SJEFKE JANSEN STIMULEERT JO VAN POL Ook HCAW niet in staat kloof te verkleinen -■ SS: jjtfsift Hordijk wint 'onderlinge competitie' André Bolhuis in rol van Jean-Paul Belmondo TROUW/KWARTET MAANDAG 8 MEI 1972 Sport T13/K13 Limburger intelligent genoeg om te weten wat er bij de professionals omgaat Van onze speciale verslaggever RIJSSEN' Sponsor Wim Breukink was vorige week ook eens komen kijken hoe zijn amateur-wielrenners het deden. Welnu Breukink was na een anderhalf uur uitgekeken want al zijn renners hadden de koers al verla ten of waren op zoveel achterstand gezet dat iedere kans op een ereplaats verkeken was. Alleen voor Jan Spet- gens was er een excuus: hij was door een valpartij uitgeschakeld. Dat alles gebeurde in de Ronde van Gelderland. Ploegleider Sjefke Jansen voelde zich diep gegriefd door de nalatige hou ding van zijn renners, die inderdaad weinig gevoel voor tact toonden. Jan sen: 'Zoiets begrijp ik nou niet. Komt de baas kijken en juist dan gooien de renners er met de pet naar. Zo'n man steekt er veel geld in, dan moet je hem niet tegen je in het harnas jagen met een houding die bijna een de monstratie lijkt'. Sjefke Jansen had dan ook al zijn goedmoedigheid laten varen en in de afgelopen week trok hij fel van leer. Met succes bleek zaterdag in de Ron de van Overijssel. Jo van Pol, de winnaar van deze klassieker, meent echter dat het daar niet alleen aan lag. 'Dit was een koers zoals in het buitenland ook wordt gereden. Het was behoorlijk warm weer, honderd kilometer lang bleef de groep bij elkaar. En toen we lekker waren ingereden, kwamen de ontsnappingen. Ik geooof dat wij een ploeg hebben die dit soort koersen het beste ligt'. Dat bleek in zoverre dat de ploeg van Sjefke Jansen met name via Wil de Vlam en Jan Spetgens voortdurend in de aanval was. Een keer was men zelfs met zes ploeggenoten in de kop groep vertegenwoordigd. Van Pol: 'Natuurlijk heeft de woede van Jan sen ons geïnspireerd, maar de koers speelde ons ook in de kaart. In de andere klassiekers moest je vechten om in de eerste waaier te kunnen rijden. Ik durf dat niet. Ik heb al zoveel valpartijen meegemaakt dat ik mijn leven nit riskeer'. Van Pol heeft zelfs vijf jaar geleden een dermate zware hersenschudding opgelopen, dat hij gedurendetwee jaar niet meer in de wedstrijden kon uit komen. Ook in de ronde van Zuid Holland zes weken geleden viel hij. 'Als ik er niet bij kan, rij ik wel in de tweede waaier. Dat betekent wel, dat je altijd de slag mist'. Die typische Nederlandse rijwijze ligt Van Pol met name niet. Vandaag dat zijn sprekende triomfen in het buiten land werden behaald. Etappe zegens in de Ronden van Mexico, Joegoslavië en Oostenrijk, maar ook in de Tour de l'Avenir. 'Ik ben een etapperenner. Naarmate de etappes voorbijgaan rij ik sterker. Sjefke Janssen had de onzekerheid in zijn ploeg over de deelnemers aan Olympia's ronde van Nederland even eens benut om zijn mensen te stimu leren. Janssens: 'Zelfs Jo van Pol was niet zeker van zijn plaats. Ik zit een beetje moeilijk, want mijn renners zijn ongeveer van gelijke kracht. Op grond van prestaties moet ik Wil de Vlam meenemen, maar er is gewoon geen plaats'. Gelukkig voor De Vlam is er een uitwijkmogelijkheid. Samen met de ontdekking van dit voorsei zoen, Co Giling wordt hij als gastren- ner ondergebracht bij de ploeg De Bruin De Vlam had een belangrijk aandeel in de zege van Jo van Pol. Niet alleen lanceerde hij Van Pol voor de sprint, waardoor die de favo riet Piet van Katwijk kon verslaan, maar ook deed hij veel kopwerk in het groepje van vijf renners dat een schitterende achtervolging op twee koplopers Wim Jansen en Hennie Kuiper met succes bekroond zag. Sjef ke Janssen: 'De Vlam rijdt het hele voorseizoen sterk, maar het komt niet tot uiting in de uitslagen. Hij mist nog koersinzicht'. Jo van Pol (24) behaalde hiermee zijn eerste klassieke zege in eigen land. Van Pol onderscheidt zich enigs zins van zijn Limburgse collega-fiet sers. 'Ik ben een van de weinigen die geen supporters heeft. Ik heb altijd iedere poging om een supportersgroep voor mij te vreëren afgewezen. Sup porters geven morele druk. Daar kan ik absoluut niet tegen. Als je slecht rijdt zeggen de supporters: betaal ik daar mijn piekie voor. Zoiets vind ik verschrikkelijk. Ik heb vaak voor me zelf moeten zorgen en dat bevalt me het best. Ik kom uit een gezin met dertien kinderen. Daarin is het me heus niet altijd gemakkelijk gemaakt'. Jo van Pol zou eind vorig seizoen een contract bij de profs tekenen voor de ploeg Van ETAÓ ploeg van Van den Bergh. Op het laatste moment zag hij er van af. 'Ik was er niet van overtuigd dat ik goed zou rijden. Je moet overstappen op 't moment dat je bij de amateurs op je top staat. Dat stond ik op dat moment niet.' Sjefke Janssen: Van Pol heeft schrik van de beroepsrenners. Hij is intelligent genoeg om te weten wat daar omgaat. Anders zeggen zijn broers het wel'. Van Pol: 'Je ziet wel wat er zoal gebeurt en dat bevalt me niet. Bovendien hebben wij als ama teur de Olympische Spelen in het vooruitzicht en dat trekt me ook weer aan. Ik zie meer in de plannen van on ze sponsor om vanuit deze amateur- ploeg een beroepsploeg te stichten. Je houdt dan je eigen milieu vast en wordt niet meteen voor de leeuwen ge gooid.' RONDE VAN OVERIJSSEL: 1 Jo van Pol (Montfoort) 190 km in 4.20.39, 2 Piel van Katwijk (Oploo). 3 SJaak Schuitemaker (An- dijk). 4 Nanno Bakker (Wieringermeer). 5 Wil de Vlam (Sambeek). 6 Wim Jansen Ou derkerk ad Amstel) 7 Hennie Kuiper (Dene kamp). op 1 min 21 sec. 8 Fons van Katwijk (Oploo). 9 Jan Spetgens (Someren), 10 Frits Schür (Hoogezand). Omloop van de Krimpenerwaard: 1 V Hel- vort (Tilburg) 126 km in 2 59.38, 2 Deursing (Halveren) 2.59.41. 3 Jansen (Westzaan) op 9 sec. 4 Van Gerwen (Olland). 5 V Tright (Hillegom), 6 Van de Spiegel (Voorburg) 7 De Boer iDokkum). 8 Peter (Rolderbolder) 9 Albersen (Wierden). 10 Van Rossum (Den Haag). FRITS SUER RONDE VAN SPANJE In Spanje blijft de zegetocht voor de ploeg van Kees Pellenaars voortduren. Nadat Koeken vrijdag voor de vierde Nederlandse etappe-overwinning had gezorgd, flitste zaterdag Ger Harings voor gele-trui-drager Perurena over de streep naar de vijfde Nedelandse zege. Het betekende voor Harings te vens de tweede ritzege in deze ronde van Spanje. In de middaguren, in het mini-tijdrit- je naar de top van de Montjuich, waren de Nederlanders nergens. De Spanjaard Jesus Manzaneque ontpopte zich als de beste klimmer. In de etappe van gisteren.de zwaarste tot nu toe, kreeg nog een extra moeilijk heidsfactor door het slechte weer. In dit toernooiveld, dat over twee berg passen leidde, konden slechts twee Nederlanders zich in het voorste gelid handhaven: Jos van der Vleuten en Wim Prinsen, die in de finale nog enig terrein moest prijs geven. In die finale bewees Perurena terecht gele truidrager te zijn. Hij won de eind sprint van een nog vrij grote groep, voornamelijk uit Spanjaarden be staande. Rene Pijnen, die vorige week opgaf, is door zijn Franse sponsor ontslag aangezegd. Pijnen heeft te horen ge kregen, dat zijn contract volgend sei zoen niet wordt verlengd, omdat hij te weinig inzet heeft getoond. Eerste gedeelte negende etappe: 1 Harings (Ned) 118 km in 2.45.21, 2 Perurena (Spa), 3 Zandegu (It). 4 Walter Planckaart (Belg), 5 Nassen (Belg), 8 Vianen: 9 Prinsen: 10 Van Kaïtwijk. Tweede gedeelte negende etappe: 1 Manza neque (Sp) 13.55.3, 2 Lasa (Sp) 14 00.6. Gonzales-Linares tSp) 14.01 51, 4 Morteni (Den) 14.02.1: 5 Thamames (Sp) 14.05.2; Pesarrodona (Sp) 14 09.1: 7 AJa (Sp) 14JJ S Perurena (Sp) 14.12.5; 9 Lopez Carrll (S 14.13.0. Tiende etappe: 1. Perurena (Spa) 5.13,1 (met tljdv. 5.12,46) 2. Cuevas (Spa); Zurano (Spa); 4. Lasa (Spa); 5. Mortens (Den); 6. Van der Vleuten/Ned; 7. Oil Spa; 8. Abllleira (Spa); 9. Schleck (Lus 10. Lopez Rodriguez (Spa). Algemeen klassenr.: 1. Perurena (S 46:5615; 2. Lasa (Sp) 46-57.23; 3. Manzaneq (Sp) 46 57.29; 4. Gonzalez Linares (S 46:57.30; 5. Labourdette (Fr); 46:57.43; Leif Mortensen (Den) 46:57.45. ZÜRICH De Belg Willy Vanneste ontsnapte de finale van het kampioenschap v Zlirich, een wedstrijd die meett voor de Super Prestige Pernod, een kopgroep van vijf man. Vannes zorgde daarmee voor de vierde acht( eenvoigende Belgische overwinni in deze Zwitserse wedstrijd. De 1 groep bestond verder uit Vic vi Schil en Andre Poppe (beiden Belgiè die respectievelijk tweede en deri werden, en ut de Zwitsers Erw Thalmann (vierde) en Louis Pfenni ger (vijfde). Van onze honkbalmedewerker ROTTERDAM/BUSSUM De omroeper van Sparta vertolkte pre cies de gevoelens van de meeste honkballiefhebbers in Nederland. Zijn club moest spelen tegen de 'gevaarlijke outsider van dit sei zoen', het Bussumse HCAW. In het programmablad deed Sparta er nog een schepje bovenop door HCAW 'een der gevaarlijkste ploegen' te noemen. De bedoeling was echter een andere. Men hoopte dat HCAW die rol zou spelen. Want wie eist dit seizoen de derde plaats op na de zware aderlating van Storks? Wie zal eindelijk eens die enorme afstand overbruggen tussen de twee grootmachten in de honkbalsport, Sparta en Haarlem Nicols? HCAW in ieder geval niet. want na het eerste volledige honkbalweekeinde van dit seizoen (6 2 en 62 voor Sparta) is de kloof tussen Sparta en HCAW nog even groot. Dat wil overigens niet zeggen dat de Bussummers er niet alles aan gedaan hebben om goed partij te geven. Al leek het zaterdag of HCAW dit week einde verpletterd zou worden. In de eerste slagbeurt reeds kreeg de pas vam Feyenoord overgekomen André Boddendijk negen Spartanen tegeno ver zich Een tweehonkislaig van Ha milton Richardson, een infieldhit van Fred Beckers, twee keer 4-wijd twee gestolen honken en drie blunders van het veld. zette 'de gevaarlijke outsi der* verbijsterd op een 50 achter stand. De zwaar aangeslagen Bussum mers. nog eens extra gedupeerd door een geblesseerde Frank Bailey en een door familieomstandigheden afwezige Julio Hazel, leken weggeveegd te wor den. Ook in de tweede inning moest Boddendijk via een keer 4-wijd, twee gestolen honken en een dreun van international Jan Kramer Freher een point weggeven. Maar toen was het op. Op een praktisch onder de voet gelo pen HCAW werd niet meer gescoord. Sparta 51000000 6 HCAW 000011000-2 Werpers: Sparta: Fijth 42—4 3 fouten: HCAW. Boddendijk 24—5 4 fouten. Beste slagmensen: Sparta: Beckers 500, Richard son en Kramer Freher 333, H. v d. Berg 250. HCAW: R. de Graeve 1.000 (2 uit 2). Wout en Martha 250. HCAW 200000000—2 Sparta 011000040-6 Werpers: HCAW; Hoffmann 54—8 6 fouten. Sparta: van Westrenen 91—7 1 fout. Beste slagmensen: HCAW: R. do Graeve 1.000 (1 uit 1). Wout 667, Smith 333. Harris cn Hoff mann 250. Sparta: Beckers 600, II. v. d Berg. Jonkers cn van Westrenen 333. de Brouwer 250. Storks 1101200001 6 Feyenoord 0101003000-5 Werpers; Storks: Renooy (8 inn.) 384. Dom (2 inn.) 210 1 fout. Feyenoord: de Bruijn 6011 2 fouten. Beste slagmensen Storks: Van den Dungen Gronovlus 800. Bo- daan 500. Dom en de Goedc 250. Feyenoord: Pols. Kohl en Verheul 333. Homeruns: Stork: Bodaan <4e inn. solo). Mulder (5c inn. 1 man). Feyenoord: Pols (7e Inn. 1 man). Kohl (7e inn. solo). Feyenoord 200001030-6 Storks 000000001-1 Werpers: Feyenoord: Kos'cr 635 3 fou ten Storks: W. Remmerswaal (7 inn.) 10 23. Dom (1 inn.) 312 5 fouten. Beste slagmensen: Feyenoord: Luyando 500. Kos ter 333. Blijden en Van den Oever 250. Storks: Dom 1.000 (1 uit 1). H. Remmerswaal 667. Glbbs en W. Remmerswaal 250. AJax OOOOOOOOO-O Nicols 000202300-7 Werpers: AJax: Richardson 6110 7 fou ten. Nicols: Beenders 416 1 foul. Beste slagmensen: AJax. Van Wlerlngcn 500, Lu- denhoff 400. Nicols: Blom 600, B. Maal 400 Nicols 002000120 5 AJax 000200000-2 Werpers: Nicols: Leurs (3 inn. 2 man) 5—0—4, d. Vaart (5 inn.) 3 0 4 3 fouten. AJax: Nagelkerken 41—li foutloos Beste slagmensen: Nicols: Van der Vaart. R. Maat, Jelsma. Leurs. Naaktgeboren cn Blom 500. Rasmijn 333. Heemskerk 250. AJax Van Wijk 1 000 <1 uit 1). Ludenhoff 750, Nagelkerken en Hendriks 250. Homeruns: Nicols: Jelsma (8e inn. solo) HCK 000000000-0 OVVO 0 0 0 0 0 0 110-2 Werpers: HCK: van Markus 934 fouten. OWO: Boeren 12—2—7 1 fout. Beste slag mensen: HCK: Overmeer en Mollmann 500. Breek, P. de Haas. van Markus 250. OWO: W. Crouwel 500. Smit. K. Crouwel. de Vries en Koch 250. Homeruns: OWO: de Vries (7e inn. solo). OWO 0000 00030-3 HCK 0000000 1 0=1 Werpers: OWO: Urbanus 1237 2 fouten. HCK: Bruntink 10—1—11 1 fout Beste slag mensen OWO: Urbanus en Koch 750. Van Breda 667 Tuinder 500, Postma 250 HCK. Van Drlel Krol 750. Overmeer 500. Mollmann 250 STAND Poule A Sparta Storks Feyenoord Ajax Henk Hendriks, coach van Sparta ver- goeilijkend: "We kwamen te gemakke lijk voor en dam ga je wat makkelij ker spelen ook. We konden gewoon niet meer doordrukken. Trouwens, als Boddendijk een wat langere inwerp- tijd had gehad, had het er beslist anders uitgezien'. En dat zou best eens kunnen Na die twee fatale in nings wierp hij in de overige innings nog maar een keer 4-wijd en stond hij de gevaarlijke Rotterdamse hitters met maar liefst vijf internationals in de ploeg nog maar twee honkslagen toe. Boddendijk: 'Ik had onvoldoende ingegooid, dat is zo. Daar komt bij dat dit m'n eerste negen inning-wed strijd was van dit seizoen. Ik had nog geen wedstrijd uitgegooid. En ja. je kijkt natuurlijk ook wel wat op tegen dat Sparta. Als je het achteraf bekijkt hadden we toch een goede kams'. Die kams had dan gegrepen moeten worden over de rug van de ex-HCA- W'er Ade iFijth, die meteen im de eerste wedstrijd tegen zijn oude ploeg, nota bene met zijn vader als begeleider, het heuvehverk moest ver richten. En dat deed hij op voortref felijke wijze in meerdere opzichten. Achteloos zei de Sparta-speler na af loop. dat het hem niets had gedaan -om tegen zijn oude ploeg te moeten werpen, waarmee hij-in veel opzich ten een sterke binding had. 'Zeker niet als je wint', voegde hij er aan toe. Maar het werpen met een sterk opgezwollen vinger, opgelopen bij zijn werk aan een auto de vorige avond, en een keihard geslagen bal tegen een been wezen wel anders uit. Hendriks- 'Hij had pijn. nou en of, maar hij wilde doorgaan'. En Fijth: 'Later zak te ik wel wat af, ja'. In de 5e, 6e en 7e inning kreeg hij dan ook precies de vier honkslagen tegen uit de hele wedstrijd. Overigens zonder een verdiend punt tegen, want er waren toch wel twee Sparta-veld- fouten nodig om het wat ongeïn- spireerder spel van de Rotterdammers twee punten tegen op het scorebord te bezorgen. Vooral de volledig in het De Ajax-honkman Leysner springt naar de bal, maar 'Dassie' Ras mijn is net op tijd binnen op het tweede honk. niets geworpen bal van achtervanger Hans Augustinus bewees hoe Sparta was gaan spelen. Hoofdscheidsrechter Hans Schotel flater: 'Ik begrijp niet waarom die Boddendijk helemaal niet meer geraakt werd. Zo moeilijk waren die ballen nou ook weer niet'. HCAW-coach Jan Prins taktisch: 'Bod dendijk heeft goed gegooid. En er is ook niet onverdienstelijk geslagen. Trouwens, wat denk je van Rob de Graeve. Voor het eerst op het eerste honk. Goed. hij maakte een belangrij ke fout in die slechte eerste inning van ons. maar voor een debutant is een slaggemiddelde van 1.000 zo slecht nog niet Zeker niet als je je bedenkt dat Sparta nooit zonder fel heid speelt'. In Bussum ook een goed spelend HCAW maar een beter Sparta. John van Westrenen, voor de eerste keer in deze competitie op de heuvel, had een slechte start. Hij begon met 4-wijd, kreeg een honkslag tegen, een opoffe- ringsstootslag en een wilde worp en zijn ploeg stond met 10 achter. Martha van HCAW maakte er zelfs 20 van via een keiharde tik in het binnenveld. Van Westrenen: Ik was nerveus. Ik had anderhalf jaar niet gegooid. Wat wil je'. Maar langzaam maar zeker groeide zijn kracht. Al in de tweede Rotter damse slagbeurt kwam er een punt via de altijd fel spelende Fred Bec kers. John van EEstrenen scoorde zelf de gelijkmaker via een schitterende tweehonkslag en daarna een opoffe ringsslag van Harry van der Berg. En toen bleef het ook tot de achtste inning gelijk opgaan. In die achtste inning zakte de (HCAW-veste echter ineen. Zeker ook door het wegvallen van eerste honkman Rob de Graerve. die door een felle sliding van Fred Beckers de vorige dag nogal pijnlijk geraakt werd. André Boddendijk had zijn plaats ingenomen en juist op die plaats begon de ellende. Een hard geslagen bal van Jan Kramer Freher glipte tussen zijn benen door en het eerste honk was bezet. Fred Beckers sloeg daarop een keiharde honkslag en toen Jonkers dat ook deed kwamen er twee punten op het scorebord. Op dat moment begon ook het werpme- chanisme van routinier Rob Hoff mann wat te haperen, al leek dat er met twee snelle nulilen niet zo op. John van Westrenen kreeg echter 4- wijd en voerde daarna perfect de 'double steal'-show op. Resultaat: 1 punt. En toen Harry van der Berg toen ook nog de bal voor een honk slag wegranselde kon ook John van Westrenen zelf nog juichend over de thuisplaat stormen. Van onze hockeymedewerker AMSTELVEEN Aanvoerder André Bolhuis van Kampong was duidelijk het middelpunt van de expl sie van vreugde, die zich na het laatste fluitsignaal van de goed leidende Roef en Elgershuizen in e< redelijk gevuld Wagenerstadion ontlaadde. Kampong is door de zonder meer verdiende zege van 2— op HHYC de nieuwe landskampioen. Ditmaal konden de lauwerkransen en de champagne wel tevoo schijn worden gehaald. Een uiteraard stralende Bolhuis, in de lauwerkrans gehesen, vertoonde plotseling een treffende gelijkenis met Jean-Paul Belmondo. Bolhuis ver tolkte in het gebeuren ook een rol, die Belmondo op het lijf geschreven is. De man die het helemaal maakte, de man die onverwacht tot een wat tries te aftocht werd gedwongen. Na 25 minuten in de tweede helft scoorde Bolhuis het tweede doelpunt voor Kampong en de wijze waarop dat ging is een nadere analyse waard. Martijn Nolet, die overigens Hans Kruize van HHYC volledig aan banden legde, pas- ste van links op rechtsbuiten Wibo Weidema. Weidema sprintte als zo vaak deze middag langs Seven Smul ders alsof die er niet stond en gaf toen precies op tijd voor op de mee gekomen André Bolhuis. Bolhuis: 'In een flits ging het door me heen: dat is precies de combinatie, die we bij het Nederlands elftal zo vaak hebben geoefend (auteur trainer Cees Tania) Bij de selectie lukte het me vrijwel nooit om Derk Doyer (keeper van HHYC) te passeren. Maar toen ik het met stuiterballen probeerde, ging het ineens wel. Ik geloof dat die onder vinding mij er toe bracht de opsprin gende bal niet voluit te raken, maar hem op zijn kop te slaan. Via de grond spoot hij toen hoog en onhoud baar langs Doyer'. Maar diezelfde aktie betekende voor Bolhuis wel een voortijdig einde van de wedstrijd. Want na zijn wonder schone treffer werd hij door zijn dolgelukkige teamgenoten zo in de mangel genomen dat hij (Bolhuis: 'Vermoedelijk was het de elleboog van Litjens die me op mijn been raakte') geblesseerd het veld moest verlaten om door Frank Marree ver vangen te worden. Maar op dat mo ment was de strijd natuurlijk al ge streden, zodat er na afloop geen enke le schaduw viel over de triomf van Kampong. André Bolhuis: TVe hebben ook dit seizoen toch maar alles op de aanval gegooid. Eindelijk is ons speltype bekroond met het landskam pioenschap. We hebben altijd meer goals kunnen maken dan de tegenpar tij. Alleen tegen HHYC ging het een keer mis. Maar daarom is voor ons de bevrediging des te groter, want we hebben hem echt enorm geknepen voor HHYC'. Die eerste twee belangrijke minuten waar Kampong zo tegen op had gezien leverden echter weinig problemen op. Meiko van Staveren won rijn eerste duels van Ties Kruize en verdedigde ook feilloos uit. Rechtshalf Sebo Eb- bens, in Eindhoven ook een wat uit gebluste speler, beschikte van meet af aan over een geweldige aktieradius. zodat de eerste fundamenten voor het Kees Akerboom scoort in de strijd tegen Bulgarije. grandioze optreden van rechtsbuiten Wibo Weidema werden gelegd. Bij HHYC werd al snel duidelijk dat de latente gebreken in de spelopbouw juist in deze wedstrijd genadeloos zouden worden blootgelegd. Vond Martijn Nolet: 'Het viel me van HHYC tegen dat ze helemaal niets anders probeerden. Het was weer het beken de spelletje door het centrum en dat weten we na vier wedstrijden zo lang zamerhand wel'. HHYC speelde ook noodgedwongen te weinig over de vleugels, want vooral de vergelijking mpt de buitens van Kampong viel zwaar in het nadeel van HHYC uit. Als HHYC volgend jaar landskampioen wil worden en daarvoor zijn in de kern de capacitei ten zeker aanwezig dan zal de Haagse ploeg zich duchtig moeten we ren op de transfermarkt. Ausputzer Rolf Horst is een zeer solide basis voor een sterker HHYC. Buma, Wou ter Kan vanmiddag goed op dreef Hans en Ties Kruize vormen het middenrif. Maar door de zwakte van de mindere goden spelen juist die spelers soms in linies waarin ze eigen lijk niet thuishoren. En dat gebeurt om de gaten die elders vallen op te vullen. Vooral het terugvallen van Seven Smulders nam deze middag ont hutsende vormen aan zijn vertrek naar het buitenland valt hier nauw mee samen Wibo Weideman kon daarom uitgroeien tot de beste Kam pongspeler, terwijl hij normaal als dood is voor Smulders. Weidema as voor 1976, want vo Mlinchen worden er principieel ge< veranderingen in de hockeyplof meer aangebracht, zeker een intere santé kandidaat. Vooral ajn snelhc en zijn op maat voorgeven ware belangrijke componenten in het aai valsspel van Kampong, Westdij maar ook Litjens (die na een fraa actie op rechts van Bolhuis enke minuten na rust goed doorzette en uitlopende Doyer b*i nakijken gaf. 0) deden ook wat van hen wei verwacht. Die voo'-sprong van bracht de broodn dige rust in akties van Kampong, dat plotseling zekerheid over zijn superioriteit wei volledig had. Na een levendige gelijkopgaande eerst, helft heeft Ka: pong in de tweede helft ••oiiduit «ed mineerd. Ook het gevaar van de strs corner van HHYC werd door goe uitlopen van Paul Fr inker, en genei traliseerd dog Ties K-uue toch w imponerend met enkele dole's wei echter volgens Dlan door Kampon omsingeld. Een doelpunt van iv-uize werd in tweede helft afgekeurd omdat hij bal met zijn voet zou hebben aangem men. Een prachtige kans kwam ook nog voor Seven Smulders, mal net als in de eerste helft ontbrak hi ook aanvallend iedere overtui. Nederlad voor het eerst sinds zes jaar verder dan erste ronde Davis Cup Poule B 24 Nicols 44 OWO 2—2 HCAW 4—2 HCK Van onze sportredactie DEN HAAG Fred Hemmes en Jan Hordijk hebben dit weekeinde in Scheveningen de Noorse trim-tennis- sers met 5-0 opzij gezet. Als gevolg van deze eerste Davis Cup-overwin ning sinds zes jaar mogen de Tilburg- spelers over veertien dagen in de kansloze uitwedstrijd tegen Italië la ten zien hoever hun talenten werke lijk reiken. Tegen de Scandinaviërs was daar onvoldoende gelegenheid toe. Bij gebrek aan tegenstand konden Hemmes en Hordijk er hooguit een onderlinge competitie van maken, die in de tijd en games gemeten in het voordeel van Hordijk uitviel. Frithjof Prydz, de ski-springende gele genheidstennisser, aan wie Hordijk vrijdag slechts een game en 48 minu ten gunde, maakte gisteren tegen Hemmes zes games (6-0 6-2 6-4) en stond toen 65 minuten op de baan. Jon Erik Ros (1-6 8-10 2-6 in 95 minuten vrijdag tegen Hemmes) werd door Hordijk geslachtofferd in 65 mi nuten met 6-1, 7-5, 6-1. Beide partijen werden om des keizers baard ge speeld, omdat zaterdag in het dubbel spel al de beslissing was gevallen. Ook toen manifesteerde Hordijk zich als de betere tennisser. Tegen Jon Erik Ros en Finn Dag Jagge, die bij deze gelegenheid zijn stoel als aan voerder had afgestaan een Prydz, sloeg Hordijk vier aces en geen enke le dubbele fout en Hemmes vijf dub bele fouten en geen enkele ace. Hem mes verloor dan ook driemaal rijn service en Hordijk slechts eenmaal. De overige drie games Nederland won met 6-1 6-3 6-3) veroverden de Noren min of meer op eigen kracht. Het is niet zo simpel uit deze finan cieel nadelige match (de entreegelden zullen nauwelijks toereikend zijn ge weest om de kosten van het slot- banket te dekken) positieve punten te peuren. Toch rijn er enkele. De ner vositeit, die in voorgaande jaren ver lammend werkte, werd goeddeels te ruggedrongen. Hordijk waagde zich bij vlagen zelfs aan het grote wed- strijdtennis, al werd hem dat in rijn laatste partij bij een achterstand van 3-5 in de tweede set bijna ingepeperd met set-verlies. Voorts bestaat er een kansje dat Wimbledon dat wegens de afwezigheid van de profs 32 plaatsen meer te verdelen heeft, een Nederlan der zal toelaten tot het hoofdtoernooi. Dat zou dan uiteraard de nationale kampioen Free Hemmes rijn. Sneu voor Jan Hordijk, die de betere resul taten boekte en de vooral voor gras betere spelopvatting demonstreerde. In de overige ontmoetingen in de eerste ronde van de Europese zone leed Nieuw-Zeeland een verrassende nederlaag (4-1) tegen Zweden. Een opmerkelijke rol hierbij speelde de 15-jarige Björn Borg, die rijn Davis Cup-debuut begon met een overwin ning op de Nieuwzeelandse nummer één, Onny Parun. Björn Borg verloor de eerste twee sets (4-6 3-6), maar sloeg daarna bekwaam terug: 6-3 64 6- 4. In Parijs leed Engeland, eens een toonaangevend tennisland, een neder laag tegen Frankrijk. Mede verant woordelijk voor het verlies (4-1) was de afwezige Gerald Pattrick, die uit het team werd gezet vanwege een woede-aanval tijdens de Italiaanse kampioenschappen. Op dezelfde dag dat de uitschakeling van Engeland een feit werd, kondigde de Europese directeur van Lamar Hunts profgroep World Championship Tennis, John MacDonald aan, dat Ge- raid Battriiok een driejarig contract met de groep heeft getekend. Hij zal vermoedelijk volgende maand in St. Louis rijn profdebuut maken. Europese zone, eerste ronde: Groep A: Roemenlë-Zwitserland 50: Itallë-OostenrIJk 0: Nederland-Noorwegen 50; Flnland-Dene- raarken 23. Groep B: Frankrljk-Engeland 41: Bulgarije-Spanje 05: Ierland-Turkije 5—0: Griekenland-West Duitsland 05: Zwe- den-Nleuw-Zeeland 41; België-Tsjechslowa- kije 2—3. PROFTOERNOOI De Amerikaan Marty Riessen en Frank Froehling hebben tijdens het prof-toernooi in Las Vegas niet voor nieuwe verrassingen kunnen zorgen. R'iessen schakelde in de kwartfinales de Australiër Rod Laver in twee sets (6-2 04) uit, terwijl Frank Froehling de Nederlander Tom Okker (als derde geplaatst) in een scherp gevecht met 6-7 6-3 7-5 versloeg. In de halve fina les echter werd beide Amerikanen een halt toegeroepen. Wimbfledon- kampioen John Newcombe schakel de Froehling met 6-1 7-5 uit en de Zuidafrikaan Cliff Drysdale ver sloeg in de andere halve eindstrijd Riessen met 64 64. Het is nog niet zeker of Newcombe kan uitko men in de finale, want hij heeft last van een maagspier. Met rijn partner Tony Roche heeft hij zich reeds te ruggetrokken uit het dubbelspel. Kampong 8 6 1 1 13 19 HHIJC 8 5 1 2 11 HTCC 7 3 3 1 9 7— Hattem 7 3 2 2 8 8— EMHC 7 15 1 7 Nijmegen 7 1 2 4 4 5—1 GCHC 7 0 3 4 3 GSHC 7 115 3 3—1 AMSTERDAM Bije de dames werd Amsterdam onge slagen kampioen van Nederland. D titel werd zaterdag reeds binnenge haald na de overwinning van 20 o; Arnhem. Amsterdam kwam daardoo op tien punten en werd onbereikbaa voor GSHC, dat Oranje Zwart met 2— versloeg. Anita Kalff en Danielle Mares zorg den zaterdag voor de Amsterdams treffers. Zondag won Amsterdam op nieuw, nu met 40 van Oranje Zwaï in Eindhoven. In de wedstrijd GSHC-Oranje Zwaï zorgde Stans Snuif voor het winnend Groningse doelpunt. Zondag zegevier de GSHC wederom, na een gelijkop gaande wedstrijd tegen Arnhen (10). Halverwege de tweede helf veroorzaakte doelvrouwe Blanche Ger ritsen een strafbully. Hieruit kwal Francien Matzinger als winnares te voorschijn. Eindstand: Amsterdam 6 6 O 0 12 13- GSHC 6 4 0 2 8 7- Oranje Zwart 6 1 0 5 2 5-1 Arnhem 6 1 0 5 2 1-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12