviseurs'. Wat een uitbreiding van de veiligheidstroepen betreft, kan een amfibiestrijdmacht van circa 5.000 mariniers aan land worden gebracht ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Deze marinierstroepen bevinden Tm Ha/a K1*«1HX zien al enige weken op twee helikopter- dekschepen voo rde kust van Vietnam. Halsoverkop Toen Nixon het verrassende besluit nam om Rogers uit West-Duitsland terug te roepen, bevond de president zich in zijn buitenverblijf in Camp David, gelegen in de bergen van Maryland niet ver van Washington. Politieke waarnemers achten het op merkelijk dat de minister zo halsover kop moest komen, terwijl het overleg over Vietnam oorspronkelijk pas 24 uur later zou beginnen. Door de haast had minister Rogers, die zaterdagavond in Bonn was aange komen voor een driedaags bezoek geen gelegenheid met kanselier Brandt te spreken. Het enige lid van de Bondsregering, dat hij ontmoette was zijn Westduitse collega Walter Scheel, die hem van het vliegveld in Bonn afhaalde en hem een halve dag later al weer uitgeleide deed. Politieke kringen in Washington her innerden er wel aan, dat het bezoek van Rogers aan Bonn was vastgesteld op een tijdstip, waarop men mocht aannemen, dat de debatten in de Bondsdag over de ratificatie van de verdragen met Warschau en Moskou achter de rug zouden zijn. Als gevolg van de moeilijkheden tussen Brandt en de oppositie werd deze verwach ting echter niet beantwoord. Bij zijn aankomst had Rogers direct laten we ten, dat hij de kwestie van de verdra gen als een interne Westduitse aange legenheid beschouwde en er zich niet over zou uitlaten. Het afgebroken bezoek van Rogers aan Bonn maakte deel uit van een rondreis door Europa om daar uit te leggen, wat president Nixon hoopt te bereiken in Moskou, waar hij op 22 mei wordt verwacht. Reactie Russen De Russische leiders heben tot dusver kalm gereageerd op de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Daarom zijn Ameri kaanse functionarissen van oordeel, dat de reis van Nixon naar Moskou niet in gevaar komt door de gebeurte nissen in Vietnam. Verheviging van de luchtoorlog, met name met bom bardementen nabij Hanoi en Hai- Binnenland Claus laakt EEG-beleid5 Wereldrecht voor bescher ming milieu nodig8 Buitenland Bomaanslagen in Turkije... 7 Geheimzinnige top in Roe- Kerk Neen tegen Gijsen 2 Kunst De twaalf gezworenen thea traal gespeeld Strips cn feuilleton Radio en tv Lezers schrijven Dag, maandag Uw probleem RITA "U zei toch dat we binnenkort kleuren-tv kochten? Van het oude toestel heb ik een hok voor Bonzo gemaakt." ADVERTENTIE LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3% gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratisl En u ontvangt een leuke attentlel I Een postzegel ls niet nodig als n op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN ESEP^i nieuwe Abonnee: betaalt per: I Naam: maand Adres: kwartaal 1 Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I gratis, en bespaart ca. 3ft gulden abonnements- geld. - Opgegeven door: 1 Naam: - Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning bet aangekruiste n mapje po^ n pletlna |~1 handige papier met ffleaeen- paraatmap enveloppen onderzelter) met brief- I schaaltje paptet od pen I ■BKt-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1